Studenten en hervorming als centrale problemen Verslag nieuwe stijl Veel munitie van de Vietcong veroverd Albert's Corner Chef naar elite-bataljon Saigon overgelopen Aftredende rector stelt fcW toflctó OWX kit J&/L HAAGS AGENDA TISSOT Zelfkritiek ook nodig voor doeenten VREDESTEIN Nixon favoriet Nasser: bevrijd gebit plicht mg van bezet gebied heilige waar de koffie lekker vers is (elk '/2 uur vers gezet) MET EEN ENKEL WOORD E3 PAGINA 1 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE LEIDEN In de Pieterskerk werd heden middag het rectoraat van de Leidse Universi teit door prof. dr. P. Muntendam overgedragen aan prof. dr. L. Kukenheim Ezn., die officieel al op 1 september in functie is getreden. Prof. Muntendam zag daarbij af van de in het ver leden gebruikelijke opsomming van allerlei gebeurtenissen, die niet op het wezenlijke functioneren van de universiteit, invloed heb ben, en die in een dergelijk verslag z.i. niet Wanneer het Juist is te stellen, dat de gezondheid van een natie in niet geringe mate mede afhangt van het peil van haar universiteiten, dan is het van belang dit peil te kunnen me ten, aldus prof. Muntendam. Tot dit meten kan het Bureau Onderzoek van Onderwijs een hoogst belangrij ke bijdrage leveren door het onder zoek van de onderwijsvermogens van het wetenschappelijk korps in de meest ruime zin. derhalve zowel met betrekking tot de programmering en inrichting van het onderwijs als tot de wijze van kennisoverdracht en sti mulering tot zelfstandig wetenschap pelijk denken en werken. Gehoopt mag worden dat de leden van het wetenschappelijk korps kri tisch genoeg tegenover zichzelf staan om medewerking aan het genoemde bureau te verlenen ter toetsing van de eigen onderwijsmethoden. Onder wijsresearch is volgens spreker con ditioneel voor een goede functie van de universiteit. Sprekend over de betekenis van de rechten van de mens in het kader van het onderwijs herinnerde prof. Muntendam er aan. dat in de in mei opgestelde declaratie van Teheran is gesteld dat „het een gebiedende eis is, dat de Jeugd deelneemt aan de vormgeving van de toekomst van de mensheid". Hiertoe is het nodig, dat in alle fasen van het onderwijs, zeker ook aan de universiteiten en hoge scholen. aandacht aan de rechten van de mens wordt geschonken. Studenten roepen Uitvoerig ging prof. Muntendam in op de onrust onder de studenten die hij vergeleek met een epidemie wel ke zich over de gehele wereld ver spreidt en welk verschynsel hij .stu denten roepen" zou willen noemen. Veel aspecten van die onrust kwa men ter sprake in regelmatige con tacten tussen universiteitsbestuur, senaatsbestuur en studiën ten. Spre ker achtte deze besprekingen van grote waarde voor het wederzijds be grijpen en verstaan. Toch is het te leurstellend om te zien dat het maar zo'n kleine groep onder de studenten is, welke actief belangstellend is in de vraagstukken die de maatschappij beroeren. Men kan dit ondermeer af leiden uit het feit, dat dit jaar slechts 37 procent deelnam aan de verkiezin gen voor de grondraad tegen 44 pro cent het jaar daarvoor. De aftredende rector heeft in klei ne gespreksgroepen met de studen ten van gedachten kunnen wisselen over de actuele vraagstukken waar thuis behoren, Hij beperkte zich derhalve tot enkele gebeurtenissen, welker betekenis zich n et bepaalt tot het verslagjaar, maar die ook op de toekomst hun sten «p i kunnen drukken. Uitvoerig behandelde de aftredende rector de verschillende aspecten van de inspraak van studenten in het urrversitaire beste', het rc- organisatiestreven er de problemen rond de medische opleiding. Record aantal promoties Aan de Leidse Universiteit vonden in het afgelopen acade mische jaar 103 promoties plaats. Dat is een groter aantal dan 4 ooit in één academisch jaar 4 voordien, aldus prof. dr. Mun- tendam in de rede. waarmee h'j f het rectoraat overdroeg. 4 Bezwaar maakte spreker tegen de opvatting, dat er voldoende artsen worden opgeleid om in de behoefte te voorzien. Wanneer men dit stelt autobanden MAANDAG Den Burcht (koffiekaer) Ledenver gadering afd. Lelden K.V.P. 8 uur na middag. De Kleine Burcht Politiek Trefpunt 8 uur nam. Zijlsingel 2. Volle Evangelie-zending. Spreker dhr. J Zijlstra. 8 uur nam. DINSDAG Bahal-gespreks- NEW PORK (Reuter) De „New York Times" meent op grond van de vraaggesprekken die het blad in alle 50 Amerikaanse staten met partij leiders heeft laten houden, te kun nen stellen dat Nixon 'n grote over winning zou behalen als de presi dentsverkiezingen nu gehouden zou den worden. CAIRO (RTR/AFP) President Nasser heeft zaterdagavond op de openingsbijeenkomst van het eerste congres der Arabische Socialistische Unie verklaard dat de Egyptenaren de „heilige plicht" hebben de door Israël bezette gebieden te bevrijden. HU waarschuwde echter dat de strijd niet gemakkelijk zou zijn. Het Egyptische leger heeft zijn ver mogen om agressie af te slaan ver- Stadhuis wachtkamer trom Zitting Bouwfonds Ned. Gem. nam. Ch. de Bourbonhof: Eelektronj „De detector" 7.30-9.30 uur nam. WOENSDAG Stadhuis (trouwkamer) Spreefc ciale raadsvrouw 4-6 uur nam. Uit die vraaggesprekken is name lijk gebleken dat de Republikeinse presidentskandidaat Nixon nu 30 sta ten achter zich zou krygen. De De mocratische kandidaat Humphrey had de meerderheid in zes staten en groot. Wy moeten al het mogelijke de onafhankelijke kandidaat Walla- mobiliseren voor de bevrijding van wordt onvoldoende rekening gehou- j ce in Dit zou betekenen dat Gns land. aldus de president in een den met vele factoren in de maat- Nixon nu kan rekenen op 346 stem- toespraak die door de afgevaardig- «chappeiyke ontwikkeling. Ook het men Van het kiescollege dat de Ame- den van Egypte's enige politieke par- -"~u~ nkaanse president kiest. Humphrey tij luid werd toegejuicht. De toon van op 42 en Wallace op 77. Om de pre sidentsverkiezingen te winnen moet een kandidaat de absolute meerder heid behalen van het kiescollege dat in totaal 538 stemmen kan uitbren gen, dus op 270 stemmen kunnen re kenen. argument dat een achtste medische faculteit geen verlichting kan bren gen omdat deze pas over tien jaar zou kunnen gaan werken kon prof. Muntendam niet onderschrijven om dat hy wist dat er kandidaten zyn onder de gegadigden voor deze facul teit. welke op een belangrijk vroeger tijdstip de eerste studenten zouden kunnen ontvangen. LUB In zijn verdere overzicht van uni versitair wel en wee in het afgelo pen jaar herinnerde prof. Munten dam aan het ter ziele gaan van het „oude" Leids Universiteits Blad. Hy achtte een opinieblad voor een waar lijk levende civltas academica onont beerlijk en deed dan ook een drin gend beroep op alle leden van de uni versitaire gemeenschap om het nleu- LUB door het nemen van een abonnement ln stand te houden. On verschilligheid in deze betekent ge brek aan universitaire burgerzin. Zeer verheugd toonde de aftreden de rector zich tenslotte, dat de se naat hem als tweede prorector heeft benoemd, belast met de zorg voor so ciale voorzieningen in het algemeen en voor studentenvoorzieningen in het bijzonder. Erepromotie Na de overdracht van het recto raat aan prof. dr. L. Kukenheim Ezn. vond onder diens leiding de ere promotie plaats van mr. O. W. van Ewyk tot doctor in de rechtsgeleerd heid. Het was daarby een grote teleur- stelling, dat mr. Van Ewijk in ver- band met ziekte zelf niet aanwezig kon zyn. Tydens deze plechtigheid werd zijn plaats ingenomen door een j vriend van hem, dr. J. P. Bannier in Wassenaar. Prof. mr. H. Drion trad tractor en ander materieel van als promotor op. de rede was overigens kalm in verge lijking met die van het merendeel der andere sprekers. De strijdkrachten van Israël en Jordanië hebben zondagnacht gedu rende tien minuten op elkaar gescho ten in de vallei van de Jordaan. Dit maakte een woordvoerder van het leger van .Jordanië vandaag bekend. Fr waren geen slachtoffers aan Jor daanse kant. Te Machtesj Ramon, in het noor den van de Negeb-woestijn en 20 km van de Jordaanse grens, zyn drie Droezen door Arabische infiltranten gedood. Dit heeft een Israëlische mi litaire woordvoerder vanochtend meegedeeld. De Droezen, Arabische christenen die de party van Israël hebben geko zen. waren bewakers in dienst van een Israëlische bouwonderneming. Zy werden gedood door handgrana ten en automatische vuurwapens. De aanvallers waren afkomstig uit Jor danië. Zy beschadigden verder een de onderneming. ADVERTENTIE deTissot PR 516 met extra schokbrekers De Tissot PR 616 is een eclil li or loge voor de actieve mu n. die zwemt, golft, tennist, paard-enautorydt.Het uur werk heeft schokbrekers en is .^wevend" in de least op gehangen. Daardoor eerst 'echt onbreekbaar. Automatisch met datum, in staal of doublé fl98renf HOO.- Zonder datum, met hand- opwinding 135- en 137— bij duidelijk één kernvraag naar vo ren kwam en wel, welke de functie is van de universiteit. Moet zij mensen vormen, wetenschappelijk en tech nisch geschoold voor de maatschap pij zoals zij nu is gestructueerd uf moet aan de universiteit naast het bijbrengen van die vakkennis een zo danig maatschappelijk verantwoorde lijkheidsbesef ontwikkeld worden, dat de academicus van morgen in staat is mee te bouwen aan een nieuwe we reld, aan een nieuw alternatief maat schappijbeeld ter vervanging van de huidige politieke en sociale struc tuur, zoals de westerse democratieën deze tonen? Hoe kan men voorts in dit verband tot een herstructurering van de organisatie, tot democratise ring van de universiteit komen en daarmee tot koerswijziging in de functionering? De gesprekken mondden voorlopig uit in 't initiatief van de Leidse stu dentenraad om een commissie in te stellen met de opdracht een onder zoek in te stellen naar functie en functioneren van de universiteit. De ze commissie bestaat uit zeven stu denten en zeven leden van het we tenschappelijk korps. Rapport Maris Inmiddels was de discussiestof voor de studenten aanzienlyk uitge breid door de publikatie van het rap- port-Maris. De daarin gedane voor stellen waarin het dualistische uni versiteitsbestuur vervangen werd door een klein met volle verantwoordelijk- heid bekleed bedrijf voerend bestuurs lichaam konden geen genade vin den by de studenten. Mede door hun heftige reacties kon het rapport geen instemming bij de Academische Raad vinden. Prof. Muntendam stel de er echter prys op te verklaren dat de Leidse leden 'van de Academische Raad steeds achter het in het rap port neergelegde beginsel van het centrale bestuur zijn blijven stellen, zij het dat belangrijke amenderingen ook naar hun mening wenselijk kun nen zyn. Persoonlijk was prof. Muntendam van mening, dat men de commissie Maris dankbaar kan zijn voor het uitgebrachte rapport dat een uit gangspunt kan zijn voor voorberei dingen tot het instellen van een nieu we bestuursvorm, waarbij de vraag, welke plaats de studenten daarbij zul len innemen, van grote betekenis is. Spreker was er van overtuigd, dat er zonder het rapport-Maris hoog- I stens slechts incidentele activiteiten zouden worden ontplooid waaruit 1 niets wezenlijks zou zyn voortge- 1 komen. PROF DR. P. MUNTENDAM de heden afgetreden rector magnificus Inspraak Verwacht mag worden dat één van de centrale problemen van de thans op gang gekomen besprekingen zal zijn de inspraak van de studenten bij het bestuur van universiteit en facul teiten. Prof. Muntendam toonde zich een voorstander van deze inspraak. Hij heeft als rector ervaren, dat er studenten zijn, die uit hoofde van be langstelling voor maatschappij en wereldorde vaak met grote inspan ning tyd vrij maken om daaraan van uit de Leidse civitas waardevolle bij dragen te leveren. Het zyn deze jon ge mensen, onder wie zeker po tentiële bestuurskrachten schuilen, die aan een democratisering van de universiteit hun krachten willen wij den. Grote waarde hechtte prof. Mun tendam aan het vormend element dat van de gezelligheidsverenigingen kan en moet uitgaan. Er wordt thans een onderzoek ingesteld naar de oor zaken van het ernstige verschynsel dat het aantal studenten, dat zich niet by een gezelllgheidsvereniging aansluit, groeiende is. Spreker vroeg zich af of zich hier de verzwaring van de studie en de daarop gerichte voorlichting wreken. Medische opleiding In zyn beschouwing over de acti viteiten van de verschillende facul teiten stond prof. Muntendam uitvoe rig stil bij het vraagstuk van de over weldigende toevloed van nieuwe stu denten ln de medicijnen. Als persoon lijke mening stelde spreker dat. in dien een selectie voor de studie in de geneeskunde zou geschieden uitslui tend op basis van eindexamencijfers. dit een rampzalig vooruitzicht geacht moet worden voor de toekomstige ge neeskundige zorg in ons land. Een SAIGON (AP) Ameri kaanse strijdkrachen en strijd krachten van bondgenoten hebben volgens een militaire woordvoerder zware verliezen toegebracht aan de communis ten en veertig ton aan ammu nitie buitgemaakt. Onder de wapens waren o.m. zeer grote raketten en een lanceertoestel op twee verschillende plaatsen nabij Saigon. De strijdkrachten die de zuidelyke toegangswegen tot Saigon afzochten vonden een lanceringstoestel voor 107 millimeter raketten met een dozijn lanceerbuizen voor gelijktijdig vuren, slechts 14 kilometer ten zuiden van de hoofdstad. Een opslagplaats met meer dan twee honderd grote, in Rusland vervaar digde 122 milimeter raketen, 82 mil limeter mortieren en kleinere raket ten die op bazookas lyken werd ont dekt op slechts 16 kilometer ten noord westen van de hoofdstad. Er zijn 184 communisten gedood in twee hevige gevechten ten zuiden van Da Nang en langs de grens met Cambodja nabij het kamp voor de speciale troepen Doec. Lap. Nog 94 communisten zouden zijn gedood in vier kleinere gevechten. De plaatsvervangende commandant van het elite bataljon van de Viet cong, genaamd Phoe Loi, heeft zich overgegeven aan regeringstroepen. Dit is vanochtend medegedeeld in de of ficiële Zuid Vietnamese pers. Het ba taljon heeft een grote rol gespeeld by de aanvallen op Saigon in februari en mei en zou zich op het ogenblik ten Noorden van Saigon ophouden, klaar voor een nieuwe aanval op de hoofdstad. Volgens de Vietnamese pers zou hij met regeringstroepen samenwerken by het opsporen van elementen van zyn voormalige bataljon. Big Minh terug President Thioe heeft zaterdag be kendgemaakt generaal Doeong Van- minh („Big Minh"), die in balling schap in Bangkok leeft, te zullen vra gen naar Zuid-Vietnam terug te ke ren om adviseur van de president te worden. Deze stap van de president zal verreikende politieke gevolgen hebben en nieuwe belangrijke Zuid- vietnamese steun voor de regering Van Thioe betekenen. Big Minh, een vier sterren-gene raal en een der leiders van de staats greep waarin president Djem in no vember 1963 werd omvergeworpen, heeft een sterke nationalistische aan hang onder in het zuiden geboren Vietnamezen. Big Minh is staatshoofd geweest maar werd een jaar na de afzetting van Djem in ballingschap gezonden. Een toestel waarin hy van Bangkok naar Saigon vloog kreeg be vel terug te vliegen en Minh heeft sindsdien in Bangkok gewoond. ADVERTENTIE BUITENLAND OAE over Israël De vyfde top conferentie van de Organisatie voor de Afrikaanse Eenheid in Algiers heeft een ontwerp-resolutie aanvaard waarin ontruiming wordt gevraagd van de Arabische gebieden die sinds juni 1967 door Israël worden bezet gehouden. De resolutie, waarin Israël ge- numerus clausus ten aanzien van de noemd noch veroordeeld wordt, is studie in de geneeskunde mag naar zyn mening pas dan Ingevoerd wor den. indien er op de middelbare scholen op zyn laatst in de aanvang van het laatste lesjaar een begin wordt gemaakt met een verantwoord beroepskeuze-advies, mede en niet in de laatste plaats gebaseerd op karaktereigenschappen en menta le structuur Van de zyde der medi sche stand zal dan duidelijk aange geven dienen te worden welke de eisen zyn. die men aan een goede I zuid. Enige uren later opende arts mag stellen. Amerikaanse artillerie het vuur in aanzienlyk mildere bewoordingen gesteld dan die welke in februari door de ministers van Buitenlandse Zaken der aangesloten landen te Ad dis Abeba was aanvaard. Beschuldiging Volgens de Noord- Koreaanse radio hebben de Amerika nen zaterdag verscheidene duizenden granaten afgeschoten op Noordko- reaanse stellingen langs de gedemil- litariseerde zone tussen noord en de op een aantal Noordkoreaanse waarne mingsposten. aldus radio-Pjongjang. Arrestaties in midden-Java ln midden-Java zyn 65 politie-officieren gearresteerd wegens pro-communis tische activiteit, zo heeft een woord voerder van de politie meegedeeld. Nieuwe aardschokken In de Perzische provincie Pars hebben zich zaterdagavond drie aardschok ken voorgedaan, waardoor in het ge bied van Jahrom, op 150 km. ten zuidoosten van Sjiraz, enige honder den personen verwondingen hebben opgelopen. Ook in de provincie Be- loetsjistan, nabij de grens met Pa kistan beefde de aarde. Manoeuvres In zuidwest-Duits- land zyn gisteren grote manoeuvres begonnen van de Westduitse strijd krachten Hieraan wordt deelgenomen door 42.000 man plus sterke lucht machteenheden en gemotoriseerde eenheden van de landmacht. Aanvan- kelyk wilde men deze manoe^/res houden in de buurt van de Boheemse grens, maar men zag daarvan af om de Russen geen voorwendsel te ver schaffen voor een inval in Tsjecho- Slowakye. De oefeningen spelen zich nu af in Baden-Württemberg en noordwest-Beieren. Rassenonrust Ongeveer twee honderd politiemannen zyn gisteren de negerwijk van Toledo (Ohio) bin nengetrokken nadat er in de vroege zondagochtend voor de tweede ach tereenvolgende nacht onrust was uit gebroken. Er zyn talryke meldingen van samenscholingen, het ingooien van ruiten het stichten van branden. In de vroege zaterdagochtend zyn 22 personen gearresteerd. Aardgasbel ln Italië —De Italiaan se staats-energie maatschappy ENI heeft bekendgemaakt dat zy in het gebied van de Adriatische Zee een aardgasbel van 60 miljard kubieke meter heeft ontdekt, voldoende m de Italiaanse behoeften voor de vol gende zes jaar te dekken. BIOSCOPEN Lido: ..Carmen baby" 18 Jr. ft 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.1 9.15 uur. Studio: „De bruid gaat in het 18 jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Camera: „Ik ben nieuwsgieA 18 jr. Dag. 2 30, 7 en 9.15 uur. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Vrt zaterdag 11.30 uur nachtvoorrtl „De butler". 18 Jr. l.uxor: „Rebel ln ketenen", u gelijks 2.30. 7 en 9.15 u. Zond. 2; 7 en 9.15 uur. Trianon: „Ik een markies' Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondi 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De kanonnen van Nat: 14 jr. Dag. 2 en 8 uur. Zonda en 8 uur. Vrijdag en zaterdag voorstelling „The Terror" 18 j: uur. Wassenaar (Asta-theater) Va: derdag t.e.m. maandag De feeks. 8 uur nam. Zondagmlt gevreesde halve sabel. 2.30 ui TENTOONSTELLINGEN Galerie Van der Vlist. Exposlti Polder (t.eon. 26 sept.). Trappenhuis Academie Schild tentoonstelling Henk van der V: m. 26 september). Galerie 't Duyvenhuys (Rap 94Tentoonstelling Tosca Haak en Ab Steenvoorden, dinsdag t/m zondag 2-9 uur (tot 15 sept.). De Lakenhal: Sculpturen van van de Kop en volumes Geraedts Ir (tan 15 septembe Rijksmuseum voor de gescb der Natuurwetenschappen Boer tentoonstelling ï.vjn 3de eeuwfe zijD geboorte Werkd 10 uur vo uur nam.: zondags 1-4 uur 1 december) Hortus Botanicus: Tentoon over walvissen en walvisvaart. 0 maandag tan zaterdag 10 uur 4.30 uur nam.; zondag 1-41 nam (ton 15 september.) Molen ..De Valk' Molenmusen geiyks (behalve *6 maandags) voorm.- 5 uur 's zondags nam. De Lakenhal: Dag. 10—8 uur; 6 uur LakenhalTentoonstelling Leidse fotografen". Geopend we uur voorm.- 5 uur nam.: zond. nam (tot 22 sent.). Rijksmuseum van Oudhede penburg 28)Werkd. 10 uur va 5 uur nam zond 1-5 uur nam. Ryksmuseun. voor Volken! (Steenstraat 1); dag 10—6 u.; igs 1—6 uur nam Rijksmuseum voor de getchl der natuurwetenschappen: Dag uur, zond. 1-4 uur Rijksmuseum voor Volken! ren toonstelling „Vlva Mexico" dagen IC uur voorm.6 uur zon- en feestdagen 1—5 uur i (t/m 1 december). Ned.-Legermuseum: Geopend on tot en met vrijdag 9 uur voorm. nam.; zon.- en feestdagen 1-6 uur AVOND- EN NACHTDIENS! APOTHEKEN TE LEIDEN. Geopend voor spoedeisende len: Haven Apotheek, Haven 1! 20085. De zaterdag-, zondag-, avoni nachtdienst van apotheek Breest Smallenburg te Leidt wordt waargenomen door de E Apotheek. De Oegstgeestse Apotheek en theek Voorschoten zijn de gehele geopend. Zaterdagmorgen tot 10 uur rai ge men de eigen huisarts, daarn zondagnacht 24 uur de dokterstel 22222. Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Dans Theater. DINSDAG Kon. Schouwburg: 14 en 20 Ned. Dans Theater. Houtrustgebouw, 20.15 uur: dentie Orkest, o.l.v. Bruno li na mm.v. Silvia Marcovicl. viool. WOENSDAG Kon. Schouwburg. 14 en 20 Ned. Dans Theater Paviljoentheater, 20 uur: Opera dio van de Ned. Opera Stichting: bert Herring" van Benjamin m.m.v. het Amati Kwartet. Poppentheater: Frank Kooman, uur: „De dieren van Sultan WEERRAPPORTEN Van hedenmorgen 7 uur Amsterdam De Bilt Declen Eelde Eindhoven Den Helder Twente Vlissingen Ypenburg Zuid-Limburg licht bew. Aberdeen zwaar bew. SE zwaar bew. mist mist regen licht bew. regen regen mist mist Athene Barcelona Belgrado Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Grenoble Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Miinchen Nice Oslo Parijs Rome Ft ockholm Wenen Ziirich onbewolkt licht bew. zwaar bew. regen regenbul licht bew. licht bew. mist mist onbewolkt regen zwaar bew. licht bew. zwaar bew. regen mist zwaar bew. onbewolkt half bew. regen geli. bew. onbewolkt regen regen onbewolkt regenbul licht bew. 15 12 15 12 15 11 16 13 16 9 17 13 15 12 16 U 15 lü 16 9 15 f 24 11 28 18 17 U 19 13 17 9 15 10 15 7 14 9 10 1 24 11 15 9 21 15 20 17 14 12 15 1 20 12 24 16 25 19 20 U 20 16 16 3 18 11 30 23 13 2 24 20 17 1 St ing: B,, an. t H« I

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2