Bij het schrijver heengaan van Ernest Claes Parijse bestsellers bij Dick Holthaus Gaudeamus organiseert 20ste int. muziekweek Centrum verbleekt in was zwak volkstoneel „Iemand, die vertelt óm te vertellen" Manifestatie van huidige composities PRISMA7 Weemoed en uitbundigheid De smoeshaan" van Plautus TANKWAGEN GEKANTELD PAGINA LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1» Eerste lening aan Indonesië WASHINGTON (AP) De inter* nationale Development Association heeft dinsdag: haar eerste lening ooit aan Indonesië verstrekt bekend gemaakt. De lening Is 5 miljoen dol* lar en dient tot herstel van de irrl- ga tie werken. De lening, met een looptijd van 50 jaar, is renteloos, maar de I.D.A., een branche van de Wereldbank, brengt wel de administratieve kosten in rekening. Het project moet de invoer van rijst verminderen met 6.5 miljoen dollar per jaar „en de zware druk doen afnemen op de Indonesische re serves aan buitenlandse valuta", zo zei Robert S. Mcnamara, president van de Wereldbank. BRUSSEL (GPD> Ernest Claes, wiens heengaan wij gis teren meldden, is 24 oktober 1885 geboren in Zichem. Wijlen Anton van Duinkerken heeft er eens op gewezen dat de zoge naamde dupliciteit van Claes (zijn weemoed gepaard aan uit bundigheid) zou kunnen worden verklaard wanneer men er rekening mee houdt, dat hij het licht zag op de grens van Zichem, een gulhartig dorp dat de Spaanse bezetting van België heeft meegemaakt, en Averbode, een vrome gemeente van dro mers. Hoe het oqk zij, Claes is vóór alles een verteller van het leven der Vlamingen geworden. Hij was veel minder lyrisch dan Strijn Streu- vels, maar toch ook een gevoelsmens die met genegenheid verslag uitbracht van de dagelijkse strijd om het bestaan van zijn landge noten. Hij behoorde eigenlijk tot school noch stroming. Strijd der Vlamingen Zijn eerste boek „Uit mijn dorp ken" verscheen in 1906. Hij heeft tot voor enige jaren nog gepubliceerd en tot kort voor zijn dood nog geschre ven. Het is een lange reeks werken, waarvan „De Witte", „Wannes Raps' „De Heiligen van Sichem", ..Kobeke" en ..Pastoor Campens Za liger" wel de meest bekende zijn ge worden. Claes heeft in zijn boeken veel herinneringen verwerkt. Zijn verslag daarin van de strijd der Vla mingen om meer zeggenschap in het Staatsbestel en culturele autonomie hebben hem in Vlaamse kringen ui termate populair gemaakt hoewel de jongeren hem langzamerhand verga ten. Die populariteit werd nauwelijks aangetast toen hij na de bevrijding van collaboratie werd beschuldigd en hij noemde Claes „Iemand die enige tijd in de gevangenis moesttelt öm te vertellen". doorbrengen. Zijn werk heeft trouwens in Duitsland altijd veel suc ces gehad. Van de meer dan 50 boe ken die op zijn naam staan is meer dan de helft in het Duits vertaald. Voor de „massa" De literator Karei Jonckheere noemde hem eens: „Een handige verteller met de simpele en gedegen stem van het volk zelf". Hij is onder houdend", aldus Jonckheere. als geen ander voor wie alle intellectua lisme overboord kan gooien en hij herinnert er de gecultiveerde mens aan dat er een aparte kunst van- schrijven voor de massa kan bestaan. Deze kunst die meer kunde veron derstelt dan wordt vermoed, slaagt er tijdens de goede ogenblikken in ons te herinneren aan het gezonde, primaire klimaat van ons aller ge meenzame afkomst, waar de een voud zün eigen humor distilleert en het medeleven met rustieke dingen teloor gegane vreugde verschaft die voor aansluiting zorgen met wat de goede oude tijd wordt geheten. En H ver- Arabische Liga bezorgd over de Westduilse steun aan Israëliërs CAIRO (AP) De ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabi sche Liga-Staten zijn bezorgd over de grootte van de Westduitse hulp aan Israël. De conferentie van deze ministers in de Egyptische hoofd stad heeft die Arabische landen die diplomatieke betrekkingen hebben met de Bondsrepubliek opdracht ge geven deze bezorgdheid onder de aandacht van de Westduitse regering te brengen. De Westduitse hulp aan Israël zou volgens een Syrisch memoran dum ongeveer 140 miljoen gulden hebben bedragen. Dit jaar ongeveer 80 miljoen gulden. Uit waardering voor de Spaanse steun aan de Arabische landen zal de Arabische liga het streven van Spanje naar een zetel in de Veilig heidsraad steunen. Voor wat betreft de kwestie Gibraltar kiezen de Ara bische landen de zijde van Spanje.. Alle Liga-staten behalve Tunesië die het niet eens was met bepaal de standpunten die op de confe rentie werden ingenomen besloten gisteren unaniem steun te verlenen aan de versterking van de Jordaanse defensie. Koning Hoessein zal lijst van behoeften van zyn opstellen. een land Beeldhouwer Leonardi overleden ROME (AP) De Italiaanse beeldhouwer Leoncalli Leonardi is vannacht aan een hartaanval overle den. Hü was 63 jaar. De beeldhouwer was een van de grootste Italiaanse kunstenaars wiens werken werden vertoond op tentoon stellingen in Londen en New York en in vele particuliere collecties. Expositie Henk van der Vet Onder auspiciën van het Leids Academisch kunstcentrum wordt vrijdagmiddag a.s. om half vijf een expositie geopend van schilderijen van Henk van der Vet. Deze exposi tie vindt plaats in Academiegebouw, Rapenburg 73. Wiener Burgtheater weer naar ons land DEVENTER (GPD) Het Wiener Burgtheater komt weer naar ons land. Op vrijdag 27 september begint in Deventer een tournee langs elf schouw burgen met Lessings „Nathan des Weise" onder regie van Hans Thimig. De titelrol wordt gespeeld door Attila Hörbiger. Verder spelen mee Maresl Hörbiger, Michael Janisch, Heidi Thimig en anderen. Na Deventer gaat het gezelschap naar Hilversum, Tilburg, Zwolle, Gro ningen, Den Bosch. Nijmegen, Maas tricht, Eindhoven, Breda en Arnhem. ROTTERDAM (GPD) De Zweedse organist-pianist Karl- Erik Welin raakt niet uitgepraat over de kwaliteiten van het Flentrop-orgel in De Doelen te Rotterdam. Tijdens zijn talloze wereldreizen bespeelde hij nog nimmer een instrument met dergelijke mogelijkheden voor de vertolkingen van heden daagse muziek. king van Welin en het Utrechts Sym fonle Orkest o.l.v. Paul Hupperts met de pianist Theo Bruins als so list. Deze loftuitingen klonken tijdens zijn toelichting bij de door hem te spelen composities in het kader van de 20ste Internationale Muziekweek van de Stichting Gaudeamus. Deze In de gehele wereld bekende jaarlijkse manifestatie van dit Ne derlandse Contactcentrum voor he dendaagse muziek heeft plaats van 6 tot 13 september as.. De onderde len van deze onderneming zijn tradi tiegetrouw: een analysecursus (dit Jaar te geven door de Zwitserse com ponist Klaus Huber)en compositie- prijsvraag en een reeks concerten., verdeeld over vier steden. Landenboycot Voor de prijsvraag werd dit Jaar een record-aantal van 121 partituren ingezonden, afkomstig uit 24 landen Een door de jury (bestaande uit Hu ber. Engelmann en Van Baaren) uitgekozen 20-tal zal tijdens deze week in premieère gaan. Het standpunt van de Nederlandse rege ring overwegende, heeft het bestuur van Gaudeamus met als directeur W. A. F. Maa.s de uitvoeringen aan de componisten uit de landen die de interventie in Tsje- ingetrokken. Programma's Niet minder dan drie concerten kreeg Rotterdam toegewezen. Op 7, 9 en 12 september concerteren in De Doelen resp. het Radio Kamerkoor met medewerking van Welin. het Noordelijk Filh. Orkest o.l.v. Char les de Wolff eveneens met medewer- AMSTERDAM (GPD) En Ja wel hoor. de eerste doorkijkblouse van vaderlandse bodem is er. De Amsterdamse mode-ontwerper Dick Holthaus kwam er gisteren mee voor de dag, toen hij in zün i*üke- lük met grys fluweel gestoffeerde salon aan de Van Baerlestraat zün nieuwe najaars- en wintercollectie toonde. Zelfs ere-gaste tv-presenta- trice Mies Bouwman anders niet zo gauw op haar mondje gevallen was sprakeloos. De doorkükblouse van Holthaus werd naar voorbeeld van Yves Saint-Laurent bü een zwart cocktailbroekpak gedragen Er hebben zich nog geen klanten aangemeld, maar mocht u iets voor de zeer luchtige creatie voelen, vraag naar het model „Pour le plaisir." Evenals vorige seizoen zorgde de Amsterdamse ontwerper weer voor een compleet Parüs modefeest. Compleet kunnen wü rustig zeggen, want zoals bekend, koopt Holthaus de succesmodellen van de bekendste Franse couturiers in. Vandaar dus de beeldige wollen gabardine Ricci- pakjes met de karakteristieke rag- lanmouwen en rits, volgens mü de meest draagbare haute-couture creaties voor het komende seizoen. Maar afgezien van deze tailleurs in zün belangrükste collectiekleuren zwart, grüs. bruin en wit deed Holt haus al weer naar voorbeeld van Yves Saint-Laurent bijna al zün mantelpakjes de deur uit, omdat de modevorsten u in de komende koude winterdagen veel liever in een broekpak, met lange wüde pantalon en een lang tuniekjasje uitdossen. U kunt er wat hen betreft niet alleen 's morgens en 's middags, maar ook j 's avonds mee uit, tenminste als u ln dat geval een zwart exemplaar uit zou kiezen. En als u nog ergens een stel grote oorbellen heeft, van die ondingen die zo klemmen, gooi ze niet weg. want bü Holthaus zün als clip de meest chique manchet garnering. De Amsterdamse ontwerper hield de zoom van al zün creaties zo'n 4 cm boven de knie. Hü koos voor een smal aangesloten silhouet, voor ceintuurs op mantels, pakjes en jur ken en voor ingezette mouwen. Holthaus zou Holthaus niet zün Op 10 september brengen in Am sterdam twee amateurensembles een zeer gecompliceerd hedendaags pro gramma ten gehore, het enige Gau- deamus-concert in de hoofdstad. Het openingsconcert op 6 en het 6lotcon- icert op 13 september zullen resp. in Utrecht en in Hilversum worden ge geven. terwül in deze laatste stad op 11 september nog het Radio Kamer orkest onder leiding van Roelof Krol zal optreden. Voor het eerst zal dit jaar de NRU concerten rechtstreeks uitzenden. Het zün er in totaal vier. Veel buitenlandse radio-stations heb- ben banden van diverse concerten zonder een speelse noot van Dior in Mare Bolian's houtjes touwtjes jas. Mantels met bijpassend olanceerde hü een houtjes touwtjes broeken en casaques vervaardig p mantel uiteraard met capuchon. 1 uit jersey en flanel. aangevraagd. zün collectie; als chique versie op Israël laat 16 Palestijnse gevangenen vrij JERUZALEM (Reuter) Israël heeft het internationale Rode Kruis meegedeeld zestien „Palestünse in filtranten" vrij te laten als gebaar van dank aan de Italiaanse rege ring voor haar inspanning voor de vrijlating van het gekaapte passa giersvliegtuig van de „El Al" en zün bemanning en passagiers. Het passagiersvliegtuig was 23 juli op een vlucht van Rome naar Tel Aviv door drie Arabieren ge kaapt en gedwongen naar Algiers te vliegen. Tijdens het afgelopen week einde mochten de laatste 12 Israë liërs en het toestel uit Algiers naar Israël vertrekken. De Italiaanse re gering had in de kwestie bemid deld. HAARLEM (GPD> Het werk van de Romeinse toneel schrijver Plautus, die omstreeks 200 jaar voor Christus leefde en een 20-tal blijspelen op zijn naam heeft staan, is in ons land tot dusver maar hoogstzelden gespeeld en dan gewoonlijk nog alleen in gekuiste bewerkingen of vrije navolgingen. Vele 1 genuiovv o eeuwen waren zijn stukken voor de Nederlandse smaak onaan vaardbaar, omdat men de handeling ervan te onbehoorlijk, de humor te grof en de taal te rauw vond. Ook boden zij minder gelegenheid tot actualisering dan bijv. de blijspelen van Aristo- fanes, van wie de toneelgroep Centrum het vorige seizoen de ook op onze tijd nog toepasselijke satire „De vrede" opvoerde. De voornaamste vondst van dit Gisteravond heeft hetzelfde ge zelschap het nu toch eens met een echte Plautus geprobeerd door voor de opening van het nieuwe seizoen diens blijspel Miles Glo- riosut" te kiezen, een kluchtig ge val waarin een domme ingebeelde schetteraar van een militair door zijn hele omgeving in de maling wordt genomen en er in alle op zichten bekaaid afkomt stuk (dat door Hans Roduin is ver taald en van hem de wonderlijke ti tel „De smoeshaan" heeft gekregen) is dat Plautus daarin de idee van zün „Menaechmi" de tweelingbroers die door anderen voor een enkele per soon worden gehouden heeft om gedraaid nu is het een vrouw die. als zü bü een geheime ontmoeting met haai* minnaar is betrapt, haar reputatie redt door voor haar eigen niet-bestaande tweelingzuster te spe len. Deze omgekeerde .klucht der vergissingen" is een onderdeel van een ingewikkelde maar in onze tüd niet bepaald geloofwaardige intrige om het vrouwtje, dat tegen haar wil door de praalhans is ontvoerd, haar vrüheid aan haar minnaar terug te geven en de domme officier zelf het slachtoffer van zün mateloze üdel- heid te laten worden. Het geheel is, ondanks zijn eroti sche vrümoedigheid, die voor ken ners van hedendaags toneel ook al niets schokkends meer biedt, weinig anders dan een naïef stukje Romeins volkstoneel, met enige verbleekte mu- seumwaarde. De hele opvoering had veel bruisen- der moeten zün en er had oveFt al gemeen met meer volkstoncclachtige humor en pit moeten worden ge speeld. Bruisend en pittig was nu wel Jules Hamel, die zijn Palaestro in derdaad tot de spil van het hele ge beuren maakte. Recreatiecentrum gehandicapten Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Zegveld W. Vroeginde- weü te Katwijk aan Zee te Re- nesse c.a. J. H. de Vree te Sleeswijk. Bedankt voor Zwündrecht (vac. G. J. Hintzbergen) G. van Estrik te Ge- nemuiden voor Hazerswoude L. Boer te Almkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Bruchterveld H. S. Munnik, kand. te Den Haag, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Harmeien W. J. Markus te Wateringen Bedankt voor Berkum R. Hoog- steen te Den Dam voor Hoogvliet A. Kooü te Emmen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Apeldoorn-Zuid C. Bos te Spükenisse. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP. In de bossw c bü Lunteren wordt zaterdag eei fc groot vakantiecentrum geopend, on' der andere voor liohamelük gehati - dicapten. Het is gebouwd in opdrach van de recreatiestichting van d Geref. Kerken en is een uitbreidini van het bekende recreatieoord e: congrescentrum „De blüe werelt". D» totale bouwkosten van het gehel complex hebben 2,7 miljoen guldei bedragen en de totale capaciteit is ra op 210 bedden gebracht. Tot voor kor 1 kende Nederland geen speciale re i oreatiecentra voor gehandicapten. 1 Enige Jaren geleden begon het tfi» j konaat van de Geref. Kerken ln sa menwerking met het diakonaat vai l de Ned. Herv. Kerk vakantieweker voor hen te organiseren. Duizendei I gehandicapte landgenoten kreger daardoor voor het eerst van hun la ven kans om met vakantie te gaan Omdat de huisvesting en verzorging ln allerlei opzicht büzondere voor. zieningen vragen, besloten zowel di - Ned. Herv. Kerk als de Geref. Kerker tot de bouw van een speciaal recrea tieoord. Het eerste F. D. Roosevelt-huis vai de N. H. Kerk werd dit voorj aai* ii Doorn geopend. Het gereformeerd» centrum in Lunteren is thans het tweede in ons land. Reeds nu blijkt dat de beide centra nauwelüks vol* doende ruimte bieden. Het centrum in Lunteren is al voor de officiëli opening provisorisch in gebruik ge- nomen. Evenals het congrescentrum van „De blije werelt" is het recreatiecen trum geheel op modern hotelniveai ingericht. Het gereformeerde diakonaat ge bruikt het complex in de zomermaan den ook voor vakantieweken voor be jaarden en overbelaste huisvrouwen Deze zomer hebben ruim 2.000 gasten van deze mogelükheid gebruik ge maakt. Buiten het seizoen wordt het centrum gebruikt voor allerlei con gressen en conferenties. - Fa. MATTH. BRINKS HAARLEMMERSTRAAT 126 LEIDEN N. BINK Juwelier, horloger, HOOIGRACHT 45 - LEIDEN v. d. WATER Juwelier, horloger. Haarl.straat 181, Leiden L. VAN DUYN Juwelier, PRINCESTR. 15, KATWIJK AAN ZEE PIERROT Juwelier, horloger LEIDEN - MAARSMANSST. 21 - TEL. 20778 Fa. MATTH. BRINKS SCHOOLSTRAAT 41 VOORSCHOTEN De rijksweg Arnhem-Utrecht is ter hoogte van Maarsbergen van van ochtend twee uur tot half tien geblok. keerd geweest door een gekantelde tankwagen. Autoverkeer was slechts over één rijbaan mogelük. SCHIPHOL (ANP) Gister avond is het Concertgebouwor kest, bestaande uit 115 musici te zamen met nog 20 staffunctiona rissen en een aantal gasten,tri een chartervliegtuig van de SAb van Schiphol naar Tokyo vertrok ken voor een tournee van drie we ken door Japan. Het orkest zal daar zoals gemeld op uitno diging van Tsjoeboe Nippon, het op een na grootste Japanse radio- en t.v. station, in 8 steden in to taal 12 concerten geven. Daarvan worden er zes gedirigeerd door Bernard Haitink en zes door Eugen Jochum. Op de foto links dirigent Ber nard Haitink, voorts de heer Karl Schouten, voorzitter der Orkest vereniging en dirigent Eugen Jo- chem. De tankwagen van de Nederlandse Wegtank Maatschappü uit Uithoorn kwam uit de richting Arnhem. Vol gens de directie was de wagen niet geladen. De 31-jarige chauffeur uit Müdrecht was bezig een sigaret op te steken, zo verklaarde hü aan de politie. De sigaret viel op de grond, waarna hü bü het oprapen de macht over het stuur verloor. De tankwagen raakte van de weg en kantelde. Twee takelwagens waren nodig om het gevaarte, dat een in houd heeft van 8.000 liter, weer over eind te krügen. Zü kwamen pas om zeven uur ter plaatse aan. Door de mist konden zü niet eerder aan het werk. De schade viel overigens mee. De tankwagen kon, zü het met veel blikschade, de reis op eigen kracht voortzetten. PRISMA^ ^i&adifUfU- 1) geheel nieuwe automatic met dag- en datumaanduiding - waterdicht - incabloc doublé 165.- edelstaal 179.- 2) gouden Prisma zakhorloge - champagnekleurige wijzerplaat 295.-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8