nog geen stap verder Meer toerisme in Katwijk b f Mgr. Bluyssen voor overleg naar Rome Waad tv? Regering blijft beloven graaf wet mderpaal Lelijk Leven inaal contra theologen Activiteiten in „Het Eiland" SPECIALE VERKOOP NYLON-TAPIJT m 7.95 Kamercommissie vraagt in voorlopig verslag over grenswijziging aan minister aandacht voor: Woningbouw „PHILATELICA" IN L1SSE VERGADERDE ,0 10 OKTOBER I960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IJ JRDAM (GPD) Minister drs. J. A. Bakker van _1n Waterstaat blijft vertrouwen hebben in de invoe- "jiet centraal antenne systeem (CAS), dat in de rege- famma's van de afgelopen jaren niet meer heeft ont baar dat op de proefneming in de Haagse wijken Be- ^t en Mariahoeve na, niet van de grond is gekomen. ^0 thans, dat in de loop van 1969 een begin wordt ge- ^jit een verdere ontwikkeling van het project. werkt volgens het sy- j Je draadomroep. Op ver plaatsen langs de grens beeld van buitenlandse gevangen en doorgegeven mtraal punt waar ook de tv-netten storing- ïen. Via de kabels wor- ramma's verder gevoerd, iblik alleen nog maar in vai!waar de PTT het kabel- oefwijken in 1964 aanleg- r ovier weken hadden zich ibonnees gemeld. Op dit 85q het er ca 4.000. Voor 48 ctbar kan men hier de bei- jdse zenders, een Duitse Ische zender op het beeld- [ojten. De kwaliteit is beter privé-antenne kan ga- n jans op storing is vrijwel Wie beschikt over een .i bovendien nog 16 FM- I ontvangen. ilandst jomen Jp-amrr maar zijn onver- door opgehouden, anderd gebleven. De invoering van het CAS ie tot dusver tegen gehouden door de oude telefoon- en telegraaf wet, maar op kleinere schaal gaat de aanleg van centrale antennesystemen normaal door. In alle nieuwbouwwijken ziet men centrale antennes die één of meerdere blokken woningen bedie nen, vele gemeenten schrijven dit zelfs voor en andere gemeenten, zo als bijvoorbeeld Maastricht en Waddinxveen zyn zelfs zover gegaan om zelf een eentrale an tenne installatie te exploiteren. Het is allemaal in strijd met de wet, maar de PTT doet een oogje toe, omdat de wet toch op de helling staat en omdat het mastbos van televisie-antennes in vele wijken een onhoudbare slituatle zou worden. te Moerkapelle toez.) L. lerkerk te Nieuw-Hel- Oosterhof te Hoogwoud, en de benoeming toit van de afd. Lunteren erl. Prot. Bond da*. A. de red. te Zaandijk Scharend ij ke L. Hy- oodeschool voor Hol- C. B. Schuurman te proefneming bleek al Cazeilia succes. Toch is het CAS stap verder gekomen. Zodra de wettelijke hinderpaal redenen is dat de tele- uit de weg is geruimd, zal de Noze- ilefoonwet de invoering j ma (Nederlandse Omroepzender m in de weg staat. Die Maatschappij), die voor 60 procent it worden gewjjz>?d en het bezit is van de PTT, een heel wat voeten in de j dochtermaatschappij in het leven In november vorig jaar roepen, die Cazema zal heten, itswyziging op de agen- Hierin zullen de omroepverenigin- Tweede Kamer, maar gen participeren. De Cazema N.V. :t laatste ogenblik afge- zal op de kapitaalmarkt geld lenen voorjaar beloofde de I voor kabels en apparatuur, terug te komen. Het Een latere belofte hield In de memorie van toelichting op ie voor de zomer zou het wetsontwerp is gezegd dat de lost. Vervolgens werd I invoering van het CAS in de Rand - dat de behandeling in j stad Holland in vijf tot tien jaar een feit kan zijn. Minister Bakker heeft daarna nog een overzicht van de kostenramingen gegeven. Hij ging eerst uit van 25 gemeenten met meer dan 40.000 inwoners, gelegen in het gebied westelijk van de lijn die Alkmaar, Amersfoort en Dor- recht verbindt. In dit gebied be vinden zich ca. één miljoen wonin gen. Er van uitgaande dat een vier de deel van die woningen reeds op gemeenschappelijke antenne-in richtingen is aangesloten, zullen in het CAS-project 136 miljoen gulden moeten worden gestoken voor de aanleg van het kabelnet en de huis aansluitingen. Voor de aanvoer van de signalen zal 18 miljoen gulden moeten worden geïnvesteerd. In een tweede berekening heeft de minister een groter gebied met 1,7 miljoen woningen betrokken waar door de kosten ca. 300 miljoen gul den zullen bedragen. Minister Bakker schatte het abon nementsgeld op f 1,- fl,50 per week, en stelde dat in Amerika voor draad-tv-ontvangst vijf a zes dollar per maand wordt betaald. Die vergelijking gaat niet helemaal op. omdat dit in feite eenzelfde deel van het gezinsbudget betekent, ter- wi)'l men in Amerika 24 uur per et maal tv kan kijken. Een beter argument uit de mond van de minister is dit: het CAS- abonnement is vrijwel niet duurder dan de prijs die thans door flatbe woners wordt betaald voor aanslui ting op een gemeenschappelijke an tenne. a plaatshebben. was dan ook wel aan gebracht door tcgenslan- CAS-systeem. Maai de wetswijziging toch Als de Tweede en daar- t Kamer akkoord gaan, ïaanden moeten worden voor het voorbereiden atregelen. De PTT ;en jaar nodig te heb- joptijd. Dan kan de lan- ing van het CAS, waa<r- igln al sprak in haar 1964, een aanvang ne- )ldoende ruimte in de om te voorkomen dat of twintig jaar geheel Tegenover dit argu- de opvatting van vele als prof. Bordewijk. dat $yen nog een onontgon- zijn, waarvan in de sl mag worden verwacht. Is inmiddels verzand: uien zijn er wellicht iets HERV. KERK :ref. kerken be Holwerd S. Molenma- Emmeloord te Sprang Spoelstm te Bleiswyk ht als ziekenhuispred. J. e Hoofddorp ïref. kerken rijgemaakt voor Haulerwijk J. van Ulrum ■EF. GEMEENTEN voor Den Haag-Zuid en C. Westst/rate te Melis- NSTAD (Reuter) Kar- die secretaris-generaal an het jongste Vaticaan- heeft in de ..Osservatore lelling genomen tegen de an een groep Nederland er die verklaard hebben selijke encycliek „Huma- in strijd is met het conci- „Gaudium et spes" dat de invloed van de R.-K. leven van alledag. Felice zegt, dat deze üe op 18 en 19 september am bijeen zijn geweest, al by het verkeerde eind umamae Vibae" viel ge- het raam van een ont- lie zich nog steeds voort - biet in strijd met de prin- p het concilie zijn vastge- hcycliek, aldus kardinaaJ ïachtigt de traditionele er duidelijk in gesteld iet huweiyk en de echtelij- rïcht zyn op de voortplan- Censuur De voordelen van een CAS-aan- sluiting zijn duidelijk uitste- BEISDORP Tijdens de algeme ne ledenvergadering van de stich ting dorpshuis in Beinsdorp, kwamen tal van belangrijke punten naar vo- I ren. Voorzitter B. A. Bax gaf aan het begin van de bijeenkomst een I overzicht van de vele activiteiten, die in het winterseizoen zullen plaats vinden. Beinsdorp telt momenteel tal van clubs die alle onderdak vinden in het dorpshuis „Het Eiland". Voor al le clubs bestaat een goede belang stelling. Zo spoedig mogelijk zal ook worden begonnen met een dansclub voor verloofden en jonggehuwden, die op woensdagavonden zal worden gehouden. De jeugdcommissie werkt sinds kort zelfstandig. Veel waardering had de heer Bax voor de jongeren, die een biljart aan het dorpshuis schonken en voor het be jaar den werk f 150 beschikbaar stel den. Gereleveerd werd, dat de op richting van de carnavalsvereniging begin dit jaar een groot succes bleek te zyn. Er is nu ook een oranjecomi té opgericht, waarin zitting hebben de heren H. de Jonge, J. Kamp en R. Treur. Tydens de bestuursverkiezing wer den de heer Bax en mevrouw van Vuuren-Grit herkozen. De heer N. v. d. Plas wordt opgevolgd door de heer J. Jonker. De kas van het dorpshuis werk heeft een batig saldo van f 7660 kende en storingvrije ontvangst van vier tot zes tv-zenders, eventueel la tei* uit te breiden tot elf stations en een storüigvrye ontvangst van een groot aantal FM-radiozenders. Voorts kan het CAS worden inge schakeld voor locale of schoolte levisie via een gesloten circuit zo dat hiervoor geen ruimte in de ethergolflengten behoeft te worden gezocht. De abonnementskosten ten slotte zyn betrekkelijk laag. Ei* zyn ook nadelen. De exploita tie komt in handen van de Caze ma die voor het grootste deel bezit wordt van de Nozema, op haar beurt, weer eigendom van een staats bedrijf, de PTT, Niet de tv-kijkea* maai* de Cazema beslist naar welke zenders zal worden gekeken en zelfs naai* welke programma's. Er zyn mensen die hierin een vorm van censuur kunnen zien. Het is vooral prof. dr. J. Borde- wyk uit Delft geweest, die dit voor jaar met een opzienbarend rapport heeft gewaarschuwd tegen het CAS. Als lid van die radioraad en transmissiedeskundige ging hij er van uit dat de technische kennis onvoldoende is om nu reeds te kun nen beslissen over de stand van za ken in de techniek over tien of meer jaren later. Eén van zyn con clusies luidde: „Het dure en traag aan te leggen landelyke kabel systeem voor de programmadistribu- tie onder de naam CAS kan op lange termyn een bruikbaar hulp middel worden, als de golflengten zyn uitverkocht, maar voor een na bije toekomst biedt de ether nog De wirwar van antennes, die men nog algemeen ziet op onge- „CAS"-te per celenreeksen, kan per blok en per straat en zelfs per stadsdeel vervangen worden door één mast. mogeiykheden genoeg voor het veel goedkopere draadloze beeld- en ge luidsband in de Randstad Holland". Prof. Bordewijk pleit voor de bouw van zogenaamde doorgeef zen ders waarvan niet alleen de Rand stad maar ook het tussengelegen platteland kan profiteren, maar de PTT heeft het rapport vierkant af gewezen. Zij bestrijdt dat Nederland nog over voldoende ongebruikte golf lengten beschikt om regionale door- geefzenders in de ether te brengen. DEN HAAG Mgr. Bluyssen, bisschop van Den Bosch heeft van Rome uit de volgende mededelingen aan het KNP ver strekt: „Naar aanleiding van verschenen berichten laat ik graag het volgende weten. Mijn huidige verblijf in Rome heeft in eerste instantie ten doel problemen te bespreken, die mij persoonlijk betreffen. De vergadering van de Raad voor de liturgie woon ik momenteel niet bii. hetgeen in verband staat met de ze problemen. Ik meen dat ik in dit stadium van overleg geen andere ADVERTENTIE GEEL - ROOD - GROEN BLAUW" - GRIJS - COGNAC NATUURLIJK BIJ. Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 MIDZA DEN HAAG/KATWIJK Naar aanleiding van het voor stel tot grenswijziging tussen ting werd door de kamerleden als on gewenst beschouwd. Wat betreft de onmogelijkheid van uitbreiding van Katwijk in zuidelijke ning te houden de gemeenten Katwijk en richting de aanwezigheid van een I opheffing van het vliegveld. Noordwijk en Rijnsburg heeft de vaste kamercommissie voor Binnenlandse Zaken in het voorlopig verslag een aantal vragen gesteld. Zoals bekend impliceert het wetsvoorstel, dat Katwijk door de grenswij ziging meer grond ten behoeve van industrie en woningbouw krijgt toegewezen. De gemeen te Noordwijk had tegen deze annexatie nogal wat bezwaren. De commissie vraagt de m'inister mede naar aanleiding van een recent oriënteringsbezoek, of het planolo gisch verantwoord wordt geacht, dat Katwyk meer hectaren industrie terrein krijgt toegewezen dan het voor de toekomstige expansie en ver plaatsing van zijn huidige industrie ën strikt nodig heeft. De commissie acht het belanga-y- ker, dat in Katwyk meer aandacht wordt besteed aan de recreatie en het toerisme. Enkele leden van de commissie hadden bedenkingen te gen het feit, dat door de sterke ex pansie van Katwyk en Noordwijk nauwelyks meer sprake is van een planologische scheiding tussen beide gemeenten. „Er moet voor gewaakt worden, dat in recreatief waardevol le gebieden als de kuststrook aaneen gesloten bebouwingen ontstaan". Ook viaagt men de minister of hij het geen bezwaar acht, dat de twee gemeenten tengevolge van de grens wijziging dichter bij elkaar komen te liggen dan 4 km, n.l. ruim 2 km, het algemeen aanvaarde minimum. De commissieleden vragen voort» of door bebouwing van het aan Katwijk toe te voegen gebied de grote land schappelijke waarde van dit gebied niet wordt aangetast- Volgens de memorie van toelich ting kan Katwijk op het huSdige ge bied nog 1900 woningen bouwen. Door grenswijzigingen zou hier bouwgrond voor 2500 woningen aan toegevoegd worden. Enkele van de kamerleden vragen de minister nu of de bewering van de gemeente Noordwijk juist is, dat Katwijk op haar huidig terrein nog 2450 woningen kan bouwen in plaats van 1910. Tot 1980 zou Katwijk dan nog slechts extra ruimte nodig hebben voor 650 woningen. Enkele leden vroegen zich af waar om wordt afgeweken van het streek plan bij de grenswijziging. Er wordt onder meer een gebied, bestemd voor agrarische doeleinden, aan Katwyk toegevoegd. Ook, zo vroegen de ka merleden zich af, is het waarschijn lijk, dat toevoeging van industriege bied aan Katwyk niet aan Katwijk gebonden onwoners aantrekt. De minister werd gevraagd of het niet mogelijk was, dat een voor belde partyen bevredigende regeling werd gevonden. Een verdere uitbrei ding van Katwyk in noordelijke rich- waterwingebied en het vliegveld i Indien het vliegveld Valkenburg in- Valkenburg zouden deze ontwikkeling derdaad komt te vervallen, dan komt tegenhouden werd gevraagd reke- een van de voornaamste veron- met een mogelijke derstellingen waarop het wetsvoor- I stel is gebaseerd, te vervallen. mededelingen kan doen over de aard van de moeilykheden. Het is immers normaal dat een gesprek als dit in do ruimte van rustig en intiem over leg plaats heeft en niet wordt door kruist door eenzydige mededelingen van één der deelnemers. ik zou daarom een dringend be roep willen doen op allen, die zich af vragen wat er gaande is, begrip te hebbe voor mijn eerlijk er gewetens vol besluit om hangende het gesprek daarover niets concreets mee te de len. Ik zou het ten zeerste betreuren als onrust of zelfs paniek ontstaat terwyi daartoe naar myn mening niet voldoende rede aanwezig is. Dat rond myn persoon bestaande en te betreuren spanningen zouden worden vergroot, is het allerlaatste wat ik wil. Mede om die reden zal ik na beëindiging van myn contacten via een perscommuniqué graag de nodige inlichtingen geven. Ik moet echter nog enige dagen geduld vra gen". lisse De afdeling Bollen streek van „Philatelica" heeft gis teravond het seizoen geopend met een ledenvergadering en ruilavond. De voorzitter, de heer C. A. Geh- rels. kon behalve de leden ook een welkom toeroepen aan de voorzitter van de postzegelverzamelaarsvereni- ging van Sassenheim. de heer Ver hoef. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mee. dat er meer con tact tot stand is gekomen met post zegel verzamelaarsvereniging en uit de omgeving teneinde te voorkomen, dat op meerdere plaatsen gelijktijdig een ruilavond wordt gehouden. Van een fusie met de verenigingen uit Sassenheim en Warmond is echter geen sprake geweest. De heer Gehrels deelde voorts mee, dat op 2 november in Sassen heim een ruildag wordt gehouden in gebouw „Ontmoeting". Voorts zal in Lisse de eerste ruildag plaats vin den op zaterdag 30 november in de Witte Zwaan van 105 uur. Ook zaterdag 28 december is in Lisse een ruildag. Het ligt in d bedoeling om op maandag 30 december de jaarvergadering te houden. (ADVERTENTIE) De nieuwe, onvergelijkbare 411. Een luisterrijke limousine wat lijn en luxe betreft. Een sportieve gezinswagen wat rijeigenschappen en ruimte betreft. Een echte Volkswagen wat prijs - ook per km. - betreft: f. 8.950.-* Nu het opwindende middelpunt in onze showroom. De onvergelijkbare 411. Fascinerend van lijn. De eerste VVV ook met een vierdeurs-uitvoering. Met drie-dimen sionaal verstelbare stoelen. Een ther- mostatisch geregelde verwarming die ook warmte geeft als de motor niet loopt. Een ontzagwekkende koffer capaciteit. De onvergelijkbare 411. Een vorstelijke breedzitter. Met volop vrijheid voor vijf forse volwassenen. Met Porsche vering. En homo-kinetische koppelin gen op de achteras. De nieuw ont worpen 1697 cc luchtgekoelde 76 PK SAE motor met dubbele carburateur Geversstraat 30 - OEGSTGEEST Telefoon 0171051940 Tramstraat 67 Telefoon 01718—5141 KATWIJK brengt u moeiteloos naar een top- en kruissnelheid van 145 km/uur. De onvergelijkbare 411. Een echte Volkswagen. Wat prijs betreft. Want trouw aan het Volkswagen principe biedt de 411 u méér. Een echte Volkswagen. Dat betekent: degelijk. Betrouwbaar. Veilig. Voor beeld? De geheel stalen, zelfdragende carrosserie. De onvergelijkbare 411. Minder Volks wagen dan ooif. Meer Volkswagen dan ooif. Een subliem nieuw soort auto. Nu in onze showroom •Af Amer»foort v. d. Valk Boumanweg 2, LEIDERDORP Telefoon 01710—42041 Gladiolenstraat 39 Telefoon 02530—3045 LISSE 's Avonds bent U van harte welkom tot 21 uur, op zaterdag van 10 tot 18 uur, op zondag m.u.v. het bedrijf in Katwijk van 14 tot 18 uur.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13