Weer meisjes na eten spritskoeken ,\Yas ik maar weer terug' Veertig werknemers met ontslag bedreigd I%procjramma Omdat we gewoon veel, véél te weinig zon krijgen. Voedselvergiftiging LUCHT Russen lanceren ruimtestation en gióteren Bekentenis na dodelijke steekpartij piNSDAG 17 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 ENSCHEDE (GPD) /enals vorige week maandag gistermiddag een aantal »isjes, werkzaam bij de kou- ïdustrie Ten Cate N.V. in nschede, op het werk onwel rorden. Gisteren moesten negentien meis naar huis worden gestuurd met lijnselen die aan voedsel vergif - a elkging doen denken. Sommige van eze meisjes behoorden ook tot een joep van 26 meisjes die verleden reek maandag onwel werd. De meisjes klagen ook nu over levige jeuk. terwijl hun huid was be- lekt met bulten. Verleden week nam Plgken aanvankelijk aan dat de ziekte erschijnselen waren veroorzaakt Tloor het eten van spritskoeken. Dedirecteur van de keuringsdienst kn waren. drs. mr. M. A. Stevens. 5Sd^eeft meegedeeld dat hoewel het on- k van zijn dienst nog niet is I fgelopen, reeds gebleken is dat er' oegenaamd geen aanwijzingen zijr jat de koeken de oorzaak zyn. mea de Planta-affaire indertijd. Die is toen ook doodgebloed. Je moet het misschien als een soort allergie zien". Van de meisjes die verleden week onwel werden heeft er één het werk nog niet hervat. Zij is gedurende enige dagen in een ziekenhuis ver pleegd. Allergie 704É De apotheker van het rooms-ka - -ffaolleke ziekenhuis in Enschede, die eerste de koeken onderzocht Ide dat de koeken de oorzaak de ziekte zouden zijn. „Het ligt iveer in dezelfde sfeer als van Daar gaan jullie dan, Olympi- Ml ihe halfgoden en half godinnen, 0; teer van Nederland hooghouden 11 tel te hoog, want ieder kind weet 'P® Is het tenminste lang genoeg is, at je boven de 2Ö00 meter naar dein loopt te happen. Voor Me- ico komt daar nog bij dat het be. oond is geweest door oude cul- iren, die sinds 3 eeuwen het lek- erste van de aanwezige lucht tbben opgesnoept. Dat ontheft ullie van de verplichting om ook og eens drie trapjes op te moeten \et een plak puur goud, want o'n ding op je ribben is alleen al enoeg om in elkaar te klappen. „Licht, meer licht", zouden de mtste woorden van Goethe zijn weest, maar de omstandighe id maken waarschijnlijk dat de lie Olympiër gezegd heeft: i ucht, meer lucht". Zonder cht kan niemand leven, en met weinig lucht kan niemand tot p;merkelijke artistieke prestaties omen. Voor de Mexicanen ligt dat an- !?rs. Die zijn geioend zuinig te ijn met lucht, zoals andere vol- en zuinig zijn met gas en water, let vermoeden bestaat bovendien lat zij in de loop van de genera ties onder de tochtlatten van hun tiffure een soort kieuwen hébben mtwikkeld, ivaardoor ze verze- terd zijn van een bevredigende mr stof toevoer. De Mexicanen noeten dus de Olympiade winnen. Doen ze dat niet, dan hebben we lat te danken aan hun hoffelijk heid als gastheren. Maar is het in overeenstem ming met het Olympische ideaal kt de deelnemers afhankelijk zijn van de gunsten van anderen? natuurlijk niet. Ieder dient zijn beste krachten te geven, en die ïomen alleen tot hun recht onder ie beste voorwaarden. Dit bete lent dat iedereen er recht op heeft eijn eigen lucht mee te ïïengen. De aanvoer van die lucht zou per luchtbrug kunnen geschieden, maar het bezwaar daartegen is, dat de verschillende soorten lucht met elkaar vermengd zouden ra- len. Dat is hinderlijk, want een voornaam kenmerk van nationale 1 zelfstandigheid is dat men niet te gen de lucht van een andere na tionaliteit kan. De verschillen zijn groot. De bewoners van de bei- Duit slanden bijv. zijn gewend aan een voor iedere helft verschil lend soort „Dicke Luft", die zijn gemeenschappelijke oorsprong schijnt te vinden in de mottenbal- lènkisten waarin sinds lang niet gebruikte, maar nog steeds bruik bare uniformen liggen opgesla gen. Britse lucht komt daarente- IJJ gen de Mexicaanse het meest na bij, omdat de Britten een heel im- Elf Perium .in kunne lucht hebben zien opgaan. De Franse lucht, air france genaamd, is meer 'n le vens houding dan een gasmengsel en kenmerkt zich door voornaam etrokken neusvleugels, alsof bezitter Chinees vuurwerk t afsteken en weigert lont te bruiken. Hoe iedéreen zijn nationale ht in voldoende hoeveelheid Mar Mexico zou kunnen meevoe- cn, is een probleem dat bij deze Olympiade onopgelost is geble ven. Wel mag ik verklappen dat een Nederlandse official bij wij van proef heeft getracht een koffertje met Nederlandse lucht door de douane te smokkelen. Hij verd echter betrapt en zwaar be boet wegens het zonder vergun ning invoeren van diverse nitra ten sulfaten, carbonaten en stink- bomachtige zwavelkoolstofverbin dingen die samen de nationale luchtverontreiniging in stand houden. Moeten toe daarmee win nen! Dan liever de Mexicaanse lucht in. KEES STIP MOSKOU (RTR/AFP) De Rus sen hebben opnieuw een auto matisch ruimtestation gelanceerd, de Zond 5". Men wil hiermee weten schappelijk onderzoek van de ruimte verrichten. Ook de apparatuur aan boord van het station zal beproefd I worden. De baan die de „Zond 5" j volgt komt nauw overeen met de be rekende. Ta ss herinnerde eraan dat het eer- ste automatische station van dit J type. de „Zond-1". op 2 april 1964 j gelanceerd werd. De „Zond-2" werd op 30 november 1964 in de richting 1 van de planeet Mars gestuurd. De j proef mislukte echter. In maart 1968 j lanceerden de Russen de „Zond-4" i voor het onderzoek van de ruimte. De „Zond-3" kwam in juli 1965 in een baan om de zon na foto's van de i maan te hebben gemaaJkt. Bij windkracht acht heeft Prins Bernhard gistermiddag per hefschoefvliegtuig van de KLM een stormachtig bezoek gebracht aan het booreiland Trans- ocean-2 van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM). Hij volgde daarmee het voor beeld van zijn oudste schoon zoon. Prins Claus bezichtigde hetzelfde booreiland eind juni van dit jaar, maar toen lag het nog op een andere plek van het continentale plat in de Noord zee, waarvan het na 31A maand vergeefs boren Is weggesleept. Op de foto be'r"kt de Prins )in lange regenjas en met witte helm) een van de grote boorbei- tels. ZIERIKZEE (GPD) De 40 werknemers van de elektro nische industrie W. Hagen in Zierikzee zal aan het eind van deze of in het begin van volgende week ontslag worden aan gezegd. Het bedrijf dat zich in 1964 met kernfaciliteiten in de Schouwse centrumstad vestigde zit financieel aan de grond. Op een vergadering van de Alge mene Nederlandse Metaalbedrijfsbond heeft districtsbestuurder H. F. Berk hout gisteravond meegedeeld hoe de zaken ervoor staan, j Het bedrijf, waarvan directeur W. Hagen al geruime tijd ernstig ziek is. legt zich toe op de fabricage van elek tronische apparatuur voor o.m. onder, wijsapparaten, bandrecorders en elek tronische orgels. Het was by het per soneel bekend, dat de situatie van het bedrijf slecht was. De bankrelatie van het bedrijf zal deze week de lo nen nog uitbetalen, maar voor vol gende week is dit niet zeker. Daar over is men nog in onderhandeling. De echtgenote van de heer Hagen, die namens haar man optreedt, wil de zaken zo spoedig mogelijk beëindigen. Op korte termijn zal de werknemers ontslag worden aangezegd. Er is nog een klein lichtpuntje: een niet met name genoemd bedrijf heeft Interesse in de overname van het be drijf W. Hagen. De slechte orderpositie van de laat ste jaren, mede veroorzaakt door de voortdurende toenemende concurren- tie en de grote kostenstijgingen, heeft de directie en commissarisen van Van Driel's machinefabriek de IJssel N.V. in Kampen doen besluiten de onderneming ingaande 1 maart 1969 te liquideren. De N.V. Machinefabriek De IJsel hield zich bezig met de vervaardiging van grote riemschyven, waterstaats werken, bemalingen en reparaties. Met de vakorganisaties is volledige overeenstemimng bereikt over een af vloeiingsregeling voor de 22 werk nemers. NEDERLAND 1 18.50 19.00 19.06 20.00 20.20 21.10 22.00 22.00 NEDERLAND 2 18.50 19.00 19.03 19.20 20.00 20.20 21.10 22.00 22.20 Barend de Beer (NTS) Journaal (NTS) Broedvogels in Limburg, documentaire (KRO) Journaal (NTS) Gerbrand Adriaensz. Brederode (KRO) De wrekers, TV-film (KRO) Uitzending uit Int. Perscentrum Nieuwspoort (KRO) Journaal (NTS) Barend de Beer (NTS) Journaal (NTS) Van gewest tot gewest (NTS) Samenvatting Opening Staten- Generaal (kleur) (NTS) Journaal (NTS) Dubbelspion (NTS) Denkbeeld Internationaal (interview (NTS) Documentaire over F. C. Nüraberg (NTS) Journaal (NTS) George Brassens Het was druk schakelen van Nederland I naar II en terug gisteravond. Beide netten had den, zo op het oog, nogal wat te bieden, maar achteraf hebben wij alleen met werkelijk genoe gen naar het tweede deel van „portret van een troubadour" gekeken. Frank Onnen, ons ook bekend als onze Parijse corres pondent, toonde daarin de Fran se dichter/zanger George Bras- sens, als een man die zichzelf is gebleven, ondanks alle roem. Brassens is zich daarvan zelf zeer bewust, zoals bleek uit zijn chanson „Trompetten van de roem". Hij rekent daarin af met het beeld, dat de publiciteits media van hem geven. Treffend doet hij dat vooral met één zin in het chanson, waarin Bras sens zegt: „Als een os te slapen op zijn lauwerkrans". Eerder op de avond was er de Buck Owens-show. 25 minuten Amerikaanse smartlappen. De Nederlandse „Country and Westernmuziekgroep" die Owens en de zijnen afwisselden, deed het overigens even goed. In AVRO's regiovizier schonk Ria Bremer uitvoerig aandacht aan de plannen voor regionale tele visie in het noorden van het land, in Zeeland en Brabant, terwijl de NCRV intussen een interessante documentaire ver toonde over een rommelmarkt in Chicag», die piaats moest ma ken voor nieuwbouw. Dialoog in het dorp Frans van Houtert presenteer de de AVRO-documentaire „Dia loog in het dorp". Velen gingen aanvankelijk met nogal wat reserve naar dit dorp voor ge handicapten, dat ze als een ghetto zagen. Het merendeel van de bewoners toonde zich nu echter zeer tevreden in dit dorp, waarvoor nu zes jaar geleden het Nederlandse volk in één nacht het geld voor de bouw bij eenbracht. Toch is de uitspraak van die ene vrouw ons bijgeble ven, die zei: „Door het omgaan met al die andere invaliden voel ik me minder valide dan ooit". De Mounties-show was een voudig vervelend. Fiet Koster en mallè Piet Bambergen konden daaraan niets veranderen. .Madame Bovary", een bewer king van de belangrijkste roman uit 1856 van Gustave Flaubert werd goed gespeeld. Toch maakt het spelen van zo'n typisch Frans stuk in een Duitse bewer king iemand altyd wat kribbig. Flaubert wendde zich met deze roman af van de romantiek en schreef hem op meer afstand van zyn onderwerp. Deze bena dering komt in de Duitse be werking veel minder tot uiting. Piet ter Laag tenslotte maak te een reportage van de reis van drie Nederlandse vrouwen naar Indonesië, die daar de graven van omgekomen familieleden be zochten. Deze film dient als in leiding op een geldinzamelings actie, die binnenkort door de Oorlogsgravenstichting zal wor den gevoerd. VOOR DINSDAG 17 SEPTEMBER Hilversum 1. 402 m. KRO: 18.00 Stereo: Metropol© ork. 18.19 Uitz. van D'66. 18.30 Nws. 18.46 I Act. 19.05 Van Je buren moet 't heb- Statutenwijziging VPRO ÏÜSi Sit- G O concert Internationaal Voc.concours Brabants ork. m. m.v. de prijswin naars. In de pauze (21.10-21.25) De 32-jarige Franse filmster Mylène Demongeot is gisteren in Parijs getrouwd met Mare Sime- non, filmregisseur en zoon van de romanschrijver Georges Simenon. De toneelschrijver Marcel Achard (links) en de zanger-acteur Henri Salvador rechtstraden op als getuigen bij de plechtigheid in de voorstad Saint Cloud. De bruid droeg een leren mantelpak en bei ge leren laarsjes. Simenon droeg een pak van bruin leer. Op 14 december zal de VPRO een j buitengewone algemene ledenverga dering beleggen, waarop de herzie- worden gesteld. Dit heeft het VPRO- ning van de statuten aan de orde zal bestuur medegedeeld. Waar de bij eenkomst zal worden gehouden, is nog niet bekend. De agenda voor de ver gadering zal in de eerste helft van november definitief worden vastge steld. MAASTRICHT (GPD) Ongeveer een uur voor zijn vertrek uit Limburg: Toon Hermans fietst. Thuis in de badkamer. Op een hometrai ner. In twee dikke truien en een blauw trainingspak. De be nen van de „one-man" draaien snel rond. Zweetdruppeltjes vallen van zijn rood aangelo pen gezicht. 'n Twintigtal minuten later, Her mans freehweelt, stapt af. Badend in het zweet „Hè. hè. Daar knapt een mens van op. Nu 'n fijne douche en dan 'n lekkere bak koffie". Koffie, zandkoekjes, filtersigaretten. Toronto lykt ver weg. Over Maas tricht schijnt de zon". Was ik maar weer terug", zucht Toon. „Werkelijk, ik meen het. Het is niet zo als vele mensen wel denken. Natuurlijk heb ik hard gewerkt om de plas te kunnen overvliegen. Na tuurlijk wil ik in Canada niet mis lukken. Dat is normaal. Maar al die drukte, al die soesa die de mensen maken. Ik kan het me niet voorstel len. Ik zit nu hier in mijn eigen huis koffie te drinken. Donderdagavond gaat in het Eaton Auditoriumtheater in Toronto de première. Zo maar. Be grijp je wat het allemaal betekent? Ik zie er een beetje tegen op. Niet tegen de première, maar tegen het feit dat ik nu weg moet. Weg uit de Stok straat, weg uit Maastricht. Op Schip- ADVERTENTIE Daarom, daarom, daarom: Davitamon 10. Elke dag. Allemaal Davitamon 10. het complete draqeetie dat zorgt voor extra weerstand en «p? vitamine-reserve hol zullen de journalisten, de fotogra fen er wel weer zyn. In Toronto zal het niet anders wezen. Ik heb pak ken brieven ontvangen van Nederlan ders in Canada. Zy schijven dat ze al lemaal komen kijken, ze nodigden me uit om met hen te gaan eten, om hen te bezoeken. Er zijn er die schrijven dat ze me acht of tien jaar geleden voor het laatst in Nederland gezien hebben, dat ze me nog kennen van de Bonte Dinsdagavondtrein. Ik vind mensen heerlijk, maar toch benauwt het me ook. Ik ging liever een par tijtje voetballen". Oogappel en Jongste zoon Gaby komt binnen. Hij heeft een dag school j vrij. Omdat pappie op reis gaat. „Hy laat het niet merken, maar hy vindt het niet zo leuk dat ik vertrek. Trou wens. ik ook niet. Ik houd niet van afscheid". Het gesprek „keert terug" naar To ronto. „Bijna 1700 mensen gaan in dat theater. Er komen een hoop „big shots" uit Amerika". „En Neuren- ber—Ajax mis ik ook al. Heb je Max Merkel via de Duitse televisie ge hoord? Hij sprak erg veel. Hy onder schatte Ajax niet. Het leek of hij met veel woorden de zorg over zijn elftal wilde verdrijven. Na de wedstrijd pro beer ik in Toronto zo snel mogelijk een Nederlandse krant op de kop te tikken. Jongen, jongen, als Ajax in Neurenberg eens zou winnen. Ik ge loof wel, dat ik in Toronto een goeie bokswedstrijd zal zien. Wereldkam pioen Nino Bevenuti bokst er". De laatste minuten in Maastricht. Toon loopt wat rond, is nerveus. „En niks meer mosselen eten, voorlopig", grinnikt hy. Het is alsof hij het af scheid lichter wil maken dan het voor hem eigenlijk wel is. Hij omarmt Ga by, streelt diens blonde lokken. Toon rijdt enkele minuten later In de witte Fiat van z'n vrouw naar Am sterdam. Op weg naar 't avontuur (zoals velen zeggen), op weg naar triomf (zoals anderen menen). „Met Kerstmis ben ik in Maastricht. Kerst mis in Maastricht, daar stel ik me veel van voor. De nachtmis, mis schien sneeuw op de smalle straatjes rond mijn huis. Fijne sfeer om me heen. Dat zal niemand me afnemen. Voor nog geen miljoen". Rechterhand gezocht (III). lezing over literatuur en literaire verschijnse len ln Rusland. 22.30 Nws. 22.40 Me dedelingen. 22.42 Overweging 22.45 De zingende kerk: geestelijke muz. 23.00 Vergezichten: vakantie- magazine 23.30 Lichte gr .muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.16 Radlojourn. 18.30 Stereo: Dans ork. met zangsol. 19 uur Trefpunt: dlsc.rubrlek voor act. zaken. 19/30 Nws. 19.35 Variéteitenka- blnet. gevar. progr. 20.45 De Citadel, hoorspel. 21.25 Lichte muz. (opn 21.55 Promenade ork. 22.30 Nws. 22A Radlojourn. NRU: 22.55 Ned muz ln de komende 14 dagen. 23.55-24.00 Nw6. VOOR WOENSDAG 18 SEPTEMBER Hilversum 1. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Oude muz (gr.). 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Klass. dansen. TROS: 8.00 Nws. 8.11 Op sleeptros: progr. voor automobilisten. (8.30 Nws. en act.). 9.15 Heel toe vallig. klankbeeld. 9/35 Waterst. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Stereo: Klass. muz. (gr.). 10.30 Voor de vr. 11.00 Nws. 11.02 Luister uit en thuis: ver- zoekpl.progr. voor de mil. 11.50 Act. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: ge varieerd progr. (12/22 Wy van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb.; 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar 13.15 Ondernemend, praatje). inkCRV: 14.00 Lichte gr.muz. 14.30 Amusementsmuz. (gr.). 15.00 In 't zil ver: progr. voor oudere luisteraars. 16 uur Nws. 16.02 Stereo: Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Meisjeskoor: lichte muz. 17.15 Stereo: Lichte grmuz. 17.50 Overhelasvoorl.: Hoe gaan we? Een progr. over verkeer, vervoer en voor uitzien. Samenstelling en presentatie: Rob Maas. Hilversum 2. 298 m. VARA7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Soc. strijdl. 7/23 Stereo: Lichte gr.muz. (7.30-7.35 Van de voorpag VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 muz. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, pr. voor de hulsvr.) 9.00 Ste reo: mod. muz. (gr.). 9.40 School radio. 10.00 Lichte grammofoon- muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws 11.02 Voor de vr. 11.40 Stereo: Klass. kamermuz. (gr.). 12.00 Grmuz. 12.21 Voor het platteland. 12/26 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.29 Stereo: Walsork. 13.00 Nws. 13.11 Act. 13.25 Licht or gelspel. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Zuidhollands blaastrlo: oude en mod. muz. 15.20 Ra dlokoor: oude liederen. 15.35 Blokfluit en claveclmbel: mod. en oude muz. 16 uur Nws. 16.02 Sociëteit Zestig min. voor boven de zestig: progr. voor oude re luisteraars. NRU: 17.02 Oude lled- jes^VARA: 17.20 Voor de Jeugd. 17.55 Hilversum 3. 240 m. en FM NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte voc. muz 10.00 Nws, 10.03 Mengelmuze: j nieuwe l.p.'s. 10.30 Ramblers Radio Re- 1 prises. NRU: 11.00 Nws. 11.03 Muz.-le zen: Internationaal nws. van de lichte muz. (12.00 Nws.). AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Radlojourn. 13.06 Zet 'm op: Ucht pl.progr. 14.00 Nws. 14.03 Muz - Boetiek: progr. met Ned. artiesten. 15 uur Nws. 15.03 Arbeidsvit.: populair verz.pl.progr. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Su perclean Dreammachlne. (17.00 Nws. 17.02-17.05 Radlojourn.). TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I i»N'IFttÏ£TJ-1 00"11 50 Schooltelevi sie. AVRO: 17.00-17.30 Geen woorden I" v, uwu wooraen maar daden. wedstrijdprogr NTS: Barend de Beer. NTS: 18.50 18.40 - I'IO. 18.OU Journ. NTS: 18.56 Rep. van de voet balwedstrijd F. C. Nüraberg—Ajax. (Onder voorbehoud). In de rust om plm. 19.45 Uitz. van de Volkspartij v. Vrijheid en Democratie. NTS- 20 49* Journ. SOC: 21.09 Uitz. Stichting So- cutera: een filmpje van de SUFA t.b.v. de Nationale Najaarsloterij. 21.14 Caught, speelfilm van Max Ophüls. (Rijkskeuring: 18 Jr.). 22.40-22.45 Jn. Nederland II NTS: 18.50 Barend de Beer. NTSt 19.00 Journ. AVRO: 19.03 Voor de kleintjes. 19.08 In kleur: Onze vrien den de dieren, fllmserie. 19.33 In kl.z De Monkees, TV-film. NTS: 20.00 Jn. AVRO: 20.20 Sweet Betty Swing Carter Jazzband met zangsol. 21.00 Literaire ontmoeting. 21.45 Televlzier NTS: 22.20-22.25 Journ. DEVENTER (ANP) Twee jonge lui <18 en 20). die met vier andere woonwagenbewoners uit Emmen in Deventer werden ingesloten na een nachtelijke steekpartij aldaar waar van een inwoner van Zutphen het slachtoffer werd, hebben na twee da gen ondervragingen bekentenissen af gelegd tegenover de Deventer recher che. De 18-jarige gaf toe tijdens de nachtelijke ruzie met een dolkmes te hebben gestoken en de ander bekende met een autokrik geslagen te hebben. Ook de vier medeverdachten blijven ln bewaring teneinde hun aandeel in de vechtpartij, die in een donkere straat plaats greep en waaraan door meerderen werd deelgenomen vast te stellen. Een jasje waarin een iden titeitsbewijs zat dat de politie op de plaats van de ruzie aantrof zette de politie op het juiste spoor. Vinger soek... AMSTERDAM <ANP) Een werk nemer op de Markthallen in Amster dam is gisteravond zijn vinger, kwijt geraakt toen hij van een laadbak sprong en zijn vinger bekneld n«akte. De man werd met spoed naar het Wilhelmina-gasthuis gebracht waar de artsen onmiddellijk naar de vinger vroegen. De politie werd ingeschakeld en men slaagde erin de vinger snel in het ziekenhuis af te leveren waar door operatief ingrijpen de hand ver moedelijk weer compleet is gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5