Je kunt de mensen alles wijsmaken Andere berekening van minimumlonen ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1968 „Je blijft om lien lachen SLA UW VLEUGELS UIT LEIDSCH DAGBLAD RONDVLUCHTEN Britse vrouwen willen een gelijke beloning via staking afdwingen BON DE LEUGENS ACHTER DRIEDUIZEND CONTRACTEN EIS VAN KAMERMEERDERHEID Onaangename verrassing voor LEIDEN DUINSTREEK BOLLENSTREEK RIJNSTREEK voor slechts 27.50 all in ftAOnu IEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 SEPTEMBER DEN HAAG (GPD) „Je kunt de mensen alles wijsma ken. Ze geloven alles. We zijn aan de deuren gaan bellen en toen hebben we teeen de men sen gezegd: „Wij zijn van de Europaclub, van die kwartaal betalingen en die processen en de deurwaarder die al uw spul letjes komt weghalen, u weet wel. M'n kinderen liggen van de honger te schreeuwen, wilt u niet een contract tekenen 7' „Komt u binnen, heren", zei den de mensen, en ze tekenden netjes voor een lidmaatschap". ..We zyn naar de mensen toege gaan, die juist met veel moeite een oontract gannuleerd hadden gekre gen. Als we tegen ?e uitgepraat wa ren. tekenden ze toch weer een nieuw contract. Op een slappe dag keken we de adressen eens door. wie we nog had den. Daar was een contractpension bij, waar we nooit veel in gezien hadden. Toen we er kwamen, zaten daar tweeëntwintig Indische vrou wen bij elkaar. In die conversatie zaal stonden tafeltjes. Die hebben we ze eerst tegen elkaar laten schuiven. We hadden ze iets gezelligs beloofd. Toen alles keurig op een ry stond, hebben we ze als een schoolklas je neergezet en we zijn er voor gaan Hij is jong. even in de twin- tig. en hü vindt dat hij een ple zierig vrij leven leidt. Hij kan zich niet meer indenken hoe hü het voorheen zes jaar lang heeft uitgehouden als verkoper in een confectiezaak. Met vaste werk tijden en de hele dag een baas schter zich. Hij ging. met een radde tong en een grote dosis innemende vlotheid, de volporta- ge in. Maakte een overstap van de ene wervingsfirma naar de andere. Fn Ineens was hij zelf baas. Aangesteld op een niets zeggend stenciltje. Personeel wervend met advertenties. In driekwart Jaar tijd baas over een snel verlopend aantal van In totaal zo'n vyftig colporteurs. Ze lieten in die tyd ongeveer 3000mensen hun handtekening zetten voor een boekenclub. ,Ik schreef de mensen alleen maar bonafide In", zegt hü plechtig. Maar hU vertelt tege lijkertijd met smaak over het arsenaal trucs, waarmee je het publiek een handtekening kon laten zetten. Het domme pu bliek. hü lacht er smakelijk om. Goed, hü staat nu op de zwarte lijst van de Boekenclub. Samen met eenentachtig andere glad- de-praaljes-verkopers. Maar hü was intussen al begonnen als agent van een financierings maatschappij. Dat doet hü nu. Prettig werk. Verdient goed. Overdag in de zon, 's avonds de deuren langs. Je blijft lachen, vindt hü. om de mensen. Dit i6 zijn verhaal. De grote grap ach ter het uitventen van contrac ten ter waarde van drieduizend maal zestig tot negentig gulden. Het gebeurde tussen oktober vo rig jaar en juni van dit Jaar. staan en ik heb gezegd: ..Dames, we gaan nu zorgen dat u allemaal een mooi boek te lezen krijgt. Mijn colle ga deelt eventjes de aanvraagformu lieren uit en die moet u dan teke nen. Maar wel allemaal tegelijk. Ik tel tot drie en dan zet u uw hand tekening". Toen hebben we ze weer netjes opgehaald en we gingen met tweeëntwintig getekende contracten de deur uit. De dametjes zwaaiden ons achter de tarnen na Ze hadden in geen tijden zoiets gezelligs beleefd. Lachen Je blyft lachen om de mensen. Als je by ze in de kamer zit en ze willen te lang nadenken voordat ze hun handtekening zetten. d2n kijk je maar rond if je iets ziet om hen af te leiden. Hebben ze een band recorder staan, dan zrg je: wat een mooie bandrecorder, zo een had ik ook altyd graag willen hebben, maar ik heb een goedkopere. Hebben ze een hond. dan zeg je dat je ook een hond hebt. Hebben ze een dochtertje, dan heb Jij er ook een van die leef tijd. Hebben ze een zoontje, dan heb jij dat ook. Je kunt ook zeggen, dat je zo'n droge keel hebt van al het praten. In die tyd. dat ze een glaasje water voor je halen zyn ze alweer vergeten, waar ze over zaten na te denken en dan zetten ze maar gauw hun handtekening. Nu achteraf, nu er ruzie is over provisie-uitbetaling en belasting die ik van mün medewerkers had moe ten Inhouden, zeggen ze dat ik fout heb geschreven. Maar ik heb noo'.i wat anders te horen gekregen dan: „Joh. doe het een beetje makkelijk. Vertel ze maar wat over die boeken en die platen, maar zeur niet zo lang door over dat geld dat ze verplicht zün te besteden. Dat zien ze later wel in het papier met lidmaatschap», voorwaarden". Ik was op een jeugdbijeenkomst in Utrecht. Daar liepen honderden jon gelui rond. Toen zei de man die mij inwerkte: „Waarom doe je niets?" Ik zei: „Welke idioot heeft het in zyn stomme kop gehaald om op een stand te gaan werken waar alleen maar minderjarigen komen? Ven zeventien achttien jaar mag je ze toch niet j inschrijven". Nou, d'r werd tenslotte wel ingeschreven. En die jongelui vergaten afschriften van de formu lieren en de voorwaarden mee naar huis te nemen. Die lagen achteraf overal op de grond. Die hadden heie maar beter net;es konden betalen. Zo den achteraf dat ze lid waren en 1 maar beter netjes oknden betalen. Zo wilden ze me ook dronken kerels bij steden, maar op zo'n toon. dat ze dachten, dat ik een grapje maakte, en dan heette ik ze hartelijk welkom in onze club en liet ze hun handte kening zetten. Er waren anderen, die maakten er van dat ze niet meer mochten beste den dan het maandelijks bedrag, om dat ze anders geen korting zouden krijgen. En weer anderen zeiden dat j ze korting kregen op alles wat ze bo- j ven de f 14,70 per maand kochten. Ook in de boeken- en grammofoon - I platenwinkels. De mensen gaven je koffie en als ze dan zagen dat je na een paar uur 1 nog in de straat liep te werken, I zwaaiden ze naar je. Andere colpor teurs namen een of twee adressen in een straat en gingen er dan vlug vandoor naar een andere wijk. Maar I ik vond het erg belangrijk om in de- Lekkpr i rJii iwn zelfde straat blUven Dat Ajvuni.1 v*,*. vertrouwen. De mensen zien je nog even en dan verdwijnt hun argwaan. Ze zien dat de buren ook lid wor- den. Er waren er zelfs die eerst had- j den geweigerd en die me later ach- j terna kwamen en zeiden dat ze het i toch maBr deden. Omdat ik vertrou- wen kweekte door er niet vandoor te j gaan. een bar tijdens een concours hlppi- QU- als leden laten werf en. ADVERTENTIE I Al meer dan 500 mensen boekten een LEIDSCH DAGBLAD vliegtocht. Boek thans voor 14, 21 of 28 september. MET HET Een colporteur verdiende zeven- vijftig aan een contract plus even tueel de rijksdaalder inschrijfgeld, als hij daar om vroeg. Dat was dus een tientje en dat kon lekker oplopen. Ik heb het wel meegemaakt, maar at deden anderen, die zeiden tegen de huisvrouwen: „Mevrouw, u hoeft maar een rijksdaalder te betalen en even hier te tekenen. Van het geld worden boeken gekocht en die gaan naar de scholen. Zodoende hebben uw eigen kinderen er ook nog wat aan". Daar zetten achter elkaar zo'n der tig huisvrouwen hun handtekening voor. Wy werkten het meest in arbei dersbuurten. omdat je daar minder hoeft te praten en dus sneller op schiet. We zeiden: ,.U hebt toch het afgelopen jaar wel drie of meer lang speelplaten gekocht? Weet u dat ze ker. mevrouw? Mooi. dan krygt u een kaart toegestuurd door onze maatschappij en met die kaart mag u een jaar lang boeken en grammo foonplaten tegen inkoopsprijs gaan kopen. ..Ik noemde dan nog nadruk kelijk het bedrag dat ze moesten be- j In duurdere buurten was 't trouwens I ook goed werken. Daar kwam je weer i met een ander verhaal binnen. Je vertelde ze dat he van een concern I van uitgevers en grammofoonplaten- maatschappijen kwam. Je liet netjes de katalogus zien en je legde ze uit i dat de klachten op de televisie en in i de krant niet tegen de Europaclub waren gericht. Je zei: „Ja daar heb ik i van gehoord mevrouw. Maar dat gaat niet tegen de Europaclub. maar tegen de colportage. Dus tegen bepaalde wervingsmethodes. Daar zyn wy zelf ook tegenstander van. Daarom beper ken wij ons tot ledenwerving. Ik zou het leuk vinden als u het eens een jaar wilde proberen. Niet als klant dus. maar als lid. „Zo schreef ik er in die buurten op een dag toch ook wel een stuk of vijftien in". Kijk nu vanaf een hoogte van 300 meter neer op Leiden, Rijrv, Duin- en Bollenstreek. Speciaal voor onze abonnees organiseren wij 8«B DEN HAAG (GPD) De meer- bezwaren tegen de leeftydsgrens. die derheid van de Tweede Kamer heeft gesteld is op 25 jaar. De bezwaren rl* teren bezwaren geopperd tegen het leefden het sterkst by de oppo- systeem van de gemengde index, dat 6itie. maar ook de confessionele re- «ninlster Roolvink (Sociale Zaken) geringspartijen drongen aaé op veria- voor de berekening van het wette- ging tot bijvoorbeeld 23 jaar. lijk minimumloon wil invoeren. De PvdA heeft al laten weten tegen hef wetsontwerp Inzake het minimum loon te zullen stemmen als de ge mengde index niet wordt vervangen door de loonindex. D'66 en de P.P.R. zullen dit voorbeeld vermoedelük vol gen. De K.V.P., de A.R.P. en de C.H.U. hebben .de bewindsman ge vraagd de indexering op korte ter- mün aan een nieuwe studie te onder werpen. Alleen de V.V.D. verklaarde «ich gisteren onverkort voor het re geringsvoorstel. Het staat inmiddels vrijwel vast. dat zowel de dagbladbezorgers als de maatschapvissers niet onder de wer king van de wet zullen vallen. De Nederlandse Dagbladpers heeft met haar bezwaren tegen de toepassing van de wet op de dagbladbezorger een willig oor gevonden bü d« ka mermeerderheid. evenals de Urker vissers, die vaak op maatschapscon tracten en daarom ook niet als werk nemers beschouwd willen worden. De Zoals te verwachten was concen- Hei wetsontwerp regelt ook de mi- nimumvakantiebijslag. die is vastge steld op 6 prccrr.t minimaal voor iedereen die niet meer dan tweemaal het minimum jaarloon verdient (t 14.000». Over hogere salarissen spreekt het wetsontwerp zich niet j uit. De KVP diende gisteren een amendement in om die salarisgroep uit te breiden tot f 20.000 per jaar driemaal hel minimum jaarloon De socialisten gingen nog een stapje verder en dienden een voorstel in om er viermaal het minimum jaarloon van te maken. Het kamerdebat zou vandaag (woensdag) worden voortgezet. Dan komen nog enkele kleine fracties aan het woord, waarna minister Roolvink zal antwoorden. Stemmingen over het wetsontwerp en over amende menten en moties zullen op z'n vroegst pas donderdag worden gehou den. maatachapsvissers verdienen over het treerde het debat zich gisteren, de algemeen stukken meer dan het mi- eerste dag van het kamerdebat over nimumloon. zodat de kwestie roof de wettelijke regeling van het mini- hen eigenlijk vrij theoretisch is. mumloon, op de manier waarop ver- hogingen van dit loon in de toekomst geringsvoorstel is gekozen Gespannen luisterden de Ur ker vissers naar de debatten in de Kamer. dex. die het midden houdt tussen de i prijsindex en de loonindex (een zo- nijn;fitPr Rl V*ll511*51 genaamde gemengde index). De werk- X111.UJ.ÖMJclL C* LrtoUC nemersorganisaties verzetten zich vo- rige week tijdens een openbare hea- i ring van de Tweede Kamer reeds te gen dit systeem en bepleitten de in- I voering van een loonindex, waardoor j niet alleen de prijsstijgingen maar ook de loonstijgingen van invloed zul- len zijn op de toekomstige verhogin- gen van het minimumloon. Bij han- j tering van een loonindex wordt ook een stukje welvaartsstijging doorbe rekend. waardoor het minimumloon hoger uitkomt dan bij gebruik van een prijsindex. Teleurgesteld Zowel mr. Van Lier (PvdA) als drs. Janssen (PPR) toonden zich ern stig teleurgesteld over het door mi nister Roolvink voorgestelde systeem De woordvoerder van D'66. drs. Ny- pels sloot zich daarbij aan. Mr. Van Lier was van mening, dat de aan passing volgens de gemengde index tot gevolg zal hebben, dat het mini mumloon na drie of vier jaar z'n reële betekenis zal verliezen, omdat het dan beneden het aanvaardbare minjmum is gedaald. Mejuffrouw Van Leeuwen (AR) voerde als bezwaar tegen de gemeng de index aan. dat een deel van de welvaartsstijging juist aan de ..mini mumleiders" wordt onthouden. Ook de heer Kikkert (C.H.U.) voelde meer voor de loonindex dan voor de gemengde index. De heer Jongeling (GPV) had ook nogal wat moeite met de gemengde index die hü „het glaasje half om half van minister Roolvink" noemde. Leeftijdsgrens Vrijwel de gehele Tweede Kamer LONDEN (GPD) Engeland* charmante minister van Arbeid en j Produktiviteit. Barbara Castle, wachtte gisteravond een onaangena me verrassing, haar toegediend door I haar eigen seksegenoten. Bij haar I aankomst uit Londen in Blackpool. 1 waar het TUC Trade Union Con gress) zijn honderste jaarconferentie houdt, kreeg zy te h oren, dat de Britse vakbonden met een overweldi gende meerderheid hun steun hebben gegeven aan een voorstel gelijke be taling voor vrouwen eventueel met stakingen af te dwingen. Ook hadden de vakbondsleiders een resolutie aangenomen, waarin de regering wordt gevraagd de ge lijke betaling voor vrouwen binnen twee jaar door te voeren. Barbara Castle had de overgang tot deze ge lijke betaling willen uitsmeren over zeven jaar. Het bestuur van het TUC de overkoepelende vakbondsorganisatie in Engeland had geprobeerd de boot af te houden en had de vak bondsleiders in de congreszaal ge vraagd niet te stemmen voor het stakingsplan Kleine hoop Egyptische vissers door Israëlische schepen opgebracht TEL AVIV (AFT) Twee Ejj-p- tische vissersboten met elk acht be manningsleden zün op 29 augustus in wateren onder Israëlisch gezag opgebracht. Dit heeft een Israëlische militaire woordvoerder vandaag be kendgemaakt. De 16 Egyptische vis- maakte gisteren min of meer sterke sers worden thans verhoord. Voor eenmaal bleken de mannen het eens te 2»yn met de 46 vrouwelij ke vakbondsvertegenwoordigers in de zaal. Zy stemden vrijwel een stemmig met handopsteken voor het stakingsplan, dat deze winter dus een nieuwe bron van onrust in Enge land zou kunnen worden. Voor minister Castle zal het daar- bü niet blyven. Vandaag zal zü in Blackpool vakbondsleiders ontmoeten om te proberen de dreiging van een algemene staking van de vakbond der technici (AEU) af te wenden Deze bond heeft reeds besloten maandag opnieuw over haar plan. vanaf 23 september het werk neer te leggen, te gaan praten. Minister Cas tle heeft nu een kleine hoop dat zij erin zal slagen de leiders van de 1.250.000 leden tellende bond tot betere gedachten te brengen. Het zal voor een groot deel van haar tact af hangen of Engelands economie aan het einde van deze maand opnieuw een zware klap zal moeten verdra gen of niet. den jnrtrifr1" Ontheffing van huimlersbijtlrage wordt mogelijk DEN HAAG (ANP) Huurders van de woningwetwoningen van wie na het in werking treden van de op stapel staande wet een huurdersbij- drage zal worden geheven en die in het jaar waarin de bydrage wordt geheven een aanzienlijk lager inko- men hebben dan in het tweede daar aan voorafgaande jaar zullen een vol gens dit lagere inkomen berekende bydrage kunnen betalen. Dit is de strekking van een nota van wyziging op het ontwerp van wet huurdersbij dragen, die de minis ter van Volkshuisvesting en Ruim- telyke Ordening en de staatssecreta ris van Financiën by de Tweede Ka mer hebben ingediend. Met deze nota van wijziging wil len de bewindslieden tegemoet ko men aan bezwaren, die voortvloeien uit het feit, dat bij de vaststelling van de huurdersbij drage het inko men van twee jaar geleden in aan merking wordt genomen. Dit laatste achten zü technisch onvermydelyk. In de nota van wijziging is de datum van in werking treden van de wet nader bepaald op 1 januari 1969 De bydrage zal. indien het thans bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde wetsontwerp tot wet wordt verheven, voor het eerst worden ge- heven over het kalenderjaar 1969. boven All in: dat betekent inclusief: vervoer per touringcar van Leidsch Dagblad naar Schiphol. Gratis toegang tot restaurants en wandelpie- ren. Rondleiding per touringcar over de terreinen van Schiphol onder deskundige leiding. Vliegen in een Fokker Friendship, een com fortabele machine, waarin u onder de vleu gels zit, dus altijd een goed uitzicht hebt. Vervoer van Schiphol naar het Leidsch Dag blad. (Duur van de gehele tocht ong. 3V4 a 4 uur). Vul nü de bon in en verzeker u van een plaats ln één van de touringcars die op EN ELKE VOLGENDE ZATERDAG TOT EN MET 28 SEPTEMBER 1968. vertrekken vanaf ons kantoor. WITTE SINGEL 1, LEIDEN. Barbara Castle, moeilijkhe- De peildatum ovor de heffing is 1 mei van elk jaar geworden. De ter- myn van de betaling van de by drage is in de nota van wyziging teruggebracht van vyf tot drie maan den. Ondergetekende wenst met personen deel te nemen aan de speciale LEIDSCH DAGBLAD rondvlucht op zaterdag all ln. doch exclusief ongevallen-verzekering f 27,50 p.p Kosten ongevallen-verzekering f 3,25 p.p. Naam: Adres: Woonplaats: Geboortedatum (alleen voor verzekering): Naam: A dies: Woonplaats: Geboortedatum (alleen voor verzekering): Handtekening: Het bedrag ad f ls gestort op giro 57055 van tiet Leidsch Dagblad wordt door my contant betaald aan het kantoor LEIDSCH DAGBLAD Witte Singel 1 De ongevallen-verzekering dekt: voor diegenen Jonger dan 70 jaar; f 25 000.- bü overlüden en f 50.000 bij blijvende gehele invaliditeit, voor diegenen die 70 laar en ouder zijn f 5000 bij overlüden en f 10.000 by blüvende gehele invaliditeit

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6