Overdenking bij Wagner Festival in Bayreuth Scapinoballet opent het nieuwe seizoen De aarde begint nu te verschuiven -r Bloot aan boord van Zweedse bonte trein Motion Week Utrecht kunst voor n prikje PRISMA „De helden zijn zichtbaar geworden99 kunst Concertenserie „Toonkunst1' Première Studio0 0 Merendeels een flets niveau Drie premières Te Hollands Concertenserie Kunstkring Onderwereld van Londen spijkerde getuige aan muur 4NSDAG 10 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE BAYREUTH (GPD) De welgevulde dames van de Duitse feiety hoeven geen kussentjes meer mee te nemen als ze in hun rarte Mercedessen op weg zijn naar Bayreuths beroemde iüger', daar waar in Wagners „cultuurschuur", alles wat geld zit plus veelal een verkeerde opvatting van „Kultur", ieder ar de verzamelde werken van Duitslands meest omstreden •ester komt beluisteren. De rieten zittingen op de houten ipstoelen in loge en op schellinkje van gelijke makelij zijn t jaar vervangen. neraties van Wag-nerianen heb- zich gedurende de uren voorteb- ide muziek delicaat en gepynigd deze vermaledijde stoelen dis- et om en om gedraaid. De vrou- Hjke toehoorders vergingen daar- de hogere gedachten, die de Ger- •ense klanken bij hen behoorden |ot te leggen. Zjj dachten alleen fer aan de beide pauzes, waarin het ruitjespatroon van hun zit- onuitwisbaar gekerfd in het ite, zwarte fluweel rond hun der- onvermijdelijk en te midden de grootsten der aarde, met zich moesten dragen, let bescheiden doch penetrante diende evenwel de akoestiek in monsterlijke bouwwerk, dat ge- omderwille van de akoestiek gebouwd zoals het nu een won- slaat in de esthetische geest van bezoeker, maar dat sinds de ig in 1876 zich niemand meer Iers voorstellen kan. ^JEén moedige daad Pe genoemde verandering die de ^3mière- bezoekers deze zomer met ^Hich hebben begroet, was overi- de enige moedige daad die d e alleenheerser over Richard ter's erfenis tot eer strekt. Ten de van Wieland Wagner's triomfen diens broer Wolfgang een man de achtergrond. Met zijn vriende- k gebrild gezicht, zyn grijze uit bande haren zoals dat in de bohè- fe van Frankryk's fin de siècle •ste, was hij de goeierd die er ver- ingwekkend genoeg op uitsteken- manier vóór zorgde dat de interne itie van de „Festspiele" zon- Jf enige schok of stoot in orde was. .g^jMaar Wieland stierf eind 1967, een jna-vijf tiger. Hij had de papkarton- sagenwereld die Duitsland zo !5p' schade berokkend had, van het (neel geveegd. Wellicht vervulde hij wensen van zijn grootvader wel p een geniale manier, door behalve t muzikanten ook de zangers nog achtbaar te maken, verborgen als gingen achter grijze lichtsluiers, n.rnfl nu en dan als van de Ie losgeraakte wezens, met een eeuwigheidswaarde welis- f erderfelijke genius pe boze Germaanse geesten waren a deze Wieland-periode achter de Nissen van Bayreuth teruggedron- PL De verderfelijkste genius in de psoan van Winifried/Williams- Plndwerth —echtgenote van Richard lagner's zoon Siegfried en moeder Het Festspielhaus te Bayreuth van de ganse kinderschaar, waartoe ook Wieland en Wolfgang behoorden zweeg in alle talen, en de wereld kreeg weer vertrouwen in Bayreuth. Had Winifred in Hitler's tyden en ook nu nog meestal de „Hohe Frau" genoemd in 1949 geen af stand gedaan van „iedere medewer king aan de organisatie en de leiding van de Festspiele"? Winnifred had Hitier naar Bayreuth gehaald, een vleugel voor haar „Führer" aan huis „Wahnfried" laten bouwen, en zij inspireerde haar gezin de massa moordenaar met het lievelingsnaam pje „Wolf" aan te spreken. Acuut gevaar Wieland had het kwaad buiten ge houden. Wolfgang kan dat niet en misschien ziet hjj ook de kwade gees ten niet. In zijn ensceneringen die deze zomer voor het eerst te zien zijn, zijn de welbekende Wagner-helden niet alleen weer zichtbaar geworden, wat op zichzelf al een slecht teken is, zü dragen bovendien ook weer de papkartonnen helmen, schilden en degens van weleer. Groot kwaad is er artistiek gezien nog niet geschied. Dat kan ook moei lijk met dirigenten als Pierre Bou- lez een ontdekking van Wieland Lorin Maazel en Karl Bóhm. Erger is dat de „Hohe Frau" het „Fest spielhaus" weer in- en uitslipt. Haar 70ste verjaardag vierde zy in het be kende Baeyrenther snobrestaurant „Reichsadler" door de onverstoor bare Michelin gids slechts als vierde rangs aangeduid in gezel schap van Edda Göring en een nicht van Himmler. Dit jaar was ook de Führer van de Neo-Nazis, Adolf von Thadden, in Bayreuth te zien. Bruine renaissance Een zuster van Wolfgang en Wie land, de nu 50-jarige Friedelind, heeft het gevaar van de bruine re naissance in Bayreuth openlijk gesig naleerd. Ze deed dit in een televisie interview, waarin ze verklaarde dat alleen tot Wieland's dood de bruine broeders geen kans hebben gehad. Op de vraag of het gevaar nu weer acuut was, antwoordde ze laconiek met een eenvoudig „ja". Friedelind vertrok al by de eerste Jodenboycot naar de V.S. Daarvoor verdient zè een monument dat ze niet zal krij gen, omdat het gros der Duitsers verklaart van deze boycot nauwelijks iets te hebben geweten of begrepen. En voor mannen als Kiesinger werd de zaak pas compromiterend toen de Joden niet alleen werden geboycot, maar daarby ook nog vergast Nu is Friedelind Wagner uit het snob-restaurant „Reichsadler" waar haar moeder de erfgenamen ontvangt gesmeten en haar broer Wolfgang verbiedt haar verder de toegang tot het Festspielhaus. waar ze ieder jaar haar „meestercursus- sen" gaf, die overigens niets voor stelden, al denken alle Wagnererfge- n8men, dat ze erfrechtelijk een tik van de muze hebben meegekregen. Verandering? Terwyl iedere goedmenende het er wel over eens is, dat „Bayreuth" langzamerhand voorgoed uit de han den van de familie moet worden ge red, nemen de plannen voor een juri dische verandering vastere vormen aan. Tenslotte zijn er heel wat belas tingbetalers die beginnen te grom men bjj de gedachte, dat de Bondsre gering, de stad Bayreuth en het land Beieren miljoenen moeten spenderen om het wrakke bouwsel in het verre Frankenland op de been te houden. De familie Wagner is wat liquide middelen betreft straatarm. De Pe perdure toegangskaarten en de bij dragen van de Wagner vrienden zyn niet meer dan een druppel op de gloeiende plaat van een moderne reu zen-organisatie als de Bayreuther- Festspiele, terwlj lhet „Festspielhaus' elf maanden van het jaar leegstaat, omdat de „Heilige Hal" niet ontwijd mag worden met muziek van compo nerende stumperds (d.i. iedereen be halve Richard Wagner). Immens archief Daarentegen bezitten de erfgena men van Wagner een immens en bij zonder belangwekkend archief, dat grotendeels bezichtigd kan worden in het „Neue Schloss" een van de in teressantste musea van de Bondsre publiek. Dit archief is naar schatting zes miljoen mark waard. Het is echter onverkoopbaar omdat volgens een wet die de Bondsregering heeft uitgevaardigd, het verboden is voor werpen te verkopen, die voor de Duitse kunst- en muziekgeschiedenis van betekenis zijn. (Ondanks deze wet verdween langs duistere wegen de partituur van de „Tristan" naar Barcelona, en een kleinzoon van de „Hohe Frau" verwekte verleden jaar opzien door een tekening van Ingres, overgrootvader Franz Liszt voorstel lende. te koop aan te bieden aan een kunstveiling in Münohen». Naar een stichting? De plannen zyn nu dat er in de toekomst een stihting zal omen, waaraan zowel de Wagner-requisie- ten als het bestuur over het Fest spielhaus zullen worden overgedra gen. De familie zou hiervoor ruim zes miljoen mark ontvangen. Het zevenhoofdige curatorium zou be staan Uit drie leden van de familie Wagner, (onder wie Winnifred en Wolfgang), een afgevaardigde van de deelstaat Beieren, van de stad Bay reuth, van de „Vereniging van de vrienden van Wagner", en een lid dat door de andere zes gekozen zou moe ten worden. Maar zover is het nog niet. De enige reële ontwikkeling is dat de „Hohe Frau" met haar funeste in vloed toeneemt, en dat de zittingen van de stoelen zyn vernieuwd. Opge ruimd werd de weerbarstige Friede lind, die buiten Bayreuth aan haar kritiek lucht zal moeten geven. Opgeruimd is de zangeres Anja Sil- Ja, door Wieland op haar twintigste naar Bayreuth gehaald. Wieland ruilde de bloedjonge artieste voor zyn gebrilde echtgenote Gertrud, dochter van een gedegen zakenman. Na de dood van Wieland dreigde An ja Silja, met zelfmoord, met inter views in geïllustreerde massabladen, met de koffer vol Wielands plannen, waarvan Gertrud beweert die te be zitten en waarvan Anja Silja zegt, dat hy niet bestaat. Maar hoè dit alles ook zyn moge, in Bayreuth begint de aarde eindelijk te schuiven. PRISMA 1) 100% waterdicht - incabloc shockproof - onbreekbare veer - plat model - edelstaal 125.- V PRISMA dameshorloge 2) incabloc shockproof - 100% waterdicht dus óók bestand tegen (nat) huishoudelijk werk 99.- v. d. WATER Juwelier, horloger Haarl.straat 181, Leiden L. VAN DUYN Juwelier. PRINCESTR. 15. KATWIJK AAN ZEE De concertenserie der Maatschap pij voor Toonkunst luidt voor het seizoen 1968-'69 als volgt: Ned. Bla zersensemble oJ.v. van Edo de Waart vrijdag 15 november: het Quator Elyséen (pianokwartet) op zaterdag 25 januari; het pianoduo Kontarsky op maandag 3 maart. De concerten vinden plaats in de Zui- derkerk. Expositie Sam Francis AMSTERDAM (ANP) Van za terdag as. t/m. 3 november zal in het Stedelijk Museum in Amsterdam een tentoonstelling van werk van de Amerikaanse kunstenaar Sam Fran cis geopend zyn. Na Amsterdam zal de collectie nog getoond worden in bet Centre National d'Art Contem porain te Parijs. Sam Francis heeft alhoewel Ame rikaan. intensieve contacten met Europa gehad, waar hy dikwijls lange tyd in Parijs en Bern werkte, en ook zyn ontdekking van het Verre Oosten, heeft een grote en beslissende invloed op hem uitge oefend en gaf zyn werk een aparte dimensie. Monumentaal decoratieve schilderingen op soms zeer groot formaat zijn daarvan het. resultaat geweest. PIERROT Juwelier, horloger LEIDEN - MAARSMANSST. 21 - TEL. 20778 Fa. MATTH. 3RINKS SCHOOLSTRAAT 41 - VOORSCHOTEN Fa. MATTH. BRINKS HAARLEMMERSTRAAT 126 LEIDEN N. BINK Juwelier, horloger, HOOIGRACHT 45 - LEIDEN DEN HAAG (GPD) De Amsterdamse toneelgroep Studio heeft als eerste een honderdprocentig „naakt" op het toneel gebracht. Weliswaar staat Regi Govers in het programma ver meld als in kranten verpakt, maar die waren bij de première gisteravond van het Zweedse spel „0 0" van de Zweedse auteur Sandro Key-Aberg snel verwijderd. „O O" was aardig begonnen, d wz. met een combinatie van film, dia's, een popentourage en luidsprekers. In alle hoeken was een dwaas ge heel ontstaan waarin onze Neder landse burgermaatschappy te gra zen werd genomen. Tussen de twee momenten bleek „O O" echter van een middelmatig tot zeer flets niveau. En de pretentie om met ba nale situaties iets veel diepers te suggereren bleef straatlengten by Pinter achter. t - (V.j- AUGSBURG Bijna 500 jaar oud is deze wandschildering, die Jezus bij zijn intocht in Jeruza lem toont. Samen met andere voorstellingen van dit gebeuren, werd zij bij restauratiewerkzaam heden in de parochiekerk van Oberkammlich ten zuiden van Augsburg ontdekt. DEN HAAG (GPD) Met het ballet „Hoepels" heeft Wal ter Gore opnieuw aangetoond precies aan te voelen wat het repertoire van het Scapino ballet eist. Zijn „Straatspelle tjes" was destijds al een heel charmante aanwinst, „Hoepels" is zo mogelijk nog sterker. Dat bleek in de Amsterdamse Stadsschouwburg, waar Scapi- no het seizoen opende met o.m. drie premières, waarvan die van Gore de meest interessante was. Sterke Hoepels" Met „Hoepels" laat htf de danse ressen en dansers gemakkelyke en minder eenvoudige kunstjes uitha len. Daarna trekt hy by voorbaat al de aandacht van het overwegend jonge publiek. De hoepels hebben echter bovendien een functie in de choreografie. Hy bouwt met deze hulpmiddelen een hjnenspel op dat volwaardige danskunst is. Met het afwisselen van lyriek en geestige vondsten houdt hy de span ning moeiteloos vast. Gore zette deze fantasie op muziek van Poulenc. één van diens zeer welluidende en spirituele partituren. Een heerlyk ballet waaraan ook ouderen volop plezier beleven. José Udaeta, partner van Susana studeerde zijn ballet „Jota" In en stuitte daarby op grote moeilijkhe den, omdat de Spaanse folkloris tische dans ook in techniek wezen lijk verschilt van de toneeldans. Die kloof bleek bij de première nog lang niet overbrugd. Het bleef erg Hollands. Er werd te zwaar gedanst en men miste het vuur dat een dans als deze nodig heeft om ook maar enigszins een Spaans cachet te krijgen. De aankle ding, als altyd by Scapino prima verzorgd, maakte niet voldoende goed. Een klassiek duetje met Russisch tintje droeg David Holmes aan. „Taras Bulba" werd met verve ge danst door Mary Siegel en Willy Roemers. Het is erg convehtioneel van lyn en zou iets meer virtuosi teit kunnen velen. Het is nu wat al te simpel gebleven. Armando Navarro's verrukkelyke „Surprise". „Fins lied" van Hélène Themans en Karei Poons' „Rad van avontuur" completeerden het pro gramma, dat waar mogelijk redelijk slagvaardig werd begeleid door het Frysk orkest o.l.v. Alfred Salten. Verre van briljant Met een toneelstuk had het eigen- ïyk niets te maken. Een tydlang was men bereid te geloven in een niet al te sterk cabaretje, na de pauze was het echter helemaal duldelyk. De bonte dinsdagavond trein kwam met een grote omweg bij Studio te rug Om beurten mochten enkele van de 12 medespelenden braaf een sketch je spelen. Kees van Iersel hao er met zyn bekende inventivi teit nog iets aan gedaan, een leuke scènebouw en grappige bewegings vondsten. Op den duur moest hy stuk lopen op de verre van briljante tekst. De speldeprikken naar bekende Nederlandse persoonlijkheden waren allerminst puntig, laat staan leuk. Neen, er is wel weer bewezen dat Zweden in de humor niet op hun best zyn. „Studio" zocht duidelijk naar een herhaling van het succes van „Hoera Amerika", maar is daar niet in geslaagd. De concertenserie van de Leidsa Kunstkring „Voor Allen" brengt de navolgende musici en ensembles: vrijdag 8 november Malcolm Fragear (piano), dinsdag 10 december Ardi- to-Kwintet, maandag 20 januari In- grid Haebler (piano), maandag 24 febrauri Guam eri-Trio met Herman Krebbers (viool) en maandag 21 april Jennifer Vyvian (sopraan). LONDEN (GPD) —Scotland Yard zoekt vier mannen, die zondag een Lon dense straatkoopman hebben mishandeld en tenslotte aan een muur gespykerd hebben achtergela ten. De Londense politie denkt dat de vier mannen met hun optreden pro* beerden hun slachtoffer te intimide* ren. De straatkoopman moet binnen* kort in een proces tegen enkele Lon* dense onderwereldfiguren getuigen. Het slachtoffer, dat in Soho (da louche buurt van Londen) prent* briefkaarten verkoopt, was zondag in een pakhuis aan het werk, toen vier mannen plotseling binnendrongen, Zy ontkleedden hem en gingen hem met een zweep en een mes te lyf. Tenslotte bonden zy zyn handen tussen twee planken, en sloegen deze aan de muur. Zes uur later slaagde de man er in zich te bevrijden. Hy sleepte zich tot de drempel en raakte daar be wusteloos. Later werd hy gevonden door een politieman, die hem onmid* dellyk in een ziekenhuis liet opne men. UTRECHT (ANP) Voor 10 kan iedereen tussen 16 en 22 september in Utrecht twee concerten, een Nederlandse film première, een toneelvoorstelling, een nachtfeest en nog enkele andere culturele manifestaties bijwonen. Voorzover de ruimte in de zalen zulks natuurlijk toelaat, want het aantal abonne menten voor dit „prikje" is uiteraard beperkt. Animator van deze goedkope cul turele manifestatie is het sinds on geveer een jaar bestaande Cultu reel Overleg Utrecht, waarin o.m. zitting hebben vertegenwoordigers van het Utrechts Symfonie Orkest, de Stadsschouwburg, de Stichting Gaudeamus, de Utrechtse musea en de Utrechtse bioscopen. Het C.O.U. wil het culturele leven ln de Domstad activeren en houdt daarom van 16 t/m 21 september een zgn. Motion Week. Deze week is bedoeld als kennismaking, vooral voor jonge mensen, met het stedely- ke culturele leven. Dank zy subsidies van gemeente en culturele instanties kon een abon nement voor een tientje worden aan geboden. Daarvoor worden dan ge boden een concert door het USO met Daniel Wayenberg als solist. Da Nederlandse filmpremière van Alain Resnais' nieuwe film „Je t'aime, ja t'alme," een keuze uit een jazzcon cert met Polo de Haas als solist en een concert van instrumentale elek tronische muziek, een opvoering van „Het slachtvekt" door het Centrum met daarop aansluitend een nacht feest in alle zalen van de Stads schouwburg. Voorts kan men een bezoek brengen aan vier exposities en kunnen de abonnementshouders naar een „openhuis" in de Studio voor elektronische muziek en naar een ontmoeting met de directie van de toneelgroep Centrum. Buiten het abonnement zyn er nog andere ma nifestaties. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7