ROODLICHT-CAMERA IN KATWIJK Een boeiend Iers stuk junioR-moDE Omdat er weieens iemand zonder jas naar buiten holt. I 1 NED. COMEDIE SPEELDE: Pastoor neemt ontslag na lastercampagne Nieuwe wegen Margot Fonteyn blijft dansen Experimentele muziek in Berlijn •Theo Olof verlaat R.O. in Zuid-Holland DINSDAG 1 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ■1 f, Ut if. '-. - 'c KATWIJK Sinds vorige week heeft de Katwijkse ge meentepolitie enkele tientallen malen proces-verbaal tegen automobilisten opgemaakt we gens het rijden door een rood verkeerslicht. De verkeerszon- daars werden gesnapt door een „roodlicht-camera", die is op gesteld bij het kruispunt Zee wegJulianalaan (raadhuis). De camera is zo geplaatst, dat alleen de verkeersovertreders die uit de richting Katwijk aan Zee naar Katwijk aan den Rijn of naar Hoornes willen, op de foto komen. Met het opmaken van processen- verbaal is in feite de camera „offi cieel" in werking gesteld. Reeds in juni werd begonnen met de experi menten, maar spoedig bleek, dat er enkele kinderziekten optraden, die thans verholpen zijn. De roodlicht- camera is ontwikkeld door Gatsoni- des, die zich een bepaalde reputatie op dit gebied heeft verworven. De reden van de plaatsing van een dergelijke camera is gelegen in het feit, dat geregeld overtredingen wer den geconstateerd bij verkeerslich teninstallaties, en met name op de Zeeweg. Een telling in mei van dit jaar wees uit, dat op één dag 130 auto's en 180 fietsen en bromfietsen door het rode ücht gingen- Een ef fectvol optreden hiertegen geschiedde via portofoons. Evenwel is het niet altijd mogelijk politiemannen voor deze taak beschikbaar te houden, zodat de Katwijkse politie besloot tevens naar een andere controle-mo gelijkheid uit te zien. In navolging van enkele andere steden in ons land, zoals Haarlem, Delft en Apeldoorn, viel het oog op de roodlicht-camera, die thans zo geperfectioneerd is, dat de Katwijkse politie vol vertrouwen van dit apparaat gebruik gemaakt- De apparatuur is zodanig afgesteld, dat alleen een foto kan worden ge maakt als het rode licht brandt. Rijdt men door, dan wordt via een draad, die bij de stopstreep is gelegd, de ca mera ingeschakeld, die in een tijds bestek van anderhalve seconde twee opnamen maakt. Tevens worden het tijdstip en de datum van overtreding geregistreerd. Het ligt in de bedoeling van de Katwijkse politie ook op de andere richtingen van de verkeerslichtenin stallatie op de Zeeweg en op andere plaatsen in de gemeente met deze camera controle uit te oefenen. De camera is namelijk gemakkelijk te verplaatsen, zodat alleen opstelkast jes en draden behoeven te worden verplaatst. Of dit wordt gerealiseerd, hangt af van de financiële mogelijk heden van de gemeente. Overigens moet de raad nog beslissen over de definitieve aanschaffing van de ge plaatste apparatuur. De camera registreert de overtreding „feilloos". Op de foto rechts is duidelijk te zien, dat de automobilist door het rode licht rijdt. De foto links is anderhalve seconde na de eerste opname ge nomen. Tegelijkertijd worden het tijdstip en de datum, in dit geval uit de „experimentele periode", vastgelegd. Eerste prijs in fluitconcours DEN HAAG (ANP) In het in ternationale fluitconcours te Mon- treux in Zwitserland, dat gisteren is geëindigd, is de 18-jarige Nederland se deelneemster Solira Cornells eer ste-prijs winnares geworden. Er wa ren 73 deelnemers, van wie er 9 in de finale zijn gekomen. (ADVERTENTIE) vlotte natuurlijk alfa 'n Geweldige jongensinstapper/ met moderne metalen Mexico-gesp. Bijna onver slij tbare zool. In nootbruin met shadow.. Jeugdschoen met moderne wreefband- sluiting. Oersterke rubberzool. 'n echte Alfa aanbieding; Oen Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Botterdam Schiedam Vlaardingeit Dordrecht Breda Tilbur» t ADVERTENTIE Als eerste voorstelling in het nieuwe seizoen bracht K. en O. gisteravond in de Leidsche Schouwburg de Ned. Comedie „Phi ladelphia, here I come" van de in ons land nog onbekende Ierse schrijver Brian Friel. Het was niet recht duidelijk, waarom de titel onvertaald was gelaten, want dit wekte de verwachting, dat het stuk in een Amerikaanse sfeer speelde en dat was niet het geval. Integendeel, het verhaal van een Ierse jongen, die zijn laatste avond thuis beleefde, voordat hij naar Amerika zou vertrekken, toonde allerlei trekjes, waardoor het typisch Iers bleef. Het, overigens door de spelers zeer goed gebrachte Ame rikaanse titelliedje representeerde de inhoud maar zeer ten dele. De schrijver had van een kunst greep gebruik gemaakt, die hem vele mogelijkheden opleverde; nil toonde de hoofdp3rsoon, de jonge Sean O'donnel, in tweeën. Een Sean uiterlijk en een Sean innerlijk, zoals het programma vermeldde, respec tievelijk vertolkt door Rudolf Lucieer en Cor van Rijn. Men zag dus let terlijk een mens en zijn dubbelgan ger. Naar onze smaak was deze psychologische akroba-tiek niet over de gehele linie geloofwaardig uitge voerd. Nu en dan kreeg men de in druk, dat niet de jonge Sean zich zelf toesprak, maar dat er nog een derde in het spel was, de auteur, die de verleiding niet had kunnen weer srtaan om met zijn vondst een loopje te nemen. Dat maakte, dat de toeschouwer toch niet helemaal bereid was met het spelletje mee te doen. Geboeid raakte men echter wel. Er waren verscheidene gevoelige scènes over de strijd van de jongeman, die zijn omgeving zou gaan loslaten en dit in zijn hart niet aan kon. En Brian Friel had om de twee Seans heen een aantal figuren gegroepeerd, die hoewel niet al te diep uitgewerkt, toch mogelijkheden tot rake typerin gen boden. De begaafde Rudolf Lucieer heeft na een wat te hevig aangezet begin van de naar buiten optredende Sean een gevoelig beeld gegeven. Zijn ver tolking was des te knapper, omdat hü tijdens de lange tiraden van de dubbelganger volkomen op stil spel was aangewezen. Als de andere Sean wist Cor van Rijn het onwerkelijke van de situatde vaak vrijwel te doen Wielrennen Peter Post zal de Berlynse zesdaagse, van 3 tot 9 ok tober. niet met Patrick Sercu rijden. Sercu heeft tijdens de zaterdag af gelopen zesdaagse van Montreal in Canada een schouderblessure opge lopen, die het hem onmogelijk maakt in Berlijn aan de start te komen Koppelgenoot van Post wordt nu de Westberlijner Wolfgang Schulze. vergeten. De regisseur, Han Bentz van den Berg, had het in een grote beweeglijikheid. zowel in woord als gebaar, gezocht. Aan die eisen vol deed de speler op boeiende wijze. Van de kleinere rollen moet de huishoudster Madge van Nell Kop pen genoemd worden. Zij benaderde waarschijnlijk het meest van allen het Ierse origineel. Wim van den Brink daarentegen, als de steile va der van de jongen, deed meer den ken aan een klassieke Nederlandse dorpsouderling. Een fijn rolletje was er van Wim Kouwenhoven als een verlopen onderwijzer. Elsje Schar jon speelde het meisje, dat Sean niet had kunnen krijgen; Anita Menist was de Amerikaanse tante. Het minst beviel ons de afscheidsscène met de vrienden; deze vielen stuk voor stuk nogal uit de toon. Het stuk was vertaald door me vrouw E. C. KamermanRuimscho tsWim Vesseur had een handig décor gemaakt, waardoor het huis vertrek van de familie en het ka mertje van de jonge dromer te gelijk vertoond werden. D. K. Een scène uit „Philadelphia, here I come" met links Cor van Rijn als Sean O'donnel (innerlijk) en rechts Rudolf Lucieer als Sean O'donnell (uiterlijk). Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Heemstede (vac. M. L. W. Schoch) (toez.) G. F. W. Hern- green, pred. voor b.w. te Den Haag te Nunspeet (vac. J. Wieman) B. M. Meijndert te Woudenberg. GEREF. KERKEN Beroepen te Beetgum-Beetgumer molen P. van der Veen te Roo sendaal. Bedankt voor Zuid-Be ijer- land-Klaaswaal J. F. Put, kand. te Soest. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Leerdam P. Sneep te Zaamslag. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Tholen Chr. van den Poel te Ierseke. NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam (vac. IJ. Alkema) (toez.) C. Keers te Am sterdam te Anjum W. de Greef te Kamperveen te Apeldoorn (wijk- gem. Zevenhuizen) <12de pred. pl.) D. Noordmans te Hoogeveen te Besoyen J. Noltes te Slikkerveer. Bedankt voor Waddinxveen (vac. Joh. Verwelius) H. Binnekamp te Vriezenveen voor Lienden R. T. Hulzinga te 's-Grevelduin-Capelle voor Huizen (N-H) (vac. J. H. Cir kel) A. Vroegindewey te Veenen- daal. GEREF. KERKEN Beroepen te Suawoude A. Hansen, kand. te Assen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Sliedrecht (Middel diepstraat» P. van Zonneveld te Pa- pendrecht. 'S-HERTOGENBOSCH (GPD> Pater Frans Soontiens van de orde van de paters van de Heilige Geest heeft na een pijnlijke lastercam pagne besloten zijn ontslag in te die nen als pastoor van de St. Lucia pa rochie in het Brabantse Ravenstein. De openlijke roddelcampagne tegen de pastoor, die alle perken te buiten ging, was er de oorzaak van dat de vertrouwensbasis ernstig werd ge schokt waardoor de pastoor onmoge lijk nog langer vruchtbaar kon wer ken in Ravenstein. De provinciaal van de orde heeft het ontslag van de pastoor aan vaard en zal hem elders een taak in de zielszorg geven. Hij heeft het be sluit persoonlijk aan de parochianen meegedeeld. LONDEN (ANP) Ballerina Da me Margot Fonteyn ls nog niet van plan met dansen op te houden. De 49-jarige ster van het Britse Ballet zei dit voordat ze naar Panama ver trok om zich bit haar echtgenoot dr. Roberto Arias te voegen. „Als ik er mee ophoud zal dat plotseling gebeu ren. Ik zal voortaan meer van mijn lijd in Panama doorbrengen en mijn echtgenoot bijstaan in zijn politieke carrière maar ik zal blijven dansen". Tussen haar optreden bij het Brit se Royal Ballet Company heeft Mar got Fonteyn een film gemaakt met de titel „Margot Fonteyn" die haar levensverhaal vertelt als de vrouw van een politicus in Panama en als prima ballerina in Londen. De kleurenfilm wordt ingeleid door Richard Burton en omvat om. twee ballet-scènes van Fonteyn samen met de Russische danser Rudolf Nurejew. Margot Fonteyn is in 1955 met Arias in het huwelijk getreden toen deze ambassadeur was in Londen. Vier jaar geleden werd een aanslag op hem gepleegd die hem groten deels verlamde- Als gevolg van een verwonding aan de ruggegraat is Arias bovendien een tijdlang niet in staat geweest te spreken. Hij begint nu echter langzaam aan weer te pra ten en kan zich iets bewegen. Kort geleden werd hij tot lid van het par lement van Panama gekozen. BERLIJN (DPA) In West' Ber lijn wordt van 7 tot 12 oktober voor de tweede keer een ..international» week voor experimentele muziek" gehouden, die een algeheel overzicht geeft van de vorderingen op het ge bied van de elektronische muziek en het gebruik ervan in opera, film, televisie en audio-visuele kunst. Op het programma staat om. do eerste uitvoering in Duitsland van het koorwerk „Genesis" van de Ne derlandse componist Henk Badings, waarbij een Rotterdams mannenkoor van 110 leden en vier slagwerkers in combinatie met geluidsbanden mee werken. DEN HAAG (ANP) In Zuid- Holland zullen in de komende jaren secundaire wegen worden aangelegd met een lengte van ongeveer 250 km. Zij zullen belangrijke verbindingen vormen voor het doorgaande verkeer naast de in het rijkswegenplan op genomen wegen. De geplande nieuwe secundaire wegen hebben met de reeds bestaande een lengte van 366 kilometer. De lengte van het tertiaire wegennet (interlokale verbindingen) bedraagt bijna 600 km. Provinciale Staten zullen in htm vergadering van 10 oktober deze wegenplannen vast stellen. Met de aanleg van de nieuwe verbindingen zal in de komende tien a vijftien jaar worden begonnen. De provincie gaat bij deze wegen plannen uit van een globale schat ting van de verkeersintensiteit om streeks het jaar 1980. Een aantal nieuwe wegvakken zal als autosnel weg worden uitgevoerd. In het secundaire wegenplan opge nomen nieuwe verbindingen zijn on der andere, Noordwijk- Rijksweg 3 bij Alphen aan den Rijn (23 km autoweg», Den Haag- Katwijk- Noordwijk tot bij Vogelenzang (30 km; en Den Haag- Leiden (9 km autoweg) Naar de mening van GS. geeft geen van de tegen het secundaire wegenplan ingediende bezwaren aan leiding tot wijzigingen. De realisering van de wegenplannen, zo delen GJS. mede, zal o.m. afhangen van de geld middelen, die in de planperiode van 10 k 15 jaar op basis van de wet uit keringen wegen ter beschikking van de wegenbeheerders kunnen worden gesteld, maai vooral van de moge lijkheid om vaste financieringsmid. delen aan te trekken. GS. zijn er van uitgegaan, dat dit laatste binnen afzienbare tijd gemakkelijker zal gaan. DEN HAAG (ANP) Theo Olof zal op 1 september 1970 zijn functie van concertmeester van het Resi dentie Orkest neerleggen. De rede nen van dit besluit zijn dat Olof over aanzienlijk meer tijd wil kun nen beschikken om zich aan de pe dagogische kanten van het vioolspel te wijden en, hiermede ten nauwste verbonden, aan de opleiding tot en de vervolmaking van het orkestspel. Een eerste stap in dae richting zal zijn op Olofs initiatief te houden „meesitercursus orkestspel", welke cursus in mei 1969 voor de eerste maal zal plaatsvinden ondier auspi- oiën van de Eduard vnn Beinum- stiahting te Queekhoven, waaraan deelname openstaat voor twee vio listen uit elk Nederlands symfonie orkest. Eveneens wil Olof zijn activiteiten als solist gaan uitbreiden .waarbij naast het klassiek? repertoire de vertolking van de eigentijdse muziek een belangrijke rol zal gaan spelen Als Theo Olof op 1 september 1970 het Residentie Orkest verlaat, zal hij 20 jaar concertmeester van dit or kest zijn geweest. ADVERTENTIE Daarom, daarom, daarom: Davitamon 10. Elke dag. Allemaal. Davitamon 10. het complete drageetie dat zorgt voor extra weerstand en lamine-reserve

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9