Heer hulp vluchtelingen Nigerië SPINAZIE Vijf „rebellen" staan in Moskou voor rechter ROOT PAK JAMIN REMIER DE JONG ANTWOORDT TWEEDE KAMER Dode door frontale botsing bij Sassenheim TV UIT RUIMTE mm Gé VERHOOG kook- apparolen 0 GRAM m TEGENACTIE IN NOORD-IERLAND Nieuw feuilleton Zwolsman Ir. N. Buijsert opvolger van D. v. (I. Kwaak KOUSENWEEK 2epaar Vl prijs UW SLAGER UW POELIER speculaas (Sue/ «richt 1 maart 1860 DONDERDAG 10 OKTOBER 1968 No. 32608 EIDSCH DAGBLAD feur: A Ci vaD Utshoeck Redacteur: Dra J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 pei kwartaal (postabonnementen 16,50), f 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Rpdartle 21507 jJNENHOF (GPD) De Nederlandse regering probeert 6 Wereldbank een hulpverleningsprogramma voor Nigerië |e grond te krijgen. Het is in de eerste plaats bedoeld voor tichtelingen. Lukt het plan niet dan zal Nederland voor ban vluchtelingen een bedrag van 3,6 miljoen ter beschik- fetellen. I is ons land bereid een groep van veertien vrijwilligers met kaal naar Nigerië te zenden voor hulp in de door oorlog getrof- Vbieden. Herhaaldelijk heeft de regering Nigerië gevraagd het Kruis in staat te stellen hulp te verlenen. Er heeft nu overleg i met de Scandinavische landen wat kan worden gedaan. ir De Jong deelde dit van- e in zijn antwoord aan de Kamer. Hij sprak ook over iveranties aan Nigerië. „Wy de Britse regering herhaald* - •aagd de zendingen stop 'te We zien geen heil in nieuwe jj." De Nederlandse regering zal verlenen van vergunningen export van wapens een uiterst üg beleid voeren. Er zal over- de Kamer over deze kwestie lebben. Schoten ministei -president, die de voor de boeg", die op hem ibinet waren afgevuurd, meer als „óaluutschoten van pas- bevriende schepen', roerde in •oord nog verscheidene on- ;n aan. [vraagstuk van subsidie aan de tieke partijen (vraag van keizer) zal worden bestudeerd. andere begrotingsbehande- [(Van Mierlo) is niet direct herbaar. 'kabinet acht het instituut van isjesdag (opmerking van Lank- it) „een waardevolle traditie". brekende over de homogeniteit het kabinet zei premier De dat de afgevaardigde Aarden folstrekt onnodige zorg maakt |de dooi hem geconstateerde tverscliijnselen van minister je regering is bereid de bij kan de NAVO te verhogen als Ji moeten en dr andere part- pk deze bereidheid zouden to- jen wijziging in het Vietnam- van de Ver. Staten voorziet lering niet vóór de presidents- pingen. De suggestie van drs. (Jyl om het initiatief tot een vredesoffensief te nemen. ;volgens de premier dan ook is van slagen. |>e regering vindt ook, dat de b van de mens en de funda ble vrijheden in Griekenland beknot. Maar een isolement land zou volgens haar niet •lijk zijn voor een terugkeer locratische vrijheid, regering wijst de kritiek van de P.v.d.A. op de voorgeno- mlp aan arme landen van de Nederland ligt nu al ver bo de internationaal aanvaarde Het streven naar één pro- het nationaal inkomen zal :ort worden gehandhaafd, ook economie zich wat minder ïurig zou ontwikkelen. vol| fran; ADVERTENTIE )G VERSER DAN VERS ^VALITEITS DIEPVRIES Woningbouw De regering staat open voor over leg over uitstel van de extra huur verhoging van 4 tot 6 pet., die de re gering op 1 januari 1969 wil doen in gaan. Om dat uitstel had drs. Schmel- zer gevraagd. Het overleg over het uitstel zal volgens hem het beste kunnen plaatsvinden by de behan deling van het betrokken wetsont werp, dat gisteren bij de Kamer is ingediend (zie pag. 7). De premier zegde toe, dat. er een aanvullend aantal premiewoningen zal worden gebouwd als de plannen voor de vrije sector (25.000) wonin gen) niet gehaald zouden worden. Opvoering van het woningbouw- program van 125.000 tot 135.000 wo ningen, zoals drs. Den Uyl had ge vraagd, kan volgens premier De Jong gevaren opleveren voor de continu ïteit in de bouw, de werkgelegenheid en de afzet van de woningen. De regering acht pendel van ar beiders uit de probleemgebieden naar het westen niet de aangewezen weg om werkloosheid te bestrijden. Dat moet ter plaatse gebeuren. Zo tracht de regering thans belangrijke indus triële objecten in Zuid-Limburg tot stand te brengen Geld is er. het gaat erom de mogelijkheden en kan sen te benutten. Overleg is gaande om de juridi sche belemmeringen weg te nemen voor doorvoering van vermogensaan- wasdeling. Het kabinet wacht nog op voorstellen van de SER inzake demo cratisering van de onderneming. De inkomensgrens in de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen zal binnen kort worden opgetrokken tot 5.900 gulden. De vergadering werd na het ant woord van de minister-president ge schorst, waarna minister Witteveen van Financiën het woord zou krijgen. (Van een onzer redacteuren) SASSENHEIM Het verkeer op rijksweg 4 is gisteravond bijna twee uur gestremd geweest door een ern stig verkeersongeval in Sassenheim, waarbij de heer II. Zwart (52) uit Amsterdam het leven verloor. Van Schiphol en van even buiten Wasse naar stonden files auto's van twee rijen dik. Het verkeer werd omgeleid over de oude rijksstraatweg. De frontale botsing geschiedde om streeks half negen even voorbij het KLinkerberger-viaduct, waar het ver keer wegens werkzaamheden aan het wegdek van de rijbaan Den Haag- Amsterdam over één weghelft wordt geleid. Een trekker met oplegger van een Lisses bedrijf, die uit de richting Amsterdam kwam, botste, waarschijnlijk door een inhaalma noeuvre, tegen de Citroen-personen auto, waarin het echtpaar Zwart was gezeten. De personenauto werd vol komen vernield, (zie foto). De heer Zwart overleed kort na aankomst in het Academisch Ziekenhuis in Lei den. Zijn echtgenote (54) kon na be handeling in het A.Z. met een zieken auto naar familie in IJmuiden wor den overgebracht. Ook de trekker werd zwaar beschadigd. De chauf feur liep geen letsel op. Foto L.D./Holvast BELFAST (AP) Terwijl gister avond 1500 studenten in de Noord- ierse hoofdstad Belfast een sitdown- actie hielden als demonstratie tegen hel optreden van de politie, werd on der leiding van ds. Paisley, leider van de rechtse vleugel van de Pres byterianen in Noord-Ierland, een te genbetoging gehouden. Ds. Paisley be schuldigde premier O'Neil ervan te toegevend te zijn bij de demonstra ties van de „groeperingen, die :de grondwet ontrouw zijn, van hen die willen dat Noord-Ierland wordt los gemaakt van het Vex'enigd Koninkrijk en opgaat in de Ierse republiek". De politie richtte wegversperringen op tussen beide groepen betogers, zodat botsingen achterwege bleven. WEERBERICHT anhoudend zacht Bilt verwacht van heden- tot genavond: aanhoudend zacht met kelijk enkele opklaringen, f mogelijk later van het zuidwes- [uit opnieuw regen. Overwegend zuidwestelijke wind. (opgemaakt om 11.40 uur) 11 OKTOBER 1968 op: 06.58 uur; onder: 17.55 uur op: 19.33 uur; onder 12.52 uur. Oogwater in Katwijk te 5.44 en uur; laagwater te 1.43 en 13.48 „Verslag van een zomer" San Gabriel is een grote ha- ienda in Peru, een farm met •/eel bijgebouwen, een wereldje jp zich, ergens ver weg van de ;rote steden, achter de pampas dichtbij de tropische zone. De ik-figuur is een jongen, die uit de hoofdstad Trujillo met zijn oom meetrekt naar de ha cienda. Hij beleeft daar een zo mer, die hem van jongen tot man maakt. Hij bespeurt de in tense dynamiek en de hartstoch ten die de onderlinge relaties beïnvloeden. Hij voelt zich sterk aangetrokken tot zijn nichtje Leticia, die verloofd is met een rijke man. Met haar wisselende stemmingen trekt zij de jongen beurtelings aan om hem even later weer af te stoten. De zomer eindigt met een fail lissement. de verloving van Leti cia wordt verbroken, de ha cienda verloopt, evenals de wolframmijn die ermee verbon den is. De schrijver, Julio Ramón Ri- beyro, werd in 1929 in Lima, de hoofdstad van Peru, geboren. Hij studeerde rechten in Peru en in Spanje en woont sinds 1960 in Parijs. „Verslag van een zomer" is in boekvorm verschenen bij de Uit geverij H. Nelissen in Bilthoven. LIET is nog niet zo lang geleden dat de naam Zwolsman voor de welwillende buitenwacht een symbool was voor succesvol za kendoen. Reinder Zwolsman zelf gaf de stoot tot een hem verheer lijkende publiciteit. Hij liet zich interviewen en fotograferen in zijn buitenhuis, in zijn kantoor, deed geruchtmakende aankopen, strooide met kunstprijzen, etcete ra. In een tijd van steil omhoog gaande conjunctuur beheerste Reinder Zwolsman het nieuws. Maar midden 1964 kwam de ommekeer. Zwolsman bleek niet zo goed voor zijn geld als de goe gemeente had gedacht. Hij kon zijn geruchtmakende aankopen op het gebied van onroerend goed niet financieren en de publici- teitsstroom, door hem zelf in het leven geroepen, richtte zich nu tegen hem. Er volgden ontslagen in de top van de door Zwolsman beheerste Exploitatie Maatschappij Sche- veningen (E.M.S. Er kwam ru moer over de verhoging van de entreeprijs van de Scheveningse Pier, kortom Zwolsman bleef in het nieuws, maar het was geen gelukkige publiciteit meer. Zijn aandeelhouders waren niet tevreden met de gang van zaken en verweten hem autori tair optreden. Zwolsman, gewend als een dictator zijn zaken te be heren. moest toestaan, dat een commissie Van wijze mannen zijn zaken gingen doorlichten. Onder die wijze mannen waren oud minister Veldkamp en de deskun dige oud-staatssecretaris van Fi nanciën Van den Berge. Het nu uitgebrachte rapport van de wijze mannen wijst de richting aan. die Zwolsman zou moeten gaan. De verhoudingen in de top van het bedrijf zouden beter moeten worden gecontro leerd en Zwolsman moet ophou den van zijn zaken een een- mansshow" te maken. De terecht wijzing lijkt hoewel verpakt in diplomatieke taal duidelijk. Maar de voortgaande strubbelin gen in de E.M.S.waar opnieuw twee leden van de raad van be stuur tot aftreden worden ge dwongen, doen het ergste vrezen voor Zwolsmans bereidheid nu ook werkelijk te luisteren naar wijze raad. ADVERTENTIE MOSKOU (AP. AFP, Reuter) In een kleine zaal in Moskou is gisterochtend een proces be gonnen tegen Larissa Daniel, echtgenote van de schrijver Daniel (die al gevangen zit) en de natuurkundige Pawel Lit- winow, kleinzoon van Maxim Litwinow, die tijdens Stalin lange tijd minister van Buiten landse Zaken van de Sowjet- Unie is geweest. Met nog drie anderen de student Bdelo- ne, de taalgeleerde Babitski, die voor de Russische Aca demie van Wetenschappen werkt, en de jonge arbeider Dremljoega uit Leningrad staan zij terecht op een dubbe le aanklacht: verstoring van de openbare orde en het maken van anti-Russische propaganda. De vijf werden op 25 augustus ge arresteerd na een korte demonstra tie op het Rode Plein in Moskou, waar zqj protesteerden tegen de be zetting van Tsjecho-Slowakije. Slechts Hommer bestaat alt 3» pagina's HILVERSUM (ANP) Voor het eerst zullen er televisiebeelden af komstig uit een bemande ruimte capsule op ons scherm komen. De NTS zal zaterdag deze beelden in een rechtstreekse uitzending overne men en wel van 15.55 tot 16.05 uur via Nederland I. Het betreft hier de overneming: van televisiebeelden uit de Apollo 7. die morgen vanaf de basis Sape Kennedy wordt gelanceerd Ook van deze lancering worden die dag rechtstreekse beelden getoond en wel van 15.45 tot 16.30 uur op Ne derland 1. Deze uitzending kan ge deeltelijk in kleur worden ontvan gen. Bij deze eerste directe uitzen ding van beelden uit een bemande Terwijl Kaap Kennedy in spanning leeft voor de lancering morgen vande ruimtecapsule Apollo 7, maken deze mannen (v.l.n.r. Borman, Lovell en An ders) zich al gereed voor 'n vlucht met de Apollo 8 rond de maan in december. ruimtecapsule zal de camera vooral zijn gericht op de drie astronauten Daarnaast zullen door de patrijs poorten van de capsule opnamen worden gemaakt van de aarde en 'andere hemellichamen. Voor een uitvoerige beschouwing over deze Apollo-vluoht, de eerste stap naar een definitieve maanreis verwijzen wij naar pag. 17. Katwijkse kapitein niet naar Stettin KATWIJK De gezagvoerder van de Rotterdamse kustvaar der „Spes", kapitein Klaas van der Plas uit Katwijk aan Zee, zal zieh niet in Stettin melden voor de rechtzitting, die tegen hem is voor bereid. Hy heeft daartoe van de Poolse justitie tot 15 oktober de tijd gekregen. De „Spes" werd, zoals men zich zal herinneren, na op 17 april te zyn vertrokken uit de Poolse ha ven Swinemunde, door marinesche pen aangehouden en opgebracht naar Stettin op beschuldiging, dat de gezagvoerder zonder papieren zou zyn uitgevaren en dat hy dronken zou zjjn geweest. Op een borgstel ling van ongeveer f55.000,- werd het schip vrijgegeven en kon kapi tein Van dei- Plas naar huis terug keren. Reder W. in 't Veld heeft de Poolse justitie medegedeeld dat de kapitein niet kan verschijnen omdat hij met de „Spes" op ^eg is naar Griekenland, waarheen het schip is verkocht. Overigens was de gezag voerder niet van plan te verschij nen, gezien de behandeling, die hij indertyd onderging. Dit zal wel tot gevolg hebben, dat de borgsom als verloren moet worden beschouwd. twaalf verwanten mochten gisteren 't proces bijwonen, maar een woord voerder van de rechtbank voorzag de buitenlandse journalisten buiten het gebouw tweemaal van inlichtingen en bevestigde dat de maximum-straf in deze zaak drie jaar is. Een groep van enige honderden sympathisanten had zich buiten verzameld toen het pro ces begon. De meeste bleven de ge hele dag, deelden petities uit en voer den discussies over de communisti sche moraal met rechercheurs in bur ger. Het getuigenverhoor duurde giste ren tot het vallen van de avond. Me vrouw Daniel heeft geweigerd van de diensten van een advocaat gebruik te maken en zal haar eigen verdediging voeren. Gisteren heeft de rechtbank zich bezig gehouden met het verle den van de verdachten. Dremljoega is al eerder veroordeeld, toen wegens zwarte handel en mevrouw Daniel en Litwinow waren ontslagen omdat zij herhaaldelijk „de arbeidsdiscipline hadden geschonden", aldus het pers bureau Tass. Mevr. Daniel verklaar de gisteren, dat zy meende het nood zakelijk te achten tegen de invasie te moeten protesteren en er zich niet bewust van te zijn wetten te hebben overtreden. Ook de andere beklaag den hebben verklaard zich onschul dig te voelen, hoewel zij de feiten hebben toegegeven. Die feiten waren, dat zij op 25 augustus bij hun demon stratie het verkeer ophielden en het groepen toeristen op het plein lastig maakten. De beklaagden hebben in tussen verzocht het proces te verda gen om aanvullend onderzoek moge lijk te maken. Zij zeggen door straat schenders te zijn' geslagen tijdens hun betoging. Na anderhalf uur be raad werd dit verzoek vanochtend door de rechtbank verworpen. Volgens het in West-Duitsland verschijnende Russisch-talige blad (ADVERTENTIE) „Grani" zijn vorige maand in de Sowjet-Unie verscheidene liberale in tellectuelen gearresteerd, zoals in Leningrad, waar op 2 augustus ver scheidene personen werden aange houden terwijl zij brieven schreven ter ondersteuning van de Tsjechische leiders. Tot de arrestanten behoren twee scheikundigen en twee inge nieurs. I alle bekende merken IMENEXC0 HOGE RIJNDIJK 25, LEIDEN DEN HAAG (ANP) Ir. N. Buij- sort (CHU) is vandaag gekozen als l:d van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Hij volgt de heer D. van der Kwaak op, die een functie in het bedrijfsleven heeft aanvaard. Ir. Buijsert, die 42 jaar is, was se dert 1957 directeur van gemeentewer ken en het giondbedrijf van de ge meente Alphen aan den Rijn- Hij werd in juli 1966 gekozen tot lid van provinciale staten van Zuid-Holland. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, had opgemerkt aan het adres van de scheidende gedeputeerde, dat deze tien jaar lang had gevochten als een David tegen Goliath voor meer huizen en geld voor de provincie. ADVERTENTIE voor le kwaliteit vers Hollands LAMSVLEES - LAMSBOUT - LAMSZADELCHOPS voor VERSE BRAADSTUKKEN per 500 gram 2,25 Zeer voordelig KIPPELEVER, 250 gram 1.28 Verder wilde eenden - wilde konijnen verse tamme konijnen. DOEZASTRAAT 41-39 - TEL. 21415 ADVERTENTIE morgen voordeel 250 gram van 59 voor 49 niet duur «re/ heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 9 October 1868: J Bij de aanbesteding voor t het vervaardigen, leveren en J stellen van den ijzeren bo- J venbouw eener draaibrug, ten behoeve van het Hollandsch J Diep, ivas de minste inschrij- i ver de Kon. Ned. Grofsmede- J rij alhier voor de som van f 23.778. (Advertentie) Voor min- stens zeven persojien wordt J ten spoedigste een tafel ver- langd. Reflecteerenden gelie- J ven zich te adresseeren met opgaaf van voorwaarden, on- J der letter H. aan het Bureau dezer Courant. Brieven fran- f co.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1