Fiasco Moskou op rode top In brekersteam klemgereden Yon Thadden Miljoenenorder voor werf aan de Kaag JAMIN Uitstel wereldcon ferentie door kwestie-Praag PROGRAMMA voor drie oktober Eerste driedaagse weersvoorspelling cocktail )fficieel Zware slag WEERBERICHT Dezelfde temperaturen VANNACHT IN LEIDEN MORGEN GEEN KRANT Studenten in Mexico dreigen r met verstorinjr van de Spelen KRAMERS Opeericht 1 maart 1860 WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 No. 32602 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 6. A E. vac Dtshoec* HoofdredacteurDra J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16.50), f 4,70 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Witte Singel l. Leiden - Giro 57055 TelefooD Directie eD Administratie: 25041; Redactie 21507 BOEDAPEST (AP, Reuter, DPA) De Sowjet-Unie heeft gisteren de rekening gepresenteerd gekregen van de invasie in Tsjecho-Slowakije. Het voorbereidend overleg in de Hongaarse hoofdstad voor een 25 november te houden communistische wereldconferentie heeft maar een dag geduurd. Naar verluidt zou de conferentie zijn afgebroken wegens onenigheid over het Russische ingrijpen in Praag. Het merendeel van de 58 aanwezi ge partijen heeft het optreden van de Sowjet-Unie Polen. Oost-Duits- land Bulgarije en Hongarije veroor deeld Enkele in Boedapest aanwezi ge partijen eisten dat de kwestie- Tsjecho-Slowakije op de agenda zou worden gezet Om een openlijke ver oordeling te vermijden werd het voorbereidend overleg daarop uitge steld naar 17 november Dit bete kent echter dat de wereldtopconfe rentie ook met., zoals in de bedoe ling lag. op 25 november kan worden gehouden Deze conferentie zal nu vermoedelijk in de lente van 1969 plaatsvinden. Slowakije hadden 83 communistische partijen het ingrijpen al min of meer veroordeeld De scheapste kri tiek kwam van de Franse pii Itali aanse communistische partijen. Gis teren nog gaven de Italians? en Roe meense communisten in Rome een verklaring uit waarin 'elke inmen ging in binnenlandse aangelegenhe den van communistische partijen werd veroordeeld Van de heersende communistische partijen hebben de Roemenen, de Joegoslaven. de Albanezen en de Chi nezen zich tpsen hel Russische op treden verzet De dagindeling van het 3 Octoberfeest in Leiden ziet er als volgt uit: Woensdag 2 oktober: 19.30 uur: Grote Taptoe vanaf de Kaasmarkt 20.00 24.00 uur: Lunapark op het Schuttersveld 7.00 uur. 9 30 uur: 8.00 uur; Soeslow teleurstelling Vrijaag is net werelddierendag. Dit schattige poesje schijnt er zich al bij voorbaat op te verheugen. Of grijnst het een beetje ironisch, omdat sommige mensen geen maat weten te houden in hun dieren liefde? Want ook dat komt voor. Maar dat is niet de bedoeling van Werelddierendag. Wél om nog eens de aandacht te vestigen op een behoorlijkemaar niet overdreven verzorging van het dier, dat de mens is toevertrouwd. Het overleg ir Boedapest was on officieel al een week aan de gang Net als de vorige malen vond het plaats in het hotel Geilen. Officieel is niets meegedeeld over het uitstel van de communistische wereldconfe rentie. Het uitstel van het voorberei dend overleg komt echter op hetzelf de neer. Een beslissing die als een votum van wantrouwen tegen de Sowjejt-Unie Ooet-Duitsland. Polen. Bulgarije en Hongarije zou kunnen worden uitgelegd, is dfl'fmee verme den- De huidige ontwikkeling betekent j een zware slag voor het toch al sterk gedaalde prestige van de Sowjet- Unie. De Russische partij-ideoloog Soeslow is meer dan een jaar met de I voorbereiding van de communistische wereldconferentie bezig geweest. Van j deze bijeenkomst wilden de Russische machthebbers een pro-Russische en j anti-Chinese manifestatie maken. Direct na de invasie in Tsjecho- (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT (GPD) Het K.N.M.I. is gisteravond begon nen met het geven van een meerdaagse verwachting voor morgen en overmorgen (don derdag en vrijdag). Via radio en televisie luidde de verwach ting: „vrij veel bewolking, en kele, waarschijnlijk slechts korte regenperioden en onge veer normale temperaturen overdag". Via het telefonisch weerbericht wordt 's avonds, evenals aan de dag- bladen een zogenaamde cijfermatige prognose verstrekt, die heel wat in- gew'Kkeldo is. Dit is meer voor de geïnteresseerden die voor hun be- drijt of beroep voor de komende da gen meer zekerheid over het weers- verioop wensen. In hoeverre deze meerdaagse prog nose in dt praktijk zal voldoen zal de praktijk zelf moeten leren. Voor donderdag en vrijdag verwacht De Bilt vrijwel geen verandering, al- teen vrijdag iets meer zon. namelijk De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later op de dag ook enk^l' verspreide opkla ringen. Matige tot krachtige weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (opgemaakt om 1140 uur) 3 OKTOBER Zon op: 6 44 uur: onder: 18.13 uur Maan op: 17.32 uur. onder: 2.42 uur Hoogwater te Katwijk te 0.49 en 13.22 uur; laag water te 9.02 21.24 uur. Dit nummer bestaat uit 28 pagina's minstens 40 procent tegen donder dag minstens 30 procent. Hieronder d< eerste weersvooruit zichten in cijfers gemiddeld over Ne derland van het K.N.M.I.gisteren om 18.00 opgemaakt. Voor donderdag: Zon: minder dan 30 procent. Min. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Voor vrijdag: Zon: minder dan 40 procent. Min. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Normalen voor 3 tot 7 ofct.: min. temp. max temp. Dei Helder 10 15 8.15—11.00 uur 8.30—10.30 uur; 9.30—10.30 uur: 9.30—11.00 uur: 9.00—24.00 uur: 10.00—12.00 uur: LEIDEN De politiekorp sen van drie gemeenten, Den Haag, Wassenaar en Leiden, hebben vannacht een auto met inbrekers uit Sassenheim ach tervolgd. Zowel in Wassenaar In verband met het drie-oktober feest in Leiden zal ons blad morgen niet verschijnen. De kantoren zijn de gehele dag ge sloten. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll c MEXICO (Reuter) Vierduizend studenten in Mexico hebben gister avond luidruchtig ingestemd met een voorstel van hun leiders de strijd te gen de regering voort te zetten zelfs als dat een verstoring van de Olym pische Spelen zou betekenen die over tien dagen beginnen. De studenten waren op het uni versiteitsterrein bijeen om het vertrek van de militairen te vieren die na een bezetting van bijna twee weken maandag werden teruggetrok ken. De op 18 september door een grote militaire macht uit de universitet dag weer in groten getale in getrok ken. als Leiden heeft de Haagse po litie geschoten op de achter volgden. die om drie uur een inbraak hadden gepleegd in een benzinestation op de Be- zuidenhoutseweg. De inbre kers werden klemgereden, toen zij in Leiden per vergis sing een doodlopende straat in reden. Twee mannen, een 31-jarige zeeman en een 27-jarige automonteur wer den gearresteerd en bekenden de in braak, waarvan de buit zich nog in de auto bevond De bestuurder van de wagen, een 22-jarige drukker, is vanmorgen door de rijkspolitie van Sassenheim uit zijn bed gehaald. Tijdens de achtervolging, ingezet na een alarm van omwonenden van het benzinestation, poogde de Haagse politie de achtervolgden klem te rij den. De mannen ramden echter de achterkant van de politiewagen en vervolgden hun vlucht. De politie auto was niet meer in staat om aan de achtervolging mee te doen. Die taak was inmiddels overgenomen door een surveillance-auto van de Wasse- naarse politie. Bij de gemeentegrens van Leiden werden de achtervolgden opgewacht door een Leidse politiewagen. De Wassenaarse patrouille heeft de man nen na de dolle ril door nachtelijk Leiden uiteindelijk gearresteerd. 19.30 uur: 20.00 uur: 23.00 uur: Donderdag 3 oktober: Reveille op het Stadhuisplein Uitreiking van haring en wittebrood in de Waag Koraalmuziek in het Van der Werfpark o.l.v.Herman Stenz Variétéprogramma voor kinderen 8.15— 8.45 uur: Bevrijdingsplein 9.00— 9.30 uur: Lage Morsweg- P. C. Hooftlaan 9.4510.15 uur: P. Bothstraat 10.3011.00 uur: Zeemanlaan Behendigheidswedstrijden voor bromfiet sen op het Levendaal Trampolinespringen door keurgroep van K.N.G.V. in de Doezastraat Draaiorgelconcours op de Kaasmarkt, met medewerking van de „Kring van Draai orgelvrienden" Lunapark op het Schuttersveld Museum .,De Lakenhal" en Molenmuseum „Molen de Valk" geopend Herdenkingsdienst in de Pieterskerk voorganger ds. M. J. Wagenvoorde Grote Historische Optocht ..VAN SMEEK SCHRIFT TOT HANDVEST", vier eeuwen strijd voor de vrijheid en de rechten van de mens Schouwburg. Cabaret Adam en Eva Cabaretprogramma Stadsgehoorzaal Groot Vuurwerk op het terrein achter het Lunapark KAAG De jacht- en scheepswerf C. van Lent en Zn. N.V. in de Kaag heeft voor Amerikaanse rekening een op dracht ontvangen voor de bouw van een dubbelschroefs dieselmotorjacht met een leng te van 37 meter. Hiermee is een bedrag van meer dan 3 miljoen gulden gemoeid. Het Eelde 7 De Bilt 8 Vüssingen 11 Vliegv. Z - Limburg 8 15 16 ADVERTENTIE morgen voordeel 250 gram van 99 voor 89 niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE KOKEVAAKSlKAAl 17 PELIKAANSTRAAT 25 BONN (DPA) Wegens onophou delijk tumult tijdens een vergadering van de NPD in de Beethoven-hal in de Westduitse hoofdstad Bonn heeft de politie gisteravond na een half uur een einde gemaakt aan die bij eenkomst. Partijvoorzitter Von Thad den ging stug door met hel voorle zen van zijn rede, terwijl een groot deel van het publiek door spreekko ren en gefluit hem In feite onver staanbaar maakte. Een aantal van de 1500 toehoorders ging op de stoe len staan en riep „SA eruit" en „Sieg heil" terwijl zij de nazi-groet brach ten, de rechterarm schuin gestrekt vooruit. Hier en daar kwam het lot een handgemeen met de ordebewa kers van de NPD. Een demonstrant, die onder de kreet „weg met het fascisme" het pó- dium wilde beklimmen, werd er door de ordebewakers afgewerkt. Twee maal gebruikte de politie traangas, zodat tal van aanwezigen de zaal ont vluchtte. Von Thadden moest daar door zijn rede. die al te laat was be gonnen. herhaaldelijk onderbre ken. Al geruime tijd voordat de ver gadering zo ubeglnnen. waren enige honderden demonstranten voor het gebouw samengestroomd met de be doeling de toegangen te versperren. De bezoekers konden zich slechts met de grootste moeite langs de demon stranten naar binnen worstelen waarbij zich heftige tonelen afspeel den. Toen enige glazen deuren van het gebouw aan splinters werden ge drukt. greep de politie in en vorm de een sterk kordon tegen de opdrin- zal één van de grootste motor jachten worden, ooit in Ne derland gebouwd. Van Lent verwierf de opdracht in weer wil van zeer sterke internatio nale concurrentie. Het stalen schip, dat een alumi nium bovenbouw krijgt, heeft de vol gende afmetingen: lengte 37 meter, breedte 7 meter, diepgang 2 meter. Twee 12 cylinder diesels van 920 pk elk. zorgen voor een topsnelheid van 17 mijl per uur. Het ontwerp is van Bureau H. W. de Voogt en Zn uit Haarlem. Het schip moet eind 1969 opgeleverd worden Om het manoeuvreren in smal- vaarwater te vergemakkelijken wordt het jacht voorzien van een zo genaamde „bowthruster", een ex tra schroef voor aan het schip, het geen in de jachtbouw vrij ongebrui kelijk is. Boven de stuurhut, die voorzien is van alle mogelijke navigatie-appara- tuur, bevindt zich nog een flying bridge. Hierdoor kan met mooi weer ook buiten gestuurd worden. Er zijn twee radarinstallaties aan boord. Het schip krijgt een bemanning van 7 A 8 koppen. Naast de accommodatie voor de ei genaar zijn er 3 twee-persoons gas- tenhutten. gende menigte, die steeds weer „Na- zi-Schweine" riep. Tijdens de rede van Von Thadden vlogen stoelen en stinkbommen door de zaal. Op net hoogtepunt van de incidenten be vochten een vijftigtal tegenstanders van de NPD en een even groot aan tal NPD-ers elkaar met vuisten, voe ten en stoe'pn. totdat een politie macht van ongeveer tweehonderd I man het podium en de zaal ontruim- de door rijkelijk gebruik te maken van traangas. I Het stadsbestuur van West-Ber- I lijn "zal de drie Westelijke mogend heden verzoeken de NPD in de voor malige hoofdstad te verbieden De NPD telt thans vier- a vijfhonderd leden in West-Berlijn Het hoofd- kwartier van de NPD in Hannover j Een beeld uit de vergadering in de Beethoven-hal in Bonn tij dens de rede van Von Thadden. verklaarde, dat dit verzoek van het stadsbestuur als een boemerang zal werken ,.Dc zenuwachtige SPD (so cialistische partij) probeert zich op deze wijze van een ongem ikkelifke I tegenstander te ontdoen". Uit het Leidsch Dagblad van 1 October 1868: Z.M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de wis- en na tuurkundige faculteit aan de hoogeschool alhier Dr. E. Selenka, assistent bij de zoö logische inrichting te Göttin- gen. AdvertentieOp aanne melijke voorivaarden worden gevraagd: gehuwde lieden van middelbaren leeftijd. De vrouw moet goed kunnen ko ken en geschikt zijn om de inwendige regeling van een groot Heerenhuis op zich te nemen. Brieven bureau van dit Blad onder letter Z.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1