KARDINAAL ALFRINK GELOOFT IN PROCES U bent toe aan de voordelen van de postgiro Kapelaan C. J. Heijnen verlaat Sleutelstad Kerk iiiet verlaten TERUGKEER IN HET ATOOMTIJDPERK ROME TEGEN r CHILLEBEECKX •o-Tsjechische monstraties Oosteuropese lofdsteden Geboorteleden N.H. Kerb Niet binnen drie jaar beroepbaar Zwervende stam van Bikini eindelijk terug op voorvaderlijke grond Een boekje waar alles in staat Er zijn niet voor niets al 1.600.000 rekening houders bij de Postgiro. Zij vormen het grootste gironet van Nederland. U hoort daar ook bij. U bent ook toe aan de Postgiro POSTCHEQUE- EN GIRODIENST van en voor ons allemaal Voorbestaande rekeninghouders SNSDAG 25 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA II UTRECHT (GPD) Kardinaal Alfrink heeft het vermoe- dat het bericht over de voorbereiding in Rome van een ologisch proces tegen de Nederlandse professor Schille- tckx niet geheel uit de lucht is gegrepen. n zegt hij in een communiqué ;in hij reageert op een bericht in Franse dagblad „Le Monde", wordt aangekondigd dat de jegatie voor het geloof in Rome onderzoek wil instellen naar de \jj iogie van de Nijmeegse hoog- \M ir, die wordt beschouwd als een joog van het Nederlandse epis- «t. irdinaal Alfrink is officieel niet e hoogte van het voornemen van tongregatie, evenmin als profes- Schillebeeckx zelf. Klachten o belangrijke aanleiding tot de iregelen die Rome nu voorheeft, de grote redevoeringen geweest, prof. Schillebeeckx in het najaar 1967 voor enkele universiteiten t Verenigde Staten heeft gehou- Door zijn progressieve stelling- t heeft hij daar bij de kerkelijke ng nogal opschudding verwekt, de nuntius in de Verenigde Sta- en van enkele bisschoppen zijn in ie klachten binnengekomen. INDEN/MOSKOU (Reuter. AP, Leden van een internatio- organisatie tegen de oorlog on- *ie één Nederlander hebben gis- in vier Oosteuropese hoofd pamfletten verspreid tegen netting van Tsjecho-Slowakije, demonstranten werden allen resteerd. rerspreiding van de pamfletten plaats in Moskou, Warschau, lapest en Sofia. n Brit en een Amerikaanse, die iet Pelsjkin-pledn in de Russi- hoofdstad de vlugschriften tij- het spitsuur aan Russische lij gangers uitreikte, werden na L> iur op het politiebureau te heb- loorgebracht waar zij zeer goed ile^en behandeld, vrijgelaten. Zij en de Sowjet-Unie onmiddellijk d ten. Over het lot van de arres- _n de andere Oosteuropese isteden is niets bekend. Brit en het Amerikaanse mels- Dnden maar weinig pamfletten reiden. Woedende voorbijgangers So en hen vast tot de politie arri- m le. De pamfletten over Tsjecho- iini akije waren in Londen gedrukt aeegesmokkeld naar de Sowjet- Een spandoek dat zij met zich foa rden, werd direct nadat het ont- werd door de Russen verscheurd, ^het spandoek stond „Maak een aan de NAVO". ?nsfiven het vlugschrift dat werd preid, stond „Help". In het ge- Bi ift werd onder meer betoogd, dat lut bezetting van Tsjecho-Slowakije troepen van het Warschau Pact schade had toegebracht aan de voor de vrede. De bevolking 1 11 de Sowjet-Unie zal lijden onder 7hernieuwde koude oorlog. k erkelijk leven 'J NED. HERV. KERK roepen te Maassluis (vac. K. raq Vogel) G. C. Vijzelaar te Vee- taal - te Bruinisse G. A. Koer- hfl. in te Bleiswyk - - te Nijehaske ^Huurling te Heerde - te Schie- oh i (vac. drs. R. H. Wissink) D. irdmans te Hoogeveen - te Hol- iljD ischeveld (toez.) C. B. Schuur- p te Vollenhove - te Rotterdam - (wijkgemeente Zuidwijk) J. G. ffn te Zaandam - te Woerden-C c. J. J. Poot) H. Binnekamp te inveen. GEREF. KERKEN TeL teroepen te Uithuizermeeden (2de il) W. J. de Ruiter te Harkema- :nde - te 'Boskoop R. Molenma- ui te Dronten - te Ter Apel S. Mo- H tamp, kand. te Emmeloord. Be- fit voor Bedum H. Tien te Ede - Nykerk (vac. J. Koppe) J. W. uit te Drachten. EF. KERKEN VRIJGEMAAKT dankt voor Smithville (Cana- Ref. Church) P. Schelling te d* tónge-Sauwerd) - voor Orange- 8 (Canadian Ref. Ohruch) A. oy te Emmen - voor Heemse T. J. egstra te Ermelo. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Maarssen C. van der 1 «le te Huizen (N-H) - te Veenen- al (Bethelkerk) Chr. Verhage te D Haag-C. - te Den Haag-West J. «terink te Kerkwerve. Bedankt W Apeldoorn-Zuid C. Bos te Zuid- Hl-Spijkenisse. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zoetermeer D. Hak- i aberg te Dordrecht - te Rot ter- ®-Zuid (Mijnsheerenplein) J. C. eststrate te Meliskerke. Kardinaal Alfrink Prof. Schillebeeckx bevestigde de mededeling in „Le Monde", dat de pronuntius in Den Haag hem had ver zocht de encycliek over de geboorte regeling op maandag 22 juli voor de televisie te presenteren. De nuntius had e rtoen bij gezegd dat dit zijn naam in Rome ten goede zou komen. Prof Schillebeeckx is toen op dit verzoek niet ingegaan. school voor hogere studies te Parijs. Als hoogleraar aan de r. katholieke universiteit van Nijmegen is hij de voornaamste inspirator geweest van het beroemde herderlijke schrijven „de betekenis van het concilie" van 1961, dat op last van de kerkelijke overheid uit de Italiaanse theologi sche bibliotheken is verwijderd. Sindsdien is pater Schillebeeckx niet langer persona grata in Rome. Hij heeft tal van werken het licht doen zien, meest recentelijk een kritische studie over het kerkelijke celibaat. Deze verscheen enkele maanden voor de encycliek „Coelibatus Sacrerdota- lis", aldus „Le Monde". LEIDEN Kapelaan C. J. Heijnen van de Petrusparochie aan de Lammenschans weg gaat Leiden verlaten. Vandaag heeft hij de benoeming ontvangen tot rector van het St. Fran- ciscusgasthuis in Rotterdam. Kapelaan Heijnen (39), die een zeer oecumenisch denkend mens is en goede contacten heeft met de Oe- Verbod Uit Rome is vernomen dat pater Schillebeeckx en zijn Franse confra ter Chenu een verbod hebben gekre gen te spreken op het theologencon- gres, dat de dominicanen in maart 1969 in Duitsland zullen houden. Dit besluit is aan pater Schillebeeckx meegedeeld door de assistent-gene raal der orde. Tegen dit besluit heeft prof. dr. W. van der Marck o.b. ge protesteerd, mede namens de ande re dominicanen van het studiehuis Albertinum te Nijmegen. Pater Schillebeeckx aldus „Le Monde" is één van de grootste theologen van onze dagen. Hij speelt In zijn eigen land een matigende rol ten aanzien van de meest progres sieve stromingen in de kerk. Pater Schillebeeckx is in 1914 in Antwerpen geboren en werd in 1941 priester ge wijd. Hij studeerde aan de Sorbonne, aan het College de France en aan de LEEUWARDEN (GPD) Het breed moderamen der hervormde classica- le vergadering van Leeuwarden heeft tijdens zijn vergadering in de Friese hoofdstad met grote meerderheid een motie goedgekeurd ten aanzien van de geboorteleden van de Ned. Herv. Kerk. De discussie daarover werd be gin dit jaar losgemaakt door de Leeuwarder predikant dr. L. G. Wa genaar. De inhoud van de nu aange paste motie luidde: „de classicale vergadering van Leeuwarden over wegende, dat de aanbieding van Gods genadeverbond niet vereenzelvigd mag worden met het aannemen er van, omdat in elk verbond twee par tijen begrepen zijn". Voorts: dat niet de geboorte, maar alleen de heilige doop als een zicht baar teken van de inlijving in de ge meente van Christus kan worden ver staan; dat het handhaven van de ge boorteleden zonder enige beperking identiek is aan het werken met een fictie, en dat onze kerk zodoende te vens de schijn van imperialisme wekt. en dat dit tegelijk onze kerk tot een lichaam maakt, waarmee pas toraal en kerkvoogdelijk zeer moeilijk te werken valt, verzoekt derhalve de synode artikel 2 van de kerkorde in die zin te wijzigen dat de passage „zij, die uit hervormde ouders gebo ren zijn" wordt vervangen door „zij, die geboren uit deze belijdenis of doopleden door hun geloof worden gedragen of zelf staan in hun ge loof". cumenische Raad Leiden, kwam in augustus 1965 naar de Petrusparo chie, in welke kerkelijke gemeen schap zijn arbeid stimulerend werk te. Als districtsaalmoezenier van de verkenners heeft hij zich steeds sterk geïnteresseerd voor het padvinders- werk. In verband met dit vertrek is er zondag 13 oktober, 's middags van 3 tot 4 uur, in de parochiezaal van de Petruskeric gelegenheid om van ka pelaan Heijnen afscheid te nemen. Herv. Evangelisatie RIJNSBURG Ds. J. Stelwagen, hervormd predikant in Delft, hoopt vrijdagavond 8 uur in de zaal ach ter de chr. geref. kerk in Rijns burg een spreekbeurt te vervullen voor de Hervormde Evangelisatie. LONDEN (AP) De Engelse rooms-katholieke bisschoppen hebben de gelovigen op het hart gedrukt de richtlijnen van de Paus ten aanzien van de geboorteregeling te volgen maar allen, die daartoe niet bereid zijn, opgeroepen om die reden de kerk niet te verlaten. De encycliek „Humanae Vitae" heeft in Engeland en Wales, zoals el ders in de wereld, grote verdeeldheid gezaaid onder de gelovigen. In hun eerste gezamenlijke uit spraak over de encycliek zeggen de bisschoppen, dat de uitspraak van de Paus uiteraard „groot gewicht" bezit, maar voegde daaraan toe dat het „wel gevormde en voorgelichte geweten" voor leken zowel als pries ters de beslissende instantie blijft. De bisschoppen roepen de gelovi gen op de vraagstukken op verant woordelijke en gematigde wijze tege moet te treden in een geest van on derlinge naastenliefde. HILVERSUM (ANP) De chr. ge ref. synode behandelde gisteren on der meer de instructies van de par ticuliere synodes van het zuiden en van het oosten, die beide in de kerk orde een bepaling willen opnemen, waardoor het niet meer mogelijk is dat een predikant, die nog geen drie jaar in zijn gemeente staat, door een andere gemeente wordt beroepen. De rapporterende commissie stelde de synode voor aan deze verzoeken te voldoen. De synode deed dit inder daad. Drs. J. P. Versteeg heeft de syno de meegedeeld, dat hij zijn benoe ming tot hoogleraar aan de theologi sche hogeschool te Apeldoorn heeft aanvaard. De minister van Buitenland se Zaken van Guatemala, Emilio Arenales Catalan, is gisteren ge kozen tot voorzitter van de 23-ste zitting van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. Deze 46-jarige diplomaat volgt in deze functie de Roemeense mi nister van Buitenlandse Zaken Manescoe op. Foto: Catalan sa men met secretaris-generaal Thant. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De afschuwelijke „paddestoel", die op de eerste juli 1946 boven een atol midden in de Stille Oceaan toren de, heeft niet alleen gediend als een waarschuwing aan de ge hele wereld dat „de bom" onherroepelijk zou moeten worden beteugeld. Ze was bovendien verantwoordelijk voor de lang durige en ellendige periode van ballingschap, waartoe de nogal primitieve bewoners van de atol werden gedwongen. Pas deze week, 22 jaar en 22 atoombomproeven later, is verklaard dat de stralingsgraad „veilig" genoeg is om de eerste zwervende stam van het atoomtijdperk toe te staan terug te keren naar Bikini. ADVERTENTIE U hebt immers een salaris, of andere inkomsten Dan is het veiliger en handiger dat geld op uw postrekening te hebben. Dan kunt u met één pennestreek al uw rekeningen betalen, of het automatisch laten doen. Heel eenvoudig. Zo spaart u tijd, moeite èn geld: de overschrijvingen zijn gratis, de enveloppen ook en bovendien heeft u voor de verzending geen postzegel nodig. Via de Postgiro kunt u ook makkelijk sparen bij de Rijkspostspaarbank en bij Spaarbank Centrale Volksbank, Algemene Spaarbank voor Nederland en Spaarbank voor Protestants Nederland. Contant geld opnemen is geen probleem. Zolang het. postkantoor open is kunt u terecht. En de Postgiro zorgt ervoor dat u door handige dagafschriften altijd een duidelijk overzicht van uw financiën hebt. Bij elk postkantoor ligt een nieuwe brochure voor u klaar: „Wat u met uw postrekening kunt doen...". Daar staat alles in. is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. Hun gedwongen vertrek en de daaropvolgende zwerftocht doen on vermijdelijk bijbels aan. De 167 be woners van Bikini werden naar het landingsvaartuig van de Amerikaan se marine geleid door hun koning Ju da. Daarna speelden zij hun rol in een sage van mislukkingen en ge pruts van autoriteiten, die na hun te rugkeer wel eens voortgezet zou kun nen worden. Terwijl de rest van de wereld zich vergaapte aan het minis- cule zwemtenue dat de naam van de atol nog grotere bekendheid gaf, wer den de bewoners vrijwel vergeten. Zij zworven van eiland naar eiland, zon der er in te slagen een aanvaardbaar tweede vaderland te vinden en intus sen duurden op Bikini tot 1958 de nu cleaire proeven voort. De atol Bikini bestaat uit een groep van twintig koraalriffen die behoren tot de Marshall-eilanden. Ze werd uitverkoren als het eerste proefter- rein voor een nucleair avontuur in vredestijd. De eerste atoombom die boven de zee haar verwoestende kracht zou demonstreren, werd er tot ontploffing gebracht, in zijn verschik- kelijke werking een complete vloot van oude oorlogsschepen vernie tigend. Honden, ezels, geiten en ook op vrij grote afstand grazend vee werd besmet. Rongerik Niemand wist precies wat er zou gaan gebeuren. Het effect van een atoombomexplosie op een stuk land was duidelijk aan het licht gekomen bij de eerste test in Nieuw-Mexico en ook de uitwerking op de bevolking van Hirosjima en Nagasaki was be kend, maar de admiraals wens ten het ook met eigen ogen te zien. De Amerikaanse marine, die de Marshall-eilanden (een Amerikaans „trustgebied", dat vroeger onder voogdij van Japan had gestaan) be stuurde, besliste over het lot van de bevolking. Zonder rekening te hou den met hun levensonderhoud (voor namelijk visserij), werden de mensen overgebracht naar een ander atol, Rongerik en daar achtergelaten. Het duurde een jaar voordat de Amerikaanse marine reageerde op rapporten over de 'toestand op Ron gerik. De visserij zou er veel minder voorstellen dan op Bikini, de bevol king beschikte over slechts een der de van de hoeveelheid land die zij op Bikini hadden. Volgens rapporten be stond een serieus gevaar voor ver hongeren. Daar kwam nog iets bij. De bewoners ontdekten dat op het eiland een oude vloek rustte, waarop niemand hen van tevoren attent had gemaakt. Kwajalein In afwachting van een geschikter onderkomen, waar nog naar werd gezocht, werd de bevolkingsgroep toen overgebracht naar het in de buurt gelegen Kwajalein. Tenslotte werd hun het eiland Witho aangebo den. Maar omdat zij er niets voor voelden zich te onderwerpen aan de daar al wonende stam. kozen zij zelf het onbewoonde eiland Kili, een droog en onvruchtbaar eiland, acht honderd kilometer ten zuiden van Bi kini. Daar heeft de groep het achttien jaar uitgehouden, dikwijls niet in staat om te vissen, omdat er geen lagune is en de zee er zo ruw is dat Paddestoelwolk boven Bikini. het vaak maandenlang niet mogelijk is aan land te gaan. Terwijl de atoomwolken over de grasdaken van hun originele woonplaatsen dreven, probeerden de „Bikiniërs" op Kill wat industrie op te bouwen met de bedoeling voldoende te verdienen voor een zelfstandig bestaan. Maar dikwijls hebben zij moeten leven op kokosnoten en palmpitten. Nu dan de regering heeft besloten hen terug te brengen, zal er een fors programma van scholen- en woning bouw worden uitgevoerd. Door huwe lijken is de groep inmiddels gegroeid tot ongeveer 500. Het nucleaire tijd perk zal hen echter niet in hun pri mitieve vrede laten. Zeker een gene ratie lang zullen zij worden gadege slagen door een team van de Ameri kaanse commissie voor atoom energie, die ervoor moet waken dat de stralingsgraad in hun lichamen door onvoorziene omstandigheden toch te groot wordt. Verder zal het vermoedelijk nog een paar jaar du ren voordat zij werkelijk weer bezit kunnen nemen van hun geschonden koraalstranden. Het is zeer de vraag of Koning Juda dit zal meemaken. Hij Jöjdt aan de enige ziekte, die soms door straling kan worden genezen: kanker. MANILLA (Reuter) De Philip- pijnen en Maleisië, die het met el kaar aan de stok hebben sinds de re gering in Manilla aanspraken doet gelden op Sabah, het in 1963 tot de federatie Maleisië toegetreden deel van noord-Borneo, zullen op ministe rieel niveau gaan praten om een mogelijke top-conferentie tussen president Marcos en zijn ambtge noot Rachman voor te bereiden. In een gisteren in Manilla uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat presi dent Marcos het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft opgedragen zo spoedig mogelijk een regeling voor het overleg te treffen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11