minder werkloosheid goede groei economie LAWINE VAN WETTEN Meer armslag voor gemeenten Meer vrije en gesubsidieerde minder huizen BIJ LOOiWIJGING VAN 6.5 PROCENT: Lichtpunten maar voorzichtigheid hlijft geboden Drie miljoen voor het streekvervoer Boevenpak verdwijnt Hoog peil der in vesteringen Bijna zes miljoen voor visserijvloot Vijfduizend ambtenaren meer Loonsomheffing voor bedrijven OPENHEID IN DEN HAAG BEGROTING VOLKSHUISVESTING Ruilverkaveling: 175 miljoen Fiscale positie zelfstandigen komt in studie PAGINA 8 LEIDSCII DAGBLAD DINSDAG 17 SEPTEMBER JJ0 Prognoses Centraal Planbureau DEN HAAG (GPD) Het is tegen- a. De betrekkelijk gunstige ont DEN HAAG (GPD) Het Centraal Planbureau verwacht dat bij een evenwichtige ontwikkeling van wereldhandel (7 pro cent), van de r^ksuitgaven en van de loonstijging (6,5 procent per jaar), de jaren 1970 en 1971 een gemiddelde groei van de produktie te zien zullen geven, die „zeer bevredigend'' wordt genoemd, n.l. van ruim 5 pet per jaar. De toeneming van de produktie overtreft daarmee het gemid delde van 19551965 met bfjna een half procent per jaar. De exploitatie van het aardgas draagt vooral tot dit gunstige resul taat by. Dit wordt medegedeeld in de macro-economische verkenning voor 1969, waarin ditmaal voor het eerst een beschouwing is ge wijd aan de gehele lopende kabinetsperiode, in aansluiting op het begin, dat met de meerjarenplanning van de overheidsuit gaven is gemaakt. alle voorbehoud dat daarbij past op 60.000 personen, dat is 1,5 pet. van de afhankelijke beroepsbevolking. Of tegelijk daarmee de scherpe kanten van de regionaal ongelijke spreiding van de werkloosheid kunnen worden Dankzij de concentratie van de afgeslepen, is vooralsnog moeilijk produktie in de kapitaal-intensieve voorspelbaar, aldus het Planbureau, sectoren en een hoog blijvend peil De bedrijfsinvesteringen zullen in der investeringen zal ook de arbeids- de jaren 1970 en 1971 opmerkelijk produktiviteit de voorafgaande jaren sterk stijgen, n.l. met 9 pet. tegen 6 overtreffen. Toch neemt ook de werk- pet. in de jaren 1968 en 1969. Maar gelegenheid toe. Zeer waarschijnlijk voor het totaal der overige binnen blijft deze toeneming in de industrie landse bestedingen geldt een relatie- van beperkte omvang en wordt de ve teruggang ten opzichte van het groei van de werkgelegenheid vooral nationaal produkt. Daarbij wordt de in de dienstensector gevonden en ook prijsstijging geringer. Voor de parti- ^5° op pc}' gen pct' V1 DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN Dr STAAT Cijfers in miljoenen puioens (mei aarw posren, Kostprijs, verhogende belastingen (omzetbel.. acciinsetc.) 9097 Belastingen op inkomen, winst en vermogen 11699 Winsten etc v. bedrijven 275 Opbrengst van rente 633 Huurbelas ting v. wo ningwei 70 Luistergelden en kijkgelden, TV-reclame 250 Domeinen 7U Diversen 1535 in de bouwnijverheid, waar de in vesteringen in de bedrijfsgebouwen naar verwachting nog sterk toene men. Arbeidsreserve De daling van de geregistreerde arbeidsreserve betekent overigens geen terugkeer tot het zeer lage peil van de eerste helft der jaren zestig. culiere consumptie loopt zij terug van 4 pet. in 1969 tot 2,5 pet. in 1971 1968. Het gevolg daarvan is, dat de reële loonstijging in 1969 kleiner is Voor de latere jaren resulteert dan dan 111 1968- waarbij het Planbureau ook een ietwat grotere stijging van a&ntekent, dat bijna 50 pet. van de het consumptievolume dan in 1969, n.l. van 3,5 pet. in 1969 tot 4,5 pet. in 1971. Betalingsbalans Het voor 1969 voorspelde overschot Het cijfer van 1971 komt n.l. met op de lopende rekening van de beta- DE VERWACHTING VOOR 1969 Oe o.-odukhe 3,5"/. DEN HAAG (GPD) De men zal, zo wordt in de miljoenen- houdt voor het ko- gezJft eerst terd«8e w°"len onderzocht of er geen andere midde len zijn achter de hand om busbedrij- helpen. ven, die streekvervoersdiensten v Vo°r_ de sxote gemeentelijke ver- onderhouden. zonodig te hulp j^r werknemers profiteert van de in de tweede helft van 1968 doorgevoerde verkorting van de arbeidsduur met een kwartier per dag. Prijs- en loonstijging, samen met de voorgenomen verlaging van de direc te belastingen (verhoging van de be lastingvrije voet) doen het consump- regering Hngsbalans van 700 miljoen zou on- 3'5pCt' ™nde jaar 3 g^den teT,'t|n ëm het'bS'tif".r bovenop te der de geschetste omstandigheden gehandhaafd kunnen blijven, mis- schien iets stijgen tot 800 miljoen. Voor de realisering van dit overschot is ervan uitgegaan, dat de besparin gen een voldoende overschot laten boven de investeringen, en dat de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland niet in de weg staat, dat de uitvoer van goederen (inclu sief aardgas) iets boven het wereld handelsvolume (van 7 pet.) uit kan blijven stijgen. Hierbij is de bijdrage van het aardgas tot de verbetering van de goederenbalans des te belangrijker, omdat de dienstenbalans analoog aan de ontwikkeling in de afgelopen ja ren, geen extra bijdrage tot de lopen de rekening levert. te kunnen komen. Bij busbedrijven, die voor een bij drage in aanmerking denken te ko- de invoer stijgt Niet gemakkelijk Het zou onjuist zijn te conclude ren, dat de geschetste ontwikkeling gemakkelijk kan worden gereali seerd, aldus het Planbureau. Het laat zien, dat een sterkere loon stijging (8,5 in plaats van 6,5 pet.) gecombineerd met een elk jaar 200 miljoen grotere stijging der autono me binnenlandse bestedingen, de prij zen in 1971 niet met 2,5 maar met 3,5 pet. zou doen stijgen, de investeringen en dus het groeipotentieel van 9 tot 7 pet. doen afnemen, terwijl het over schot op de lopende rekening van de betalingsbalans tot 100 miljoen zou dalen. Prijsstijging Het Planbureau merkt voorts op, dat door de overgang naar het systeem van omzetbelasting toegevoegde waar de het consumptieprijspeil met 1.3 pet. stijgt. De prijsstijging van de DEN HAAG (GPD) Het kabinet wil het aantal ambtenaren in 1969 met «en kleine vUM^ndm^nult- ro tie komt daarmede m 1969 breiden. In de begroting 1968 was het aantal ambtenaren geraamd op 142.998, in de begroting 1969 wordt het geraamd op 147.824. De werke lijke sterkte zal waarschijnlijk lager zijn, op 30 juni 1968 had het Rijk namelijk „slechts" 138.587 personen in dienst. De toeneming van het aantal amb tenaren is het grootst bij de departe menten van Justitie, Onderwijs en Financiën. Justitie groeit met 700 personen. Het gaat hier vooral om politie- en gevangenispersoneel. On derwijs heeft rond 1500 man meer nodig. DEN HAAG (GPD) Enkele plannen, die de regering in de mil joenennota bekend maakt Staatsbosbeheer mag het ko mende jaar voor 5,5 miljoen gulden bossen aankopen. De bedoeling daar van is de Nederlandse bossen in stand te houden of te sparen. Voor modernisering van de Ne derlandse visserijvloot stelt de rege ring 5,8 miljoen gulden beschikbaar. Dat is f 400.000 meer dan het afge lopen jaar. Voor de sport- en" de binnen- vissers wil het Rijk 800.000 gulden besteden (twee ton meer dan het af gelopen jaar). Het geld zal worden de heffing en besteed aan het uitkopen van schub- voordoen, vissers en het saneren van de be- roepsbinnenvissers. Er zal in 1969 worden begonnen met het plaatsen van praatpalen langs de rijkswegen. De apparaten zullen door de PTT worden aange legd; de ANWB zal ze onderhouden en het Wegenfonds zal ze betalen. Voor het slopen van verouderde binnenschepen wordt f 5 miljoen uitgetrokken 3 miljoen meer dan het lopende jaar. Verder staat er een pro memoriepost op de begroting ten behoeve van een aanvullende sloop- regeling, die op stapel staat. DEN HAAG (GPD) De regering overweegt de invoering van een loonsomheffing waarvan de op brengst gebruikt kan worden voor de bevordering van industrievesti ging buiten west-Nederland. Die hef fing zou door bedrijven moeten wor den opgebracht naar rato van de be taalde lonen en salarissen. Minister Wiibteveen deelt in zijn miljoenennota mee dat de regering aan de SER advies heeft gevraagd over de hef fing en de vraagstukken die zich bij de uitkering dertig miljoen op de begro ting. Voor grote en middelgrote ste den is verder een bedrag van 43 mil joen bestemd, dat aangewend moet worden voor opstelling en uitvoering van verkeers- en vervoersplannen. Tenslotte kan ten behoeve van stede lijk verkeer nog worden geput uit ..potjes" van 15, 18 en 23 miljoen gul den. DEN HAAG (GfD) Volgende week wordt een commissie geïnstal leerd, die de regering voorstellen moet doen over een grotere openbaar heid van het ambtelijke en bestuur lijke werk in Den Haag. De regering acht een onderzoek naar de moge lijkheden van een grotere openbaar heid van het openbaar bestuur ge- zullen wenst, zo licht de miljoenennota het waarin op de structurele problemen plan toe. van de werkloosheid wordt ingegaan. woordig mode om met gefronste wenkbrauwen te spreken over de economische conjunctuur, maar desondanks heeft het Centraal Planbureau het aangedurfd om een wat rooskleuriger voorspelling sa men te stellen da nde laatste jaren het geval was. In dit licht moet de rijksbegroting voor 1969 worden be oordeeld. Er zijn daardoor heel wat lichtpunten te vinden als het huis houdboekje van de overheid nauw keurig wordt bezien. Vooropgesteld moet evenwel worden, dat voorzichtigheid de moeder van de economische porceleinkast blijft althans wat de loonkostenbeweging betreft. Er is een zekere ruimte om de bestedingen op te trekken, maar die wordt grotendeels opge slokt door de werktijdverkorting en de verhoging van de sociale premies. In de komende periode zal blijken of Nederland zijn lesje heeft geleerd uit de ontwikkelingen van de laatste jaren. Redenen Er Zijn drie redenen aan te geven waarom voorzichtigheid noodzake lijk blijft; DEN HAAG (GPD In de miljoe nennota wordt een hele serie wets ontwerpen aangekondigd. Zij bestrij ken vele terreinen, zoals blijkt uit de volgende opsomming: uitbreiding van de bevoegdheid van ondernemingsraden; de aanwending van de opbrengst van de Breedband-aandelen regeling van het stakingsrecht; verbod op het bezit van weka minen (peppillen en dergelijke); de verantwoordingsplich t van burgemeester en wethouders tegenover de raad; een departementale werkgroep is bezig met voorstellen ter veran dering van de politiewet; echtscheiding; onteigening; nieuwe bewijsrecht; waardevast maken van alimen tatieverplichtingen preventieve hechtenis; regeling van de afbetaling; verandering van de wet op de be jaardenzorg; herziening van de monumenten wet; de kleuteronderwijswet zal zoda nig worden veranderd, dat er ongeveer 400 kleuterleidsters meer nodig zullen zijn; financiering van het wetenschap pelijk onderwijs; luchtverontreiniging. Tenslotte belooft de miljoenennota een nota over het regionaal-ecemomi- sche beleid in de jaren 1969-1962, keling van de betalingsbalans danken aan de gunstige const We voor de groei van onze uit De incidentele factoren zullen ter in de komende maanden betekenis inboeten, met het g( dat de exporteurs het moeil zullen krijgen. b. De expansiefase waarin economie zich gaat bewegen op een moment, waarop onze talingsbalans zich nog maar begint te herstellen en nog normale situatie heeft bereikt. c. Onze concurrentiepositie j geen speelruimte voor kostprijs hogingen zoals in 1959/1960 he; val was. Met het oog op de gelegenheid kan ons land zich bokkesprongen permitteren op gebied van de kostprijsontwj ling. De structurele werkloos zit in de bedrijfstakken waar concurrentiepositie het on guns is. Touwt Deze overwegingen hebben b; opstelling van de begroting voor aanleiding gegeven om te trac! de touwtjes zo goed mogelijk bij kaar te knopen. Lichtpunten zijt niet te grote stijging van de ui ven en verhogng belastingvrije Over 1968 kon een belangrijk van het tekort worden gedekt het aangaan van kortlopende sci Een dergelijke inflatoire finai ring is goed als de economie steuntje in de rug nodig heeft echter de conjunctuur weer in gaande richting gaat zou het or,; standig zijn om op de weg va; Inflatoire financiering van staatsbudget voort te gaan. Er den alleen maar ongelukken voortkomen. Daarom zal er meer op lange mijn moeten worden geleend tot dusver. Als het goed zou zijn er voor f 1,2 miljard gulden mo worden opgenomen op de kapil markt. Het gehele bedrag zal zijn dan Bruin kan trekken. Toe: de minister voornemens om z® mogelijk te lenen. Dat houdt 4n de kapitaalmarkt dusdanig wordt geroomd, dat er geen sprake Zijn van een beduidende daling de rentevoet. Belasti Nog een lichtpunt valt te consti ren uit het voornemen van de mi ter om tegen 1 januari 1970 te men tot een aanpassing van loon- en inkomstenbelasting aan automatische stijging die ontsl door de progressieve belasting! fing uit de opstuwing van lonen inkomsten door inflatoire beweg gen. Er is een wetsontwerp in om in de toekomst te komen tot automatische correctie, welke ds uit zou kunnen bestaan dat elk de belastingtabel wordt aangej tegelijk met de herziening, die stand moet komen door de regel: tige wijzigingen in de premies i de sociale voorzieningen, welke ie belastingtabel zijn verwerkt. Doordat er een begin is gemi met de opstelling van een mee ren-begroting zal het mogelijk om in de toekomst beter dan tot toe te beoordelen wat de overhek 11 het gebied van uitgaven en be lie tingheffingen in petto heeft. Vooi pig weten we wat ons voor 196f wachten staat. Dat lijkt beter hetgeen de laatste jaren het gefll tl geweest, mits het ongeduld om snelle vergroting van de consur tieve bestedingen te komen in t kan worden gehouden. DEN HAAG (GPD) Minister ven van Amsterdam. Den Haag en De stijging komt vooral voor Witteveen maakt zich zorgen over de Rotterdam komt ook dit jaar weer op rekening van het wetenschappelijk onderwijs (1126 man). Een aantal van 210 leraren is nodig voor middelbare en ULO-scholen van het Rijk. De toeneming van het personeel in dienst van het departement van Fi- DEN HAAG (GPD) Minder wo- ningwetbouw, méér premiebouw In het komende jaar. Dat blijkt uit het woningbouwprogramma voor 1969, vervat in de begroting van het mi nisterie van Volkshuisvesting en ruimtelijke Ordening. Evenals voor 1968 gaat het wo ningbouwprogramma uit van het in aanbouw nemen van 125.000 wonin gen, waarvan 25.000 zonder subsidie. ontwikkeling van de gemeentelijke de rijksbegroting voor. De tekorten van de 100.000 gesubsidieerde wonin- financiën. Het gemeentefonds zal in van deze drie grote gemeenten blij- gen vallen er 45.000 in de woning- 1969 een tekort hebben van 300 mil- ven de aandacht van de regering wetsector (dit jaar 50.000) en 55.000 joen gulden. De minister heeft een houden, zo schrijft minister Witte- werkgroep opdracht gegeven na te gaan waardoor het tekort wordt ver- nanciën (plm. 1250 man) komt voor oorzaakt en hoe de uitgaven beter in de hand kunnen worden gehouden. Nu al staat vast dat een groot deel van het tekort het gevolg is van de gestegen gemeentelijke uitgaven aan sociale zorg. In dit verband vindt de minister het van groot belang, dat de voorgestelde verruiming van het gemeentelijk belastinggebied op kor - 1968 zijn 117 man overgegaan naar te termijn van kracht wordt. De ge- het departement van Onderwijs en meenten zullen daardoor in 1969 al Wetenschappen: met ingang van 1969 wat meer financiële armslag kunnen gaan voorts 250 man over naar het krijgen. departement van Landbouw en Vis- De post van dertig miljoen gulden gerij. voor de gemeentelijke vervoersbedrij- een belangrijk deel voor rekening van de belastingdienst wegens overne ming van taken van andere diensten en groei van bestaande taken. Eén departement geeft een aanzien lijke verlaging van het personeels bestand te zien, namelijk het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. Met ingang van veen in zijn miljoenennota. De rege ring overweegt maatregelen om de uitkeringen uit het gemeentefonds voor de drie grote gemeenten te ver hogen. in de premiesector (dit jaar even eens 50.000). Bij de gesubsidieerde woningen zal bijzonder worden gelet op de bouw van een voldoende aantal uitgespro ken goedkope woningen van goede DEN HAAG (GPD) De regering wil het gevangenispak afschaffen. In de miljoenennota wordt aangekondigd, dat soepeler voorschriften voor de gevangenissen in voorbereiding zijn. Daarbij wordt eraan gedacht de gevangenen hun eigen kleding te laten dragen of op zijn minst „meer maatschappelijke" kleding. Ook zou brief wisseling gemakkelijker gemaakt moeten worden en zouden gevangenen persoonlijke bezittingen bij zich mogen houden. kwaliteit. Om de doorstroming te be vorderen is het gewenst dat er in de gesubsidieerde particuliere sector wat royalere woningen tot stand komen. Het ligt in de bedoeling van minis ter Schut ook voor 1970 en 1971 het aantal woningwetwoningen op 45.000 te stellen. Belangstelling Hoewel de bouw van ongesubsi dieerde woningen in de eerste helft van dit jaar bij de plannen ten ach ter is gebleven moet naar het oor deel van de minister met een toene mende belangstelling hiervoor reke ning worden gehouden. De bewindsman stelt voorts, dat bij het tegenwoordige produktie- niveau het woningtekort in 1970 vrij wel zal zijn verdwenen, behalve in enkele dichtbevolkte agglomeraties. Enkele andere punten uit de toe- licluting: De Kamer krijgt dezer dagen een nota over de woningvoorziening in kwalitatief opzicht en de daarvoor te treffen maatregelen; De krotopruiming zal verder worden gestimuleerd door de rijks bijdrage per ontruimd krot te verho gen van f 600 tot f 750; [TOTAALAANTAL WONINGEN PER JAAR 12SOOO 125.000 WA PP WONING- BOUWPRO GRAMMA Spoedig is een wetsontwerp te verwachten, dat tot doel heeft de jaarlijkse huuraanpassing van 4 procent op 6 procent te brengen; DEN HAAG (GPD) Er zal&te! komende jaar 55.000 hectare gü c opnieuw worden verkaveld. De nister van Landbouw trekt daar a 175,4 miljoen gulden uit; 20 mil) jt meer dan vorig jaar. Dat is^n grootste deel van het bedrag f 291 miljoen dat beschikbaar is cultuurtechnische werken. Voor het stimuleren van de W afzet zal een belangrijk hoger bti j? worden uitgetrokken. Voor de landbouw, tuinbouw veeteelt in het algemeen komi miljoen gulden meer beschikbaar' va het afgelopen jaar. Dat geld is ot meer nodig voor uitbreiding van dierziektebest rij ding. Zo zal bijt produktie van het mond- en kW zeervaccin aanzienlijk worden hoogd. DEN HAAG (GPD) Het kaK is van plan een speciale studie te' te den aan de fiscale positie van de» standigen. Daarbij zal worden n* gaan of de bewering juist is da' belastingdruk op zelfstandigen z" der is dan .die op loontrekkend#) v, er inderdaad sprake is van onen 5] wichtigheid in de behandeling zal; t( kabinet zoeken naar mogelijk!** tot beëindiging daarvan.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8