Krotten versneld opruimen De Gaulle moet bittere Citroen-pil wel slikken HAGENAAR GAF ZICH UIT VOOR FILMREGISSEUR de jam voor J mannett DAALDEROP U bent toe aan de voordelen van de postgiro P^D Jongelui in arrest 11a inval in jeugdkelder MEER GELD VOOR AFBRAAK EN MODERNISERING III Elk jaar 35.000 huizen slopen ZWAARDEMAKER Rode -Kruiszorg voor gevangenen in Griekenland Somengaan met Fiat niet te stoppen Dorothé WOENSDAG 2 OKTOBER 1988 tETOSCH DAGBLAD PAGINA 19 ADVERTENTIE k bloembollen planten... in de lente kleur in uw tuin rfg« 5 er, „Gouden bergen" beloofd DEN HAAG (GPD) Een kleine, kalme man, rossig haar, slordig In het pak. Zo zullen 64 Hagenaars zich hem blfjven herinneren. Maandag middag om half twee werd hy in 't Haagse, feestgebouw „De Drie Stoe- I pen" door twee rechercheurs aange houden. Na drie weken lang de in druk te hebben gewekt regisseur te zijn van een grote filmmaatschappij. Vier weken geleden vervoegde de kleine man zich by een plaatselijk uitzendbureau. Meneer was filmer en had zeshonderd acteurs en figuran ten nodig voor zyn monumentale produktie: „Wereld 1969". Het uit zendbureau plaatste enkele adverten ties. waarop gretig werd gereflecteerd. Tientallen personen zetten een streep onder hun dagelijkse sleur en verza melden zich in het gebouw „De Drie Stoepen", hoofdkwartier van de nog onbekende filmer-regisseur. Met ingehouden adem luisterden zij naar de man met de zachte „g", wiens optreden en spreekvaardigheid vertrouwen schonken. De acteurs zouden f2.000,- per week verdienen, de figuranten flO,- per uur. Het te kenen van de contracten geschiedde in aanwezigheid van drie getuigen en dat brak iedere twijfel, die er mo gelijk nog zou kunnen bestaan. De man vertelde veel sterke details. De film zou een anderhalf miljoen vergende produktie worden, waar voor heel wat gereisd moest worden Voor de toprollen waren uiteraard vakmenzen gekozen. Ko van Dijk. Wim Sonneveld, Adèle Bloemendaal. Het verhaal betrof het turbulente le ven van een graaf en een gravin, die het met de moraal niet zou nauw na men. Het bloot zou pijnlijk zijn ver tegenwoordigd. Acteurs en figuranten zagen zich geconfronteerd met een gouden toe komst. Zij rekenden er op. Sommigen maakte zelfs al kosten. Dat de geschiedenis de buitenwacht niet bereikte zat 'm in de zwijgplicht. Voor dat zwtfgen moesten de mensen hun handtekening plaatsen achter een stempel waarin de woorden: „Rio Grande, show en cabaretgezelschap". Drie weken duurde deze komedie. Toen ging het uitzendbureau eens in formeren by een bankinstelling. Re sultaat van het onderzoek: meneer bezat geen cent. Maandag zouden de eerste lo nen worden uitbetaald. Het is er niet van gekomen. De pseudo-acteurs za gen hoe de inspirator van hun gou den droombeeld vader van vijf kinderen tussen twee sterke man nen werd weggeleid. ADVERTENTIE U hebt immers een salaris of andere inkomsten! Kies dan ook de makkelijkste manier van ontvangen en betalen: via de Postgiro. Een handig boekje „Wat u met uw postrekening kunt doen..." ligt bij elk postkantoor voor u klaar. Daarin vindt u alles over de eenvoud en het gemak van zo'n postrekening, over de tijd- en geldbesparing, rentegevende rekeningen bij diverse spaarbanken enz. enz. 50 JAAR 1918-1968 Voor bestaande rekeninghouders (nu al 1.600.000) is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST van en voor ons allemaal Prinses Christina van Zweden (in het middentussen de film sterren tijdens een feest ter ge legenheid van de sluiting van de Zweedse filmweek in Sorrento ItaliëLinks Sylvia Koscina en rechts Oina Lollobrigida. In zyn nota hierover aan de Twee de Kamer kondigt de bewindsman aan de krottenafbraak de eerste vyf jaar geleidelijk op te voeren tot 35.000 per jaar. Daartoe wil minister Schut meer geldelijke steun geven aan de ge meenten voor saneringsplannen om: Geleidelijk het aantal onbewoon baar verklaringen te laten oplopen tot 15.000 per jaar; eveneens geleidelijk het aantal sa neringsplannen te laten oplopen tot ook 15.000 huizen per jaar; nog eens 5.000 krotten extra te laten afbreken; meer vergoeding aan krotbewoners bU verhuizing. ADVERTENTIE SEVILLA ORANGE MARMELADE DEN HAAG (GPD) Van iedere honderd Nederlandse huizen zijn er achttien onbewoonbaar of bijna onbewoonbaar. Elf ervan zijn krotten, waarin niemand meer geld wil steken om ze te verbeteren. De andere zeven zijn huizen, die nog wel tijdelijk bewoonbaar zijn te houden door noodherstel. Bij deze 375.000 krotten en 250.000 bijna-krotten komen er jaarlijks nog eens 20.000 tot 25.000 bij. Minister Schut van Volkshuisvesting laat zich door deze getallen leiden bij zijn visie op het toekomstige beleid, gericht op het opruimen van krotten en de verbetering van verouderde woningen (bijna twee miljoen van ons woningbestand van ruim 3,5 miljoen is vóór de oorlog gebouwd). Schut sterk groeiende bedragen ter beschikking komen. Daarvoor wordt de bijdrage aan de gemeenten anders geregeld: binnen kort zal niet alleen voor 80 procent worden bijgedragen voor de huizen aankoop in sane ringsge bi eden, maar de gemeenten zullen ook voor bepaal de openbare werken worden gesub sidieerd. Zuinig* er Daarnaast wil de bewindsman zui niger omspringen met het oude hui- zenbezit. HU wil evenals voor de bouwcorporaties ook de bUdragen ver hogen voor particulieren, die him hui zen willen moderniseren. Hoewel de regeling nog niet klaar is, is er het komend jaar al veertig miljoen voor beschikbaar, 2,5 miljoen meer dan het afgelopen jaar (dertig miljoen komt beide jaren uit de pot voor de werk loosheidsbestrijding) Andere punten uit de nota: byzondere aandacht voor de sociale aspecten van krotopruiming, sane ring en reconstructie; monumentenbescherming. Te traag Minister Schut vindt de krotoprui ming van het ogenblik veel te traag om „de sociale misstand van krotbe- woning" voldoende tegen te gaan. Hy rekent uit, dat de van 600 tot 750 gulden verhoogde vergoeding aan be woners, die hun onbewoonbaar huis verlaten, het ryk dit en het volgende begrotingsjaar elk jaar 15 miljoen gaat kosten en in 1971 18 miljoen. De gemeenten, die sinds kort tweedui zend gulden krUgen indien zij een krot opkopen om af te breken, krijgen volgend jaar gezamenlfik 12 miljoen en de twee volgende jaren vermoe- delyk 14 en 16 miljoen. Ook voor rijksbedragen aan ge meentelijke sanerings- en reconstruc tieplannen moeten volgens minister ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET! UTRECHT (GPD) Twintig jon- deels de zelfde jongelui kwamen, die gens in de leeftUd van 14 tot 26 jaar, die behoorden tot de geregelde be zoekers van de Utrechtse werkkel- der „Palet," verblyven*^ thans in het huis van bewaring en opvoe dingstehuizen, in afwachting van hun berechting. De jongelui wordt diefstal en openlijke geweldpleging tenlaste gelegd. Twee van hen bo vendien ontucht met meisjes onder de zestien jaar. Dit is de voorlopige balans van de Utrechtse politie, nadat maandag 9 september een inval werd gedaan in Palet. Verwacht wordt, dat nog een tiental aanhoudingen zullen volgen. Ook is een bloemenventer aangehou den, die wordt beschouwd als de grootste heler van artikelen die door de jongelui waren gestolen. Hy is ingesloten. Drie ouders hebben by de politie aangifte gedaan van het plegen van ontucht met hun dochters, één van 14 en twee van 15 jaar. Eén meisje had gezegd, dat ze bU een vriendin netje huiswerk ging maken. VUf aangiften zUn binnengeko men van openlUke geweldpleging. Maar de politie is er van overtuigd dat de Paletjongeren aan meer ge vallen schuldig zUn. Met de aanhouding van de 20 jon gens zUn twintig inbraken in Utrecht Zeist, Houten en de Meern opgelost. Voorts hebben de jongens een paar honderd winkeldiefstallen en dief stallen uit auto's gepleegd. De politie meent dat een deel van de jongens uit zwaksociale millieus komt. Gebleken is, dat by de Palet al eerder met de politie in aanra king waren gekomen. Hun ontsporin gen vertonen volgens de politie een stygende lfin. GENÈVE (AP) Het bestuur van het Internationale Rode Kruis heeft bekend gemaakt, dat het zeer be langrijke verbeteringen heeft be werkt in de toestand van de politieke gevangenen in Griekenland. Dit ge heel uit Zwitsers bestaande orgaan heeft gisteren meegedeeld, dat zyn gedelegeerden een aantal concessies van de Griekse militaire regering hebben verkregen. Deze omvatten de overbrenging van vele gedetineerden uit speciale kampen naar behoorlijke gevangenis sen, aanmerkelUke uitbreiding van de toegestane correspondentie (twee brieven en zes briefkaarten per maand inplaats van een brief en drie kaarten), toestemming om naar elk. land te schrijven, geregelde familie bezoeken en grotere terreinen vooar lichamelyke oefeningen voor de ge vangenen. De bestuurder van een bestel busje reed gistermiddag tegen de middenberm van de Coentunnel- weg in Amsterdam, raakte vervol gens in een slip en eindigde ge kruld om de dichtstbijzijnde lichtmast. De bestuurder werd met verwondingen opgenomen in het Wilhelmina Gasthuis en zijn bus was onherstelbaar. (ADVERTENTIE) PARIJS (GPD) Over samenwerking of fusie tussen Ci- troën en Fiat is zoals gemeld nog steeds niets bekend, maar het is openbaar geheim, dat het contract tussen de twee automobielfabrikanten in kannen en kruiken is. Men zal nog enkele dagen geduld moeten hebben, alvorens de bijzonder heden te vernemen. Eerste minister Couve de Murville vertoeft in Canada en de minister Ortoli van Financiën is naar Was hington vertrokken om deel te nemen aan een vergadering van het Interna tionale Monetaire Fonds. Zolang de ze twee topfiguren niet terug zUn, zal geen enkele definitieve beslissing worden genomen. Tenslotte is gene raal De Gaulle er ook nog. Voor De Gaulle is de samenwer king tussen Citroen en Fiat een bitte re pil. Voor de tweede maal wordt hU voor een voldongen feit gesteld. De eerste maal, zes jaar geleden, toen Chrysler zich meester maakte van de controle bij Simca. De Gaulle las het in de kranten. Ook thans staat de generaal vrU machteloos, want alle financiële transacties tussen Citroën en Fiat lopen over Zwitserse banken, die de Franse regering niet kan ver hinderen. De wet bepaalt weliswaar dat de Franse staat toestemming moet geven wanneer 20 procent van I het aandelenkapitaal van een Franse i onderneming in buitenlandse handen komt maar niemand ziet dat in het geval Citroën/Fiat de regering van dit recht van veto gebruik zou kun nen maken. Niet zo best Want het gaat met Citroën niet zo best. De fabrieken zitten met grote schulden, speciaal aan de staat. In het begin van dit jaar werd een nieu we staatslening geweigerd, onder meer, omdat de president-directeur van Citroën, de heer Bercot, een man is van het zuiverste particuliere ini tiatief, die zich door de staat niets laat commanderen. In april kreeg hij van het ministerie van Financiën de raad geld te lenen bfi particuliere banken, waar het veel duurder is dan bij de staat. Voor de bandenfabriek Mlchelin, die 56 procent van de Ci- troën-aandelen bezit, werd Citroën een veel te zware last. Diverse moge- lykheden werden onder ogen gezien Er was een mogelykheid om in zee te gaan met de Amerikanen, wat slecht te rymen viel met het be staan van de gemeenschappelyke markt. Men was in Frankryk bang voor Amerikaanse overheersing, of schoon de fusie-Chrysler'Simca laatstgenoemde firma geen windeie ren heeft gelegd. Van iedere twee Simca-wagens gaat er één naar het buitenland. Ook m. Volkswagen werd gepraat. Maar tenslotte won de dyna mische Fiat het van de Duitsers. Heel veel eisen kon Citroën niet stel len, want ln tegenstelling tot Renault is de afzet van Citroën hoofdzakelUk gericht op het binnenland en niet op export. Consequenties Wat van een akkoord-Citroën/Fiat de consequenties zullen zUn. valt thans niet te overzien. Voor Citroën is een voordeel, dat nieuw kapitaal ter beschikking komt en dat de zwa re wagens als de D. S. en de I. D. een betere afzet naar het buitenland kunnen vinden. Een nadeel is. dat Fiat in Frankryk over een uitstekend verkoopapparaat beschikt en op de morkt komt met een groot gamma van wagens, ook handige kleine wa gentjes, die men in het toch al zo drukke ParUse verkeer gemakkelyk kan parkeren, omdat zy weinig plaats innemen. De ..Figaro" van gisteren legt de nadruk op de Europese consequenties van de overeenkomst-Citroën/Fiat. Met 1.900.000 auto's wordt de nieuwe groep in rang de derde van de wereld na General Motors (5 miljoen) en Ford (2.200.000) en vócr Chrysler 1.800.000», Renault-Saviem-Peugeot (1.250.000) en Volkswagen (1.350.000). Op die manier kan de Amerikaanse concurrentie in Europa tot 6taan worden gebracht. Voor de „Figaro" is het alleen maar de vraag, hoelang Citroën tegenover Fiat zyn onafhan kelijkheid kan bewaren, omdat na de stakingen van mei en Juni de Franse automobielindustrie op veel zwaarde re lasten is komen te zitten. In dat verband moest de oprichting van één grote Franse automobielindustrie, omvattende Renault-Citroën-Peugeot worden opgegeven. Op de ParUse beurs hebben de aandeelhouders hun ontevredenheid gedemonstreerd. Citroën zakte -met 2 en Michelin met 1 procent. De Dorotbé is de handigste theepot die er bestaat. U hoeft alleen maar kokend water op de thee te schenken en verder niets. Trekken en warmhouden doet de Dorothé zelf omdat-ie dubbel wandig is. Alleen de binnenkant blijft heet. de buitenkant hoog stens handwarm. Een theemuts, theebeors of thee lichtje hebt u niet meer nodig. Dat is handig theezetten met 'n pot die een sieraad voor het oog is en die u overal kunt neerzetten. Dat mag ook wel, want als u 'm koopt 33,50) of krijgt (f 0,00) dan hebt u 'm voor jaren. Breken kan hij niet en barsten evenmin. Er is 'n Dorothé voor 10 en voor 5 kopjes. U kunt kiezen: 'n glanzend of mat verchroomde

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19