NOG STEEDS TE WEINIG WERK h LV.P.: Uitstel., uurverhoging' Morgen gesprek Wilson en Smith in Gibraltar Frits van der Poel geschorst JAMIN „Studenten verraden door de radicalen" Vrouwen it Uyl: Kabinet doel olies half 'EERBERICHT Wisselvallig Krupp gaat weer wapens maken Katwijkse kleuter verdronken (9ud eumo petit beurre igericht 1 maart 1860 DINSDAG 8 OKTOBER 1968 No. 32606 LEIDSCH DAGBLAD eteur: LAB; Pan Dtsboeck (üredacteur: Ore J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 pei kwartaal (postabonnementen f 16.50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, LeldeD - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 di HILVERSUM (GPD) Frits ian der Poel is gisteravond, di eet na afloop van zijn televisie programma „Frits van der Poel jraat met mensen", geschorst in fwachting van een nader in te tellen onderzoek naar twee din- ;en. Mr. H. W. van Doom, de 'oorzitter van de KRO, vindt, lat Frits van der Poel verzuimd ïeeft zijn chefs in te lichten iver zijn plan om de overigens ;eklede Phil Bloom (het blote neisje uit VPRO's Hoepla) in ïijn programma te brengen. Het gesprek met Phil zou wor- len voorafgegaan door een film- leeld van drie seconden van een rroep naakte mannen en vrou wen. „Om te bewijzen, dat naakt up de tv niets bijzonders is". De pensen die zich voor dit kiekje (eschikbaar stelden, was een eloning van dertig gulden per ersoon in het vooruitzicht ge teld. Mr. Van Doorn hoorde vlak roor de uitzending van dit plan sn verbood de heer Van der Poel lit onderdeel in zijn programma >p te nemen. Dit is ook niet ge leurd. De voorzitter van de KRO is Voorts nevig verbolgen over op merkingen van Frits van der Poel over prof. Plate. De heer Van der Poel zei in zijn uitzen ding. dat Prinses Christina naar panada was vertrokken en liet daar, na een korte pauze, de pededeling op volgen, dat ook prof. Plate naar Canada was gegaan. „Insinuerend en vol strekt onaanvaardbaar" was de kwalificatie van mr. Van Doorn pver dit „grapje". I „Ik vind het verschrikkelijk zielig en triest dat meneer Van der Poel op een dergelijke ma nier zijn geld moet verdienen." Dat is het commentaar van prof dr. W. P. Plate. Hij vindt het misselijk dat het koninklijk huis op een dergelijke insinuerende manier in een tv-programma be trokken wordt. Hij is niet van plan enigerlei stappen te onder nemen en heeft voor de insinua- ti maar één woord over: minder waardig. Het programma zelf heeft prof. Plate niet gezien of gehoord. „Ik was in de kliniek", zegt hij. De heer Van der Poel heeft vanochtend een gesprek gehad met zijn directie naar aanleiding van zijn schorsing. Het resultaat hiervan is nog niet beke.id ge maakt DEN HAAG (GPD) De lichte daling van de werkloosheid "er )aar waa '8600 Aanzienlek gun- stiger was de situatie in 1966: een neelt zien ook in de afgelopen maand voortgezet, maar dat gemiddeld niveau van bijna 40.000. betekent nog niet, dat de werkloosheid in de eerste drie kwar- zie} e! naar uit dat he' Iaat- ste kwartaal van dit jaar beslissend talen van dit jaar een flink stuk is teruggedrongen in verge- zal zijn voor de beantwoording van lijking met het vorige jaar. f Vraag, 1968 T duidelu*e J 5 J keer ten goede is gekomen in de j In de eerste negen maanden vangunstige ontwikkeling te zien geeft dit jaar was het gemiddeld niveau in vergelijking met dezelfde periode van de arbeidsreserve voor mannen van het vorige jaar. Het gemiddeld 75.000 Dat is duizend minder dan in niveau van de arbeidsreserve voor dezelfde periode van het vorige jaar. i vrouwen over de eerste negen Uit de vergelijkende cijfers blijkt, maanden van jaar is 8000. voor dezelfde periode van 1967 was dit cij- ger 7100. Dat de gemiddelde werkloosheid zich ondanks de voortgezette lichte daling op vrijwel hetzelde niveau be weegt als in 1967 moet vooral wor- werkloosheidssituatie. dat de verbetering in de werkloos- 1 heidssituatie ten opzichte van het vo rig jaar tot nu toe minimaal is ge bleven, hetgeen andermaal het struc turele karakter van de werkloosheid den toegeschreven aan het slechte onderstreept. Het is even duidelijk. *sin dlt ,aar In ianUari was de arbeidsreserve voor mannen dat de maatregelen, die de regering 114.200 tegen 101.000 in januari 1967. tot nu toe heeft genomen, weinig Pas eind april kwam het cijfer van de arbeidsreserve beneden dat van hebl"'n dezelfde maand van het vorige laar Daarbij komt nog. dat de arbeids reserve voor vrouwen in de eerste drie kwartalen van dit jaar een on- Gemiddeld Het gemiddeld niveau van de ar beidsreserve voor mannen in het. vo- - NENHOF (GPD/ANP) Niet delijk positief tegenover het kabinet- r dan eenentwintig kamerleden n zich op de sprekerslijst laten voor de algemene beschouwin- le vanmiddag in de Tweede Ka- |jn begonnen en tot en met don- lg zullen voortduren. jspits werd afgebeten door socia al fractievoorzitter Den Uyl, die dat het kabinet vele dingen lakt. maar altijd half. Het doet keus. zei hy. Het gaat op kou- ;n rond en wil alleen geen op ting veroorzaken. Het heeft met irvatieven gemeen, dat het naar de vernieuwing en we- weinig of niets verandert. Hy >p, dat de inkomens ongelijker worden, de rentestand hoog zal en er onvoldoende woningen gebouwd. „De spanningen zul- :h ophopen", aldus drs. Den Troonrede ademt de sfeer oudejaarsavond, waarin na :b en een traan de constatering we met elkaar het jaar dan naar hebben overleefd", jens de P.v.d.A.-fractie is het dat het kabinet zich duidelyk eekt voor spaarloon en de be eringen voor invoering van ver- nsaanwasdeling en investerings- wegneemt. Belasting op specula nten er een heffing op vermo- 'insten moeten worden inge- De vermogensbelasting dient essief te worden en de successie- en moeten worden opgevoerd. P-fractievoorzitter Schmelzer Ie optrekking van de jaarlykse verhoging van 4 tot 6 procent op 1 januari laten ingaan. Op atum vallen ondanks tegemoet- toch al vele lastenverho- heer Schmelzer stond ondanks en andere bezwaren echter dui- Bilt verwacht van heden- tot lavond over het algemeen veel met hier en daar een bui, f aanvankelijk in 't noordoosten n. Zwakke tot matige wind, naar z.-w. Dezelfde tem- i als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.40 uur) 9 OKTOBER op: 06.54: onder: 17.59 op: 18.41; onder: 10.25. pater in Katwyk: 4.39 en 16.53. pater: 0.44 en 12.52. I nummer bestaat alt 20 pagina's De Jong. Hij verlangde bijzondere aandacht voo: de jeugdwerkloosheid en een bevredigende oplossing voor het wegvervoer Hij vroeg zich af of die 25 000 ongesubsidieerde woningen wel haalbaar zullen blijken Hij was daar niet gerust op Ongerust was hy ork over de inkomens- en vermogens verhoudingen Hij miste bij het ka binet een visie" De miljoenennota wekt zelfs de indruk, dat men een sociaal gewenste ontwikkeling in de- ze ondergeschikt wenst te maken aan het bereiken van een economisch evenwicht" Andere wensen van de I<VP-fractie: een studie over de zwa- j re belastingdruk voor zelfstandigen. andere inkomensgrens voor kinderbij slag eerste en tweede kind zelfstan- digen en bestudering mogelijke sub- sidiëring studie, voorlichting en vor ming bij politieke organisaties. Verder vroeg Schmelzer: voorrang voor Limburg bij de vestiging van ten instelling van wetenschappelijk onderwijs. Zo nodig versterking van de NAVO- RIJNSBURG In de afgelopen nacht is een inbraak gepleegd in de woning van de melkha ndelaar C. M. Wijsman aan het Moleneind in Rijnsburg. Er wordt een bedrag van ongeveer f 2200,vermist. De inbreker heeft zich door het uitsteken van het slot van de deur aan dc achterzijde van de woning toegang verschaft tot het pand. Hij haalde het bureau in dc woonkamer overhoop en vond daar het bedrag van omstreeks f 2200,De rijkspoli tie heeft de zaak in onderzoek. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Ook Democraten in regering-Nixon O O WASHINGTON (Reuter) De Republikeinse presidentskandidaat, Nixon heeft te '*~nnen gegeven dat hij. als hij tot president gekozen wordt, in zyn regering ook Demo craten zal opnemen. Dit zei Nixon maandag op een conferentie met Hoofdredacteuren en directeuren van kranten. Nixon heeft gisteren een bezoek gebracht aan de vroegere president Eisenhower, die in het Walter Reed legerziekenhuis in Washington her stellende is van een aantal hart aanvallen. MEXICO (AP. Reuter) Het Me- massale bloedvergieten van woens- xicaanse ministerie van Defensie heeft gisteren medegedeeld, dat 57 geweren en vijfduizend patronen zijn gevonden in 'n nieuw flatgebouw na bij het Plein van de drie culturen, waar zich vorige week woensdag hef tige botsingen tussen studenten en op roerpolitie hebhen afgesDeeld. Bewo ners van het gebouw vertelden de pers, dat zij „vreemd uitziende per sonen" hadden gezien, die wapens droegen op de dag van het vuurge vecht. Een in hechtenis genomen stu dentenleider. Garrido, deelde de pers mede, dat „de studentenbeweging was verraden door radicale", die de sociale structuur van 't land met ge weld wilden veranderen" De extre mistische vleugel had stoottroepen gevormd, die niet onder controle van de studentenraad stonden. De Mexicaanse studenten, die be loofd hebben een herhaling van het dag te zullen voorkomen, hebben gis teren onthuld dat zij plannen hebben voor een „niet gewelddadige verras sing" voor de opening van de Olym pische Spelen. Studenten van de na tionale stakingsraad weigerden bij zonderheden over de aard van de verrassing bekend te maken, maar er zyn aanwijzingen, dat de studen ten zich niet willen houden aan de beloften die de stakingsraad heeft gedaan om vergaderingen en massa betogingen te beperken tot de univer siteitsterreinen. Bij het Plein van de drie culturen zyn gisteren twee jongemannen in de benen geschoten toen zij trachtten 'n troepenkordon te doorbreken. De jon gelui. die in een auto reden, hadden geen gevolg gegeven aan een bevel tot halthouden, waarna op hen ge schoten werd. Beiden werden ge wond. Het wegdek op de brug bij de spoorwegovergang in de Haagweg in Leiden wordt vernieuwd. Cis- termiddag zijn de iverkzaamhe- den begonnen. Dat betekent voor het gemoto riseerd verkeer omrijden over Churchilllaan of Hoge Morsweg, want de brug is voor zes weken afgesloten. Alleen wandelaars, fietsersbrommers, taxi's en het openbaar vervoer mogen er over heen. (Foto LD /Holvast) BONN (AFP GPD) Volgens het Westduitse weekblad „Der Stern" overweegt het Krupp-concern de pro- duktie van wapens te hervatten. Daaronder zou ook de bouw van oor logsschepen vallen. De woordvoerder van Krupp. graaf Zedwitz, heeft in een vraaggesprek met de „Frankfurter Rundschau" verklaard dat Krupp niet recht streeks wapens maakt, maar wel uit rustingstukken voor militaire doel einden zoals pantservoertuigen en kleine onderzeeërs. Hij ontkende dat het bedrijf torpedoboten vervaardigt. Over de produktie van wapens zei de woordvoerder„Een onderneming met een omvang als de onze kan nu eenmaal niet anders". De kortgeleden gestorven eigenaar A' :d Krupp van Bohlen und Hal- bach, had bij zyn vrijlating uit geal lieerde gevangenschap beloofd dat hij nooit meer wapens in zijn fabriek zou laten maken. En Krupps-direc- teur had toendertijd er nog aan toe gevoegd: „We zullen nooit meer aan de wapenproduktie meedoen, zelfs als men ons te gelegener tijd ervan zou beschuldigen, dat we de Europe se herbewapening saboteren. Nadat we in twee oorlogen met de bewape- j ning zo in het moeras zyn geraakt. zal niemand het ons kwalijk nemen dat we niet meer meedoen. Onze wei- gering gaat zo ver. dat we zelfs wei- geren vrachtwagens te bouwen wan- neer die in een leger gebruikt zouden I worden". KATWIJK AAN ZEE De 2' a-ja rige Nicolaas van der Plas. wonende Hellenbergweg 23, Is gistermiddag in een sloot nabij de ouderlijke wo ning verdronken. Omstreeks half vijf werd de kleuter vermist. Een speur tocht leverde niets op. waarna in het begin van de avond de politie werd gewaarschuwd. Om ongeveer half negen werd het stoffelijk overschot van Nicolaas uit een sloot nabij de ouderlijke woning opgehaald. Vermoedelijk is de kleu ter spelenderwijs te water geraakt. Schouwburg nieuw DE Leidse schouwburgpertkelen blijven de aandacht vragen. Deze zomer zijn de plannen van de gemeente voor een nieuwe schouwburg de grond ingeboord door de afkeuring van de rijks commissie van advies voor de bouw van schouwburgen. Het col lege van burgemeester en wethou ders heeft onmiddellijk besloten een nieuw en meer bescheiden ontwerp ter hand te nemen, ervan overtuigd dat „de bouw alsnog op redelijke termijn mogelijk zal zijn". Maar, zo kan men zich af vragen, is dat nu wel zo? Het heeft 15 jaar geduurd, voordat de plannen voor de nieuwe Leidse schouwburg in duigen vielen; en niemand weet precies hoe lang het zal duren, voordat een nieuw pro ject feitelijk van de grond komt. Natuurlijk kan er worden ge profiteerd van de ervaringen die in die 15 jaar zijn opgedaan. Maar er is inmiddels zó vreselijk veel veranderd, dat er ook totaal nieu we overwegingen bij het opstellen van nieuwe plannen moeten wor den betrokken. Er heeft zich niet alleen een ingrijpende ontwikke ling voltrokken in de theater- bouw. maar ook de bezoekgewoon- ten voor theaters zijn veranderd. In de afgelopen vijftien jaar heeft „koning televisie" zich meester gemaakt van de toeschouwers. Deskundigen zijn het erover eens, dat de televisie het theaterbezoek nadelig beïnvloedt, en niemand weet hoe diep het dal uiteindelijk zal zijn. Voorts is er. om maar iets te noemen, het ..bestel". Daarmee wordt de methode bedoeld van de drie grote westelijke gezelschap pen. Haagse Comedie, Nederland se Comedie en Nieuw Rotterdams Toneel, om zich zoveel mogelijk te concentreren op het bespelen van de eigen schouwburgen in de drie grote steden. Het ligt in de lijn der verwach tingen dat de drie grote gezel schappen steeds minder van honk zullen gaan. Als dat uitkomt, dan zal een grote Leidse schouwburg minder gemakkelijk draaiend ge houden kunnen worden, zowel wat het programma als de toeschou wers betreft. Zij immers kunnen, ook al door de snel toenemende motorisering. de grote gezel schappen in de eigen schouwbur gen gaan bewonderen. Schouwburg oud HET zal er waarschijnlijk spoe dig van komen, dat de ge meente Leiden de bestaande uit 1705 daterende schouwburg over neemt van de particulieren die nu nog pogen het Leidse theaterleven reilend en zeilend te houden. Die overname beteken, een grote ver antwoordelij kheid Want mét de Leidse schouw burg krijgt de gemeente een be langrijk cultuurmonument in handen. En zolang er nog geen nieuwe schouwburg is. zal de ge meente moeten zorgen dat de oude schouwburg zo goed mogelijk functioneert. Er zal bij wijze van spreken een ..manager" moeten komen die de werkzaamheden in de schouwburg organiseert. Maar ook moet worden gezorgd voor het moderniseren van de outillage. Dat zal, wil men het werkelijk goed doen, enkele miljoenen gul dens kosten. Maar dan kan men ook het „brandgevaarlijke" toneel vernieuwen, de nu vervallende zaal opknappen en het volle genot halen uit deze schouwburg, waar bijvoorbeeld Wim Kan nog vol gaarne speelt. De Leidse schouwburg is behal ve stijlvol ook intiem. En in onze tijd zijn de intieme theatertjes „in", getuige het Haagse cabaret Pepijn, het hoofdstedelijke Lure- leitheater en de Brakke Grond eveneens in Amsterdam. Ook zo bezien kan er nog een glorieuze toekomst zijn weggelegd voor de ruim 260 jaar oude Leidse schouw burg. LONDEN (Reuter. AFP. GPD) Premier Wilson van Engeland en de Rhodesische regeringsleider Smith -/.uilen morgen voor de tweede maal by elkaar komen om over de kwestie- Rhodesië te praten, zo is vanochtend officieel In Londen bekendgemaakt. Het overleg zal aan boord van de op de rede van Gibraltar liggende Britse kruiser "Fearless" plaatsvinden. Deze bekendmaking werd uitgege ven na een bijeenkomst van het Brit se kabinet. Voorts staat erin dat de besprekingen ten doel hebben na te gaan of het mogelijk is een voor bei de partyen aanvaardbare oplossing van het Rhodesische vraagstuk te be reiken. Wilson wordt vergezeld door de mi nister voor Gemenebestzaken Thom son en minister van Justitie Jones. Premier Smith zal zijn minister van Justitie Burke en diens collega van Buitenlandse Zaken Howman meebrengen. De gouverneur van Rho- desië. Sir Humphrey Gibbs, zal even eens in Gibraltar aanwezig zijn. dat de kwestie van heropening der onderhandelingen in overweging is. Sinds de terugkeer van James Bottomle.v een functionaris van het Gemenebest-ministerie, die in sep tember besprekingen met Smith voerde, is de hoop op een vergelijk toegenomen. Eén van de voornaam ste redenen voor optimisme is dat Smith zich heeft ontdaan van meer dan 80 rechtse extiemisten in zijn Rhodesische Frontpartij. Het waren de ultra's in de Rhode sische regering die Smith destijds hadden gedwongen de overeenkomst met Wilson ongedaan te maken I AN SMITH Het eerste gesprek tussen Smith en Wilson vond plaats op een Brits oor logsschip in de Middellandse Zee, in december 1966. Toen is de daar bereikte overeen komst onverwacht door het Rhode sische kabinet weer getorpedeerd Gisteravond heeft de Britse rege ring de Verenigde Naties meegedeeld ADVERTENTIE morgen voordeel 300 gram van 69 voor 59 niet duur wel heerlijk t Uit het Leidsch Dagblad van 6 October 1868: Naar ivij vernemen, is de wereldberoemde Florentijner kwartetvereeniging weder in ons Vaderland aangekomen en zal het eerste concert te Utrecht geven. Op hare laat ste rondreize was zij in alle groote steden van ons land opgetreden, maar in Leiden niet. Waarom zouden Leidens ingezetenen nu weder dat voorrecht moeten missen? De belangstelling in goede mu ziek is hier toch voldoende. Burgemeester en Wethou ders van Leyden doen te we ten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van een derden hulponder wijzer aan de openbare school der 2de klasse, voor jongens, legen genot eener jaarwedde van f 500. Bewijsstukken van bekwaamheid en goed zede lijk gedrag in te zenden aan B. en W.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1