,K „Photokina" in Keulen Wiener Burgtheater in „Nathan der Weise" modeshow I^Wf1 Pseudo-baronesse mag vijf jaar niet rijden Serie voorstellingen in Parijs theater SMHMWI APELLI TRAITAL loreal U bent van harte welkom op de Nieuw van Jovanda. De Sterke Kous. Nu met garantie. Op perfecte Pasvorm. En op een langer Leven BIJNA ZEVENHONDERD STANDS Succesvol touniée-begin Ontwikkelingen Valse Rembrandt Tijdschrift „Listy" niet goedgekeurd GEEN ROOS MEER Tien jaar Ned. Dans Theater LEIDEN MAANDAG 7 OKTOBER IN DE Aanvang 14.30,19 en 21.15 uur STADS- KAARTVERKOOP aan Boek en Blad, Naar een eigen Operagebouw Presentatie Gew. Orkest Z.-Holland SORTERING. UW WIJNHANDEL NIEPOTH'S WIJNKELDER DE WIJNKELDER Feest in China WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 JOV. De Sterke Kous. De ragfijne nylon die tweemaal zolang leeft Gegarandeerd. JOV. Die zitten perfect en u doet er langer mee. Niet goed? Geld terug! Jovanda staat er voor in. Posfbtw 41Hengelo CO) ADVERTENTIE ZWOLLE (GPD) Elf voorstellingen geven de Weners dit najaar in ons land van Lessings ..Nathan der Weise", waarin op zo treffende, nog aktueel zijnde wijze de lof van vriend schap. vrijheid en vooral verdraagzaamheid wordt bezongen. Wat tot dusver niet mógelijk bleek bij de jaarlijkse tournee van de Euro-Studio, het reisgezelschap van het Wiener Burg theater, was nu dan toch werkelijkheid geworden. KEULEN (GPD) In Keulen is geopend de tiende „Photo kina", de mammoetbeurs voor beroeps- en amateurfotografen, waar men stalen zenuwen nodig heeft om door de bomen het bos nog te blijven zien. Maar wie het uithoudingsvermogen heeft om de stand van de 665 firma's uit 22 landen te bezoeken, die is beslist op de hoogte van de laatste ontwikkelingen in de wereld van film en fotografie. Op zienbarend zijn deze ontwik kelingen op het ogenblik niet. Inter peasant zijn ze wel in zoverre de technieken steeds worden verbeterd, met name op het gebied van de {kleurenfotografie en van de flitssy- fitemen. Op de „Photokina" wordt een door |een computer geregelde flit-installa- tie getoond, waarvan de flitsduur jnie meer hoeft te bedragen dan 1 30.000 of 1/50.000 seconde. De com puter regelt de duur van de flits san de hand van het door het ob ject teruggekaatste flitslicht. De exposanten vestigen voorts de aandacht op een voortschrijdende ontwikkeling bij de bouw van de 2l'erkleinste fototoestellen en op de uitbouw van de eenogige spiegel reflex-camera's. die worden be schouwd als „de sterren van de in ternationale camera-industrie". Ook amateurfotografen hebben de [laatste jaren de breedlioeklens leren ontdekken. Op de „Photokina" is een breedhoeklens te zien met een invalshoek van 1100 bij gebruik van een kleinbeeldfilm van 24 x 36 mil limeter. Voor deze uitzonderlijke lens is echter ook een uitzonderlijk toestel nodig, dat speciaal voor de lens is gebouwd. Volgens de „eindcijfers" werden in de Bondsrepubliek het afgelopen jaar 51% van alle opnamen in kleuren gemaakt en 49'; in zwart/wit. De statica vermelden niet hoeveel van deze kleurenopnamen ook de toets van de kritiek hebben kunnen door staan. De amateur-fotografen hebben het er in de Bondsrepubliek ondanks dat niet bij laten zitten. In het afgelo pen jaar gaven zij niet minder dan ruim f 500.— voor hun foto- en film hobby uit. Veel vermaak Voor de geïnteresseerde leek biedt deze tiende „Photokina" verdeeld over niet minder dan 11 hallen, meer vermaak dan ooit tv voren. Om t- beginnen zijn 15 internationale foto-tentoonstellingen te zien. waar mee in totaal 1600 foto's zijn ge moeid. Zo is er de wereldtentoonstelling v?n jeugdfoto's met het thema „Mensenrechten", de Europese pre mière van de tentoonstelling van de Expo in Montreal in 1967. getiteld: „De camera als getuige" De voor naamste tentoonstelling van alle is die gewijd aan „De vrouw". Interessanter nog dan deze ten toonstellingen is de show „colour- avantgarde". Het gaat hier om grote panelen tegen zwarte achtergronden met op namen van Gene Laurents en Max Maxwell, afkomstig uit de archieven van het tijdschrift „Twen" en het museum voor moderne kunst in Miinchen Deze show is een echte bron van inspiratie. Dried i mensionale kleu- en fotogra - fie volgens het systeem „Integram" geeft de indruk van enige charmante meisjeskopjes, die gevangen zitten achter het zilvergrijze tralievenster van een ronddraaiende mat-zwarte soort schoenendoos. Niet om na te doen, maar wel dm te bekijken. Wie èchtc fotografen aan het werk wil zien, kan kiezen uit een in ternationaal gezelschap „grootmees ters", die in een speciaal gebouwde studio alles fotograferen van dames schoenen over bloemvazen tof. kleine Kinderen. Als het gedrang te groot wordt, is de show ook op een gesloten T.V.- circuit te volgen. Verder zijn er de doorlopende filmvoorstellingen met korte en lan ge, vooruitstrevende en door de tüd achterhaalde films. het Duitse persbureau toont hoe foto's worden overgeseind, de Duitse „Bundes- bahn" nodigt uit tot een rit op een locomotief, waarbij 50 reizigers tege lijk kunnen griezelen bij de duize lingwekkende snelheid van het sta len ros, maar alles op de film na tuurlijk. De klap op de vuurpijl wordt het overzenden van de eerste foto's van de Olympische Spelen in Mexico, die 20 minuten na hun vertrek op de Photokina zullen aankomen. Het opzienbarendste feit van de zakelijke kant gezien is, dat dit jaar Twee foto's van de tallozedie sterke aandacht trekken op de af deling ,.De vrouw'' op de „Photo kina'' in Keulen. de Britten met een omzet van bijna 1.2 miljard gulden meer blijken te hebben geproduceerd dan de West duitsers met ruim 1 miljard gulden. Daarop volgen Japan en Frankrijk met resp. 0.9 en 0.8 miljard gulden. Zo heeft een uitverkochte stads schouwburg Odeon in Zwolle kunnen genieten van een in vele opzichten sterke opvoering onder de op duide lijkheid toegespitste (tekst(regie van Hans Thimig. Het taalverschil bleek nauwelijks of geen moeilijkheid op te leveren voor het volgen van Lessings niet zo eenvoudige poëtische taal. Verder zal ieders bewondering wel in de eerste plaats zijn uitgegaan naar de dramatische duizendkunstenaar Atilla Hörbiger. LOS ANGELES (AFP) Een aan Rembrandt toegeschreven por tret van een man. dat in het mu seum van Santa Ana hangt en voor 350.000 dollar is verzekerd, is vals, aldus de onderminister van Justitie van Californië, Charles O'Brien. De onderminister zei dat zijn bu reau een onderzoek instelt naar de verkoop van valse meesterwerken, die uit Frankrijk, Engeland, West- Duitsland en Canada zouden komen. PRAAG (AP) De nieuwe com missie van toezicht op de Tsjechoslo- waakse pers heeft de uitgave van een nieuw tijdschrift „Listy" (Brieven) van de felle Ts.iechoslowaakse schrij versbond niet goedgekeurd. De commissie die is gevormd in antwoord op Russische eisen voor een strenger toezicht op de infor matieve media, keurde gisteren de inschrijving van 11 nieuwe periodie ken goed, terwijl zij de aanvragen van 10 andere uitstelde. „Listy" zou in de plaats zijn ge komen van „Literani Listy", het or gaan van de schrijversbond dat vol gens Moskou contra-revolutionair is en dat zijn verschijning na de inval van 20 augustus staakte Grootse Hörbiger Zijn Nathan is inderdaad een grootse creatie, gevoelig en vol humor, in uiterst gedetailleerde verfijning ge speeld. Een machtig middelpunt van een als geheel geslaagde voorstelling, waarvoor het publiek zich terecht na afloop dankbaar en ongewoon en thousiast toonde. Zoals Lessing het stuk schreef zou de opvoering ervan 4 uren hebben geduurd. Reeds Schiller bracht be kortingen aan. In de nieuwe bewer king van regisseur Thimig blijken 2'4 uur ruim voldoende te zijn. Hórbi- gers Nathan vraagt de gehele voor stelling die in een eenvoudig, handig gestyleerd reisdécor wordt gespeeld. Het was een voorrecht zijn glanzen de vertolking, in woord en gebaar, van hem te zien, te beleven en soms er door te worden ontroerd. Waardig was het en Imponerend, vol humor en ook zelfspot. Verder werd men zeer getroffen in de scènes met zijn dochter, Maresa Hörbiger, de jongste van een ver maard toneelgeslacht, die zowel het priljeugdige als het lieflijke voor haar rol meebracht, zonder al aan sterk, overtuigend spel toe te zijn. j Verder verdient veel lof de so- nore Tempelier (kruisridder) van Wolfgang Stendar, en moeten zeker, i meer in het komische genoemd wor- I den de volkse Daja van Erna Schi- j kei en de onnozel-slimme klooster- broeder van Carl Heinz Friese. Het was een indrukwekkend toneelgebeu- I ren! ADVERTENTIE Kleurenfoto's Met hun ijverige reclame voor de kleurenfotografie schijnen dc fabri kanten succes te hebben gehad. In de Bondsrepubliek althans is vast gesteld dat het aantal kleurenopna men met 22% is gestegen, terwijl het aantal zwart/witopnamen maar met 1% steeg. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) „Het is het grootste contract dat ik ooit heb afgesloten", zegt Carel Birnie, zakelijk leider van het Ned. Dans Theater, dat volgend jaar zomer 36 voorstellingen zal geven in het vroegere Theatre Sarah Bernhardt in Parijs. Van 2 juni tot 6 juli werkt het gezelschap in deze roemruchte schouwburg, die op het ogenblik grondig wordt verbouwd. Er zullen twee programma's met compleet orkest en drie programma's met strijkorkest en kleine ensembles worden gegeven. Deze serie is een „uitkoop", zodat er voor het gezel schap geen enkel financieel risico aan is verbonden. Het Ned. Dans Theater zal het 10de seizoen in het buitenland besluiten: na 13 april werkt het niet meer in ons land. Voordien worden er echter ettelij ke premières uitgebracht. De eerste gaat op 13 november in de Kon. Schouwburg. Hans van Manen maakt een choreografie bij muziek van de Poolse componiste Garyna Bacewicz. een werk voor 5 trompet ten. slagwerk en strijkorkest. Décors en kostuums worden ontwerpen door Jan van der Wal. In Circustheater Jaap Flier komt met nieuw werk op 29 november in het Circustheater in Scheveningen. HU gebruikt „Nou- velles aventures" van Ligeti voor 3 vocalisten en 7 instrumentalisten. Gen Tetley's „Ricercare" gaat op 2 december in de Kon. Schouwburg in première. Op 3 januari volgt in het Circustheater een nieuw ballet van Tetley. Voorts komt in januari of fe bruari John Butler zijn pas de deux ..After Eden", op muziek van Lee Ho"by instuderen. Met de opening van het Congres gebouw, op 14 maart, beginnen de lustrumvoorstellingen ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan. Die avond wordt een nieuw ballet van Benjamin Harkarvy uitgebracht op muziek voor koperblazers en strijk orkest van Paul Hindemith. De be geleiding zal worden verzorgd door het Residentie-Orkest o.I.v. Willem van Otterloo. Hans van Manen zal nog twee an dere choreografieën maken, één op John Cage's „Solovoice nr. 1". John Butler komt zijn zetting van Orffs „Catulli Carmina" instuderen. TOEGANGS PRIJS Breestraat 107 op vrijdag 4 oktober en zaterdag RFHDDR7AAI 5 oktober van 9 17 uur en aan de zaa| ean hait ULIIUUIILnnL UU(. VQor aanvang van e|ke show. DEN HAAG (GPD) De 69-jarige Amsterdamse hoogleraar die op 29 januari vermomd als vrouw tijdens een dolle autorit door Den Haag en Wassenaar een enorme serie aanrij dingen maakte waarbij hU telkens zonder te stoppen doorreed, tot hij na een wilde achtervolging door pistool- schietende politiemannen tenslotte AMSTERDAM (ANP) Gedep. Staten van Noord-Holland hebben het gemeentebestuur van Amster dam laten weten dat er geen be zwaar is tegen het bestek klaar ma ken van het Operagebouw. Dit deel de de Amsterdamse wethouder W. Polak mee op de wekelijkse re- meentepersconferentie. Deze toestemming leidt volgens de wethouder een nieuwe fase in die ongeveer anderhalf jaar zal duren, voordat de plannen vastere vormen zullen krijgen. Zoals bekend ligt het in de bedoeling een Operagebouw te laten verrijzen op het terrein van het oude Rai-gebouw in de Ferdinand Bolstraat. Dichter De Richaud - 59 - overleden PARIJS (AP) De Franse dich ter André de Richaud (59) is te Pa rijs overleden aan een longziekte. De Richaud had zich sinds 1961 teruggetrokken ln zijn huis in Val- lauris. Het enige boek dat hij sinds dien heeft gepubliceerd was geti teld: „Ik ben niet dood." De Richaud heeft in 1955 de Prix Guillaume Apollinaire gewonnen. Na 7 weken intensief repeteren en studeren zal het Gewestelijk Or kest voor Zuid-Holland zich op maandag 7 oktober as. in de Stads- doelen te Delft voorstellen aan het publiek. Dirigent Bart van Beinum heeft hiertoe een aantrekkelijk program ma samengesteld, dat werken be vat van Mozart, Béla, Bartok. Mau rice Ravel en Ludwig von Beetho ven. Deze eerste presentatie moet worden gezien als een voorberei ding op het eerste, officiële concert, dat op 26 december a.s.. tweede kerstdag, in de Stadsdoelen te Delft 1 zal worden gegeven. werd klemgereden is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot in totaal f 200 boete, ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van vijf jaar en verbeurdverklaring van zijn auto. De officier van Justitie had naast deze straf ook nog geëist dat de pro fessor voorwaardelijk ter beschik king zou worden gesteld en dat hij zou warden opgenomen in een psy chiatrische inrichting. De hoogleraar werd conform de eis vrijgesproken van het rijden onder invloed van ver dovende middelen. Een flesje met (onschadelijke) reumapillen werd hem teruggegeven. Tot de feiten waarvoor de pseudo- baronesse werd veroordeeld, behoort ook het opgeven van een valse naam. Zoals bekend had de als vrouw ver klede professor opgegeven „barones se van Sijpesteyn" te heten. (ADVERTENTIE) staat voor levendaal 166b-Tel. 22717-Leiden Pnnwssekade 5. tel: 23538-leiden TOKIO <AP> Communist isch- China heeft de 19de ver jaardag van de communistische staat gevierd met verklaringen over de successen voor de leiding van Mao Tse-toeng en de mededeling, dat de communistische gelederen opnieuw gezuiverd worden. Mao en zijn opvolger, de minister van Defensie Lin Piao, verschenen op de hoge rode muren van de „Poort van de hemelse vrede" in Peking, zij namen een enorme para de af van tienduizenden van hun aanhangers. De muren van het enorme plein waren versierd met portretten van Mao. Marx, Engels. Lenin en Stalin, toen Lin Piao een openingsrede van tien minuten uitsprak. Boven de me nigten hingen ballons met de leuze: „Lang leve voorzitter Mao'.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17