Nieuw Links wil geen breuk Man niet meer hoofd" gezini Bekendmaking Prijsverlaging Philips televisie Radicalisering in raam eigen partij De prijsverlaging gaat heden in Prijzen per 19 september 1968 Philips Nederland nv Wij nodigen U uit tot een bezoek aan onze GLOEDNIEUWE radio en televisieafdeling. Een NIEUWE collectie met de NIEUWE verlaagde prijzen staat voor U uitgestald. LEIDEN In conflict met overheid Chr. GerefKerk en de vrouw in het ambt Marion G. Romney bezoekt ons land De rol van de ondernemer Bakens verzet VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T (ADVERTENTIE) m NIJMEGEN (GPD) De met enige spanning tegemoet ge ziene bijeenkomst van Nieuw Links in Nijmegen heeft gisteren in geen enkel opzicht het vuurwerk opgeleverd, dat werd ver wacht na de recente vinnige notawisseling tussen fractievoor zitter Den Uyl en de kerngroep van Nieuw Links over de her oriëntatie en reconstructie van de Partij van de Arbeid. De vergadering in Nijmegen bleek een rustige voortzetting te zijn van de samenkomsten, die Nieuw Links voordien in Utrecht heeft gehouden. Nieuw Linksers bepaalden er zich in hoofdzaak toe, elkaar over en weer op de vingers te tikken en de naam Den Uyl werd hierbjj nauwelijks genoemd. om sterk te staan by het partycon gres in het voorjaar van 1969. De ver gadering werd door ongeveer 150 per sonen bezocht. Herhaaldelijk gestelde vragen over de werkelijke conflicten in de PvdA en de botsing tussen de groep van ze ven uit Nieuw Links en de heer Den Uyl, bleven onbeantwoord. Aangekondigd was, dat in Nyme- jen zou worden vergaderd, omdat de revolutionaire geest daar al zo duide lijk tot uiting is gekomen. Maar de komst van een jonge moe der met baby. die binnenkwam om pittige pamfletten uit te delen, werd door gespreksleider Han Lammers nauwelijks gewaardeerd. Hy maakte duidelijk dat zoiets geenszins de be doeling was van de komst naar Nij megen. Den Uyl en anderen, aldus deelde hjj mede, hebben dit uitwyken naar de provincie verkeerd begrepen. Het niet de bedoeling om een breuk te veroorzaken of de Party van de Ar beid te laten ontploffen. Het ligt lelfs niet in het voornemen om uit de partij te treden als de ideeën niet verwezenlijkt kunnen worden. Geen antwoord De enige wens is, om in het raam van de eigen party de PvdA te radi caliseren en de partijorganisatie te hervormen en in de provincie een grote schare medestanders te vinden BONN (Reuter) Predikanten m Oost-Duitsland zijn door een verkla ring waarin zij hun leedwezen uit spreken over de invasie van Tsje- cho-Skrwakije, in conflict geraakt met de communistische autoriteiten. De verklaring, die zondag in- ver scheidene kerken van de kansel is voorgelezen, was opgesteld op een bijeenkomst van vooraanstaande geestelijken. De predikanten betreu ren met name, dat Duitse troepen tan de invasie hadden deelgenomen, wat volgens hen voor de Tsjechoslo- waken wel bijzonder kwetsend moet zyr. geweest. Volgens in Bonn ontvangen be richten heeft de Oostduitse staatsse cretaris voor kerkelijke zaken, Sel- gewasser, de Oostduitse protestantse autoriteiten in Berlyn gewaarschuwd voor ernstige consequenties Het zou al zeker zyn, dat de mo gelijkheid voor predikanten om naar het buitenland te reizen, beperkt wordt. Discussie De bijeenkomst was de eerste uit een reeks van dertien, waarmee Nieuw Links in de komende herfst en winter de discussie over de ver nieuwing van de politiek en de radi calisering van de Partij van de Ar beid op gang wü brengen. De laatste wordt op 1 maart 1969 in Den Haag gehouden. Men acht het vooral ook met het oog op het PvdA-congres in het voorjaar van 1969, erg belangrijk dat overal in het land zoveel mogelijk partijleden betrokken worden in het gesprek over de vernieuwing en ra dicalisering van de PvdA. HILVERSUM (ANP) In haar voortgezette zitting heeft de generale synode der Chr. Geref. Kerken te Hilversum aandacht besteed aan de jeugd. In de discussie werd naar vo ren gebracht, dat er een dialoog moet zijn tussen ouderen en jongeren en dat de ouderen de confrontatie met de jongeren niet moeten schu wen. Vervolgens heeft de synode zich bezig gehouden met de zaken van de evangelie-verkondiging onder Israël. De synode besloot goed te keuren dat de deputaten samenwerken met de raad van de Ned. Hen' Kerk voor de verhouding van kerk en Israël en de deputaten van de Geref. Kerken voor de verkondiging van het evan gelie onder Ièraël. De synode heeft verdei- besloten de theologische hogeschool te Apeldoorn ook open te stellen voor hen die niet speciaal de wens te kennen geven om opgeleid te worden als predikant van de Chr Geref. Kerken Hoewel er in de discussie bezwaren naar voren werden gebracht, omdat men vrees de dat de sfeei aan dc theologische hogeschool zou veranderen, heeft de synode haar besluit toch met op één na algemene stemmen genomen Zy die geen predikant willen worden, maar toch aan de school willen wor den opgeleid, moeten wel instemming betuigen met de gereformeerde belij- denisg'eschrif ten. Daarna heeft de synode de kwes tie van het kiesrecht van dc vrouw in de gemeente nesproken. Zij heeft de ze zaak nog niet kunnen beëindigen, omdat zjj aan de commissie, die zich mei de voorbereiding van deze mate rie heeft beziggehouden, opdracht had gegeven zich opnieuw met de de putaten te beraden Nog in deze zit tingsperiode van de synode zal de kwestie opnieuw aan de orde worden gesteld. Centra voor daklozen in Indonesië UTRECHT (ANP) Het wereld- diakonaat van de Geref. Kerken heeft op dringende verzoeken uit In donesië in principe besloten voorzie ningen te treffen voor enige duizen den daklozen en zwervers in dat land De totale kosten zijn begroot op f 300.000. Daarmee wil men in de stad Semarang eenvoudige tehuizen, scho len, een polikliniek en een kerkelyk centrum bouwen. Cnder de daklozen bevindt zich ook een groot aantal vrouwen, doorgaans weduwen, die na de dood van hun man geen enkel inkomen meer heb ben. De zwervers hebben zelf een or ganisatie opgericht om tot een mens waardig bestaan te komen. Een voor naam doel van deze organisatie is de kinderen vakonderwijs te geven, zo dat deze althans uitzicht krygen op een beter bestaan. In een buitenwijk van Semarang zal het gereformeerd werelddiako- naat in samenwerking met de Ja vaanse Kerk in de komende jaren vier eenvoudige wooncentra voor in totaal 2500 mensen bouwen en verder een kleuterschool, een lagere school en een medisch centrum. Ook komt er een kerk bij, omdat er door het kerkelyk werk onder de zwervers een christelijke gemeente is ontstaan. Zy hebben zelfs een zangkoor gevormd. Marion G. Romney, apostel van de kerk van Jezus Christus Van de Hei ligen der Laatste Dagen, zal morgen op Schiphol aankomen voor een in spectiereis van de Nederlandse zen ding. In april werd mr. Romney aan het hoofd geplaatst van de zending in Nederland, België, Frankrijk, Scan dinavië en Zuid-Afrika, na 17 jaar lang de leiding te hebben gevoerd over de zending in Mexico en Mid- den-Amerika. BRUSSEL (ANP) Unapac. de in ternationale unie van christelijke on dernemers. houdt van 2 tot 5 okto ber in Brussel haar vierjaarlijkse we reldcongres. met als thema „De rol van de ondernemer en de onderne ming in de wereld van straks". Uniapac omvat een honderdtal ver enigingen in 25 landen. Voor het con gres in Brussel worden 500 afgevaar digden verwacht. Op het programma staan o.a. com missievergaderingen, waarin de structuur van de onderneming, rechtvaardiging van de winst, mede zeggenschap en gezagsverhoudingen zullen worden besproken. Op de eer ste congresdag zal het woord worden gevoerd door dr. Visser 't Hooft, voormalig secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, en dr. P. Kuin, van de Raad van beheer van I Unilever. ALPHEN AAN DEN RIJN Pupillen van de „Rijnstroom"- Marthastichting laten de serie kinderpostzegels 1968, voorstel lende sprookjesfiguren, zien. De nieuwe kiiiderzcgeL» werden ge toond tijdens een symbolische verdeling in de kerkzaal van „Rijnstroom" van de opbrengst van de actie 1967. Zoals het LD gisteren berichtte, krijgt de Alphense instelling een bedrag van f 150.000.— uit het totaal van f 5.100.000,In het midden de heer G. de Vries, hoofd directeur posterijen. (Foto Lerdscih Dagblad» Uefa-jeugdtoernooi BERN (ANP) Het Nederlandse Jeugdelftal zal, om de eindronde van het UEFA-toernooi te bereiken. Frankrijk en Zwitserland moeten uitschakelen. By de gisteren in Bern gehouden loting bleek dat acht lan den zeker zyn van een plaats in de eindronde, die van 17 tot 29 mei 1969 in Leipzig wordt gehouden, ter wijl zeventien landen kwalificatie- wedstryden moeten spelen voor de overige acht plaatsen. De kwalifica tiewedstrijden bestaan uit een thuis- en een uitwedstryd. De landen die zich direct plaatsten zyn: Turkye, Roemenië, Spanje, Malta, Oostenrijk, Polen, Tsjecho- Slowakye (titelverdediger) en Oost- Duitsland. De indeling van de eind ronde wat de poule van Nederland betreft, is: groep c: West-Duitsland of Zweden, Albanië of Bulgarye, Ne derland of Frankrijk of Zwitserland. Spanje. Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Bird aardReitsum c.a. J. J. van Zorge te Vorden (Old.) die dit beroep heeft aangenomen te Melissant P. Kolyn te Scherpeni»- se. Bedankt voor Schipluiden (toe®-) B. C. de Gelder te Wissenkerken. GEREF. KERKEN Benoemd tot bystand in het pas toraat te Oldenzaal-Denekamp F. J Scholten. a.s. emeritus-predikant te IJsselstein. UTRECHT (ANP) De unie „Ben school met den bybel". die aioh vo rige maand heeft omgevormd bot unie .School en evangelie", heeft met de jaarlykse uniecollecte de bakens volledig verzet. De opbrengst van de ze traditionele jaarlykse collecte zal niet meer als vanouds worden aange wend ter bestrijding van noden in het binnenlana. Het accent wordt van nu af gelegd op projecten lm ontwikkelings- en emigratielanden. Nieuw is voorts, dat de collecte niet meer is gespreid over acht maanden van het jaar, maar in één week en wel van 7 tot 12 oktober aanstaande. Men wil dan minstens een half miljoen gulden byeen zien te brengen. Dit bedrag is nodig om de beoogde projecten te kunnen uit voeren. Algemene wens in kamer DEN HAAG IGPD) —De man moet worden onttroond als „hoofd van de echtvereniging." Dat is gis teravond In vele toonaarden in de Tweede-Kamer betoogd. De Kamer behandelde de Invoe ringswet voor het eerste boek van het nieuwe Burgeriyk Wetboek, dat gaat over het personen- en familie recht. Zowel D'66, PvdA, KVP (gedeelte lijk), VVD, AR. als CHU (gedeelte lijk) wilden het hoofd van de echt vereniging het liefst zien vallen. En het ziet er dan ook naar uit dat dat zal gebeuren. Ook het zogenaamde „treurjaar," de periode van 306 dagen, waarin een vrouw niet mag hertrouwen, wil len PvdA en D'66 niet meer in de wet zien. De bedoeling van de bepa ling is om een kind, dat de vrouw nog kan verwachten op naam van de vorige man geboren te laten wor den. Zowel de socialist Wierenga als mej. Goudsmit zeiden daarin niets te zien. „Zo'n kind kan maar het beste in de harmonie van het gezin geboren worden." betoogde de socia list. Mej. Goudsmit voegde er aan toe, dat de bepaling gemakkelyk ontdoken kan worden, doordat de ADVERTENTIE vrouw wel in het buitenland kan trouwen. Enkele andere voorstellen: Leeftijdsgrens voor meerderja righeid stellen op 18 jaar (D'66, PPR, PvdA) Onder curatele stelling moge lijk maken by misbruik van verdo vende middelen (WD) De verplichting, dat de man de vrouw moet onderhouden, schrap pen (PvdA). Het komt nameiyk steeds meer voor dat de vrouw voor (een deel van) het inkomen zorgt zoals in studentenhuweiyken. Alimentatierechten dienen ook te gelden voor degene, tegen wie een echtscheiding is uitgesproken MANCHESTER (Reuter) Het Russische ruimtevoertuig Sonde-V, dat volgens Engelse gegevens een vlucht naar de omgeving van de maan zou hebben gemaakt, bevindt zich in een baan die hem steeds dichter by de aarde brengt, zo meldt het Britse observatorium Jodrell Bank. Het observatorium ontvangt sedert gistermiddag weer signalen. Zelfs werden de radiouitzendingen van een menseiyke stem gehoord. Volgens directeur sir Bernard Lovell van Jodrell Bank betreft dit ver- moedelyk een bandopname. Per 1 januari 1969 komt door de wijziging van de omzetbelasting het speciale weeldetarief voor televisie te vervallen. Dit betekent dat de prijs van televisie toestellen, zowel voor kleur als zwart/wit, op dat moment zal kunnen worden verlaagd. Hierdoor zouden velen hun aankoop tot 1 januari 1969 terecht kunnen uitstellen. Teneinde deze stagnatie, die niet in het belang is van consument, handel en industrie, te voorkomen, is besloten deze prijsverlaging reeds heden te doen ingaan. Philips wacht dus niet tot 1 januari 1969, maar verlaagt de televisieprijzen nu. Kleurentelevisie: Tafelapparaat groot-beeld2350.- Idem universeel2500.- Consolette groot-beeld2670.- Idem universeel2825.- Console groot-beeld2775.- Idem universeel2950.- Zwart/wit televisie: Tafelapparaat klein-beeld620.- Idem universeel720.- Tafelapparaat groot-beeld kunststof kast680.- houten kast770.- luxe uitvoering850.- Tafelapparaat groot-beeld universeel kunststof kast 780.- houten kast870.- luxe uitvoering980.- Universele apparaten run tevens geschikt voor ontvangst van Belgische programma's. Eindhoven, 19 september 1968

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7