ieuwe Vlaamse opera an Veremans en Diels „Triënnale" Rijnland primeur voor Leiden Expositie Colourform NIEUW NATIONAAL MUSEUM IN BERLIJN GEOPEND Krediet voor uw onder neming envooru ELEVISIE Ties een keelziekte'' clirijft Van het Keve In romantische stijl EGENVALLER IN ANTWERPEN Kosten '6,75 miljoen dollar Gewijd aan moderne kunst Expositie in ,De Lakenhal Tsjechen willen wel spelen voor Europa Cup Zuid-Holland had beste judoka's Tsjechische tafeltennissers naar Nederland de bank waar ook* zich thuis voelt j Zuiderduin snelste in najaarsrit AO 17 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 wTWERPEN (GPD) De Kon. Vlaamse Opera in Ant- jpen heeft de première gegeven van „Lancelot en Sande- i", De muziek is van Renaat Veremans, het libretto van is Diels. Daat Veremans wordt volgend 75. Hij is in het Vlaamse mu- pren een belangryke figuur. 5 op 16-jarige leeftijd compo- hy het lied „Vlaanderen", dat de Vlamingen als een soort b volkslied wordt beschouwd, i leraar geweest aan het Ant- g Conservatorium, intig jaar lang. van 1921 tot tras hij dirigent aan de Ant- g Opera. Hij was ook o.a. nog van het conservatorium Brugge. Zijn leven lang heeft econponeerd: vieir opera's, on- i« cantates, oratoria, missen, jnisohe gedachten, pianoconcer ten hoboconcert, vele liederen jeksten van Vlaamse dichters en niet al. aan de muziek gewijd leven, tem in zijn land roem en op- genegenheid van de Vlamin- yeft gebracht. Er zijn nu een- niet zoveel Vlaamse componis- (Waalse trouwens evenmin) en inwezigheid van een figuur als s heeft natuurlijk altijd het zelfbewustzijn op aangena me gekitteld. |fe jaren geleden schreef Joris een van de huidige directeur- ui de Haagse Comedie. voor Ve is het libretto voor Lanceloot en ADVERTENTIE Sanderien, geinspireerd op de middel- Nederlandse legende, de „Seer ghe- noeglike en de amoreuze historie van den edele Lantsloet en die scone San- drijn"# Hij heeft die omgezet in vijf taferelen, waarin weinig gebeurt. Een recilant maakt de gang der gebeur tenissen duidelijk. Verder worden deze gezongen door vijf solisten en een koor en gemimeerd door het bal let. Dat alles in een nogal stijf décor, dai van weinig inventie getuigenis aflegt. Wat het libretto betreft: men kan van Joris Diels onmetelijk veel goeds zeggen voor zover het gaat over zijn groot talent voor regie en toneelspe len, maar een dichter is hy zeker niet en dat komt in dit libretto, met zijn vele ulevellenrijmen pijnlijk naar voren. Nu hebben we al jaren geleerd dat een operalibretto niet zo erg belang rijk is wanneer de muziek maar zo boeiend en mooi is dat we op de be tekenis van de woorden nauwelijks meer letten. Veremans is zeker een voortreffe lijk vakman, een componist die in de romantische stijl van zijn jonge jaren met lyrische bewogenheid, met grote voorbeelden als Wagner, Mas senet en Bizet voor ogen, met een feilloze kennis van de mogelijkheden der instrumentatie van het „klassie ke" orkest componeert. Maar het is wel triest om het te zeggen: het ni veau van zijn werk ligt anders dan dat van de eventuele voorbeelden en daarbij niet op de hoogte van het geen ons thans nog een avond kan bezighouden. LEIDEN Onlangs schreven wij over de enthousiaste acti viteiten van de jeugdige schildersgroep „Colourform", welke toen een kleine expositie hield in de biblotheek Reuvens aan de Kagerstraat. Thans hebben de leden ervan een tentoonstel ling op breder schaal ingericht in het wel wat ver afgelegen Jeugdbuitencentrum aan de Korte Vliet 8. Er prijken ongeveer dertig werken, zowel figuratief als abstract, in de fraaie zaal en wel van de hand van Marja Hielal, Wil Blommelde, Henk Hollebeek. Maurice Smits en Nico Langezaal. Enkelen van hen studeren aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. Hoewel er gevaren bestaan aan een vroegtijdig in het openbaar expose ren, moet anderzijds gezegd, dat de liefde voor de kunst, die blijkbaar al len bezielt, geprezen mag worden. Temeer omdat zij blijk geven hun studie ernstig op te vatten en reeds tot proeven van bekwaamheid in staat zijn, die de aandacht verdie nen. Zy voelen zich speciaal geïnspi reerd en gestimuleerd door illustere voorbeelden als Paul Klee en Piet Mondriaan. De weg naar de „ware kunst" is een lange en er zal zeker nog veel yver en studie nodig zyn, voor en aleer deze jongeren van zo om en de by de 19 jaar, die weg heb ben afgelegd. Maar er zyn al zoveel prijzenswaardige aspecten op te mer ken, speciaal wat de kleur en de vorm betreft, dat vertrouwen in hun ver dere loopbaan alleszins gerechtvaar digd is. Henk Hollebeek en Nico Langezaal zyn de initiatiefnemers geweest van deze kleine, doch smaakvol ingerichte expositie, welke tot 20 september te bezichtigen is. Wij wensen hun nog een druk bezoek toe. H. Met 59 cm beeldbuis. Gemakkelijke bediening iaknoppen op progressief netalen bedieningspaneel, dat fraai contrasteert it de mat notehouten kast. feel automatische functies. Druktoetsafstemming voor eerste en tweede net. Dit meesterstukje, goed voor jarenlang storingvrij kijken, wordt voor f819,- uw eigendom. BERLIJN (AP) West- Berlijn heeft dezer dagen zijn nieuw Duits nationaal schilde rijenmuseum geopend, een ge bouw van staal en glas van de architect Ludwig Mies van der Rohe uit Chicago, gelegen na bij de Berlijnse muur. Bij de openingsplechtigheid was behalve een aantal West-1 duitse persoonlijkheden o.a. I ook een kleinzoon van de laat- ste Duitse keizer Wilhelm II j prins Louis Ferdinand van I Pruizen aanwezig. Het museum is gewijd aan de mo derne kunst. In overeenstemming hiermee musiceerden na de openings plechtigheid een Dixieland-band van het Amerikaanse leger en een Duitse beat-groep. Burgemeester Klaus Schütz bracht dank aan architect Mies van der Rohe, omdat hy er door zijn soheo- ping, waarvan de bouw drie jaar heeft gevorderd, er toe had bijgedra gen, Berlijn „rijker en mooier" te maken. Het bouwwerk heeft 6,75 mil joen dollar gekost. De in Duitsland geboren architect, die in 1938 naar de V.S. is geëmi greerd, en nu 82 jaar oud is, was zelf niet aanwezig. Hij was op dok tersadvies thuisgebleven. Het nieuwe museum staat tussen een groeiend complex moderne West- berlijnse gebouwen, w.o. het nabu rige concertgebouw. Het museum be schikt over ongeveer 7000 vierkanfe meter tentoonstellingsruimte. Een bovenverdieping met geheel glazen wanden wordt gebruikt voor gast- tentoonstellingen. De openingsten toonstelling bestond zoals gemeld uit werken van de Nederlandse abstracte schilder Piet Mondriaan. De permanente tentoonstelling van sohilderyen en beelden uit de 19de en 20ste eeuw is ondergebraoht op de verlaagde benedenverdieping, die aan de achterkant uitkomt op een beeldentuin, waar ,X»e wasvrouw" van Auguste Renoir is geplaatst. Het stalen dak, dat 1.256 ton weegt, is gebouwd op de begane grond en met behulp van eronder geplaatste hydraulische dommekrach ten op zijn plaats gebracht. Het platte, zwarte dak met zijn batterijen van witte lichten rust op aoht stalen zuilen. Henk Hollebeek: surrealis tisch landschap. (Foto L.D./Holvast) BILJARTEN Het bestuur van de Nederlandse Koninklijke Biljart Bond heeft Henk Scholte uit Helmond aan gewezen als de Nederlandse vertegen woordiger in het eerste Europese kampioenschap neo-kader, dat van 23 t/m 26 februari 1969 in Gent wordt gespeeld. Dit neo-kader is een proef. Indien het toernooi 'n succes wordt, ligt het in de bedoeling in de nabije toekomst het anker kader 47/2 te laten ver vallen. WIELRENNEN De 24-jarige Ita liaanse amateur Gianino Bianco is maandag winnaar geworden van de vierde etappe van de Ronde van de Toekomst, een rit over 146 km van Mulhouse naar Vesoul. Zijn landge noot Boifava behield de leiding in de algemene rangschikking. LEIDEN Ter stimulering van kunstenaars in het op Leiden georiënteerde gebied organiseert de afdeling „Culturele zaken stadhuis Leiden" in samenwerking met de directeur van het stedelijk museum „De Lakenhal" binnenkort een voor deze streken unieke „openbare aanbesteding" voor het uitbreiden van het moderne-kunstbezit van de gemeente Leiden. ADVERTENTIE Maingay: beelden Ramlolfi: etsen Vrijdag 27 september des avonds te 8.15 uur wordt in het museum „De Lakenhal" een expositie geopend van beelden van R. J. Maingay en etsen van Benno Randolfi. De ope ning wordt verricht door de Rot terdamse kunstcriticus Dolf Welling. EEUWARDEN (GPD) Een aantal jaren geleden circu- tie het mopje, dat het Fries geen taal was, maar een raakgebrek". Mogen wij afgaan op een uitlating van de au- f Gerard K. van 't Reve, dan is deze karakteristiek onjuist, heeft een heel andere diagnose vastgesteld. een dezer dagen aan de redac- a') het zeer leesbare weekblaad- Kontakt," (dat verspreid wordt fttgave van de CJV bibliotheek ■Morra) gezonden brief komt eigende „P.S." van de hand in Greonterp overzomerende *tor voor: „Ik ben niet van plan ft blad te polemiseren of te de- met dit kultuurloze. fanta- en kunstvijandige volk met ^keelziekte in plaats van een redactie vraagt welke taal Van *kve bedoelt: Nederlands-Fries? %ns deelt zü mee. dat naar leiding van een artikel van ds. W. A. de Pree. uit Hindelopen over Tsjecho-Slowakije, Van het Reve schriftelijk heeft gevraagd de toe zending van Kontakt, „achterwege te laten," dit motiverend met de me dedeling: „Ik ben niet gediend van de anti-democratische hetze van uw dominee." De bewuste brief was al dus ondertekend: „Met de weinige hoogachting die ik kan opbrengen ben ik Gerard K. van het Reve." Als „Spreuk van de week" heeft de redactie van Kontakt in dit num- 1 mer gekozen: „As men in ezel de wrald rounstjurt, dan komt er noch j as ezel werom" („Als men een ezel de wereld rond stuurt, dan komt hij toch als een ezel terug.") I wajang' Alle beeldehde kunstenaars uit de streek kunnen werk inzenden, dat: a. van 22 november tot 15 decem ber in „De Lakenhal" wordt ten toongesteld: b. zal worden gewaar deerd door toekenning van een ge meentelijke kunstprijs van f2.000: c zal dienen als étalage waaruit ge meentebesturen hun nieuwe aanko pen kunnen kiezen. Als dit experiment slaagt denkt men er over dit om de drie jaar te herhalen. Men speelt daarom nu reeds met de naam „Triënnale". De periode van drie Jaar acht men enerzijds nodig om het kunstzinnig aanbod zo ruim mogelijk te maken en anderzijds om een aantrekkelijk niveau van de gemeentelijke aan koopfondsen voor dit doel te ver krijgen. Het gebied dat men hiervoor heeft aangegeven omvat de plaatsen Kat wijk, Leiden, Leiderdorp, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegst- geest. Rijnsburg, Sassenheim, Val kenburg. Voorhout, Voorschoten. Warmond en Wassenaar. Kunstenaars uit genoemde ge meenten kunnen vanaf 1 oktober a.s. deelnemersformulieren en reglemen ten afhalen bij het Stedelijk Museum „De Lakenhal" en bij de gemeente, secretarie van hun woonplaats. Deze formulieren moeten voor 30 oktober bij de directeur van het museum in bezit zijn. Een jury zal beslissen over toela ting van inzendingen van schilde rijen. tekeningen en grafiek, beeld houwwerken en kleinplastiek, wand kleden .keramische werken e.d., die niet ouder dan 3 jaar mogen zijn Deze Jury beoordeelt ook de toege laten inzendingen voor toekenning van de kunstprijs. De aankoopcom- misie bepaalt welke werken voor de beschikbare f 13.000 eigendom van de gemeente worden, adviseert dat al thans aan het college van B. en W. Vooral met het oog op de interge meentelijke samenwerking in het stadsgewest worden de gemeentebe sturen van genoemde gemeenten uit genodigd de expositie te bezichtigen en zo mogelijk hun aankopen te doen. Hierbij heeft elk gemeentebe stuur voorrang bij de aankoop van werk van in zijn gemeente woon achtige kunstenaars. Gedurende de tentoonstelling zul len ook particulieren gelegenheid hebben kunstwerken aan te kopen. Hierbij zal de rijkssubsidieregeling voor aankoop door particulieren vau toepassing zijn. BOEKAREST (ANP) Spar tak Trnava, de Tsjechische voetbalkam pioen, is gisteren in de Roemeense hoofdstad Boekarest aangekomen voor de wedstrijd tegen Steaua Ros so, die woensdag in het kader van de Europacup moet worden gespeeld. Tot grote verrassing van de Tsjechi sche officials en spelers stelde het bestuur van de Roemeense kampi- oensploeg voor woensdag een vriend schappelijke wedstrijd te spelen in plaats van de ontmoeting voor de Europese beker voor landskampioe nen. De bestuursleden van Spartak hebben dit voorstel van de hand ge wezen. In Boekarest werd bekend gemaakt dat dinsdag twee bestuursleden van de Roemeense voetbalbond naar Zii- rich zullen gaan om een bespreking te voeren met de voorzitter van de Europese Voetbalune (UEFA». Dit is waarschijnlijk een laatste poging om de oude loting in ere te herstellen en de strijd om de Europese bekers ook weer open te maken voor de verte genwoordigende ploegen uit Oost- Duitsland. Hongarije. Bulgarije. Po len en Rusland, die zich hebben teruggetrokken nadat de UEFA het speelplan voor de eerste ronde had gewijzigd. Nadat de UEFA het toernooi min of meer had gesplitst in een Oost en een Westeuropese zone, hebben van de Oosteuropese landen alleen Zuid-Slavië, Roemenië en Tsjecho- Slowakije hun ploegen niet terugge trokken. Het voorstel van Steaua om vriendschappelijk te spelen tegen Spartak was het eerste teken dat ook de Roemeense voetballeiders niet zonder meer akkoord gaan met de nieuwe loting van de UEFA. j DEN HAAG (ANP) Ih de sport- i hal aan de Steen wij klaan te Den Haag is dit weekeinde een interna- j tionaal judotoernooi voor vereni- J gingen gehouden, waaraan ook een i Tsjechische ploeg heeft deelgenomen I De uitslagen van de wedstrijden I uit de voorronden zijn: groep A:i Nederlandse politieploeg:—Vertegen- I woordigend team Zuidihollandse scho len 26, Tsjechisch teamNeder landse politie 5—3. Zuidhollandse scholen—1Tsjechisch team 3—5. Eind stand: 1. Tsjechisch team. 2. Zuid- hollandse scholen, 3. Politie. Groep B: District Noord-HoUand— Zuidhollands jeugdteam 82, Noord- HollandDistrict Zuid-Holland 37, District Zuid-Holland—Zuidhollands Jeugdteam 4—6. Eindstand: 1. Dis trict Zuid-Holland, 2. District Noord- Holland. 3. Zuidhollands jeugdteam. In de finale versloeg het team van het District Zuid-Holland de Tsjechische ploeg met 8—2. ADVERTENTIE de heer L. W. J. Gregotr» direkteur kantoor Maastricht' De NMB verleent bedrijfskre- diet in vele variaties. Er zijn grote en kleine kredieten, kortlopende en op middel lange termijn. Steeds wordt het krediet afgestemd op de behoeften van het bedrijf: maatwerk dus. De specialisatie van de NMB op midden- en kleinbedrijf maakt het prettig overleggen met de bank. De NMB kent de problemen van de zelfstandige ondernemer en helpt u ze op te lossen. Zoals zij voor elke bankdienst een persoonlijke service biedt NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 250 vestigingen In Nederland- WIELRENNEN De Franse wiel renner Jacques Anquetil heeft giste ren een vrij ernstige val gemaakt ty- dans een wedstrijd rond een 1 km. lang circuit in de Italiaanse stad Suzzarra. Anquetil reed na de val partij wel door maar moest enkele ronden later met bloedende wonden aan een arm en een been opgeven. Schaken De Russische schaak grootmeesters Boris Spasski en Vik tor Kortsjnoi zijn maandag remise overeengekomen in hun vijfde" partij in de finale van het kandidatentoer nooi dat in Kiev wordt gehouden Spasski heeft met 3*&—1% punt de leiding. Ex- moeten nog «even par tijen worden gespeeld. AMSTERDAM iANP» Drie Tsjechische tafeltennissers zullen deelnemen aan de internationale ta feltenniskampioenschappen van Ne derland, die op 5 en 6 oktober in Haarlem worden gehouden. De Am sterdamse vereniging Nedlloyd heeft in samenwerking met de heer Van Dilst van de NTTB succes gehad bij zjjn pogingen de ploeg van Slavia Praag naar Nederland te halen. Ned lloyd zal voor de kampioenschappen nog een wedstrijd tegen Slavia spe len. De ploeg van Slavia bestaat uit Jaroslav Stanek. Stefan Kollarovic en Stanislav Schwartz. Zoals bekend is Emanuel Cuirnac. een van de top- spelers van Slavia, om het leven ge komen in de periode dat de Russi sche troepen Tsjecho-Slowakije bin nentrekken. Het is ook mogelijk dat de Tsje chische topspeelster Martha Luzova, die al enkele weken in West-Duits- land verblijft en niet van plan is naar Praag terug te keren, aan de kampioenschappen in Haarlem deel neemt. De tweede rit van de najaarscom petitie, zondag door de Ren- en Toervereniging „De Bollenstreek op het Spekkelaanparcours ln Lisse gehouden, is gewonnen door Her man Zuiderduin. Hy zegevierde in de sprint van een zes man sterke kopgroep met een volle lengte ver schil. Mijndert Tjoelker ging na een so- lovluoht weliswaar als eerste over de eindstreep, maar hij was twee ronden later vertrokken dan de an deren en reikte zodoende niet verder dan een tiende plaats. De uitslag: 1. H Zuiderduin, de 66 km in 1.36.17; 2. H. Steeker». 3. N. Slingerland. 4. J. van Dijk, 5. T, Dijkstra, 6. W. Knoppert. In de rit voor aspiranten was Fons v. d. Berg weer eens veruit de snelste. Hy ging na een soloren met ruime voorsprong als eerste door de finish, zyn tyd over de 28,2 km was 46 min. en 8 sec. Tweede werd L. v. d. Laan, derde J. v. d. Vosse en vierde T. Vink. Bij de jeugdklassers won T. Smit in 35 min. en 18 sec. over de 18,8 km. Tweede was Ge rard Looyestein. derde W. Stroom - bergen en vierde W. Looyestein. zy hadden een kleine voorsprong op de overige deelnemers. BILJARTEN Behalve de reeds geplaatste Henk Scholte (Helmond». Hans Vultink (Aalten), Bert van Ny- natten «Steenbergen) en Jean Bes- sems (Cadier en Keer) hebben zich uit de voorwedstryden de volgende spelers geplaatst voor de finale van het Nederlands kampioenschap anker kader 47 2. dat van 26 t/m 29 sep tember in Heer wordt gespeeldJanus Jacobs (Amsterdam), Louis Ryvers (Den Haag), JoopRoodenburg (Voor burg) en Tlni Wynen (Oss>.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15