LEDEN fcAMER NAUW GEDREVEN Tsjechische top naar Moskou weer Om de maan en retour aarde fS WAARSCHUWEN DE SOWJET-UNIE JAMIN RUSSISCH EXPERIMENT: Biafra-film WEERBERICHT Enkele buien Cebinacmet toffee mix de noorderzon ©Ud vertrokken teuwo Ipgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1968 No. 32590 EIDSCH gteur: A E. van Dtshoeck pfdredacteur: Ora. J. R Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Onze Haagse redactie zond kortgeleden de leden van de Tweede Kamer een vragenlijst toe, teneinde een beeld te krijgen van het Kamerlid, zijn werk en levensomstandigheden. Onge veer 65 Kamerleden waren zo vriendelijk de honderd vragen te beantwoorden. Zo'n vijfentwintig anderen gaven bij een tele fonisch contact hun mening op de hoofdpunten. Het was in de vakantietijd. dus velen waren niet te bereiken. De fracties van de VVD, ARP, CHU. D'66, BP, groep Harmsen. PSP, SGP en GPV leverden een grote tot zeer grote bijdrage. Relatief wat minder complete vragenbeantwoording kwam uit de PvdA, De bijdrage uit de KVP-fractie was naar verhouding tot het aantal leden klein. Natuurlijk had de vraagstelling niets uitstaande met weten schappelijke studie zomin als met welke denkbare andere zaak, dan die van nieuwspublicatie. Maar de uitkomst was in elk geval belangwekkend. Zojuist is onder de parlementsleden een uitgebreide enquête gehouden o.l.v. prof. dr. H. Daalder van de Leidse faculteit der rechtsgeleerdheid (politieke wetenschappen). Prof. Daalder stelt een zeer omvangrijk onderzoek in naar de plaats en de functie van het Nederlandse parlement over een lange periode. Tussen resultaten van de parlementariërsenquête zijn begin volgend jaar in wetenschappelijke publicaties te verwachten. Een volledige publicatie van deze voor Nederland unieke studie zal zo mogelijk nog voor de kamerverkiezing van 1971 gereed komen. DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer kan in Den Haag niet meer werken. De huidige toestand is schadelijk voor het land. Staatszaken moeten worden besproken aan een tafeltje in een restaurant. Moeilijke problemen kunnen nauwelijks wor den bestudeerd. Soms huren de kamerleden er een hotelkamer voor af. In een paar krappe en slecht toegeruste vertrekken aan het Binnenhof zitten telefonerende, discussiërende, lezende en schrijvende volksvertegenwoordigers op elk; a gepakt. De recente uitbreiding van de I flict komen doordat zij zich hebben werkruimte per fractie is totaal on- 1 aangesloten bij een fractiestandpunt voldoende. Vrijwel unaniem eisen over een probleem, waarvan zy niet de kamerleden een werkkamer per éên of twee man. „Gooi de ministe ries het B'«inenhof uit", zeggen velen. „Bouw een geheel nieuw, modern toegerust kamergebouw", willen an deren. Heel veel kamerleden vinden het nodig, dat de staat de parlements- fracties geld geeft om adviseurs van buitenaf te kunnen inschakelen. Dit is noodzakelijk geworden voor een zo goed mogelijke oordeelsvorming over ingewikkelde zaken, waarvoor een precies alle kanten kenden. Zij besef fen hun fout achteraf, als zij ln de praktijk zien wat de betekenis was van dat fractiestandpunt. Kiezen Zeer veel kamerleden hebben een doodgelopen gevoel voor wat betreft het contact met de kiezer. De mees ten zouden de band met de kiezer wel nauwer willen aanhalen, maar zy weten niet hoe. Vrijwel niemand ziet meer nieuwe mogelijkheden bui- zeer toegespitste specialisatie nodig lten de ver(fleten ve°gaieringen en spreekbeurten voor in hoofdzaak ei- Wellicht ook komt het daardoor, dat zij wel eens met zichzelf in con- Dr. Vondeling rechtsis iteren met een hartelijk I iplaus in de Tioeede Kamer f Twelkomd. De socialistische jevaardigde is sinds vorig ar juli, toen hij een vrij rustig auto-ongeluk kreeg poezig geweest in de Kamer. Tijdens de vergadering is nominatie opgemaakt voor d voorzitterschap. Mr. Van Uel werd herkozen, als tede voorzitter kozen de merleden drs. Nederhorst v.d.A.) (links op de foto) als derde voorzitter de waal Zegering Hadders. gen partijgenoten. Tenminste 25 kamerleden hebben van hun dokter wel eens de raad ge kregen het „kalmer aan" te doen. Zelf vinden de meesten hun gezond- I heidstoestand redelijk tot zeer goed. De kamerleden zijn weinig ziek, wel dikwijls zeer vermoeid. Vermoeid heid wordt door velen ook gevoeld als een gevaarlijke handicap in het ver- I keer. Zeer velen zitten vaak in grote haast met hun auto op de weg. zouden niet terugdeinzen voor het ondankbare ministerschap van Fi nanciën Fnuikend Het ruimtegebrek werkt fnuikend aan het Binnenhof. Het werk van de volksvertegenwoordiging loopt vast. Enkele opmerkingen bewijzen het. „Je kunt in het kamergebouw niet rustig werken". ..Bezoekers ontvang ik tegenwoor dig het meest in het restaurant". ..In geval van nood trek ik me maar terug op een hotelkamer" Daarom vragen de kamerleden om i meer ruimte. Nergens „Ja, mis- schien in het groothertogdom Luxem- i burg" is de toestand in het buiten land zo schandalig slecht. Niet alleen de ruimte ontbreekt. De kamerleden zeggen dat zij veel te weinig assistenten hebben voor cor respondentie- en documentatiewerk. Ook hiervoor zijn dringende voorzie ningen nodig. Zonder die blijft het i landsbestuur voor een groot deel een j moeilijk geïmproviseer. Veel kamer leden profiteren van een nevenfunc- j tie om wat routinewerk uit handen te geven. Enkelen zeggen dat zij, nu de vergoedingen voor het lidmaatschap i worden verhoogd, een deel van hun inkomen gaan besteden om secreta riaatshulp te gaan „kopen". (Voor verdere resultaten van de enquête zie men pagina 7.) n Het beeld dat het Nederlandse Ka merlid van zichzelf heeft, is ronduit somber. Dat blykt schrijnend duidelijk uit de enquête die onze Haagse redactie heeft gehouden. Geen werkruimte, geen staf, te weinig gelegenheid om de kiezers te leren kennen, te weinig tijd. Dat is niet gering, want het gaat om onze volksvertegenwoordigers. Vertegenwoordigers van ons alle- maal. die onze belangen in Den Haag moeten verdedigen en behartigen. En om het nu maar even scherp te -stel len. die tamelijk machteloze volks- I vertegenwoordiging moet de hand schoen opnemen tegen een door dui zenden ambtenaren, assistenten en specialisten geschraagd overheidsap paraat. Daarmee willen we niets ten nadele van het overheidsapparaat I zeggen. Integendeel, het is ons opge- I vallen dat goede grappen over luie I ambtenaren zeldzaam worden. Amb- j tenaren geven kennelijk geen aanlei ding genoeg meer om mikpunt te zijn. Maar afgezien daarvan, ons volk I dient te beseffen, evenals onze over heid, dat volksvertegenwoordigers ook werkelijk de kans moeten kry- j gen om hun verantwoordelijke func tie zo goed mogelijk uit te oefenen. De regering heeft het honorarium van de Kamerleden nu reeds aan zienlijk verhoogd, zodat zij meer armslag krijgen. Maar voor het ove rige biedt het door onze Haagse re dactie ingestelde onderzoek dachten wij, wel de nodige aankno pingspunten. Johnson steunt Humphrey Pre- I sident Johnson heeft gisteren een I krachtig beroep gedaan op de con- I ventie van de Democratische partij in Texas Hubert H. Humphrey te i steunen bij zijn verkiezingscampagne 1 voor het presidentschap en „even hard voor hem te werken als hij heeft gewerkt voor Amerika". Vrouw lok ADO op t.v. ILVERSUM (GPD) Ook de He wedstrijd om de Europacup bekerwinnaars tussen ADO en A.K. komt in zijn geheel op televisie. VARA heeft overeenstemming de Haagse club en KNVB be- voor een rechtstreekse uitzen- morgenavond via Nederland 1 de in Den Haag te spelen ont- tting. verband met de reportage op krdagavond zullen twee VARA pamma's vervallen: „Roofdieren mensenhanden" en „De jonge (Roekers". Het derde deel van aity fair" is nu om 19.06 uur, 19.55 uur volgt de voetbalrepor- en om 21.40 uur Is het program me derde donderdag van sep- ber" te zien. PRAAG (AFP, Reuter, AP) Naar in Praag verluidt zal de Tsjechoslowaakse partijlei der Doebtsek op uitnodiging van het Kremlin eind deze week een bezoek aan Moskou brengen. Doebtsek wordt ver gezeld door de Moravische par tijleider Spatsek en de secreta ris-generaal van de Slowaakse communistische partij Hoesak. De Tsjechische delegatie zal met de Russische partijleiding van ge dachten wisselen over vraagstukken met betrekking tot het veertiende congres van de Tsjechoslowaakse communistische partij. Ook zou over leg worden gepleegd over de politieke problemen inzake de vorming van een federatie in Tsjecho-Slowakije. Het veertiende partijcongres zou oorspronkelijk deze maand zijn ge houden. De Russische aanval eind aug verhinderde deze opzet. Doebt sek en zijn aanhangers wilden de conservatieven op dit congres een beslissende slag toe brengen. Als re den voor de invasie in Tsiecho-Slo- wakije is dikwijls het veertiende par tijcongres genoemd Het Kremlin, dat in januari een fout maakte door toe te staan dat oud-president Nowotni en zijn belangrijkste aanhangers uit hun functies werden gezet, zouden zich genoodzaakt hebben gezien in te grijpen voor het helemaal te laat zou zijn. Volgens deze theorie is er Moskou alles aan gelegen de plaat sen voor de conservatieven in de Tsjechoslowaakse partij te houden. In het centrale comité, dat na de be zetting van Tsjecho-Slowakije werd gekozen, verloren de aanhangers van Nowotni op één na alle zetels. Enke le leden van het comité die daar voor tot de Nowotni-aanhang gere kend konden worden kozen toen de zijde van Doebtsek. Het Tsjechoslowaakse persbureau Tseteka heeft gisteren de publikatie verboden van een rede van de Slo waakse partijleider Hoesak. Het pers bureau had kort tevoren een samen vatting van deze rede gegeven waar uit bleek, dat Praag niet van plan is toe te geven aan de Russische druk om de „anti-socialistische" elemen ten uit openbare functies te verwij deren De Tsjechoslowaakse regering heeft de vijf landen van het War schau Pact die deelnamen aan de invasie in Tsjecho-Slowakije een nota gezonden waarin zy protesteert tegen de aanvallen die de pers van deze landen op Tsjecho-Slowakije doet. De nota richt zich vooral tegen de perscampagne tegen leden van de Tsjechoslowaakse regering en met name tegen haar minister van Bui tenlandse Zaken. Hajek. Hajek is één van de weinige ministers die ten tijde van de invasie in het buiten land vertoefden en nog in functie is. Oud-premier Sik. grondlegger van de hervormingen voor de Tsjechoslo waakse economie, die eveneens scherp aangevallen is, is benoemd tot han delsadviseur van de Tsjechoslowaak se ambassade in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado. j Ongeveer driekwart van de ant woordende kamerleden zegt, dat hij of zy weieens met zijn echtgenoot of echtgenote overleg pleegt over poli tieke problemen. De helft zegt, dat de echtgenote thuis soms kritiek heeft op besluiten, waaraan zij in Den Haag hebben meegewerkt. By onge veer een kwart heeft het gezin van het kamerlid hinder van opmerkin gen van anderen over zyn politieke stellingname: „Het ergst is het als leraren deze dingen geregeld ter sprake brengen in de klas". Tenminste een twintigtal kamerle den zou wel minister willen worden, zeggen zy. Zij noemen allerlei de- parteme. een. Velen hebben voorkeur voor Verkeer en Waterstaat. Drie Een onbemand Russisch ruimtevaartuig, de op 15 september gelanceerde Sonde-V, is vanochtend tegen zes uur Nederlandse tijd de maan op een afstand van slechts 1500 kilometer gepas seerd en is thans vermoedelijk op de terugweg naar de aarde. Het zou de generale repetitie kunnen zijn voor een dergelijke bemande vlucht. Aldus sir Bernard Lovell, directeur van de radiosterrenwacht te Jodrell Bank bij Manchester, die nauw betrokken is geweest by enkele belangrijke Amerikaanse en Russische ruimte-experimenten. Vanavond om 22.45 uur (Ned. 1) is op de t.v. een bijzondere film over Biafra van drie Nederlandse cineas ten te zien. Op de t.v.-pagina (5) treft u een interview met de film makers aan. SHINGTON (Reuter, AFP. AP) Verenigde Staten hebben de Sow- Ünie gisteren gewaarschuwd, dat Wunistische militaire actie tegen Duitsland een „onmiddellijke ttie" van de NAVO-bondgenoten {evolg zou hebben. In een ver- faf onderstreepte het Ameri- ministerie van Buitenlandse "n, dat „niets in het Handvest Ver. Naties de Sowjet-Unie of to Bilt verwacht van heden- tot *Senavond Opklaringen maar ook plaatselijk ble buien. Zwakke tot matige M uit noordelijke richtingen. Wei- I verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur). 19 SEPTEMBER op: 6.21 uur; onder: 18.46 uur op: 2.02 uur; onder: 18.05 uur '•Skater te Katwijk te 1.00 en 13.31 laagwater te 9.02 en 21.25 uur at alt 18 pagina'* andere leden van het Pact van War-" schau het recht geeft eenzydig met geweld in West-Duitsland tussen beide te komen". Bovengenoemde verklaring was een commentaar op een nota. welke de Sowjet-Unie op 5 juli aan West- Duitsland heeft gericht en waarin ir. bedekte termen gedreigd, werd dat twee artikelen van het Handvest der V.N. de Sowjet-Unie zouden machtigen geweld van wapens tegen West-Duitsland te gebruiken Het betreft hier de artikelen 107 en "3 die de geallieerden uit de tweede wereldoorlog machtigen zekere maatregelen te nemen tegen vroege re vijandelijke staten zonder goed keuring van de Veiligheidsraad. De Amerikaanse minister van De fensie. Clarck Clifford, heeft gister avond medegedeeld, dat twaalfdui zend man Amerikaanse roepen naar Europa zullen worden gezonden om komend jaar aan NAVO-oefeningen deel te nemen. Er zijn overigens voor het ogenblik geen plannen om de Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa permanent uit te breiden met het oog op de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije. Anderzijds heeft Amerika aan de NAVO in Brussel plannen voorgelegd om 96 Phantom-straal- jagers er» 28.000 man infanterie naar West-Duitsland terug te brengen, die deze zomer In het kader van een ro tatieschema naar Amerika waren overgebracht. Andere NAVO-leden dienen soortgelijke maatregelen te treffen. Lovell verklaarde dat het ruimte voertuig vanochtend om vijf minuten voor zes de maan het dichtst nader de. De gehele nacht werden in Jo drell Bank seinen van het ruimte schip ontvangen. Hy had kennelijk zeer krachtige zenders aan boord. Lovell veronderstelt dat de Russen vrijdag een poging zullen doen, het I ruimtevaartuig te bergen. Daartoe zou het door remraketten moeten worden vertraagd. Bij de maan zyn i geen remraketten in werking gesteld. 1 Bij terugkeer in de omgeving van I de aarde zal het ruimtevaartuig als gevolg van de aantrekkingskracht een snelheid hebben van ruim 40.000 km per uur. Afremmen, veilig door ce atmosfeer brengen en onbescha digd bergen van het ïuimteschip is het moeilijkste onderdeel van een dergelijke vlucht. Tot dusver bereik ten bemande ruimtevaartuigen in banen om de aarde slechts snelheden van tegen de 29.000 km per uur, en ook bij deze geringere snelheid was de terugkeer de moeilijkste fase van de vlucht. Lovell verwacht dat de Russen, wanneer deze onbemande vlucht slaagt, binennkort een bemand ruim tevaartuig een vlucht om de maan zullen laten maken. De Amerikanen overwegen de mogelijkheid van een dergelijk experiment (voorafgaande aan een landing van astronauten op de maan) in de loop van het volgend jaar. ADVERTENTIE morgen voordeel 250 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk Niet alleen de mensen, ook dei in zuid-Engeland, zoals dit honti- I dieren hebben last van het water\ je in de High Street van het dorp Molesey. naar ae rivier ae Mote ver buiten de oevers is getreden. (Van onze speciale verslaggever» NÜRKBERG (GPD) Toen FC Nürnberg-trainer Max Merkel van morgen zyn spelers begroette, ont dekte hy tot zijn ontsteltenis, dat Cebinac was vertrokken. De Joego slaaf was nog steeds bijzonder boos en had gisteren al gezegd: „Ik pak m'n koffers en ga terug naar Joego slavië". Niemand nam die woorden serieus. Maar Cebinac heeft nu dus de daad by het woord gevoegd. Vanavond te gen Ajax zal nu de 21-jarige ama teurspeler Beer in het elftal worden opgenomen en tegen Ajax aantreden. Wat er met de Joegoslaaf zal ge beuren. is nog niet bekend. Morgen zal een beslissing worden genomen. Dezer dagen had Max Merkel Cebi- j nac tijdens de training van het veld 1 gestuurd, kennelijk omdat de Joego slaaf met opzet een foutieve voorzet had gegeven. Uit het Leidsch Dagblad van a 17 September 1868: Bij de gisteren gehouden J verkiezing van een lid voor f den gemeenteraad alhier zijn ingeleverd 698 stembil jetten. De heer Mr. S. Le Poole verkreeg 368 stemmen zodat deze gekozen is. (Advertentie) —Burgemees ter en Weth. van Leyden doen I te weten, dat eerlang zal wofr- I den overgegaan tot de benoe- I ming van een hulponderwij- I zer van de le klasse aan de I openbare school meer uitge- I breid lager onderwijs voor I jongens in het bezit een er I acte als hoofdonderw., als- I mede voor de Fransche. Duit- I sche en Engelsche talen en I de wiskunde jaarwedde I f 850. Sollicitaties in te zen- C den aan B. en W. I

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1