In Roemenië groeide een „Oosteuropees gaullisme Lagos akkoord vluchten Rode Kruis met van LEKKER BROOD msaum Aarde in Perzie beeft nog steeds Na somber leven als satellietland nu in min of meer ona fhankelijke positie Voor tien dagen eidóe 'cjenda. Ondernemers optimistisch EXECUTIE MET EEN ENKEL WOORD u PAGINA J LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 SEPTEMBER 196$ (Van een speciale medewerker) Toen Roosevelt, Stalin en Churchill in 1945 tijdens hun con ferentie in Jalta Europa verdeelden, bepaalden zij dat ook Hit- Iers voormalige partners assistentie moest worden verleend. Die landen moesten, aldus hun protocol, met democratische midde len de dringendste politieke en economische problemen kunnen optossen. De inkt van het protocol kan nauwelijks droog zijn geweest, toen in Roemenië de communisten (al enkele jaren de sterkste politieke macht) besloten tot een staatsgreep. Koning Michael wees bezwerend op de garanties van Jalta. De com munist Wisjinski zou hem hebben toegesnauwd: „Jalta? Wie heeft het hier over Jalta? Jalta, dat ben ik". het partijapparaat, waarin weliswaar méér intellectuelen een plaats kre gen dan in de andere Oosteuropese landen het geval was. maar het bleef de party die de koers uitstippelde. Toen Gheorghioe-Dej overleed, werd zijn politiek (rechtlijniger nog) voortgezet door een man die jaren lang zijn luitenant was geweest: Ceaoesescoe, een nu vijftigjarige man over wiens naam het Westen zich sinds 1965 de tong breekt. Ceaoeses coe legde op het Roemeense partij congres van dat jaar zyn „onafhan kelijkheidsverklaring" af en presteer de het zelfs voor het eerste de Sow- jetrussische-troepen niet meer te be zinken voor het bevrijden van ztfn land. Het zyn thans de Roemeense soldaten die de Duitsers over de grenzen joegen. REUZENZWAAI Het jarenlang fascistisch gere geerde Roemenië had zijn troepen naast de Duitse naar Stalingrad la ten oprukken, maar had nog geen jaar voor Hitiers nederlaag de reu zenzwaai gemaakt en kon dus met de geallieerden de triomf van de overwinning vieren. Vooral onder druk uit Londen zyn er na de oor log zelfs verkiezingen gehouden. De communisten en hun meelopers had den het land toen echter reeds zo stevig In hun greep, dat die verkie zingen hun een goede kans gaven de macht min of meer te legaliseren. In 1949 kwam er een eind aan het re gime van Koning Michael. Roemenië verdween uit het wereldnieuws als een van de donkerste Oosteuropese satellietstaten. Het gezicht van zijn regime werd bepaald door de beruch te vrouwelijke minister van Buiten landse Zaken Ana Pauker. Toch was al in 1945 Gheorghioe- Dej. die, zodra er een kansje was een onafhankelijke koers zou gaan varei, secretaris-generaal van het centrale partycomité. Hy maakte de indruk een gtaünöïifc in hart en nieren te zijn. li. 1949 schreef voor de Komin- form een rapport over de „ketter" Tito, nu een bevriend staatshoofd voor de Roemenen. Het onderwerp luidde: „Het Joegoslavische commu nisme in de macht van moordenaars en dieven". Stalin zelf bevorderde overigens .in afwijking van het Leninisme, de ont wikkeling naar een nationaal com munisme. dat in Roemenië meer zyn Latijnse cultuurpatroon aansprak. Een flinke afstand van Moskou bleef ook al gehandhaafd, omdat de mees te Roemeense leiders niet in Moskou geschoold waren en bovendien omdat veel Roemenen het door de Rus sen kapen van Bessarabië en noordelijk Boekowina (gebieden die nogal eens van eigenaar veranderd zym moeilyk konden verwerken. Het langzaam en systematisch losweken van zijn land uit de Russische in vloedssfeer durfde Gheorghioe-Dej echter pas aan toen Stalin was over leden. Uit partijtop De secretaris-generaal, die al gauw ook staatshoofd werd, heeft doelbe wust gestreefd naar een onafhanke lijke en vooral nationale politiek. In 1952 verraste hy de wereld door Ana Pauker en de andere „cosmopolie- ten". die in Praag nog meepraatten, uit de partijtop te verwijderen. In de Comecon, min of meer de Oosteuro pese tegenhanger van de EEG, ver zette Roemenië zich tegen suprana tionale (op Moskou georiënteerde) constructies. Het bleef bovendien een buitenbeentje in het Pact van War schau, de tegenhanger van de NAVO. In vele opzichten gedroegen de Roemeense leiders zich dus als de gaullisten van Oost-Europa. De Roe menen zyn (afgezien van Albanië) ook de enigen in Oost-Europa ge weest die op goede voet bleven met de Chinezen, ondanks het conflict tussen Moskou en Peking. Boekarest bleef neutraal en in 1965 was het congres van de Roemeense commu nistische party een van de laatste gelegenheden waar Russische en Chi nese topleiders elkaar ontmoetten. En vorig jaar was Roemenië niet be reid overeenkomstig de richtlijnen uit Moskou zijn diplomatieke banden met Israël te verbreken. Het is voorts naast Moskou sinds eni ge tijd het enige Warschaupact-land dat er een ambassadeur in Bonn op na houdt. Westelijk contact Chroesjtsjow vooral heeft Gheor ghioe-Dej royaal de gelegenheid ge geven zyn eigen beleid te bepalen. De „vreedzame coëxistentie", die Chroesjtsjow op het 22ste Sowjetrus- sische partycongres in 1961 voor schreef. paste in de Roemeense poli tiek. die zich steeds meer op het wes ten was gaan richten. Dat bleef niet beperkt tot de politiek en de zich snel ontwikkelende economie. Rus sisch werd afgeschaft als een ver plicht leervak voor de scholen. Er kwamen weer Westerse films en boe ken het land binnen. En toen Louis Armstrong door Moskou buiten de grens werd gehouden, wachtte hem een overweldigend welkom in Boeka rest. Inmiddels is het streven naar een onafhankelijk beleid niet gepaard ge gaan met een grote vrijheid, zoals nu in Tsjecho-Slowakye is gebeurd. Pers en radio zijn klein gehouden door Ketteri j Pas vorig jaar werd Ceaoesescoe (na het aftreden van Stoica) ook president. Hij was toen echter al lang de centrale figuur, als wiens reizen de ambassadeurs premier Maurer en minister van Buitenlandse Zaken Manescoe de wereld doortrokken. al heel gauw natuurlijk naar Pary's, In juli vorig jaar bezochten beide minister Den Haag. In september werd Manescoe de eerste communis tische voorzitter van de VN-assembee Hy was voor het Westen acceptabel. In mei van dit jaar was generaal De Gaulle het eerste Westelijke staatshoofd dat het communistische Roemenië met een officieel bezoek vereerde. Op dat moment waren de nu sterk vertroebelde betrekkingen tussen Boekarest en de andere landen van het Warschaupact al niet zo harte lijk meer. Bleef het een ketterij, dat volgens Ceaoesescoe de natie de enige basis is waarop het communisme zich kan ontwikkelen, veel ernstiger was twee jaar geleden de Roemeense kri tiek op het Russische veiligheidssy steem. waarbij de indruk werd ge wekt dat men in Boekarest het Pact van Warschau wel eens zou kunnen gaan verlaten. In maart van dit Jaar werd Ceaoesescoe niet uitgenodigd voor een communistische topconferentie in Dresden. Op de veelbesproken ver gadering in Boedapest verschenen de Roemenen even later wel, maar hun i delegatie nam algauw de trein naar *^m'*re.ld Z>)n ge'ede" huis toen de gang van zaken haar "lee. marcheren. Ook op een niet beviel actieve deelneming aan het werk van j de Comecon zou kunnen worden ge- rp J rekend. JL O0ff CV 011 j Doel van dit alles zou dan ech ter zyn zoveel mogelyk van „het mo- De kans bestaat dat Ceaoesescoe derne communisme" en de onafhan- nu, om Roemenië's onafhankelijke l kelyke positie te bewaren. Ceaoeses- Bij aardschok in Turkije 15 doden ISTANBOEL (AP) Ondanks de aanvankelijk sombere berichten van veel slachtoffers en grote schade, schijnen de gevolgen van de aardbe ving die gisteren in Turkije plaats vond minder ernstig te zyn dan werd gedacht. j Premier Demirel heeft gezegd dat j 15 personen zyn omgekomen en 200 gewond. In de stad Bartin waren negen doden gevallen, drie in nabij gelegen dorpjes en drie in Amasra op 16 kilometer ten noorden van Bartin, aldus een verklaring van Demirel. Volgens andere berichten zijn even wel 21 mensen omgekomen en wordt gevreesd dat het dodencijfer zal stij gen. De „Rode Halve Maan" (het Turkse Rode Kruis) heeft 2000 ten ten naar het getroffen gebied ge stuurd. alsmede voedsel, dekens en een veldkeuken. Het ministerie van Volksgezondheid heeft medische voorraden gezonden. GHEORGHIOE-DEJ positie niet al te veel te schaden, op bepaalde punten gaat toegeven. Vo rig jaar is er een kleine Roemeens- Bulgaarse militaire oefening ge weest, maar overigens heeft het Roe meense leger sinds 1964 niet meer aan Warschaupact-manoeuvres deel genomen. Boekarest zou thans, bij vernieuwing van het vriendschapsver- coe heeft onlangs gezegd: „Lodewyk de Veertiende zei: L'état c'est moi, (De staat, dat ben ik). Nu zijn er mensen die durven te zeggen: le marxisme c'est moi. Niemand kan echter beweren dat hij het marxisme is. Het marxisme-leninisme is nie- mands eigendom. Het is een weten schappelijk principe". LAGOS (Reuter) De Nigeriaan- se federale regering heeft meege deeld dat zij akkoord gaat met. de voedsclvluchten van het Internatio nale Rode Kruis naar Biafra. Het Rode Kruis kan als „noodmaatregel" vanaf morgen tien dagen lang voed sel overvliegen van Fernando Poo naar de landingsbaan te Oeli-Ihiala in Biafra. De regeling is getroffen na een onderhoud met de Rode-Kruisaf- gevaardigde Lindt. De vluchten kunnen overdag, tus sen acht uur in de ochtend en vyf uur ln de middag worden gedaan. Zij zullen echter niet voldoende zijn, er zal bovendien voedsel over land moe ten worden aangevoerd. Het Interna tionale Rode Kruis zal proberen een land-corridor mogelyk te maken ten zuiden van Enoegoe naar Awgoe of op andere plaatsen. De autoriteiten in Lagos zeiden gisteren dat intussen de hulpverle ning in de door federale troepen be zette gebieden direct zal worden versneld. Twee transportvliegtuigen zullen 800 ton voedsel overbrengen naar Enoegoe en Calabar. 500 ton zal per spoor naar Oerkpo worden ge- gebracht voor verdere distributie. De luchtvloot van het Rode Kruis kan in de tien dagen waarvoor verlof is ge geven ongeveer 2.400 ton vervoeren naar Biafra, Het Rode Kruis hoopt dat de termijn met nog eens tien da gen kan worden verlengd. Verwachtw wordt dat over zee een aanvullende voorraad van 5.000 ton zeer spoedig zal aankomen. Wat de gevechten tussen federale en Biafraanse troepen betreft, is de situatie nog steeds verward. Biafra meldt, op vijf kilometer van Aba een vernietigende slag te hebben toege bracht aan de oprukkende Nigeriaan- se strijdkrachten. Alle aanvallen van de federale militairen op de belang rijkste plaats van Biafra, zijn tot dusver afgeslagen. Ongeveer duizend Nigeriaanse militairen zouden daar bij zijn gesneuveld. In Aba zijn dui zenden mensen teruggekeerd die vo rige week waren gevlucht. Straalja gers van de federale luchtmacht die laag over de stad scheren, worden met luchtdoelgeschut bestookt. Volgens Nigerië vinden in Aba straatgevechten met Biafraanse troe pen plaats. Het hoofd van de plaatse lijke strijdkrachten kolonel Adekoen- le, hoopt tegen het einde van de week niet alleen Aba, maar ook het noord westelijk gelegen Owerri in handen te hebben. Deze plaats wordt van vi taal belang geacht voor het offensief van de federale troepen, die daar al olieinstallaties in de omgeving in handen zeggen te hebben. DEN HAAG (ANP) De conclu sie, dat het Nederland weer voor de wind gaat zal men, volgens „De Ne derlandse Onderneming" orgaan van het verbond van Nederlandse Onder nemingen, geneigd zyn te trekken uit een aantal recente gegevens, zo als de toeneming van produktie. pro- duktiviteit en internationale handel. Het vertrouwen, dat het nu weer goed gaat, zal ook wel een stimulans ondervinden, doordat het „overig in komen". waaronder de winsten de voornaamste plaats innemen, zich enigszins heeft hersteld van de ach teruitgang in vorige jaren. Het ziet er, aldus het orgaan ver der o.m., naaruit dat dit herstel ook dit jaar voortgang zal vinden. Deze verbetering in de verhouding tus sen winst- en loonontwikkeling acht het noodzakelijk, zowel om de inves teringsbereidheid aan te moedigen als om de financiering van de expansie te vergemakkelijken. De belangrijkste factor, waarop het grotere optimisme steunt, tevens de oorzaak van de binnenlandse ople ving, is. aldus het orgaan, wel de voorspoedige groei van de buiten landse handel in de afgelopen maan den. De uitkomsten overtreffen tot dusver ruimschoots de prognose van het Centraal Planbureau. Schatte het CPB in 't centraal economisch plan de styging van de uitvoer naar waar de op circa zeven procent en van de invoer op vyf procent, in de maan den januari tot en met juli bedroeg de feitelijke toeneming van de uit voer bijna dertieneneenhalf procent en van de invoer tien procent. ADVERTENTIE PORT HARCOURT (AP) Een Nigeriaans federaal vuur peloton heeft een Nigeriaanse luitenant doodgeschoten die ver oordeeld werd wegens het neer schieten van een ongewapende jonge Biafraan. De luitenant werd gisteren ge arresteerd en veroordeeld na ge ïdentificeerd te zijn door came raleden van de Britse televisie die het doodschieten filmden door de luitenant van een Bia fraan wiens handen op de rug gebonden waren. Het doodschieten werd maan dagavond op de Britse televisie vertoond voor miljoenen verbijs terde Britten. Gisteren mochten de Britse cameralieden getuige zijn van de executie van de ver oordeelde Nigeriaanse luitenant. Het executiepeloton kreeg bevel te wachten totdat een nieuwe batterij voor de camera's van de Britten was aangekomen. WOENSDAG School StadhouderslaanInstallatie schoolhoofden A. C. Bouwman en J. Bekooy 8 uur nam Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur sociale raadsvrouw 4-6 uur nam. Schuttersveld Leidato 1-5 en 7-10.30 uur nam. DONDERDAG Schuttersveld Leidato 1-5 en 7-10.30 VRIJDAG Schuttersveld Leidato 1-5 en 7-10.30 uur nam. Pieterskerk: zomerorgelconcert K en O door Jan Welmers. m.m.v. Herman Schey 8.15 uur nam. Nieuw Minerva: Bruidstoilettenshow fa. Sloos. 8 uur nam. uur Oude Vest 13: Evangelisatie Clirls- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Vervolg van pagina 1. Om het uitbreken van besmette lijke ziekten te voorkomen, is de ber ging van lichamen vrijwel stopgezet en heeft men het zoeken opgegeven. Gezien de slechte sanitaire om stan- diglieden acht men het te gevaarlijk om nu nog, by een temperatuur van veertig graden, de lijken te voorschijn te halen die nu reeds een zoete pe- Moskou wenst wijziging Bonns' „Oost-politiek"' BONN (DPA) De Sowjet-Unie verlangt een wijziging van de West- duitse politiek ten aanzien van Oost- Europa, zo blijkt volgens betrouw bare kringen in Bonn, uit het stuk dat de Russische ambassadeur Tsa- rapkin maandag by zijn onderhoud met bondskanselier Kiesinger heeft achtergelaten. In het stuk stelt Moskou dat de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakye zuiver een aangelegenheid van het communistische kamp vormen. Bonn wordt verweten tegenover dit kamp een vijandige houding aan te nemen, hetgeen de Sowjet-Unie niet kan toe staan. Aan alle Invloed van Bonn in het oostelijk blok moet een einde ko men. Voorts worden de oude eisen her haald, zoals erkenning van Oost- Duitsland en van de grenzen in Oost Europa en een afzien van geweld. Voorts moet Bonn alle stappen naar internationale ontspanning onder steunen en voor orde in eigen land zorgen. Gezaghebbende kringen in de Westduitse hoofdstad zyn van oor deel dat het stuk met het oog op de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije ernstig moet worden genomen, maar dat men er geen rechtstreekse be dreiging van de bondsrepubliek in mag zien. netrante geur verspreiden die helge- blyf in de getroffen plaatsen voor bewoner en bezoeker tot een hel maakt. Busreis De ruim duizend kilometer, die Te heran scheiden van het centrum van het rampgebied, moesten wij per bus afleggen, omdat de militaire lucht brug tussen de hoofdstad en het ge bied nog niet functioneerde. Zeven entwintig uur lang reed de volgela den bus in een grote hitte langs de rand van de „Dasj Kavir"-woestijn, In de bus zaten voornamelijk fami lieleden van de bewoners van het ge troffen gebied. In de niet geheel verwoeste dor pen, die als een Nederlandse veen kolonie uitgestrekt langs de weg lig gen, zyn vele huizen aan de voor zijde geheel opengereten. In het dorp Dasj Bijaz, waar van de 3500 in woners er 3000 werden gedood, zon der een enkele gewonde, bezocht ook de Perzische minister-president Ho- veida de vijfhonderd verdwaasd ach tergebleven inwoners, die in groepjes hurkten op de resten van de huizen waaronder hun doden begraven lig gen, vaders en moeders, kinderen en vrienden. Zodra de overlevenden de bezoe kers bemerkten, renden zij op hen af, zichzelf pijnigend door zich op de borst te slaan en haren uit te trekken. Even leek het erop dat de huilende menigte de groep wilde aan vallen tot de premier de leider van de achtergebleven bewoners by de arm greep en zei: „Houdt op jezelf te pijnigen. Stop ermee je als een vrouw te gedragen en wees een man. Jij als dorpshoofd moet toch zeker een voorbeeld kunnen geven". Op de velden kan men de oogst reeds langzaam zien verdorren nu de bronnen door de onderaardse ver schuivingen zyn opgedroogd. Voor de winter zullen velen op het aan gevoerde voedsel zijn aangewezen. Maar terwijl zakelijke bureaus met nuchtere mensen in Teheran de do denlijsten proberen bij te houden wordt hier, vlak by de grens met Af ghanistan, duidelijk dat de kille cij fers niet de mate van leed kunnen bepalen die in de dorpen heerst. Hogewoerd 128, Leiden BINNENLAND Ontucht De rijkspolitie heeft gisteren een 61-jarige Amsterdam mer aangehouden, die ervan wordt verdacht ontucht te hebben ge pleegd met vier meisjes uit een ge zin, waar hij als hulsvriend regel matig kwam. Ongeveer een jaar lang wist de verdaohte de kinderen, die variëren in de leeftijd van aoht tot en met dertien jaar, het zwijgen op te leggen over zijn praktijken. Noodwetten Bij de Tweede Ka mer is een wetsontwerp ingediend dat beoogt de regering, in geval van oorlogsdreiging of oorlog, bijzondere bevoegdheden te geven op het ge- bied van de arbeidsvoorziening. De regering dient volgens de wet be voegd te zijn om het beëindigen en het aangaan van arbeidsverhoudin gen te beperken, werknemers op hun verzoek in een bepaalde werkkring onmisbaar te verklaren, mannen zo wel als vrouwen tot het verrichten van niet-militaire werkzaamheden te verplichten „ourgerdienstplicht en wettelijke beperkingen, om ten aanzien van Je arbeidsduur en de veiligheid in en buiten de onder nemingen op te hoffen Het ontwerp komt in de plaats van een eerdere noodwet arbeidsvoorziening. Voorzitter Rotterdamse K.v.K. De leden van de Rotterdamse Kamer van Koophandel hebben gistermid dag uit lnm midden mr. W. H Fockema Andreae gekozen als nieu we voorzitter van de Kamer. De heer Fockema Andreae zal deze functie met ingang van 1 Januari van het volgend jaar gaan bekleden. Israëlische ambassadeur De Is raëlische ambassadeur in Den Haag, dr. Daniel Lewin, heeft zijn stand plaats voorgoed verlaten en is te ruggekeerd naar zyn land. Hij wordt opgevolgd door Israëls huidige am bassadeur in Mexico Simson Arad, die vermoedelijk later deze week zal ar riveren. Kamerleden naar Roemenie Een delegatie uit do Eerste en Tweede Kamer is gisteravond onder leiding van de onder-voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Nederhorst, in Roemenië aangekomen. De dele gatie bestaat uit dertien man. De uitnodiging dateerde van een jaay terug. Het bezoek duurt een week Val tien meter overleefd Een 30-jarige bouwvakker uit Waubach heeft gisteren op een bouwwerk in Sittard een val van tien meter ge maakt. De man liep een gebroken Geen bulletins meer Oud-pre sident Dwight D. Eisenhower blijft vooruitgaan na de zevende hartaan val. Het Walter Reed hospitaal heeft meegedeeld, dat het geen bulletins meer over de toestand van de gene raal zal uitgeven, tenzij er een be langrijke wijziging in zijn toestand komt. Asfalt i.p.v. keien De prefect van de Parijse politie, Doublet, heeft meegedeeld dat 137.580 vierkante meter kinderhoofdjes in het Quar- tier Latin thans met een dikke laag asfalt zijn bedekt. Dit gebeurde niet zozeer voor het genoegen van de enkel en een gebroken hiel op en on* 3 werd in het ziekenhuis in Sittard op- I rfwel, °m„ fv00r- xji4 komen dat de studenten de stenen gebruiken om weer naar polltie-agen- ten te gooien, zoals dat in de mei onlusten gebeurde. Overigens heeft dit werk 3'/2 miljoen francs gekost. genomen. Hij is werkzaam op een in aanbouw zijnde kantoorflat. De val is vermoedelijk ontstaan door dat de kabel van een lier op een ge geven moment gebroken was. De bouwvakker, die enkele lege kuipen van het plafond van de lier wilde wegnemen, stapte met een voet op het plafond en stortte vervolgens met het gevaarte naar beneden. Overstroming Als gevolg van zware regenval zijn in San Salvador verscheidene wijken ondergelopen Vijfentwintig mensen, meest kinde ren, zyn verdronken. BUITENLAND Vergelyking Terwijl in Vietnam gedurende de drie dagen van het j Labor Day-weekeinde ongeveer 60 Steun aan Hanoi Dank zy een Amerikanen by gevechten sneuvel- schenking van f 17.500 van de rege- j den, zijn er op de wegen in de Ver- rende Zweedse socialistische partij is i enigde Staten ongeveer tien maal het de Noordvietna-mese regering mogelyk een voorliohtingskantoor in Stockholm te openen. Tegelijkertijd zal ook in Pa-rijs een soortgelijke bron van Noordvietna-mese informa tie ter beschikking van de massa media worden ingesteld. Dit Franse besluit heeft van verscheidene kan ten protesten uitgelokt. meer omgekomen. In totaal zijn er 637 mensen gedood bij verkeerson gelukken tussen vrijdagavond 6 uur en middernacht op maandag. In een telling van het Amerikaanse pers bureau Associated Press over een soortgelijke periode maar dan zon der vakantiedagen, die op 16 augus tus begon, werden 518 mensen ge- dood. Het vorig jaar leverde het La- Gedreigd met lynchen Driedul- bor day weekeinde 606 doden op zend mensen hebben gedreigd de eigenaar van een particulier wees huis bij Rio de Janeiro te zullen lynchen omdat hij en zijn vrouw kinderen hebben mishandeld. De vrouw van de eigenaar is aangehou den, naar de man wordt gezocht. Er zijn 47 kinderen ln het tehuis, al len onder de 12 jaar. Volgens de politie heeft een medisch onderzoek de verklaringen van de kinderen be vestigd, dat zij zijn blootgesteld aan uithongering, mishandeling en aan randing. Kostbare rellen De schade, die is aangebracht aan de gebouwen van Italiaanse universiteiten tydens de studentenrellen in het voorjaar bedraagt vijf miljard lire (bijna 29 miljoen gulden). Gebouwen werden in brand gestoken en vernield tij dens gevechten tussen studenten en politie. De studenten hielden de uni versiteiten een tijdlang bezet. De universiteiten van Rome, Milaan Trento en Pisa nebben de meeste schade geleden. ZATERDAG Schuttersveld Leidato 11 uur voorin.» 5 uur en 7-10.30 uur nam. Vlletweg 7 Opening tentoonstelling Volkstuinvereniging Roomburg 12 uur nam ZONDAG Schuttersveld Leidato 1-5 en 7-10.30 uur nam. Taveerne Tastevin (Beestenmarkt)j Expositie Rein van der Nat. 7 uur nam. Stadsgehoorzaal Phllippljnse dans groep 8 uur nam. Rijnlands Lyceum (M. H. Trompln, 1) Gem. voor oorspronkelijk christen dom. afd. Oegstgeest. Spr. evang. N. v. d. Brugge 7.30 uur nam. Steenschuur 6 Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste gen. Zondagsschool 10.15 uur voorm., Avondmaal 11.30 uur voorm. DINSDAG Zuiderkerk: Ingebruikneming nieuw orgel. 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zit ting Bouwfonds Ned. Gemeenten 7-8 uur nam. Ch. de Bourbonhof Elektronicaclub „De Detector" 7.30-9.30 uur nam. Pardoeza (Doezzastr.) Politiek tref punt 8.30-12 uur nam. Rijksherbarium (Schelpenkade 6i' Demonstratie vakantievondsten 8 uur nam. BIOSCOPEN Rex: „Terugkeer van de wreker", 14 jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.46, 7 en 9.15 uur. Vrijdag en zaterdag 11.30 uur nachtvooratel- llngen „Liefdesspel", 18 Jr. Lido: „Beach Red", 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio: „Samen uit samen thuis", a.l. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2 30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Camera: „Le endarme de Saint Tropez", a.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Vrij dag en zaterdag 11.30 uur nachtvoor stellingen „The young one". 18 Jr. Luxor: „Ik ben nieuwsgierig-geel", 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: ,Wat deed Je toen et ltcht uitviel?", a.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Wassenaar Astra: donderdag t. m. maandag 8 uur: „'tls'n gekke, ra re dolle, dwaze wereld" (It's a mad, mad, mad, mad world) a.l. Zondag 2.30 uur: „SJors en SJimmie en d« gorilla" a.l. TENTOONSTELLINGEN Galerie 't Duyvenhuys (Rapenburg 94Tentoonstelling Tosca van den Haak en Ab Steenvoorden. Geopend dinsdag t/m zondag 2-9 uur nam. (tot 15 sept.). De Lakenhal: Sculpturen van Davld van de Kop en volumes van Ple- Geraedts Jr. (tm. 15 september). Rijksmuseum voot de geechledenli der Natuurwetenschappen Boerhaave- tentoonstelling i.vjn. 3de eeuwfeest vai zijn geboorte Werkd. 10 uur voorm. 4 Hortus Botanicus: Tentoonstelling over walvissen en walvisvaart. Geopend maandag tm zaterdag 10 uur voorm. 4.30 uur nam.; zondag 1-4.30 uur nam. (tm. 15 september.). Molen „De Valk' Molenmuseum da- geiyks (behalve maandags) 10 uur voorm.- 5 uur nam., 's zondags 1-5 uur nam. Lakenhal: Tentoonstelling „Neges Leidse fotografen". Geopend werkd. 10 uur voorm.- 5 uur nam.: zond. 1-5 uur nam (tot 22 6ept.). Rijksmuseum van Oudheden (Ra penburg 28): Werkd. 10 uur voorm. 5 uur nam.; zond 1-5 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: (Steenstraat 1): dag. 10—6 U.J "•zon dags 1—6 uur nam Rijksmuseum voor de geeohledenii der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur. zond 1-4 uur Rijksmuseum voot Volkenkunde: Tentoonstelling „Vlva Mexico" Werk dagen IC uur voorm.6 uur namj zon- en feestdagen 15 uur aam. (t/m 1 december). Ned.-Legermuseum: Geopend maandag tot en met vrljclag 9 uur voorm. 6 u nam.; zon., en feestdagen 1-5 uur nam Avond- en nachtdienst der apotheken. Geopend voor spoedeisende gevallen i Apotheek Reljst, Steenstr. 35, tel. 20136 Apotheek R. van Breest Smailen- burg te Leiderdorp en Apotheek Voor schoten zijn de gehele week geopend. HAAGS AGENDA WOENSDAG Kon. Schouwburg 20.15 uur Haag se Comedie „Ziehier, een vry man Theater Pepyn 20.30 uur Cabaret Pepijn „Dag en nacht". WEERRAPPORTEN Van hedenmorgen 1 uur o. a Oj S s a i- X «8 3 SU e Ot- Amsterdam zwaar bew. 20 ii 2 De Bilt mist 20 10 2 Deelen mist 21 13 8 Eelde regen 22 14 22 Eindhoven mist 20 10 2 Den Helder zwaar bew. 19 14 0 2 Twente geh. bew. 22 14 4 Vllssingen regenbui 17 14 3 Ypenburg regen 19 13 2 Zuid-Limburg zwaar bew. 22 12 1 Aberdeen mist 17 9 O Barcelona half bew. 18 O Belgrado onbewolkt 26 13 0 Berlijn zwaar bew. 25 16 O Bordeaux licht bew. 21 9 8 Brussel regenbui 19 12 3 Frankfort motregen 22 14 10 Genève regen 20 11 9 Grenoble zwaar bew. 10 3 Helsinki onbewolkt 25 13 0 Innsbruck regen 24 11 0.1 Kopenhagen licht bew. 16 0 Lissabon onbewolkt 25 14 0 Locarno onweer 23 15 80 Londen onbewolkt 20 9 0 Luxemburg mist 19 22 Madrid geh. bew. 9 0 Malaga onbewolkt 33 Mallorca zwaar bew. 30 18 0 Mlinchen regen 24 13 0.3 Nice half bew. 24 16 0 Oslo zwaar bew. 20 17 0 Parijs regen 19 12 17 Rome licht bew. 25 17 0 Stockholm zwaar bew. 22 16 0 Wenen mist 24 14 0 Zurich regen 23 13 25 Athene onbewolkt 21 0

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2