Verpleegden moesten vluchten BRAND IN SOLGLYTT -ffxd zorïtaó V. D. in nieuw gewaad DE DRIE DAGEN VAN D'66 >n senoritas zonder flauwe kul. gewoon tabak. 100% tabak. Evacuatie binnen tien minuten ANKERHORLOGE Horloger v. d. Water DS j. POORT VERLAAT KOOIW1JK van Hofnar 10 stuks f2? v BBUaNDAO 16 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 In de loop van de avond, nadat het gemeentebestuur hiervoor toe stemming had gegeven, werden de verpleegden ondergebracht in de rfvoormalige openbare school aan de ^Haverstraa/t. waarin thans de Stichting vorming werkende jeugd huisvesting heeft. Eén inwoner van het Verpleeghuis werd tijdelijk on dergebracht in het Acad. Ziekenhuis, terwijl acht bewoners de eerstko- mende dagen een onderdak in het St-Elisabeth-ziekenhuis hebben ge- Rajvcnden. Bü deze evacuatie heeft de leiding van het verpleeghuis grote en ook LEIDEN Een korte, uitslaande brand, welke zaterdagmid dag omstreeks kwart over vijf was uitgebroken in het Verpleeg huis „Solglytt" aan het Plantsoen, had tot gevolg dat de 75 ver pleegden, onder wie vele bejaarden, naar elders moesten wor den geëvacueerd. Direct na het uitbreken van de brand, waarvan de haard lag op de bovenste (zolder) etage van het verpleeghuis, werden zij ondergebracht bij particulieren in het Plantsoen en achterlig gende straten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Zoekt U een goed voor f30.en f40,Of het allerbeste van f 200,— en f 400,—. Roamer Citizen. Eterna Certina Prisma, Junghans, Ewe, Anker. Haarlemmerstraat 181 HEEFT HET Altijd voordelig, 's Maandags gesloten/ snelle medewerking ontvangen van tal van omwonenden. Rode Kruisko- lonnes en het zieken vervoersbedrijf j van de gebr. De Jong. Het „vele han- j den maken licht werk" werd ook on dervonden bü het overbrengen van de gehele inventaris naar het school- I gebouw in de Haverstraat. Circa tien uur was de evacuatie voltooid en la- I gen alle verpleegden, van wie er nie mand enig letsel opliep, onder de wol. Nadat dit was geschied ging de aandacht van de leiding en het per soneel allereerst uit naar het weder om in orde brengen van de keuken welke, evenals het gehele verpleeg huis, veel waterschade had op gelopen. In de loop van de nacht kwam men hiermee gereed, zodat het gisteren al weer mogelijk was om al le bewoners in de Haverstraatschool vanuit de keuken in het plantsoen te bedienen. Buiten gebmik Terwijl de brandweer in actie is, loerden alle bedden naar bui ten gebracht en in de tuin „opge slagen". In de loop van zaterdag- He brand, waarvan na de blussing j avond werden de bedden overge- oan de buitenzijde vrijwel niets is te bracht naar het evacuatiecen- zien, zal tot gevolg hebben, dat het trum. verpleeghuis enkele maanden buiten j (Foto L.D./Holvast) gebruik komt te staan. Het aanbren- gen van een gedeeltelijk nieuw dak verpleeghuis ..Solglytt" brand was en de herinrichting nemen geruime uitgebroken, werd direct veel mate- tijd in beslag. j "eel ingezet. Twee autospuiten, een Volgens mevr. M. L. Tesink-Bruins ladderwagen en een gereedschap- in „Solglytt" was opgenomen, op één van de kamers op de bovenetage een krant in brand heeft gestoken en zich ijlings heeft verwijderd. Perso- zij heeft de leiding van het ver pleeghuis worden pogingen in het werk gesteld om voor de verpleegden pen- en commandowagen werden naar het terrein van de brand gezon den, waar men inmiddels begonnen elders een goed onderkomen te vin- j was aan de evacuatie van de ver den De tijdelijke hulsvesting, welke I pleegden, hetgeen snel in zijn werk als noodoplossing met beide handen j §inS- In Gen minuten waren allen in ls aanvaard, biedt daartoe geen mo- veiligheid De brandweer pakte de gelijkheid, vooral nu ook de winter- brand energiek aan en slaagde er maanden in aantocht zijn en de mo- binnen een half uur in dat het com- De evacuatie van de ver ileegden. (Foto L.D./Holvast) gelijkheden voor recreatie en fami liebezoek nihil zijn. Eerder dan ver wacht werd heeft men deze gisteren in de loop van de dag nog gevonden: de verpleegden zyn gistel-middag overgebracht naar de voormalige Al- bert Schweitzerschool in de Ceacilia- straait. Hoewel na deze brand de aan dacht vooral op de „wederopbouw" is gericht, streeft men ernaar om de tiendaagse vaartocht voor de ver pleegden (naar Rudesheim), welke op 2 oktober aanvangt, toch door te laten gaan. Schade f20.000 Toen de brandweer de mel ding binnen kreeg, dat in het mando „brand meester" naar de seinzaal kon worden doorgegeven. De schade, die op f 20.000 wordt ge-chat en door de verzekering wordt gedekt, bleef beperkt tot een gat in het dak (circa dertig vierkante meter) en het uitbranden van één kamer. Van de overige vüf kamers, die op deze eta ge waren gelegen, brandden er twee gedeeltelijk uit. Er ls nog al wat wa terschade. mede veroorzaakt door het wegsmelten van de waterleiding in het door brand geteisterde gedeel te. Brandstichting Bij een politie-verhoor is komen vast te staan, dat een geestelijk ge stoorde jongeman, die als verpleegde LEIDEN Ds. J. Poort, die a.s. zondag zijn intrede doet als j wijkpredikant van de Her- vormde wijkgemeente „Bos- huizerwijk", waar hij de opvol ger wordt van ds. H. Bouter. die naar Hilversum is vertrok ken, sprak gisterochtend voor het laatst als wijkpredikant van de Kooiwyk in de Bethle- hemkerk. Hij sprak deze ochtend over Psalm 73 "23 en 24 „Nochtans zal ik besten dig bij U zyn. Gy hebt myn rechter hand gevat; Gij zult mij leiden door uw raad en daarna mij in heerlijk heid opnemen." Ds. Poort merkte vooraf op, dat hij de woorden „van afscheid nemen" speciaal in deze dienst wilde vermijden. Wij blijven, aldus spreker, in de stad werken en gaan niet geheel uit elkaar. Hij zag deze dienst echter meer als een laatste dienst van wijkgemeente en wijkpredikant. In de toekomst wordt het anders dan anders. Bij het af sluiten van deze Kooiperiode gaan zijn gedachten terug naar het begin, dat was op zondag 6 mei 1962. Na de bevestiging door ds. D. J. Vossers sprak hij toen over Mattheus 28:20 „Zie Ik ben met u al de dagen tot aan de voleinding der wereld." Een tekst, welke veel overeenstemming vertoont met die uit Psalm 73. In de tekst uit het Mattheus-evangelie be looft God iets: Zie Ik ben met u. waarop de Psalmdichter Asaf het antwoord geeft: Nochtans zal ik by U zyn Centraal stelde deze ochtend ds. Poort de gedachte: God belooft, de gemeente gelooft, het geen hy nader aan de hand van bel de tekstwoorden uitwerkte. Aan het einde van de Öienst dank te de heer D. van 't Zelfde ds. Poort namens kerkeraad en wijkgemeente voor zijn trouw en ijver steeds in het Kooikwartier aan de dag gelegd, waarop de gemeente de scheidende wijkpredikant de bede uit Gezang 263 toezong. Hierna was er gelegen heid om van dominee en mevrouw j Poort afscheid te nemen. neel, dat de vuurhaard ontdekte, heeft nog getracht met het aanwezi ge blusmateriaal de brand in de kiem te smoren, hetgeen evenwel mislukte. De Rijksinspectie voor de geestelij ke volksgezondheid heeft indertijd reeds laten weten, dat zy het aantal i bedden, dat 83 bedraagt, te hoog acht voor dit verpleeghuis. Ged. Staten i van Zuid-Hclland hebben de leiding I van het huis opgedragen dit aantal deer natuurlijke afvloeiing terug te brengen tot hoogstens 63. Een schilderij van de Maarsmanssteeg. Een karakteristiek steeg je moest wijken voor moderne zakelijkheid. (Van een onzer verslaggevers) BEIDEN Vrijdag 13 september neemt D'66 bezit van de Stadsgehoorzaal. Drie da gen zal de democratische procedure, die con gres heet, voortrollen; rustig aan; want de mocratie betekent ook medezeggenschap voor dé Democraten van 1966. Allen popelen om het woord te voeren. Die eerste dag wordt ,tn secties vergaderd over amendementen op onderwerpen als huisvesting, technologie, staatsrecht, NAVO, enzovoort. Een brede maalstroom van amendementen, welprekend en onwelsprekend gebracht, aangehoord, af gestemd of aangenomen. De dag is nog jong. de vergadering ook en de Democraten vergaderen graag. Alleen de staatsrechtcommissie komt in tijdnood bij het moeilijke probleem wat te doen als dt- gekozen premier slaande ruzie krygt met het parlement. Iemand stelt voor een opiniepei ling te houden. De klok loopt en de com missieleden raken al moede. Een peiling lijkt *el mooi. maar het aantal te ondervragen mensen valt niet te taxeren. De commissie blijft hangen op het getal 150. Dat is te wei nig, maar een volgend congres kan raad verschaffen. In de sectie technologie spreekt de voor zitster, moeder van drie jonge kinderen, een technocratische heer met dr. ir. voor zijn naam, als volgt toe: „U begrijpt het niet helemaal. Ik zal het U straks uitleggen". De dr. ir. zwygt. Verbluft? Wellicht zwijgt h(J nit hoffelijkheid. Zo snelt de eerste dag ten einde. Tweehon derd amendementen worden geschift, gecom bineerd en geproefd. Alle congresgangers hebben een mooie groene map vol, plus losse rale partij, die hij ook nog in de Tweede Tweede dag Kamer vertegenwoordigt. De tweede dag moet het politieke vuur werk brengen. De stemmingen over de resolu ties van het hoofdbestuur en vooral over het plan om de progressieve concentratie in het museum bij te zetten. Maar eerst spreekt mr. Van Mierlo. Dat wordt een uur soloto neel, herhaaldelijk onderbroken door warm geklap van de aanhang. Gast Den Uyl kijkt peinzend. Zijn gedachten verwijlen wellicht bij de moeilijkheden in zijn eigen Partij van de Ai-beid. In hotel Central aan de overkant slaapt mr. Van Mierlo's jongste dochter de slaap der rechtvaardigen, slechts om de drie uur onderbroken door een voeding. Achter in de Congreszaal knikkebollen talrijke groenen De opwekking van Van Mierlo tot nieuw elan. vermag hen niet te storen. Pas by het slotapplaus schrikken ze wakker en klappen gehoorzaam en gedisciplineerd. 's Middags weren de vertegenwoordigers van Amsterdam zich. Zij willen een progres sieve concentratie met de Partij van de Ar beid. Vooral de gevulde figuur van drs. Hans Gruyters valt op. Hij schetst het beeld van listig te voeren onderhandelingen. Van Mier lo steunt het hoofd in de handen. Gruyters is erg bly dat zijn voormalige V.V.D. het land een dienst bewijst door steeds meer een conservatieve partij te zijn. zoals hij zegt Op het balkon schudt het Leldse raadslid mr. F. Portheine het hoofd over zoveel met moedwil opgeroepen onbegrip voor de libe- Hypnotiseur t t t wordt de Stadsgehoorzaal voor één avond do mein van de eerstejaars meisjesstudenten van de V.V.S.L. Maai- even later kan hij tevreden zijn Congresvoorzitter mr. M. G. Rood, wiens stem doet denken aan het bezwerende geluid van een hypnotiseur, ontneemt Gruyters het woord. De spreektijdkoek is op. Mokkend drentelt Gruyters weg. Op doortocht naar de Partij van de Arbeid? Later zal blijken dat het congres Gruyters volle gewicht ruim 90 kilo te licht heeft bevonden. Maar eerst krygt een gast, mr. E. Jurgens, aspirant voorzitter van de Politieke Partij Radikalen het woord. Tot tweemaal toe laat hy een reeks grapjes op het congres neerdalen. Hij pleit voor de brugfunctie van zijn partij naai de Party van de Arbeid. „Wy moeten de PvdA niet in zijn sop gaar laten koken. Voor ons is de rol van kok weggelegd". Applaus voor Jurgens. Van Mierlo klapt niet mee. Hy buigt het hoofd voorover, als torste hij niet alleen het volle gewicht van Gruyters maar ook dat van de wel slanke, maar zeer lange Jurgens op de nek. Even later is alles pais en vree. D'66 besluit om althans de P.P.R. innig te omhelzen. Jurgens straalt in de zaal. Op het balkon lacht Aar den fyntjes het lachje dat hem siert. Tot vyf uur duren de stemmingen via de. de D'66 altijd vergezellende stemmeter: „By de volgende bel, knop indrukken". Gastvrou wen slepen met microfoons voor een ieder die zich geroepen voelt het woord te voeren. En, zoals gezegd, dat zijn er veel by D'66. Maar dan ontruimt voorzitter Rood de zaal. Nu Het congres danst 's Avonds danst het congres in een sfeer van overmoed in de Burcht. De volgende, de laatste dag, komt de kater. Er zijn nog resoluties bly ven liggen, amendementen, nieu we gezichtspunten. Een nieuwe stapel sten cils. wordt alle congresgangers uitgereikt. Het applaus blijft uit ditmaal en de dis cussie kan de dagbladen niet halen. Hooguit de vakbladen. Lichte hilariteit voor een sug gestie ook moeilijke rapporten te verpakken in eenvoudige en pakkende taal. Licht ge mompel by het voorstel van een leraar om rapporten te voorzien van woordenlijsten. In toenemend tumult sleept het congres zich naar het laatste punt. het hete hangijzer van de buitenlandse politiek. Felle standpunten worden nog eenmaal ingenomen. Mr. Luns moet het ontgelden. De fractie ook. De D.DJt. wordt erkend. Het oude vuur vlamt weer op. Tegen half tien 's avonds volgt het onher roepelijke einde. Moe. maar gelukkig gaan de laatsten naar huis. Vaarwel congres, vaar wel Leiden, tot een volgend congres. Alleen de secretaris var) de afdeling Leiden blyft wat somber achter. In de nacht van vrydag op zaterdag is het spandoek van D'66 gestolen. Het is geen studentengrap. De scha- het, desnoods anoniem, terugbrengen naar de de bedraagt f 125. De eerlijke vinder mag Stadsgehoorzaal Eisenhower gaat vooruit Het herstel van ex-president Eisenhower na zijn zevende hartaanval vordert blijkens een mededeling van het Wal ter Reed hospitaal bevredigend, maar hy moet nog in bed blijven. Moderne zakelijkheid in Leidse Maarsmanssteeg LEIDEN In tegenwoordig heid van vele genodigden heeft burgemeester mr. G. C. van der Willigen hedenochtend de nieuwbouw van V. D. offi cieel geopend. Vooraf vond een bijeenkomst in het Waag gebouw plaats, waar vele lovende woorden zijn gespro ken. De nieuwe kolossale gele gevel- wamd aan de Maarsmanssteeg, waar achter een modern warenhuis 'schuil gaat, heeft deze steeg thans een ge heel ander karakter gegeven. Het ou de, vertrouwde beeld van deze druk ke doorgang in het centrum van de stad. heeft plaats moeten maken voor moderne zakelijkheid. Gelijktijdig met deze nieuwbouw waardoor de totale verkoopopper vlakte van 6500 tot 9500 vierkante meter werd uitgebreid, is aan de Breestraatzyde een ondergrondse rij wielbewaarplaats voor circa 200 ry- wielen ingericht. Behalve dat zeer royaal met func tionele kleuren is gewerkt, werd ln overleg met deskundigen een ver lichtingssysteem ontwikkeld dat uniek is in West-Europa en een meer gerichte verlichting geeft. Nauw ver bonden met deze verlichting is het plafond, waarvan de plafondplaten van aluminium (dus brandvry) zyn vervaardigd. Zij worden gedragen door rails, die een veelvoudige func tie hebben. Zo zijn o.a. alle elektri sche leidingen in de rails ingebouwd. Het gebouw, waarin ook roltrappen zijn aangebracht, is uitgerust met een Sprinkler-installatie, waarop 1800 sproeikoppen zijn aangebracht. Bij 'n begin van brand treden deze kop pen in de omgeving van de vuur haard direct in werking. Op het mo- ment. dat het bluswater (in totaal 24.000 liter) vrijkomt, wordt het alarmsysteem automatisch ingescha keld, terwijl op hetzelfde ogenblik bij de brandweer alarm wordt geslagen. Ter gelegenheid van deze opening heeft de directeur, de heer C. A. A. Kerckhoff, de burgemeester een kunstvoorwerp van historische waar de aangeboden ter plaatsing in „De Lakenhal".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3