Doebtsek weer naar Moskou AARDE BEEFT NOG JAMIN Zender Wesel ook in Volleybal niet naar Mexico Leiden te ontvangen Groeiende angst in Perzië Tsjechische economische politiek ter sprake Tandarts in Alkmaar helpt alleen nieuwe ziekenfondspatiënten a Juliana 2 20 jaar koningin WEERBERICHT Overwegend droog Laatste n'ouws VLIEGRAMP IN BULGARIJE: 100 DODEN KINDVALL EEN DAG ZWEED Prof. Ota Sik neemt ontslag Kinderen Circa dertig top N.S.-ers op wachtgeld Huishoudshow bokkepootjes (9ucC Qüe, eutvs Opgericht 1 maart I860 WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1968 No. 32578 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ALKMAAR <GPD) „Een af scheid hierbij deel ik u mede, dat ik heden mijn particuliere I i praktijk heb neergelegd. Ik dank u I voor het vertrouwen dat u al die ja- k ren in mij gesteld heeft. Reeds ge- ij/ maakte afspraken vervallen dus. NI Van nu af aan ga ik me geheel 'wijden aan mijn ziekenfondspatiën ten I ten". OP< .U) C? Op 6 septembei a.s. zal het twintig ]aar geleden zijn dat Koningin Juliana als vijfde monarch in de Oranjedynastie werd mgenuldigo in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Een onzei redacteuren schreef naar aanleiding hiervan twee artikelen, waarvan men het eerste kan lezen op pagina 7 van lit nummer De Bilt verwacht van heden- tot i morgenavond jverwegend droog weer met opklaringen, maai in de nacht n en ochtend plaatselijk mist. Weinig j wind. Ongeveei dezelfde temperatu ren als vandaag k (Opgemaakt om 11.40 uur) 5 SEPTEMBER n 1 Zon op: 5.58 uur; onder: 19.18 uur. Maan op: 19.11 uur: onder: 3.35 uur k Hoogwater te Katwijk te 1.54 en 14.22 uur. laaewater te 10.11 en 22.34 uur. k 15 Dl, Tsjechosloiuaken in de rij voor het gebouw van de Zwitserse ambassade in de Oostenrijkse hoofdstad, waar direct een inreis visum en een verblijfsvergunning voor drie maanden wordt ver strekt. Voor de Tsjechosloiuaken wordt het steeds moeilijker hun land te verlaten. In veel gevallen willen de douanebeambten weer speciale uitreisvergunningen zien die vroeger nodig waren maar waarnaar de laatste maanden bijna niet meer gevraagd is. nummei oestaat all 18 pagina "t Dc (tand)arts, die dit schrijft woont in Alkmaar, maar wil beslist niet met name genoemd worden. Liever had hij er helemaal niets over in de krant, want zijn particuliere patiën ten weten het toch allemaal al. Maar omdat ook hij aanvoelt, dat dit toch een bijzondere zaak is, wil hij na veel aandringen verklaren, waar om hij zich nu alleen aan een zie kenfondspraktijk wijdt. Hij draait hiermede nl. de wereld om want meestal stoten tandartsen hun zie kenfondspraktijk af. „Ik wil nog een jaar of tien mee en met een particuliere én een zie kenfondspraktijk kan ik het niet meer aan. Ik ben zelf ook zes jaar gesloten geweest voor ziekenfondspa tiënten, maar deze mensen kunnen nergens meer terecht. Daarom heb ik gezegd: dan ga ik weer open. Maar alleen voor nieuwe inwoners. Beslist geen overschrijvingen van andere tandartsen. De sociale tandheelkunde is altijd mijn hobby geweest en dus maak ik nu van mijn werk mijn hobby. Ik ben een jaar lang bezig geweest een opvolger voor mijn particuliere prak tijk te vinden, maar niemand wil- j de 'm overnemen. Theb de prak tijk zelfs gratis aangeboden. Zonder resultaat. Louter ter bescherming van me zelf heb ik de particuliere praktijk moeten afstoten. Ik maak nu geen enkele afspraak meer. De mensen kunnen uitsluitend op spreekuur ko men. Dat was al zo toen ik nog par ticuliere afspraken had. Liep zo'n spreekuur uit, dan moesten de par ticuliere patiënten wachten tot ik klaar was. Daardoor werd ik gedwon gen me te haasten met gevolg dat ik dus minder aandacht kon besteden aan mijn fondspatiënten. Dat wil ik doodeenvoudig niet" Volgens de tandarts heeft het slui ten van zijn particuliere praktijk voor hem op dit moment belangrijke financiële consequenties, maar hij hoopt later van het ziekenfonds een pensioen te krijgen, afhankelijk van het werk dat hij voor het fonds heeft verricht. Wanneer hij over tien jaar zijn praktijk neerlegt, denkt hij dus de vruchten te plukken van zun hedendaagse ziekenfondswerk SOFIA (AFP» Volgens niet-offi- ciële m Sofia intvangei» berichten is gisteravond een vliegtuig mei onge- veei honderd toeristen uit Oost- Duitsiand nabu Burgas een Bulgaar se stad aan -li Zwart» Zee, neerge stort. Hoewel »tei net lot van de in* zittenden officieel niet» bekend is. zouden allen «d hel leven zijn geko- j men Het toestel zou een Iljoesjin 18 zijn die de Bulgaarse maatschappij Bulair had gehuurd. DEN HAAG (AN'P) Het bestuur van het Nederlands Olympisch Co mité heeft het verzoek van de Ne derlandse Volleybalbond (NeVoBo) alsnog een volleybalploeg naar de Olympische Spelen van Mexico-Stad te sturen, afgewezen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM (GPD) Op 9 ok tober wordt de Feijenoorder Kindvall weer één dag Zweed. Dan speelt hij met het Zweedse elftal tegen Noor wegen. in de voorronde voor de we reldkampioenschappen. Guus Brox manager van Feijenoord wist het nog niet. maar had geen bezwaar. PRAAG (DPA, Reuter, AP) Sowjetrussische en Tsjecho- slowaakse leiders zullen vermoedelijk nog deze week een nieu we topconferentie in Moskou houden, aldus goedgeïnformeerde kringen in de Tsjechische hoofdstad. Van Tsjechische zijde zou den president Swoboda, partijleider Doebtsek, premier Tsernik en Kamervoorzitter Smrkowski aan dit overleg deelnemen. Over het doel van deze besprekingen lopen de meningen uit een; sommigen vermoeden, dat de Kremlin-leiders hun onte vredenheid zouden willen uiten over de ontwikkeling in Tsje- cho-Slowakije, anderen zijn van mening, dat het om economi sche besprekingen gaat. In het laatste geval zou gesproken wor den over een lening voor modernisering van de Tsjechische in dustrie, compensatie voor de schade door de invasie en de toe komstige handelspolitiek van Praag. Moskou is tegenstander van tweezijdige handelsbetrekkingen van Praag met Roemenië en Joego-Slavië. soort erewacht, die door een aantal jongelui werd gehouden bij het Wen- ceslaus-monument waar op de dag van het binnentrekken van de troe pen een jongen van 14 jaar werd ge dood. Deze bijeenkomsten zijn gisté- ren verboden. De anti-Russische leu zen en aanplakbiljetten zijn nu vrij wel overal verdwenen. Vijf Tsjechoslowaakse geleerden, die in Tokio aan wetenschappelijke congressen hadden deelgenomen, hebben in de Verenigde Staten poli tiek asiel gekregen. Zij zijn eind vo rige maand naar de V.S. vertrokken, voordat hun visa afliepen. Drie van hen waren verbonden aan het Insti tuut voor biologie en experimentele genetica in Praag. President Swoboda heeft vice-pre mier prof. dr. Ota Sik op eigen ver- f zoek van zijn functies ontheven. Prof. I Sik is de man achter de vrijere eco nomische politiek van Tsjecho-Slowa kije, inclusief nauwere banden met het Westen. De economische plannen van Sik, die sinds de invasie in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado vertoeft, zijn de Sowjet-Unie altijd een doorn in het vlees geweest. Hij zou dan ook op de Russische lijst hebben gestaan van personen, die het Kremlin niet in een leidende positie In Praag wilde zien. Sik was ook een der stuwende krachten achter de be weging, die in januari j.l. een einde maakte aan het bewind van de toenmalige partijleider Nowotni. Het Russische regeringsblad Izwes- tia heeft gisteren een felle aanval ge daan op de Tsjechoslowaakse minis ter van Buitenlandse Zaken Hajek, die ervan wordt beschuldigd, ge poogd te hebben de buitenlandse po litiek van zijn land te wijzigen door toenadering te zoeken tot het Westen en in het bijzonder tot de bondsrepu bliek. Voorts wordt hem verweten, gestreefd te hebben naar hervatting van de diplomatieke betrekkingen met Israël. Volgens de Izwestia heeft Hajek onder de nazi-bezetting „on derdanige brieven aan de Gestapo gestuurd om zijn huid te redden". „Nu is de minister een bondgenoot van de zwarte krachten van de reac tie en de contrarevolutie". Volgens de Izwestia spant Hajek samen met de „rechtse revisionist" Sik, die zich evenals hij, tijdens de invasie met vakantie in Joego-Slavië bevond. Hjj wordt er voorts van beschuldigd in de Verenigde Naties een voor de Sowjet-Unie lasterlijke rede te heb ben uitgesproken. De Izwestia ver meldt niet, dat Hajek in deze rede de Russische invasie van Tsjecho- Slowaklje had veroordeeld Intussen zijn drie andere Tsjecho slowaakse minister die zich tijdens de Oosteuropese inval in Joego-Sla vië bevonden de plan-minister Wla- sak, Gasparik, die behalve kabinets lid ook voorzitter van de commissie van toezicht van de communistische partij is en de minister van Openba re werken. Trokan - naar Praag te ruggekeerd. Intussen zijn de laatste resten van het openlijke protest van de Tsjechi sche bevolking tegen de bezetting on der druk van een Russisch ultima tum verdwenen. Het betrof hier een LEIDEN De zender Wesel, heden ook Engeland ontvangen, die van 20 september af het Maar de kwaliteit van het beeld tweede programma van de Duit- blijft afhankelijk van het weer. se Rundfunk zal uitzenden, vorige week voor de eerste maal In de lucht gekomen. De proef- uitzendingen hebben duidelijk bewezen, dat deze Duitse zender (onder bepaalde voorwaarden) zeer goed in Leiden en omgeving is te ontvangen. „Büderich (Wesel», Kanal 35, Versuchsbetrieb". Deze sobere mededeling, voorlopig zonder ge luid, hebben wij gisteravond duidelijk kunnen lezen bij de heer F. G. M. Kleinhans thuis in Leiden-zuidwest. Hij heeft een speciale antenne met ver sterker op het dak. maar hij liet ons zien. dat het beeld ook met een eenvoudige breedband-an tenne van nog geen vijftien gulden was te ontvangen, al was er dan wat meer „sneeuw" op het scherm. De heer Kleinhans die elektronica niet alleen als be roep (aan de Leidse universiteit) maar ook als hobby heeft, ver telde ons, dat men in Wesel met opzet het beeld in zeer vage con trasten heeft gehouden, omdat men anders bij het meten van het zenderbereik wordt gehin derd door de lichtverschillen. De ontvangst zal dus nog aanzien lijk beter worden als men met normale beelden gaat werken. De heer Kleinhans kan met. zijn speciale antenne ook de an dere Duitse zenders en bij gun stige atmosferische omstandig- Hij neemt aan, dat daarin ook de reden ligt, dat woning bouwverenigingen er niet toe over gaan centrale antennes voor ontvangst van Duitse en andere buitenlandse zenders ge schikt te maken. Zij kunnen na melijk alleen een absoluut goede ontvangst garanderen binnen het verzorgingsgebied van een bepaalde zender. En hoewel de zender in Wesel hoger en ster ker is dan de andere Duitse zen ders, officieel reikt ook zij niet tot Leiden en omgeving. Er zul len dus dagen blijven, dat het beeld war besneeuwd op het scherm komt. Dan zou het bij de woningbouwvereniging klach ten regenen. Maar voor wie niet op een centrale antenne is aangewezen: na 20 september kunt u na eni ge voorzieningen op Duitsland 2 de „Dubbelspion" blijven volgen, die zoals gemeld door de NTS van de Nederlandse scher men wordt gebannen. (Het Is heel goed mogelijk, dat personen in Leiden en di recte omgeving, die een eigen antenne hebben voor het tweede net voor UHF kanaal 27, Lopik 2 nu reeds zender Wesel kunnen ontvangen. Im mers, deze antennes staan ge richt op Lopik. En wanneer men de lijn LeidenLopik door trekt. komt men dichtbij Wesel terecht (Van onze speciale verslaggever A. Stol) MASJAD (GPD) Na de twee zware aardbevingen van het afgelopen weekeinde zijn in het rampgebied van noordoost- Perzië tot nu toe nog vijftig lichtere schokken gevoeld. Slechts enkele uren na onze aankomst in het dorre, verlaten rampge bied, voelden wij de aarde reeds twee keer onder onze voeten beven. Omdat er niet veel meer te verwoesten viel bleef de schade beperkt. Een enkele nog overeind staande muur stortte in onder een rook van stof in de blakerende zon. De panische angst onder de bevol king neemt echter toe. Niemand weet wanneer de aarde eindelijk tot rust zal komen Zijn de schokken van gisteren in Russisch-Armenië en in noordwest-Turkije de voorboden van heftiger bevingen of vormen zij het einde van een reeks die in Perzië be gon? Reddingsploegen hebben honderden zwervende kinderen aangetroffen, die in paniek de door de aardbeving ver- I woeste dorpen waren ontvlucht. Som mige van de hinderen waren onder de puinhopen vandaan gekropen. waar- In zijn hun ouders hadden zien om komen. Zij dwaalden met verstarde blik rond en schreeuwden van angst wanneer men ze riep of wilde bena deren. Over het aantal doden ki Perzië lopen de schattingen nog steeds sterk uiteen. Volgens de „Rode Leeuw" (het Perzische Rode Kruis) ligt het aan tal nog steeds in de buurt van de dertien- a vijftienduizend en de hulporganisatie, die alleen afgaat op de gevonden lijken, acht de schat tingen van twintigduizend, welke door de internationale persbureaus worden gegeven, nog te hoog. Pas wanneer de „Rode Leeuw" ook de vermisten mee gaat tellen, zal blijken of het dodencijfer inderdaad in de buurt van de twintigduizend komt. (Vervolg pagina 2) ADVERTENTIE UTRECHT (ANP» Ongeveer 30 j topfunctionarissen van de Neder landse Spoorwegen hebben een dooi de directie aangeboden vrijwillige wachtgeldregeling geaccepteerd. Zij zullen vóór 1 maart 1969 het bedrijf verlaten. De regeling werd aangebo den aan 69 boven 59-jarige topfunc tionarissen. De spoorwegdirectie be sloot hiertoe in haar streven naar personeelsinkrimping. In juli werd j het aanbod gedaan en op 1 septem ber is de aanmeldingstermijn geslo- I ten. Tor de groep van dertig behoren drie afdelingschefs. De vrijwillige wachtgeldregeling be tekent. dat de betrokkenen geduren de drie maanden hun volle salaris ontvangen, daarna negen maanden 90 procent, vier jaren 80 procent en vervolgens 70 procent van het laatst verdiende salaris. Dit inkomen is welvaartvast. ADVERTENTIE anders dan ander* HHilhèH.-H'IlE zie pagina 4 ADVERTENTIE morgen voordeel 250 gram van 109 voor 95 niet duur we/ heerlijk Het personeel van Martin's wit-rode schilderwerk van haar vluchten naar Biafra gaan ma- Air charter legde vanmorgen op I aan het Rode Kruis verkochte i ken. Schiphol de laatste hand aan het DC-7. Het toestel zal voedsel- I KUKLV AAKM'RAA'l 17 PELIKAANSTRAAT 25 Uit het Leidsch Dagblad van 2 September 1868: Z.M. heeft aan P. Hille- naar te Ley den, vergunning verleend tot het dragen van het hem als zouaaf in dienst van Zijne Heiligheid den Paus toegekende -ilveren kruis „Fidei et Virtuti". Een bewoner der Hooi gracht vraagt of de oude bruggenophaalster aan de Bakkersteeg's brug, niet door een ander persoon kan ver vangen worden. Zijns ins- ziens is de behandeling der brug voor die vrouw te zwaar, en daar de brug meestal lan ger open blijft dan nodig is. ontstaat daar dikwijls een groote opstopping.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1