Tekort aan mensen en geld Duits duo beroofde Lisser pompbediende K Polak houdt vast aan „treurjaar" weduwen Amerika beperkt invoer van kaas 5 PRINSES HEEPT BIAFRAANSE KINDEREN Laat reumatische pijn geen kans krijgen Burgerlijk Wetboek Zware eis tegen overvallers: 2V2 jaar Minimumloon op 24 jaar Ook Groningen beperkt medici ffOENSDAG 25 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE Waarom? De Prinses weet niet waarom er jeen geld meer is voor de opvang centra van Biafraanse kinderen die In Gabon in allerijl werden gesticht. Zij vraagt zich af waar al het geld ran de talloze hulpacties in de we- eld is gebleven. De Prinses vervolgt: „Het is drin gend noodzakelijk, dat er een nieuw jpvangcentrum wordt gebouwd. De bestaande zijn overvol. Voor de ueuwbouw echter is geen geld. Er jjn verpleegsters nodig en vrywil- igers, die tenminste één maand lang rillen blijven werken. Zonder belo- ling." Volgens de Prinses is het niet de Waar? f (Van onze speciale verslaggever Jan van Beek) LIBREVILLE (GPD) „Ik ben hier helemaal particulier. Ik ben hierheen gegaan, omdat ik voelde dat ik helpen moest. Mijn schoonzuster, Prinses Cecile Bourbon Parma, is hier al meer dan een week en heeft mij gevraagd te komen helpen. Zij js op dit moment in Biafra en loopt een heel groot risico. Het ergste is, dat zij het ophalen van verhongerde Biafraanse kin deren heeft moeten staken, omdat er geen geld meer is. Er wordt hier ontzettend veel gedaan. Maar er zijn niet genoeg mensen en er is geen geld". De stem van Prinses Irene is vol ontroering. Zondagmiddag vertrok lij uit Parys naar Libreville in Ga bon om te proberen iets voor de itervende bevolking van Biafra te doen. Zy wil haar persoonlijke in vloed aanwenden als steun voor baar schoonzuster Prinses Cecile, die elke nacht dwars door luchtaf weergeschut heen en weer vliegt lussen kleine, gevaarlijke landings- jtrips in Biafra en het vliegveld van Libreville met kleine vliegtuigen van bet Rode Kruis en van Caritas In ternationales, volgeladen met ster- rende kinderen. „Ik ben hier om te kijken, wat ik lan doen, om te zien hoeveel hulp er nodig is en waaraan precies be hoefte bestaat. Daarna ga ik terug en zal ik proberen die hulp te vin- Prinses Irene zou vandaag een ge-J sprek hebben met de president van Gabon, Leon Mba, om hem te vra gen waar en hoe zij het beste hulp kan bieden. „De mensen die zkh hier het lot van de Biafraanse kinderen aantrek ken werken dag en nacht. Voor sla pen is egen tijd. Zy kunnen het werk dan ook niet af en vooral degenen, die de kinderen uit Biafra halen lo pen grote gevaren. Het zal buitenge woon jammer zijn als hun werk door gebrek aan geld nu zal vastlopen. Want het vervoer van de kinderen gaat nog maar heel langzaam. In de komende dagen zal Prinses Irene tezamen met haar schoonzus ter Prinses Cecile de centra voor Biafraanse kinderen in Gabon be zoeken. Vooral transport Tot zover Prinses Irene. Is er inderdaad geen geld voor Biafra? Caritas Intemationalis heeft nog voldoende geld om de uitgebreide hulpactiviiteiiten in Biafra voort te zetten. „We hebben primair te maken met transportproblemen. Financiële moeilijkheden hebben we op dit ogen blik niet". dat zei mr. Ficq, voorzit ter Oariibas-Nederland, ons gister- aiv'and tijdens een telefoongesprek vanuit Rome. waar het hoofdkwar tier van Caritas Intemationalis is ge vestigd. „Het kan heel goed zyn, dat de Prinses een eigen hulpprogramma op touw wil zetten, waarvoor misschien geen financiële middelen zyn", aldus de voorzitter van Caritas-Naderland, versterkte werking. Dat kan eindeloos pijn doen in botten en spieren, die reumatische pijn. U kunt die pijn bestrijden. Zet een fla con Togal bij uw bord. Neem bij iedere maaltijd twee tabletten. Hier mee bestrijdt u reumatische pijn. De Togal-fabriek bracht een combi natie van belangrijke bestanddelen, in êèn tablet bijeen. Deze middelen versterken eikaars werking. Van daar dat Togal snel en langdurig werkt. Die langdurige werking is spe ciaal belangrijk. Togal helpt ook bij verkoudheid, griep, migraine en hoofdpijn. TOGAL 1.00-2.50-8.8 ledoeling, dat voor de Biafraanse j beter bekend als de stichting „Men- inderen pleeggezinnen worden ge- pcht. Het is noodzakelijk dat die inderen in de buurt van hun vader- ind blijven en dat er tehuizen ko len waar zij kunnen wonen. Alle inderen, die Prinses Cecile uit iafra haalt zijn geregistreerd. De amen van hun ouders zyn bekend. zy moeten weer naar Biafra kun- len terugkeren zodra dat mogelijk sen in nood". „Voor wat ons programma betreft zijn er geen moeilijkheden van finan ciële aard. We maken ons daarover geen zorgen. Wel over het transport van de op het Portugese eiland Sao Tomé opgeslagen goederen, voedsel en medicamenten naar Biafra". De organisatie heeft van de drie miljoen gulden, die werden toegewe zen er 1.8 gebruikt. De Franse automobielfabriek Renault heeft vandaag de gehei men van een nieuw model prijs gegevende Renault 6, die uiter lijk een zeer duidelijke verwant schap vertoont met zijn grotere broer, de 16. De motor (38 pk, 4 cilinder, 845 cc) is afgeleid van die van de Dauphine Gordini. Op de foto de wagen in het land van herkomst, waar de internationale pers de afgelopen tijd gelegen heid heeft gehad kennis te ma ken met deze R 6, die als een pit tige wagen werd ervaren (top bo ven de 120 km). Binnenkort zul len wij er uitgebreider op terug komen. De prijs van de wagen in ons land is nog niet bekend. Hij zal pas in het voorjaar hier le verbaar worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Po lak van Justitie vindt het best als de man onttroond wordt als „hoofd van de echtvereniging". Hy liet dat gis teravond weten by de behandeling (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Roolvink van Sociale Zaken is bereid de minimum leeftyd voor het wette- ïyk minimumloon van 25 op 24 jaar terug te brengen. Hy zei dat gisteren in de Tweede Kamer by de voortge- zette behandeling van het wetsont- j waarnam voor zijn zwager, vertelde werp inzake het wettelyk minimum- de rechtbank nog steeds niet geheel loon. De Kamer is gisteren niet meer DEN HAAG/SASSENHEHM (GPD) De twee Jonge roofoverval lers zijn deze zomer speciaal uit Berlijn naar ons land gevlogen om hier hun slag te slaan. Dat was de mening van de officier van justitie bij de Haagse rechtbank, gistermid dag tijdens de behandeling van een strafzaak waarin zeer hoge eisen vie len: twee en een half jaar gevan genisstraf voor elk der daders. Het slachtoffer van de rovers, de 34-ja- rige verwarmingsmonteur J. J. Was senaar uit Lisse, die op de fatale dag 6 juli in het Fina-benzinestation aan de rijksweg in Sassenheim als pompbediende toevallig de dienst aan stemming over het wetsontwerp toegekomen. Vandaag zou de Kamer over het voorstel beslissen. Gisteren spraken ook de ARP en de CHU zich voor het voorstel van minister Roolvink uit, zodat nu al le regeringsgezinde fracties er hun stem aan zullen geven. hersteld te zyn van de hem toege brachte mishandelingen. Nadat de Duitsers hun in Amster dam gestolen auto hadden laten voorzien van olie en benzine, werd de pompbediende in het kantoortje van het benzinestation overvallen door Lothar F. (22), terwijl diens maat Gerhard S. (24) zioh meester GRONINGEN (GPD) Zonder De Groninger faculteit der genees- emoties en proteststemming hebben kunde ziet geen kans meer door de de medische studenten in Groningen grote toevloed van eerstejaars dit gisteravond een motie aangenomen, j jaar waren het er 450 nog verant- waarin zy zich door de situatie ge- j woord onderwys te geven. Daarom j op een benzinestation. By hét dwongen, uitspreken vóór een verge- overweegt zij het instellen van eenCentraal Station werd een auto ge- j gfstolen nadat Lothar al de eerste Har» har! CTAO-avati maakte van de geldtas met f370.-. Lothar F. gaf zyn slachtoffer eerst enige vuistslagen in het gezicht en stelde hem buiten gevecht met een trap tussen de benen. Terwijl derovers vluchtten, belde de gehavende Lissenaar met zyn laaitste krachten de politie. Het num mer van de auto stond op de afre- kenbon, die de Duitsers by wijze van afleidingsmanoeuvre hadden la ten maken, maar die zy inderhaast vergaten mee te nemen. Na het tele foontje aan de politie verloor de monteur het bewustzyn. Pas uren la ter kwam hy in het ziekenhuis weer by. Enkele reis Ter zitting van de Haagse recht bank probeerden de Duitsers om het hardst elkaar de schuld te geven. Maar onder de stringente ondervra ging door rechtbankpresident prof. mr. Van Hattum erkenden zij in gro te lynen dat zy een enkele-reis vlieg tocht Berlijn-Amsterdam geboekt hadden om in onze hoofdstad een roofoverval te plegen op een geldlo- per van de HEMA. Nadat zy de situatie ter plaatse een dag lang bekeken hadden, concludeerden zy, dat aan een der- gelyke stunt te veel risico's verbonden waren. Besloten werd een minder ge vaarlijke beroving uit te voeren, in een rustiger omgeving Een overval betoogde met eerlyke bedoelingen naar Nederland te zyn gekomen: om te kelneren in Scheveningen. Vanaf de verdachtenbank leverde hy sne rende commentaren op Gerhards ver haal Zulks ondanks het feit dat Ger hard de vli egover tocht voor hem had betaald. Lothar zelf wond geen doekjes om de misdadige intenties van het reisje naar Nederland. Maar deze jonge kleermaker kreeg zyn vakopleiding dan ook in de Berlijnse jeugdgevan genis, waar hij pas twee en een half jaar voor diefstal had uitgezeten, voordat hij wegens nieuwe misdrijven weer door de Duitse justitie werd gezocht. Hij vond een tydelijk on derkomen bij .koopman" Gerhard, die zelf echter ook verkoos te vluch ten toen zijn schuldeisers het hem te lastig maakten. „Nederland is een gastvry land voor mensen die voor hun plezier ko men. Maar op dit soort toeristen zyn wy niet gesteld!", zei officier van justitie mr. Rosingh. Hy achtte het duidelyk, diat het duo alleen maar naar ons land gekomen is om te ste len en te roven. Van de eerste dag af zijn zy aan de slag gegaan. Deze kleine diefstallen, uit geparkeerd staande auto's, had hy echter niet tenlaste gelegd. De beroving met ge weld achtte mr. Rosingh een uiterst ernstig misdrijf, waarvoor beide com pagnons gelykeiyk zullen moeten boeten, vond de officier, die bewe zen achtte dat Gerhard de tas had lykend propedeutisch examen. Overigens geloofden zy niet dat vry onderwys in de toekomst werk loosheid onder de artsen zal veroor zaken. Tenslotte dwongen zy ln de motie aan op maatregelen van de re gering om de precaire situatie te ver beteren. numerus fixus van ongeveer 150 stu- I stelen, waarmee het duo op weg ging ^ap hac* gegeven. Heintje gezond bij moeder Deze „familieprent" toont mevrouw Holsheimer met op haar schoot haar zoontje Theo en in de reis- wieg de „beroemde" Hein tje Beroemd, want Hein tje is de baby die op 21 juli wereldnieuws werd toen hij zich twee maanden te vroeg aankondigde, terwijl zijn moeder per schip op weg was van Australië naar ons land. Het handgrote kleine cou veusekindje, dat nog geen ki logram woog, moest achter blijven in een ziekenhuis op de Fiji-eilanden. De moeder, Sophie HolsheimerBaan- ders (25) voer door tiaar Ne derland. Gistermiddag vond op het Parijse vliegveld Orly de hereniging plaats van moeder en kind, nu een ge zonde baby van 7 pond. Een Franse ingenieur, die de lot gevallen van het kind had gelezen, verzorgde Heintje tijdens de vliegreis naar Pa rijs. Als in december vader Jan- Peter Holsheimerdie thans nog in Australië verblijft, overkomt, is het gezin hele maal compleet. denten voor het tweede jaar, op ba sis van een vergelijkend propedeu tisch examen. Meer dan 70 procent zou dus moeten worden afgewezen. Het St. Joris-biertappersgilde heeft de Amersfoortse burge meester mr. J. de Widt een vat bier aangeboden. Het vaatje werd ter plaatse aangeslagen en de burgemeester genoot zichtbaar van de eerste koele dronk uit een grote bierhoorn. richting Scheveningen. Onderweg bleek die jonge misdadigers, dat de meeste pompbedienden hun geldtas aan een riem om het lyf dragen. By het Fina-stotion in Sassenheim van de invoeringswet van het eerste boek van het nieuwe Burgerlyk Wet boek van het nieuwe Burgerlyk Wet- recht gaat. Hij zei de beslissing over het amen dement van de PvdA en D'66 om de bepaling te schrappen „met gerust heid en vertrouwen" aan de Tweede Kamer over te laten. Het artikel zal vermoedeiyk verdwynen. De meer derheid van de Kamer heeft al la ten weten het daarmee eens te zyn. De minister voegde eraan toe, dat een „potige dame" hem haar vreugde erover had betuigd, dat de Kamer „die grote leugen" wil afschaffen. Voor afschaffing van het treurjaar (de periode van 306 dagen waarin een vrouw niet mag hertrouwen) zei de minister niets te voelen. Een voor stel daartoe van PvdA en D'66 wees hij van de hand. Hy verdedigde zyn eigen opzet: geen treurjaar voor ge scheiden, wel een treurjaar voor we duwen. Hy zei dat het logisch is, dat een gescheiden vrouw meteen mag her trouwen. „Als een gescheiden vrouw in verwachting is, zal dat in het al gemeen niet van de oude, maar van de begeerde echtgenoot zyn", zo zed hyWeduwen die zwanger zyn zul len dat meestal van hun overleden man zyn, zodat het in het belang van het kind is, dait het de naam (en de erirechten) van zijn echte vader krijgt. Ook van voorstellen om de meer der jarigheidsgrens tot 18 jaar te ver lagen moest minister Polak voorlopig nog niets hebben. Gerhards raadsvrouw, mej. mr. Boon, was het met deze zienswijze niet eens. Zy benadrukte dat haar cliënt pas een keer eerder is ver oordeeld: zes jaar geleden voor auto- zagen zy eindelyk een pompbediende diefstal. Lothar daarentegen heeft 'n zonder geldtas. En een onopvallend strafregister als een waslyst. Mr. onderzoek (Gerhard ging even Boon vroeg voor Gerhard een aan- naar de wc) leerde hen dat de tas i zienlyk lagere straf. Lothars verde- j^d ^Io voor 1969" vastgesteld De in het kantoortje lag. diger mr. Ebblnk wees op de tra- Amertkaanse kaanvoor bedroeg in „Ik had gezegd: geen geweld ge- gische achtergronden van het leven bruiken", verklaarde Gerhard ter van zyn cliënt, die van zyn 6de jaar terechtzitting. Lothar lachte smalend af is opgegroeid in een weeshuis. De om zoveel schynheiligheid. Nog rechtbank zal op 8 oktober uitspraak veel harder lachte hy toen Gerhard I doen. WASHINGTON (Reuter) Presi dent Johnson heeft op aanbeveling van de minister van Landbouw de invoer van goedkope kaas, voorna melijk uit Europa, voor de rest van dit jaar en voor het volgende jaar drastisch beperkt. Dit jaar mag neg maar 3,8 miljoen kilo kaas worden ingevoerd en in af wachting van aanbevelingen van de Amerikaanse tariefcommissie is een voorlopig invoerquotum van 12,8 mil- 1967 22,8 en in de eerste zeven maanden van dit Jaar 26 miljoen ki lo. De minister van Landbouw, Orvil- le Freeman, heeft de vrees uitge sproken, dat zonder rem de kaasin- voer in enkele maanden een volume van 30 miljoen kilo zou kunnen berei ken. De belangrijkste kaasexporteairs naar Amerika zyn Nederland, Dene marken, West-Duitsland, Zwitserland Oostenrijk, Noorwegen, Finland. De invoerbeperking geldt volgens Reu ter voor soorten als Edammer, Goud se, Emmenthaler en Gruyère en ook voor smeltkaas, smeerkaas e.d. Nederland voerde vorig jaar 1600 ton Goudse en Edammer uit naar do Ver. Staten, weinig minder dan het contingent, dat ons voor dat Jaar was toegestaan. Nederlands totale kaas- export in 1967 bedroeg ruim 130.000 ton. De Nederlandse uitvoer van ver werkte kaas naar de VB. was in 1967 nog bescheidener dan die van gewo ne kaas: 33 to nsmelt- en smeerkaas en 8 ton vette korstloze kaas. Maar juist dit jaar zyn tussen Nederland se exporteurs en Amerikaanse im porteurs contracten gesloten voor vry belangryke hoeveelheden smelt kaas. De ministers van Landbouw van de EEG hebben gisteren in Brussel geen overeenstemming bereikt over het Belgische verzoek beschermende maatregelen te treffen voor de Bel gische kaasmarkt. Alleen Luxemburg steunde het Belgische voorstel de Belgische import van kaas te mogen beperken.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7