linister Witteveen hij indiening miljoenen nota VOORZICHTIGHEID GEBODEN /Van •biet NAVO tornen Meer geld voor studietoelagen Belastingdruk wordt zwaarder REM OP UITGAVEN Economie in herstel Verlaging inkomstenbelasting als aanpassing aan de inflatie kfensiebegroting Miljard voor werk Parlementaire ombudsman Arme landen: 632 min. Sigaretten 25 ct duurder Aftrekregeling verlengd Belastingvrije voet hoger logere prijzen in loterijen :R 195 gdag 17 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) Het ontwerp van de rijksbegroting voor 1969 geeft opnieuw een stij ging van de uitgaven (ruim 26 miljard) en ontvangsten (23J/£ miljard^ te zien. Het tekort is evenwel ongeveer f 250 miljoen minder dan wat voor dit jaar wordt verwacht. Bij de vaststelling van het uitgavenbeleid heeft de regering vooral veel aandacht geschonken aan de bestrijding van de werkloosheid. Voor het scheppen van werkgelegenheid heeft zij meer dan één miljard gulden uitgetrokken. Ook het bedrag voor de ontwikkelingshulp is ver hoogd. Het staat op 632 miljoen gulden. Verder wordt in het bijzonder het oog gericht op: het bevorderen van technologisch onderzoek en van indus triële ontwikkelingsprojecten; krotopruiming, sanering en verkeersvoorzieningen in de steden; onderwijs: vooral een aanloop naar de volgende fase van het kleiner maken van de klassen op de lagere scholen, uitvoe ring van de mammoetwet en belangrijk hogere uitgaven voor de universiteiten en hogescholen; verkeer en waterstaat: nieuwe werken voor de aanleg van scheepvaartwegen en havens, wegenaanleg, delta- en Zuider zeewerken; cultuur, recreatie en maatschappelijk werk: hogere bedragen voor jeugdwerk, werk voor gehandicapten en bejaarden, sportorganisaties, open-luchtrecreatie en verschillende vor men van kunst. 28-ja. werd Minister dr. Witteveen N HAAG (GPD) Een 1 bedrag van 3.384.928 gul- vraagt de minister van De- ievoor het dienstjaar 1969, li miljoen meer dan hij in lefensienota van juni be- Ihad te zullen vragen. Die- Ie defensienota is er de aak van dat de toelichting e thans ingediende begro- weinig nieuws meer bevat, jevoegd is nu in hoofdzaak beschouwing over de re- e gebeurtenissen in Oost- Op een aantal andere punten is gestreefd naar beperking van de uit gaven. In de meeste gevallen gaat deze beperking niet verder dan het afremmen van de toeneming. Door het aantal woningwetwoningen terug te brengen tot 45.000 wordt een uit- gavenvermindering van ongeveer 100 miljoen bereikt. Met name voor de rijksgebouwendienst, de civiele ver dediging en TNO wordt geen verdere groei voorgesteld. Bij het afwegen van het beleid heeft de regering ernaar gestreefd, de eco- Uit de Defensienota blijkt voorts nomische groei te laten doorgaan en dat een sanering van de Doelenka- gelijktijdig aandacht te geven aan zerne in Leiden op het program- de zorg voor het welzijn van de mens. ma staat. Volgens minister Witteveen vormt de bister Den Toom zegt daarin, ord: de vertrouwensbasis, noodza- voor de op verdere ontspanning bte politiek, waarvoor de Atlan- ïraad zich nog tijdens zijn laat- ijeenkomst in Reykjavik zo uit- selijk heeft uitgesproken, ernstig xM lokt acht. In bondgenootschap- verband wordt nu bezien in wre de inval in Tsjecho-Slowa- invloed moet hebben op de pro- tóiek van bewapening, wapen ring en wapenbeperking, maar wel de mening van de minis- bt het Westen een op ontspan- gerichte politiek moet blijven o. de tweede plaats dient uit de 'cmpelende wijze waarop de et-Unie met een grote militaire )W it de bezetting van Tsjecho-Slo- ?ede jie heeft kunnen uitvoeren, de worden getrokken, dat aan de menlijke westelijke verdediging verder behoort te worden ge- Defensie-nota staat verder, de herhalingsoefeningen in 1969 ®s de benarde financiële situatie Defensie enigszins beperkt moet 'en. De wedde eerste oefening dienstplichtigen wordt per 1 ja- fi verhoogd. Een matroos of sol- hijgt dan f 18,- per maand. Te- hiermee zal een extra verho- worden gegeven aan de dienst- htige, die door uitstel op 24-jari- K latere leeftijd opkomst. DEN HAAG (GPD) Aan studietoelagen zal het Rük het komende jaar 136 miljoen gul den uitgeven, ofwel 12 miljoen meer dan dit jaar. In de miljoenennota legt minister Veringa (Onderwijs en Wetenschap pen) uit, waarin dat zit. 1. Stijging van het aantal studen ten, dat een toelage vraagt. 2. Het waardevastmaken van de toelagen, waardoor de bedragen gro ter worden. 3. Verhoging van de toelagen sinds studenten, die de bijdrage krijgen geen vrijstelling meer hebben van het betalen van collegegeld. Het deel van de toelage dat als beurs wordt verstrekt wordt groter gemaakt: zestig procent. Tot nog toe werd veertig procent als beurs ver strekt. begroting een goed uitgangspunt voor een beleid, waarbij gewaakt moet worden tegen een te sterke groei van de economie. Tegenover een uitga venstijging van 7,5 procent staat een remmende werking op de bestedingen door de druk van de belastingen en van de andere ontvangsten van de overheid. Een en ander leidt ertoe, dat de impuls, die van de begroting op de conjunctuur uitgaat niet gro ter is dan de impuls, die uitgaat van de groei van het nationaal inkomen in het algemeen (4,8 pet.) Bevredigend Onze economie bevindt zich thans in de fase van herstel van de con junctuur, schrijft minister Witteveen. De opgaande lijn is, mede dank zij toeneming van de vraag uit het bui tenland, weer herwonnen. De produk- tiestyging noemt de minister „alles zins bevredigend". Wel zal de ar beidstijdverkorting de eerstkomende jaren de produktiviteitsstijging iets drukken. De sterke toeneming van de arbeidsproduktiviteit heeft mede als positief aspect, dat in het westen de spanning op de arbeidsmarkt niet nog groter is geworden. Van zo'n toe neming zouden immers gevaren uit gaan voor de loonontwikkeling. Het verbeteren van de conjunctuur zal ook wel leiden tot verdere ver mindering van de werkloosheid in de overige delen van het land, maar om dat het daar meer om structurele dan om conjuncturele werkloosheid gaat zal een verbetering van de werkge legenheid in die gebieden in overwe gende mate afhankelijk blijven van een structuurbeleid. Wat de prijsstijgingen betreft, deze zijn wel duidelijk verminderd, maar blijven nog aan de hoge kant, aldus minister Witteveen. Mede hierom en met het oog op de ontwikkeling van de betalingsbalans is een voorzichtig begrotingsbeleid een eerste vereiste. De ingediende begroting voor 1969 voldoet volgens minister Witteveen aan deze eis. De financiering van het omvangrijke kastekort van het Rijk zal eveneens op deze doelstelling moe ten zijn gericht. Ten aanzien van de verhoudingen tussen besparingen en investeringen wijst de bewindsman erop, dat de be sparingen van particulieren en van de overheid van 1966 tot 1968 zijn toegenomen met ruim 1 pet., resp. bijna 1 pet. van het nationaal inko men. Daartegenover nemen de over heidsinvesteringen met pet. toe. Toch is het evenwicht op de kapi taalmarkt nog niet bereikt. De ren tevoet is nog steeds hoog en de ge meenten kunnen nog altijd niet vrije lijk lenen. Ook hiermee dient het be grotingsbeleid rekening te houden. De minister vraagt zich af of het kastekort van het Rijk op het ogen blik niet te groot is om het gewenste evenwicht tussen besparingen en in vesteringen te bereiken. Deze vraag klemt temeer omdat de voortgaande verschuiving van de woningwetbouw naar de particuliere bouw extra-fi nancieringsruimte op de kapitaal markt vereist. De verwachtingen van het Cen traal Planbureau voor de jaren 1969 tot en met 1971 duiden evenwel op de mogelijkheid van een redelijk even wicht, waarbij de financieringspro blemen niet te groot behoeven te zijn. Hiertoe wordt onder meer bijgedra gen door de geleidelijke vrijmaking van de bedrijfsinvesteringen van om zetbelasting, aldus de minister van Financiën. De uitgaven van hef Rijk bedragen ca.26 miljard gil DIT IS26 MILJARD GULDEN HWlW'ik w" DEN HAAG (GPD) De regering gaat binnenkort met de betrokken commissies uit het parlement praten over de instelling van een ombuds man. Het kabinet, dat zich daarover on langs heeft beraden, is tot de slotsom gekomen, dat Nederland een parle mentaire ombudsman moet hebben. DEN HAAG (GPD) Meer dan een miljard gulden wil de rege ring volgend jaar besteden voor de bestrijding van de gevolgen van de werkloosheid en de verbetering van de werkgelegenheid. Een bedrag van 181 miljoen is bestemd voor bevordering van de regionale werkgelegenheid. De kolenmijnen krijgen een subsidie van 151 miljoen. De scheepsbouw, de katoen-, rayon- en linnenindustrie en de strijkgaren-wollenstoffenindustrie ontvangen rentesubsidies en garanties. De gemeenten krijgen f30 min voor woningverbete ring. Voor complementaire arbeidsvoorzieningen wordt f279 min aan subsidies verleend, voor aanvullende werkgelegenheid is f 86 min uitgetrokken, terwijl voor overige uitgaven t.b.v. de arbeids voorziening (waaronder bevordering van de mobiliteit van werk nemers) f 91 min is bestemd. Voor werkloosheidsuitkeringen wordt aan de gemeenten f 122 min vergoed. Voor de rijksgroepsregeling werkloze werknemers is f 7 min uitgetrokken, terwijl voor onvoorziene uitgaven f 150 min is ge reserveerd. Naar het zich laat aanzien zal het Rijk in 1969 nog f 120 min uitgeven uit hoofde van de werkverruimingsprogramma's die in 1967 en 1968 zyn opgesteld. De regering wil de arme landen het komende jaar f 632 min geven. Dat is f 92 min meer dan vorig jaar. Verder zal het bedrag, waarvoor garanties kunnen worden gegeven op leningen aan arme Zuidamerikaanse landen, met 18 miljoen worden verhoogd. Het kabinet wil de ontwikkelingshulp laten sty gen tot f 698 min in 1970 en f788 miljoen in 1971. Uit dit bedrag blijkt niet of de regering vindt dat hiermee de aangekondigde één procent van het nationaal produkt is bereikt (voor 1969 is het nationaal produkt reeds geraamd op 77,5 miljard. Volgend jaar zal 151 miljoen naar Suriname en de Nederlandse Antillen gaan. Van de f 92 min, die extra ter beschikking worden gesteld, gaat f20 miljoen naar Suriname en de Antillen; f 18 miljoen is voor het West-Irian-fonds. De contributies aan V.N.-organisaties op ontwik kelingsgebied worden verhoogd van tien tot zestien procent, terwijl ook grotere bedragen worden uitgetrokken voor rechtstreekse hulp. De tabaksaccijns wordt volgend Jaar verhoogd, waardoor de siga- •tten een kwartje per pakje duurder zullen worden. De verhoging die ingaat op 1 januari, geldt alleen voor sigaretten en kerftabak, pakjes sigaretten van 1.50 zullen daardoor 1.75 gaan kosten. De opbrengst van deze verhoging in 1969 f 87 min en op jaarbasis f 115 min is vooral bedoeld voor de vermindering van het tekort van het gemeentefonds. De aftrekregeling buitengewone lasten inkomstenbelasting, die aanvankelijk slechts voor 1968 zou gelden, wordt verlengd. De voor bereiding van de definitieve regeling vraagt meer tijd dan werd verwacht, zodat de tijdelijke aftrekregeling ook in 1969 en in 1970 van kracht zal blijven. De tijdelijke regeling voorziet in een aftrek wegens buitengewone lasten van 2,5 procent van het inkomen maximum f500,- tot 5% van het inkomen (maximum f 750,-), De verhoging van de belastingvrije voet, bedoeld als een compen satie voor de nieuwe omzetbelasting, zal doorwerken tot de inko mensgrens van 27.000 gulden per jaar. De belastingvrije voet wordt voor gehuwden zonder kinderen verhoogd met f 600.De verho ging zal voorts tot gevolg hebben dat AOW-trekkers buiten de In komstenbelasting blijven. De optrekking van de vrije voet zal na 1969 worden Ingebouwd in de algemene verlaging van de inkomstenbelasting die op 1 Januari 1970 zal moeten ingaan. De optrekking kost het Rijk een bedrag van ongeveer f 200 miljoen. HOE DESTMT iSJlDEMOMWiGT DEN HAAG (GPD) De grote Wjen zullen volgend jaar bij wijze 1 Proef hun hoofdprijzen tot maxi- een kwart miljoen mogen ver- fcn. Dat kondigt de regering aan miljoenennota. De grote lote- kunnen daardoor sterker komen 'taan tegenover de sporttoto en de 4tslotery, die sinds kort met hoofd en van een half miljoen mogen rken. DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft een keuze gedaan die ertoe leidt, dat de belasting druk tot 1971 geleidelijk verder stijgt. Dit schrijft minister Wit teveen in de miljoenennota. De verzwaring vloeit in de eerste plaats hieruit voort, dat de hele stijging van de loonbelasting opbrengst, voor zover die voortvloeit uit een reële stij ging van het nationaal inko men, voor uitgavenverhoging wordt aangewend. Alleen de stijging van de loon- en inkomstenbelasting, voor zover die het gevolg is van de inflatie, wil het kabinet teruggeven. Deze verlaging wordt echter „begeleid" door verhogingen van indirecte be lastingen (omzetbelasting, ac cijnzen). Verder is het niet uitgesloten, dat belastingmaatregelen nodig zijn met het oog op de stijgende uitgaven van de gemeenten. Daarnaast krygen, zo als bekend, de gemeenten meer be voegdheden om belasting te heffen. Het kabinet is zich bewust van de bezwaren die zyn verbonden aan een verdere stijging van de belastingdruk, maar onderzoekingen hebben duide lijk gemaakt, dat een ander uitgaven beleid niet mogelijk is. De toeneming van de belastingdruk laat voor de ten enkele werkgroepen in te stellen. Minister Witteveen meent, dat door de werkgroepen de discussie over de zin en de omvang van de afzonder lijke uitgaven wordt bevorderd en zo doende een betere prioriteitenafwe ging tot stand kan komen. Het kabinet is van plan op 1 janu ari 1970 een verlaging van de inkom stenbelasting in te voeren die be doeld is als een aanpassing aan de inflatie gedurende de parlementaire zittingsperiode 1967-1971. Door deze verlaging zal de belastingstijging on- rijksuitgaven en zeker voor de totale overheidsuitgaven een stijging toe die sneller is dan die van het nationale Inkomen, aldus minister Witteveen. De beslissingen over het belasting beleid zijn mede beïnvloed door de uitkomsten van het onderzoek naar het financiële beleid op iets langere termyn. Een dergelijke studie was in de miljoenennota van vorig jaar aan gekondigd. In de miljoenennota voor 1969 wordt op het meerjarenbeleid uitvoerig ingegaan. Een aantal werkgroepen onder zoekt welke besparingen kunnen wor den bereikt. Het kabinet heeft beslo- Uit de gegevens blijkt dat de uit gaven in 1970 en 1971 met f 1218 min, resp. f 1244 min mogen stijgen, als tenminste geen nieuwe belasting maatregelen worden voorgesteld. Hiervan is de bestemming van f670 min resp. f572 min al min of meer vastgelegd, zodat dus nog over f 548 min, resp. 672 min kan worden be schikt. Minister Witteveen zegt dat het moeilijk zal zijn, hierin alle verdere noodzakelijke uitgavenstijgingen on der te brengen. De mogelijkheid van belastingverhogingen is derhalve niet uitgesloten. gedaan worden gemaakt die het ge volg is van de nominale loon- en salarisverhogingen. Verlaging van de gestegen belastingdruk tengevolge van de reële loon- en salarisverho gingen zal vóór 1971 niet niogelijk zijn. De nominale inflatie-aanpassing zal een bedrag vergen van 900 mil joen gulden. Mocht de schatkist dit bedrag niet in één keer kunnen mis sen, dan zal de aanpassing in twee etappes worden ingevoerd: de eerste etappe op 1 januari 1970, de tweede op 1 januari 1971. De Inflatie-aanpassing, zo schrijft minister Witteveen ln zijn miljoenen nota, zal niet helemaal kunnen wor den betaald uit de jaarlijkse meer opbrengst aan loon- en inkomsten belasting. Daarom zal het nodig zyn om in 1970 de accijnzen, de motorrij tuigenbelasting en de omzetbelasting te verhogen. De optrekking van de belastingvrije voet in de loon- en in komstenbelasting. die reeds wordt ingevoerd per 1 januari 1969, zal in de inflatie-aanpassing worden ver werkt. De regering wil van de inflatie- aanpassing een vaste gewoonte ma ken en zal daartoe een wetsontwerp bij de Tweede Kamer indienen. Als dit ontwerp wordt aangenomen, kan verhoging van de loon- en inkom stenbelasting alleen nog maar tot stand worden gebracht door tariefs wijziging met goedkeuring van het parlement. Het verschijnsel dat de fiscus van iedere volgende loonsver hoging ee n groter deel incasseert, blyft na invoering van de wet achter wege. In het nieuwe systeem wil de regering de mogelijkheid houden, de aanpassing in de tijd te kunnen ver schuiven. Zij acht dat van belang voor de conjunctuurpolitiek. Het kabinet is van plan om eerst een voorontwerp van wet over deze mate rie te publiceren, zodat de buiten wacht zyn opvattingen kenbaar zal kunnen maken. DE STAAT 1 GULDEN UITGEEFT

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7