Attractief programma op drie oktober Ere-doctoraat voor mr. O. W. van Ewijk Keus tussen verkeerscursus of boete Koken bij de allerhevigste koude evoluon 20 - 50% Uitreiking haring en wittebrood Niet cel en rijden, boete GOUDEN RING JUWELIER v. d. WATER Sanering van Doelenkazerne Vrij-af voor Leidse scholen Werkte mee aan totstandkoming B.W. nieuw LANFERS OPHEFFINGS UITVERKOOP V. D. BOUWT VERDER Rechterlijke macht BALK OP HOOFD Academische examens ibq pUJSDAO IT SEPTEMBER 196S LEIDSCR DAGBLAD PAGINA S 1 "Of I. vai >nin fi I 1 uur LEIDEN De 3-October- Vereeniging heeft voor de vie ring van 3 oktober de dag van Leidens ontzet een aan trekkehjk programma vastge steld. Behalve de kinderspelen, zullen alle evenementen, waar onder diverse geheel nieuwe en attractieve, in de binnenstad plaatsvinden. Het bestuur van de vereniging gaat noodge dwongen met een traditie van eeuwen breken: de parade zal dit jaar geen doorgang vinden. In verband met de beperking van de overheidsuitgaven heeft de minister van Defensie slechts toestemming gegeven voor deelneming van de troe- zt pen uit het eigen garnizoen. Het bestuur is van mening, dat een dergelijke kleine pa- rstëiï rade nauwelijks de moeite van het aanzien waard is en heeft daarom besloten ditmaal geen parade te houden. 18 jr 2.3( ndag ■lava: adag lag nj 1 Jr. LS0U£ i) 10 H Taptoe Op 2 oktober zullen de feestelijkhe den worden ingeluid met een taptoe. Het vertrek is om half acht vanaf de Kaasmarkt. Ondanks het feit, dat de- avond de voetbalwedstrijdAjax— Nürnberg door de televisie wordt uit gezonden, verwacht men een groot sitie: aantal deelnemers en toeschouwers, verband met het 40-jarig bestaan van K. en G. zal deze vereniging na melijk met een zeer bijzonder num mer aan de taptoe deelnemen, waar- op veel belangstelling wordt rfeel gerekend. De wisselprijs. de origine el Ie Spaanse degen, is dit jaar bestemd voor de speeltuinvereniging, die in de taptoe de beste muziek maakt. In 1967 werd de degen gewonnen door een sportvereniging. Woensdagavond begint ook reeds de termis op het Schuttersveld die met ruim 25 attracties meer dan in 1967, aan velen amusement zal bieden. Tot de in totaal 125 vermakelijkheden be horen 20 „giganten" grondopper- *jj|vlak van 100 tot 300 m2 en meer. L Nieuwe verschijningen zijn het popu- laire schuif spel, het heftruckspel en 14 i onder meer de mini-cars. Daarnaast lijn er oude bekenden als de twister, cnitdhet reuzenrad en de sensatiebaan. Ook zal de welbekende en zeer in trek en^Jcjhde achtbaan weer aanwezig zijn. Om de beschikking te hebben over :n goed terrein, zijn in opdracht van vereniging diverse grondverbete ringen uitgevoerd, waardoor grote of kngdurige regenval minder invloed de gesteldheid van het kermister rein zal uitoefenen. ond- Volgens traditie zal de dag van 3 oktober om acht uur beginnen met Ikoraalmuziek in het Van der Werf- 2*3 park. De leiding berust bij Herman Stenz. Door het ouder worden van het aantal zangers en zangeressen i neemt het deelnemersaantal ieder jaar af, terwijl de opengevallen plaatsen niet voldoende door jonge ren worden aangevuld. Het bestuur hoopt evenwel dat dit traditionele gebeuren niet zal behoeven te ver stelt iwijnen. Het ochtendprogramma bestaat dit maal uit vier onderdelen. Voor de reer jeugdige feestgangers is er het S programma van Up-Kiki en Tante Els. Men heeft hiertoe besloten met het oog op het grote succes vorig jaar van het clownsnummer van Up- Kiki. Dit amusante programma wordt op vier plaatsen in de stad ge bracht: van 8.158.45 uur in Zuid- West (Bevrijdingsplein), 9.009.30 u. in het Morskwartier (Lage Morwweg hoek P. C. Hooftlaan), 9.4510.15 uur op de rolschaatsbaan Pieter Both- straat en van 10.30—11.00 uur in de Professorenwijk (Zeemanlaan) Koraalmuziek Trampolinespringen Om half tien begint in de Doeza- «traat vóór het Gewestelijk Arbeids bureau, een demonstratie trampoli nespringen. Een keur van Nederlands beste trampolinespringers en -spring- LEIDEN De belangstel- I ling voor de historische traditie van het uitreiken van haring en wittebrood vanaf half acht tot half tien in het Waaggebouw blijft verheugend groot. Aan ongeveer 6500 personen zullen in totaal 3500 broden en 13.000 haringen worden verstrekt. De aanmeldingen komen uit I vrijwel alle delen van de stad, maar ook van buiten Leiden. Ook de jeugd legt een grotere belangstelling voor deze feest gave aan de dag. Ditmaal zal I weer een voortreffelijke haring worden uitgereikt die tevoren niet gezouten is. Het is dus niet nodig de haring in de week te leggen. De haring behoeft al leen nog maar te worden I schoongemaakt om te kunnen worden verorberd. sters zal dan naar Leiden komen. Commentator zal zijn Klaas Boot jr. vele malen Nederlands kampioen tur nen. Op het levendaal wordt om half ne gen een bromfietsbehendigheidswed- strijd gehouden. Verwacht wordt, dat veel jeugdige feestvierders hieraan zullen deelnemen. Bij deze wedstrijd komt het niet aan op snelheid, maar in de eerste plaats op behendigheid met de bromfiets. Het vierde onderdeel is een draai orgelconcours op de Kaasmarkt met medewerking van het bestuur van de kring van draaiorgelvrienden. De aanvangstijd van dit concours, waar aan 810 draaiorgels zullen deelne men. is half tien. Als bijzonderheid kan worden aangemerkt, dat de voor- ziter van de kring van draaiorgel- vrienden, mi-. Romke de Waard, een korte toelichting zal geven van elk orgel. De orgels zijn in twee categorieën verdeeld, namelijk in die van de ori ginele straatdraaiorgels of „piere menten", die met de hand gedraaid worden en die van de zogenaamde „concertorgels", die oorspronkelijk als kermis- of dansorgels fungeerden. Als spectaculaire concertorgels zul len aanwezig zijn het grote Gaviolior- gel „De Leeuw" uit Tiel en het uit Luik afkomstige orgel „De Limonai- re 1900". Dit laatste is het grootste kermisorgel, dat ooit door de be roemde Franse orgelbouwer Limo- naire is vervaardigd. Optocht Onder het motto „Van Smeekschrift tot Handvest" zal 's middags een historische optocht door de straten van Leiden trekken. De titel is ont leend aan twee belangrijke histori sche feiten het Smeekschrift der Ede len in 1566 aangeboden aan de land voogdes Margaretha van Parma en het Handvest van 1948, gesloten in San Francisco. Als ondertitel voor de optocht is gekozen: „Vier eeuwen strijd voor de vrijheid en de rechten van de mens". De feestelijkheden zullen 's avonds besloten worden met een variété-re vue in de Stadsgehoorzaal, die om acht uur begint. Hieraan zullen onder meer medewerking verlenen Ria Valk. de Spotlights en de Flinstones. ADVERTENTIE Lucht is bij een temperatuur van -200 °C (tweehonderd graden onder nul!) een vloeistof die borrelend kookt, zoals bij u thuis het theewater. Bij de koudgaskoelmachine in het Evoluon kunt u dit bekijken. Veel van zulke Interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon tot een belevenis. Voor iedereen! eindhoven Toegang f 1- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant. In 1966 gesticht door Philips. LEIDEN In de Lagere Land- en Tuinbouwschool aan de Boerhaavelaan worden deze week zesde klussers van openbare en bijzondere scholen uit Leiden en omgeving uitgenodigd voor een ontdekkingsreis door beroepen- land". Aan de hand van een pop penspel van Guido van Deth „ver trekken" zij van het Centraal Sta tion in Amsterdam om de mens in zijn beroep te volgen. Naast dit ADVERTENTIE voor dame of heer Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook met briljant. Alt(jd voordelig, 's Maandags gesloten! LEIDEN Een 30-jarige timmer man uit Leiden had er al een flirik lijstje straffen op zitten toen hij op 12 augustus op de Varkenmarkt bil het achteruit rijden tegen een ge parkeerde auto botste. Dat gaf hem geen zorgen, want de timmerman ging er althans sne' vandoor. Doch iemand, die alles had gadegeslagen, was zo actief om het nummer van de auto op te nemeu en zo kon de timmerman worden op gespoord. Voor de Haagse politiereohter liet hij verstek gaan. ..Hij vond dat blijk baar niet de moeite waard om te vex-schijnen", opperde de rechter. Reeds vijfmaal eerder is de tim merman voor diverse verkeersdelic ten veroordeeld en ook wegens het autobestureix onder invloed van drank. Hij bleek zijn auto ook niet te heben verzekerd. De officier waagde het te veron derstellen. dat de timmennan ook ditmaal onder invloed van drank verkeerde en daarom zo snel weg wilde. De eis luidde f 100 boete voor de aanrijding, f 100 boete voor het on verzekerd zijn. een maand gevange nisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid voor het door rijden. De rechter veroordeelde tot resp. f 65 en f 100 boete, zes dagen gevan genisstraf en zes maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid. poppenspel krijgen zij o.a. aan de hand van foto's en panelen een vluchtig inzicht in de maatschap pijleer. De expositie roordt ook nog ingericht in de Chr. Lagere Tech. school in Z.W. en in de Petrakerk in Noord. (Foto L.D./Holvast) LELDEN De Doelenkazerne in Lelden wordt volgend jaar gesaneerd. Een simpel zinnetje uit de Defensie begroting (zie elders). Vele Leide- naars en met hen kolonel Wessels zullen zuchten: eindelijk. Op 2 ja nuari (men zet er vaart achter) wordt met de omvangrijke werkzaamheden, die vrijwel geheel bestaan uit nieuw- bouwen, begonnen. Onder meer gaan de oude Cadl-garage en een oud lege ringsgebouw tegen de grond, ten be hoeve van nieuwe legering. Als de werkzaamheden gereed zijn, naar verwachting in '72 of '73. zal de Doelenkazerne het modernste op eet- gebied kunnen tonen. Er komt een modem cafetariasysteem, dat het mo gelijk maakt dat ook de soldaten worden bediend. Dit is een experi ment, maar het is wel de bedoeling, dat de andere kazernes in ons land een dergelijk systeem van bediening overnemen. De kosten van de saneringswerk zaamheden en de uitbreiding van het kostbare instructiemateriaal lopen ln de miljoenen. LEIDEN Na de geboorte van het tweede kind van Prinses Beatrix geldt voor het openbaar onderwijs te Leiden de vrijaf-regeling die lande lijk is aangekondigd. Gebruikelijk is dat het bijzonder onderwijs zich bij deze regeling aansluit. Gebeurt het bekendmaken van de geboorte tijdens de nieuwsuitzending van 's morgens zeven urn-, dan heeft de jeugd dezelfde dag vrijaf. Ge beurt het na die nieuwsuitzending dan heeft zij de volgende dag vrij. Bij aankondiging op zaterdag of zon dag wordt op maandag vrijaf gege ven. Heeft de aankondiging plaats op vrijdag na de nieuwsuitzending van zeven uur, dan krijgen de scho len die al een vijfdaagse schoolweek hebben geen extra vrij. LEIDEN In de Pieterskerk is gistermiddag in aansluiting i Na afloop van de plechtig- op de rectoraatsoverdracht het eredoctoraat in de rechtsge- j heid in de Pieterskerk vond in de leerdheid uitgereikt aan mr. O. W. van Ewijk, hoofd van de stafafdeling Wetgeving Nieuw Burgerlijk Wetboek van het ministerie van Justitie. Het was niet alleen een grote teleurstelling voor de „jonge doctor", doch in niet mindere mate voor de Leidse Universiteit, die hem deze eer zo gaarne persoonlijk had willen toekennen, dat hij wegens ziekte verhinderd was deze plechtigheid bij te wonen. De kentekenen van zijn nieuwe waardigheid werden nu in ontvangst genomen door zijn vriend, dr. J. P. Bannier uit Wassenaar. Voor deze uitreiking toonde o.a. de minister van Justitie, mr. C. H. F. Polak, zijn be langstelling. In zijn toespraak herinnerde de promotor mr. H. Drion, eraan, dat in de afgelopen eeuw door de Senaat van de Leidse Universiteit dertien eredoctoraten in de rechtsgeleerdheid zijn verleend. Een meerderheid hier van werd verleend wegens staatkun dige verdiensten, de overige op grond van belangrijke wetenschappelijke studiën op het gebied van de rechts wetenschap. Thans, aldus prof. Dricm heeft de Senaat wegens verdiensten op het gebied van de wetgeving, en dan in het bijzonder de privaatrech telijke wetgeving, besloten een ere doctoraat in de rechtsgeleerdheid te verlenen en wel aan mr. O. W. van Ewijk. Centraal daarbij heeft gestaan zfjn jarenlange moeilijk te evenaren arbeid aan de totstandkoming van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, waar aan hij zich in zijn hoedanigheid van raadadviseur in algemene dienst van het ministerie van Justitie met de volle overgave van zijn persoon heeft gewijd. Juist door deze hoedanigheid van ambtenaar kon het belang en de hoge kwaliteit van zijn arbeid niet naar buiten treden. Maar allen die met hem geroepen zijn of waren het nieuwe Burgerlijk Wetboek van de grond te brengen, kwamen reeds bij het eerste contact onder de indruk van zijn uitzonderlijk vermogen. Wet- gevingsarbeid stelt de hoogste eisen aan de meest karakteristieke be kwaamheden van de goede jurist. Aan deze eisen heeft, aldus prof. Drion, mr. Van Ewijk op zeldzame wijze voldaan. Dr. J. P. Bonnier las .de woorden voor, die mr. Van Ewijk zou hebben gesproken, indien hij aanwezig had kunnen zijn. De heer Van Ewijk gaf daarin onder meer uiting aan zijn verrassing over en dankbaarheid voor het besluit van de Senaat der Leidse Universiteit, dat zijns inziens voor al les eer betoont aan het grootse door prof. mr. E. M. Meijers begonnen werk, waaraan hij mocht medewer ken. Burgerzaal van het Stadhuis een receptie plaats. De scheidende rector-magnificus, prof. dr. P. Muntendam (links) in gesprek met zijn opvolger, prof. dr. L. Ku- kenheim Ezn. Beiden in gezel schap van hun echtgenote. (Foto L.D./Holvast) ADVERTENTIE) Wegens ontbreken van opvol ger, houdt het reeds 50 jaar bestaande SPORTHUIS BREESTRAAT 53 LEIDEN v.a. woensdag 18/9 9 uur. Al onze kwaliteitsartikelen gaan eruit met een korting van TEL. 01710—21931 LEIDEN De bouwactiviteiten j van V. D.. die gisteren de nieuw- bouw officieel in gebruik nam, zijn nog niet uitgeput. Met het gemeente bestuur van Alphen aan den Rijn zijn momenteel besprekingen aan de gang over de bouw van een centraal magazijn op het aldaar gevestigde in dustrieterrein. Het ligt in de bedoe ling om in dit complex tevens de ga rages, de stoffeerder ij, de bakkerij en de slagerij onder te brengen. Tenein de deze plannen te verwezenlijken heeft V. D. van de gemeente Al phen 20.000 tot 30.000 vierkante me ter grond in optie. LEIDEN Bü O. is benoemd tot rechter in de arrondissementsrecht bank in Haarlem mevr. mr. L. A. Ba- rendsenCleveringa, wetenschappe lijk hoofdmedewerkster aan de Leidse Universiteit, tevens rechter-plaats- vervanger in genoemde rechtbank. LEIDEN Een 20-jarige Leidse A VÜY1 flP r\AVQ511*t bloemist heeft tijdens werkzaamhe- <*11 Ut itUVctdl l den in Holiday Inn een houten balk LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is geslaagd voor het doctoraal examen rechten vrije studierichting de heer A. Dorrepaal (Kabwijk aan Zee). Doct.ex. Engelse taal- en letter kunde mej. E. A. Keus (Leiden)j mevr. E. C. C. Kramer-Plokker (Lei den); kand.ex. Engelse taal- en let terkunde de heer N. Kortland (Hoog vliet): doct.ex. geschiedenis de heer P. D. J. van Iterson (Rijswijk). op het hoofd gekregen. De jongeman liep een hersenschudding op en moest in het Acad. Ziekenhuis worden op genomen. LEIDEN De referendaris der P.T.T. in Leiden, de heer A. van de Rovaar.t is thans benoemd tot ad junct-inspecteur der P.T.T. c9<35CrcWSoH*C8<><»eiSaBSeS<5<»Ojc V erkeerszondaars voor Leidse balie LEIDEN De Leidse kan tonrechter, mr. W. de Koning, heeft gisteren tegen enkele grove verkeerszondaars weer een zeer gevoelig vonnis ge veld. Omdat een 34-jarige bloe- menk weker uit Noord wij ker- hout volgens zijn mening een groot gebrek aan kennis van enkele verkeersregels aan de dag legde, veroordeelde hij de verwondingen en zijn brommer nogal was materiële schade op. Verdachte voerde tot zijn „verde diging" aan: „Ik gaf duidelijk rich ting aan en daar had hij op moeten letten", waarop de kantoni'echter rea geerde met de opmerking: „U heelt niet bepaald een goede opvatting van veilig verkeer". De officier, mr. J. Th. de Wit, was tot dezelfde conclusie gekomen en eiste een geldboete van f 80 subs 16 dagen. Verdachte „hield voet bij stuk" en zei als laatste woord". Daar neem ik geen genoegen mee, want die brom fietser was de hoofdschuldige". Dit gaf bü de kantonrechter ken- De officier laakte verdachtes „race- i De rechter verhoogde de geldboete De officier laakte zowel verdachtes manie" in hoge mate en eiste ter cor- tot f 150 subs 30 dagen, doch stelde I wyze van ryden als diens „schuldaf- rectie hiervan ditmaal een geldboete i de intrekking der rübevoegdheid dit- schuivery". van f 75 subs 15 dagen en een voor- j maal nog voorwaardelyk met een j Hy kwam dan ook tot vermelde eis waardelüke intrekking van verdachtes proeftüd van 2 jaar. Verdachte knik- De kantonrechter kwam tot vermeld rijbevoegdheid voor de tüd van 6 maanden met een proeftüd van 2 jaar. Inzake de tweede overtreding eiste hü f 50 subs 10 dagen. De kantonrechter vonniste con form. Niet blij Een 21-jarige vrouwelyke kantoor bediende uit Santpoort mocht op 25 Nog een kans te dankbaar. j vonnjSi waarover de Noordwyker zichtbaar tevreden was. Geen rijbewijs Het reclitscollge nam het een 21- jarige loodgieter uit Voorschoten erg kwalijk, dat deze opzettelijk twee overtredingen had begaan. Toen de loodgieter tijdens een routinecontrole bilist naast een geldboete van f 100 van de Rykspolitie werd aangehou- Een 69-jarige automobilist uit Noordwük kreeg van de kantonrech ter nog een kans zyn rijvaardigheid en oplettendheid in het verkeer te bewüzen. De officier eiste tegen de automo- rnöHi ppn rit ie maken met de auto subs 20 da«en een onvoorwaardelijke den, bleek namelyk, dat hü niet al- nelük de doorslag inzake verdachtes J-ïrmiunnnt intrekking van diens rübevoegdheid leen geen ry be wijs bezat, Hnph «nk gebrek aan vermelde kennis. Vandaar van haar vnena- ÜP net Kr"ispu rrwM- Ho tiiH iron R mooriHor* nipt tovon W A npnabor ook, dat hü tot vermeld vonnis kwam Hoge Duinweg—Zilkerduinweg ver- i leende hü geen voorrang aan een van voor de tüd van 6 maanden. De kantonrechter wilde hem nog Hoewel hij ai viermaal werd veroor- kweker niet alleen tot een boe- deeld wegens een overtreding van de te van f 75 subs 15 dagen, maar mlxi™",n moeheid e" dt proeftyd van een voorwaardelyke in stelde hem tevens voor de trekking van zyn rijbevoegdheid nog keus: binnen 2 jaar een ver- niet om was, werd een 26-jarige be- keerscursus volgen of anders rotpschauffeur uit Leiden er «eder- noe eens een boete van f150 om ®p di" h« T lu'° onderzoek o m. op Verdachte be- nog eens een ooeie van op de R.jnSburger»ee go km/u reed. de dit met een hoofdknikje. z« y»f rechts komende auto. De botsing leen kans geven en stelde naast een V IJl UlclcU kwam dermate hard aan. dat zü met 'geldboete van f150 subs 30 dagen de auto en al tweemaal „over de kop" intrekking ditmaal nog vooi-waarde- ging en van geluk mag spreken, datlük met een proeftijd van 2 jaar. zü betrekkelük „heelhuids" uit de Verdachte stond terecht, omdat hü „brokstukken" te voorschün kon ko- met zün auto op het voorrangskruis- men. punt Gooweg-Gravendamseweg te „Uw vriend zal wel niet blü zün ge- Noordwük geen voorrang had ver weest met de afloop van dat ritje",leend aan een mede-automobilist. De- merkte de kantonrechter tüdenS hetze kon door een uitwükmanoeuvre weliswaar een botsing voorkomen, subs 30 dagen betalen. Bovendien bezat hü ditmaal geen j was niet bepaald spi-aakzaam en gaf geldig kentekenbewüs voor zün auto. J de feiten toe. De kweker stond terecht, omdat hy i „Ik merkte echt niet, dat ik zó hard Gezien de ernst van het feit eiste destüds met zün auto in de Kerk- i-eed". verzekerde verdachte de rech- de officier zowel een geldboete van straat te Noordwükerhout rechtsaf ter. Hij had helaas verzuimd een gel- f 100 subs 20 dagen als de onvoor- een inrit was ingereden zonder daar- dig kentekenbewys aan te vragen, waardelüke intrekking van verdach- bü voorrang aan een bromfietser te „Gewoon vergeetachtigheid", aldus tes rübevoegdheid voor de tüd van 6 verlenen. De bromfietser liep enkele I zün excuus. maanden. doch schoot zelf de wegberm in, sloeg over de kop en moest vanwege enkele opgelopen kwetsuren geruime tüd in een ziekenhuis worden gepleegd. Verdachtes verweer kwam hier op neer: „Als hü niet zo hard had ge- reden. zou ig 't kruispunt veilig heb ben kunnen oversteken en er dus niets zün gebeurd". doch ook niet tegen W.A. verzekerd was. „Ik gebruikte altüd de fiets van m'n vrouw, doch daar die even te vo ren was gestolen, nam ik even de scooter om een boodschap te doen", voerde verdachte als excuus voor zün overtreding aan. Het scherp gestelde requisitoir van mr. De Wit. resulteerde in een eis tot twee beldboeten van resp. f 75 en f 100 subs 20 dagen alsmede een week voorwaardelüke hechtenisstraf met een proeftüd van 2 jaar. Omdat verdachte de overtreding opzettelük beging, wees de kanton rechter diens verzoek om uiterste cle mentie radikaal van de hand. Hü laakte in 't büzonder. dat verdachte onverzekerd rondreed en vonniste hem voor deze overtreding daarom met f 125 subs 25 dagen. Voor het overige vonniste hü geheel conform.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3