Toon aarzelend ontvangen f2500; f4000; Gevangenen in een net pak f1000; Vergelijkend examen eerstejaars medici 1AMRO-LEN1NG Canada nog onzeker - Hermans zelf tevreden Polak: criminaliteit niet verontrustend Haagse Comedie heeft optie op nieuwe Anouilh f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) COUPON DE JONG EN LUNS TERUG UIT BONN A. C. de Bruyn overleden f 62,07 p.m. (18 mnd.) VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD flDoor mr. H. L Leffelaar PAGINA 21 UTRECHT (ANP) De faculteit der geneeskunde van de Rijksuniver siteit in Utrecht heeft, gezien de toe genomen spanning tussen het aanbod van studenten en de aanwezige op leidingscapaciteit. besloten tot een beperking van het aantal studenten die uitgaat boven de „natuurlijke" beperking door middel van de tra ditionele academische examens. De faculteit meent dat de invoering van een vergelijkend propaedeutisch exa men aan het einde van het eerste studiejaar de geringste kans geeft op de beknotting van de studie, „hoewel op de faculteit een zware onderwijs- last wordt gelegd voor het eerste stu diejaar en hoewel, ondanks dat, de waarde van het eerste studiejaar voor de opleiding geringer zal worden". De Invoering van het vergelijkend propaedeutisch examen wordt door de faculteit onder voorbehoud aange kondigd omdat het overleg over deze aangelegenheid met de regering en de volksvertegenwoordiging nog niet is afgesloten. De faculteit is van mening dat zij het voortduren van de spanning in het aantal studenten, hetgeen sedert 1963 het geval is, niet langer kan verenigingen met haar verantwoor delijkheid voor onderwijs en het on derzoek. Voor zover de faculteit het momen teel kan overzien zal het aantal tot het 2e studiejaar toe te laten studen ten tussen de 190 en 200 bedragen, met andere woorden iets minder dan de helft van 't aantal van hen die naar verwachting in 1969 aan heft examen zullen deelnemen. Over de inrichting van het vergelijkend pro paedeutisch examen dat de faculteit voorstaat en de wijze waarop de uit slag van deze examens wordt vast gesteld zal nog overleg met de stu denten worden gevoerd. De Haagse Comedie, die in de loop der jaren een groot aantal stukken van de Franse toneelschrijver Jean Anouilh voor het eerst in ons land heeft uitgebracht, heeft een optie gekregen op de vertoningsrechten van zijn jongste stuk „Le boulanger, la boulangère et le petit mitron" (De bakker, de bakkersvrouw en de leer jongen), dat dit najaar zijn wereld première zal beleven in de Parijse Comédie des Champs Elysées. De Parijse opvoering van het stuk Anouilhs eerste na zes jaar „zwij gen" wordt door de auteur zelf geregisseerd. Het valt niet te verwachten dal de Haagse Comedieals het gezel schap de rechten van het stuk ver werft, nog dit seizoen tot opvoering ervan zal kunnen geraken. En Toon zélf? In die 18 mnd betaalt u: 18 x t 62,07 sa f1117,26. Dat is slechts f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding admini stratiekosten en overliidensrisico. Dus slechts ca. f 6,50 p.m. In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 118.37 f 2840.88. Dat is slechts f 340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding admini- stratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 14,20 p.m. In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 189.39 f 4545,36. Dat is slechts f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding admini stratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 22,70 p.m. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij ver tellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen, over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijt schelding bij overlijden. Komt u eens langs. Of vraag de AMRO-Lening-foIder met alle inlichtingen en tarieven. Gebruik daarvoor onderstaande coupon. -><- I voor folder met inlichtingen en tarieven. Stuur deze coupon in een envelop aan: AMRO Bank, Antwoordnummer441. Amsterdam, j Plak geen postzegel; die is voor onze rekening. (Bellen kan ook: tel. 020-924844) Naam Adres Plaats (Graag in bloklctters invullen) EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Lj TORONTO (GPD) Toon Hermans heeft Toronto niet stormenderhand veroverd met zijn eerste one man show, maar hij heeft wel een blijven de indruk achtergelaten. De enige ochtendkrant van de stad, de Globe and Mail, noem de zijn optreden een „absoluut grootse Nederlandse tractatie". Canadezen, die de voorstelling bijwoonden, waren onzeker over wat Hermans hier en daar bedoelde. De Nederlanders die hier wonen, waren openlijk partijdig enthousiast, maar in privégesprekken betwijfelden zij toch of „hun" Toon Broad way zou halen. In de kleedkamer, waer na afloop ran de voorstelling een twintig per sonen waren bijeengekomen, zei Toon dat hij met ontevreden was, maar dat het grootste verschil met het Nederlandse publiek was. dat men hier niet zo snel en zo spontaan reageerde. Zijn pianist, Govert van Oest de begeleider, waar iedere cabaretier van droomt zond de reacties uit de zaal traag. Kiki Mol. dochter van Albert Mol en Toons even aantrekkelijke als kennelijk ta lentvolle assistente, zei: „De zaal zit hier lekker te relaxen, ze zijn niet zo betrokken bij de show als in Ne derland". Geërgerd Dan was er de Canadese journa list. die achter het toneel na afloop geen goed woord overhad voor Toons show. H(j had zich geërgerd, zei hij, aan de titel .American one man show", en vond dat je dat in Canada niet kon gebruiken. Hij vond de voor stelling te lang, te subtiel voor een Noordamerikaans publiek, en Toons gebaren en mimiek had hij niet kun nen volgen. ,Jk kwam hier met de verwachting een typisch Europese Show te zien. maar dat was het niet", zei hij. „Wat hij deed kun je hier iedere dag op de televisie zien. Twee Canadese Nederlanders, die hem hoorden praten, schoten Toon te hulp: „Waarom moet je hem met Amerikaanse artiesten vergelijken?", »el de een. „Hij is gewoon geweldig", ■ei de ander. Maar de Canadees hield voet bij ■tuk. ,Jk heb beter applaus gehoord". Even later stond hij toch lachend Toons hand te schudden. Hartverwarmend Blaik Kirby, de recensent van de „Globe and Mail", kwam woorden te kort. „Laten we het maar snel vast stellen". 6chreef hij. „Toon Hermans, die gisteravond zijn Noordameri- kaanse debuut maakte, is abso luut groots. Hij is ook hartverwar mend, gewoon, heeft veel facetten, is ontroerend". En nog meer bijvoeglij ke naamwoorden, die critici uiten, die opgewonden zijn over een nieuw en uniek talent. Kirby vergeleek Toon met een mengsel van Victor Borge, met de zangstijl van Maurice Chevalier, met de mimiek van Marcel Marceau, en „een glimlach, die een congres van tandartsen in vuur en vlam zou zet ten". Kirby schreef, dat het onver mijdelijk was dat Toon uiteindelijk op Broadway zou eindigen. Klaus Kolmar, van het William Morris agentschap, dat Toons weg naar Broadway voorbereidt, was er ook wel zeker van dat Toon Broad way zou halen, maar hij was niet zonder kritiek. Zijn mening was, dat „60 pet" van de eerste helft van de show geschrapt of omgewerkt, en dat het geheel hier en daar herschreven moest worden. „Het Is wat naïef op een manier, die het in Europa misschien wel. maar die het hier niet altijd doet", zei hij openhartig. „Maar het is zonder twijfel, dat er een publiek is voor Toon in New York. We zullen hem niet in Carnegie Hall laten op treden, maar in een klein theater, zoals het Golden Theatre, waar hU het best tot zijn recht komt". Voetangels Carnegie Hall. de levensgrote ron- certzaal, was het idee van de Ame rikaanse producer, die Toon Her mans één miljoen dollar bood. Klaus Kolmar zag allerlei voetangels en klemmen in dit aanbod en maakte de indruk, dat het niet zonder meer zou wórden aangenomen. De criticus Kirby zei mü, dat Toon naar zijn mening niet anders dan kón slagen. „Hij mist de pointe nooit, hij heeft niet dat tempo van de Amerikaanse conferenciers en ko mieken. die vinden, dat ze iedere zin met een grap moeten eindigen, en dat is iets waar men hier aan moet wen nen". Maar het is op dit punt. dat ikzelf het meest twijfelde. De ontspannen Nederlandse sfeer van Toon Her mans, die de indruk wekt van een onderonsje, Is vreemd aan Ameri kanen. die ook van hun vermaak za kelijkheid eisen. Dat wil zeggen: waar voor hun geld op AmerLiaanse manier. De Amerikaanse theater gan ger, die zijn geld neertelt voor een avondje uit. wil veel lachen en wei nig nadenken. Dit is niet wat Toon Hermans karakteriseert, of wie van de Nederlandse kleinkunstenaars dan ook. Oude koek De oude goochelaar met zijn dode duif, die nog een good doet naar een Minister Luns sloeg de handen voor de ogen, toen hjj gister avond met minister-president De Jong op Ypenburg de pers te woord stond na hun terugkeer uit Bonn. Hij kon het ken nelijk niet meer aanzien. Hoewel, zo erg was het niet. Het hete hangijzer tussen Nederland en West-Duitsland het verkeersplan van minister Leber zal opnieuw worden be zien. Er wordt zelfs een gemeenschappelijk commissie in het leven geroepen, die alle moeilijkheden rond die plannen zal gaan bezien en voor het einde van dh jaar rapport zal uit brengen. Overigens, minister Leber had aan de besprekingen in Bonn zelf niet kunnen deelnemen, omdat hij met vakantie was. Maar het is heel goed mogelijk, dat de nu in Bonn gemaakte af spraken zijn verkeersplannen voorlopig in de war zullen schop pen. Hij wilde dtt jaar zijn gedachten kant en klaar hebben uitgewerkt. Er werd in Bonn over veie zaken gesproken, zo blijkt uit een slotcommuniqué. Over de NAVO „eventueel ook militair versterken" over samenwerking met andere landen, over de E.E.G. en over het non-proliferatieverdrag. Het bezoek heeft in de Duitse pers veel aandacht gekregen. Mi nister-president had ook veel interviews toegestaan. Bonds kanselier Kiesinger en minister Brandt van Buitenlandse Za ken zijn voor een tegenbezoek aan ons land uitgenodigd. come-back, is een nummer, dat in Nederland ontroering wekt. Hier in Toronto kwam die ontroering er niet uit. omdat de Noordamerikaan ln zulke gevallen niet zo snel tot mede lijden erf medeleven komt. En de on verzoenlijke Canadese journalist, die weinig goeds voor de show overhad, kon ln ieder geval gelijk gegeven worden, toen hij zei dat zulke num mers als imitatie van het Russisch of van het Frans hier oude koek zijn. Dat was trouwens ook de mening van Toons vertegenwoordiger in New York. De Nederlandse Canadezen in To ronto en omgeving, die deze eerste avond min of meer tot ongenoegen van Toon zelf uitsluitend het publiek vormden, zullen zijn optreden in leder geval lang herinneren. Want Toon kan ook geen kwaad bij Neder landers. die al jaren geleden hun moederland verlieten. Of hü kwaad kan bij ras-Canadezen en Amerika nen, is Iets dat na deze voorstelling onbeslist bleef. Veel zal in de show in ieder geval nog veranderd moeten worden, voordat Toon Hermans op Broadway staat. DEN HAAG (GPD) Het beeld van de criminaliteit In ons land is vergeleken met de omringende lan den niet verontrustend, stelt minis ter Polak in zijn toelichting op de begroting van Justitie. Niettemin zijn er ongunstige as pecten: over langere termijn gemeten neemt het aantal misdrijven (vooral vermogens- en verkeersdelicten) toe: een relatieve stijging van 50 procent van 1949 tot en met 1967; het percentage opgehelderde misdrijven wordt lager (in 1954: 66 procent. In 1967: 47 procent), met name in de steden met meer dan 100.000 inwoners. Met het oog op deze laatste ont wikkeling wil de bewindsman dan ook komen tot maatregelen op het gebied van de recherche. Er is een onderzoek gaande naar de normen voor de sterkte van de recherche onderdelen van de gemeentelijke po litiekorpsen. Bij de algemene inspec tie van het korps rijkspolitie is in gesteld het bureau beheer recher che. Er moet ook meer samenwer king komen tussen de korpsen in verband met het mobiele karakter van de misdaad. Het tekort aan personeel blijft in verschillende sectoren. zoals de rijkspolitie, het openbaar ministerie, reclassering en voogdij en het ge vangeniswezen, niet onaanzienlijk, hoewel «r het komende jaar de mo gelijkheden zijn om tekorten in te lopen. Minister Polak zal in het komen de Jaar een wetsontwerp aanhangig maken tot verlenging van de verja ringstermijn oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid. In de meeste gevallen verjaren deze misdrijven op 26 juli 1971. DEN HAAG (ANP) Na een kort stondige ziekte is gisteravond in het St. Joannis de Deo ziekenhuis in Den Haag overleden oud-minister A. C. de Bruyn. In de eerste wereldoorlog werd de heer de Bruijn voorzitter van het bu reau der R.K.-Vakorganisatie, in 1925 werd hij in dezelfde functie benoemd bij het R.K.-Werklieden Verbond, la ter de Katholieke Arbeiders Bewe ging. Van 1919 tot aan 1923 was de heer De Bruijn lid van de Utrechtse ge meenteraad en van 1927 tot 1929 maakte hij deel uit van de provincia le staten van Utrecht. Hij heeft zit ting gehad in de Eerste Kamer en is lid geweest van de Hoge Raad van Arbeid en van de SER. In 1952-1956 was hij minister van PBO in het derde kabinet Drees. AMSTERDAM (GPD) Slecht nieuws voor de cartoontekenaar' het boevenpakwordt afge schaft. In de loop van het ko mende jaar zullen alle gevange nen van Nederland er keurig hij- lopen in een nette sportcombina- tie. een wit overhemd en een kleurige stropdas. En zij zullen, uiterlijk althans, in niets te on derscheiden zijn van iedere bur ger buiten de gevangenismuren. De afschaffing van de typische ge vangeniskleding en de verruiming van de correspondentiemogelijk heden zijn de positieve zaken die de ongeveer 3700 in de gevangenissen en de huizen van bewaring in Nederland verblijvende gevangenen uit de be grotingsstukken van de derde dins dag van september hebben kunnen oppikken. Over de praktische uitwerking van het voornemen heeft men op het mi nisterie van Justitie nog geen heidei' beeld. „De afschaffing van de gevan geniskleding past in het streven om de gevangenen steeds meer herken baar te maken als individuen, als mensen. Maar de zaak is nog hele- een „boef" bij voorkeur wordt uitge- maa! in het stadium van onderzoek", j beeld, speelt in de Nederlandse ge- Het bekende streepjespak, waarin vangenissen geen ral. Het heeft nooit vallende boevenpak staken. Tot voor enkele jaren kreeg de man die enige tijd in de gevangenis moest door brengen een pilowpak. Op het ogen blik i6 deze kleding in alle strafge vangenissen veranderd in een man chesterpak- .Jk heb er nog geen bijzonderhe den over gehoord, maar de vernieu wing op dit gebied is al enige tijd in de pen", aldus de directeur van de Bredase strafgevangenis. „Er zijn natuurlijk wel enkele problemen aan verbonden. Ik denk dat het een eenvoudig kostuum zal worden met overhemden van uniforme klein- en een keuze uit een beperkt aantal das sen. Misschien zal daarnaast ook wel gelegenheid worden geboden om de genen, die dat wensen en kunnen in staat te stellen kleding van thuis te laten komen". Op het ministerie verwacht men ook, dat het een eenvoudig confectie- pakje zal worden, waarbij de gevan gene kan kiezen uit vijf of zes des sins. De vraag of de kleding in eigen beheer wordt vervaardigd of van el ders wordt betrokken is niet aan de orde geweest. Toen wij de kwestie voorlegden aan een bekend Amsterdammer, die verscheidene jaren van zijn leven in huizen van bewaring en gevangenis sen heeft doorgebracht, was het ant woord: .Jk snap niet, waar ze zich druk over maken. Laat ze eerst maar eens zorgen voor een behoorlijke be- tot de uitrusting behoord, behalve in huizing. Wat koop je voor een de oorlogsjaren, toen de Duitsers een I mooi pakkie als de naargeestige sfeer i deel van hun gevangenen in het op- 1 in de gevangenissen hetzelfde blijft?' ADVERTENTIE De AMRO Bank leent n graag het geld voor die nieuwe meu belen, die wasautomaat, die verhuizing en noemt u maar op.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21