Verolme thans werkt weer Vierduizend man moeten afvloeien Drie man dit jaar om maan Dikken vervangt coach Westphal JAMIN C Conflict VS-Thant Plan van Amerika Concessies van Praag in ruil voor vertrek van Russische troepen I (CHRISTINA GAAT ZINGEN Geen ontslagen gevallen Beperking beroepspersoneel Landmach t Wanverhouding engels drop LUNS BOEKT GEEN SUCCES WEERBERICHT Minder wind ©ucf Ot>?eric(if 1 maart I860 DINSDAG 24 SEPTEMBER 1968 No. 32595 LEIDSCH DAGBLAD Krecteur: A vaD Dlshoeck loofdredacteurDra J R Soetenborst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 DEN HAAG (ANP) Prin ses Christina heeft besloten haar studie aan de Rijksuniver siteit in Groningen te beëindi gen. Het is nu in de eerste plaats haar wens een weg te zoeken tot voltooiing van haar zelfstandigheid. in verband waarmee zij denkt aan een ver blijf in het buitenland. De keuze van haar verdere opleiding wordt bepaald door haar liefde en aanleg voor de zangkunst. De prinses zal dezer dagen voor een kort bezoek naar Canada vertrekken, ten einde zich te oriënteren omtrent de mogelijkheden tot verwezen lijking van deze plannen, spe ciaal ook die voor de zangoplei ding. In gezelschap van de Prinses zullen zyn haar particulier se cretaresse mej. N. M. de Vlie ger en mevrouw Phia Berghout directrice van Queeckhoven, het Internationaal Toonkunstenaars centrum in Breukelen, uitgaan de van de Eduard van Beinum- stichting. Dit is meegedeeld door de Rijksvoorlichtings dienst. Prinses Irene is naar Biafra vertrokken om haar schoonzus ter, Prinses Cecilia van Bour- bon-Parma, te helpen by het le nigen van de noden van de hon gerlijdende kinderen in dat ge bied, zo verluidde vandaag ir Madrid. ROTTERDAM ferolme werkt listeravond de 250 man sterke lachtploeg op de werf in Ro- enburf het werk na enige aar- eling weer had hervat, is van- norgen ook de dagploeg aan slag gegaan, 2000 man groot. !r zijn' geen ontslagen geval* (GPDI De directie had niermee gedreigd voor het geval de" nachtploeg gister- weer. Nadat avond niet aan het werk zou willen gaan. De werknemers van Verolme werden aan de poort opgevangen door hun bazen, die het advies gaven weer aan het werk te gaan. WASHINGTON (GPD, AFP) in de vooravond van de 23ste zit- ng van de Algemene Vergadering j in de Verenigde Naties zijn gisteren j rde woorden gevallen tussen secre- I ris-generaal Thant en de Amerl- tanse ambassadeur Ball. Thant zei op een persconferentie it hy zich „kon voorstellen" dat in resolutie aangenomen zou kun- en worden, die staking van de bom- irdementen op Noord-Vietnam be- it. De sec-etaris-generaal ging Is zover dat hij voor de jouma- een geïmproviseerde tekst voor dergelijke resolutie formuleerde, tamiddellijk na afloop van de pers- mferentie begaf ambassadeur Ball ch naar Thant en hoewel niet be is wat er tussen hen besproken rerd, kan wel worden aangenomen Jat de Amerikaanse ambassadeur tante uitlating zai hebben gekarak- eriseerd als n vorm van inmenging m de Amerikaanse buitenlandse po litiek. afloop van het onderhoud met hant zei Ball tegenover journalis- dat diens voorstel geen enkeie itieve bijdrage bevat voor het uccesvol verloop van onderhande- tgen in Parijs. Hij betreurde het dat de secretaris-generaal zijn uil- Hingen over Vietnam had gedaan onder de Amerikaanse V N -verte- snwoordiging te hebben geraad- (eegd oi zelfs maar te hebben in- lelicht „Ik weet niet of hij op de- elfde wyze heeft gehandeld met Hoord-Vietnam", zo voegde hij daar- tón toe. Dat de directie van Verolme vast besloten was een eind aan de sta king te maken, bleek uit de inhoud van het bericht, dal zij gisteren liet verspreiden, waarin stond dat ieder die in de avondploeg of de dagploeg het. werk niet onmiddellijk zou her vatten, op staande voet zou worden ontslagen. „We hebben een vuist moeten ma ken'. zei a'gemeen directeur A. Rijke, de staking heeft nu drie da gen geduurd, we kunnen dat zo niet laten voortduren" Niettemin neefr het gisteravond nog enige tijd ge duurd voordat alle 250 leden van de nachtploeg op aandrang van het kaderpersoneel aan het werk waren gegaan. DEN HAAG (GPD> Staatssecretaris Haex heeft het be roepspersoneel van Kon. Landmacht een brief geschreven, waarin hij erop wijst dat in de eerstkomende jaren zeker vier duizend man de dienst zullen moeten verlaten. Vrijwillige dienstverlating lijkt de bewindsman de beste oplossing, des noods met een kleine stimulans in materiële zin. al behoort een ..gouden handdruk" beslist niet tot de mogelijkheden. Voorts heeft hij een herstructurering van de legertop in studie, die vele functies overbodig zal maken. De reeds in de Defensie-nota en -begroting gesignaleerde wanverhou ding tussen de exploitatiekosten van de Kon. Landmacht en het voor in vesteringen beschikbare restant '83 tegen 17'.; nopen de bewindsman tot drastische beperkingen in de perso- neelssector. Door de voorgenomen verlaging van de pensioengerechtig de leeftijd van 60 naar 55 jaar zouden in de jaren tussen '73 en '76 vierdui zend man afvloeien, maar de staats secretaris schrijft nu dat tot zolang niet kan worden gewacht. De reduc tie zal reeds in 1970 moeten beginnen. Nagegaan wordt op welke wijze dit het meest pijnloos kan worden be reikt en de brief nodigt de beroeps militairen dan ook uit over het vraagstuk mee te denken. In het bijzonder moet de wanver houding tussen de sterkte van het Eerste Legerkorps '7500 man be roepspersoneel) en die van de dien sten in de nationale sector (35.000) worden herzien. De staatssecretaris neemt aan dat door automatisering, grotere samenwerking tussen de ver schillende wapens en dienstvakken en betere coördinatie op technisch gebied veel functies overbodig kun nen worden gemaakt. Aan de top van het militaire appa raat zal hij een reorganisatie door voeren die eveneens veel stoelen vrij maakt. De functies van chef genera le staf en bevelhebber der landstrijd krachten worden gescheiden, waarna de laatste vervalt. Hiervoor in de plaats komen dan vier directoraten: één voor het personeel, één voor het materieel, één voor financiële en één' voor de militaire zaken. Zij zullen een zodanige invloed krijgen, dat de overeenkomstige functies by de wa pens en dienstvakken kunnen verval len. Ook hierdoor worden vele thans nog bestaande doublures geëlimi neerd. De staatssecretaris legt er in zijn brief de nadruk op. dat hij een globa le schets geeft. Werkgroepen en de inspraak van het beroepspersoneel zullen de zaken gedetailleerd moeten uitwerken. ADVERTENTIE morgen voordeel 200 gram van 79 voor 69 niet duur we! heerlijk e,en huiveringwekkend, tafereel in Owerri, Biafra, dat in handen is gevallen van de Nigeriaanse troepen: een gevluchte Ibo-vrouw, met haar dode kind over de schouder, luistert gelaten naar een schreeuwende federale sol daat, die haar toebrult naar een vluchtelingenkamp te gaan. De Biafraanse regering heeft i intussen de volledige mobilisatie I van manschappen en materieel I gelast in een wanhopige poging j het offensief van de federale Ni- naar de aarde terug te keren. Zijn yerianen tegen Oemoeahia, het j de resultaten van de Apollo-VII niet butste bolwerk der Biafranen. tot geheel bevredigend, dan zal ook de I te brengen. Zelfs talloze WASHINGTON (Reuter) Amerika overweegt tegen het eind van het jaar een bemande Apollocapsule een vlucht om de maan te laten maken en naar de aarde terug te bren gen. Dit is meegedeeld door de leider van het Apollo maan- project van de Nasa, William Schneider. Deze spectaculaire tweede bemande Apollovlucht zou alleen worden onderno- j men, als de eerste bemande drie astronauten om het leven kwa vlucht in oktober perfect ver loopt. volgende Apollo slechts in een baan j kinderen zouden zich bij het Bia- om de aarde experimenteren met wel- fraanse hoofdkwartier in Oemoe ahia melden om dienst te nemen in het leger. Een grote menigte heeft daar een beroep gedaan op luitenant-kolonel Ojoekwoe om de strijd voor de onafhankelijk heid van Biafra voort te zetten. licht een „uitstapje" naar een re cordhoogte van 6500 kilometer. Het is niet onmogelijk, dat de Russen, die met de Sonde-V het eerste onbemande retourtje om de maan uitvoerden, volgende maand al een bemande vlucht om de maan zul len maken, doch daarbij wanneer althans de Sonde-vlucht van vorige week een generale repetitie was niet een dag lang om de maan rondjes draaien Wij tekenen hierbij aan, dat het thans gepubliceerde Amerikaanse plan enigszins op „paniekvoetbal" lijkt doch dit beslist niet is. De eerste beraadde Apollovlucht stond voor februari 1967. De fatale brai.u UjUeiis een grondvest waarbij PARIJS (GPD) Een „werk- diner" van minister Luns met zijn Franse eollega Debré heeft gister avond weinig of geen resultaat ge had: het nieuwe Westduitse plan, dat een economische en technolo gische overeenkomst met F.ngeland plaatst tegen de achtergrond van aansluiting van dit land bij de Zes, maakt even weinig kans als de oude re Benelux-voorstellen. die in die richting nog een stapje verder gaan. Het ziet er niet naar uit, dat deze plannen vrijdag a.s. in Brussel door Frankrijk geaccepteerd en zelfs niet in welwillende overweging genomen zullen worden. De eerste bemande vlucht met de Apollo-VII start vermoedelijk op 11 oktober. Dan beginnen Schirra. Eise- le en Cunningham een vlucht van maximaal twee weken in een baan om de aarde, waarin de Apollocap sule in de praktijk zal worden getest. Begin november zullen de resultaten door de Nasa nauwkeurig onder de loep worden genomen. Blijken deze geheel bevredigend, dan kan de Apol lo-VIII in december worden gelan ceerd voor een vlucht om de maan. De drie bemanningsleden zouden dan een dag lang om de maan cirkelen op ongeveer 96 km hoogte alvorens men, heeft daarna het hele Apollo- programnia ruim «uiuerliuil jaai ver traagd. Was dit niet het geval ge weest. dan zou ook indertijd de twee de bemande Apollovlucht in april 1967 een rondvlucht om de maan zijn geweest, wanneer de eerste vlucht perfect was verlopen. In zo verre stemt dus het thans bekend gemaakte plan overeen met het pro gramma van anderhalf jaar gele den. Prins Bernhard heeft van ochtend dc Mobil Oil raffinaderij in het westelijk havengebied van Amsterdam officieel in gebruik gesteld. PRAAG (AP) De Sowjet- Unie zou er in beginsel mee in gestemd hebben om op ze ven divisies na ten getale van 100.000 man het half miljoen soldaten, dat op het ogenblik in Tsjecho-Slowakije is, terug te trekken, zo is van welingelich te zijde vernomen. Maar deze overeenkomst is afhankelijk A M Het K.N.M.I. verwacht van heden- )t morgenavondafnemende buiig heid en geleidelyk meer opklaringen. Koude nacht, morgen overdag onge- V«T dezelfde middagtemperatuur als indaag. Tot matig afnemende noordwestelijke wind. (opgemaakt om 11.40 uur) 25 SEPTEMBER Zon op: 06.31 uur. onder: 18.31 uur. Maan op: 10.35 uur, onder 19.23 uur Hoogwater in Katwijk: 4.44 uur en H.04 uur, laagwater: 0.53 uur en 13.05 uur. van verdere Tsjechische con cessies, zoals strengere pers- censuur. Deze concessies zou den besproken moeten worden op een spoedig te houden con ferentie tussen Russische en Tsjechoslowaakse leiders in Moskou. De terugtrekking van de Russische troepen zou vol tooid moeten zijn op 28 oktober, de 50-ste gedenkdag van de on afhankelijkheid van Tsjecho- Slowakije. Zoals bekend heeft de speciale Russische gezant Koeznetsow reeds besprekingen met de leiders in Praag gevoerd. Hij zou hun hebben meegedeeld, dat zij in Moskou slechts gematigde en redelijke eisen hebben te verwachten over perscontrole en verwijdering van een aantal hoge ambtenaren, die door Moskou worden beschouwd als anti-Russische of con tra-revolutionair. Er zou vorige week ook contact zijn geweest tus sen een Tsjechische militaire dele gatie en de Russen in Moenkatsjewo over het onderbrengen van de bezet tingstroepen. De Tsjechen zouden zich bereid hebben verklaard drie grote militaire centra (waarvan één in de omgeving van Praag) ter be schikking van de Russen te stellen. De Tsjechische vice-premier Ha- mouz is gisteren naar Moskou ver trokken, waar hij zijn land zal ver tegenwoordigen op een bijeenkomst van het dagelijks bestuur van de Comecon, de Oosteuropese economi sche gemeenschap. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's ARNHEM (GPD) Terwijl NOC en KNAU nog druk aan het praten wa ren over de kwestie Wil Westphal. waarbij men nog steeds met de ge dachte speelde de atleüiekcoach als nog naar Mexico te sturen, maakte vannacht 'n telefoontje van dr. Van Dokkum uit Mexico verdere bespre kingen over dit onderwerp overbodig. De chef de mission van de Neder landse Olympische oloee Hpelde mee. dat Westphal niet welkom was in Me xico, Zijn komst, werd door 't over grote deel van de ploeg als ongewenst beschouwd. In overleg met de KNAU heeft het NOC Jacob Dikken uit Uden. trainer van Wilma v. d. Berg. als plaatsvervanger van West phal aangewezen. Jacob Dikken. 35 jaar. is omzichtig benaderd door de KNAU en het NOC. Hy is vannacht enige keren polsend gebeld door officials van de KNAU Hij was toen nog niet definitief aan gewezen omdat er verscheidene zaken geregeld moesten worden, zo als de toestemming van de Inspectie van het onderwijs om Dikken voor de komende weken vrij te maken. De Brabander is onderwijzer aan een lagere school in Uden. De voor zitter van De Keien, waarvan Dik ken trainer is, heeft midden in de nacht de toestemming van de onder- wijsinstructie los gekregen. Vanoch tend echter stond Dikken nog voor de klas alsof er niets aan de hand was. Zijn vrouw was inmiddels wel begon nen aan de Mexico-reis van haar man. Zy begon al koffers te pakken. Voor Dikken is de aanwijzing als invaller voor Westphal niet als een grote verrassing gekomen„Ik stond ook bij de namen van de men sen die er voor in aanmerking kwa men. Het ging bovendien vooral om de sprintsters Daarin heb ik me ge specialiseerd, hoewel ik als trainer van De Keien natuurlijk ook de an dere zaken voor myn rekening neem Maar met Wilma v. d. Berg kwam ik nationaal in het nieuws. Ik ken ook de andere meisjesatleten van de Olympische ploeg heel goed Ik vond het dus niet zo vreemd dat ik aange wezen werd". „Ik had van myn collega's toch wel meer solidariteit verwacht", is de reactie van bondscoach Westphal. „Ik begrijp natuurlyk dat de KNAU naar Dikken is toegekomen met het argument: je gaat in het belang van de ploeg. Maar je kunt ook weigeren in het belang van de ploeg. Als Dik ken dat gedaan had, hadden ze nie mand anders dan niij naar Rlexico kunnen sturen. Dan had dus de man gegaan die het meest geschikt was. Maar ik heb gemerkt dat niet alle collega's even integer zijn". Voor Westphal komt de benoe ming van Dikken neer op een grote teleurstelling. Toch kan hij wel be grip opbrengen voor de aanwij2dng van de Brabantse trainer. ..Dikken is onder deze omstandigheden nog de meeste geschikte man om naar Me xico te gaan. Hij zal natuurlyk moe ten werken onder de voorwaarden die ik afgewezen heb. Dat is logisch. Hy heeft met de ploeg niets uitstaande gehad. Voor de sprintsters is hij het meest geschikt. Ik heb altijd respect betuigd voor de wijze waarop hij Wilma v. d. Berg getraind heeft". De teleurstelling van Westphal is dan ook alleen veroorzaakt door het feit dat Dikken de benoeming aan vaard heeft. „Je vecht toch niet voor jezelf, maar ook voor alle collega's. Om eindelyk de verhouding tussen de KNAU en de trainers eens en vooral duidelijk te regelen". i Uit het Leidsch Dagblad van f 23 September 1868: t Bij de gehouden aanbeste- t ding van het nieuwe Nosoco- t mium academicum alhier J waarvan de fundering be- reids gelegd is, was de min- t ste inschrijver I. Boudzi al- J hier voor f 249,100. f (Advertentie) Zomer zorg. t Het 2e concert door het ver- eenigt Harmonie-corps uit l het Fransch opera-orchest te l 's Hage onder directie van den heer C. J. Becht op Vrij- l dag 25 Sept. 1868 des avonds j te 7 uren. Entrée voor een j Heer met 2 Dames 99 cents, elke Dame meer 50 cents.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1