Bewogen hart in een wereld in beweging Wankele wereld Pwintig jaar Koningin Juliana OENSDAG 4 SEPTEMBER 1988 UODSCH DAGBLAD PAGINA T p de zesde september a.s. zal het twintig jaar geleden zijn, dat J Koningin Juliana als vijfde monarch in de Oranjedynastie erd ingehuldigd. Twintig bewogen jaren, in de wereld, in Neder- ind, in het „gezin van Soestdijk". democratisering van het koningschap in s land in de naoorlogse jaren heeft grondi- verandering gebracht in de problemen arvoor men komt te staan bij het vervaar- ïen van een portret van een regerend vor- n, zoals wij dit bij dit jubileum zouden wil- doen, om het even of dit nu een beeld in sen, brons, olieverf op doek of woorden is. n halve eeuw geleden stonden voor een der- lijk portret de imposante marmeren sokkel de zwaar vergulde lijst reeds gereed voor- t de eerste ruwe vorm gegeven werd aan t portret zelf. Het beeld moest passend ge lakt worden aan de uiterlijke functie, de rthische geladenheid, waarbij de mens zelf de tweede rang stond of eenvoudig niet jetelde: als er maar wat persoonlijke (al niet historisch-juiste) anecdotes door bio- afische gegevens werden geroerd was het rtret klaar. Het ging immers om de lijst of t voetstuk? st is een van de grootste verdiensten van koninginnen van het Huis van Oranje ge est, dat zij de grote veranderingen in de iatschappij en de evoluties van de opvat- igen omtrent het gezag niet alleen hebben rstaan, maar ook hebben meebeleefd en arop zelfs hebben geanticipeerd. [ningin Wilhelmina heeft deze revolutie in t denken begrepen in een tijd, dat konings- izen in Europa sneuvelden aan de lopende nd. Zij heeft het begin van de democrati- ;ing van het koningschap in ons land ac- nt gegeven door uit de gouden lijst te stap- n toen zij "uit ballingschap in vrij Neder- nd terugkeerde- lnses Juliana was haar hier in zeker op- jht voorgegaan, toen zij in september 1936 8t haar verloofde Prins Bernhard in een en Fordje Nederland binnenstormde, maar k zij moest toen nog het goud en marmer llden. de twintig jaren van haar koningschap i$ft zij echter bewust die vergulde lijst en marmeren sokkel op de rommelhoop van historie gegooid. Zij heeft gehandeld naar it inzicht, dat in de moderne wereld een rstin haar zeggenschap ontleent aan per- onlijk veroverde waardering, aan persoon- ke, menselijke verdiensten en niet aan een I de geboorte meegekregen waardigheid zo- s in het verleden. Het is uitsluitend op deze sis dat Oranje en Nederland ook in deze d nog zo nauw met elkaar verbonden zijn. Maakt dit het vervaardigen van een portret nvoudiger? Geenszins. Want er behoeft wel waar niet meer van een lijst of sokkel uit werkt te worden, maar die lijst en sokkel n er onvermijdelijk: zij zijn inherent aan ft koningschap, dat zonder deze attributen n prooi moet vallen aan ontwaarding. Er oet bij het vervaardigen van een portret ans worden gewerkt van binnen uit, van de srsoon, naar de lijst in plaats van omge- erd. it wil zeggen dat de wereld om de gepor- etteerde heen in dit portret een belang rijke functie blijft behouden, onmisbaar is. Iets minder zou dit het geval zijn wanneer het om bijvoorbeeld een vijftigste verjaar dag zou gaan of zelfs een abdicatie. Maar het wereldgebeuren mag als kleur op het palet van de schilder zeker niet ontbreken, wan neer het portret wordt vervaardigd naar aan leiding van een regeringsjubileum, een jubi leum dat aan de functie, niet aan de persoon is ontleend. Wij willen trachten dit beeld te schetsen, in enkele lijnen, en te laten zien hoe Oranje en Nederland ook in deze tijd nog een twee eenheid vormen als slechts sporadisch elders in de wereld te onderkennen valt. Vrijere jeugd Meer dan bij enige Oranje voordien heeft de ontplooiing van de gaven van het hart als instrument voor behartiging van het koning schap van jongs af aan bij de vorming van Prinses Juliana een evenwaardige plaats ge kregen naast de voorbereidingen op een on menselijk zware maatschappelijke taak op ander terrein. Koningin Wilhelmina heeft, mede onder in vloed van de mild-menselijke geest van Ko ningin-Moeder Emma aan haair dochter in haar jeugd een groter vrijheid gegeven en meer gelegenheid tot mens-zijn-onder-de- mensen dan wie van haar voorouders dan ook geboden kregen. Kind met andere kinde ren, scholiere in klasseverband bij de grote vooruitziende pedagoog Jan Ligthart, studen te onder de studenten in Leiden. Het zijn ver schijnselen die later gemeengoed voor de Oranjes zijn geworden, voor de prinsessen van vandaag, maar die indertijd voor Julia na een revolutionaire vernieuwing in het le ven van een prinses betekenden. Dit heeft er in sterke mate toe bijgedragen, dat Juliana meer is kunnen worden dan con stitutioneel vorstin, meer dan wat Struycken eens omschreef als het „geweten van de par tijregering". Zij kon worden tot personifica tie van het collectief geweten van ons volk in al zijn facetten en geledingen. Het is slechts enkele volken gegeven, zulk een gewetenssymbool te bezitten- Wij Nederlan ders vormen te zamen een van de begenadig de volken, mede dank zij het feit dat het „zonneschijntje", dat de lieveling was van haar ouders, uitgroeide tot een koningin wier heldere geest en warm hart waren gerijpt zo wel in gezin als in maatschappij. Reeds voor haar studie in Leiden kreeg Julia na geleidelijk meer deel aan de representa tieve plichten van het koningshuis, waarbij zij een opvallend begrip ontwikkelde voor plaatselijke toestanden en verhoudingen. In de maatschappij Haar maatschappelijke belangstelling werd geleidelijk aan zeer groot en daarnaast ont wikkelde zij een wilskrachtig doorzettings vermogen om vrijwillig aanvaarde meer dan representatieve taken te volvoeren. Wij denken daarbij aan haar werk bij de op richting van het Nationaal Crisis Comité in de jaren dertig, aan haar daadwerkelijk en inspannend voorzitterschap van het Neder- landsche Roode Kruis na het overlijden van Prins Hendrik, welk voorzitterschap zij pas kort voor haar inhuldiging neerlegde. Ook tijdens haar Canadese ballingschap bleef zij als bestuurslid deze organisatie trouw, zó trouw zelfs dat zij enigszins schroomde om vergunning te vragen een vergadering te mo gen overslaan toen haar moeder haar voor het eerst in haar Canadese ballingschapsoord kwam opzoeken. Verder is te denken aan haar werk voor de jeugdbeweging, in het bijzon der de padvinderij, haar oecumenische be langstelling en bijdragen, haar werk voor de tuberculosebestrijding welke zozeer gestimu leerd was door haar grootmoeder. In de jaren tussen Leidse studie en Canadese verbanning was na het overlijden van Konin gin-Moeder Emma en Prins Hendrik in het zwarte jaar 1934, de achtste september 1936 een glorieuze Oranjedag voor het Neder landse volk: letterlijk en figuurlijk stormde Prins Bernhard onze samenleving binnen om in de dertig jaren nadien in het Nederlandse gezin een even grote en hechte plaats te ver overen als in het hart van Juliana. Ballingschap schap-oude-stijl en heeft zich juist daardoor zo voortreffelijk weten voor te bereiden op een taak-nieuwe-stijl in een wereld-nieuwe- stijl waarin wij sinds de beëindiging van de Tweede Wereldoorlog leven. Tumultueus begin Zeer belangrijk voor haar persoonlijke ont wikkeling zijn de Canadese ballingschapsjaren geweest. Ver van representatieve plichten en ver van de „gouden kooi" waarin toenmaals het koninklijk gezin toch altijd nog opgeslo ten was, heeft zij daar jaren van een nor maal leven gekend, ook al ontbrak de echt genoot vrijwel altijd. Wel heeft zij ook daar zeer veel gedaan voor de verhoudingen tus sen Nederland en andere landen en met name Nederland en de West, voor zeelieden en voor vluchtelingen, maar het gezinsleven had in die tijd een geheel ander, normaler karakter dan in Nederland ooit mogelijk was geweest en voor jaren was zij telkens weer geruime tijd bevrijd van het als een keurslijf knel lende protocol van een koninklijk gezin. Zij stond toen verder dan ooit van het konlng- Prrnses Juliana had reeds tweemaal als re gentes het hoogste gezag in ons land bekleed, vóór zij op 4 september 1948 koningin werd door de abdicatie van Koningin Wilhelmina en op 6 september van dat laar werd inge huldigd. Twintig jaar zijn sindsdien verlopen. Twin tig tumultueuze jaren in een wereld-in-bewe- ging, twee dramatische decennia waarin fu rie en chaos, tempo en heftigheid, conflict en wanhoop de hoofdtoon voerden, maar waar in ook nieuwe mogelijkheden, nieuwe wegen en nieuwe uitzichten werden geopend. Toen zij in 1948 haar taak aanvaardde, was internationaal en nationaal de roes van de menselijke saamhorigheid uit de bevrijdings periode reeds uitgeslapen. „Praag" was een half jaar tevoren reeds afgelopen als wekker om het Westen uit die roes te halen. Wij zijn nu, twintig jaar later, nu „Praag" ander maal het wereldnieuws beheerst, die eerste „wekker" al weer bijna vergeten. In Indone sië waren, toen Juliana aan het bewind Op 6 september 1948 legt Koningin Juliana als vijfde monarch in het Koningshuls van Oranje de eed af op de grondwet tijdens haar inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, kwam, reeds tweemaal de wapenen opgeno men tussen burgers van het koninkrijk-oude stijl om ons nationaal uit de roes te wekken. Nog geen jaar van Juliana's bewind was achter de rug of na moeizame voorbereidin gen begon de RTC met Indonesië. Het zeer onbevredigende slot hiervan, dat de kiemen in zich hield voor een volledige afscheiding van 80 van de 90 miljoen rijksgenoten, werd gevormd door de ondertekening van het Nieuwe Statuut van het Koninkrijk op 27 de cember van dat jaar, de dag na Kerstmis. In haar kersttoespraak zei Koningin Julia na dat jaar onder meer het volgende: „Wie behouden wil, zal steeds verliezen en wie be reid is te verliezen zal behouden, ook al be houdt hij heel iets anders dan hij zich oor spronkelijk had voorgesteld". Nimmer heeft een koninklijke handtekening zo zwaar gewogen als deze, of het moest zijii de aanvaarding van de Belgische afscheiding ruim een eeuw voordien. Het is ongetwijfeld voor Koningin Juliana een bittere teleurstel ling geweest dat zij in het begin van haar bewind genoodzaakt was de grondslag te leg gen voor wat later inderdaad bleek uit te groeien tot een volledige scheiding tussen twee rijksdelen, tot het onterende conflict over Nieuw-Guinea, de strijd tussen volken die eens verbonden waren, de nederlaag in die strijd door aanvaarding van internatio naal bevel, het verdwijnen na eeuwen van de Nederlandse vlag uit het Verre Oosten. Koningin Juliana tijdens de rijtoer met de Prinsessen Beatrix en Margriet op haar verjaardag in 1964. Uitbundig was de hulde van de bevolking op die dag, de dag nadat Prinses Irene in afwezigheid van haar moeder in Rome in het huwelijk was getreden. Deze geïnternationaliseerde nationale pro blemen waren niettemin klein in vergelijking met wat de wereld doormaakte. De eerste gewapende uitbarsting van het conflict Oost- West in juni 1950 in het verre Korea. Onder het wapengeweld, dat hier uit de sluimeren de koude oorlog opschoot, vielen ook vele Ne derlandse militairen die hun plicht hadden verstaan tegenover de vrijheid. Slechts vijf jaren na het beëindigen van de afschu welijkste aller oorlogen, wankelde de wereld opnieuw op de rand van een nieuwe, nu defi- nitief-fatale brand. Er kwam meer. De greep naar de vrijheid, die wij zo gewoon vinden, door gehele volkeren als de Tibettanen en Hongaren werd in bloedbaden afgeslagen. In het Verre en Midden-Oosten waren bloedige revoluties en strijd aan de orde van de dag: China, Pakistan en India, Iran, Libanon, Sy rië, Algerije: In het voorheen nog geheel aan blanke heersers onderworpen Afrika ontston den in veelal bloedige omwentelingen tal van nieuwe staten die in zichzelf en onder ling (begrijpelijkerwijs) nog onvolwassen ble ken. Er kwamen de conflicten tussen de jon ge staat Israël en de Arabische landen na de Suezcrisis die zijn weerslag in geheel Euro pa vond. „De muur" werd opgericht als bewijs van onvermogen om de zegeningen van de vrijheid van denken te aanvaarden als het hoogste goed. De Cubacrisis bracht de we reld andermaal op de rand van een wereld brand. De huiveringwekkende wedloop in de creatie van steeds afschuwelijker super-wa pens heeft gedurende de gehele regeringspe riode van Juliana een deken van angst over de wereld gelegd. Moorden als die op de Kennedy's, Luther King, Verwoerd en ande ren toonden aan dat het dierlijke nog steeds een belangrijke rol speelt in de menselijke samenleving, waarvan ook rassenonlusten in de nieuwe wereld getuigen. Vietnam is nog steeds een slepend onmenselijk conflict van wereldomvang. Nationaal kreeg de samenleving ook nogal het een en ander te verduren. Wij wezen reeds op Indonesië en Nieuw-Guinea. Maar er was ook een stormramp in 1953, er waren politieke crises van ongekende gecom pliceerdheid en duurzaamheid, er was het lamentabele tempo waarin de woning nood werd opgeheven, er was het verlies van miljarden in het Verre Oosten. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7