Het „Centrum" ontving de „Prijs der kritiek" Albert's Corner De Smoeshaan ging toch in besloten opvoering 4 iglo vispanees, voi 'silir nu extra voordelig! |2£J Voor de afwisseling nu voor Nog geen akkoord over behoud Theater Carré Eigentijdse visie Expositie Rien van der Nat in Tastevin Bonaparte Geëngageerd gezelschap <LEUREN-TV kunst waar de koffie lekker vers is (elk ji uur vers gezet) "World in colour" geopend Montgomery geeft capitulatie - akte aan Brits museum Na veto Haarlems burgemeester Residentie - Orkest naar Duitsland KAMERBREED Bij afluisteren gesprekken controle door ombudsman Expositie Willem de Kooning f Hü lilt w iERDAG 3 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 had gestaan en ook achter het op voeren van „De Snoeshaan" stond. Symposia Vóór de officiële prijsuitreiking hield de criticus en auteur Ben Stroman een interessante inleiding over „Wezen, taak en verantwoorde lijkheid van de criticus". Voorzitter Deering deelde nog mee, dat een plan uit de Kring van Ne derlandse toneelcritici, om in samen werking met andere beroepsorgani saties en tevens in overleg met ho ger onderwijs en overheid, de con crete mogelijkheid tot kennisver meerdering te verwezenlijken, een goed onthaal had gevonden. Dit plan, dat neerkomt op het houden van een aantal symposia per jaar, geleid door deskundigen van internationale faam, waaraan allen kunnen deel nemen, die zich beroepshalve met toneel bezighouden, is in vergevor derde staat van voorbereiding. N HAAG (GPD) De „Prijs der kritiek", de jaarlijkse -scheiding van de kring van Nederlandse Toneelcritici is rmiddag in het Toneelmuseum aan de Herengracht in Am- am door de voorzitter van de kring, de Rotterdamse criti- inton Deering uitgereikt aan de toneelgroep „Centrum". ;ns de exacte formulering van het argument der toeken- alle bij de Kring aangesloten critici hadden hun oor- kunnen geven is de prijs aan „Centrum" toegekend voor ramaturgisch beleid van de toneelgroep tijdens het seizoen '68. In dat jaar speelde de toneelgroep „Centrum" o.a. nne" van Gombrowickz, „Wanneer heb je mijn moeder het laatst gezien" van Hampton, „Een dag uit de dood van :>mde Lowietje" van Nichols en „Gered" van Edward Bond. was naar het oordeel van de Kring op geëngageerde wijze ,lte geven aan een eigentijdse visie op de samenleving. heer Deering deelde mee, diat croning tevens een waardering dt voor de toewijding, waarvan ele gezelschap heeft blijk ge- bij de verwezenlijking van de lit repertoire ten grondslag de doelstellingen. „Prikkeling" ir uitgerekend gisteren de bur ster van Haarlem de toneel- „Centrum" in de publiciteit gebracht door verdere voor- igen van de eergisteren in em in première gegane Plautus- üie „De smoeshaan" te verbie- kon de heer Deering aan deze liteit niet voorbij gaan: „Hoe- het repertoire van .Centrum elt is juist vandaag weer ge- a uit het gevolg van overdosis ADVERTENTIE Consolemodel van palissanderhout Heeft 63 cm beeldbuis, ruime klankkast èn deurtjes. Voorzien van geïntegreerde HFIVHF kanalenkiezer en héél wat automatische functies Kleurtoonregeling bijvoorbeeld. Aparte uitvoering voor Zuid-Nederland, v.a. f3.699,- prikkeling, welke Haarlems burge meester heeft ondergaan". Ook .Centrum'-öirecteur Egbert van Paridon, haakte aan bij deze actuele gebeurtenis. Hy zei in zijn dankwoord het helemaal niet leuk te vinden op deze manier in de pu bliciteit te zijn gekomen, temeer waar juist de in het rapport gepre- Tijdens de uitreiking van „De Prijs der kritiek". V.l.n.r. M. Car- pentier Alting (zakelijk leider), Anton Deering (voorzitter toneel critici), Peter Oosthoek (regis seur), Hans Roduin (dramaturg), Walter Kous (regisseur). Gedeel telijk achter hem Car el Alphe- naar (tweede dramaturg) en ui terst rechts Egbert van Paridon (directeur). zen repertoire-opbouw in nauw over leg met Haarlem was geschied. ,Dat heeft een vertrouwensbasis gescha pen .waaraan nu helaas schade zal zijn toegebracht", aldus de heer Van Paridon, die er overigens prijs op stelde te verklaren, dat het Stich tingsbestuur van .Centrum', onder voorzitterschap van de Haarlemse wethouder D. J. A. Geluk (bij de uitreiking aanwezig in gezelschap van de Haarlemse schouwburgdirec teur Peter Lohr) steeds geheel ach ter het door de artistieke leiding van de groep samengesitelde repertoire ADVERTENTIE 9 HENGELO (ANP) In aanwe zigheid van Prins Bernard is in de grote hal van het Hengelose Stadhuis de eerste tentoonstel ling van kleurenfoto's van de stichting „World in colour" geopend. De tentoonstelling kon ln Hengelo beginnen, doordat de Kon. Machine fabriek Stork N.V. dit in verband met haar eeuwfeest financieel moge lijk maakte. Na Hengelo gaat de tentoonstelling naar verschillende werelddelen. De werken die de komende weken in Hengelo te zien zijn vormen een grote verscheidenheid. Men ziet ac- tualteitstfoto's, natuuropnamen, sterk vergrote opnamen van insecten, fo to's waarin bewegingen werden vast gelegd en velerlei montages. Bij de keuze hebben de samenstel lers van de tentoonstelling zich afge vraagd of de kleur in de foto tot het wezen van het object behoort. Het gaat in deze expositie, zoals voorzit ter van Breukelen het zei, niet om „wereldschokkende" gebeurtenissen, maar om eenvoudige dingen die de fotograaf heeft gebruikt om zijn ei gen creativiteit tot uitdrukking te brengen. De deelnemende fotograven (250), komen uit 50 verschillende landen. LONDEN (GPD) Het originele capitulatiedocument, dat Lord Mont gomery op 4 mei 1945 met de Duit sers op de Lunenburgerheide onder tekende, heeft eindelijk een waardige bestemming gevonden. De Britse veldmaarschalk, die het document jarenlang in zijn huis in Hampshire had bewaard en die weigerde on danks alle smeekbeden er afstand van te doen, heeft het nu aan het Britse Imperial War Museum ge schonken. De veldmaarschalk nam het besluit om afstand te doen van zijn kost baarste bezit na een succesvolle in braak eind vorig jaar in zijn huis. Toen verdwenen er twintig onver vangbare en onschatbare herinne ringen van „Mority". Daaronder bevond zich zijn veldmaarschalkstaf, die hem door Koning George VI van Engeland was geschonken. Na gesprek Samkalden-Zwolsman t AMSTERDAM (GPD) De gemeente Amsterdam en de EMS-dochteronderneming, die eigenares is van het Theater Carré in de hoofdstad, hebben nog geen overeenstemming be reikt over de toekomst van het theater. Na afloop van een in het Amsterdamse stadhuis gehouden gesprek tussen bur gemeester Samkalden en EMS- directeur Zwolsman weigerden beide partijen iets over het ge sprek mee te delen. Wethouder Polak van Financiën en Kunst zaken liet slechts weten, dat er nog geen enkele resultaat was geboekt. Een woordvoerder van het Amster damse stadhuis zei, dat er op korte HAARLEM (GPD) Ongeveer 70 dames en heren die door de toneelgroep „Centrum" uitgenodigd waren gisteravond in de Haarlemse Stadsschouwburg de tweede voorstelling van Plautus „De Snoeshaan" bij te wonen, werden bij de ingang van gecontroleerd of hun naam op de lijst van genodigden stond. Andere bezoekers die de voorstelling wilden bijwonen en in de voorverkoop toegangsbewijzen hadden gekocht, moesten terug keren. De voorstelling was besloten, omdat de leiding van „Centrum" geweigerd had te voldoen aan de eis van de burgemeester van Haar lem loijziging te brengen in de regie en de aankleding van dat deel van het stuk dat sloeg op het dragen van een voorwerp dat op een mannelijk geslachtsdeel lijkt. een serie voorstellingen in de hoofd stad gegeven en het centrum heeft besloten vanavond om kwart over ze ven van de Stadsschouwburg in Haarlem een autobus te laten ver trekken om degenen die een kaartje voor de Haarlemse voorstelling had den gekocht gratis naar Amsterdam te vervoeren. Hiervoor gaf zich gis teravond een aantal mensen by de kassa op. Ruim 200 personen hadden kaartjes voor de openbare voorstel ling besteld en moesten worden te leurgesteld. Bij de besloten voorstelling was aanwezig de fractie voorzitter van de PvdA in de gemeenteraad, drs. J. J. Voogd, die vragen aan B. en W. heeft gesteld over het besluit van de burgemeester. Slechts éénmaal Wij spraken nog met de kelner van van de Stadsschouwburg, de heer Nu in Amsterdam Vandaag wordt in ,De Kleine Ko medie" in Amsterdam de eerste van Rans ij n, die over enkele weken als de Schouwburg zyn gouden jubileum viert 50 jaar in dienst is. Hy zei dat hy omstreeks 1932 meegemaakt heeft dat een voorstelling niet doorging. De toenmalige burgemeester van Haar lem had de opvoering van „Allerzie len" van Herman Heijermans, welke voorstelling omstreeks de dag waar op Allerzielen gevierd wordt zou plaatshebben, verboden. De leden van het toneelgezelschap waren toen zeer verontwaardigd en eisten gage. DEN HAAG Vandaag gaat het Residentie-Orkest op tournee naar Duitsland en Italië. Het concerteert er onder leiding van Bruno Maderna: op 6 september in Darmstadt, en vervolgens in Venetië op het Interna tionale Festival voor hedendaagse muziek. Uitgevoerd worden o.m. het tweede hoboconcert van Maderna, een wereldpremière, met als solist Lothar Faber, en Eschatofonie van de Rus Silvestrow, eveneens een we reldpremière. termijn geen beslissing over de toekomst van het theater te verwach ten is. Amsterdam zal echter allea in het werk stellen om het gebouw, dat de EMS wil verkopen, te behou den. In hoeverre Zwolsman de ge meente bij die poging tegemoet wil komen, kon de woordvoerder niet meedelen. „Ik weet zelfs niet of er nog meer gesprekken met de EMS over deze zaak zullen volgen", zei hij. ADVERTENTIE Rien van der Nat: „Les trois". LEIDEN Jonge kunstenaars kondigen zich tegenwoordig veel vuldig aan, zelfs wanneer zij nog midden in de studietijd zijn. Het is daarom moeilijk het kaf van het koren te onderscheiden. Een uitzondering willen wij graag maken voor de 20-jarige op de Vrije Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag studerende en in Leiderdorp wonende Rien van der Nat, kleinzoon van de bekende Leidse schilder Willem van der Nat (18641929), aan wie menige Leidenaar (doch ook vele kunstliefhebbers tot ver buiten de lands grenzen) zulke aangename herinneringen bewaren. „Goed bloed verloochent zich niet" zeeft een Frans spreekivoord. Ook bij de jeugdige Van der Nat, die een aantal van zijn van Franse titels voorziene etsen, (kleuren-) litho's en kernachtige te keningen exposeert in de Taveerne Tastevin aan de Beestenmarkt, waar men al meermalen jonge kunstenaars de gelegenheid heeft ge geven, zich enige bekendheid te verschaffen. Natuurlijk bewandelt de jonge Van der Nat in zijn figuratieve, dan wel semi-abstracte voorstellingen totaal andere wegen dan de groot vader. Hij staat midden in deze tijd, geeft blijk van kleurgevoelig heid (speciaal in enkele reliefs), zuivere vormgeving en fantasie. Het groeiproces, dat hem vanzelfsprekend te wachten staat, zal ze ker aan zijn talent nog meer de gelegenheid geven, zich in bevredi gende zin te ontplooien. Wij wachten belangstellend af H. KEIJZER TAPIJT EEN "ËttluUotl TAPIJT P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM DEN HAAG (GPD) D» meer» derheid van de bijzondere Tweede» Kamercommissie t> het, blijkens het voorlopig verslag, eens met de in diening van twee wetsontwerpen, die een betere bescherming van de par* ticuliere sfeer beogen. Een wetsontwerp met nadere re gels ter bescherming van het tele foongeheim en een wetsontwerp met enige bepalingen ter bescherming te gen het met een technisch hulpmid del afluisteren en opnemen van ge sprekken. Het staat voor die leden vast, dat de overheid hier van de haar ten dienste staande middelen gebruik dient te maken, teneinde paal en perk te stellen aan inbreuken op de privé-sfeer, die door allerlei tech nische middelen in toenemende ma te in de praktijk voorkomen. Ook de B.VD. gebruikt ze. De wetsontwer pen legaliseren dit afluisteren zon der er enige beperking tegenover te stellen. Een aantal leden is echter wel van mening, dat het noodzakelijk is in deze wetsontwerpen een zo goed en effectief mogelijke controle te re gelen. Een ombudsman, indien hij in Ne derland zou bestaan, zou volgens dis leden de aangewezen persoon kun nen zijn voor de in dit geval bedoel de controle. Zij zien derhalve een nieuw argument voor het instellen van een dergelijke figuur in Neder land. Goudsmokkelarij Een Zwitserss burger, die op het vliegveld Kema- joran door de douane werd aange houden bij een poging om 35 kg goud ter waarde van ruim 270.000 gulden binnen te smokkelen heeft tijdens het vooronderzoek onthuld, dat hij door een internationaal syndicaat was ts werk gesteld maar dat hij de naam van het syndicaat niet kende. ADVERTENTIE WENEN De bekende Tsje- choslowaakse schrijver Ladislaw Mnatsko, die sinds kort van een vrijwillige ballingschap in Israël naar zijn land ivas teruggekeerd en door de invasie was verrast, bevindt zich in veiligheid. Naar zijn Weense uitgever heeft meege deeld, zal Nnatsko een boek over de bezetting publiceren onder de titel „De zevende macht een vonnis en een aanklacht van een communist'\ In het Stedelijk Museum te Am sterdam wordt donderdag 19 septem ber a.s. voor het eerst de Talensprijs Internationaal uitgereikt aan de in Amerika wonende kunstenaar Willem de Wooning, ter erkenning van de betekenis en invloed van zijn gehel- oeuvre. Tevens wordit in dit museum van 19 september tot en met 17 novem ber een overzichtstentoonstelling ge houden van het oeuvre van deze kunstenaar. De opening van deze expositie ge schiedt door Z. Exc. mr. William R. Tyler, ambassadeur der V.S. in ons land Ja, eennegenennegentig kosten ze no, die vier grote stukken zeeverse kabeljauw met dat krokante paneer- laagje, volgens een nieuw recept. Van Iglo! En dat wil zeggengéén graatjes, géén baklucht, zó klaar en niet te geloven zo lekker. (En diepvries, dus op z'n best bewaard.) Profiteer ervan! Voorde afwisseling.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11