ïen jaar na de Troonrede eel (nog) niet uitgekomen D'66 EENSGEZIND ACHTER BESTUUR Teleurstelling over congres Geen progressieve concentratie Man na dolksteek in rug overleden MEISJE STIKT IN BADKAMER Wetenschappelijk onderwijs voor mensen die weten wat goed is... LA VERA Tegenspraak van dr. Barnard Smith is bereid tot bespreking Tielse fruitcorso kleurrijk geheel „Vrije in studenteir Spanje DAG 16 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 ADVERTENTIE |)EN HAAG (GPD) Morgen is het Prinsjesdag. De nieuws- tigheid in parlementaire kringen naar de inhoud van de jonrede en van de miljoenennota is niet bijster groot. Dit be- jent, dat de verwachtingen niet erg hoog gespannen zijn. Het |inet-De Jong houdt niet zo van verrassingen. Daarbij komt, kheel wat verwachtingen in de loop van het parlementaire Jr niet zijn uitgekomen, hetzij door toedoen van de regering V, hetzij als gevolg van andere omstandigheden. e «gering verwacht dat de ko- Bene lux ^regeringsconferentie |[~leiden tot oog nauwere sarnen- l", flldus vorig jaatr de Troon- De Benelux floreert nog steeds lovendien wil de regering de in volk bestaande krachten meer tevoren tot werkzaamheden igen". Met deze woorden werd de slening voor de ontwikkel ings- aangekondigd. De volkslening is doorgegaan, de Tweede Kamer er met voor. Het was ook geen gedachte, regering beoogt door haai- be- [ertoe bij te dragen, dat ook in 'land een verbetering zal opbre- .Mocht de werkgelegenheid in Ier voor de jeugd zich niet bevredigend ontwikkelen. de regering verdere maat re- treffen". Inderdaad zijn her- lijk ettelijke miljoenen voor de inhei d beschikbaar gesteld, velen vonden het te weinig. In aval is tot nu toe niet duidelijk Kien, hoeveel werkloosheid, bijv. MUidagen of manjaren uitge- t, als gevolg van de regerings- D kegelen kon worden voorkomen. te kunnen nagaan of het beleid elijk doeltreffend was, is inzicht n wed noodzakelijk. Gelukkig be- L|\ de werkloosheid thans af te ne- Voor het kabinet is dit een hele Al minder. zal de regeling de uitvoe- aanmoedigen van industriële «ten, die van veel waarde zijn ons land en met name voor re- ile gebieden met een nog zwak- jonomische structuur". Vooral in noorden van het land vraagt zich nog steeds af, wat hiermee wel kan zijn bedoeld. De nota het noorden werd algemeen ais deurStelling ervaren- Wetsontwerpen ten behoeve van de zeescheep- zal de regering de totstandko- bevorderen van een wet die eer tegen ernstige vormen van torlmmabie mogelijk maakt", ^rëtsontwerp as ea* nog niet. touts zal u een wetsontwerp be rt ter bestrijding van de lucht- itreinigirig". Dit wetsontwerp is knog niet. si votarontwei-p van wet tot uit waai de verantwoordings- de gemeenteraad zowel burgemeester als van het col burgemeester en wethouders Daarbij is het dan geble- wetsontwerp zelf is er ook niet. van de staatscom- van advies inzake de grondwet kieswet wettigt de verwach- dat de bezinning op deze ïwetten belangrijke vorderingen Het eerste advies van wijst nog niet in richting. Het kabinet kan dit niet helpen. o mogelijk nog in de loop van zittingsjaar zal zij (de regering) nota aanbieden betreffende de van het weten- onderwijs en de verkor- de studieduur". Ook aan het van het zittingsjaar is deze no niet ingediend. Over het onderwijs gespro- de regering heeft ook (nog?) van de verhoging van het en van de examengel- deze tak van onderwijs. Het vas bang voor de studen- plannen, die geen door hebben gevonden .slaan tal van die inmiddels wel zijn Te denken valt aan wetsontwerp ter verruiming van gemeentelijk belastinggebied zeer omstreden), het wetsontwerp op de omzetbelas ting (b.t.w., aanvaard), het wetsont werp op het minimumloon (omstre den, thans bij de Tweede Kamer in behandeling), de eerste fase van de herziening van het ondernemings recht en het terecht geprezen wets voorstel om het afluisteren van pri- vé-gesprekken tegen te gaan. Wat men zich bij dit alles afvraagt is, of de Koningin morgen ook zal zeggen, waarom zoveel plannen, die een jaar geleden officieel dus na lang wikken en wegen zy'n aan gekondigd, nog steeds niet zijn uitge voerd. Het zal wel niet, want woor den als „Wij zyn iets vorbarig ge weest", of „Het is ons iets tegenge vallen" of „Onze minister is langdu rig ziek geweest en dusvallen in de Troonrede nooit te beluisteren. Men vraagt zich ook wel eens af, hoe de Koningin het zelf vindt, dingen te hebben moeten zeggen die achteraf niet zijn waargemaakt. Maakt zij het kabinet verwijten? Geeft zij de mi- nister-president een standje? Men zal het nooit weten: dergelijke din gen behoren tot het zorgvuldig be waarde „geheim van Soestdijk". (Van onze parlementaire redactie) LEIDEN (GPD) Het congres van D'66, dat gisteravond laat in Leiden eindigde, heeft met grote eenstemmigheid de plannen van het hoofdbestuur overgenomen. Het besloot: 1 niet mee te doen aan de progressieve concentratie, 2 voorrang te verlenen aan de PPR bij de gesprekken in de afdelingen over politieke vernieuwing. „Wij hebben geen verscheurde achterban, zoals velen verwachtten", zo reageerde fractieleider Van Mier- lo, ,,Wij zijn geen verzameling halve liberalen en halve socialisten. Wij be ginnen D '66-ers te worden met een eigen visie". Het congres bleek het duidelijk eens te zijn met het hoofdbestuur, dat een gesprek over een progressieve con- h|P$M!E centratie afwijst omdat 'n verbintenis met de PvdA niet vrijblijvend en dus if niet zinvol kan zijn. Naar het oor- y 15 deel van de D'66-leiding zou de PvdA l\. een te overheersende rol binnen het samenwerkingsverband gaan spelen. 7"\|9 Het congres aanvaardde echter wèl een tijdens de vergadering ingediend M-JaM voorstel van de Amsterdamse afde lingsvoorzitter Moerkerk, waarin het hoofdbestuur werd opgedragen nauw contact te onderhouden met de Po litieke Party Radicalen en waarin de afdelingen van D'66 worden verzocht zo spoedig mogelijk over eventuele plaatselijke samenwerking te gaan |k praten met de leden \an de PPR. De aspirant-voorzitter van de PPR, mr. E. Jurgens, die evenals fractie- leider' Aarden en andere radi- oalen het congres zaterdag bijwoon- de, kreeg de gelegenheid de visie van juwiii mmsm zijn partij uiteen te zetten. „Wan neer D'66 met ons wil praten dan juichen wij dat van harte toe. Maar 'de PPR is en blijft voorstander van een progressieve concentratie mét de Partij van de Arbeid. Dat dient u wel te bedenken, Indien dit voor u geen bezwaar is dan komen wij graag tot een gesprek met D'66", al dus mr. Jurgens DRS. H. GRUYTERS vergeefs pleidooi VO stelde, die eerder naar voren was gekomen in de sectie buitenlandse zaken. Vooral drs Gruyters trok daar fel tegen van leer. Hij betoogde dat de 0gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije Ook partljfilosoof. drs. J. Gruv- j allerminst, betekenen dat de NAVO tere, deed nog een vurige poging om D'66 warm te krijgen voor de pro gressieve concentratie. Maart- ondanks deze betogen beslis te D'66 dat, het gesprek met de PvdA zij het „voorshands" uit den bo ze is. Op dit ogenblik zijn voor D'66 alleen de radicalen acceptabele part ners. Opmerkelijk was gisteren, dat het congres zich niet achter de accent verschuiving ten gunste van de NA- F Minister Beernink heeft za- het zittingsjaar van het Tkment officieel gesloten. Bij f aankomst op het Binnenhof flecteerde hij een erewacht van füijkspolitiey DEVENTER (ANP) De 33-jari ge servieemonteur A. J. van Beek uit Zutphen is zaterdagnacht kort na dat hij naar het St. Geertruidazie- kenhULs in Deventer was overge bracht aan een messteek in de rug bezweken. Even voor drie uur werd de man hevig bloedend in het po litiebureau aan het Grote Kerkhof in Deventer binnengebracht. Het bleek dat de man betrokken was ge weest bij een massale vechtpartij in Deventer. Daarbij had hij een steek met een dolkmes rechts in de rug opgelopen. De politie ontdekte dat zes woonwagenbewoners uit Emmen bij de ruzie betrokken waren ge weest. noodzakelijker is geworden. Met overweldigende meerderheid van stemmen werden de NAVO-gedach- ten van de sectie teruggedrongen in de formuleringen, die stamden van vóócl de inval van 't Warschaupact in Tsjecho-Slowakije. Het artikel „Nederland dient in de NAVO te blij ven", dat een grote meerderheid van de sectie voorstelde, werd afgezwakt tot het oorspronkelijke „Nederland dient, voorlopig niet uit de NAVO te treden". Enkele andere punten, die in het programma van D'66 zullen komen: Nederland dient de DDR (Oost- HEERLEN (GPD) De 13-jarige Anni Crijnen is zaterdagmiddag in de badkamer van haar ouderlijke woning in Tienray door koolmonox;y- de-vergiftiging om het leven geko men. Terwijl haar ouders afwezig waren ging het meisje een bad ne men. Het lange wegblijven van het meisje wekte de onrust op van haar vriendin die op haar zat te wachten. Toen ze naar de badkamer ging trof ze Anni levenloos aan. Duitsland) te erkennen. Daar werd aan toegevoegd, dat dat geen enkele waardering van het. regime inhoudt. Er moet een hof van arbitrage voor de NAVO komen, dat het ge drag van de lidstaten kan toeteen aan het verdrag. Tenslotte zal een werkgroep wor den ingesteld, die de invloed van we tenschap en techniek op .politieke be sluitvorming gaat bestuderen. Zo'n 120 antieke auto's zijn gisterochtend vroeg uit Amsterdam vertrokken voor de herhaling van een legen darische rit: van Amsterdam naar Parijs. Ondanks het vroege uur was de belang stelling voor de oude beestjes enorm. Voor liefhebbers van bejaarde karossen een schouwspel om te smullen. Ook in de Rijnstreek, waar de lange stoet doorkwam, trok ken de oudjes veel bekijks. Vluchteling Een Oostberlijnse vluchteling is zaterdag over de rivier de Spree gezwommen zonder dooi de Oostduitse grenspolitie te zyn op gemerkt, naar West-Berlijn ontko men. De Westberlijnse politie deelde mee dat de man, een 28-jarige land bouwkundige ingenieur, zijn geslaag de vluchtpoging had ondernomen vlakbij het gebouw van de Reichstag in het midden van de stad. UTRECHT (ANP) Een groot aantal onderwijsonderzoekers is in hun verwachtingen over de gang van zaken op het tweedie nationaal con gres onderzoek van wetenschappelijk onderwijs dat zaterdag in Utrecht werd gesloten teleurgesteld, omdat vele docenten niet zonder meer be reid blijken het onderwijs te verbe teren door de proefondervindelijk# gegevens te toetsen. Afgezien van de communicatieproblemen, die zich in de discussies voordoen, denken de congresgangers verdeeld over die vraag of men zich moet bezig hou den met viagen, die de verbetering van de maatschappij betreffen, om j daaruit de verbeteringen van 't on- j derwys gestalte te geven, of dat, men vanuit de beoogde doelmatigheid van de universiteit de maatschappij va,n betere structuren moet voorzien. De Jongere generatie tendeert naar het aanvaarden van een maatschap- pijhervorming en pas daarna naar de j aanpassing van de universitaire structuur. De oudere generatie wijst I deze idiologie af en wenst eerder de universiteit te verbeteren. De idiolo- logische kloof, is bij de besprekin-1 gen in de sectie „doelstellingen we- tenschappelijk onderwijs" duidelijk I naar voren gekomen. Het congres, dat door ongeveer 525 geleerden werd bezocht, werd beslo ten met een kort dankwoord van j prof. dr. K. Posthumus. Hij zei vei-- heugd te zijn over de vorderingen die het voortgezette onderwijsonder- zoek heeft opgeleverd. Het congres j heeft een nieuwe dimensie gekregen, aüdus de Eindhovense hoogleraar. Hy wees daarbij op de actieve deel neming aan de discussies van stu- demtenzijde. In heel Nederland drinken steeds meer mensen 'n Elske, die gouden kruidenbitter uitJJmburg. Weet u nog wel? ELS La Vera, de echte ELS. Van Hennekens. 'n Zuiver natuurprodukt, bereid volgens een oud, geheim familierecept. ELS La Vera.Koel geserveerd. Die voortreffelijke borrel, Dat geweldige apéritief. Vrouwen drinken ook graag 'n Elske. Met suiker. ELS La Vera. Hoort u eigenlijk in huis te hebben.Haal maar 'n fles. Bii uw slijter, 't Zal u goed doen! Distilleerderij Jacq. Hennekens n.v. Beek (L.) JOHANNESBURG —De Zuidafri- kaanse chirurg dr. Barnard heeft za terdag tegengesproken, dait het hart van de 38-jarige Evelyn Jacobs is overgeplant in het lichaam van de mijnwerker Pieter Smith. Hij voegde eraan toe dat hy de identiteit van de donor nooit bekend zal maken. De hartspecialist, verklaarde dat hij zyn jongste transplantatie in overeen stemming met de wetten had uitge voerd. Hy was van mening dat de hart chirurgen in de gehele wereld het binnenkort eens zullen worden over de noodzaak, de identiteit van donors aiet meer bekend te maken. In Houston, Texas, zijn gister avond een hart en twee longen over geplaatst in een tweejarig meisje in het ziekenhuis St.-Luke. Het kind heet Debra Ann Lee en komt uit Huffsmith in het oosten van Texas. De overgeplante organen waren af komstig van een baby van een dag, die tengevolge van misvormde her senen was overleden. SALISBURY (Rhodesië) (AP) Premier Smith van Rhodesië heeft zaterdag verklaard bereid te zijn cia besprekingen met Groot-Brittannië op een opbouwende en oprechte grondslag te hervatten. Hij is echter niet erg optimistisch over de kansen op een akkoord ter zake van de im passe, die over de grondwet tussen Groot-Brittannië en Rhodesië be staat. (Groot-Brittannië heeft in tussen laten weten, dat het aanbod van premier Smith „niet veel veran dering brengt in zijn positie als re bel"). Over het uittreden van vele leden van de regerende Rhodesische Front- partij wegens onenigheid over de voorgestelde grondwet die hun te „links" is zei de Rhodesische pre mier: ,Ik geloof, dat het Rhodesische front, als het stof eenmaal is neer geslagen, gezonder en sterker zal zyn. Over de deserteurs uit de partij ze 1 hij: „Ik heb een zucht van verlich ting geslaakt. Zij zyn een last voor ons". SAN SEBASTIAN (Reuter) Het bewind van generaal Franco, dat nieuwe moeilijkheden met studenten zou kunnen krijgen wanneer vol gende maand de colleges weer begin nen, heeft beloofd, dat er vrije stu dentenverenigingen op de Spaanse universiteiten zullen mogen zijn. Het kabinet heeft hiertoe een decreet goedgekeurd. Dat men niet alleen inet bloe-, men, maar ook met fruitgroente en zaden een corsowagen kan op bouwen en tot een zeer aantrek kelijk geheel maken bleek zater dag duidelijk tijdens het 8e Oogst- Fruit Corso ill Tiel. Ongeveer 70.000 toeschouwers, onder ivte als eregast Prins Claus, zagen de kleurrijke fruitstoet voorbijrijden. Een keur van produkten van de Betuwse bodem was op de praal- ivagens verwerkt: appels, peren. telen, witte en bruine bonen en allerlei zaden. Weken is men bij voorbeeld bezig geweest om van kleine zaadjes een kunstig „schil derij" te maken, dat de zijkant van de wagens sierde. van Rijnsbergen uit Kerkwijk (zie foto). Zij ontving uit handen van Prins Claus de fraaie bokaal. De ontwerpster had de hoge kwaliteit van het Betuwse fruit en de uit deze streek afkomstige groente vergeleken met de kleu rige penselen van een kunstenaar en had dit voorgesteld door twee Het was voor de jury zeer moei lijk om van de zestien praalwa gens, die in het corso meereden, de mooiste aan te wijzen. Dat schilderijen met de daarbij beho werd tenslotte ..Het Betuwse pro- rende ezel. palet en penselen. In dukt de schepping van een speelse lijnen iverd op deze wijze meloenenperziken, druiven, snij- meesterhand"uit het dorpje Op- de schepping van de meesterhand bonenallerlei soorten kool, wor- hemert en ontworden door mej. N. getoond

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19