A Leidenaars beledigden president Johnson wel r. J. v. Zuiden verliet A.Z. Leidse huisvrouwen zagen wintermode m1 Protest Leidse studenten ,lees .toni. vera.tfwoord©ten.*. ZOVEEL KERKEN ZOVEEL ZINNEN WITTE KRUIS Exportslachtingen lopen terug Haags Gerechtshof: Veertien jaar economisch adj.-directeur [ai Plezier op de m tHenry Dunant" "{Solglytf op Me thuisreis 51 GOUDEN ARMBAND OF COLLIER ~j JUWELIER v.d. WATER Toepassing draadloze communicatie middelen Burgelijke stand van Leiden Drie gewonden bij bromfietsbotsing H. B. M. doet aanbod gestand HIJ HOUDT HET BIJ POEDERS Binnenlandse vleesconsumptie neemt toe Symposion schriftelijk onderwijs Maison Zurloh verzorgde show m de Stadsgehoorzaal N.H Kerk - Geref. Kerken en Chr. Geref. Kerken mmwm Academische examens Huisvesting „De Hoeksteen" steeds slechter -5%ENSDAG 9 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 nkadi DU uur v roek m aal) i rer k n. 1) i ove 8 ut 27! ir. Ej LEIDEN/DENHAAG (ANP) Het Gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen twee Leidenaars veroordeeld tot een boete van f 40,- subsidiair vier dagen hechtenis voor het openlijk tentoonstellen van een bord met een voor pre sident Johnson beledigende afbeelding en tekst. De advo caat-generaal had een boete van 100,- tegen het Leidse tweetal geëist. Eerder had de politierech ter hen vrijgesproken van de ten laste gelegde belediging van een bevriend staats hoofd, waarna de officier van justitie van dit vonnis in appèl was gegaan. De twee Leidenaars had den op 13 januari van dit jaar in de Hoogstraat in Lei den tijdens een Vietnam- mars een bord geplaatst met een foto van president John son, die in zijn armen een hond houdt en zich buigt over een kinderwagen. Over de afbeelding van president Johnsons kleinzoon, die op de oorspronkelijke afbeelding in de kinderwagen wast te zien, had de oudste van het tweetal een foto geplakt van een verminkt Vietnamees kind. De tekst naast de af beelding luidde:,. Wie stelt de hersens van zijn hond be schikbaar voor overplanting op Johnson? De politierechter had de Leidenaars vrijgesproken op grond van het persiflerende karakter van de tekst. Het Gerechtshof was van me ning, dat de demonstranten te ver waren gegaan door president Johnson te verge lijken met een hond. Het bord, waarmee de jongeman nen gedemonstreerd hadden, werd aan het verkeer ont trokken verklaard. jEIDEN Enkele geschenken, ve- friendelijke, hartelijke woorden 'enctyianddrukken getuigden v. d. al- waardering die het deel was 30 j de heer H. J. van Zuiden voor werk dat hij 14 jaar lang heeft ingncht als economisch adjunct-di- leur van het Academisch Zie- huis. Dit getuigenis werd gister- len tdag afgelegd door de talrijke be- :ers van de afscheidsreceptie, we- vde benoeming van de heer Van Qj^len tot economisch directeur van ziekenhuis Dijkzicbt in Rotter- ieraï, zodat hij Leiden thans gaat q afeten. lur.ie rjj van sprekers in de aula van :htvcA.Z. werd geopend door de heer .pey van den Bergh, die namens bestuur van het ziekenhuis het I en accurate werk van de schei- ft gWe functionaris roemde. Dokter W. Jongsma, directeur- genees- >ndV sprak eveneens woorden van te waardering en overhandigde de Van Zuiden een gouden horlo- pit alles namens het gehele per- mrfcei van het ziekenhuis. Voor de rEN ni7 1IDEN De „J. Henry ut" heeft gisteren na een rus nacht in Gouda de ankers ge en koers gezet naar Dordrecht, extraatje werd tijdens de reis de MerwedeStad een rondvaart de havens gemaakt. Het weer I redelijk goed. De afdeling Dor- uuijcht van het Rode Kruis bood de 'arenden een gebakje aan. De kok Jed'de koksmaat van de „J. Henry m nant" presenteerden zich 's avonds lten, de Dunant-singers. Zij zorgden u.jt hun gitaar en hun grollen voor uitbundige pret aan boord van mei» Rode Kruisschip. Ds. P. Da! Schoonheim verzorgde weer de esluiting. De bootreis werd van- voortgezet naar Gennep. jfelDEN Aan boord van de iteittoria Regia, het motorschip waar- fe ruim vijftig patiënten van het tóse verpleeghuis Solglytt een Rijn- 5Tk maken, gaat alles naar wens. hdaag is men aan de terugreis Sponnen en tegen de avond hoopte Keulen te bereiken. „Bisteren begon de dag nevelig ,|stJar na korte tijd liet het najaars- gènetje zich weer zien. Al varend J rederij-employé Dik de Hartog i de scheepsmicrofoon uitleg, ter- li hij op een plezierige manier al- rjei sagen en legendes vertelde. In ^Jllesheim werd gisteren gepassa- ffd; men meerde hier al om twee Ir 's middags af. ADVERTENTIE voor f 70,- en f 100,- of f 300,- ktrl en f 800,-. Haarlemmerstraat 181 heeft ze Grote keuze in alle prijzen. Altijd voordelig 's Maandags gesloten/ medische faculteit sprak prof. dr. M. K. Polano, uit naam van de Leid se afdeling van het Rode Kruis prof. dr. P. J. Gaillard, die de heer Van Zuiden het herdenkingsboek, uitge geven ter gelegenheid van het eeuw feest van het Nederlands Rode Kruis, aanbood. De gevoelens van het zie- kenhuispastoraat werden vertolkt door dr. P. J. D. van Malssen, waar na tenslotte de heer A. G. T. Laag land van het Leidse district Rijks gebouwendienst de prettige samen werking met en het helder inzicht van de heer Van Zuiden prees. Nadat de heer Van Zuiden de spre kers en schenkers uitvoerig voor de betoonde hartelijkheid en blijken van waardering had dankgezegd, kregen de bezoekers gelegenheid tot een persoonlijk afscheid. ALPHEN AAN DEN RIJN De toepassing van draadloze ze communicatiemiddelen in het be drijfsleven heeft de laatste jaren een grote vlucht genomen. Steeds meer blijkt de behoefte aan een snelle com municatie met bijv. belangrijke afde lingschefs en andere „topfiguren", die door hun ambulante functie niet altijd telefonisch bereikbaar zijn. Ook in de particuliere sector vinden deze draadloze communicatiemiddelen veel toepassing. Onder meer bjj art sen, die bij wachtdiensten ten alle tij de bereikbaar moeten zijn. In overleg met de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, de Leidsche Vereniging van Indu striëlen en de Industriële Club Al phen aan den Rijn heeft de PTT een drietal bijeenkomsten (met voor dracht en demonstratie) georgani seerd over mobilofonie en semafonie, waar de bedrijven en andere belang stellenden worden voorgelicht over het gebruik van draadloze communi catiemiddelen. De eerste bijeenkomst heeft gister middag plaatsgehad, de tweede van daag en de derde wordt morgenmid dag om twee uur gehouden. Als plaats van samenkomst heeft de PTT de straalverbindingstoren aan de Nijverheidsweg in Alphen GEBOREN Tina Nicoline, d. v. N. W. Guijt en N. C. van Duijvenbode; Ronnie, z. v. K. Duijverman en J. Kamphues; Roberto Peter. z. v. L. P. de Goelj en J. W. Luiten; Jacobus Cees, z. v. J. Benning en A. P. van den Berg; Johannes Maria Wilhelmina, d. v. J. C. M. de Haan en P. A. J. Koot; Marijtje Ca- tharina, d. v. T. P. Pronk en D. I. Stlny. GETROUWD Jansen en G. P. van Duijn. C. van den Akker, 74 Jr.. wed. v. C. van der Hoeven; J. Hoebeek, 67 jr., man. Twee 18-jarige inwoners van Was senaar. beiden scholier, zijn maan dagmiddag omstreeks kwart voor vijf met hun brommers frontaal tegen el kaar gebotst op het fietspad langs de Haagweg. Eén van de jongens kreeg een hersenschudding en schaafwon den aan de rechterknie, de andere knaap schaafwonden aan linkerhand en linkervoet. Een jongeman, die bij één van de Wassenaarse scholieren achter op de brommer zat, liep een snij wond aan zijn linkerknie op. Het drietal is door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. LEIDEN De Vergadering van Leidse Studenten Faculteiten <VLSF> heeft in een brief aan minister Ve- ringa en de leden van de Tweede Ka mer geprotesteerd tegen de medede ling van de faculteit der geneeskunde in Leiden, dat slechts 150 van de ruim 450 ingeschreven eerstejaars tot het tweede studiejaar kunnen worden toegelaten. De VLSF wijst erop, dat de invoe ring van een verkapte numerus fixus de basis van het Nederlandse onder wijssysteem aantast en een sterke rem op de in ons land nog maar on langs ingezette democratisering van het onderwijs betekent. De brieven zjjn ondertekend door de voorzitters van de aangesloten studentenfacultei ten, waartoe ook de medische studen tenfaculteit behoort. De landelijke organisatie van me dische studenten verklaarde zich za terdag jongstleden onder bepaalde voorwaarden akkoord met een voor lopige numerus fixus. AMSTERDAM (ANP) De Hol- landsche Beten Maatschappij N.V. deelt mede dat een zodanig aantal gewone aandelen Hollandse Con- structiegro ep N.V. ter omwisseling in gewone aandelen Hollandsche Be ton Maatschappij NV. is aangebo den, dat besloten is het aanbod ge stand te doen. (Op 13 september deed de Hol landsche Beton Mij het omwisse lingsaanbod aan aandeelhouders Hol landse Construotie Groep. Red L.D.) ADVERTENTIE En U? Cachets of tabletten? Houd het in elk geval bij Witte Kruis: aktief tegen griep, verkoudheid en pijnen Witte kruis spaart bovendien de maag! LEIDEN De slachtingen voor de binnenlandse consumptie aan het Openbaar Slachthuis namen, zo le zen wij in het. jaarverslag 1967, ten opzichte van 1966 toe voor wat be treft de volwassen runderen (plm. ADVERTENTIE LEIDEN Ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Leidsche Onderwijsinstellingen zal op 31 okto ber in de Stadsgehoorzaal in Leiden een symposion worden gehouden over een tweetal aspecten van het schrif telijk onderwijs. Prof. dr. F. W. Prins zal een referaat houden over „De zin van de studie in de heden daagse crisis"; prof. dr. C. A. van Peursen zal spreken over „Onderwijs Informatie Onderwijs en Ethiek". Beide lezingen zullen wor den gevolgd' door een forum. Het eerste forum zal worden ge leid door prof. dr. J. W. van Hulst. Het is verder als volgt samengesteld: prof. dr. F. W. Prins. drs. J. van Bergeeijk, drs. Chr. Boermeester en C. D. van Noppen. Prof. dr. L. M. de Rijk zal voorzitter zijn van het tweede forum, dat voorts uit prof. dr. C. A. van Peursen, drs. C. P. Ber- tels, H. J. L. Vonhoff en Th. M. M. Luijpen zal bestaan. LEIDEN Onze oud-stadgenoot, de heer H. L. Houtzager is aan de R.K. Universiteit te Nijmegen gepro moveerd tot dokter in de geneeskun de op het proefschrift getiteld: „De vorming van oestrogenen in geval gekozen, van molazwangerschap". LEIDEN Een streven tot toenadering tussen de Geref. Kerken en de Chr.-geref. Kerken wordt belemmerd door uit eenlopende oriënteringen binnen beide kerken jegens andere kerkgenootschappen. Binnen de Geref. Kerken streeft een sterke stroming naar toenade ring tot de Ned. Herv. Kerk doch bin nen de Chr. Geref. Kerken zijn krach tige stromingen werkzaam die toena dering prefereren tot nog andere kerkgenootschappen van calvinisti sche signatuur. „Gezien deze uiteen lopende oriënteringen lijkt oplossing van de kerkelijke verdeeldheid in ons land nauwelijks mogelijk zonder een (verdere) desintegratie van de be staande kerkgenootschappen". Aldus dr. J van Putten, parlementair redac teur van o.m. ons blad in „Zoveel kerken zoveel zinnen", een proef schrift ter verkrijging van de graad van Leids doctor in de sociale weten schappen. De promotie had heden middag plaats. De relatief sterkere behoudendheid van de chr. geerformeerden vergele ken met de gereformeerden houdt niet zozeer verband met theologische verschillen, maai- veeleer met het al dan niet aanvaard zijn van het mo dern-dynamisch cultuurpatroon. In de studie heeft dr. v. d. Putten het verband onderzocht tussen be paalde voor het kerkelijk leven rele vante aspecten van behoudendheid en niet-kerkelijke factoren, in het bijzon der isolementsbevorderende omstan digheden. Deze verschillen in behou dendheid werden onderzocht aan de hand van kerkelijke besluiten en pu- blikaties en door middel van een en- quete onder 1.064 mannelijke belijden de leden van beide kerkgenootschap pen in de gemeenten Leiden, Harder wijk, Grootegast, Sliedrecht en Eind hoven. Achterstand Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de chr.-gereformeerden t cnop- zichte van de gereformeerden een achterstand van uiteenlopende aan tallen jaren tonen ten aanzien onder meer het aanvaarden van een nieu we vertaling van de bijbel en van nieuwe liturgische formulieren, ten aanzien van de positie van diakenen in de kerkelijke samenleving en het toekennen van het actief en passief kiesrecht aan vrouwelijke lidmaten en ten aanzien van o.m. de aan vaardbaarheid van bioscoop, televi sie, gemengd zwemmen, dansen en bet gebruik van openbare vervoer middelen op zondag. LEIDEN Een groot aantal leden van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, af deling Leiden, heeft gistermid dag de show-vergaderingbe zocht, die werd gehouden in één van de bovenzalen van de Stadsgehoorzaal. Het bestuur van de vereniging hadevenals in het voorjaar, ook deze keer Maison Zurloh, Br eestraat 130, bereid gevonden aan dit mode- feest mee te werken. De firma Antilope, Gangetje 10, had voor een mooie sortering bij passende tassen gezorgd en de schoonheidsspecialisten van Drogis terij Vrijenlioek, Haarlemmerstraat en winkelcentrum Lange Voort in Oegstgeest, verdienen een compli mentje voor de beschaafde make up, die de mannequins sierde. Zoals gebruikelijk fungeerden ook nu weer enkele dames van de ver eniging als mannequin. Een zorgvul dig uitgekozen keur van najaars- en wintermodellen werd getoond, aan- 1 gepast aan de gemiddelde leeftijd van de kijkende dames. De firma Zurloh had in deze col lectie geen speciale kleur naar vo ren gebracht. Er was bruin, zwart, bois de rose, groen (soms in combi natie met oranje), bedrukte jerseys in een grillig patroon of in bloem motief voor japonnen. De modellen waren merendeels simpel en byoux zijn dit seizoen onmisbaar. Wie graag een mantelpak wil dra gen de ideale dracht voor een vrouw van middelbare leeftijd kan te kust en te keur terecht in tweed, Shetland of jersey in alle mo gelijke verwerkingen. Kostbare nerts, vos of bever sieren kleine of grote reverskragen. Tailleur en en semble van japon met mantel vieren triomfen. Vrij korte jasjes, meestal zonder ceintuur, worden gedragen op japonnen met licht uitlopende rokken. De mantels waren ruim en recht vallend soms met hoog rugsplit. Eén van de uitzonderingen hierop was de cerise mantel met verhoogde taille- lijn voor de maten 40 en 42. Camel mantels zijn uit geen enkele show weg te denken en maison Zurloh blijkt er nogal wat in voorraad te hebben. Over de cocktailkleding kunnen 238), kalveren (plm. 498), nuchtere kalveren (plm. 30), varkens (plm. 1089), biggen (plm. 28) en geiten (plm. 68). Het aantal paarden vertoonde een teruggang min 88), evenals dat dér schapen (min 108). De exportslachtingen ondergingen wederom een vrij aanzienlijke terug gang (van 84.690 dieren in 1966 naar 65.335 in 1967) tengevolge van een langdurige sluiting der grenzen in verband met het heersen van mond en klauwzeer en tengevolge van de moeilijkheden ontstaan door toedie ning van groeistoffen (hormonen) aan voor uitvoer bestemde vette kal veren. Tuberculose werd in 1967 bij run deren niet aangetroffen. Bij varkens werd deze ziekte 10 maal geconsta teerd, waaronder 5 en 4 maal bij koppels van één bedrijf. Waarschijn lijk werden deze varkens gehouden in ruimten waar ook kippen verblijf hielden onder minder hygiënische omstandigheden of werden deze varkens gevoederd met slachtafval van kippen, dat niet of onvoldoende werd gesteriliseerd. In 738 gevallen werd vlees van slachtdieren bacteriologisch onder zocht. In 543 gevallen kon het vlees van de slachtdieren in consumptie worden gebracht. Van 90 monsters vlees of vleeswa ren, genomen op diverse verkooppun ten in het ambtsgebied van het slachthuis werd een bacteriologisch en histologisch onderzoek genomen. Hierbij werden in 19 gevallen af wijkingen gevonden. Bij onderzoek op de veemarkt werd in 6 koppels schapen, omvatten de 89 dieren, rotkreupel geconstateerd Van deze dieren werden er 77 onder beperkende bepalingen afgevoerd naar openbare slachthuizen, terwijl 2 koppels fokschapen, totaal 12 die ren werden teruggevoerd naar de plaats van herkomst. Verlies De rekening over 1967 sloot met een verlies van f 62.458.11 (1966 winst f 33,52). In 't verliessaldo is nog niet begrepen het bedrag dat over 1967 zal moeten worden betaald aan het Hoogheemraadschap van Rijnland wegens de „Heffing waterkwaliteit". Het tekort is enerzijds veroorzaakt door de stijging van het loonpeil en anderzijds door een aanzienlijke ver mindering van de exportslachtingen, gen. ADVERTENTIE T* Agfa Magneton inbond geluidsband studio-zuiver Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doctoraal examen fiscaal recht de heer Th. D. F. Som- sen (Leiden). we kort zijn. Veel werd er niet ge showd en wat er was viel wel een beétje tegen. De firma Messcher, Breestraat 175, had, hoewel er in de hoedenmo- de geen opzienbarend nieuws is, voor een uitgebreide collectie flat teuze hoeden gezorgd. De baretmo dellen worden het wél dit jaar. Ze waren te bewonderen in kostbaar bever en nerts, zijden melusine. maar ook in fluweel. Er was één van jersey met een aangeknipte sjaal heerlijk warm op de fiets of op de brommer, (een vlotte uitschie ter op deze overigens degelijke show) Eén van de modellen, die gis termiddag tijdens de „show-ver gadering" van de afdeling Leiden •mn de Ned. Vereniging van Huis vrouwen door maison Zurloh loerden getoond. (Foto LD/Holvast) Ook de handschoenen waren van dit modehuis. Meest nappa, sterk en altijd gekleed. Sommige gevoerd met zijde. Het maakt, in tegenstel ling met de vroeger hoofdzakelijk gebruikte voering, de hand niet noe menswaard grover en beantwoordt toch aan het doel. A. C. C.-B. LEIDEN Voor de Stichting Huishoudelijke- en Gezinsvoorlich ting (directrice mevr. D. L. Creygh- ton-Eldering) betekent de slechte huisvesting, welke het gebouw „De Hoeksteen" aan het Levendaal biedt, een groot zorgenkind. „Kapotte ruiten, een overstroming, een gat in het plafond, vreselijke stank van een kapot riool, het zijn geen voor de cursisten aanmoedigen de omstandigheden", aldus verzucht) het bestuur in het zo juist versche nen jaarverslag over de jaren 1966 en 1967. De in dit jaarverslag ge publiceerde cijfers van de aantallen cursisten en ontwikkelde activiteiten spreken in dit opzicht een duidelijke taal. Namen in 1966 nog in totaal 1467 personen aan de diveree cur sussen deel, in 1967 is dit aantal reeds tot 1160 geslonken. Ook voor de le zingen en demonstraties etc. is deze slechte accommodatie nu bepaald geen trekpleister. Van 711 bezoekers(sters) in 1966 liep dit aantal in 1967 te rug tot 461. Ondanks deze handi cap zetten bestuur en leidinggevend personeel het voorlichtend werk voort, waarbij de hoop wordt uitge sproken „dat het cursusjaar 1969/ 1970 onder betere omstandigheden verwerkt kan worden".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3