yOOHStOp van de baan Kaaskoningin opent markt Dagkaas triomfeert in Bodegraven Bodegraven heeft weer kaaskoningin Overwinningsroes in Peking, maar toch nog twijfel in Hongkong Vreugde en zorg WAARSCHIJNLIJK BLIJKT UIT TROONREDE: \timistische geluiden .ips batterijen! F Luguber erleden van (rode stad" Kwalitatief beste groep bij kaaskeuring NKV: rumoer over pil niet gewenst Gerda van Os (35) beheerst feest van de onvolprezen volvette boerenkaas Staking 3 miljoen Britse werknemers Zaterdag 21 en 28 september 1968 BON 186^. 10 SEPTEMBER 1908 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA j ke ni udiëj a A d f t i Tlop af te k 51 fc dit stam (GPD) De regering heeft het plan om een kondigen, laten varen. Naar alle waarschijnlijk- standpunt blijken uit de Troonrede, die de Koningin ide week dinsdag zal uitspreken bij de opening van het Tnentaire jaar. h/ L is de verwachting in kringen van vakbeweging en onder- fr, nu twee gezaghebbende autoriteiten op financieel en econo- gebied vlak na elkaar optimistische geluiden hebben laten over de Nederlandse economié. nemers geloven niet, dat dr. Ira, president van de Neder- Bank, vrijdag een mening die ook niet in regerings- leeft, toen hjj voor de tele- dat de stijging van de lo- le toeneming van de produk- lit jaar in ons land in gun- /erhouding liggen dan voor jaren. dr. C. A. van den Beid, di- van het Centraal Planbu- i een week daarvoor, dat de les van zijn bureau door de cijfers waren achterhaald. t produktiviteit en bestedin gen tot nog toe in 1968 alle stegen te zijn dan was voor- ogenomen wordt, dat het 1 Planbureau volgende week officieel bevestigt. Et Geen reden A. de Boon, vice-voorzit- Nederlands Verbond van bigingen en loonpolitiek des van het NVV, zei over zijn iting: „Het is absoluut dui- iat er geen enkele reden meer de regering in te grijpen. Ik j voorstellen, dat de regering |rs over de produktiviteit en an ons wetenschappelijk bu st zo belangryk vindt- Maar md als dr. Zijlstra dat be- het openbaar, dan zal hij h met de regering over moe- >en gepraat. Ik kan mij heel orstellen, dat de Troonrede it in de zelfde richting en de conclusie voor de hand", voerder Holle van het Ver ia Nederlandse ondernemin- nt „dat het er niet naar uit- de regering nog in de lonen jpen. Wij vinden dat het he- iet meer nodig is". Sommige lers verwachten, dat de re al meedelen liever het half- ADVERTENTIE die móeten tvel\ .goed zijn cp van Achttien" as weer bijeen HAAG (GPD) Voor het inds de vakantie van de Kamer, is de zogenaamde van 18" weer bijeen ge- Je achttien, die zoeken naar erkingsmcgelijkheden tus- drie grote christelijke par- e KVP, AR en CHU, hebben vergadering, die gisteravond Haag ward gehouden, voor gedachte laten gaan over de enissen om de progressieve ratie. was een vrijblijvend gesprek, kennitmaking ten doel had vrijwel vernieuwde delega- licrete punten zijn er niet be- De nieuwe werkgroepen jjkheia," „Welzijn" en Dlogie' zijn nog niet met re- gekomen. ilgende bijeenkomst van de 21 oktober gesteld. RAJEWO (AFP) Vier- nd jaar voor onze jaartel- souden de inwoners van een mzinnige „rode stad" in ië, waarvan de muren door- et waren met bloed, kin- fers gebracht hebben van een omvang, dat deze met te vergelijken zijn. theologen van vier landen en zojuist niet ver van het Obre in Joego-Slavië de n van een stad ontdekt to zij, naast veel huishou- te gebruiksvoorwerpen, wa- en sieraden, onnoemelijk beenderen van kinderen >en ontdekt. Deze zouden de goden der vruchtbaar- geofferd ztfn en hun bloed gediend hebben tot beschil- ig van muren van huizen voorwerpen om de gunst van joden te verwerven. Deze «le zou tenminste de rood- tige kleur verklaren, die de iden voorwerpen nu nog fen. DR. J. ZIJLSTRA toch niet zomaar Jaarlijks rapport van de Sociaal Eco nomische Raad (onafhankelijk re- gerings-ad viesorgaan van werkge vers, werknemers en deskundigen) af te wachten, maar politiek zal de Troonrede duidelijk genoeg zijn, me nen zij. De voorgeschiedenis van deze loon- beslissing is voor het kabinet-De Jong zeer dramatisch geweest. Op 21 rn ei stuurde de regering de Tweede Kamer een nota, waarin werd voor gesteld de lonen voor een half jaar te bevriezen. De vakbonden kwamen onmiddellijk fel in het geweer. Zelfs gmgen de drie vakcentrales op 25 mei in Utrecht voor het eerst gezamen lijk de straat op. Met succes- Op 28 mei gaf premier De Jong een kri tische Tweede Kamer toe, dat het besluit van de regering de loon con tracten met zes maanden te verlen gen onjuist was geweest- Hij voor kwam daarmee een vernietigende stemming, die bijna zeker tot een kabinetscrisis had geleid. Het kabi net bleef, zo zei de premier, van me ning, dat de voorgestelde maatregel „passend en doeltrefend" zou zijn, maar wilde dan toch liever wachten tot het najaar en op het halfjaarlijks rapport van de SER. Hij kondigde echter ook aan, de Kamer een mach tiging te zullen vragen om zonodig volgend jaar te kunnen ingrijpen in de loonvorming. Dat is tot op heden niet gebeurd. HONGKONG (Reuter, AP) —*111 de grote steden van China worden feestelijke massa-bijeenkomsten ge houden na een aankondiging van Peking dat er revolutionaire comi- té's zijn gevodmd in Sinkiang en Tibet. Deze beide grensgebieden waren tot nu toe de enige van de 29 bestuurlijke eenheden (provin cies, steden en autonome gebieden), BODEGRAVEN Kaaskoningin Gerda van Os-Domburg heeft van morgen op het bordes van het fraaie gemeentehuis de Bodegraaf- se najaarsmarkt officieel geopend door het luiden van een bel. Zij was geflankeerd door majorettes. Wethouder C. G. Karssen sprak ais voorzitter van de marktcommissie zijn vreugde er over uit, dat Bode graven na zestien jaar weer een kaaskoningin heeft. Hij hoopte, dat zij er mede toe zou bijdragen de propaganda voor de boerenkaas te stimuleren. Daarna voerde de kaaskoningin het woord. Zij dankte de marktcom missie voor de benoeming en hoop te, dat de boerenkaas „in" zou blij ven. In gezelschap van de echtgenoot van de vorige kaaskoningin, de heer C. Geubel, en de heer Kars sen maakte zij daarna een wande ling over de markt. Het opmerkelijke was, dat de kaas boeren bijna geen gebruik meer hadden gemaakt van de gelegen heid om met de brik naar de markt te gaan. Er waren slechts twee brikken volgeladen met kaas. De andere aanvoerders hadden hun produkten met vrachtauto's aan gevoerd. Er heerste op het marktplein een ge zellige drukte. Het was te zien, dat er in Bodegraven vandaag bijna niet werd gewerkt. Ook velen van buiten kwamen naar het kaas dorp. die nog niet onder Maoistische con trole waren. Politieke waarnemers in Hong kong achten het nog onzeker of er sprake is van een definitieve over winning voor Mao na twee en een half jaar „culturele revolutie", ook al wordt het officieel zo voorgesteld. Hun twijfel berust voornamelijk op onofficiële berichten over hevige vechtpartijen in de provincies Kwan- toeng en Kiangsi. Zo hebben reizi gers uit Kanton in Hongkong me degedeeld, dat in juni jJ. vijfhon derd personen zijn gedood en ge wond bij een bloedig gevecht tussen rivaliserende rode gardisten, die el kaar het bezit van de dr. Soen Jat- sen-universiteit van Kanton betwist ten. Eerder was al vernomen dat in Kanton talloze personen waren ge dood en dat ook grote materiële schade was aangericht. Een elektri citeitsfabriek is uitgebrand, aldus de reizigers. De beide groeperingen van de Rode Garde zijn de „Rode Banier" en „Oostenwind". De .Rode Banier" had de universiteit in handen en hield een aantal leden van de ..Oostenwind" gevangen. Later kwa men 2000 aanhangers van de „Oos tenwind" en omringden de univer siteit. Aan de gevechten kwam pas een einde toen Tsjen Joe, vice- voorzitter van het revolutionaire co mité van Kwantoeng, in Kanton was aangekomen en de Rode Garde had bewogen de strijd te staken, zo ver klaarden zij. In kringen van de nationalistisch- Chinese inlichtingendienst in Taipei is Inmiddels vernomen dat commu- nistisch-Chinese troepen elkaar eind juli met artillerie hebben beschoten langs de grens van de provincies Kwantoeng en Foekien. UTRECHT (ANP) Het Neder lands Katholiek Vakverbond vindt het niet nodig en niet gewenst over de pil zoveel ongenuanceerde drukte te maken. „Men kan zich beter druk maken over Populorum Progressio, daarmee is de mensheid meer ge diend". zo herinnert het NKV aan een andere pauselijke encycliek, waarin het vooral gaat over eigen belang en algemeen belang. Voor het NKV is de grote moei lijkheid, dat er in de nieuwste en cycliek geen nieuwe bewijsvoering wordt opgezet voor het standpunt van de Paus. Hij schaart zich hele maal aan de kant van de conserva tieve minderheid en uiteraard is da* voor de meer progressieve meerder heid een moeilijk te verteren zaak. Het NKV vindt, dat men moet le ren leven tussen wrijvingen over persoonlijk geweten en gehoorzaam heid aan God. Gebod en geweten moeten elkaar veeleer ondersteunen dan ze elkaar afbreuk zouden doen. Zelfs degene, die zijn levenswijze als verloofde of gehuwde in overeen stemming met deze nieuwe encycliek in de praktijk brengt, zal dit alleen kunnen verantwoorden als zijn ge weten in volle ernst „ja" heeft ge zegd. God is geen dictator en de kerk kan dus geen dictatuur zijn, aldus het N.K.V. De nieuwe kaaskoningin me vrouw Gerda van OsDomburg, in gesprek met haar voorgangster, mevrouw C. G. H. Göbelvan de Werken, die 16 jaar geleden tot kaaskoningin werd uitgeroepen. Daarna is Bodegraven geen fco- ningin meer rijk geweest. Foto Leidsch Dagblad) BODEGRAVEN Met zichtbaar genoegen deelde ir. D. Rozeboom, rijkszuivelconsu- lent voor boerenkaas, gister avond in zijn toelichting op de uitslag van de kaaskeuring mee, dat bij de ingezonden boerenkazen, het aantal dag kazen niet alleen sterk geste gen was, maar dat deze groep ook kwalitatief duidelijk op de eerste plaats kwam. Ir. Roze- boam is al jaren een warm pleitbezorger voor de zoge naamde dagkaasproduktie, om dat naar zijn mening alleen zo de boerenkaas nog kans op een toekomst heeft. In plaats van tweemaal per dag, behoeft de boerin dank zij deze methode maar eenmaal per vierentwin tig uur kaas te maken en juist daardoor is een belangrijk be zwaar, de arbeidsintensiviteit, voor een niet onbelangrijk deel weggenomen. Ditmaal waren niet minder dan 89 kazen ter keuring ingezonden, 19 meer dan vorig jaar. Naast deze kwantitatieve stijging moesten de keurmeesters echter een kwalitatieve achteruitgang constateren. Slechts 65,2% (vorig jaar 71.4 behoorde tot de 1 ste kwaliteit, 27 (22,9) tot de 2de en 7,8% (5,7) tot de derde kwaliteit. De oorzaak van de achteruitgang is moeilijk met zekerheid vast te stellen, doch wel viel het grote aan tal (30 zachte kazen op. Naar de mening van de keurmeesters speelt het verschijnsel, dat de laatste jaren op de markt een vroegrijpe kaas wordt gevraagd, hierbij eëh rol. Ook het stijgende vetgehalte van de melk leidt tot een kaas met een eachter zuivel. Kwam het in voorgaande jaren en kele malen voor, dat een volmaakte kaas werd opgemerkt (die dus 100 punten verwierf), het hoogste aan tal punten dat nu gegeven kon wor den was 96. De volledige uitslag van de keuring luidt: Klasse A (2-%12 kg): IB C. v. d. Heuvel, Reeuwijk 96 pnt., IC P. A. Slingerland, Haastrecht 95, IC P. C. Rotteveel, Rijpwetering 95, IC A. Verwoerd, Driebruggen 95, 2A mej. C. Hoppenbrouwer, Alphen a/d Rijn 94, 2A L. v. Leeuwen Reeuwijk 94, 2A G. C. Kraan, Alphen a/d Rijn 94, 2A N. Wijnen, Gouda 94, 2A N. P. Kempen, Alphen a/d Rijn 94, 2A Gebr. v. d. Meer, Alphen a/d Rijn 94. 2A Mevr. G. C. ten Brummeler, Kamerik 94, 2B Gebr. Oudshoorn, Alphen a/d Rijn 93, 2C A. A. Klever, Bodegraven 92, 2C A. v. d. Graaf, Bodegraven 92, 3A D. Sol, Hazers woude 91, 3A A. de Vos, Gouda 91, 3A G. van Dijk, Bodegraven 91, 3B E. Zwanenburg, Nieuwerbr. a.d. Rijn 90, 3B C. J. Bontekoe, Boskoop 90, 3B J. van Dorp, Hazerswoude 90, 3B D. Visser, Langeraar 90, E.V. Mej. A. Smit, Zevenhoven 89. E.V. W. de Jong, Aarlanderveen 89, E.V. A. Ver bij, Alphen a/d Ryn 89. E.V. A. G. J. Mevr. J. P. Versteegen-Vink, Zoeter- woude 89, E.V. J. Speksnijder, Ber- kenwoude 89, E.V. Mevr. C. G. A. van Rhijn, Reeuwijk 88, E.V. C. van Leeu wen, Reeuwijk 88, E.V. P. C. Boere, Aarlanderveen 87. E.V. D. Olieman, Bodegraven 87, E.V. J. G. L. Captein, Zoeterwoude 87, E.V. J. v. d. Heuvel, Bodegraven 87, E.V. Mej. B. M. Slin gerland, Haastrecht 87, E.V. W. C. Visser, Aarlanderveen 86, E.V. C. G. A. van Rhijn, Reeuwijk 86, E.V. H. Klasse B (boven 12 kg)2A Mevr. van Rhijn, Cothen 86, E. V. J. de Groot, Zegveld 86. E.V. L. E. Captein, J. A. v. Baren, Driebruggen 94, 2A J. J. J. Verkleij, Alphen a/d Rijn 94. 2B J. A. Straathof, Alphen a.d. Rijn 93. 2B R. Treur. Ter Aar 93. 2B S. P. Hoogeveen, Hazerswoude 93. 3A J. Reym, Stolwijk 91. 3A A. G. Bisschop, Rijpwetering 91, 3B C. J. van Leeu wen, Zoeterwoude 90, 3B R. W. Oost- BODEGRAVEN Bodegra ven fungeert vandaag als resi dentie van de kaaskoningin. Na een afwezigheid van 16 jaar heeft zij gisteravond om half acht haar intrëde in het Kaas dorp gedaan. Bij haar rijtoer en haar aankomst bij het im posante gemeentehuis bleek duidelijk hoe zij het enthou siasme van de bevolking wist te winnen. Tot het laatste mo ment was de grote vraag wie door de Marktcommissie wel was uitgenodigd om de rol (want: wie het nog niet mocht weten: 't is maar 'n rol) van de „Volvette Majesteit" te spelen. De Marktcommissie is bijzon der gelukkig in haar keus ge weest. In de 35-jarige mevrouw Gerda van OsDomburg, moe der van drie kinderen, koos zij een allercharmantste, goed lachse vorstin, die in staat blijkt haar taak met verve te vervullen. De tüd van de republiek is nu weer voorbij, nu hebben we weer een kaaskoningin, zo typeerde burge meester nu-. J. J. Croles in de Bur gerzaal van het gemeentehuis, waar de jaarlijkse kaas- en bloemenshow wordt gehouden, de situatie zoals die ls ontstaan door het herverschijnen van de kaaskoningin. In de Markt commissie zag mr. Croles de raad van ministers, die uitdrukkelijk ge steld heeft, dat de kaaskoningin voor Bodegraven een blijvend verschijn sel zal zijn. De burgemeester zei, dit met de commissie te hopen, maar, naar zijn mening, zal er dan een zodanig be leid gevoerd moeten worden, dat de prodiuktie van boerenkaas toeneemt, in plaats van afneemt. Voor zo'n be leid zouden zeer velen de markt commissie bijzonder dankbaar zijn. Zorgelijk De kaaskoningin, wier eerste offi ciële taak het zou zijn de tentoon stelling van kaas en bleomen te ope nen, zei met genoegen na zoveel ja ren van afwezigheid weer in Bode graven te zijn teruggekeerd. „Ik ben er van overtuigd, dat de positie van Bodegraven in mijn koninkrijk een zeer unieke is". Zij aarzelde niet te verklaren dat de positie van haar koninkrijk haar echter met zorg ver vult. Een goede samenwerking tussen alle belanghebbenden kan evenwel Rijkszuivelconsulent ir. D. Ro zeboom met één van de vele ka zen. (Foto Leidsch Dagblad) veen, Kockengen 90, 3B C. H. Zee straten, Hoogmade 90, E.V. H. W. Verstegen, Zoeterwoude 89. E.V. A. Verwoerd, Driebruggen 89. E.V. Mevr. R. W. Oostveen, Kockengen 88, E.V. «A. W. Veelenruf, Bodegraven 87, E.V. J. Verduijn, Bodegraven 87, E.V. Mej. G. Smit. Zevenhoven 86, EV.. P. N. J. v. d Geest, Oud Ade 86. E.V. J. Spek snijder, Berkenwoude 86, E.V. Mevr. J. P. Versteegen, Zoeterwoude 86. LONDEN (Reuter) Drie miljoen Britse metaalbewerkers, werkzaam in fabrieken en op scheepswerven, zul len worden opgeroepen op 21 okto ber in staking te gaan. Daartoe hebben gisteren de verte genwoordigers van 31 vakbonden be sloten. Aangezien zeer vele bedrijven zullen worden getroffen, zal de actie een zeer ernstige slag zjjn voor het streven van de regering-Wilson om de Britse economie weer op de been te brengen. tot een goed resultaat leiden, zo was haar overtuiging. Met het aanbieden van een kaasje aan mevrouw Cro les-le Grand verklaarde de kaasko ningin de tentoonstelling voor ge opend. Begeleid door de voorzitter van de marktcommissie, wethouder C. G. Karssen maakten de kaaskoningin en haar beide hofdames, mejuffrouw Joke Agterof en mejuffrouw Ria Ver sluis, een rondgang over de tentoon stelling, die behalve 'n keur van boe renkaas en bloemen, ook produkten van plaatselijke handel, middenstand en de Bodegraaf se kunstenaar Al- fons van Leeuwen te zien gaf. Terwijl in het gemeentehuis zich het officiële gedeelte afspeelde, heer ste buiten al volop een feestelijke stemming. Op de Nieuwe Markt trok de traditionele kermis oud en jong, die er zich uitstekend bleken te ver* maken. Vandaag, op de eigenlijke najaars- markt(j£g komt het feest echter pas goed op gang. De scholen hebben vrij en vele bedrijven zijn gesloten. Als er wel gewerkt wordt, dan heb ben vele plaatselijke werknemers een snipperdag genomen. Van heinde en verre komt men naar Bodegraven om het feest mee te vieren van de zo voortreffelijke boerenkaas, die echter zo'n enorme moeite heeft om niet geheel dioar de faJbriekskaas t» worden verdrongen. ADVERTENTIE ZATERDAG VLIEGEN WEER 4 x 36 lezers van het LEIDSCH DAGBLAD boven de stad en omgeving. Deze vliegtochten bieden wij, in samenwerking met reisbureau „De Magneet" aan voor f 27,50 inclusief. vervoer per touringcar van Leidsch Dagblad naar Schiphol. Gratis toegang tot restaurants en wandelpieren. Rondleiding per touringcar over de terreinen van Schiphol onder deskundige leiding. Vliegen in een Fokker Friendship, een comfortabele machi ne, waarin u onder de vleugels zit, dus altijd een goed uit* zicht hebt. Vervoer van Schiphol naar het Leidsch Dagblad. (Duur van de gehele tocht ong. 31/2 **4 uur). Vul nü de bon in en verzeker u van een plaats in één van de touringcar* die op vertrekken vanaf ons kantoor, WITTE SINGEL 1, LEIDEN. Ondergetekende wenst metpersonen deel te nemen aan de speciale LEIDSCH DAGBLAD rondvlucht op zaterdag all in, doch exclusief ongevallen-verzekering f 27,50 p.p. Kosten ongevallen-verzekering f 3,25 p.p. Naam: Adres: Woonplaats: Geboortedatum (alleen voor verzekering) Naam: Adres: Woonplaats: Geboortedatum (alleen voor verzekering): Handtekening: Het bedrag ad f is gestort op giro 57055 van het Leidsch Dagblad wordt door mi) contant betaald aan het kantoor LEIDSCH DAGBLAD Witte Singel 1. De ongevallen-verzekering dekt: voor diegenen Jonger dan 70 Jaar; f 25.000,- bij overlijden en f 50.000 bij blijvende gehele invaliditeit; voor diegenen die 70 Jaar en ouder zijn, f 5000 bij overlijden en f 10.000 bij blijvende gehele Invaliditeit.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9