Een wagen vol technisch vernuft Rij perikelen in de herfst Voor u tot 61U°lo rente en voor u keuze uit 6 spaarvormen en voor u Grotere motoren in Volvo's DS 21 PALLAS HYDROLIQUE It Zet die fles gerust midden optafel. Hij mag gezien worden. VAUXHALL VIVA MET VIER DEUREN Nieuwe type van Citroen: ID 20 de bank waar ook zich thuis voelt Wolseley, Riley en M.G. blijven „Controledienst witte benzine niet haalbaar" dslêflÉMs •bekleder Uw lEBDAO 10 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 ADVERTENTIE (Door Henk van Zalinge) \o UTRECHT (GPD) In een DS 21 Pallas hydrolique )dt men niet zo maar weg. In deze DS, die wij qua zingeving altijd erg modern en doordacht hebben ge- oden. sit een semi-automatische versnellingsbak. En moet men erg wennen. Niet na een paar stra in aar misschien pas na een paar honderd kilo ier Is men er enigszins aan gewend. is namelijk zo, dat mem niet hoeft te ontkoppelen, t gaat automatisch. Het enige, dat de bestuurder moet ien is schakelen en gas geven. Maar dat is niet zo pvoudig als het klinkt. De versnellingshandel, die ach- r het stuur op het dashboard is gemonteerd, laat zich makkelijk van de ene in de andere versnelling zetten, j] men nou echt netjes rijden, dus zonder schokken. ID moet men de handeling gas-inhouden en ovenscha len zeer, maar dan ook zeer correct uitvoeren. Wordt het gas iets te vro-eg losgelaten, dan schokt de Ito ai door het afremmen op de motor, voordat wordt «rgeschakeld. Maar als de berijder dat juiste moment a gasgeven ondier de knie heeft, krijgt men nog het om ent van het met gas opvangen na het overschake lt Daar moet men echt gevoel voor hebben. Wil men B netjes schokloos rijden dan neemt het schakelen wat ij. Neemt men de schokjes op de koop toe, dan nog en flitsende acceleratietijden. Die zijn namelijk 080 Bometer in 11,8 seconden, 0100 in 17,2, 0120 in 24,4 1 8—140 in 36,7, 0400 meter in 20 seconden. Geen sportieve wagen, maar dat hindert ook helemaal DS-en zijn echt niet gebouwd met de bedoeling sportieve wagen op de markt te brengen. Er is dui- fltjk gemikt op een reiswagen, d-ie lang achter elkaar ét hoge snelheid over een autoweg kan worden ge- agd. En hard rijdien doet-ie, 164 echte kilometers. Die top krijgt hij door een conventoinele 2175 cc motor. t 109 SAE-pk levert. Een motor, die rechtstreeks is leid van de bekende hoekige Ci- met lange neus, schuine plat- achterkant en meestal zwart van Na de oorlog waren ze erg po- ^)e DS is een auto vol vernuft, erg ■l vernuft. Een hydraulisch veer- steem, dat de wagen altijd horizon- al en al naar gelang de belasting i de Juiste hoogte boven de grond diudt. Een mooi voorbeeld is altijd t krijgen van een lekke achterband I 120/u. Men merkt er niets van, fgtint de wagen blijft prachtig op het Bte niveau en rijdt op drie wielen ■mor. Na een tijdje ruikt men het ver ande rubber van de band natuur- ipl wel. Door middel van een han- 1 kan de wagen ook nog in een worden gezet. Krik eron- in de lage stand zetten en het _,Lfl komt vrij. Erg mooi en handig Slituurlijk. De bekrachtigde remmen (geen pe daal, maar een rubber bal, die bij de recente versies goed te doseren is) en het bekrachtigde stuur zorgen er voor, dat de wagen prachtig in zijn koers blijft. Mooi zijn ook de halo- geenverstralers, die gekoppeld aan stuur en voorwielen ad „om een hoekje kijken" als men een bocht in gaat. We hebben al eens eerder m een DS of ID gereden en altijd waren wij vol lof over de stoelen. Minder ge lukkig waren we met de stoelen van deze testwagen. Ze waren erg zacht, zaten zo op het eerste gevoel erg lek ker, maar na een lange rit waren we moe, niet van het rijden, maar van de stoel. Bovendien hadden deze stoelen het nadeel dat ze in een scherp genomen bocht weinig steun boden. Het verdere comfort is uit stekend. Achterin zit je ate een De herfst wordt als het ge vaarlijkste jaargetijde voor de weggebruikers beschouwd. In de maanden oktober en november vallen er dikwijls meer verkeers slachtoffers te betreuren dan in de drukke vakantiemaanden of in de wintermaanden met sneeuw en ijs. De vroeger invallende duister nis ook het spitsuurverkeer begint zich hoe langer hoe meer tijdens schemer en duisternis te voltrekken en de slechtere weersomstandigheden, waardoor het uitzicht in sterke mate wordt beperkt, zijn hiervan de hoofdoorzaken. Automobilisten schijnen zich maar traag bij deze veranderde situaties te kunnen aanpassen. Kettingbotsingen komen vooral voor tijdens de eerste herfstre gens na een droge periode. Men heeft zich ingesteld op het file rijden op een droog wegdek. Uit ervaring kent men ongeveer de remweg en bij het oplichtende der remlichten van zijn voor ganger komt men tijdig tot stil stand. Op een nat wegdek is de remweg echter langer en voor dat men het weet, zit men op de bumper van zijn voorligger. Op landwegen wordt het slip gevaar verhoogd door vallende bladeren en door vette klei. die landbouwvoertuigen op het weg dek deponeren. Het slipgevaar, dat door deze herstomstandigheden wordt ver oorzaakt, wordt veelal door de automobilisten onderschat. Daarom komen er ook veel meer slipgevallen voor op door regen dan door sneeuw of ijs glad ge worden wegen. De uitzichtbe- lemmerende factoren vormen een andere categorie herfstge- varen. De vroeger invallende duisternis memoreerden we reeds. Neervallende regen, och tend en avondnevels, mist, op spattend wegvuil en beslagen ruiten dragen het hunne er toe bij, om het uitzicht van de auto mobilist te belemmeren. Goede ruitenwissers (versleten bladen eventueel door nieuwe vervangen) en een ruiten sproeier kunnen deze gezichts belemmeringen voor een deel opheffen. Maak m ieder geval voor u gaat rijden de ruiten goed schoon. Verblinding door tegenliggers komt in deze herfstdagen ook veelvuldig voor. Doorgaans is de verlichting in de zomermaanden weinig gebruikt en de kans dat de koplampen niet op correcte wijze zijn afgesteld, is daardoor toegenomen. Laat derhalve even bij uw garagehouder controleren en laat dan meteen even nagaan of de achterverlichting nog functioneert. Soms branden de lampen wel, maar wordt hun werking teniet gedaan door een laag vuil. Regen en een toene mende vochtigheidsgraad van de lucht kunnen de remtrommels vochtig maken, hetgeen blokke ren van de wielen tot gevolg kan hebben als men 's ochtends voor het eerst de rem bedient. Dit euvel kan verholpen wor den door over korte afstand ge lijktijdig te remmen en gas te geven. Door de wrijvingswarm te verdampt dan het vocht in de trommels. Als de herfstkleu ren in het land komen, dient ook de nodige aandacht aan de ban den te worden besteed. Banden die minder dan 1 mm profiel hebben, dienen te worden ver vangen. Het bandenprofiel is namelijk verantwoordelijk voor de remwerking. De beste rem men komen op het beslissen de moment niet tot volle ont plooiing als de remwerking niet via de band op de weg wordt overgebracht. Herfstgevaren zijn daarom zo verraderlijk omdat ze veel min der opvallend zijn dan winter- gevaren. Rijdt u deze maanden dus extra voorzichtig, vermijdt krachtüg remmen, houdt voldoende af stand en schenk extra aandacht aan uw medeweggebruikers, die zich eensporig verplaatsen of te voet gaan. Temper uw vaart als u ze pas seert en besproei ze niet nog eens extra met opspattend vocht door hard door de plassen te rij den. vorst. Ook het schuimrubber onder het vloertapijt voelt luxueus aan. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat de DS 21 Pallas veel goede din gen heeft. Om maareens wafctenoe- men de uitstekende vering, de goede wegligging, de schijfremmen en het gescheiden remcircuit. Stuurbekrach tiging zorgt voor een lichte besturing. Dat hij voor wielaandr ij ving heeft merkt men niet meer aan het stuur. Het uitzicht is goed, hoewel wij de spiegel op het dashboard onprettig vinden. Hij gaat deel van het ge zichtsveld uitmaken en dat leidt af, of beter belemmert. Want naar twee dingen tegelijk kijken is er niet bij. Men kijkt of vooruit óf in de spiegel. Dat deze wagen «dus met semi- automaat) 17.020 gulden kost is ge zien het ingewikkelde hydraulische systeem en de compleetheid van de wagen niet zo verwonderlijk. Men De Volvo's hebben voor het nood jaar 1969 een van 1.8 liter tot 2 liter vergrote motor gekregen. De nieu we motor, die B 20 wordt genoemd, is leverbaar in twee versies met resp. 90 en 118 SAE-pk. De grotere kracht is vooral het acceleratie-ver mogen bij lage toerentallen ten gun ste gekomen. De goedkoopste Volvo, de Favo riet, die f 9985 kostte, is thans uit de produktie genomen. Dit is ook het geval met de stationcars in deze se rie. De stationcar is nu alleen nog maar leverbaar in de 140-serie. De laagstgeprijsde Volvo kost thans f 11.475. Over de gehele linie zyn de Volvo- prijzen verlaagd, in de 140-serie met f 500-f 600. Alle modellen worden tevens voor zien van een inlaatluchtvoorverwar- ming en een uitlaatgas-reinigingsin stallatie. De ventilateur heeft een vloeistof slipkoppeling gekregen die de ventilatorsnelheid tot 3000 omw/ min. beperkt. Ook de 130-serie is thans voorzien van gescheiden remcircuits, zoals op de 144 (elk systeem bedient de twee voorwielen en een achterwiel). Deze modellen kregen ook de «verende" voorruit van de 144. hoort wel eens mensen zeggen: „Als men met zo'n Citroen wat krijgt dan zit je in het schip". ADVERTENTIE Ongetwijfeld zullen grote repara ties aan het hydraulische systeem niet zo heel erg goedkoop zijn, maar de praktijk heeft bewezen, dat aan het systeem zelden of nooit storingen optreden. Wy hebben eigenlijk wel een wens, maar dat geldt echt niet alleen voor de DS. Op zulke wagens zouden Wij liever een volautomaat hebben gezien. Tot slot nog dit. Voor iemand die veel lange ritten maakt is de DS by uitstek geschikt. Hij is wat de Duit sers noemen „autobahnfest", hetgeen erg vrij vertaald wil zeggen: lang en moeiteloos rijden met hoge snelheid. De modellen van de Vauxhall Viva zijn uitgebreid met acht vierdeurs- modellen. De nieuwe versies (De Luxe, SL, 90 De Luxe, 90 SL 1600 De Luxe 1600 SL, Brabham 90 De Luxe en Brabham 90 SL) komen in lijn en motorisch overeen met de be staande tweedeursuitvoeringen. De gehele Viva-serie kreeg een in schuifbare stuurkolom. Een zwart vy- nil dak is als extra leverbaar op de Viva SL-modellen. Aan de Citroen ID/DS serie is als nieuw type de ID 20 toegevoegd, een wagen met dezelfde carrosserie als de ID 19, maar met een tot 103 pk opgevoerd motorvermogen (door een hogere compressie en een dubbel- poortscarburateur). Zijn top is 167 km/u. Het vermogen van de ID 19 is verhoogd van 84 tot 91 pk en van de DS 21 van 109 tot 115 pk. De topsnel heid van de DS 21 bedraagt nu 178 km/u. De ID Break (stationcar) wordt nu zowel met de 20 als met de 21 motor geleverd en hun topsnelheden bedragen resp. 160 en 169 km/u. Van alle typen ID/DS is het dashboard aanzienlijk gewijzigd en aangepast aan de veiligheidseisen. De stoelen hebben een gewijzigd kuipmodel met verhoogde rugleuning gekregen. Voorts werd de geluidsisolatie verbe terd, de interieurverwarming ther- mostatisch geregeld en het koppe lingspedaal lichter bedienbaar. Van de Dyane is het motorvermo gen opgevoerd van 28 tot 34 pk. De topsnelheid ls daardoor 114 km/u ge worden. Sparen is aantrekkelijk, vooral bij onze bank, de NMB. Hoge rentepercentages en meer spaar- mogelijkheden, waaronder nu ook 6%% spaar- brieven. Voor particulieren, stichtingen en vereni gingen. De NMB heeft voor iedereen een aange paste spaarvorm, hoge rente en echte persoonlijke service. En ook dit laatste is iets waar we beslist niet zuinig mee zijn. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Leiden: Breestraat 61-63. Katwijk aan Zee: Voorstraat 39. Noordwyk aan Zee: Palaceplein. Sassenheirn: Postwijkkade 1. Alphen a/d Rijn: Julianastraat 65. Vierbak voor alle Opel - Rekords Alle Opel-Rekord personenwagens in het Nederlandse leveringspro gramma zijn in de 1909-uitvoering uitgerust met een vier-versnellinga- bak. De tweedeurs „zakelijke" Rekord met 1700 i.p.l. 1500 cc motor bleef in prijs op f 7995 gehandhaafd. De prijs van de 1.71. Rekord in standaarduit voering werd met f 235 voor het tweedeurs en met f 280 voor het vier- deursmodel verlaagd. Het uiterlijk van de Rekord-modellen werd niet veranderd en van fabriekszijde werd medegedeeld, dat ze ook op de auto tentoonstelling in Frankfurt (sept. 1969) nog in onveranderde vorm zul len worden geëxposeerd. Naar aanleiding van de geruchten die in de Europese pers circuleerden, dat de merken Wolseley en Riley zou den verdwijnen uit de huidige British Leyland modellenreeks, heeft de heer H. J. L. Suffield, directeur van de af deling BMC, met nadruk ontkend dat dit in het voornemen ligt. Hy maakte bekend dat Riley en Wolse ley, zowel als MG in produktie blij ven, als een deel van de zg. Austin en Morris Division en dat geen plan nen bestaan deze merken op te ge ven. Mening Bovag: UTRECHT (ANP) Het kwali teitsonderzoek voor olieprodukten is vooral technisch ingewikkeld. Slechts enkele laboratoria van grote benzinemaatschappijen kunnen een volledig en kwalitatief benzineonder- zoek uitvoeren. Geen enkele Neder landse instelling is hiertoe in staat, zelfs niet T.N.O. in Delft. Aldus reageert de Bond van auto mobiel-, garage- en aanverwante be drijven (Bovag) op de aankondiging, dat ongeveer 140 vrije pomphouders verkopers van „witte benzine" een benzine-controle-dienst hebben opgericht. De organisatoren willen hierbij streven naar een kwaliteits norm voor de hele vrije benzine- markt, waarbij via een regelmatige analyse van benzinemonsters de kwaliteit van deze benzine moet worden gegarandeerd. Het initiatief zal wel goed zijn, al dus de Bovag. maar wij betwijfelen of dit ook een haalbare kaart zal blijken te zijn. De grote vraagtekens voor de Bovag zijn welke laborato ria, ingenieurs, analisten en appara- tuur hiervoor kunnen worden inge schakeld. Het zal veel geld kosten en juist de vrije pomphouders die hun produkten goedkoop willen hou den zullen hiervoor in de beurs moeten tasten, aldus de Bovag. (ADVERTENTIE) BMW heeft thans zijn zescilinder- modellen, de BMW 2500 en BMW 2800. geïntroduceerd. Ze zyn 19 cm langer en 4 cm breder dan de be staande vierdeurs modellen. In het typische BMW-front zyn vier halo geen koplampen geplaatst. De moto ren van resp. 2494 en 2738 cc inhoud ontwikkelen een vermogen van resp. 170 en 192 SAE-pk. De topsnelheden zijn resp. 190 en 200 km/u. De prijs van de sedans komt tus sen de f 19.000 en 20.000 te liggen. Als derde model wordt aan deze sedans een coupé 2800 toegevoegd. De nieu we wagens hebben een zevenvoudig gelagerde krukas, een zelfdenkende ventilateur, een wisselstroomgenera - tor, dubbele schijfremmen voor en enkelvoudige achter. gescheiden remcircuits. een elektrisch verwarm de achterruit, zg. mistachter licht en en radiaalbanden. Aanrander slaat opnieuw toe AMSTERDAM (ANP) Gister avond rond negen uur heeft zich in Amsterdam opnieuw een aanranding voorgedaan. Een 27-jarige jongedame is bij de Spartaschool aan de Stadion- kade door een onbekende man vast gegrepen, die een poging deed om haar aan te randen. Dit mislukte doordat de vrouw begon te gillen en omstanders toesnelden. De man wist echter te ontsnappen en de geatta queerde vrouw was niet in staat een signalement te geven. Gebleken is, dat de man kort tevoren uit de Spar taschool, waar dansles werd gegeven enkele portemonnees heeft gestolen. Voor de politie staat vast dat dit de zelfde man is, die op 23 september, 27 september, 1, 4 en 6 oktober op ver schillende adressen in Amsterdam zuid en in Amsterdam-west aanran dingen heeft gepleegd, steeds verge zeld met kleine diefstallen. De politie is door het gebeuren gisteravond ech ter geen stap verder gekomen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19