FC Nürnberg liep spitsroeden „Grootste diefstal sinds treinroof Hockeyteam hield honderdste doelpunt „in portefeuille" Lief en leed van de voetbalvelden Twijfel itslagen »|»eker oetbal fax Merkel: "Als de jongens zo tegen Ajax )elen kunnen ze het wel vergeten Reisbureaus blijven met kaarten zitten Kleine winkeltjes Patterson's helpers over beslissing scheidsrechter Harald Yalans van Incident Klein Zwitserland Ton Sijbrands ongenaakbaar )AG 16 SEPTEMBER 1968 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD ZURENBERG (GPD) De „Sonderexpresz", de trein irvan de FC Nürnberg-supporters gebruik maken wanneer de uitwedstrijden van „Der Klub" bezoeken, wordt ternau- iood nog opgemerkt. Werd in het recente verleden de rust de Duitse spoorwegstations door allerlei club- en strijd- eren verstoord, tegenwoordig passeert het gedunde legioen tilte. Er wordt niet meer gebrald, niet meer gezwaaid met tgen. Ook zaterdag niet, want de laatste competitietegen- ider vóór het grote Europacuptreffen met Ajax, 1860 Mün- heeft de Duitse kampioensploeg en al zijn aanhangers iroeden laten lopen. lt de 2—0 nederlaag in het sta- ,An der Grünwalderstrasse' is oorzaak van dag de zenuwen niet meer gedwongen kunnen En, maar vooral de manier op .Der Klub' ten onder ging zelfs de meest trouwe aanhan- &n het twijfelen gebracht. Ook Merkel. Duitslands meest ge lde oefenmees ter van dit ogen- weet eigenlijk niet meer wat hij doen. Direkt na afloop van de rijd klaagde hij bijvoorbeeld: in Leopold toch niet tegenover r zetten, dan wordt hij er aan anten uitgespeeld'. En nerveus hij met zijn zakdoek zijn boven- ear een hele rij transpiratie- leltjes hardnekkig om voorrang Paniek i.- üek dus bij Der Klub? In zeke- wel ja, om met Voltaire te a: De wanhoop heeft menige ag gewonnen'. Maar na de rijd tegen 1860 München mag 3. Nürnberg niet meer de pre- hebben .even' over Ajax te heenlopen. De roodwitten ver in een grote crisis. Het zelfver en is weg. wil niets meer lukken, terwijl lien en zoiets is in deze enwol|tKligheden geheel volgens de le Vrouwe Fortuna haar ge- afgewend houdt Niet alleen maar ook de FC. Nürnberg zal dagavond met klamme handen kkende knieën het beginsignaal hten. feit dat een bepaald toch niet elftal als 1860 München zich zo kkelyk kon handhaven, heeft gewekt. Zeker, het was ad dat de Nürnbergers, die sinds jaar niet meer van deze tegen- Ier hadden verloren met een overschakelen van aanval op diging moeite hadden. Deson- was niet verwacht dat dit zo- tedstrijdpunten zou gaan kosten, neen werd aangenomen dat het Rre Merkel-team hij verving spelers weldra zou ingespeeld. Maar het elftal ïoensdag in topvorm moet zijn, e zaterdag nog zwaar teleur. De die zijn keuze rechtvaar- t, was doelman Rynio, die met htige reddingen een nog schril ler nederlaag voorkwam, denkovic, de spectaculaire doel- van 1860 München, gebruikte de te minuten voor een persoonlij - iraakneming. Hij liep tot aan de lenlijn om vervolgens de bal de zijlijn voor de voeten van zijn fjjand" Merkel te schoppen. De ibergtrainer reageerde later beledigende woorden en demon- rde daarmee hoezeer hij zich de schelmenstreek van .Radi' geërgerd Merkel had na afloop moeite te beheersen. Toen een van de ie—NEC 2—4 io Ahead-3 'W—Feijenoord 5 ind SportHaarlem 20 V'olewijckersFort./Sitt. 10 -Vitesse 01 GooilandADO 15 •FC Den Bosch 5—2 GraafschapBlauw Wit 23 Drente—Sparta 01 "lovenVolendam 01 igenNAC 24 GVAV 3—3 (GVAV wint na strafsch.) tWV—Elinkwijk 23 pmaVl.—MVV 0—1 (na verlenging) (na verl.) •FC Twente0—3 JC—PSV 1—4 DVS—Heracles 0—1 K-DFC 0—2 DWS 0—0 (DWS wint na strafsch.) 'lsche Boys—AZ '67 0—2 DOS 6—1 •Willem II 2—1 t—Holland Sport 10 iburgia—SC Cambuur 3—2 •Ajax 04 iveen—Telstar3—1 Duitse journalisten een wat lastige en in zijn oor domme vraag stelde, viel de Wiener snel uit. De ruzie liep zelfs zo hoog op dat Merkel zijn tegenstander by na in de haren vloog. Voor de rest was zijn hou ding echter bijzonder correct en kon nergens iets worden ontdekt waar aan hy zijn bijnaam „de beul" te danken zou kunnen hebben. Hij zegt alles verschrikkelijk eerlijk. Een realist die er niet over denkt een blad voor zijn mond te nemen. „Over deze wedstrijd kan slechts worden gelachen. Als de jongens zo tegen Ajax spelen dan kunnen ze het wel vergeten. We hebben gepro beerd iets aan onze zwakte op het middenveld te doen, maar dat is he lemaal niet gelukt. Het was de slechtste wedstrijd van dit seizoen. Er was geen inzet. De spelers lopen niet voldoende. Er was geen tempo. Met stilstaan win je geen wedstrijd. Wat Küppers bezielt, weet ik niet. Maar ik zal er wat aan moeten doen. Ik denk dat ik tegen Ajax niet aan mijn zijde. Als pleister op de wonde van de nederlaag zal Patter son iets meer dan twee honderd dui zend gulden ontvangen, terwijl Ellis de garanitiesom van bijna een hallf miljoen gulden kan incasseren. Een plaatje uit de goede, oude tijd Max Merkel (in trainings pak) temidden van zijn zegevie rende jongens Heinz Müller in het elftal opneem. Leopold kan ik niet handhaven. Han sen zal wel vleugelverdediger wor den dat kan hij trouwens het bes te en dan zal ik tussen Küppers en Strehl moeten kiezen. Wenauer moet ik wel handhaven. Ik heb geen ander. We zullen het tegen Ajax goed moeten doen, anders verhezen we ons publiek ook nog. En nu heb ik ook nog de pech dat Nüssing niet kan spelen. Hij heeft een voedselver giftiging opgelopen en ligt met veer tig graden koorts in bed. Nee, die is woensdag echt niet fit." Atletiek De Sliedrechter Wim Hol heeft zondag een twintig kilo- meterloop met start en finish in Sneek gewonnen. Hij finishte na 1 uur 6 minuten en 54.1 :econde. Van Kosteren eindigde met een achter stand van ruim een halve minuut op de tweede plaats. AMSTERDAM (GPD) De belangstelling van de Nederlan ders om de Europacup-wedstrijd PC NürnbergAjax woensdag in Neurenburg te gaan zien, is minimaal. Van de 5500 kaarten die door Ajax by diverse reis bureaus waren ondergebracht, is nog maar een klein deel ver kocht. Het reisbureau Wagon- lits-Cook dat zeshonderd men sen f180 per persoon met chartervliegtuigen naar Neu renberg wilde vliegen, heeft nog niet één vliegtuig kunnen bezet ten. Het bureau Lindbergh (2- daagse busreis 67 gulden) reken de op tien bussen, maar hoopt er nu v(jf te kunnen vullen. Het Zaanse reisbureau Hellingman, dat een reis van 33 gulden aan biedt. had tot vrijdag nog maar zes klanten gevonden. De geringe belangstelling van het thuisfront is 'n grote tegen valler voor de reisbureaus die de overgebleven stad ion kaarten niet aan Ajax kunen terugge ven en nu proberen deze in Neu renberg zelf te slijten. Een van de verklaringen voor het ver schijnsel Is wellicht dat de wed strijd via de televisie wordt uit gezonden. Een andere verkla ring voor de geringe interesse is dat vele Nederlanders er de voorkeur aan geven per eigen auto naar Neurenberg te gaan. In dit geval kunnen zy echter niet beschikken over de kaarten die bij de reisbureaus zijn on dergebracht. Deze zijn namelijk bestemd om gekoppeld aan de vlieg- of busreizen te worden verkocht. „Het zijn net kleine winkeltjes met een gering assortiment, waar de klanten te weinig over hebben voor goede w aar". Met deze ivoor- den karakteriseerde dr. Wim van Zijll, algemeen secretaris van de Ned. Sportfederatie, zaterdag op het het jubileumcongres van het honderdjarige Kon. Nederlands Gymnastiekverbond in Amster dam de Nederlandse sportvereni gingen. De heer Van Zijll, bekend om zijn vaak kernachtige uitspra ken, pleitte in zijn referaat in de congreszaal van Krasnapolsky voor de aanpassing van de Neder landse sportverenigingen aan de nieuwe maatschappelijke vormen. „Er moeten grotere verenigingen komen. Honderden fusies zijn noodzakelijk om de sportbeoefe naren ruimere mogelijkheden te bieden. De leden van de clubs zul len echter ook hogere contributies moeten gaan betalen, want die zijn ver achtergebleven in de ont wikkeling". Dr. Van Zijll, die in zijn rede nog eens de geweldige groei van de sport memoreerde in 1950, één miljoen georganiseerde sport beoefenaren en in 1968 twee mil joen voorzag vooral in de re creatieve sector van de sport door het steeds meer toenemen van de vrije tijd grote mogelijkheden. „Er ligt hier een zeer grote taak voor de overheid, die moet zorgen voor STOCKHOLM (ANP) Vaklieden rond de ring van het Rasunda-stadion in Stockholm zijn het erover eens, dat de 33- jarige, tweevoudige wereld kampioen Floyd Patterson in het titelgevecht naar de versie van de World Boxing Associa tion (WBA) tegen zijn landge noot en titelverdediger Jimmy Ellis de zege is ontstolen. De rond 20.000 toeschouwers, die de ex-werldkampioen voortdurend met „Svenska Floyd" aanmoedigden en blijk gaven de zijde van de tech nisch beter bokser te hebben geko zen, konden niet begrijpen dat ring- rechter Harald Valan (New York), Ellis de puntenzege toekende. Patter son had in het harde gevecht, dat weliswaar van weinig klasse getuig de. tenminste zeven van de vijftien ronden op zijn naam gebracht. Voor al in de laatste drie ron den beukte Patterson vortdu- rend op de aan de neus bloedende Ellis in. Met een rechtse hoek stuur de hij zyn tegenstander in de veer tiende ronde voor acht tellen naar het. canvas. Valan vertelde de ver blufte journalisten later, dat naar zyn mening Ellis .slechts uitgegle den" was. Reeds zaterdagmiddag hadden 300 mensen in Stockholm tegen het ge- Een van de weinige spectacu laire momenten uit de strijd tus sen Ellis en Patterson. De titel houder „rust" op het canvas. Uit gegleden volgens de scheids rechter. vecht van de beide kleurlingen ge protesteerd. Wat zich na de wed strijd afspeelde, was buiten alle ver wachtingen. De geheel alleen beslis sende scheidsrechter moest ontelba re schimpscheuten van het publiek over zich laten heengaan. Slechts on der geleide van een sterke politie macht kon hij de ring verlaten. Ellis wiens gezicht zwaar getekend was, nadat hy al in de eerste ronde een neusbreuk had opgelopen, begreep zelf niet waarom hij gewonnen had. En bokscritici uit de Verenigde Sta ten bevestigden dat ook manager Angelo Dundee, die na Cassius Clay ook Jimmy Ellis naar het wereld kampioenschap gevoerd heeft, door de beslissing enigszins verrast was. Patterson's helpers duidden de be slissing van de scheidsrechter aan als „de grootste diefstal sinds de treinroof in Engeland". Alleen Patterson, die thans met zyn Zweedse vrouw en dochtertje en kele weken in Zweden wil blijven, was na zijn nederlaag niet zo teleur gesteld als men had verwacht. Hij zei: „Ik heb sinds mijn k.o.-zege op Cooper in 1966 niet zo goed meer ge bokst als nu. Het geluk was echter clcommodaties en subsidie. De sport heeft de grenzen van de particuliere mogelijkheden reeds lang overschreden"aldus de al gemeen secretaris van de NSF, die voorts een lans brak voor tenmin ste drie uur lichamelijke opvoe ding per week op alle scholen voor lager en voortgezet onderwijs en het instellen van leerstoelen voor lichamelijke opvoeding en sport geneeskunde aan universiteiten. ,.De sport is de enige mogelijkheid tot bestrijding van de grootste ar moede van deze tijd: de bewe gingsarmoede". LIVORNO (ANP) In de v(jfde en zesde ronde, die zondag werden gespeeld in het toernooi om het Eu ropees damkampioenschap heeft Ton Sybrands twee overwinningen be haald. De winnaar van het vorige toernooi om de Europese beker ver sloeg zondagmorgen de Fransman Bajolie en schoof 's-middags zijn to taal opnieuw met twee punten om hoog ten koste van de Italiaan F**, nelli. Met twaalf punten uit zes par tijen is Sybrands ongenaakbaar eer ste. Verse is tweede met negen pun ten uit vijf wedstrijden, Okrogelnilc haalde zes punten uit evenveel par tijen en Van dier Sluis veroverde vijf punten uit vier partijen. DEN HAAG (ANP) De Neder landse Olympische hockeyploeg heeft zondag op Klein Zwitserland in Den Haag twee oefenwedstrijden gespeeld tegen de Belgische Olympische selec tie. De Nederlanders waren veruit su perieur aan hun tegenstanders, bij wie spil Leclerq ontbrak en bij wie alleen doelman Buisset zich onder scheidde. Onze landgenoten wonnen de eerste wedstrijd, waarin zij in de sterkste opstelling uitkwamen, met 60(rust 30) door doelpunten van Thole, Hylkema (2), Van Vroonho ven (2) en Fokker. De tweede wed strijd. waarin Fokker en Elffers ont braken (Weemers speelde nu spil), terwijl ook de voorhoede gewijzigd was, eindigde in een 31-overwin ning voor Nederland na een voor sprong met de rust van 2-0. Voor Ne derland scoorden Buma, Hylkema en Thole. Het enige Belgische doelpunt ontstond uit een aanvechtbare straf- bal en kwam van de stick van Ber nard. Over de gehele linie was de snelle re Nederlandse ploeg, die een aanzienlijk betere conditie bleek te bezitten, de meerdere van de Belgen, wier afvaardiging naar de Olympi sche Spelen op grond van hun mati ge spel en prestaties in eigen land fel is bekritiseerd. En niet ten on rechte, gezien de povere presentatie op Klein Zwitserland. Vooral in de eerste ontmoeting kregen de Belgen een harde les en zy mochten nog van geluk spreken, dat de score niet ho ger opliep. Tijdens deze wedstrijd deed zich een incident voor. Nadat scheidsrechter Lathouwers had ge floten voor een strafcorner en het spel dus dood was, gaf de Belg Van der Hulst middenvoor Hylkema een klap met de stick op de borst. Coach Piet Bromberg kwam het veld in en eiste, dat de Belg het verder meespe len werd ontzegd. „Zo niet, dan haal ik het hele elftal het veld uit", aldus een opgewonden Bromberg. Na over- lieg tusen de beide aanvoerders werd Van der Hulst, die later voor z(jn im pulsieve daad zijn excuses aanbood, v(jf minuten naar het „strafbankje" verwezen. Door deze resultaten heeft de Olympische hockeyploeg zater dag speelde zy ook nog tegen De Ba- De zeer boze hockey-coach Piet Bromberg in discussie met Hylkema. tavieren (30) haar oefencam pagne. die in augustus is begonnen, afgesloten met de doelcyfers 993. Dat de honderdste ,Jn portefeuille" bleef, kwam vooral door het goede werk van de Belgische goalie Buisset. ROTTERDAM (GPD) Vier clubs uit de ere divisie zijn in de eerste bekerronde knock out ge gaan: DOS, Fortuna/Sittaria Combinatie, Telstar en Holland Sport. Zij hebben pech, dat pas na de tweede ronde twee verliezers een nieuwe kans krijgen om aan het getal 16 te komen. De loting van de tweede ronde is nog niet definitief vast gesteld, maar de competitieleider Tijs Jansen overweegt deze te combineren met de wedstrijd AjaxNürnberg op 2 oktober in Amsterdam. Van de eredivisieclubs, die het vaantje moesten strijken, was DOS er het ergst aan toe: 61 tegen SVV. Van Meeteren en Koudijzer hebben om beur ten het halve dozijn volgemaakt. Er heerste na afloop in de Stichtse kleedkamer een lichte rouw. Cor van der Hart was hels over de nederlaag van Holland Sport tegen Excelsior. Sjakie Rogge veen vorig seizoen een van de topscorers uit het betaalde voetbal wilde het liefst onopgemerkt blijven, want hij had twee minuten voor het einde voor een heel leeg doel tegen de paal gekopt. Maar iedereen vergat, dat Excelsior een cup- fighter is, die vorig seizoen Feijenoord heeft ge wipt en pas in de kwartfinale voor FC Twente plaats moest maken. Hoogenboom, die eens wou zien hoe „zijn" jongens van Xerxes/DHC het de den, ging na afloop zelf naar de kleedkamer om ze geluk te wensen. En de maker van het winnen de doelpunt Kwakkernaat in het bijzonder. Twee eredivisieclubs GVAV en DWS zijn op het nippertje aan de knock out ontsnapt. Zij hebben respectievelijk tegen NOAD en HVC door strafschoppen het vege lijf kunnen redden. Ajax en Feijenoord hebben de bekerdag ieder op eigen wijze benut. Ajax om zich zachtjes op te warmen voor de hete wedstrijd die woensdag in Neurenberg staat te wachten. De Ajacieden na men daarvoor genoegen met een 40 overwinning op PEC. Cruijff speelde (voorzichtig) mee, maar Vasovic en Bennie Muller hadden een snipperdag Feijenoord maakte van de gelegenheid gebruik van een andere knock out in Newcastle te bekomen en zich te prepareren op de revanche van morgen. AGOVV was daarvoor een willige sparringpartner en verloor gedwee met 50. Toen Dick van Dijk van FC Twente tegen Veen- dam aan zijn hattrick begon, waren de meningen hierover nogal verdeeld en aanvoerder Nienhuis zei tegen de grensrechter, die naar zijn mening had verzuimd voor buitenspel te vlaggen: „Dit breekt ons de nek". Daar de grensrechter ver stond; „Ik breek je nek", kwamen ijlings op schrijfboekjes tevoorschijn, maar na afloop heeft Nienhuis het misverstand recht kunnen zetten. Hij had echter wel gelijk, want Van Dijk liet er nog twee doelpunten op volgen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7