einig kritiek bij algemene beschouwingen (AMER ACHTER KABINET i „Er is geen schot op ons gelost Politici spraken met elkaar anders dan andere Luns kwam 41 spte..,. constante kwaliteit Gezagvoerder Boerop vloog maand naar Biafra GEEN ROOS MEER A PELLI TRAITAL lorëal Prijs half miljoen gedeeld door twee Amsterdammers jDAG 9 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DENHOF (GPD) De Tweede Kamer heeft zich gis- n meerderheid gesteld achter de plannen van het ka le Jong voor het komende begrotingsjaar. i regeringspartijen was nauwelijks kritiek aanwezig. De grote «partijen verweten het kabinet weliswaar gebrek aan visie, ok hun bezwaren tegen concrete beleidspunten bleven be- Igllstische fractieleider, drs. Uyl, bracht xelfs de werk- niet meer in het geding. |»g mr. Biesheuvel (ARP) ipunt voor de regering". De Iche fractievoorzitter kon- moties aan over de 'lnko- leling. de ontwikkelingshulp lingbouw. Mr. H. van Mier- verlangde meer inzicht in leveranties aan het buiten- al Nigerië, en zwaaide hier- een motie. lid was de gereserveerde ran de regeringspartijen te- Ie inkomenspolitiek van de Drs. Schmelzer (KVP) niljoenenota op dit punt te Biesheuvel (ARP) noemde ig van de regering nogal ai het zou drs. A. D. W. Ti- ID). naar hij zei, verheugen lering een werkelijke inko- iek zou gaan voeren. Lonen leleider Den Uyl kwam zoals gisteren ge- met felle kritiek. HU ver- jegering alleen de groei van y\ te willen beperken en de |»komens ongemoeid te wil- fceringsbeleid biedt volgens n uitzicht voor de mensen je er altijd nog een miljoen |en op de grens van het be- pimum. Hij vroeg instelling Hoon. k. Tilanus vroeg de socialist van de salarisverhoging (tenaren in een vast bedrag plen. Belasting fen Uyl verzette zich tegen van de inkomstenbelasting 1 1970. mus ging met de aange- belastingcorrectie akkoord Biesheuvel wilde nog geen i»ven. Itopeus (WD) betreurde dat lie zo laat komt. Dat de reë- Jisie op de loon- en inkom- Iting in deze kabinetsperio- lieer kan worden aangepast, Jóen alle woordvoerders van V jagsfracties. i|Bheuvel, die zijn wensen tot Jln de belangstingverlaging juari as. in vervulling heeft l, prees de minister van Fi- dr. Witteveen, thans om ttteitszin. Arme landen (ding van de regering te- j de arme landen vond voor- /F »b DEN HAAG (GPD) Onder enige hilariteit kwam gisteren tegen het middernachtelijk uur minister Luns van Buitenlandse Zaken wat gehaast de grote ver gaderzaal in de Tweede Kamer binnen, waar het eerste deel van de algemene beschouwingen op hun einde liepen. De minister, die de hele dag niet aanwezig was geweest, dook een beetje weg in een loge tussen de staats secretarissen. Hij was zoals gemeld aanvankelijk niet van plan om naar Den Haag te ko men vanwege dringende bezig heden bij de Verenigde Naties in New York. Op aandrang van de Kamer evenwel is hij naar Den Haag teruggekeerd, al was het dan te elfder ure. Nauwelijks was hij binnen of kritiek daalde op hem neer. De radicale fractieleider Aarden was aan het woord. Hij herinnerde aan een uitspraak van Schmel zer, dat tijdens „de zit van dit kabinet" best enkele ministers zouden kunnen worden vervan gen. Hij adviseerde eens te den ken aan de ministers Roolvink, Schut en Luns. En hy herinnerde zich ook een advies, dat het eer- ste-kamerlid De Beaufort in 1963 aan minister Luns had gegeven: „neem een rustperiode". De heer Aarden: „Ik heb de indruk, dat minister Luns onderhevig is aan jterke politieke slijtage". al in de ogen van de PvdA en D'66 geen genade. Mr. Van Mierlo noem de in dit opzicht de troonrede een ramp. Volgens hem moet de regering een beleid voeren dat internationaal gericht is en dat duidelijk diep in grijpende veranderingen in de maat schappij wil doorvoeren. De toonre- de. zo constateerde hij, mist beide elementen. Volgens de heer Van Mierlo zou de ontwikkelingshulp het komende jaar zeker dertig miljoen gulden hoger moeten zijn dan de 632 miljoen die de regering er voor heeft bestemd. Een bedrag dat ove rigens ook drs. den Uyl te laag voor kwam. Ook bekritiseerden mr. Van Mierlo en drs. Den Uyl de handels politiek van de rijke landen, die het onmogelijk maakt dat de ontwikke lingslanden hun economie kunnen ontplooien. Regeringsfracties daaren tegen stemden volmondig met de plannen van de regering in. Een deel van het team-De Jong gisteren bij de algemene beschou wingen achter de regeringstafel. V.l.n.r. de ministers Roolvink, Den Toom, De Block, Witteveen, De Jong, Bakker en Polak. Verlangi ;ens Vele kamerleden bepleitten een ver sterking van de NAVO. Enkele andere punten waarvoor de Kamer de aandacht van de rege ring vroeg: nieuwe vredesinitiatieven voor de oorlog in Vietnam en het conflict in Biafra; parlementaire controle op wapen- leveranties aan het buitenland, waarover mr. Van Mierlo een motie aankondigde; een soepeler kinderbijslagrege ling voor kleine zelfstandigen (drs. Schmelzer vond dat te weinig klei ne zelfstandigen aanspraak op kin derbijslag kunnen maken) het lot van de Papoea's (mr. Biesheuvel) de verhoging van de PTT-tarie- ven (mr. Biesheuvel, mr. Toxo- peus) opleiding van artsen (drs. Tila nus waarschuwde voor verkapte studentenstop) voorrang voor Limburg bij vesti ging van een nieuwe instelling van hoger onderwys (drs. Schmelzer) democratisering van het bedrijfs leven (inspraak voor de werknemers door uitbreiding van de bevoegdhe den van de ondernemersraden) de positie van de werknemers by fusies van bedrijven. 1 r ADVERTENTIE ïA ï**- :T caballero 25 STUKS 11.50- EEN LAURENS PRODUKT SCHIPHOL (ANP) Vrij wel ongehinderd vliegen nog elke nacht talloze vliegtuigen naar Biafra's laatste kleine vliegveldje Oeli en niemand begrijpt waaraan dit vliegveld het te danken heeft, dat de Ni- geriaanse luchtmacht het met rust laat. Er is nog nooit ook maar één poging gedaan om het te bombarderen. Dit vertelde gisteravond op Schip hol gezagvoerder G. L. Boerop, die als chef d'équipe een maand lang met een DC-7 van Martinair en 8 bemanningsleden op het Spaanse eilandje Fernando Po voor de Afri kaanse kust gestationeerd is ge weest. Met hun DC-7 maakten zij in opdracht van het - Internationale Rode Kruis tot nu toe in toaal 16 vluchten naar het hongerende Bia fra. De 9 bemanningsleden zijn thans door evenveel collega's afge lost. Het contract met het Rode Kruis is tot 26 oktober verlei^fd. De Biafranen zijn uitermate ge lukkig met de betrekkelijke rust op het vliegveldjje Oeli, waar elke nacht vele tonnen voedsel, medicamenten en (zy het niet van het Rode Kruis) ook wapens in ontvangst worden ge nomen. Die wapens \rorden naar be kend voornamelijk door avontu rier-piloot Hank Wharton vanaf het Portugese eilandje Sao Tomé, maar de laatste tyd naar verluidt ook wel uit Gabon binnen gevlogen. Gezagvoerder G. L. Boerop Van afweergeschut hebben wy met onze DC-7 nooit last gehad. Er is geen schot op ons gelost", zo ver volgde de heer Boerop. Dat zou trouwens weinig zin hebben gehad, want de DC-7 vloog op een hoogte, die door het afweergeschut niet kan worden bereikt en bovendien in vol slagen duisternis. Indien de omstandigheden dat toelieten maakten de mannen van Martinair twee vluchten per nacht, maar soni6 werd er helemaal niet ge vlogen wegens technische moei lijkheden of slecht weer. Neutraal Hongerende Biafraantjes hebben onze landgenoten vanuit Biafra niet naar Fernando Po mogen evacueren: het Rode Kruis heeft zich volgens de internationale con ventie gebonden aan volledige neu traliteit en mag zich met evacuatie van by het conflict betrokken par tyen niet inlaten. Wel edhter moch- len neutrale vluchtelingen, mensen van andere nationaliteit of origine, worden meegenomen. Onder hen be vonden zich ook vrouwen van Bia franen, die uit omringende landen stamden. In totaal bracht de DC-7 ongeveer 50 van deze vluchtelingen uit de hel van Biafra. Een vertegenwoordiger van het Rode Kruis, die, ter begroeting van de bemaning naar Schiphol was gekomen, deelde nog mee, dat het Rode Kruis op Fernando Po in to taal over vyf vliegtuigen beschikt, die in de afgelopen maand 168 vluchten hebben uitgevoerd en daar- by 1.493.308 kg goederen naar Bia fra hebben overgevlogen. Maar als voorheen blyft het Rod® Kruis van mening, dat alleen een corridor over land en een zeehaven de hongersnood werkelyk kunnen opheffen. Geen maand De heer Boerop geloofde, dat de strijd niet meer erg lang kan du ren. „Ik heb sterk de indruk, dat het geen maand meer zal duren", zei hy. Het omsingelde Biafraanse gebied is volgens hom ongeveer zo groot als Nederland. Er zouden nog circa 8 miljoen Ibo's in aanwezig zyn. Een Boeing 707 van de Neder landse ohartermaatsohappy Transa- via zal vanavond de eerste zieke Biafraantjes vanaf Sao Tomé naar Schiphol brengen, zo hoopt men. ADVERTENTIE STAATSLOTERIJ AMSTERDAM (GPD) De pryt van een half miljoen gulden, die gis teren voor de eerste keer werd uitge loot in de Staatslotery wordt gedeeld door twee Amsterdammers. De win naars willen anoniem biyven. Gister avond laat hebben zy zich gemeld by de verkoper van het lot, de heer Du Roodvelt, een 55-jarige Amsterdam mer. die sinds het eind van de tweed® wereldoorlog in een kantoortje aan het Gerard Douplein in de hoofdstad staatsloten aan de man brengt. De telefoon by hem heeft gisteren niet stilgestaan. De gehele dag belden belangstellenden of al bekend wal wie het half miljoen had gewonnen. De heer Roodveldt wist het niet. Hij verkocht het lot als zovele andere over de toonbank. Tot gisteravond de gelukkigen zich meldden. De aanvan- kelyke koper van het lot (serie A 019510) deed de helft over aan een kennis. „Proef kantoor" voor nieuwbouw ZAANDAM (GPD) Binnen af zienbare tyd zal in Zaandam een 19 bouwlagen tellend hoofdgebouw voor Albert Heijn N.V. worden gebouwd. De plannen liggen klaar, maar de directie wil eerst en dat is een uniek feit in de Nederlandse bouw geschiedenis conform de plannen van de architect één van de bouwla gen, compleet met inventaris, ver warming etc. laten neerzetten. Dit „proefkantoor" in feite een veredelde directiekeet komt in d® onmiddellyke nabyheid van het toe komstige hoofdgebouw te staan. Wanneer het klaar is, kunnen all® duizend administratieve medewer kers er kritisch kennis van nemen. Dat kan dan leiden tot verbeteringen en aanvullingen in het definitieve project. Westers protest De Westerse geallieerden hebben de Sowjet-Unle berispt omdat dat land Oostduitse soldaten had toegestaan deel te ne men aan een parade in Oost-Ber- iyn ter gelegenheid van de 19de ver jaardag van de communistische staat. De geallieerden betreuren het, dat de Russische autoriteiten voortgaan gebeurtenissen in hun sector toe te staan, die de gedemilitariseerde sta tus van Beriyn schenden", aldus het protest. Illllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIffl (Van onze parlementaire redacteur J. J. Vis) BINNENHOF (GPD) Het kabinet-De Jong kan gerust zyn. Er gebeurt tydens deze alge mene beschouwingen niet veel byzonders. Het antwoord, dat premier De Jong morgen aan de Kamer zal geven behoeft niet veel moeite te kos ten. De politieke kopstukken hadden gisteren wel veel te vertellen, maar ze praatten vooral tegen elkaar en maar weinig tegen het kabinet. De oppositie heeft nog het meest zyn best ge daan om er een dialoog tussen kabinet en volks vertegenwoordiging van te maken. Zowel Den Uyl als Van Mierlo kwamen met fundamentele kritiek, maar hun opmerkingen bleven vaak zo algemeen, dat de regering er nauwelijks op in zal gaan. Dat is begrijpelyk. Beide oppositie woordvoerders verweten het kabinet een tekort aan visie op lange termijn Het kabinet bestrydt dat en zo wordt het debat al snel een welles- nietes-discussie. Het regeringsgezinde blok was aardig te spre ken over het regeringsbeleid. Natuurlijk was er hier en daar wel kritiek, maar de opmerkingen waren zo goed op elkaar afgestemd, dat er voor de oppositie nauwelyks een vinger tussen te krijgen was. Interessant werden de discussies pas toen de politici over elkaar gingen praten. De eerste, die zyn politieke tegenstanders fors in de tang pro beerde te nemen was de A.R.-woordvoerder Bies heuvel. Samenwerking tussen de partyen dat was voor hem voorwaarde voor de bestuurbaar heid van het land. En zo kwam hy tot een schei ding tussen partijen, die wel willen samenwerken om te regeren en partyen, die dat niet erg dui delijk is: de P.vd.A., D '66 en de P.P.R. Vooral D '66 moest het ontgelden: het meest onzinde- ïyke denkpatroon is de wens, dat alle andere partyen ontploffen. Biesheuvel gaf aan zyn betoog een aardige draai door te zeggen, dat het weigeren van re- geringsverantwoordelykheid door de P.v d.A. en D '66 zyn party zal dwingen met de V.VD. ver der te regeren. Maar, zo voegde hy eraan toe, het is enghartig te veronderstellen, dat vernieu wing bij samenwerking met de V.V.D. helemaal onmogelyk zou zyn. Toch waren de opmerkingen van Biesheuvel, ondanks het sarcasme waarmee hy ze overlaadde, eigenlijk een verkapte uitno diging om de samenwerking met de confessionele partyen open te houden- De AH.P. wenst een open party formatie en wil niemand op voorhand uitsluiten van regeringsverantwoordeiykheid. De liberale woordvoerder Toxopeus liet deze opmerkingen niet onweersproken Blijkbaar ziet de heer Biesheuvel een klemmende noodzaak op permanent samen te werken met de V.V.D.zei hy. Welnu, ik ben niet zo enghartig om te zeg gen, dat je met de A.R.F helemaal geen even wichtig beleid kunt voeren. Dat was een duide- lyke verwijzing naar de anti-revolutionaire po gingen om de belastingpolitiek van het kabinet- De Jong om te buigen. Toxopeus zei verder nog eens duidelyk dat er, voor wat hem betreft, best een stembusakkoord mag komen tussen de rege ringsparty en maar dat was een opmerking waar geen van de confessionele woordvoerders op in ging. Toxopeus maakte Van zyn opmerkingen over anderen een mooi nummer: de A.R.P. wil wel met de P.P.R. praten, maar de A.R P. praat al met de K V.P. Hoe kunnen nu én de heer Bies heuvel en de heer Aarden beide vrienden van de heer Schmelzer zyn. ..Ook de heer Schmelzer is tooh niet van beton, hé?" Ook de P.vd.A. spaarde hy niet („een permanente teach-in") evenmin als D '66 („het paradepaard van deze party, de gekozen premier, is wat kreupel ge worden"). Ook de C.H.U., ditmaal by monde van drs. Tilanus, richtte het vuur op de politieke con currentie: de progressieve concentratie is een hersenschim, D '66 heeft voor de politieke esta blishment gekozen, de P.v.d.A. isoleert zich als hy niet met de K.V.P. wil samenwerken. Zoals een heleboel andere sprekers vroeg ook Tilanus zich af of Den Uyl de uitspraak van Vondeling onderschryft dat samenwerking met de K.V.P. by voorbaat is uitgesloten. Den Uyl ging er gisteren niet op in misschien doet hy dat donderdag. Een scherpe analyse kwam gisteren van drs. Aarden, fractieleider van de P.P.R., die zyn spreektyd gebruikte om de meningsverschillen in de regeringscombinatie uit te buiten. Omdat dit kabinet niet eensgezind is, zo was zyn re- dei ering, is de heer Biesheuvel in feite de leider van dit kabinet geworden. (Ook de heer Van Mierlo was al tot die conclusie gekomen). Bies heuvel kan leider biyven zolang Toxopeus dat goed vindt, Schmelzer en Tilanus volgen wel. Aarden herinnerde aan de uitspraak van Schmelzer die vorig jaar zei dat er tydens de rit van het kabinet best ministers vervangen zouden kunnen worden. Hy noemde een paar ministers, die zx intussen wel aan vervanging toe waren: Luns. Schut en Roolvink. Vandaag hebben de financiële specialisten ln de Kamer het woord. Verrassende politieke uit spraken zyn in dit tweede deel van het debat nauwelyks te verwachten. Morgen kan het span nender worden want dan zullen de fractievoor zitters eikaars opmerkingen gaan beantwoorden. Dat zal een debat worden met heel wat inter rupties. uitgesproken in de politieke dieventaal die dit soort parlementaire debatten steeds on- toegankelyker dreigt te maken. Wie zal er afgaan? Dat dreigt de belangrykste vraag van het debat te worden. En aan het slot zal de regering en passant merken, dat de meer derheid van het parlement nog steeds achter het beleid staat.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7