Leidse Spaarbank 150 jaar Draaiorgelconcours op de Kaasmarkt «Sageliiks 'n goede portie vlees LEKKER BROOD DIJSSELBLOEM Twee weken na brand „Solglytt" nu reeds herbouw begonnen Homofielen trekken naar grote steden Volgend jaar belangrijke veranderingen Politie en E.H.D. op 3 oktober Binnen 15 tellen klaar: Noviteit op -3 oktoberfeest: Openstelling postkantoor 0 JJ&S Jubileum D. J. M. Puiiselie Leidenaar gewond H\s^ b'j schietoefening Vakantievaart Henry Dunant Lutherse kerk 350 jaar veel medewerking Naar school Schip vast onder spoorbrug LEER VAN PAUS NIET VOLGEN WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 3 (Van een onzer redacteuren) LEIDEN De Leidse Spaar bank bestaat op 16 oktober 150 jaar een eerbiedwaardige leeftijd. Een mijlpaal om even achteruit te blikken, al blijft het oog van de zich steeds verjongende bank gericht op de toekomst. Volgend jaar zul len er belangrijke veranderin gen komen: „We zyn hier echt uitgegroeid, we zitten dringend om ruimte verle gen", zegt directeur P. P. de Ko ning (61). Die ruimte komt er. Het naast de spaarbank aan de Oude Rijn gelegen hoekpand (aan de Hooglandse Kerkgracht) zal bij de bank worden getrokken. Een ar chitect heeft het plan thans in be werking en medio '69 hoopt de heer De Koning zijn spaarders in een vernieuwd en vergroot hoofd kantoor te kunnen ontvangen. Wellicht verandert ook de entree van het gebouw; men denkt aan verplaatsing van de ingang naar de hoek. Deze verbouwing betekent tevens: meer loketten, waardoor snellere bediening en doorstro ming van de cliënten mogelijk worden. Een ander plan is de vestiging van een bijkantoor van de Leidse Spaarbank in noord, op de hoek van de Kooilaan en de Suriname- straat. Het kantoor zal er volgend jaar voorjaar staan, zo is de ver wachting. De spaarbank is in zijn bijkantoor in zuid-west volledig uit zijn jasje gegroeid. Er zal een heel nieuw kantoor verrijzen aan het Bevrij dingsplein. dat men in 1969 nog wil betrekken. In Leiderdorp zal in afwach ting van de totstandkoming van het geprojecteerde winkelcentrum Winkelhof waarschijnlijk een voorlopig bijkantoor worden ge plaatst. Dit kantoor komt aan de Van Diepeningenlaan, die al schertsend „Wallstreet' wordt ge noemd. Want als de plannen door gaan zullen er weldra vijf banken bij elkaar staan. Om de service nog verder op te voeren, zal begin volgend jaar een derde rijdend bijkantoor in ge bruik worden genomen. Service Hoopvolle plannen dus voor de Spaarbank, maar zeker ook voor de thans ruim 60.000 spaarders met een tegoed van 90 miljoen, die de hun geboden service geleidelijk zien uit breiden. (Na de eerste 50 jaar bedroeg want ze verrichten hun taak zonder winstoogmerk (de bestuursleden van de Stichting De Leidse Spaarbank werken belangeloos)Sociaal werk doet de bank niet alleen voor de spaarders, maar ook op minder „zichtbaar" gebied. Ze is betrokken bij de financiering van tal van sociale objecten in Leiden, o.a. het complex van de Leidse bouwvereniging aan de Roomburgerweg en het bejaarden centrum Rijn en Vliet: Directeur De Koning <hy kwam in 1926 bij de bank en werd in 1965 directeur) vindt het jammer dat de spaarbank de gemeen te Leiden niet mag steunen bij de financiering van bepaalde projecten. Als de gemeente geld wil lenen móét ze dat doen bij de Bank van Neder landse gemeenten. Verhuizingen zijn de bank niet be spaard gebleven. De eerste zitting van de bank werd gehouden op 2 novem ber 1818 in één der bovenvertrekken van de Latijnse school, het nu nog bestaande gebouw aan de Lokhorst - straat. Voordat de bank zich vestigde aan de Oude Rijn, vond ze onderdak in de vroegere woning van de rector van het gymnasium aan de Pieters kerkgracht en later nog in het ge bouw van "t Nut aan het Steenschuur waarin thans de dienst voor Sociale Zaken van de gemeente Leiden is ge huisvest. Op 16 oktober viert de Leidse Spaarbank het feest op bescheiden wijze voor de spaarders. De volgende dag zal het bestuur recipiëren in de Lakenhal. LEIDEIN De Commissaris van politie brengt ter kennis: dat het bij politieverordening verboden is op de openbare weg a) vertoningen te geven (acrobatiek e.d) b) aapjes, marmotten en dergelijke dieren te vertonen: c) verlotingen te houden of gelegen- I heid te geven tot deelneming aan hazardspelen. Bij constatering van overtreding zal proces-verba al worden opgemaakt, terwijl de voorwerpen, waarmede het feit is gepleegd, inbeslaggenomen zullen worden. Politiepost. Op woensdag 1 ok tober zal van 20.0024.00 uur en op donderdag 3 oktober zal van 9.00 uur tot de sluiting van het Lunapark een politiepost gevestigd zijn in de school i Schuttersveld (De politiepost zal zich dus niet bevinden op het terrein btj I ADVERTENTIE vla-flip En nog door de melkman thuisbezorgd ook I LEIDEN Een noviteit, welke op het 3 Octoberfeest onge twijfeld sterk zal aanslaan, is het draaiorgelconcours, dat 's morgens om halftien op de Kaasmarkt begint. Draaiorgels hebben voor talloos velen nog steeds een eigenaardige aan trekkingskracht, hetgeen ook blijkt uit de activiteiten van „De Kring van Draaiorgelvrienden", waarvan de op dit gebied ui termate deskundige mr. Romke de Waard voorzitter is. De Leidse Spaarbank bestaat binnenkort 150 jaar. Het hoofd kantoor aan de Oude Rijn is nu duidelijk te klein geworden. Het hoekpand wordt bij de bank ge trokken en volgend jaar ver wacht men de spaarders in een vergroot hoofdkantoor te kunnen ontvangen. (Foto LD Holvtuit. Deze weet dan ook over de histori sche ontwikkeling van het draaiorgel op boeiende wijze alles te vertellen, hetgeen hij onlangs tijdens een in terne bijeenkomst voor de Commis sie van regeling van dit concours, be staande uit de heren drs. J. G. H Boon, J. M. Ballego. ir. H. W. Broos- hooft, mr. J. W. Filippo en A Vrind uitvoerig heeft gedaan. Aan dit concours zullen 9 a 10 or gels. zowel niet-mechanische als me chanische deelnemen en zich presen teren voor een jury. beetaande uit de heren Th. J. Hannema, Henri Wel- born en A. Pieters. Onder de orgels zal men o.a. kun nen beluisteren het grote Gavioli- orgel .De Leeuw" van de Lions-club uit Tiel en vermoedelijk ook het beroemde orgel .De Limonaire 1900". het grootste kermisorgel. dat ooit door de beroemde Franse orgel bouwer Limonaire is vervaardigd. Beoordeling Bij dit concours zijn de orgels ver deeld in twee categorieën, nl. de ori ginele straatdraaiorgels of „Piere menten", die met de hand gedraafd worden en de z.g. „concertorgels", die oorspronkelijk fungeerden als kermis- of dansorgels. Deze orgels zijn te groot en te zwaar om met de ADVERTENTIE het spaartegoed f 136.000 en na 100 de U'tSane zUd« Aioelaan jaar was dit bedrag gestegen tot f3.2 miljoen). Dat de Leidse Spaarbank nu hard op weg is de honderd miljoen De eerste hulpdiensten zijn ais volgt geregeld Woensdag. 2 oktober: Lunapark I vol te maken elk jaar komt er 4 k Schuttersveld van 20.00—24.00 uur 6 miljoen by is volgens de heer De post aanwezig in school Schutters- Koning vooral te danken aan de be- trekkelijk vette jaren '50, die een meer algemene welvaart en een sterke groei van het spaartegoed brachten. Ook thans gaat het goed en de af- hjwildienst van de spaarbank, die in '38 bij spaarders aan huis kwam om een kwartje per week op te halen, werkt nu toch wel met „iets" grotere bedragen, al heeft deze dienst thans „concurrentie" ondervonden van de girale betaling. Overigens stelt de girale salaris be taling de Leidse Spaarbank, evenals de andere banken, wel voor proble men. Hierdoor is er een veel grotere toeloop gekomen van cliënten, die geld komen halen, waardoor de loket ten overbelast raken. Dit probleem heeft een belangrijke rol gespeeld bij de voorbereiding van de reeds ge noemde uitbreidingsplannen. Computer Daarbij komt nog dat het dienst betoon belangrijk is uitgebreid: tal van nieuwe spaarregelingen, verhuur van kluisloketten. verkoop van bui tenlands geld en reischeques, verlenen van bemiddeling bij het afsluiten van reisverzekeringen en bij aan- en ver koop van effecten enz. Deze uitbrei ding en de toename van het aantal spaarders hebben ertoe geleid dat de administratie nog sterker is geauto matiseerd en juist gistere i in „han den" is gelegd van de computer van de Nutsspaarbank in Den Haag, die daar al acht jaar zijn werk feilloos doet. Tweemaal per dag rijden er „koe riers" tussen Den Haag en Leiden met administratieve bescheiden. De Leidse Spaarbank werd 150 Jaar geleden opgericht door het departe ment Leiden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Maar de bin ding met 't Nut is thans bijzonder gering. Wel zit de Leidse Spaarbank met 230 andere spaarbanken veilig verankerd in de Spaarbankbond. Soriaal Het zijn alle banken die sociale in stellingen kunnen worden genoemd, LEIDEN Met ingang van za terdag zal de openstelling op zater dag van het postkantoor Leiden— Gerestraat worden gewijzigd van: 8.3011.30 uur in 9.00—12.00 uur. veld. Bij de taptoe lopen E.H.B.O.'ers j Voor zover nodig wordt nogmaals mee. j onder de aandacht gebracht dat ook Donderdag 3 oktfc'-: Voor het 15 00 tót de etndsluiting van het Lunapark Schutters»*» is van 9.00 kantoor. dat is van maandag t/m uur tot afloop een post aanwezig in ADVERTENTIE de school Schuttersveld Bij de uitdeling haring en witte brood. koraalmuziek, middagoptocht enz. zijn voldoende E.H.B.O.'ers aan wezig. Beide dagen functioneert de Eerste Hulpdienst normaal. LEIDEN Het was gisteren veer tig jaar geleden, dat de heer D. J. M. Punselie in dienst van de Rijks- accountantödienst trad. Vergezeld van zijn echtgenote werd de jubilaris in de vergader zaal van het Centraal Belastingkan toor toegesproken door het hoofd van de R.A.D., drs. W. J. Kikkert, die zich loffelijk uitliet over de ijver en de grote plichtsbetrachting van de jubi laris gedurende vele jaren in de ad ministratieve sector van zyn dienst betoond. Schriftelijke en telegrafische geluk wensen werden ontvangen van resp. de directeur-generaal van de Belas tingdienst en de directeur van 's Rijksbelastingen te Utrecht waaron der de rijksaccountantsdienst te Lei den ressorteert. Behalve de, namens het Ministerie van Financiën aangeboden, jubileum gratificatie. ontving de jubilaris vele andere geschenken waaronder een speciaal voor dit doel vervaardigde legpenning. Mevrouw Punselie werd met een fraai bloemstuk in de hulde betrokken. Na een dankwoord van de jubilaris voegden zich nog velen bij het reeds aanwezige accountantspersoneel om de heer Punselie te complimenteren. donderdag tot 19.00 uur en op vrijdag tot 20.30 uur. de mogelijkheid bestaat alle geldhandelingen te verrichten. am*»**] POTUIL 11H7M1 r DIST.IU.env DUBLIN f IRELAND die speciaal met soda helemaal behouden blijft! IMPORT: SCHAEFERS WORDEMANN NVA'OAM LEIDEN Tijdens schietoefenin gen in Höhne (West-Duitsland» heeft gistermorgen bij het afgaan van een 175 mm-kanon een ontplof- ping plaatsgevonden, waarbij het sluitstuk uit elkaar is gesprongen. Hierbij liepen de 23-jarige dienst plichtige kanonnier le klas C. J. Braat uit Leiden en de 21-jarige dienstplichtige korporaal D. A. Thij- sen uit Utrecht brandwonden op. Zij zijn opgenomen in het Allgemeines Krankenhaus in Celle- Naar de oorzaak van het ongeval wordt door de Koninklijke Mare chaussee en enige technici van de i'ispeotie technisch# dienst een on derzoek ingesteld- LEIDEN Onder auspiciën van de afdeling Leiden en Omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis vertrekt maandag vanaf de steigers van de Verenigde Touwfabrle- ker. aan de Zijldijk te Leiderdorp, het Rode Kruis Hospltaalschip Henry Dunant "m et 72 chronsch zie ken en invaliden uit Leiden en om geving aan boord voor een vakantie- tocht door de binnenwateren van Ne derland. De route van het schip is als volgt: Leiden. Gouda Dordrecht. Gennep. Gorinchem. Koudekerk aan den Rijn, Leiden. Op de tussengenoemde plaatsen wordt overnacht De 72 gasten aan boord zijn af komstig uit de afdelingen Leiden, Llsse, Hillegom, Sassenhelm. Rijn land! Noordwijk, Katwijk, Wassenaar, Leidschendam en Alphen aan den Rijn. Scheepsarts is mejuffrouw G. J Verbrugge, arts in Leiden, die. gedu rende de reis wordt bijgestaan door verpleegsters en helpers van diverse kolonne's van het Rode Kruis Korps. Het aan- en afvoeren van de gasten geschiedt eveneens met hulp en toe zicht van kolonneleden. De „Henny Dunant." keert zater dagmorgen 12 oktober in Leiden te rug. LEIDEN Ter gelegenheid van het 350-Jarig bestaan van de Luther se kerk aan de Hooglandse Kerk gracht wordt donderdag 31 oktober een herdenkingsdienst gehouden, waarin zullen voorgaan ds. J. Hap pee en de oud-predikanten van de F. vang. Luth. Gemeente, ds. J. H Smit Duyzentkunst en ds. H J A. Haan. In het kader van deze viering wordt vrijdag 25 oktober een concert gegeven, waaraan medewerking ver lenen Annie Blankenstein-Offenberg (orgel), Leny Stevens-Ridderhof (so praan) en Han Kapaan (hobo). Van 26 t/m 30 oktober wordt bo vendien een schilderijententoonstel ling gehouden, waar o.m. werk wordt geëxposeerd van mevr. F. W. C. Te- ding van Berkhout-de Meyere en de heren A. C. Rosemeier en Rein Dool. LEIDEN Dat ambtelijke molens niet alleen snel, doch ook zeer snel kunnen werken, bewijst de grote voortvarendheid, waarmee is gewerkt aan de plannen tot wederopbouw van de beschadigde en verbouw van de gespaard gebleven apparte- mensen van de verpleeginrichting Solglytt (Zonnegloed) aan het Plantsoen. ero acltryven Op zaterdag 14 september woed de in dit verpleeghuis een brand, waardoor de 72 verpleegden dak loos werden en in allerijl moes ten worden geëvacueerd. Ruim twee toeken na de brand, waar van de schade op circa f 130.000 wordt geschat, is een restauratie plan ontworpen, dat een investe ring vraagt van een half miljoen gulden en dat voor goedkeuring vrijwel alle instanties met gunstig resultaat heeft gepasseerd. Voor uitlopend op deze totale moderni sering is het aannemersbedrijfs van P. M. du Prie in Leiden reeds gisteren begonnen met het slopen van het uitgebrande deel. Gemeente, bouwlnrtantles en me dische diensten hebben in het. „ge val" Solglytt de stelregel toegepast, dat „wie snel he-ut duhbel helpt' geen ijdele leus is. Nog geen drie weken na de brand kan. naar een ontwerp van het Leids architecten bureau H. v. d. Be'-g. met het her stel en de uitbreiding van Solglytt worden begonnen. Over die snelheid van de ambte lijke molens raakt de eigenares van Solglytt, mevrouw M. L. Tesink— Bruins, die ruim twintig jaar gele den met haar echtgenoot „Zonne gloed begon. niet. uitgesproken. Hel begon, zo vertelde zij ons, reeds di rect bij het. uitbreken van de brand Dank zij het bijzonder snelle optre den van het verplegend personeel spontaan geassisteerd door buurtbe woners en niet in het minst door de brandweer, werden de 72, meren deels bedlegerige patiënten, binnen 10 minuten geëvacueerd. B en W. van Leiden verleenden even doeltreffend hulp door patiën ten een goed onderdak te bieden in de voormalige Jozet Magella-stich- ting aan de Oude est. De tijdelijke huisvesting der geevacueerden is daar alleszins redelijk, zodanig, dat dokter Buizerd, inspetceur voor de Volksgezondheid, die reeds tweemaal een bezoek heeft gebracht aan de tijdelijke huisvesting, heeft gespro ken van een „ideale noodoplossing" op de eisen, cfee in de toekomst aan verpleeginrichtingen zullen worden gesteld De directe branasohade bedroeg f 130.000 (de bedrijfsschade is op dit moment nog niet te overzien de gedetailleerde bouv/plannen, zoals deze door het architectenbureau H v. d. Berg binnen 14 dagen zijn ont wikkeld, zullen een investering van meer dan een hakf miljoen gulden vergen. Men verwacht, dat de verbouwing binnen een half jaar volledig zal zijn Van Gedeputeerde Staten heeft gerealiseerd het gemeentebestuur van Warmond Solglytt al d»n een teer mojem beric>" ontvangen, dat het besluit onderdak verschaffen aan 61 patiën- van de raad tot aankoop van een ten, verdeeld over 21 kamers (oude vee8machine en een sproeiinstalla- In tegenstelling met de gewoonte van tientallen voorafgaande jaren zullen de leerlingen van het Rem brandt Lyceum dit Jaar op 4 okto ber gewoon om 8.10 u. op school moe ten zijn. inplaats van de gebruikelij ke tijd op 4 oktober: 10.10 u. Is dit een juiste maatregel? Want op 3 oktober zal het veelal laat in de nacht zijn voor iedereen in bed ligt. Om met de woorden van een van de leraren te spreken: „Ze kunnen jullie beter de eerste twee uur vrij geven, zodat jullie nog enigszins fris op school verschijnen en dan nog wat van jie lessen opsteken, dan dat ze jullie gewoon om 8 10 u. op school laten komen, zodat jullie er moe en slaperig bij zullen zitten en niets aan de lessen hebt". W H. Wilmink, leerling Rembrandt Lyceum. toestand 16) en aan 27 personeels leden. waarvan 6 gediplomeerden. Op de tweede vei-dieping wordt een nieuwe kapverdieping als zie kenafdeling ingericht. Voorts wordt het pand voorzien van een lift/in stallatie (een zgn. brancardiift)dus tevens geschikt voor het vervoer van bedlegerige patiënten, een rui me eetzaal, een recreatiezaal (met opklapbaar podium) welke kan wor den benut, als huisbiosooop, een bar, een nieuw noodtrappenhuis en een secondaia- trappenhuis, afdelingskeu kens op alle ven-diepingen en een volledige alarminstallatie (oproep systeem). De huidige brandtrap wordt aangepast aan de totaal ver nieuwde indeling. De bouwplannen zijn reeds goed gekeurd door de Welstandscommisit ook de brandweerautoriteiten gaan in principe met de opzet akkoord; de plannen zijn reeds ingediend bij de adviescommissie voor Bejaarden oorden, die op 9 oktober het project zal bespreken; de bouwvergunning, de rijksgoedkeuring e>n overleg met de Arbeidsinspectie zijn aange vraagd. LEIDEN De spoorbrug over het Galgewater kon gisteravond om acht uur niet meer dicht omdat er een schip onder vast was geraakt. De treinen uit Utrecht reden niet verder dan Leiden-Lammenschans Bussen i vervoerden de reizigers van daar naar Ondanks het feit. dat Solglytt vol- het hoofdstation en vice versa, deed aan alle wett/ï'ljke eisen, heeft Tegen tien uur was men erin ge- mevr. Tesink besloten de wederop-1 slaagd het schip los te krijgen, waar- bouw te benutten om Solglytt dras- na de spoorbrug weer normaal kon fcisoh te moderniseren, vooruitlopeno I worden gesloten. Half miljoen tie voor het sportpark goedgekeurd. .Overbos" is hand gedraaid te worden: men drtjft ze dan ook motorisch aan. De jury zal moeten oordelen over het algehele klankkarakter en de dis- potie (het aantal, omvang en onder linge verhouding van de verschillen de registers) de intonatie en stem ming (zuiverheid) en de totale tech nische functionering. Voorts over de keuze en de arrangementen van de te spelen nummers, de stijl, hefc draaitempo, de vormgeving, orna mentiek en het beeldhouwwerk van het orgelfront, het schilderwerk en de kleurensamenstelling, alsmede de staat van onderhoud en de algehele presentatie. Het hoofdelement is even wel „wat brengt het orgel en zijn al le mogelijkheden wel tenvolle benut". Voor alle categorieën wordt een be paald aantal punten toegekend. De voorzitter van de „Kling van draaiorgelvrienden" en van de Leon Warniesstichting tot behoud van draaiorgelfolklore. genoemd naar de bekende orgelbouwers de gebroe ders Warmes mr. Romke de Waard, hoopt telkenmale een korte toelichting te geven over de levens loop en de eigenaardigheden van elk orgel, hetgeen het begrip van de toe hoorder ongetwijfeld ten goede za4 komen. Men zal dan ervaren, hoe uit de In strumenten, ontstaan uit het z.g. „waterorgel" van de 16e en 17de eeuw, de later ontstane „buikorgel tjes", thans orgels zijn voortgekomen die zeker niet als minderwaardig be schouwd mogen worden, doch die in derdaad kwaliteiten van hoge orde bezitten, zowel auditief als visueel. Men zal een kostelijk muzikaal eve nement meemaken en er anderhal/ uur van kunnen genieten! (geboortebeperking) LONDEN (AP) Vijfentwintig rooms-katholieke priesters uit En geland en Wales hebben gisteren in ren open brief in de Times hun bis schoppen gewaarschuwd, dat zij de leer van Paus Paulus over de geboor tebeperking in geweten niet kunnen volgen. De priesters zeggen het gevaar van ongebreideld gebruik van mechani sche- en chemische middelen ter ge boorteregeling te beseffen, maar niet temin in geweten het verbod van de ze middelen altijd en in alle om standigheden niet te kunnen aan vaarden. De bisschoppen van Engeland en Wales hebben verleden week de gelo vigen opgeroepen het pauselijk woord te volgen, doch niettemin erkend dat het persoonlijke geweten in laatste instantie beslissend blijft. ADVERTENTIE Hogewoerd 128, Leiden ROTTERDAM (GPD) Ongeveer vier procent van de Ne derlandse mannelijke bevolking is homofiel. In de grote steden ligt het percentage duidelijk hoger. Veel homofielen uit kleine gemeenten trekken naar de stad met de hoop daar geaccepteerd te worden. Grote drempelvrees Een relatief klein percentage van de homofielen is aangesloten by één van de voor hen bestaande organisa ties. „Er is een grote drempelvrees. Over hun leven is weinig bekend. Van het totaal aantal zelfmoorden in 1967 is een relatief hoog percentage begaan door homofielen. Homofilie is veel eer een sociaal dan een medisch pro bleem", zo betoogde de directeur van het Katholiek centrum voor maat schappelijk werk in Rotterdam, drs. C. T. A M van Huygevoort, gister middag tijdens een oriënteringsby- eenkomst over de pastorale proble matiek. die met homofilie verband houdt. Tijdens deze bijeenkomst na men vertegenwoordigers van alle ker ken in de Maasstad deel aan de dis cussie. „Veel homofielen voelen zich in de kerken niet thuis", zo meende hij. Evenmin voelen de meesten zich aanvaard door de maatschappij. In de laatste weken was het hem ter ore gekomen dat drie homofielen in Rotterdam werden meegenomen, mis handeld en beroofd. De meeste be rovingen worden nooit door de poli tie bekendgemaakt. De homofielen moeten echter kunnen weten, dat al le pastoors en predikanten bereid zyn naar hen te luisteren, zo meende dis. Van Huygevoort.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3