zich op voor „E.M.M. 50 Roelof ar ends veen maakt Nieuw gebouw Alphens gemeentebedri j ven Mr Santacroce Officier O.N. Import en registratie auto's deugen niet 5-Anjers zijn duur in Roelofarendsveen Onbehagen bij rechtse leden in de C.H.U. Bloemenvaktentoonstelling-zakenbeurs 11 Totale kosten 3,5 miljoen Fonds voor aankoop van kunstwerken VS-infanterie blijft opdringen in Zuid-Vietnam De Gaulle: Israël vreemd element" WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 18 ROELOFARENDSVEEN Op het lieuwe parkeerterrein van de bloe menveiling „E.M.M." aan de Sola- rtg zijn reeds enkele grote tenten met houten wanden opgebouwd roor de bloemenvaktentoonstelling Hinex zakenbeurs „EMM 50", die (Tjjdagmüildag als inzet van de Vie ling van het gouden bestaan van de filing zal worden geopend. Deze Jechtigheid zal worden verricht door r, H. G. Kuipéri, directeur van de TD in Den Haag, die veel werk •ft verzet voor de realisering van ruilverkaveling in Roelofarends- ten. In de tentoonstellingsruimte, op- erviakte 3500 m2 zal een grote ver- ibeidenheid aan bloemen te zien i, gearrangeerd door de heer Berg mit uit Noordwykerhout. Door le en van de Kon. Mij voor Tuinbouw i Plantkunde zal voorlichting wor- »n gegeven in het bloemschikken. J!et deze expositie wil Roelofarends- Ql «n zijn visitekaartje als bloemen- ntrum presenteren. Dit als con- ast tot het vroegere tuinbouwcen- um. Een contrast, dat tot uit druk - worden gebracht door het I sntraal Bureau van Tuinbouwvei- \gen. De arrangeur M. Prins zaJ produkten tonen, die vroeger in oelofarendsveen werden geteeld. zal een grote Veense praam, die ien voor het vervoer te water werd bruikt. te zien zyn. De tentoonstelling, die tot en met ndag duurt, omvat onder meer 18 inds van handelskwekers waar men anis kan nemen van de nieuwe va- riten en gewassen. Attractief zal ik zyn de zakenbeurs, geheel ver- •gd door de plaatselijke midden- ind. jdens een bijeenkomst in de vei- EMM werd gistermiddag door t tentoonstellingscomité een over- cht gegeven van deze man if es ta- Voorzitter A. L. Verdel noemde, jaande op de leefbaarheid, de bloe- tnveilmg 't hart van het bloemen- ntrum Roelofarendsveen. De bloe- enproduktie en de recreatie grijpen dit gebied ineen. Roelofarendsveen _nstig gelegen aan de grote we- naar de steden Amsterdam. Rot- lam, Den Haag, Leiden en Haar- en grenst aan de randstad Hol- ■j... De leefbaarheid is ten volle panwezig mede dankzij de zorgen het gemeentebestuur door de leg van sport- en recreatieterrei- maar ook door de Kagerplas- -p en het Braassemmermeer. Tuinbouw heer A. R. Meima. directeur van bloemenveiling, gaf een overzicht de ontwikkeling van de tuinbouw plaatse. Op economisch gebied, was het uitsluitend groenteteelt erd bekend om zijn peulen, dop- ;en. augurken en later ook inter- ionaal om zijn teelt en produktie glasaardbeien. )oor de werking van de ruilverka- ing investeringen en kredietverle den hebben zich in de laatste ja- belangrijke veranderingen vol- ikken. Nij zyn het uitsluitend bloe- ïn, die in Roelofarendsveen gepro- ceerd worden, waarvan de totale oduktie thans ongeveer 17 miljoen loopt aan anjers 4 miljoen, aan Ipen eveneens 4, aan narcissen 1. a rozen 2, aan chrysanten 2, aan >ia 1 en aan diversen, waaronder ^-.plantencultures 3 miljoen. De omzet aan de toen groente- Hing bedroeg in 1919 f 884.000; 1937 f 357.000; in 1947 met inbegrip a bloemen f 2.000.000: in 1957 4000.000: in 1962 f 6.000.000 en in voor f 12.000.000. Uit deze laat- cjjfers blijkt wel dat in Roelof- ndsveen door samenwerking iets VERZICHT BLOEMENVEILING groots is verricht, aldus de heer Meima. De heer Verdel, voorzitter van de bloemenveiling en ten tijde van de periode van de ruilverkaveling van 1955 tot 1967 tevens voorzitter van de ruilverkavelingscommissie, gaf ver volgens een overzicht van hetgeen in deze periode voor de plaatselijke tuinbouw was gerealiseerd. De heer W. J. Vesseur voorzitter van de plaatselijke middenstandsvereniging sloot hierbij aan met een overzicht van hetgeen de ruilverkaveling is ge weest voor de middenstand ter plaat se en uitte zijn dankbaarheid voor de gelegenheid, die de middenstand heeft gekregen om aan de te houden bloemenvaktentoonstelling tevens een zakenbeurs te mogen verbinden. De middenstanders zullen tonen dat zij de concurrentie tegen de grootbedrij ven uit de steden ten volle aankun nen. Het veilingscomplex van „E.M.M." aan de Sotaweg in Roe lofarendsveen. (Foto Leldsch Dagblad) Aangezien de bloemenvaktentoon stelling gehouden wordt onder auspi ciën van de Kon. My. voor Tuin bouw en Plantkunde, gaf de voorzitter van de afdeling Roelofarendsveen, de heer P. Sarneel de betekenis van deze vereniging weer. Alphen aan den Rijn Het colle ge van B. en W. stelt de raad voor over te gaan tot het vormen van een fonds voor culturele doeleinden. Uit dit fonds kunnen dan aap te kopen kunstwerken worden betaald. In d.H fonds wil het college een half pro' cent van de opbrengst van alle grondverkopen storten. Het tijdstip van inwerkingtreding wordt gesteld op 1 januari 1968. Het college heeft het plan tevens een adviescommissie te benoemen, waarin zitting krfjgen een lid van het college, de directeur van gemeen tewerken, de stedebouwkundig advi seur van de gemeente en enkele kun stenaars en of kunstkenners. Tegen Utrechtse heler 3 jaar geëist UTRECHT (GPD) De officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. G. von Meyenfeldt, heeft gistermiddag ver klaard, dat de bepalingen voor import en de registratie van auto's zullen moeten worden veranderd als men wil voor komen, dat zich een internationaal bendewezen van autozwen delaars ontwikkelt, dat niet meer te controleren is. Hij heeft deze mening ook neergelegd in een rapport aan de procureur- generaal. Mr. Von Meyenfeldt merkte een en ander op by de behandeling van de zaak tegen een Utrechtse heler die deel uitmaakte van een Europese bende malafide autohandelaren, die in de afgelopen drie Jaar zeker 5000 Chef van Amerikaanse inspecteurs van bloembollen nam afscheid ALPHEN AAN DEN RIJN De gebouwen waarin de wa ter- en lichtbedrijven, de dienst van gemeentewerken en de brandweer zijn gevestigd, zijn niet meer berekend op de uit breidende taak van deze dien sten als gevolg van de ontwik keling v. d. gemeente. Om aan deze onvoldoende huisvesting een einde te maken, zal voor genoemde diensten een nieuw gebouwencomplex verrijzen aan de Prins Bernhardlaan, waarvan de totale bouwkosten op 3.500.000.worden ge raamd. Dit plan zal in vier fasen worden uitgevoerd. De eerste fase omvat de bouw van stallingsruimten voor de bedrijven en gemeenten-erken, een doorsmeermrichting en een fietsen stalling. Hiermee zal een bedrag van f 695.000 zyn gemoeid, waarvoor de raad thans het benodigde krediet wordt gevraagd. In een uitvoerige toelichting zeg gen B. en W. over de onvoldoende huisvesting: de technische dienst van de bedryven is gedeeltelyk on dergebracht in een houten gebouw: veel kostbare materialen van de be dryven moeten in de open lucht worden opgeslagen wegens tekort aan bergruimte; voor het opslaan van materialen en het stallen van voertuigen en machines zyn op het terrein van gemeentewerken enkele houten gebouwen geplaatst, voor de voertuigen van de reinigingsdienst is een onderkomen gemaakt onder de Kon. Julianabrug, de brandweer staat een zeer beperkte stallings ruimte ter beschikking aan de Ha venstraat, terwyl noodgedwongen mede gebruik moet worden gemaakt van de houten opstallen van ge meentewerken. B. en W. achten het op uiteenlig- gende plaatsen stallen van voertui gen en machines een belemmering voor een goede uitoefening van de dienst, alsmede voor het toezicht op en het onderhoud van het materiaal. Voorts wordt opgemerkt, dat voor het personeel van de afdeling plant soenen in het begin van dit jaar aan de Molenwerfstraat een gebouwtje gereed is gekomen. Voor het overige personeel van gemeentewerken ont breken echter een schaftgelegenheid, toiletten, wasgelegenheid en andere noodzakelyke voorzieningen. Markanter ROELOFARENDSVEEN Aan bloemenveiling „E.M.M.-Roelof- fndsveen" heerst momenteel een levendige bedrijvigheid. N'iet al- wegens de topaanvoeren van lijbloemen die dageliiks ziin te ver- ffken, en ook niet wegens het etds toenemende Jiop^sbezoek aan veiling, maar vooral door de Bvangrijke werkzaamheden die zijn tbonden aan de opbouw en organi- tie van de bloemenvaktentoonstel- 't. Met regen en wind heeft de na ar zich de laatste dagen aange- tót. Op de kwaliteit van de chry- A nten van buiten zal de invloed van ft seizoen de komende dagen wel f* :i:baar werden. Tot nog toe Tj B men over de kwaliteit byzonder Beden zyn, evenals over het prys- ffloop. Voor goede tros zoals b.v. •wnpie. Skippy, Raket enz. betaal- men tot f 1.40 per bos. Echter A de overige goede tros, in vele ""puren, kwam tot een prysje van f 1.00 per bos. By de geplozen 'tfysanten vindt men nu een ultge- reide variatie. De voornaamste bly- to wel de Migoli. Breitner. Alec Wser, Bornholm. Regalia etc. met rijzen van 0,18 tot 0.32 per stuk. °or Clingendaal Elite, Bianca. Im- Evyln Bush werd van 0,32 tot per stuk betaald en voor Rayo- A nanthen van 0.76 tot 0,97 per stuk. De aanvoeren van Am. Anjers ge ven van dag tot dag nogal eens grote verschillen te zien. Toch moet een meer gelykmatige aanvoer als zeer belangryk worden gezien. Ook hier is het assortiment belangryk uitgebreid, al biyven de Simsoorten toch wel de belangrykste. By de pryzen. die voor de tyd van het jaar zeer goed zyn te noemen, was Yellow Dusty met 0,34-0.42 per stuk een uitschieter, maar op som mige dagen werd voor Rose en Wil liam Sim toch ook tot 0.38 per stuk betaald. Sommige oude kassen worden al weer leeg geruimd, maar daarnaast breidt de aanvoer van jong gewas dagelyks weer uit. Voor rozen worden nu ook betere pryzen gemaakt al is het niveau niet zo gunstig als by de anjers. De aanvoer van freesia, en vooral Golden Yellow, neemt belang ryk toe. Voor goede kwaliteit werd tot f 1,30 per bos betaald. Ook de irissen blyft men in het aanvoerpak- ket aantreffen. Over het algemeen waren de pryzen niet zo byzonder. met alleen voor Prof. Blaauw een no tering tot f 1.90 per bos. De aanvoer van bygoed zoals dahlia's, ornitho- galum. asters, montbretia enz. is niet onbelangryk. Over het algemeen werden redelijke pryzen betaald. Het aanvankelijk opgestelde schetsplan voor een nieuw gebou wencomplex voorzag in de bouw van een complex, vrijwel uitsluitend be staande uit lage gebouwen. Het thans ter vaststelling aangeboden ontwerp is aan de wens van een meer markanter aanblik van de ge bouwen aangepast. Verscheidene ge bouwen zullen gedeeltelijk uit twee verdiepingen bestaan. Het nieuwe complex biedt stallings ruimte zowel voor de bedryven als voor de dienst van gemeentewerken en de brandweer. Verder zullen daar in worden gevestigd de directie, de administratie en de technische dienst van de bedryven, alsmede dat deel van het personeel van gemeentewer ken. dat belast is met de directe lei ding over de buitendienst. De direc tie en het overige personeel van ge meentewerken zullen tezynertyd el ders worden gehuisvest. By het bepalen van de omvang van het complex is voor de bedryven uit gegaan van gegevens voor een ge meente met 50. tot 100.000 inwoners. Er is ruimte vrygehouden voor de eventueel in de toekomst nodige ho- gedrukgasberging. De voor gemeente werken geprojecteerde gebouwen zyn afgestemd op een groei van de ge meente tot 50.000 inwoners. Daar naast is nog enige reserve-ruimte aanwezig. Na verloop van tyd zal de ze dienst tevens een vestiging moe ten krygen in het noordeltfk en/of het zuideiyk deel der gemeente, voorna- meiyk voor de opslag van materialen. Voor de brandweer zal de accommoda tie, met inbegrip van de nog aanwe zige niet geprojecteerde reser ve. ook na de realisering van de plannen voor Noord en Zuid toerei kend zyn. Afgezien van het financierings vraagstuk. moet de bouw van de complexen in fasen geschieden, om dat de werkzaamheden van de bedrij- j ven ongestoord moeten voortgaan. De I eerste fase omvat stallingsruimten voor de bedryven en gemeentewer ken, een doorsmeerinrichting en een fietsenstalling. In de tweede fase zul len de brandweergebouwen en het zogenaamde werkgebouw tot stand komen. Na voltooiing van deze ge bouwen kunnen alle oude opstallen van de bedryven en van gemeente werken, met uitzondering van het kantoorgebouw van de bedryven. gesloopt worden. De derde fase omvat de gebouwen voor gemeentewerken. Het kantoor gebouw van de bedryven zal in de vierde fase gereed komen. De eerste bouwfase zal naar raming f 695.000.- vergen. Hiervan dient f 154.600,- ten laste van de bedryven. f486.400.- ten laste van gemeentewerken en f 54.000 ten laste van de algemene dienst (brandweer) te komen. LISSE Zeventien jaar geleden besloten de Nederlandse en de over eenkomstige Amerikaanse Planten - ziektenkundige Dienst een „pre- shipment-control" in te stellen. De bloembollen werden vóór de ver scheping door Amerikaanse inspec teurs in Nederland gecontroleerd. De man, die de leiding had van dit object, had een moeilijke taak. om dat hij als pottenkijker werd be schouwd door een vrij groot aantal mensen. Dat werd nog erger toen bleek, dat mr. Santacroce ook nieu we aantastingen ontdekte. Maar deze sympathieke Amerikaan deed alles even vriendelijk en zelfs begrijpend. De topfiguren in het bloembollen vak en de exporteurs op Amerika ven de Bond van Bloembollenhan delaren hebben gelegenheid gekregen om afscheid te nemen van deze man. Dr. N. v. Tiel, directeur van de Nederlandse Plantenziektenkundige D^nst, noemde de heer Santacroce bijzonder waardevol voor het con tact tussen de V.S. en Europa. Hy heeft de Nederlandse tuinbouw zo veel diensten bewezen, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd deze te belonen met de benoeming tot offi cier in de Orde van Oranje Nas sau. Prof. van Slogteren had namens de Nicolaas Damesstichting tot taak gekrgen de scheidende „chef-inspec tor" toe te spreken, om hem na- SAIGON/WASHINGTON (AP) Amerikaanse tanks en infanterie biyven opdringen tegen een grote strydmacht. die zich in de bossen en rystvelden in de noordelyke kust- i vlakte van Zuid-Vietnam verbergt. De Amerikanen hebben gisteren ln 1 een gevecht van vyf uur 92 commu- j nisten gedood. B52-bommenwerpers van de luchtmacht hebben gisteren om. vyf aanvallen uitgevoerd op doelen ten oosten en noordwesten van de stad Tay Ninh. Zy wierpen 900 ton explosieven uit op de invals- corridor naar Saigon. De geringere verliezen der Ameri kanen in de afgelopen weken en de grote buit aan oorlogsmaterieel die langs de gedemilitariseerde zone is binnengehaald doen Amerikaanse le- gerautoriteiten in Washington tot de conclusie overhellen, dat de sterkte van de communisten in Zuid-Viet nam ernstig is aangetast. Het feit dat het „derde offensief" ook in augustus niet van de grond is geko men, wyst er volgens deskundigen eveneens op dat de kracht der com munisten aanzienltfk minder groot ls dan ln het begin van dit jaar. mens het vak te bedanken voor de uitnemende en kundige wijze, waar op de heer Santacroce zdch in ons Land van zijn taak heeft gekweten. De spreuk van het Nic. Dames fonds „Voor kunde en gemeen schapszin" was op de heer Santa croce van toepassing en daarom had het Stichtingsbestuur besloten de Nicolaas Damesmedaille toe te ken nen aan de heer Santacroce. Dit is een weinig uitgereikte onderschei ding, die dient om de naam van de grondlegger van de moderne bloem bollencultuur te laten voortleven. De heer Rob Boot. voorzitter van de Amerikaanse groep dankte de heer Santacroce voor zijn werk. dat de exporteurs veel geld heeft ge spaard. doordat er geen afgekeurde bollen meer „van de overkant" kwa men. Als dank bood de Amerikaan se groep een herinnering aan de Hollandse tyd aan. Het zal straks in het huis in Hoboken worden aan gebracht. De heer Santacroce, dlie hier ze ventien Jaar met vrouw en kinderen heeft gewoond, zei, dat hij hier in Holland gelukkig is geweest. Het zal moeilijk wennen zyn. Het spijt hem zo veel vrienden in Holland te moe ten verlaten. auto's heeft gestolen. Verdachte kocht wagens, die ln Duitsland wa ren gestolen en voorzag deze van het chassisnummer en het kenteken van wrakken, die hy legaal had inge voerd. ..Als het streven naar een Verenigd Europa een bendewezen met interna tionale vertakkingen tot gevolg heeft, is dat benauwend", zo zei mr. Von Meyenfeldt. De zaak gaf hem verder aanlei ding tot een beschouwing over de or ganisatie van het politie-apparaat. Het oprollen van de bende waartoe verdachte behoorde, heeft de Utrechtse politie enorm veel geld en energie gekost. Een kleiner korps zou door gebrek aan mankracht en fi nanciën volgens mr. Von Meyenfeldt een dergelyke zaak nooit hebben kunnen aanpakken. Hy meent, dat men met de poll- tie-organisatie volkomen op de ver keerde weg is: „Het moet onmoge lijk zyn, dat een man. die beschikt over alle kwaliteiten om een goede rechercheur te worden, ln een klein korpsje koeien zit te tellen". Mr. Von Meyenfeldt is van oordeel, dat er gestreefd moet worden naar doel matige centralisatie, ook interna tionaal. Volgens hem is het succes in de autozwendelzaak vooral te danken geweest aan de „hartverbiydende" samenwerking met de Duitse politie. Maar, aldus Mr. Von Meyenfeldt, als de Duitse politie overeenkomstig de bestaande traktaten had gehandeld, was er niets van terecht gekomen. Hy meent dan ook, dat er een Eu ropese recherchecommissie moet ko men. die de belangryke internationa le zaken onderzoekt en behandelt. Op die manier is een nauwere samen werking mogeiyk, terwyl alle betrok ken landen dan bovendien tegeiyk worden voorzien van het materiaal en de gegevens die ze nodig heb ben. Hy eiste tegen verdachte drie Jaar met aftrek. Uitspraak 6 oktober. DEN HAAG (GPD) Vijftig leden van de rechtervleugel in de C.H.U., verenigd in de zogenaamde centrum-gespreks groep, hebben in een brief aan het hoofdbestuur en de kies verenigingen van de Unie hun onbehagen uitgesproken over de gang van zaken in de partij. „Wij signaleren een gebrek aan leiding in de C.H.U. en verwijten de jongeren en de radikalen door hun wijze van optreden de Unie schade te berokkenen". In de brief die binnen de CHU op- schudding heeft verwekt, wordt de op non-actief gestelde fractieleider J. M. Mellema kwaiyk genomen, dat hy in stryd met de afspraak zich j een jaar lang van belangryke poli tieke aktiviteiten te onthouden, za terdag op een vergadering van de CJI.-jongeren in Delft weer in het openbaar is opgetreden. De aanvoerwegen naar de IJ-tunnel zijn thans klaar. De wegen aan de noordkant van de tunnel zijn nu nog verlaten, maar de volgende maand zullen hier auto's razen Gelukstelegram Unie-secretaris dr. Schuring wordt verweten, dat hy zich door de Jon geren heeft laten verleiden tot het sturen, nog wel op zondag, van een gelukstelegram aan de wielrenner Jan Janssen. De leiding van de Unie wordt aangewreven de radikalen en de Jongeren op partyvergaderingen de gelegenheid te hebben geboden hun tegenstanders te overschreeu wen en uit te schelden zonder tot de orde te worden geroepen. Erg toe vallig noemt de gespreksgroep het dat deze figuren steeds tot de laatste sprekers behoren. BEIROET (.AP) President De Gaulle acht de Israëlische kansen op het voortbestaan van Israël „klein zo niet nihil omdat het een vreemd element is in een lichaam (de Arabi- sche wereld) dat dit afstoot". Vol- gens het Libanese blad Al Moharrer i had De Gaulle dit verteld aan een Arabische leider, die hy onlangs in Parys heeft ontvangen. Frankryk staat geheel aan de kant van de Ara bieren en zal geen leveringen aan Is raël doen welke tegen de Arabieren gebruikt kunnen worden, aldus het blad. De Gaulle zou verder hebben ge zegd dat hy probeert de „zionisti- tischë infiltratie" m zyn regering te gen te gaan. Volgens het blad was dit ook de reden waarom premier Pompidou was ontslagen na de Fran se crisis in mei.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13