Gesprek met Tsjechen verlamde de Russische kracht Tsjecho Slowakije, een les in geweldloze weerbaarheid 1 F: 1 SEPTEMBER ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1968 LD EXjjjj niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiill Prof. dr. I. Gadourek is hoogleraar so- §j ciologie aan de Rijksuniversiteit in Gro- ningen. De professor, die Slowaak van geboorte is, ontvluchtte twintig "jaar ge- leden (in 1948) na de communistische staatsgreep zijn land. Prof. Gadourek schreef voor de GPD-bla- den een analyse van de reactie in Tsje- s cho-Slowakije op de invasie van de vijf s Warschau-pact-landen op die sombere Ij dag van 21 augustus 1968. iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin' Vooral jonge Tsjechen knoopten ge sprekken aan met de Russische soldaten, die hierdoor in grote verwarring werden gebracht. De Tsjechen en Slowaken zijn ongeneeslijke optimisten. Waar een Nederlander temid den van de steeds toenemende welvaart, sociale zekerheid, afnemende sterfte en voortschrijdende humanisering van de samenleving, bedenkelijk zijn hoofd schudt, van de ondergang van zijn beschaving gewaagt of andere cultuur-pessimistische profetieën ten beste geeft, blijft een Tsjech of Slowaak onwrikbaar in zijn geloof, dat de waar heid zal overwinnen, dat er Blanikti Rytiri, ridders en dappere en humane leiders zul len spruiten uit de schoot van het volk om het naar een betere en rechtvaardiger toe komst te leiden. Tsjechen en Slowaken geloven dit ondanks het feit dat zij in de laatste eeuwen als na tie bijna zijn uitgeroeid en zelfs gedurende deze generatie drie keer hun zelfstandigheid verloren, hun leiders zagen sterven in ge vangenissen of kampen en waar vrijheid in de kiem werd gesmoord. Men zou ze meta fysische optimisten kunnen noemen. Door vorming en geboorte ben ik één van hen en het heeft weinig zin zich anders te willen voordoen. Ondanks de berichten over een bruut geweld in mijn geboorteland, de dictatuur van de Russen en het schandelijke gebrek aan eenheid tussen de kleinere buur landen, om de beurt slachtoffers van de Sow- jet-agressie, zie ik ook positieve kanten aan de ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije in de afgelopen weken. Geschiedenis gemaakt Tsjechen en Slowaken hebben enkele da gen geschiedenis gemaakt. Zoals reeds zo vaak in het verleden is dit de wereldgeschie denis waarin zij verwikkeld zijn geraakt. Zij hebben ons een voorbeeld gegeven in een techniek van strijd, waarop velen ook hier in het Westen hun hoop vestigen- De geweld loze weerbaarheid die ons uit onze atoom impasse zal kunnen helpen. Ze hebben militaire machten getrotseerd, die sterk genoeg zijn om de halve wereld te vernietigen. Teneinde voorbarige conclusies en verstrekkende consequenties te vermijden, is het goed hun verzet, dat toch althans in deze fase enigszins succesrijk mag wor den geacht, aan een korte analyse te onder werpen. Welke factoren droegen bij tot dit, zij het betrekkelijke, succes? In de eerste plaats wil ik de ideolo gische gespletenheid van de tegenstander noemen. Hij handelde immers inconsequent, met eigen ideologie en ook met eigen stelsel door Tsjecho-Slowakije te bezetten. Het is goed te beseffen dat Doebtsek, die door de be zetter gevangen werd genomen, volgens de statuten der communistische partij is geko zen. De Sowjet-communisten hebben niet al leen deze statuten goedgekeurd, Breznjew persoonlijk heeft zich met de verkiezing van Doebtsek in het begin van dit jaar verenigd, zodat zelfs aan de meest Stalinistische in terpretatie van het democratisch centralis me het principe dat de lagere partij-functio narissen slechts met goedkeuring van de ho gere worden gekozen in hun functie, is vol daan. Principes geschonden Dat de Sowjets het principe van nationale soevereiniteit hebben geschonden, dat zij voorstaan en nog in de verklaring van Bra- tislawa van 4 augustus nadrukkelijk onder schrijven, is algemeen bekend. Weinigen van ons echter beseffen dat het politioneel optre den met militair geweld tegen de volksmassa en arbeidersmassa in alle leerboekjes in de communistische landen als schrikbeeld van kapitalistisch onrecht wordt beschreven. Geen wonder dat de bezetters zich niet al tijd in hun tanks op hun gemak voelden. Geen wonder dat men zijn toevlucht nam tot gro ve leugens die nauwelijks als klassewaar king tegen provocatie, geheime instructies in code aan omroepers of medewerkers van de organisatie. Tweeërlei functie digheid van het proletariaat gerechtvaardigd kunnen worden. Een tweede voorwaarde voor zo een lijdelijk verzet is de eenheid in eigen kamp. In dit opzicht heeft de bezetter nauwelijks een gro tere dienst aan Doebtsek c.s. kunnen bewij zen. De bevolking die hen reeds erkentelijk was voor de invoering van objectieve bericht geving, rehabilitatie van eigen nationaal ver leden en van eigen geschiedenis, het aan de kaak stellen van de misdaden van het Sta linisme en het in ere herstellen van de grote humanist Mazaryk, werd door de daad van Stalinistische agressie tot een hechte eenheid gesmolten. Ook de latente spanning tussen Tsjechen en Slowaken verdween. Voor de eerste keer kreeg immers een Slowaak de be langrijkste positie in de staat- In de regering die Doebtsek heeft voorgedragen, werd te vens Hoesak opgenomen, die onder het Stali nisme als ijveraar voor Slowaakse autono mie de gevangenis werd ingestuurd. Leidende kracht Voor de eerste keer in 20 jaar werd de com munistische partij werkelijk tot een leiden de kracht van de gehele natie. De kloof tussen de partij en het volk, die we haast in alle communistische landen waarnemen, werd overbrugd. Een belangrijke factor is zonder twijfel ge weest dat deze partij haar gehele organisa tie ter beschikking stelde van het verzet. De communistische partij is in de illegaliteit ge treden, een rol waarop zij vooral in de niet- communistische landen voortdurend wordt voorbereid. Dat het hier om een formidabele organisatie gaat, weten slechts de kenners van het Sowjet-communisme. De partij cellen reiken tot de verste uithoeken van het land. De comité's beschikken nu en dan over eigen verbindingen, telefoonlijnen, draadloze tele grafie, enz. Wat we hier wensen te beklem tonen is, dat het om een organisatie gaat, bij uitstek geschikt om een revolutionaire actie te voeren. De eenmaal genomen beslis sing moet door alle leden van deze organisa tie worden uitgevoerd. Het is een wet voor elk lid, vooral in een crisissituatie, zoals die door de bezetting is ontstaan. Massamedia in actie De hierboven genoemde voorwaarden voor het slagen van het verzet brengt mij dan tot de volgende: een eigen communicatiesys teem. Het opduiken van geheime zenders, tezamen met de duizenden transistor-toe stellen in handen van tieners op straat, was een factor van verrassing voor de bezetters. Een nóg grotere verrassing kwam in de actie van de massamedia, mensen in het Westen, die de wandaden van de bezetter in de huis kamers van miljoenen, ook communistische, toeschouwers bracht in de hele wereld. Voorts kwam er contact tussen verslaggevers aan beide kanten, zowel door de uitzendin gen langs de grens als door de gestrande toeristen die film- en bandopnamen meena men. Doch nog voornamer was: waarschu wen voor collaborateurs, voor de opsporings diensten en stoorzenders van de bezetter, in structies en waarschuwingen aan de bevol De actie van verzet had tweeërlei doel stelling: a. de bescherming van de bevolking en het waarborgen van vitale functies: eerste hulp-verlening, bescherming tegen punde- ring, verzekering van bevoorrading en b een politieke functie. Deze laatste werd gericht op versterking van voorwaarden, die we reeds genoemd hebben. 1. Het beklemtonen van inconsistenties, tegen spraak in het optreden van de bezetter en 2. versterking van eigen eenheid. Zo heeft men onder de lopen van de kanon nen en de tanks meer dan duizend afge vaardigden van de partij uit alle landstreken naar Praag weten te brengen en daar in een grote fabriek het congres van de communis tische partij van Tsjecho-Slowakije weten te houden onder de bescherming van de gewa pende arbeiders-militie. Het is dit congres, dat volgens de statuten de hoogste macht heeft in de partij. Men zou het met de rol van het parlement in de democratie kunnen verge lijken. Dit hoogste orgaan heeft de door de bezet ter gearresteerde en momenteel geliquideer de leiders herkozen en heeft zich van andere personen, door de bezetter voorbestemd als marionetten, gedistantieerd. Voorts heeft men unaniem het optreden van de bezetter veroordeeld en zich vastgebeten in de vroe ger genomen besluiten. Tenslotte nog de techniek van de actie: hu maan, vindingrijk, maar tevens onverschrok ken en dapper. Het was ontroerend voor mij na middernacht te luisteren naar de omroep in Brno, mijn geboortestad waar een berg beklimmersvereniging werd ingeschakeld bij het verwijderen van straat- en nummerbor den. II aarscliuwingen De intellectuelen, die op zwarte lijsten van de bezetter stonden, werden gewaarschuwd en aangespoord tot onderduiken (in de tweede wereldoorlog kwam het onderduiken in dat land weinig voor). De autonummers en de namen van de collaborateurs werden open baar bekendgemaakt. De bevolking werd ge vraagd in geval van arrestatie de woonblok ken te mobiliseren, samenscholingen te orga niseren en op die wijze zichzelf te bescher men. De jongeren, die de talen van de bezetter be heersten, begonnen gesprekken met tankbe manningen, commandanten en soldaten, waarbij zij wezen op de absurditeit van hun gedrag. Toen dit door harder optreden onmogelijk werd, verschenen opschriften in het Russisch en begon men de eigen pers ook in de talen van de bezetters onder het leger te versprei den. Toen na enkele dagen de troepen on bruikbaar werden en moesten verwisseld wor den (in de nacht van vrijdag) heeft men op kruispunten wegwijzers vernietigd of vervan gen door borden met: Moskou 2000 km, of: Iwan ga naar huis. Humaan verzet Van de humane instelling van de verzetsstrij ders heb ik me overtuigd toen ik 's nachts het bericht opving over het neergestorte Sow- jet-hefschroefvliegtuig bij Tseske Boedejow- tse- De legale vrije zender vroeg om bloeddo nors met de volgende motivering: geef ze het bloed dat zij hier kwamen vergieten, want dan gaan zij des te vlugger naar hun moe ders en meisjes, dan gaan ze naar huis. Tenslotte de laatste voorwaarde van geweld loos verzet, die ik uit de recente geschiede nis in Praag distilleer, een gecoördineerde buitenlandse actie het mobiliseren van de wereldopinie. Het was een gelukkige omstandigheid dat de minister van Buitenlandse Zaken in Belgra do zat ten tijde van de bezetting. Het was een daad van moed en wijsheid dat bijna het gehele diplomatieke corps en de buitenlandse correspondenten van Praag trouw zijn geble ven aan leiders en volk. Zo kon in de Veiligheidsraad de leugen van Malik, dat het Rode leger door de Praagse regering geroepen werd, aan de kaak worden gesteld. Zo werden ook de communistische partijen in de gehele wereld goed geïnfor meerd en konden zij hun protesten zenden naar Moskou, terwijl Tito ijlings een ver drag van wederzijdse bijstand ging sluiten met Roemenië. Last, but not least: de zedelijke normen van de tegenstander, die het lijdelijk verzet mo gelijk maakt. Het niet willen uitroeien van gehele bevolkingsmassa's zou ik hiertoe willen rekenen. Als we van de wereldopinie gewag maken, dan is het jiiist het appèl doen op deze normen van internationaal fatsoen, die in het spel zijn en door de agressor geschon den worden. Hoe ver zal hij hierin gaan? Zal hij na het falen van geweld, ook brute terreur inschakelen? Hier zijn we ook bij de grenzen aangeland van het mogelijke, dat door het passieve ver zet te behalen is. Lang-durende bezetting paard met terreur, geleidelijke isolatie vv bevolking, vernietiging van het commu, tiesysteemdit alles breekt de eenheid f weerstand. Een reden temeer om de rft druk op de bezetters te verhogen, om v buitengewone zitting der Verenigde de aanvallers duidelijk te maken, dat zij buiten de gemeenschap van de Verenigd^ ties plaatsen door hun daad die aan mill grenst. Vooral indien voorgedragen door Joego-S of Roemenië of een der Scandinavisch) den kan een dergelijke actie wellicht hebben. Met alle empirische twijfel o^ toekomstige ontwikkeling, ben ik posi_ gestemd over de methode van geweldloof zet na de actie van Tsjechen en Slowak En Nederland ie\ iec bij mfe :leine lijke Onwillekeurig dringt zich echter bij grimmige vraag op: hoe zou dit kleine Nederland, reageren op een dergelijke ting? Wat heeft men voorbereid voor de1 dediging van de vrijheid en van onze hi instellingen, nu gebleken is dat het v< nings- en waarschuwingssysteem vai. NAVO kolossaal kan falen? Zullen we hV dagen volhouden als de Tsjechen in Pra^ de Slowaken in Bratislawa. Grimmige! gen: zij overschrijden reeds mijn metafjp* optimisme en brengen mij tot het matische pessimisme en de twijfel vaif leven van alledag. tk< 9 'ch r" September is afgeleid van het Latijnse woord voor zeven. Vroeger was Sep. tember de zevende maand. De zon komaan het teken Maagd in het te. ken van de Weeqschaal. De eerste tekenen v.d. vo_ geltrek worden zichtbaar. Van de ongeveer300soorten vogels in noordelijk Europa trekken eronqeveer175weg De bomen laten hun blade, ren vallen omdat alle voe dingsstoffen weggezogen zijn en de boom inde koude dagen zo weinig mogelijk verdamping moet hebben. Van elke 10 regendruppels verdampen er 5,de rest vloeit weg of verzinkt. Hier wordt het herfst.maar op het zuidel ijk halfrond begint op22sept.de lente ^iisep"!.1959 verstapte de AmerikMnse ingenieurPickaid den oude dochtertje in eenVanguard.rakct.Deze foto cirkelt tot ca.1990 rond de aarde. Oe gem. etmaaltemperatuur.gemeten in DeBilt.in sept, is 16.12graden C.S c E 1 I h 5 1 .1

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8