lladerna met R.O. in een wonderlijk programma Willem de Kooning ontving Talensprijs W0C0L0UR Raad eens wie er komt eten? Een neger! Films in Leiden Jintan K. EN O. OPENT CONCER TSEIZOEN A De hel van Macao Spanning in koele kleuren in Samoerai Boeken van beurs te Frankfurt verwijderd Leonard Bernstein stortte in elkaar Expositie „Luister van het orgel" Een moderne liefdesgeschiedenis IIJDAG 20 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 H. LEIDEN In een volle Stadsgehoorzaal is het nieuwe mu iseizoen onder gemengde gevoelens begonnen. Het verras- idste en merkwaardigste facet van K. en O.'s openingscon- t (voor de groene kaart-houders) was, dat dirigent Bruno derna, fervent modern ingesteld en meermalen hier reeds zodanig geprezen, zich thans met het Residentie-Orkest »rp op een extreem „populair" en sterk ouderwets-roman- Ji, allerwonderlijkst samengesteld programma, waarin hij ^ees toch ook wel oor en wat de partituur betreft oog te »n voor muzieken, die tot een ver verleden behoren. tedere passages dichterlijk te realise ren. Dit was grote pianistiek! waren daar allereerst de ver- voorspelen tot de eerste en de tacte van Verdi's tragische ope- Traviata", waarin de strij- zo'n dominerende rol hebben, de orde: een verademing tussen van diens andere werken. Welis- in een iets te gerekt tempo, niettemin werd de zuivere sfeer leüjk aangevoeld. Grote pianistiek [Milder verheugend was de ken- tking met de thans 34-jari- anist Jan wijn. leraar aan het ants Conservatorium te Til- In betrekkelijk korte tijd heeft p binnen- en buitenlandse pod."1 iandacht trekkende carrière als gemaakt. i onbetwistbaar grote greep: uit 1868 daterende pianoconcert ld. t. van Edvard Grieg. Dit de markante persoonlijkheid de destijds zo grote Noor onmid- jt in volle omvang. Met Svend- en Stading zoveel zwakker formaat behoorde Grieg e figuren, die hun opleiding n aan het conservatorium te ig. Daar stonden zij hevig on- invloed van de Duitse romantiek. Schumann en Mendelssohn als wende voorgangers. Maar wist zich qua stijl en vorm, nbarend op geheel eigen en ge- jre wijze aan hen te ontworste- Zjjn nationale trots kwam naar Sinds de eerste uitvoering lit concert in 1870 heeft het dwingend en schitterend op het toire weten te handhaven. de mystiek van het melo- •mysterieuze middendeel is daar het meeslepende maestoso. i?ngd met de typisch Noorse rit- waarin een pianist zijn feilloos öze techniek met groot élan kan Daaraan heeft dit concert iltijd zijn formidabel succes te en. stormachtige succes is ook Jan volop ten deel gevallen. Hy be- zich een fijnzinnig pia- ran internationale allure. Met ereiste in- en uitlevtagsvermo- met lyrische bewogenheid en constant beheerst, met een rijk idigd. dan weer luchtig toucher Jan Wijn het werk naar een innen climax gestuwd, geheel in mstemming met de intenties de componist, die dit opus in t verbondheid met de machtige ennatuur moet hebben neerge- wen. Daarbij wist hij ook de Wals in centrum Na de pauze een muzikaal ge sproken onnoemelijke terugval Want Carl Maria von Webers „Auf- fordening zum Tanz", melodieus en onverwoestbaar, stamt toch uit een gans andere wereld en.van gerin ger niveau. Daarbij werd niet vol daan aan de primaire eis: hierin een beweeglijke, transparante luchtig heid te betrachten, waaraan het te log spelende ariceöt helaas niet be antwoordde. Na deze introductie tot de wals: de „Kaiserwalzer" van Joh. Strauss, die niet minder dan 479 stuks in dit genre zo maar uit z'n mouw schud de. Inderdaad: deze wals is een .kei zer" uit de reeks en Strauss, vitaal en creatief welhaast tot in het oneindi ge. wist haar op symfonisch plan te plaatsen, zodat zy met recht een ereplaats in de concertzaal kon ver overen. Maar ook hier werd dikwijls niet die nuancering getroffen, welke deze wals tot zulk een hartveroverende ty pisch-Weense aangelegenheid kan maken. Daarvoor moet de dirigent eerst eens bij de „Wiener Philharmo- niker" in de leer: dan komt er wel iets anders voor de dag. Als klapstuk tot besluit: „La Valse" van Ravel, in flarden en brokstuk ken uit sombere diepte» opstijgend naar lichtende hoogten, duize lingwekkend intelligent door Ravel gevarieerd en geïnstrumenteerd, zódanig, dat de luisteraar er nog steeds door geobsedeerd wordt, zoals ook zijn geniale „Boléro" dat doet. Hier ging het evenwel te ruig toe. dan dat Ravels meesterschap in volle omvang zijn rechten kreeg. Daarvoor werd het onzegbare raffinement, dat aan deze schitterende wals-impressie Dirigent Bruno Maderna en pianist Jan Wijn. (Foto LD Holvast) inhaerent is, in te geringe mate be licht. Jammer: want deze Ravel had tot een bekroning van het concert kun nen uitgroeien. En dat wa« ditmaal zeker niet het geval ADVERTENTIE voor wie et nieuwste wiit el fijn van kleur is dit boniepurapiemetolijf- *n lelie-opleg. AMSTERDAM (GPD) De kunstenaar Willem de Kooning j is, na ruim 40 jaar in New York te hebben gewoond en gewerkt, voor het eerst in zijn vaderland teruggekeerd. De man, die zo'n belangrijke bijdrage heeft geleverd tot de ontwikkeling van de j schilderkunst in Amerika, is voor korte tijd naar Amsterdam gekomen, om er de Talensprijs Internationaal 1968 in ontvangst te nemen en de opening mee te maken van de eerste grote j overzichtstentoonstelling van zijn werk. Hij ontmoette gister-1 middag in het Stedelijk Museum in Amsterdam, waar zich j deze gebeurtenissen voltrokken, een zeer grote belangstelling. Een jury van museumdirecteuren Schierbeek deed over zijn ontmoetin- en andere kenners van hedendaagse j gen met de kunstenaar. Schierbeek kunst o.l.v. dr. R. W. D. Oxenaar te legde er de nadruk op, dat de bete- Otterlo. had hem met algemene stem-1 kenis van De Kooning voortvloeit uit men de eerste Talensprijs Internatte- j ztfn „taneriyke onafhankelijkheid" naai toegekend. De expositie was het De kunstenaar zoekt voortdurend resultaat van vier jaar taai volhou- J naar nieuwe middelen om zichzelf den van mr. E. L. L. De Wilde, di- vorm te geven. Daarom zegt hij ook recteur van het Stedelijk Museum I steeds: „Ik ben nog niet klaar", in Amsterdam, een groot bewonde- 1 Thomas Hess, de Amerikaanse kunstcriticus die voor een belangrijk deel de collectie tentoongestelde wer ken had bijeengebracht, rekende we- Bewondering klinkt door in het ju- Uswaar af met hct nationalisme als ryrapport, dat door dr. Oxenaar werd f' 'out ,on" maar k0" voorgelezen, maar ook in het geesti- ««h met nalaten op te merken, dat ge verhaal, dat de schrijver Bert De Ka°n,n*s k»ns' ■lyp,s€h Amert" kaans is. De Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, de heer William Tyler, formuleerde het wat milder in zijn openingsrede. Wat De Kooning heeft gedaan voor de Amerikaanse kunst geeft reden te over. om hem en Ne derland dankbaar te zijn. Hij heeft mede New York tot een belangrijk artistiek centrum gemaakt. De dia loog in de kunsten heeft de nationa le grenzen vervaagd. Wij kunnen daarom delen in de trots, dat in hem twee verwante gemeenschappen el kaar ontmoeten, aldus de ambassa deur. raar van De Kooning. Typisch Amerikaans '"Haag Spuistraat 14, 'den Haarlemmerstraat 53 Verdam Schiedam Vlaardingen Mrecht Breda Tilburg FRANKFORT (AP) Twee Oost- duitse boeken over Westdultse ban den met het Nazi-verleden zijn gis- j teren verwijderd van de Frankforter boekenbeurs. Het waren „Das Grau- buch" en „Vom Ribbentrops Mlnis- terium ins Ambt des Rundeskanz- lers" (van het Ministerie van Von Ribbentrop naar de Bondskansclary). Bij het verzoek tot verwijdering van de hoeken aan de Oostduitse Staats uitgeverij wezen functionarissen van de beurs erop dat beide boeken door rechters in West-Duitsland zijn ver boden. Het Graubuch met als ondertitel „Expansionpoliti'k und Neonazis in Westdeutschland". geeft een be schrijving van de huidige politiek in West-Duitsland. Het andere boek handelt over de opkomst van Bonds kanselier Kurt-Georg Kiestager die vroeger assistent van Von Ribben trop is geweest. In 1967 moest van de beurs het „Braunbuch" worden verwijderd waarin een opsomming voorkomt van Westduitsers die zich aan Nazi oorlogsmisdaden schuldig zouden hebben gemaakt. De voornaamste be schuldigde was president Heinrich Lübke. Daarmee was het laatste en bet beate woord van deze middag gezegd. De Nederlander, die in Amerika een groot kunstenaar was geworden, had hier de erkenning gekregen die hem toekwam. DEN HAAG (GPD) De fees telijkheden en officiële gebeur tenissen rond Leonard Bernstein, dirigent van het New York Phil harmonic, die vanavond het fees telijke concert van het Grand Gala du Disque Classique zal lei den, zullen enigszins beperkt wor den. Dit in verband met het feit dat Bernstein overvoermoeid ls vanwege zijn afscheidstournee, die hem tot nog toe in 14 steden heeft gebracht, waarbij hij ruim 20.000 km heeft afgelegd. In München is Bernstein na afloop van een concert achter de coulissen in elkaar gestort; sindsdien is zijn lichamelijke toestand nog steeds niet geheel in arde. Morgen is Leonard Bernstein nog één keer op de tv te zien: de VPRO brengt dan namelijk een 'Concert voor jonge mensen'. Het New York Philharmonic speelt hier in werken van Debussy, Sibelius, Moessorgisky en Bernstein. Dit pro gramma wordt voorafgegaan door een gesprek dat Merel Laseur met Leo nard Bernstein had tijdens zijn tour nee door Europa. ADVERTENTIE ARNHEM (GPD) „Luister van het orgel", is de titel van de tentoon stelling, die gisteravond in het ge meentemuseum te Arnhem is ge opend. Een expositie, die niet als een afgesloten geheel oo zichzelf stond, maar duidelijk correleerde met twee andere gebeurtenissen van belang in de Gelderse hoofdstad, namelijk de voltooiing van het gerestaureerde in het Gemeentemuseum aanwezige musemorgei en de Internationale Orgeldagen, die in de komende da gen in de Grote- of Eusebiuskerk zul len worden gehouden. Dr. M. A. Vente, bekend orgeldes- kundige, die bij het samenstellen van de expositie en de catalogus als ad viseur ls opgetreden, wees in zijn in leiding vooral op de kunstzinnige waarde van de orgelbouw. Een kunst die van 1870 tot plus minus 1950 een betreurenswaardige neergang heeft gekend, maar in de laatste jaren weer een duidelijke herleving te zien geeft. Ook wees hij op het verband van de schoonheid van het orgelfront en het zich daarachter bevindende instru ment. „De facade is als het ware de doelmatige expressie van het inwen dige". meende dr. Vente. (ADVERTENTIE) PARELS voor frisse adem 95 ct. H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM TRIANON Een enkel fa- cetje van het geweldige rassen vraagstuk is breed uitgesponnen in Stanley Kramers Guess who's coming to dinner", maar deze kant van de zaak grijpt te vens zo diep in de roerselen van degenen die er mee te maken krjjgen, dat het voor hen een le vensgroot probleem kan zjjn Ja. raad eens wie er komt eten? De blanke dochter van een blanke krantendirecteur neemt een neger meer naar huis en het eigenzinnige meisje wil tevens met hem trouwen. En alsof dat al niet erg genoeg is, zullen ook de donkere ouders v d. jongeman aanzitten. Daar ligt het rassenvraagstuk in al zijn nietigheid toch levensgroot op tafel en de deelnemers aan het spel moeten het aansnijden en ontleden. Het probleem wordt nog verergerd door het feit dat de blanke vader in zijn krant al tijd de rassengelykheid heeft ge predikt, maar nu hij er zelf mee wordt geconfronteerd.Va der ls diep geschokt en zeer boos en hij wil van geen huwe lijk weten. Een oude familie vriend, een begripvolle pastoor, verwijt de gebroken man zelfs dat „de pseudo-liberaal nu zijn eigen principes ontmoet", en daar verre van gelukkig mee is. In deze zeer knappg film vol problematiek, die een groot pu bliek verdient komen de vrou wen van de bedde trouwlustigen snel over de schok heen en laten de liefde prevaleren boven „ge tond verstand". De beide man nen echter niet. Zij voeren tot het laatst een zware gewetens- strijd, dramatisch verfilmd. De zwarte dinestmaagd is het er trouwens al evenmin mee eens en vindt maar dat zwart bij zwart hoort en blank bij blank. Waar moet dat heen in de we reld als men zijn plaats niet kent enz. De bekende .argumenten". Aan het eind wordt de film wel erg romantisch, om niet te spreken (we doen het toch) van sentimenteel de tranen sprin gen je bijkans de ogen uit maar dat kon misschien niet an ders vanwege het gelukkige ein de; de blanke vader 'goed ge speeld door de oude rot Spencer Tracy) houdt een sterke boete - preek waarin hij tenslotte zijn fiat voor het huwelijk geeft. De film kreeg twee Oscars, één voor de beste vrouwenrol van het jaar 'Katharine Hep burn, die als de blanke moeder heel verdrietig en heel lief kan zijn) en één voor het beste sce nario (van William Rose). Dit niet ten onrechte want de tekst is ijzersterk. Er zijn zinnen bij die men zó kan inlijsten en bo ven het bed kan hangen. De blanke dochter die het waagt om met een neger thuis te komen wordt gespeeld door Katharine Hougthon. een nicht van Katharine Hepburn. Ze valt wel iets uit de toon bij de ove rige routiniers, maar ze doet het niettemin aardig. Sidney Pol- LIDO Deze spannende film brengt de adembenemende strijd in beeld om een zeer waardevol medaillon, dat de weg wijst naar de schatten van Eenzaamheid van een misdadiger LUXOR Jean-Pierre Melvil le maker van ..Le Samoerai" is wel eens de vader van de „nou velle vague" genoemd. Melville zelf heeft dit vaderschap altijd van de hand gewezen er wel aan toevoegend dat hij zichzelf verantwoordelijk acht voor een groot deel van de mentaliteit van de huidige Franse filmgene ratie, die van de „nouvelle va gue" hebben overgenomen wat zij konden gebruiken om tenslot te de hele beweging aan de kant te zetten. Van filmers zoals Pierre Kast (Vacances Portu- gaises) die in „nouvelle vague" een belangrijke plaats innamen hoort men bijna niet meer. Ech ter zo niet Melville de enige ..nouvelle vagueist" die in de Franse filmwereld zijn oude plaats heeft behouden: die van witte olifant. Melvilles filmische persoonlijk heid berust op een merkwaardi ge combinatie van vakman schap. artistiek gevoel en com mercieel inzicht. Hij is zijn ei gen scenario-schrijver, regisseur en producent: de ideale „com plete filmer". Behalve doordat „complete-filmer" zijn onder scheidt h(j zich ook nog van zijn meeste andere collega's door een voorliefde voor Hollywood. Dit laatste hangt vooral samen met Meivilles filosofietje over de film In het algemeen. Zichzelf als filmmaker karakteriserend zei hy eens dat hy „een man van de praktyk" was. Nederland heeft kort achter elkaar kennis kunnen maken Alain Delonsamoerai. met twee van zyn produkten in de eerste plaats de onderhavige „Le Samoerai", in de tweede plaats zyn „Le deuxième soef- fle" (nog niet in Leiden ge weest). Ondanks belangryke styiverschillen in beide hetzelf de thema: het gangsterdom (welk onderwerp is meer Ame rikaans en met meer liefde door Europa geadopteerd). Deze twee films verschillen echter door Melvilles benaderingswyzein „Le deuxième souffle" een in gewikkeld verhaal met veel by- factoren; in ..Le Samoerai" een zeer sec gehouden story zonder poespas. Le Samoerai is geheel ge bouwd rond de figuur van Alain Delon. by het grote publiek ojn. bekend door zyn verhouding met Sisi-Romy Schneider), die Mel ville vol bewondering een fan tastisch acteur noemt die in Hollywood!veel geleerd heeft. De film vertelt in strakke kleu ren en met een koele ondertoon het verhaal over de eenzaam heid van de beroepsmoordenaar Castello (Alain Delon) (de titel van 'Le Samoerai' heeft betrek king op de isolatie van het be roep van zwaardvechter dat vroeger in Japan werd beoe fend). Een eenzaamheid waar aan Castello ten slotte ten gron de gaat. In „Le Samoerai" laat Melville geen ogenblik de teugels vieren, het resultaat: een onge looflik spannend verhaal in een prachtige film. Sidney Poitier tier speelt, nee ls de neger, een sympathieke neger, een aardige neger. De scenarioschryver heeft van hem bovenal een intel ligente neger gemaakt, een ra- zendknappe arts die op jonge leeftyd al een geweldige carriè re heeft gemaakt. En dat is jammer, want het verlicht het probleem; die prachtige carrière lïkt de vergulde pil voor die donkere huidskleur. Al vindt de ze moderne liefdesgeschiedenis een gelukkig einde, de film lost uiteraard niets op. Er is alleen een terreinverkenning en een duidelijk'* probleemstelling dat is voor Amerika al heel wat. een Chinese kelzer-dynastie. Knappe vrouwen als Elke Som- mer en Nancy Kwan. een nuchtere schat-jager als Robert Stack (beter bekend als Eliot Ness). Oosterse wreedheid en verrassende geheimzinnigheid ziehier enkele hoofdpersonen en ingrediënten, die „De hel van Macao" tot een onderhoudend filmwerk maken. Maar alles draait om de aanwyzingen in het plotseling weer opgedoken medaillon, waarvoor de mach tigste figuren van Macao's ry- ke onderwereld enorm veel be langstelling aan de dag leggen en bereid zyn er vele mensenle vens aan op te offeren. De free lance persfotograaf Cliff Wilder (Robert Stack) slaagt er samen met Lilly (Elke Sommer) in, door te dringen tot de geheim zinnige schatkamer van de oude keizerdynastie. Maar hun con currenten hebben niet geslapen. Het slot van de film is een wa re climax met het gebruikeiyke happy ending. Prolongaties CAMERA ,jk ben nieuws gierig - geel" van de openharti ge Zweed Vllgot Sjöman gaat zijn vijfde week in. Een film, waarin een nieuwsgierig en on dernemend meisje verwonderd vragen stelt en liefde beant woordt in deze merkwaardige wereld. STUDIO „De bruid gaat in het zwart" (tweede week) Ls een negatief meesterwerk met Jeanne Moreau in de (boeien de) rol van de vrouw, wier echtgenoot op de huwelijksdag wordt doodgeschoten. Jaren la ter neemt zy wraak op vyf by de moord betrokken mannen. REX „De kanonnen van Navarane" is zyn derde week ingegaan, en dat terwyl de film al voor de derde maal in Leiden is te zien. De film brengt de heroïsche stryd in beeld van een groep soldaten die ergens in de Middellandse Zee op een eiland zitten opgesloten en wil len uitbreken. Maar de kanon nen van Navarone beletten dat

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 23