LOTTE AFVLOEIING AN LEIDS VERKEER Prof. dr. J. plotseling D. Mulder overleden Zonder rijbewijs en WA in auto vol gebreken MATRASSEN LEDIKANTEN Leids hoogleraar orthopedie sinds '67 MET TE VEEL BIER ACHTER HET STUUR )P ROUTE VAN □BINNENSTAD STOFZUIGER HOOFD PRINSES IRENE-SCHOOL Inbraak in het Botanisch lab. Kon. Zont neemt Bouvy over Fusie van S.H.V. en Rietlanden Th. v. d. Klugt verlaat in 1969 COVS-Leiden Tentoonstelling L.P.K.V. •jru Gevaarlijke kruispunten Academische examens Niet mis, doch wel raak Diplomazwemmen Voor de Leidse balie tfSDAG 10 SEPTEMBER 1968 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 3 van de verkeersingenieur tot het meest bruikbare materiaal zijn ver werkt; tot zover de heer Cornelisse. Met het nemen van d'eze nieuwe verkeersmaatregelen blijkt, dat Lei den streeft naar een oplossing van het verkeersprobleem. Er zullen ech ter nog meerdere maatregelen (de positie van het openbaar vervoer en afdoende parkeermogelijkhedent moeten volgen. EIDEN Aan de hand van uitvoerige verkeerstellingen is [eren op de route van de binnenstad (Kort Ropenburg. ïsessekade en Turfmarkt) naar het Station een nieuwe [keersregeling met een net van verkeerslichten ingevoerd. v erk eersldch ten worden geconfron teerd. verteken en in de eerste dagen altijd het beeld. „In het complex van kruispunten", aldus de heer Corne lisse, „is het moeilijk om een „water dichte" verkeersinstallatie te bouwen d.w.z. de meest ideale oplossing te brengen. Er is eenvoudig een tekort aan voldoende verkeersruimte en wel in het bijzonder aan opstelruimte". Er zal nog wel het een en het ander geschaafd moeten worden om de ver- van embd gesc# Q^ervatie van ruim een half Boen op het spitsuur- wij hadden tuwf» positie ingenomen bij de De jloarsbank heeft ons de over- fng bijgebracht, dat men in Lei- IflUthans op dit punt) met het rt. Gpr op de goede weg is. De ver- uur Hidhten schakelen van rood op Ti veelal gelijktijdig aan, waar- juseileen vlotte afvloeiing van het gs) iMr wordt verkregen. Slechts één laga lprking: komende van het Rapen- waarbij nog altijd groen uurjj een vrije doorgang betekent men na, dertig meter al weer >en voer het rode licht bij de ng we ll narkt. Een groene verkeerszó- hier nog niet gewaarborgd. hoofdinspecteur van het ver- de heer G. A. N. Cornelisse, die zijn eerste indrukken over nieuwe verkeersregeling vroe- vertelde ons, dat het faseren instellen van de perioden rood, Da*[en groen licht) een vrucht is de studies van de verkeersinge- en zijn medewerkers. Het is na rorte tijd van observatie moeilijk ;gen of de installatie volle- aan de verwachtingen zal woorden. De reactie van de weg- :ers die plotseling met nieuwe hed< ikei EN Jumbo heefriet Zuigkracht: enorm èn regelbaar. Jumbo bezit een 600 Watt motor, dric-in-één combinatie mondstuk, speciale bergruimte voor 5 m vast snoer. Heeft een gespreide lucht uitlaai en handige stofindicator. KeteUniimid? Liefst 8 liter. Het diverse hulpstukken. 189,— LEIDEN Het bestuur van de Vereniging voor Chr. Onderwijs in Leiden heeft met ingang van 1 okto ber a. s. de heer A. C. Labordus be noemd tot hoofd van de Prinses Ire ne-school aan de Van Vollenhoven- kade 19. De heer Labordus is thans als onderwijzer werkzaam aan de Kon. Emma-school aan de Cesar Franckstraat W volgt de heer J. L. de Vries, die met ingang van gelijke datum een funotie aanvaard bij de Chr. Mavo-school in Katwijk aan Zee. LEIDEN In het afgelopen week einde is ingebroken in het Botanisch Laboratorium van de Leidse Univer siteit de Nonnensteeg. Uit een schrijfbureau werd een bedrag van ruim 135 gulden ontvreemd. (Van onze correspondent) HILVERSUM (GPD) De aan deelhouders van Bouvy Zout NV in Muiden en de NV Kon. Ned. Zoutin- dustrle zijn tot overeenstemming ge komen over verkoop v an aandelen Bouvy Zout NV per 1 januari 1969 aan de NV Kon. Ned. Zoutindustrie. De zoutproduktie bij Bouvy zal op bedrijfseconomische gronden in de komende maanden beëindigd wor den. De handel in ruw zout wordt echter voortgezet, Indien nodig in het kader van de KNZ. Aangezien deze gang van zaken gevolgen zal hebben voor het perso neel van Bouvy Zout zijn door Bouvy besprekingen met de vakbonden ge opend om tot een passende afvloei ingsregeling te komen. Het gaat hier om ongeveer 30 personeelsleden. UTRECHT (ANP) De Steenko- len-Handelsvereeniging N.V. Am sterdam en de N.V. Havenbedrijf „De Rietlanden" Amsterdam hebben besloten met ingang van 1 oktober a.s. hun havenactiviteiten samen te voegen. Zij hebben een nieuwe vennootschap opgericht die de naam N.V. Havenbedrijf „De Rietlanden" zal overnemen. De heer J. P. Crommelin, thans directeur van de N.V. Havenbedrijf „De Rietlanden" zal zijn werkzaam heden op eigen verzoek met ingang van 1 oktober beëindigen. Tot direc teur van de nieuwe vennootschap is benoemd de heer J. van der Heide, thans hoofd van de stuwadoorsafde ling van S.H.V. Amsterdam. De nieuwe combinatie begint met 100 personeelsleden, te weten 50 van S.H.V. en 50 van „De Rietlanden". Nadelige gevolgen voor de werkge legenheid zijn niet te vrezen. De Prinsesseka.de waar per dag zo'n 25.000 tot 30.000 voertuigen passeren. De nieuwe verkeerslich teninstallaties zijn gisteren inge- bruik gesteld. (Foto LD/Holvast) schillen kissen theorie en praktijk weg te werken. Wellicht is het ook nog nodig om verderstrekkende verkeers maatregelen te nemen. Dit nemen van verdere maatregelen is altycl te verwachten als er sprake is van „ver bouwen" met beperkte mogelijkhe den. Men mag er eohter op vertrou wen. dat de door diverse tellingen verkregen gegevens door het bureau LEIDEN De Centrale Opleiding Voetbal Scheidsrechters (COVS) af- defling Leiden, hield gisteravond in „Eigenzorg" haar jaarvergadering. Tot zijn spijt moest voorzitter Th. v. d. Klugt constateren dat het ver eiste aantal leden niet aanwezig was en dat hy krachtens de statuten ver plicht was de vergadering te sluiten. Maar diezelfde reglementen stelden hem enkele minuten later ook weer in de gelegenheid de vergadering voor de tweede keer te openen. In zijn inleidend toespraakje zei de voorzitter dat er dit jaar vijf scheids rechters van de Afd'. Leiden naar de KNVB zijn overgegaan. Hij wekte de leden op te blijven streven naar pro motie. Verder deelde de heer v. d. Klugt mee dat dit verenigingsjaar voor hem het laatste zou zijn. Na 33 jaar bij de COVS te zijn geweest, wacht hem nu een bestuursfunctie bij de Afd. Leiden. Ook de heer v. d. Velde, de eerste penningmeester gaat de COVS verlaten. Beide heren ga ven te kennen de viering van het veertigjarig bestaan van de COVS als een passend sluitstuk te beschou wen. Achtereenvolgens werden de ver slagen van de secretaris en penning meester goedgekeurd. De kascontro le verleende de penningmeester dé charge. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden bij accla matie herkozen. In de vacature van de heer H. J. Th. v. d. Veen, tweede secretaris, werd de heer C. van Brit- sum benoemd. In de rondvraag kwam het komen de jubileum van de COVS-Leiden ter sprake. De heer Van der Geer deelde mee dat de receptie op 29 april 1969 in rest. Eigenzorg zal worden gehou den. De feestavond heeft plaats cp 10 mei 1969 in de Stadsgehoorzaal. In zijn slottoespraak riep de voorzitter de leden op het werk van de jubi leumcommissie geldelijk te steunen. ADVERTENTIE Grote keuze - Lage prijzen LEIDEN De Leidse Pluimvee- en Konijnenfokkersvereniging (LPKV) houdt a.s. zaterdag en zondag in het nieuwe Dorpshuis in Rypwetering een jongdierententoonstelling. Een groot aantal hoenders, konijnen en cavia's (circa 350) is voor de exposi tie ingeschreven. De burgemeester van Alkemade zal de tentoonstelling i zaterdagavond om zeven uur openen. Receptie Neerlandia LEIDEN Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van het I Leids Accordeonorkest „Neerlandia" HAAKLKMMKKSI KAAI 111 I reclpieert het bestuur vrtidagavond NU wij mogen verwachten, dat op de drukke Leidse verkeers- route Kort Rapenburg, Prinsessekade Turfmarkt in de toekomst een vlotte en veilige doorstroming van het verkeer wordt verkregen, willen wij pleiten voor het spoedig treffen van het aanbrengen van verkeerslichten op het kruispunt Lammenschansweg Zoeterwoudse Singel (belangrijke toegangsweg tot het centrum van de stad). Vele malen per dag doen zich van 7.30 tot 9 uur in het Antonius- J hier voor het verkeer de meest in- I clubhuis. LEIDEN Op 61-jarige leeftijd is plotseling overleden prof. dr. J. D. Mulder, buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Uni versiteit voor de orthopedie. Hij aanvaardde deze functie in mei vorig jaar tegelijkertijd met de uitbreiding van de Annakliniek die onder zijn leiding tot stand was gekomen. Hij was de eerste geneesheer van deze orthopedische kliniek. De crematie van het stoffelijk overschot vond in alle stilte plaats. Prof. Mulder, die in 1907 te Haar lem werd geboren, bezocht het gym nasium aldaar en studeerde vervol gens geneeskunde aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam, waar hy in 1931 het artsexamen aflegde. Drie jaar later promoveerde hij op een proefschrift getiteld „Over de lymphstroom in de zenuw". Hij was toen reeds in verschillende functies werkzaam geweest bij het Anato misch Laboratorium te Amsterdam. In 1935 trad dr. Mulder in dienst, bij" de orthopedische afdeling van het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam, Tsjechische judoka's avond in Leiden LEIDEN Het nationale judo team van Tsjecho-Slowakije zal don derdagavond op bezoek komen bij Sportschool Luiten, om samen met Leidse judoka's een training te vol gen die zal worden gegeven door Wim Luiten. Het ligt. niet in de bedoeling dat er officiële wedstrijden worden gehouden, al zullen de Leidse judo ka's zeker niet de gelegenheid voorbij laten gaan aan het eind van de trai ning zich te meten met de Tsjechen, Er zal donderdagavond geen publiek worden toegelaten aangezien de ge hele zaal benut dient te worden door de aanwezige judoka's. Het verzoek aan Leiden om de training te orga niseren' kwam op een dermate laat tijdstip dat geen andere zaalruimte kon worden gehuurd. De officiële wedstrijden vinden plaats op zondag 1'5 september in de sporthal aan de Steenwijklaan in Den Haag (aanvang 20.00 uur). De deelnemende teams die avond zijn: het nationaal team vair Tsjecho-Slo wakije, het Nederlandse politie-team, het districtsteam Noord-Holland (met o.a. wereldkampioen W. Ruska», het districtsteam zuid-Nederland, 't dis trictsteam Zuid-Holland, waarin o.a- staan opgesteld Adrie van Pola- nen (Leiden), Kleen (Katwijk a/Zee) en D. Eveleens en tenslotte een scho lenteam Zuid-Holland. LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is geslaagd voor het doet., ex. geschiedenis mej. P. C. Briët (Sche- veningen). van welke afdeling hij van 1940 tot 1951 de leiding had. Dr. Mulder kwam in 1952 naar Lei den als eerste geneesheer van de An nakliniek. In december 1961'werd hij naast die functie benoemd tot bui tengewoon lector aan de Leidse Uni versiteit, welke functie in maart 1967 werd omgezet in een buitengewoon hoogleraarschap. Burgerlijke Stand van Leiden PROF. DR. J. D. MULDER Een 28-jarige chauffeur uit Leiden had net een stevige bruiloft achter de rug, toen hij de volgende dag het feest in z'n eentje vervolgde. Dat wil zeggen, hij kon nog niet stoppen met bier drinken en daar door werd het alcoholpromilage in zijn bloed opgevoerd tot 2.15, vier maal de hoeveelheid welke zo onge veer als maximum voor een autobe stuurder wordt geduld. Dat bleef niet zonder gevolgen, in de Haarlemmerstraat probeerde hij de Lange Werfsteeg in te rijden, het geen jammerlijk mislukte, de auto kwam tegen een winkelpui terecht. „Dat kwam door de gladheid van die weg", aldus die motivering van de chauffeur nu voor de Haagse politie rechter. Na liet gebeurde was ver dachte door gereden. „Ik was van plan de volgende ochtend daarover te gaan praten", aldus zijn verklaring Maar een halfuur later veroorzaak te verdachte op het kruispunt Lob- senweg- Morsweg weer een botsing. Als verklaring voor die gebeurtenis gaf verdachte, dat hij naar een bos sleutels in z'n broekzak zocht en daardoor het stuur kwijt raakte. Doch die bestuurder van de aange reden strooiauto van de gemeente verklaarde, dat verdachte eerst had gestopt en toen plotseling' ging rijden op het moment, dat hij naderde. Geconstateerd werd, dat verdach te het met de drank al vaker moei lijk heeft gehad. Verdachte had de auto in huurkoop en hoewel het voertuig in beslag is genomen, moet hy f 130,- per maand blijven afbetalen. De officier van justitie vorderde een totaal van f 180,- boete, twee we ken gevangenisstraf, een jaar ontzeg ging van de rij bevoegdh eid maar met teruggave van de auto. Het vonnis werd f 150,- boete, twee weken gevangenisstraf, een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid met aftrek van de tijd waarin het rijbewijs is ingenomen en teruggave van de auto. LEIDEN DEN HAAG Begry pe wie het begrijpen kan, maar een GEBOREN 22-jarige autobestuurster probeerde Jacobus Johannes Hendricus, z. v. H. Haagse politierechter duidelijk te J. Mank en J. c M. de Boer; Ca- maken, dat het „mis-raak" was, toen Ad«aean ComelS; zA"* AeB»?kenTbïch ZeLejde" T en A. van Willigen; Nancy Carola, cl. v. auto reed. Mogelyk dacht ze dat het E V. J. Boel en j. c. Maf/thee; Vin- mis was, maar in feite was het in cent, z. v. B. in t Hout en M. J. Ver- jpapi. ppval raak 7,e had weliswaar lind. Eelco, z. v G J. Ligivoet en M. i ieQer geval raaK' naa weilswaar van de Water; Johannes Antonius. z. nog even naar de aangereden auto v A Langemaire en E. c. Koek; Ar- gekeken, doch reed terstond weg. en G "bom-"; Marika Jajinetje^d' "umper van haar auto stond Wausink en M. J G. van Vliet; Ca- 1 echter in het spatbord van de aan- tharina Johanna, d v, -E. H. Welp en gereden auto „afgedrukt". C. C. M. Berg; Wiebo Leendert. z v. L van der Graaffen E. H. Westerhof; -Dit zyn nare manieren... zo Alexander Gerardus Marcus Maria, z. v. j constateerde de rechter, die overigens Kutiper en B I. J. van I aan auto-besturende dames een com Leeuwen, Johannes Frederik, z. Dreei en E. van der Luit; Sjirk. z. v. S. Heins eh D. Maagdelijn; Monique Celestina, en Louise Alexandra, doch ters van J. Griffioen en L. A. Nijp. GETROUWD H H Harmsen en B. C. E van Ber- ckelaer; E. J. J. op 't Landt en E M Koeman; H. W. M. J. Mom en M. J. A. Vreuls: T. Muller en W. A. Muller: 1 C. Weeda en C. E. van Loene; M. On- vlee en G. van Leeuwen; C J de Vos en A. A. J E. Verhaar; P., van der I Draaij en L. C. Slnke. gewikkelde situaties voor. Zijn deze op dit punt, mede door een goed samenspel van alle weggebruikei-s overwonnen, dan volgt circa 20 me ter verder een tweede barrière, t.w. het kruispunt Jan van Houtkade GeregraohtKorevaarstraat. Is men hier voorbij, dan vraagt nu plm. 100 meter verder het kruis punt bij het Levendaal de nauwlet tende aandacht van iedere deelne mer aan het verkeer. Nadat deze „hindernis" is genomen, belandt het verkeer eerst in de door verkeers lichten beveilgde zóne. Met alle begrip voor de moeilijke en beperkte (financiële) mogelijkhe den van het College van B. en W., moet aan deze toestand toch spoedig een einde komen. Reeds in de Me morie van Antwoord op de begro ting van 1966 gaven B. en W. als hun mening te kennen, dat overwo gen wordt op het kruispunt Lam menschansweg /Zoeterwoudse Singel een verkeerslichteninstallatie aan te brengen. Dit bijna drie jaar gele den LEIDEN In de Leidse „Over dekte" behaalden de onderstaande meisjes en jongens het diploma Ai Johannes Nieboer, Benny Offer beek, Dies Verburg, Roel Blom, An- thoninus Nijs. Krijn v. d.Spiik, Cor nells Nieuwenburg, Djurre de Jong, Fransiscus Molenaar, Piöter Ber kenbosch, Boudewijn Sjouke, Her- mar.us v. Benten, Eelco Koolhaas, Paulus v. d. Drift. Jan Willem van Rheenen, Johannes Sjardijn, Corne lls v. d. VMst, Mirjam de Mink, Christina v. Vliet, Maria v. Leeu wen. Karen Bakker. Annemarie de Wekker, Francina Nieuwenburg, Ma ria v. d. Ploeg, Foka Slagman, Alexandra Delfos. Casperina de GraafVan Denderen. Theresia Foks, Carolien van Grieken, Marion Borreman, Johanna vaar Stijn, Mo nica v. Buuren, Margaret van der Steen. Helena Musse, Gerrit West maas, Wilhelmus Bousie, Christel Braes, Maria Olsthoom, Peter Nico las Pikaar, José Langhout. Dirk Uit den Boogaard. Mathilde Brakxhoof- den. Carla Peute. Het diploma B werd uitgereikt aan: Dirk van Leeuwen, Wilhelmina Chaudron, Tonia Chaudron, Arnol- dus Kloosterman, Lidia Nieuwen burg, Soraya Meester, Marijke Mui lenburg,, E. van Steyn, Annemieke v. d. Bos, Hendrik Tetteroo, Jeroen- Teske, Johannes v. Buuren. Ton Nieuwenburg, Mark v. d. Beek, Jo hannes Nieuwenhuijsen, Cornelia Brandt, Fransisca Schoutenv. d. pliment uitdeelde. „Het is maar zelden, dat ik hier een dame voor een dergelijk feit krijg, wel mannen", aldus de rechter. De officier gaf de waarschuwing, dat dergelijke manieren zelfs met drie maanden gevangenisstraf be dreigd borden, doch wilde in dit ge val volstaan met f 150 boete „omdat Werf, Apolonia Koot. Quirina Lek- het niet zo ernstig was". Dit werd I Koot, Dionisdus v. d. Mee, Marion ook het vonnis. Dreef. LEIDEN Tegen een 28-jarige elektro-monteur uit Delft eiste de officier van justitie, mr, Th. J. de Wit, een week voor waardelijke hechtenisstraf met een proeftijd van 2 jaar en vier geldboeten met een totaal van 400 subs 80 dagen. Verdachte had op Rijksweg 4A vier processen-verbaal gekre gen en wel voor, naar het oordeel van de Leidse kantonrechter, nogal zeer ernstige feiten. Bij verdachtes aanhouding bleek de auto in een zeer ondeug delijke staat van onderhoud te verkeren, hetgeen een groot ge vaar op de weg betekende, terwijl bovendien verdachte niet in het bezit was. van een rijbewijs, een WA-verzekering en een geldig kentekenbewijs. Gravendamseweg-Gooiweg te Noord- wijk namelijk geen voorrang aan een mede-ahtomobilist, hetgeen een botsing tot gevolg had. „Ik lette even niet goed op en toen was het gebeurd," bekende ver dachte zonder meer zijn fout. „Een nogal ernstige fout ook," repliceerde de kantonrechter. Verdachte beaam de dit volkomen. Verdachte gaf toe de auto voor slechts f 175 te hebben gekocht en er dus van de „kwaliteit" niet veel kon worden verwacht. Als een zijns inziens geldig excuus voerde hy aan: „Ik heb geen verstand van auto's en de gebreken dus niet op gemerkt." Vooral, omdat de stuurin richting gebreken vertoonde, achtte de kantonrechter, mr. W. de Koning, dit hoogstonwaarschijnlijk. De officier legde er in zijn requisi toir de nadruk op, dat zelfs een leek had kunnen zien in welke slechte staat verdachtes tweede hands koop je verkeerde. Het gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel, dat ver dachte aan de dag had gelegd vond' hij dermate afkeurenswaardig, dat hij ter correctie hiervan tot bo- vermelde eis kwam. De kantonrechter onderstreepte een en ander volkomen en vonniste dan ook geheel conform. Een 24-jarige boekhouder uit Den Haag moest toegeven, dat hij des- Temeer, omdat het hier een voor rangskruispunt betrof, was de offi cier van oordeel, dat hier een ge voelige correctie op zijn plaats was. Hij eiste dan ook zowel een geldboe te van f 80 subs. 16 dagen als de voorwaardelijke intrekking van ver dachtes rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. „Wel wat veel," vond verdachte. De kantonrechter kwam hem in zo verre tegemoet, dat by de geldboete tot f 75 subs. 15 dagen terugbracht. Inzake de voorwaardelijke intrek king der rijbevoegdheid vonniste hij tyds als automobilist allesbehalve j conform, accuraat had gehandeld. Hij ver- Een 30-jarige aardappelhandelaar leende op het voorrangskruispunt I uit Den Haag liet verstek gaan. Des ondanks werd de tegen hem aan hangig gemaakte zaak openbaar be handeld. Uit de tenlastelegging bleek, dat de handelaar met zyn vrachtauto, zonder op het verkeer te letten, het voorrangskruispunt Of- femweg-Schiestraat te Noordw'yk was opgereden en tegen een perso nenauto opreed, die hierdoor zwaar werd beschadigd. „Dergelijke grove fouten, die vaak persoonlijke ongelukken tot gevolg hebben, kunnen absoluut niet wor den getolereerd," aldus de officier in zyn requisitoir, dat resulteerde in de eis van f 100 boete subs. 20 dagen en een voorwaardelijke ontzegging van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proef tijd van 2 jaar. De rechter vonniste by verstek ge heel conform. „Ik zag de man niet tydig genoeg en botste dus pardoes tegen hem op," gaf een 19-jarige automobiliste uit Hazerswoude haar onoplettend heid toe. Zij moest zich verantwoor den voor het feit, dat zij op de Gra- vendamseweg te Noordwijk rechtsaf was gezwenkt en daarby geen voor rang had gegeven aan een haar te gemoet komende bromfietser, die op het rijwielpad reed. De bromfiets werd flink beschadigd. De berijder liep slechts enkele lichte verwondin gen op. Temeer, omdat het uitzicht ter plaatse zeer goed was, vond de officier de overtreding byzonder af keurenswaardig. Hy eiste dan ook een boete van f 75 subs. 15 dagen. Nadat verdachte met een schouder ophaal te kennen had gegeven, dat zy niets meer te zeggen had. vonnis te de kantonrechter haar conform. V

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3