Zo ontstaat een boek Ongerustheid over de Rijksacademie HFV Concours van „Zanglust": 'beker voor Olga Olgena Smoesliaan blijft in Haarlem verboden plano's orgels hifi mossel+ k KUNSTENAARS SCHRIJVEN: Recordbedrag voor een Renoir J de matras waarop u j,werkelijk uitrust! Maxim Hamel: keelontsteking D'66 vraagt toelating van Griekse dichter -In Bodegravens V Anker": KOM OVER DE BRUG GAF GELD VOOR 130 PROJECTEN Motie P.v.d.A. verworpen -gjJDERDAG 10 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 gaf de nieuwe REM OVA 'n uitgekiend prettig mondstuk i MT Ppl en genoeg rookkanalen om licht' te trekken en nooit bitter te 1 X worden. Brandt krijtwit. 2*7 Qt Bertus Aafjes Bertus Aafjes (o.a. „Morgen Woeien de abrikozen," „Voet reis naar Rome," „Goden en eilanden," „Capriccio Italia- no") schrijft zijn boeken met een balpen. „Ik koop ze by tientallen tegelijk, evenals klei ne opschrijfboekjes. Als ik op reis ga heb ik wel tien van die dingen bij me. Dan zit ik in een trattoria (restaurant) of een Arabisch koffiehuis maar te no teren. Dat vindt niemand gek. Er komt nooit iemand op me af wèl als ik zit te vissen, maar niet als ik zit te schrij ven. De geboorte van mijn werk geschiedt ter plaatse. Het em bryo neem ik mee naar huis. Het eindprodukt ontstaat in myn torenkamer van kasteel Hoensbroek. Ik gebruik nooit al cohol als ik werk. Sinds zes jaar rook ik ook niet meer. Ik drink thee net als Dostojewski met zUn samovar. Ik houd van achtergrondmuziek als ik werk. Klassieke opnamen. Achter grondmuziek vind ik essen tieel Ook prof. dr. C. Trimbos (o.a. „Gehuwd en ongehuwd" en ..Samenleven in huwelijk en ge zin") houdt van achtergrond muziek als hy werkt. „Ik ben een Bach-maniak, dus is het meestal Bach. Ik heb zo'n ding dat de hele middag aanstaat. Ik rook er sigaren en een pijpje bij. Is dat nodig voor mijn werk? Ach, ik weet het niet. Het is gewoon een slechte ge woonte. Ik ben wel blij1 met mijn prachtige werkkamer met het grote raam dat uitzicht geeft op het Wilhelminapark van Utrecht. Ik heb voor mijn werk een rustige kamer nodig. Er staat geen telefoon. Ik werk altijd onder grote druk, altijd op het laatste minuutje. Zo gaat het 't vlotste en 't beste. Waar mee ik schrijf? Nergens mee. Ik dicteer in de machine. Voor het uitwerken heb ik een secre taresse. Maar die bepaalt niet de stijl. Dat doe ik zelf. Ik kan pers-klaar dicteren." Hans Verhagen (o.a. dicht bundels .Rozen en motoren" en „Sterren, cirkels, bellen"). „Sta ik bekend als een hippe vogel? Wat is dat. een hippe vogel? Ik doe gewoon serieus myn werk. Ach, marihuana en hasjiesjIk heb wel eens gerookt, maar niet regelmatig. Ik heb het niet nodig voor mijn werk. Dat wil zeggen: als je rookt, word je wel veel kri tischer. Je neemt je omgeving minder serieus. Je doet ervarin gen op dat geldt ook voor LSD waardoor je verandert. Je gaat dieper over de dingen nadenken en ze beter in propor ties zien. Ik werk meestal 's nachts, want dan is het 't rus tigst- Ik heb rust nodig om iets op papier te zetten. Ik ben snel afgeleid. Wat om mij heen ge beurt geeft me een grotere kick dan het schrijven. Schrijven is voor mij niet de grootste kluif ik heb er scepsis tegen. Ik vind het geen toffe bezigheid. De meeste schrijvers zijn te veel bezig met mooie woordjes. Ik vind ideeën maken het be- Han Verhagen langrijkst. Wat ik doe is labora toriumwerk. Ik isoleer termen en woorden uit het bestaande materiaal, plombeer ze in el kaar en zie. wat er aan energie vrijkomt. Ik werk het liefste in mijn flat i n Amsterdam. Als achtergrond Indiase fluitmu- ziek Henk Hoving (o.a. „Juf, er zit een weduwe in de boom" en „Juf, die vlinder heeft myn pyama aan"), hoofdonderwijzer te Groningen, ziet zichzelf niet zozeer als schrijver, maar als waarnemer. Hij noteert de hu mor, die hij hoort in de wereld van de kinderen en selecteert deze voor zijn boekjes. De laat ste twee boekjes haalden een oplage van 240.000 exemplaren. „Het is begonnen als een aar digheidje, maar op het ogen blik heb ik geen vrij uur meer. Ik loop met een notitieboekje op zak en kan het gewoon niet meer laten om iedere grappige uitspraak van kinderen, maar ook van ouderen, te noteren. Voorts krijg ik dagelijks 10 bot 50 anecdotes toegestuurd van lezers. Om te voorkomen dat het een chaos wordt moet ik dagelijks alle humor bekijken, beoordelen en indelen. Niet alle anecdotes zijn leuk. De meeste halen nauwelijks een vijf of een zesje, maar soms heb ik er die een acht of een negen verdie nen. Die deel ik dan in voor een volgend boekje. Ik ben nu bezig aan „Juf, kijk 's, 'n draai molenvliegtuig." Weer zo'n uit spraak, die je niet kunt verzin nen, maar die alleen uit een kinderbrein kan komen. Ja, het is hard werken. Ieder boekje vraagt ongeveer 500 anecdotes, maar om dit aantal te krijgen moet ik er een veelvoud van doorwerken." Bij Dick Bruna <d.a. „Fien en Pien," „De appel" en „Nijntje in de sneeuw") is de tekenpen belangrijker dan de schrijfpen. „Ik begin met het maken van schetsjes. Terwijl ik de figuren teken groeit in mijn hoofd het verhaal, meestal in dichtvorm. Ik werk de illustraties eerst he lemaal af voordat ik begin te schrijven. Op die manier geeft de tekst weinig problemen. Het resultaat probeer ik uit op mijn eigen kinderen. Ik moet zeg gen, dat ze zeer kritisch zijn. Ik werk thuis niet prettig. Daar om sluit ik mij op in myn ate lier en daar in mijn eigen we reldje bedenk ik de avontu ren BODEGRAVEN In de jury voor het door het jubilerende pdegraafse koor „Zanglust" uitgeschreven concours hebben UlJting Leo Smeets (voorz.), Dirk v. d. Bosch en de Nijmege- "'lar S. Terpstra. Gisteren werden door hen 7 koren getest, a.s. iterdag zullen dat er 15 worden. Plaats van handeling is weer H Anker" (Herv. Centrum) te Bodegraven, een ware aan- iinst voor de inwoners. Een jury heeft het daar in de zaal yheel naar wens door de volkomen klaarheid van de akoesti- e overdracht. ®)p een vrij concours bepaalt men Q z'n afdelmg. De vier koren, die 41 in de afd. Uitmuntendheid had- rj geplaatst leverden stof voor een pressante vergelijking. Onder hen Si de enige tweede prijs van de dag. Utrof „Excelsior" uit Vuren- Maar verdienden ook Hoenderloo en Quwe Tonge een tweede. We hou- die toegekende eerste maar op «unoedigingspryzen: soms is daar- ■Jr wel eens iets te zeggen. gemeenschappelijke ronde was klankrijke, doorzichtige. liggende. Ig ademende, plastische en de 5^ overschatting. De klankryke. #koorder onweerstaanbaar tege- Qitkoniende zang van de vier ko- 4) van Dirk v. d. Bosch daags tevo- pi wilden ons zomaar niet uit ge- ~r en geheugen en werden maat- S. Wat we nu hoorden werd daar- Qvlak, kleurloos en verre van de #een open concours toch te ver- Qthten „laatste hand". •joenderloo, Vuren, Nieuwe Tonge: Q kan daar echt iets schorten aan ft voorhanden zijn van willig, mu- nal opvoedbaar mannenmateriaal. aan jeugdig materiaal. Nu is er 2; dameskoor uit Haarlem, dat de [jiterieuze naam ZIGEA draagt #pgen Is Goed En Aangenaam!!) Qgrotendeels grijze hoofden ver persoonlijk vreesden we niets, want U herkenden in de dirigente Olga Wena een altzangeres, voormalige [Jste van het grote podium. En het bleek, dat zij het wonder van de mu ziek, daar gekend, in Zigea heeft we ten uit te schudden. Hun Adoramus van Altink en Nachtegaal van An dnessen werden veel meer dan „Uit muntend": iets fijns, zuivers, wellui dends, vol tekstbegrip, harmonisch en polyfoon totaal verantwoord. Voor dragen is naar het publiek toedragen en ondervindt het publiek waarlijk iets goeds, dan reageert het ook feil loos. En aldus geschiedde. Tenslotte hebben ook koren uit Nieuw Loosdrecht, Terheyden en vooral Alphen (Con Amore van Siem Cok) voor hoopvolle perspectieven ingestaan. Loosdrecht weliswaar op getild in de Ere-afdeling; hun con trapunt raderde in een afstandsmo tet van Schicht zonder haperen, maar hun in feite veruiterlijkte technische etude had ook bovendien welspre kend moeten klinken. Dat deed Al phen beter, al kwam in hun ,.Har- Alpheus ,,Con Amore" onder leiding van dirigent S. Cok op het podium van ,,'t Anker". (Foto Leidsch Dagblad) nionie" van Hugo Wolf het liedka rakter te weinig uit. De directie-beker ging terecht naar Olga Olgena- De uitslagen luiden: Afd- uitmuntendheid gemengde ko ren Eensgezindheid Hoenderloo, 309 punten- Excelsior Vuren 280 punten (2de prtys). Apollo Nieuwe Tonge 330 punten. Kunst na Arbeid Nieuw Loos- dreoht 325 punten. ZIGEA Haarlem 332 punten. Steluta Terheyden (N. Br.) 329 p. Con Amore, Alphen aan den Rijn 331 punten. 9tEW YORK (Reuter) De ptierikaanse verzamelaar Norton fbon heeft gisteren op een Jnstveiling te New York 5,58 flljoen gulden betaald voor een [Jiilderij van Renoir, getiteld Je pant des arts, Parijs 1868". •>r een impressionistisch werk werd Jrgeteld. ïïet vorige record voor een impres- rtwst was iets meer dan 5 miljoen Jlden voor Claude Monets „La te- Jlse a St. Adresse", aangekocht door jt Metropolitan Museum van New de veiling van gisteravond gfvlen 10 schilderijen verkocht voor |n totaalbedrag van 13,5 miljoen AMSTERDAM (ANP) De Beroepsvereniging van beel dende kunstenaars heeft zich gekeerd tegen het rapport over de vernieuwing van het onderwijs aan de Rijksacademie van Beel dende Kunsten, dat aan minister Klompé is voorgelegd. Zij vraagt haar in een brief dit rapport voor te leggen aan de Raad voor de Kunst. De B.B.K. wyst o.m. op de open i maai* ook tot opleidingen voor ande- brief van een aantal beeldende kun- i re beroepen, in te stellen in de sec- stenaars naar aanleiding van dit toren van opvoeding, kunstkritiek en rapport opgesteld en zegt dan ver- beleid. Deze plannen, samen met an der o.m.„Het is geen geheim dat dere, niet minder discutabele voor al sinds lang in brede kring ernstige j stellen, wijzen op een streven naar taak- en invloedsuitbreiding, die wij voor het kunstleven In Nederland bedenkingen bestaan tegen het be leid van de Rijksacademie. Een van de voornaamste bezwaren is dat zij zich in toenemende mate heeft ge ïsoleerd van het actuele kunstleven en zich daar zelfs tegen heeft ge keerd. Dat de Rijksacademie ver nieuwing behoeft, zal dan ook door weinigen, en zeker niet door de beeldende kunstenaars, worden be streden. Wèl maken wij bezwaar tegen de opstelling, laat staan de uitvoering, van herzieningsplannen zonder over leg met die instanties in het kunstle ven die daarmee uit hoofde van hun functie te maken hebben. Uit berich ten in de pers is ons gebleken dat de Rijksacademie geen overleg met is het hoogste bedrag dat ooit berden heeft gepleegd. Ook hebben J wy tot nu toe niet vernomen, dat aan de Raad voor de Kunst terzake door u om advies Is gevraagd. Onze ongerustheid op dit punt wordt nog groter door de mededelin gen in de kranten over de inhoud van het rapport, van de Rijksacade mie. Daaruit blijkt immers dat zij het terrein van haar bemoeienis aanzienlijk wil vergroten door zich niet langer te beperken tot de oplei ding van de beeldende kunstenaar, (ADVERTENTIE) DEN HAAG (GPD) „Het gaat niet", zei Maxim Hamel gisteravond met een hulpeloos gbaar toen hy een paar zin nen had gezegd van zijn rol in Albee's „Alles voor de tuin". Een keelontsteking, waarvoor hij 's middags reeds naar een specialist was geweest, zette de voorstelling in Den Haag op losse sechroeven. Enig telefoneren met Amster dam bracht de oplossing* Lo van Hensbergen, de regisseur, stapte in een snelle wagen naar Den Haag en las de rol. Met een uur vertraging werd deze gehandicapte voorstelling van de Ned. Comedie toch nog ge speeld. ADVERTENTIE alle go«d« marken in één zaak DEN HAAG (GPD) Naar aan leiding van een publikatie van de journalist Frans G. van Hasselt (onze oorrespondent in Turkije Red. L.D.) heeft het Tweede Kamer lid drs. E. C. Visser (D'66) gevraagd of de minister-president bereid is om via de Nederlandse ambassade contact tot stand te brengen met de Griekse dichter Janos Ritsos en of het mogelijk is dat deze Griekse dichter, die als gevangene ernstig zie kin een hospitaal in Athene ligt in ons land wordt toegelaten. Ritsos is, zo zegt het Kamerlid na verblijf in kampen te Janos en Leros, tlhans opgenomen in een zie kenhuis by Athene, waar niemand hem mag bezoeken, behalve (eens in de twee weken) zijn vrouw. Vorig jaar heeft het Griekse bewind ge steld dat politieke gevangenen het land konden verlaten als een ander land ze wilde opnemen. De heer Visser memoreerde een verklaring van premier De Jong dat de ambassadeur in Athene was ge ïnstrueerd om de Griekse regering te benaderen over politiek asiel voor gevangenen. Op grond van deze toezegging meende de heer Visser dat politiek asiel voor Ritsos ge rechtvaardigd was. hoogst bedenkelijk en. gezien de wij ze waarop dit instituut zich tegen over het hedendaagse kunstleven heeft opgesteld, zelfs gevaarlijk zou den achten. Wjj willen u met klem vragen, voorshands geen besluiten te nemen over de plannen die door de Ryks- academie zyn opgesteld en daarover eerst het advies in te winnen van de Raad voor de Kunst. Wy zjjn van mening dat deoe gelegenheid kan en moet worden aangegrepen voor een werkelijke bezinning, maar dan door allen wie deze zaak aangaat, op de taak en de plaats van de Ryks- academie van Beeldende Kunsten, aldus de B.B.K.-brief. Het vliegkampschip ,JZarel Doorman is dinsdag officieel buiten dienst gesteld. In de stro mende regen werd op het vlieg- dek „alle hens" gehouden (foto). De commandant van de „Karei Doorman", kapitein ter zee B. Veldkampluidde het schip uit, dat twintig jaar lang het gezicht van de Koninklijke Marine heeft bepaald. De samen werkingsstimulans die vanuit de actie „Kom over de brug" is uitgegaan werkt steeds sterker door in de diverse organen en organisa ties die zich met zending en wereld- el ia konaat bezig houden. De Nederlandse Zendingsraad en de Stichting Oecumenische Hulp zijn besprekingen begonnen over een eventuele fusie. De Raad voor de Zending van de Ned- Herv. Kerk heeft zich achter de samenwerkings- nota van Kom over de brug gesteld. Van groot belang is ook dat het ge sprek tussen werelddiaconaat en zen ding op gang is gekomen om tot een duidelijker inzicht in de wederzijdse verhouding te komen. Van hervorm de zyde is hiervoor een speciale com missie gevormd. De stand van de binnengekomen gelden bij de penningmeester van „Kom over de brug" was per 1 okto ber: f 26.472.404,96. Nog uitstaande toezeggingenf 1.600.000. Per 1 okto ber zijn voor 130 geheel of gedeelte lijk in uitvoering zijnde projekten be dragen uitgekeerd (waarvan alleen in de maand september f 3.830 000, voor 55 projekten ADVERTENTIE HAARLEM (GPD) In de gisteren gehouden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem hebben zich 22 van de 36 leden gesteld achter het besluit van de burgemeester van Haar lem geen openbare voorstelling te geven van het blijspel van Plautus „De smoeshaan". Na een discussie van drie uur sprak de vergadering zich uit tegen een motie van de leden van de P.v.d.A., waarin het op prijs gesteld zou worden als de burge meester het verbod zou intrekken op grond van het feit, dat het moeilijk kan worden aanvaard, dat aan de Nederlandse be volking moet worden onthouden, datgene wat elders in Neder land aan het eigen oordeel van de bevolking wordt overgelaten. Hulde aan burgemeester Drs. J. J. Voogd (PvdA) en mr. M. D. Proper (CPN) interpelleerden de burgemeester over het verbod. De Haarlemse bevolking wordt, al dus de heer Voogd, onmondig ver klaard. Hiertegen had hij ernstige bezwaren. Mr. Proper betoogde, dat nergens in het land een officier van justitie heeft ingegrepen op grond van art. 240 van het Wetboek van Strafrecht. Burgemeester mr. O. P. P. M. Cre- mers zei honderden reacties te heb ben ontvangen van burgemeesters, hoogleraren, studenten en ambtena ren, die hem hulde brachten voor de wijze waarop hij zijn standpunt heeft ingenomen. Hy was het meest getroffen door hen die hem bedank ten. Voor velen was het verbod een bevrijding en de burgemeester zei overtuigd te zyn, dat een groot deel van de bevolking volkomen achtsr hem staat. Nadat de raadsfracties hun stand punt hadden uiteengezet, werd de motie verworpen, waarbij de PvdA, de PSP en de CPN zich vóór en de KVP, de Prot. Chr. Groep, de WD en de Noodraad zich tegen de mo tie verklaarden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21