SANERING IN LEIDEN VERLOOPT TRAAG aardgas voor warmte rkeersmaatregelen in de binnenstad Koopavond in Leiden? Gemeentebestuur staat voor vele problemen Ruime aanvoer met goede handel „GESCHONDEN" STADSWIJK Onvoldoende Huisvesting in holland brengt een buis de warmte bij u thuis BRILJANTEN SIERADEN Leidse veemarkt ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA ADVERTENTIE (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Wie in een te saneren wijk eens ronddwaalt wij deden dit in het gebied Zijlsingel-Herengracht komt onder de indruk van wat hier allemaal moet verdwijnen en reeds ge sloopt is. In totaal zijn in dit saneringsplan 540 percelen, waar onder ook een aantal kleine bedrijven en pakhuisjes, opgeno men. Een groot deel van de bebouwing (368 percelen) is reeds in eigendom verworven en ook afgebroken. Hoewel bij de sanering van de binnenstad, overeenkomstig de raadsbesluiten, prioriteit zoordt gegeven aan dit gebiedgaat het vele bewoners in deze „geschonde" stadswijk niet vlug genoeg. Zij vinden daarbij het Leidse College van B. en W. aan hun zijde. Ook dit College zou gaarne systema tisch en in een vlot tempo de sa nering tot een voldongen feit wil len brengen, waarna aan de op- bouio er is een bestemmings plan van kracht kon worden begonnen. Maar er zijn problemen, proble men waarmee ook steden als Den Haag. Rotterdam en Amsterdam (om er maar enkele te noemen) te ma ken hebben. Allereerst de finan ciële Nog onlangs werd daarover gesproken tijdens de jaarvergadering van de Vereniging van Zuidhollandse gemeenten. AA» VtiS -:iA,G?DL WCNIN'G Uit de daar gehouden inleidingen werd duidelijk, dat de subsidiëring voor krotopruiming (sanering) van de rijksoverheid niet voldoende wordt geacht. Met grote belangstel ling zien B. en W. dan ook de nieuwe rijksregeling tegemoet, welke als uit vloeisel van de Woningwet en de Wet Ruimtelijke Ordening in de plaats zal treden van de thans geldende (en onvoldoende) rijksbijdrageregeling van 80 in de verwervingskosten. 81echts een aanzienlijke verhoging Een bordje, dat voor zichzelf spreekt en waarvan men er tien tallen aantreft. (Foto LD/Holvast) van de rijksbijdragen zal in de ko mende jaren, mede gelet op de hoge kosten van openbare werken, de sa nering en reconstructie van oude stadskernen op gang kunnen bren gen. Het gebied tussen de ZijlsingeJ en Herengracht is zulk een oude stadskern. Een tweede probleem vormt het ontbreken van een snelle actie (ont eigening) om onbewoonbaar ver klaarde woningen in handen te krij gen. In bovenstaand gebied zijn nog al wat onbewoonbaar verklaarde woningen Tenslotte een derde probleem dat van de huisvesting. Het valt in eerste instantie niet mee om voor al de be woners in het te saneren gebied ver vangende woonruimte te vilden. Het LEIDEN Met de tweede uitvoe ringsfase van de verkeersmaatre gelen in de binnenstad schiet de dienst van gemeentewerken flink op. Reeds gereorganiseerd zijn: Apothekersdijk, waar een blauwe zo ne is ingesteld; Stille Rün, waar aan de waterkant een parkeerverbod en aan de hui zenkant een stopverbod van kracht zijn; Stille Mare. waar 11 parkeerme- ters zijn geplaatst en een parkeer verbod aan de westelijke kant is in gesteld; Lange Mare, waar de blauwe zóne geldt (met drempels bij de Marebrug. Dolhuissteeg, Caeciliastraat en Vrou- wenkerkkoorstraat) en waar 11 par- keermeters zijn geplaatst; Vrouwenkerkkoorstraat waar een richtingverkeer vanaf de Haarlem merstraat tot aan het Vrouwenkerk hof is ingesteld. In de komende week wordt een richtingverkeer ingesteld langs de huizen aan de Nieuwe Beestenmarkt in de richting van de Steenstraat met een vervangende route over het par keerterrein van Narmstraat naar Turfmarktbrug; het tussenliggende parkeerterrein nabij de Boerhaave- zalen (Lange Agnietenstraat), het markeren van langs- parkeerruim te aan de Turfmarkt en het instel len van eenrichtingverkeer in de Cae ciliastraat in de richting van de Turfmarkt met een stopverbod voor de oneven zijde worden eveneens vol gende week uitgevoerd. Men denkt hiermee voor 3 oktober gereed te zijn. Een deel van het te saneren ge bied. Op de voorgrond de Waard- gracht, die evenals de Oranje gracht, moet worden gedempt. Op de achtergrond de (gesloten) Oosterkerk aa?i de Herengracht. Zoals bekend blijft de straativand aan deze gracht behouden. (Foto LD/Holvast) streven zal erop gericht dienen te zijn om dit via doorstroming te vinden. Zoals gezegd heeft dit plan betrek king op circa 540 percelen. Dit wil nog niet zeggen, dat dit ook 540 woonruimten (gezinnen) zijn, waar voor een andere woning moet worden gezocht. Vele van deze woningen worden zowel onder als boven be- i woond. Hoewel wij er vanuit gaan ook de gemeente doet dit dat de toenemende welvaart het toestaat, dat een hogere huur wordt betaald, maakt het altijd nog een groot ver schil uit of een hoofdbewoner een huur van f3.00 per week „opbrengt" dit is thans veelal het geval of twintig gulden oer weej, een bedrag, dat momenteel op tafel wordt gelegd voor een woning, welke aan de nor maal te stellen eisen voldoet. Wie mocht menen, dat de gemeen te in eerste instantie voor deze sanering nog slechts een klein bedrag „op tafel heeft gelegd", vergist zich LEIDEN Het lid van de Leidse raad, de heer J. Lijten <KVP), heeft zich met de volgende vragen tot het College van B. en W. gewend: Is het het College bekend, dat in tal van gemeenten in Nederland een koop avond is ingevoerd, hetgeen ten nutte strekt van het winkelend publiek als mede van de winkeldrijvende stand zelf? Indien deze vraag bevestigend wcrdt beantwoord is het College dan bereid stappen te ondernemen om ook in Leiden een koopavond in te voeren en indien er bij het College, gelet op eventuele adviezen van Ka mer van Koophandel of Middenstand, bezwaren worden geopperd, althans gedurende een jaar proef te nemen met deze koopavond? Parkeerineters zijn bijgesteld LEIDEN De wisselvalligheid in de reactie van parkeermeters bij het toedienen van muntstukken is van j de baan. Na klachten hierover zijn j de meters door de fabrikant bijge teld en is het euvel verholpen. Men krijgt nu een half uur par keerrecht na inworp van een dub beltje, een heel uur voor een kwart je en anderhalf uur na het inwerpen van een dubbeltje en een kwartje Op andere doseringen reageert de meter niet. Ook is het niet mogelijk resterende parkeertijd op een meter extra te krijgen. Als bijvoorbeeld een meter nog 25 minuten parkeertijd aangeeft dan springt de wijzer na inworp van een dubbeltje slechts vijf minuten verder. zeer. Aan verwervingskosten om deze wijk eens bewoonbaar te maken is reeds een bedrag van ruim één en een kwart miljoen uitgegeven, hier onder zijn begrepen taxatie, aankoop, schadeloosstelling, ontruiming, over drachtskosten, onteigening en vor- deringskosten. PUBLIKATIE N.V. NEDERLANDSE GASUNIE Hoewel wij na onze oriënte- ringstocht tot de conclusie moe ten komen, dat de sanering in dit gebied traag verloopt: een bewoner I van het niet te saneren gebied „wü verpauperen hier langzaam", kunnen wij toch ook begrip opbrengen voor de moeilijkheden waarvoor het- Col lege van B. en W. staat: te weinig geld, een starre onteigeningverorde ning en te weinig mogelijkheden voor een doorstroming van de gezinnen. Aan één essentiële voorwaarden „om de wjjk schoon te houden" zouden B. en W., met de verordening in hun hand, evenwel kunnen voldoen: zuiver dit gebied van autowrakken langs de openbare weg. Zij staan er zuiver dit gebied van autowrakken langs de openbare weg. Zij staan er langs de Waardgracht en onmiddel lijke omgeving. Een „geschonden" stadswijk. In totaal moeten hier 540 percelen worden gesloopt. (Foto LD/Holvast) ADVERTENTIE Moderne diamantcollectie. Ringen met briljant reeds vanaf f75.—. Ook verlovingsringen Juwelier y. d. WATER Haarlemmers tr. 181 Altijd voordelig, 's Maandags geslotens Voorbehoedmiddelen voor India In het kader van het streven naar geboortenbeperking in India zal in december te Trivandrum in de staat Kerala de grootste condoomfabriek van het land worden gebouwd. Deze fabriek die met Japanse steun wordt gebouwd en waarvan de bouwkosten 15 miljoen ropü (ongeveer 7.4 mil joen gulden) bedragen, zal beginnen met een produktie vam 144 miljoen j condooms per jaar. De capaciteit van de fabriek is tweemaal z» groot. LEIDEN Als sluitmarkt van het zomerseizoen, dat met regenachtige en donkere weersomstandigheden de herfst in luidde, mocht de gisteren gehouden veemarkt er echt wel zijn. De aanvoer was maar enkele honderdtallen meer dan verleden week, voornamelijk door de grote aanvoercijfers van de afde ling wolvee en varkens. Ook het marktbezoek stemde tot tevre denheid. De „Johannes Frans" Bij de Koninklijke Hollandsche Lloyd is gis termiddag het bericht binnengeko- j men. dat men op de in nood verke rende tanker „Johannes Frans" het binnenstromende water onder contro le heeft. De sleepboten die ter assi stentie onderweg waren, werden van nacht bij het schip verwacht. Vraag en aanbod hielden de han del gezond. Hoewel er hier en daar wel aan de prijzen getroken moest worden, waarbij vooral de kwaliteit van te vette of te lichtsoortige die ren van invloed waren, wisten de prijzen zich toch wel goed te hand haven en was er geen enkele rubriek die lager noteerde. Weer duurder waren de vette kal veren en de slachtvarkens terwijl ook de biggen en de geiten iets hoger no teerden. De totaal aanvoer bedroeg rond 3200 dieren GEBRUIKSVEE. Hoewel deze afdeling ook met een ruime aanvoer voor de dag kwam, bleef de handel vrijwel ongewijzigd. De melk- en kalfkoeien hielden het bij een rustige prijshoudende handel en wat de handel in vare koeien betrof, waren de goedsoortige en veel melk gevende dieren redelijk te plaatsen, maai liep het voor de gewone koeien zeer kalm af. Notering: Melk- en kalfkoeien van f 975,— tot f 1250— en f 1650,—, Vare koeien van f 600,— tot f 1000.— en f 1425,Enkele mooie dieren boven notering tot plm f 1475, VETTE KOEIEN. In deze afdeling was de aanvoer tamelijk minder dan vorige week. Ook op de andere mark-1 ten waren de aanvoeren niet te ruim Hoewel de vleeshande' en de export zich nogal rustig gedroeg en had het krapachtige aanbod van vett^ koeien een redelijke handel tot gevolg, waarbij de prijzen zich staande wis-1 ten te houden De slachtstieren wer den vlot en iets stijver in prijs ver kocht. Notering per kg geslacht gewicht: Vette koeien van f 3.65 tot f 4,20 en f 4,70. Extra kwaliteit tot f 5.15. Slachtstieren van f 4.60 tot f 4.90 Worstkoeien >'an f 3.50 tot f 3.60. VETTE KALVEREN Het aanvoer - cijfer in deze afdeling lag veel lager dan vorige week. Zo langzamerhand raken we weer door de dieren van de eerste mest heen. De aangevoerde dieren waren echter in doorsnee ge nomen toch weer van tamelijk goede kwaliteit. Bij een goede vraag had de handel een vlug verloop met op lopende prijzen. Notering per kg levend gewicht: van f 3.50 tot f 3.90 en f 4.25. WOLVEE. Hoewel de marktaan- voeren van deze week over het alge meen vrij normaai bleven, gaf de Leidse markt gisteren een grotere aanvoer van vette lammeren te zien. Er moest daarom nogal- aan de prijs getrokken worden, te meer daar de verkopers zich op hogere prijzen hadden ingesteld die niet haalbaar bleken. De handel in vette lammeren, waaronder jammer genoeg te veel lichtsoortige dieren, kreeg daardoor een stug verloop Met de vette scha pen ging het vanwege het geringe aanbod beter Deze dieren werden goed tot tamelijk vlot en goed prijs houdend verhandeld. Ook de afdeling fokschapen trok weer meer belangstelling, het foksei- zoen staat daD ook weer voor de deur. Hoewel de beste fokschapen meest worden aangehouden en de markt niet zien. wareD er ditmaal enkele bijzonder mooie koppels fok schapen en «-ammen aangevoerd waarvoor de nandel een bevredigend verloop had. Deze dieren vielen ech ter buiten de notering. Notering: Vette schapen van f 100 tot f 125,— en f 150,—. Vette lam meren van f 120,— tot f 140,— en f 165,— Fokschapen van f 140 tot f 160,— en f 180,—. Bijzonder mooie stamboek-fokschapen en rammen boven notering tot plm. f 240.—. VARKENS VOOR FOK- EN MES- TERIJ. Behalve een behoorlijke rui me aanvoer meldt deze afdeling wei nig verandering. De vraag was willig genoeg en de handel redelijk met iets stijvere prijzen voor de biggen. Notering: Drachtige zeugen van t 375,- tot f 400,— en f 450.—. Schrammen van f 85,— tot f 95,en f 115,— Biggen van f 68,— tot f 74.— en f 78.—. SLACHTVARKENS. De handel in slachtvarkens laat weinig te wensen over. De export is goed. in het bij zonder naar Frankrijk Bij het grote maar voor de \raag schraal toerei kende aanbod waren de dieren weer duurder en vertonen de prijzen een stijgende tendens. Prijzen per kg levend gewicht: Lichte slachtvarkens van plm f 2,40 tot f 2,45. Lichte slachtzeugen van plm. f 1,80 tot f 1,90. GEITEN. Ook in deze afdeling weer een mooie ruime aanvoer en een vlotte handel met Iets hogere prijzen voor de zwaardere dieren. Notering van f 30,— tot f 75,— en f 115,-*

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3