i Nieuw stemtoestel feilloos Ds. G. blijft T oornvliet ontslagen Witte weer hyacinten duurder Ruilliart „Encycliek beledigend voor protestanten XEL TVorgels piano's -fï installaties mossel* Beter met Boter i N.V. Samsom uit Alphen ontwikkelde het apparaat Nog enige hoop voor Salazar PAUS: KERK LIEFHEBBEN ff 1*) bij Hobaho-Lisse in trijs Ook trompetnarcissen stegen Si: W' 6)\£) JlpDRAKA rw PAGINA 18 LE1DSCH DAGBLAD pONDhRDAli 1» SEPTJüMBKtt 1^ ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Er wordt een nieuwe poging ge daan om de Nederlandse kie zer machinaal zijn politieke keuze te laten doen. In samen werking met TNO, de Kies raad en de N.V. Apparaten- fabriek Nedap in Groenlo heeft de N.V. Samsom in Al phen aan den Rijn een stem apparaat ontwikkeld, dat vrij wel onfeilbaar heet te zijn. In Den Haag is het apparaat gis teren voor het eerst vertoond. Vol gende week zal het op de Effieiency- beurs in de RAI te zien zijn en in het najaar zal het NIPO bij een politieke peiling van de machines gebruik ma ken. Het toestel is eenvoudiger dan de stemmachines, waarmee het tot nog toe is geprobeerd. De kiezer hoeft maar twee dingen te doen: de knop in te drukken voor de naam van de kandidaat van zijn keuze en een an dere knop in te drukken om zijn stem tot gelding te brengen. Volgens de heer H. Plom. hoofd in- strumentum TNO. die het prototype ontwierp, is de machine volledig be trouwbaar en is knoeierij uitgesloten. Als enige mogelijkheid om de nieuwe registrator van de politieke volkswil in het ongerede te brengen ziet hü „een klap met een voorhamer". Voordelen Als voordelen van stemmen met deze machine worden genoemd: De uitslagen zijn onmiddellijk af te lezen, zowel per lijst als per kandidaat. Het aantal stembureaus kan wor den beperkt. De bemanning van de stembureaus kan worden verminderd. Stembussen, stembiljetten, stem hokjes zijn overbodig de ma chine vervult al die functies tege lijk. Het mechanisme van de machine is voldoende rekbaar om aangepast te kunnen worden aan veranderingen van het kiesstelsel, terwijl ook stem mingen, waarbij meer dan één kan didaat gekozen moet worden, moge lijk zijn. Ook bij verdere politieke versplinte ring kan het toestel worden aange past. Er is ruimte in het mechanisme voor 20 partijen, die elk 30 afgevaar digden willen Er zal per stembureau hooguit één machine nodig zijn. Hier en daar zul len zelfs kleinere stembureaus kun nen worden samengevoegd. De ma chine kan namelijk 1800 stemmen per dag verwerken. Als iedereen in Nederland machi naal zou willen stemmen, zou dat betekenen, dat de gemeenten onge veer 8000 stemmachines, die onge veer f7000,- per stuk zullen kosten, zouden moeten aanschaffen. •Ito go«d« mtrkan In één zaak Dan Haag Zoutmanair 53d Tel.070-333970 Ook In Middelburg Groningen Heerlen Uitvoerig verweerschrift van nu-. J. v. d. Plas aan particuliere synode van Noord-Holland 1 Dit is het nieuwe stemtoestel, dat is ontwikkeld door de n.v. Samsom uit Alphen aan den Rijn. De machine kan 1800 stemmen per dag verwerken. CASTEL GANDOLFO <AP> Paus Paulus, die vandaag naar Va ticaanstad terugkeert, heeft gisteren gezegd, dat hij „de geest van afbre kende kritiek" in de kerk betreurde, evenals de bezetting van kathedralen en de ongunstige reactie op zijn ency cliek over de geboorteregeling. Hy smeekte de r oomskatholieken „de kerk lief te hebben". „Hebt de kerk lief", zo zei de Paus tot degenen die naar zyn alge mene audiëntie in zijn zomerverblijf waren gekomen, „dat is op het ogen blik nodig". „De kerk liefhebben betekent ge lukkig te zijn door er deel van uit te maken het betekent een trouw in strument van de kerk te zfjn, de kerk te gehoorzamen en te dienen, de kerk te helpen door opofferingen en vreug de in haar boodschap". „Een geest van afbrekende kritiek wordt mode in sommige sectoren van het roomse leven". HOUSTON (AP) Drie teams van doktoren hebben gisteren het hart en een nier van een donor op twee patiënten overgebracht. De operaties vonden plaats in het Methodistenziekenhuis in Houston (Texas V.S.). De paJtiënt die het ruil hart ontving was een 16-jarige Joegoslaaf. Dusan Vlaco. De patiënt die de nier ontving, was de 23-jarige Troy Calvin Stewart, uit Texas. Dit was de 47ste harttransplanta tie in de wereld. Iets meer dan de heift. namelijk 24 van de patiënten zijn nog in leven. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN/HAARLEM De buitengewone particuliere sy node van de Geref. Kerken in Noord-Holland heeft in Haar lem enkele binnengekomen verzoeken behandeld, waarin gevraagd werd om herziening van het ontslag, dat de in mei gehouden particuliere synode heeft aangezegd aan ds. G. Toornvliet, radio-predikant in Bloemendaal. De synode heeft het revisieverzoek van ds. Toornvliet afgewezen. Het moderamen kreeg machtiging op eventuele vragen uit de kerken over deze zaak de gewenste inlich tingen te geven en om mee te wer ken aan eventuele pogingen voor ds. Toornvliet in de gegeven situatie als dienaar des woords van de Geref. Kerken in Nederland een nieuwe ambtelijke taak te zoeken. Naast het revisieverzoek van ds. Toornvliet bevonden zich onder de stukken over deze zaak ook een zeer uitvoerig schrijven van mr. J. van der Plas uit Katwijk aan Zee. die als adviseur van de radio-predikant optreedt, en het uitvoerige verweer- I schrift van ds. Toornvliet, j De synode, zo werd na afloop van de zitting medegedeeld, heeft uiting gegeven aan haar droefheid en ver ontwaardiging over de voorstelling van zaken, die in deze stukken wordt gegeven betreffende de feitelijke aanleiding tot en de grond voor het ontslag aan ds. Toornvliet. De synode sprak als haar oordeel uit, dat geen nieuwe elementen in het geding zyn gebracht, die bij het doen van de uitspraak in mei bui ten beschouwing zijn gebleven. Inte gendeel. aldus de synode, alles is grondig overwogen bij de beslissing om ds. Toornvliet (afgezien van al le kwaliteiten, die hij mag bezitten) juist in deze speciale en verant woordelijke functie in de Geref. Kerken (het leiding geven aan het gehele radio-evangelisatiewerk) niet te handhaven. In zijn toelichting: op het revisie verzoek had mr. J. van der Plas ge schreven. dat hij om twee redenen op het verzoek van ds. Toornvliet was ingegaan om enige juridische aspecten te belichten bij het aan de predikant met ingang van 16 augus tus 1968 verleende ontslag. De toe lichting luidt als volgt: De Particuliere Synode verleende het ontslag, zonder dat in de conti nuïteit van het pastorale werk van ds. Toornvliet was voorzien. Dit be tekent in feite, dat dit werk wordt afgebroken. Ik vraag mij af, of dit de bedoeling van de synode kan (sterker nog: métg) zijn. Het komt mij voor, dat in de bijbel nergenj een voorbeeld te vinden is, dat onz« Heiland het gesprek afbrak met mensen, die bereid waren naar Hem te luisteren. Toch is het dit. wat de pe P. S. in feite met haar besluit heeft gedaan. Dit is immers werk, dat in hoge mate is gebaseerd op een be- staande vertrouwensrelatie tussen ds. Toornvliet en de wijde kring van zijn luisteraars. Het geestelijk leven van duizen- den. die zich zeer persoonlijk met ds. Toornvliet verbonden gevoelen, is thans in het geding. De bewijzen van het bestaan van deze „Radioge- meente" zijn in voldoende mate voorhanden. Ds. Toornvliet kón daarom niet van de ene dag op de •andere worden vervangen. Ditzelfde bezwaar gold ook uw be. sluit van 3 april 1968 om ds. Toorn, vliet met vakantie te zenden, waar- by hem naar de letter zelfs werd verboden in de provincie Noord- Holland evangelisatiearbeid te ver- richten. Aan lot overlaten C Met een druk op de knop kiest men de kandidaat van zijn keuze. 'W- 'r4 'fTf nfli LISSABON (Reuter) Dr. An tonio Salazar, de Portugese premier, zal de gevolgen van zyn ernstige be roerte mogelijk nog te boven komen, zo heeft de Amerikaanse neuro-cbi- rurg dr. Houton Merritt gisteravond in Lissabon gezegd. De Amerikaanse arts, die door het medische team dat de Portugese premier behandelt, is ontboden, zei dat de patiënt nog steeds bewusteloos is. Zoals gemeld, kreeg dr. Salazar twee dagen geleden een ernstige be roerte nadat eerder een bloedstolsel uit de hersenen was verwijderd. Dr. Marcelo Caetano, een 62-ja- rige oud-minister en hoogleraar in het administratieve recht, zal pre mier van Portugal worden als dr. Salaear overlijdt, zo werd gisteren in doorgaans welingelichte kringen te Lissabon vernomen. De Raad van State, die president Tomas in deze kwestie van advies dient, heeft dins dag met het staatshoofd vergaderd. Voor morgen staat een volgende bijeenkomst op het program. Dr. Caetano zou, volgens genoemde kringen, twee vice-premiers krijgen, n.l. de 49-jarige dr. Antunes Varela, die van 1954 tot 1967 minister van Justitie was, en de 55-jarige briga de-generaal Kaulza de Arriage, die nu voorzitter is van de Portugese zen over het gehele seizoen genomen commissie voor kernenergie. Ivoor de kwekers nu niet bepaald aan- ROME (AP) Dr. A. van den Heuvel van de Wereldraad van Kerken heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat de pauselijke encycliek „Humanae Vitae" geen rekening gehouden had met het Vaticaans concilie en een belediging was voor protestanten en anderen die voorbehoedmiddelen gebrui ken. Hij las een samenvatting voor van protestantse, anglicaanse en orthodo xe reacties op de encycliek. Hy con stateerde dat de orthodoxe ontvangst gunstig was geweest en dat ook een klein aantal protestanten en anglica nen het met Paus Paulus één is. „Maar de meerderheid van de pro testantse en anglicaanse leiders en theologen waren ofwel verbaasd, te leurgesteld of sterk tegen. De grote woorden van het Vaticaanse concilie, waren dialoog, collegialiteit, oecume nische beweging, pastorale benade ring, openheid voor de rest van de wereld. Maar geen van deze vijf hoofdpunten heeft een rol gespeeld bij de leer in Humanae Vitae'. LISSE Tijdens de speciale hyacintenveiling van Hobaho Lisse kwamen de witte hyacin ten van 19 cm/- weer boven het peil van de vorige week. De l'lnnocence van 18/19 cm blijkt bijzonder gevraagd te zijn, want de beste partijen brachten zelfs tot f 44.20 per honderd op! Bij Carnegie hetzelfde verhaal, de dikste bollen kwamen tot f40.20 en de kleinere maat tot f42.20. Verkopers van bloembollen varen altijd op gegist bestek. De laatste ja ren valt het wel mee, doordat er zo'n groot aanbod Is. De aanvoer by Ho baho Lisse bijvoorbeeld is weer groter dan verleden jaar. waardoor de prij- ADVERTENTIE) .o. .o Echte boter'""' i erop, .r.'i dat is het eenvoudige, alledaagse geheim van de allerlekkerste boterham. 'j Et. 4.00; Most Miles 16.20/15.10; Prunus 10.05, 8.25, 9,10/7.00; Darwin hybride tulpen; Apeldoorn 7.00/6.00, 6.00/5.00; Beauty of Apeldoorn 10.00/8.40, 6.00; Dover 5.00/5.00; Hollands Glorie 14.10, 15.00; Kaufmanniana tulpen, Gluck 18.10, 16.00; Heart's Delight, z 11 14.10, z 10 11.40: Primrose 13.55; Sha kespeare 16.95/15.14.30; Stresa 18.90/18.00. 17.00, 15.90. Tulipa praes- tans Fusilier 20.18.45. Narcissen I, n, III per honderd. Trompetnarcissen Beersheba 10. 9.50, 1030/7.40; Explorer 2530; Flo wer Carpet 18.10/16.00, 12.40; Golden Harvest 31.30/23.70, 17.30/14.10, 8.60; King Alfred 20.60/16.00—15.00/1530, 9.00; Mount Hood 9.50, 8.00, 6.40; Un surpassable 31.40/25.20, 17.80/13.70, Carlton 17./13.40. 11.00/9.00; Mrs. R. O. Backhouse 11./9.50, 9.00/7.00. ADVERTENT FF I De matras waarop U wérkelijk uitrust! i Van DRAKA. leiding zullen zyn om de najaarsfees ten uitbundig te vieren. Hebben ze echter de goede narcis sen, als de grootkronige Carlton, de gele trompetten Golden Harvest, een Duke of Windsor en de oude Sempre Avanti. dan 'komen ze toch wel aan hun trekken. De beste narcissen zijn deze week iets duurder geworden, waardoor Golden Harvest weer boven de dertig cent per stuk ging. Eén hele beste partij haalde zelfs f33,35 per honderd. In de tulpen is Joffre. de enkele vroege tulp en goed geel, gewoonweg duur met 20 cent per stuk voor de zift 12. Enkele jaren geleden waren dat overigens voor vroege tulpen vrij normale prijzen. Ze zijn nu zwaar aan het afzakken. Keizerskroon komt aan vyftien cent. Mon Trésor tot f 11.60 per honderd en Urso Minor tot f 11.80 voor zift 12 per honderd. De rest zit op de helft en nog lager daarvan. Moeizaam groeiende dubbele vroege tulpen van zeven cent kunnen nooit1 profijtelijk zijn voor de kwekers. De mensen, die leliebloemige tulpen over i hebben „zitten op fluweel". Aladdin z. 12 steeg boven de zeventien cent per stuk, Alaska overschreed de elf cent. Queen of Sheba viel wat terug tot op een dubbeltje, maar West Point steeg weer naar meer dan f 12.60. Intussen is de prijslijst wel wat eentonig ge worden, want veel tulpen brengen zo maar tussen de zeven en vyf cent per stuk op. Het Landbouw Econo misch Instituut heeft een kostprijs van gemiddeld een dubbeltje bere kend! De prijzen bij Hobaho warenVroe ge tulpen z 12. z 11, x 10 per honderd: Affection f5.40; Bellona 8.10/7.30, 7.60/6.90: Brilliant Star 7.25/6.50. 6.30/5.40, 4.25; Couleur Cardinal 7.20/ 6.40, 5.70/5.00, 4.40: Pink Beauty I kamp, kandidaat te Emmeloord. 14.Prins v. Oostenrijk 6.50/5. 6.00/5.00, 4.20; Prinses Irene 17. 17.— Sunburst 9.60/8.10, 9.10/7.80; Dubbele vroege tulpen Bonanza 7.20/ 6.00, 6.60, 4.80; Boule de Neide 9.10, 5.35, 4.00; Dante 10.10, 6.50; Electra 6.00, 5.00. 3.50; Mr. v. d. Hoef 10.70/ 8.00, 6.50/5.00, 4.00; Scarlet Cardinal 5.50, 6.00; Schoonoord 10.80/9.60, 6.10/ 5.00, 4.00; Stockholm 5.00, 5.00. Triumph Tulpen; Bingham 12.10, Crater 5.00. 4.30; Denbola 6.80/5.00, Dreaming Maid 10.20, 9.60; Edith Ed dy 7.00/6.00, 5.90/5.00; Golden Eddy 5.30/5.00. 4.60/4.00; Kansas 10.10 9.20, 8.10, Lustige Witwe 7.20/6.00, 7.00/6.00,1 4.65; Olaf 5.00, Oranjezon 22.00; Pro minence 8.80/7.60, 8.20/7.00; Darwin tulpen. Allbrigt. 10.00/8.40. 8.40/7.20; Arabian Mystery 13.20; Clara Butt Dr. Van den Heuvel wees op de verwarring onder rit. bisschoppen als een bewijs, dat er weinig of geen dialoog tussen het Vatlcaan en de rest van de kerk over de leer ten aanzien van de geboorteregeling was geweest. Hij stelde dat dit indruiste tegen de collegialiteit. Verder vond hjj het geringschattend voor de oecu mene, dat geen protestantse theolo gen of kerkleiders zijn geraadpleegd. Hij meende dat de encycliek ech ter bevorderlijk zal zijn voor de oe cumene omdat de rooms-katholieken zich nu zelf tegen het pauselijk gezag teweerstellen. Uw besluit betekent, dat ds. Toornvliet die bij zijn werk iro- mers nog altijd niet wordt geassis teerd door een kerkeraad of een „consulent," die tijdens vakantie of vakatures het werk kan overnemen de zfreken, de stervenden, de men sen in geestelijke nood, de buiten kerkelijken waarmee hij zijn voort durend contact heeft, maar „an hun lot moest overlaten." eet Acht u, schrijft mr. Van der Plas, dit 'een verantwoorde zaak? Heeft u inderdaad niet begrepen, dat een verbod aan ds. Toornvliet om zijn arbeid voort te zetten, daarom een ingreep betekende in zijn consciën tie, immers hem plaatsen zou voor de vraag of hij de hem van God ge geven opdracht zijn werk te doen, moest negeren? Heeft u niet begre pen, dat ds. Toornvliet natuurlijk „Gode in deze meer zou gehoorza men" dan de synode en dat mitsdien L> de hem opgelegde „gedwongen va kantie," met de daaraan door pers- publikaties gegeven ruchtbaarheid, |üe in feite het conflict slechte zou ver scherpen? Het kan en mag toch uw bedoe ling niet zijn, dat één van d'e tot luis teren obk inderdaad bereid zijnde le den van de Radio-gemeente verlo ren gaat. Daarna merkt mr. Van der Plas op, dat in de beslissing van de P.S, niet is voldaan aan de meest pri maire eisen, die aan een behoorljj< ke rechtspraak (proces en vonnis- wijzing) mogen en moeten worden gesteld. Hjj meent, dat door de ge signaleerde onvolkomenheden wel licht aanleiding kan zijn tegen dit ontslag verweer te zoeken by de ci viele rechter. Mr. van der Plas stelt echter, dat het indien enigszins mogelijk die richting niet nit moet, gezien de duidelijke bewoor dingen van 1 Corinthe 6:1-10 (met name ook de verzen 6 en 7). Mi-. J. van dei- Plas heeft het ten zeerste verbaasd, dat hij het synode besluit uit de kranten heeft moeten vernemen en had verwacht, dat de synode tenminste hem of dr. Toorn vliet tot een nader gesprek over deze zaak had uitgenodigd. Daarom meen» hij voorlopig de uitdrukkingen als „droefheid" en „verontwaardiging" als krokodillentranen te moeten aan merken. a< KerkeI ijk leven NED HERV KERK Beroepen te Ede (vac. J. van den Heuvel) W. Vroegimdewey te Kafwijk aan Zee. Bedankt voor De Krim (O) B. C. Juokema te Marknesse. GEREF. KERKEN Beroepen te Murmerwoude S. Molen- 5.00, 5.00/4.00, Copland sports 5.00, Aangenomen naar Oosternykerk A. Wilschut, kandidaat te Amsterdam- West. Bedankt voor Dirksho-rn, Dronrijp, Heinkenszand en voor Lollum A Wiishout, kandidaat be Amsterdam- West. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt voor Leeuwarden-Huizum F. Mul te Hoogkerk CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Maarssen (vac. P. H. Seg- gelink) C. van der Weele te Huizen <N-H.) en H. U. Westerterp te Mid- wolda. GEREF. Gemeenten Beroepen te Wageningen A. W. Ver hoef te Barneveld Bedankt voor Middelharnis J. van Haaren te Amersfoort. Li, jL^am De Rotterdamse cabaretier Tom Manders (Dorus) is van plav volgend jaar april in het hart van ie Maasstad een kinderboerderij 'e openen. Zoals de foto toont roeit de veestapel voor deze boer derij al flink

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 18