rootse viering in Lisse an „Trou moet blijcken" Opening van het seizoen van De Haagsche Comedie iri Krebbers in feestend Hengelo geëerd nieuw... >n senoritas zonder flauwe kul. gewoon tabak. 100% tabak, de Hofnoritas. van Hofnar, mild, zuivere tabakken, trekt licht, smaakt uitstekend, onthoud die naam: -ff-upioritció „Ziellier een vrij man" van Tom Stoppard JULIANAPROFIEL IN ARNHEM IS NAUWELIJKS ZICHTBAAR :henking van10.000 en- lij 70-jarig jubileum: ilcNlGERIANEN ^VEROVEREN 4BA (BIAFRA) HOFNAR Paul Steenbergen in tragi-comedie kunst Probleem in Arnhem Comes-congres in Lausanne afgelast Wim Burkink naar V.S. en Suriname NDAG 2 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 ADVERTENTIE RÜfc ;erdagmiddag werden de activiteiten rond de viering van verfO-jarig bestaan van de Harmonie „Trou moet blijcken" Men met een feestelijke viering in Kasteel Keukenhof. Er ^efn zeer veel genodigden. De heer A. J. A. L. Bruggeman d«als voorzitter van het Jubileum-Comité een bijzonder wel- gesttoe aan de gastheer en gastvrouwe, de heer en mevrouw Uari E. graaf van Lynden, waarbij hij er zijn waardering over irak dat het kasteel en de Keukenhoftuin deze middag voor i Tifsluiting van het jubileum beschikbaar werden gesteld. memoreerde dat veel werk is Dir om dit Jubileum „tot een by re mijlpaal" te maken. De leden Un hier ook zeer actief in bezig 3 s«st. terwijl de medewerking van Isser middenstand voorbeeldig aemen ia. Gememoreerd mag e Gemeente Lisse een royale lie toekende voor dit jubileum. itles hebben echter naast ve- %Ntaanciële steun ook het profijt ^verd, dat de harmonie thans 60 werkende leden heeft. Hier- w lijkt, dat interesse aanwezig is J de muziek, hetgeen te waarde- alt. Spreker bracht tenslotte een C uit op de jubilerende vereni- met haar bestuur en dirigent. [Aflgens sprak de voorzitter Ivde landelijke Algemene Verer.l- van Muziekverenigingen die een verheugend feit noemde. erdVn vereniging als deze, ondanks moeilijkheden in het verleden fcteeds bestaat. Daaruit blijkt .uidelijk dat Trouw moet blij- Hij hoopte, dat de vereniging H| toekomst gesteund mag blijven ^^rouw van de leden. mat nog de heer Renssen. uit «rdam. het woord had gevoerd ins de Muziekvereniging „Tave- Uit Amsterdam, (waarin de te- oordige voorzitter van „Trou blijcken" Jaren meegespeeld en er op te hebben gewezen .iet uiterst moeilijk is om een 1 liging goed op peil te houden. j.Q^het moment aangebroken, dat ■■jubileumbedrag werd aangebo- aaf van Lynden achtte het een voorrecht om de jubilerende »RT HARCOURT (Reuter, AFP) a harde gevechten zijn de fede- Nigeriaanse troepen Aba, het iurscentrum van Biafra, binnen- kt, zo is gisteren van militaire in Port Harcourt meegedeeld. 7 ft is nog niet bekend of Aba he- *al veroverd is. Zaterdag had de spondent van Reuter gemeld, Biafraanse troepen de stad nog Is in handen hadden. De burger- tking is echter gevlucht, federale hoofdkwartier in Port )x>urt maakte voorts bekend dat rale troepen Owerri, een plaats km. ten noorden van Port Har- t, tot op oirca 15 km. zijn gena- en iadMfens de Biafraanse autoriteiten bij een bombardement door een vaiTiaans vliegtuig zestig personen od en meer dan honderd gewond, bombardement werd uitgevoerd eliien druk marktplein in een Bia- os dorp. De slachtoffers waren niaamelijk vrouwen en kinderen, vlinder Nigeriaans vliegtuig heeft rdag Aba gebombardeerd Hier- Perden zeven personen gedood, t *rs werden 22 personen gedood i V een bombardement op een zie- huis. aldus deze berichten uit Bia- Dse bron. vereniging hier te mogen ontvangen, het moment was aangebroken waar- Er kwam een zekere spanning toen Tijdens de overhandiging van het jubileumgeschenk. Links de alg. secr. van de Alg. Muziekbond, de heer Mar schel, rechts de heer Kom-pier. voorzitter van „Trou moet blijcken". (Foto LD/Holvast) op hy het jubileumgeschenk ging aanbieden. Graaf van Lynden deelde mee. dat aan gelden inclusief de lotenverkoop een bedrag van f 10.000 büeengebracht was. Het was hem een eer dit bedrag nu aan de voorzit ter van „Trou moet blijcken" ter hand te stellen. De heer W. Kompier, voorzitter van „Trou moet blijcken", zei dat Lisse hiermee een bijzondere daad heeft verricht en bracht dank aan HENGELO (ANP) De violist Herman Krebbers heeft za terdagavond in zijn geboorteplaats Hengelo tijdens een concert in het stadhuis, de Gouden Erepenning van de stad gekregen. Krebbers, die met het Overijssels Philharmonisch Orkest het vioolconcert van Beethoven vertolkte, kreeg de penning op de openingsdag van de feestweek „Hengelo honderd jaar metaal stad". allen die hieraan hebben meege werkt. In het bijzonder bracht hy dank aan het jubileum-comité in het voeren van deze groots opgezet te actie. Wij hadden een impuls hard nodig. Deze gift geeft weer nieuwe moed. We hebben nu weer 60 wer kende leden en met leerlingen mee geteld zelfs 80 leden. Vele moeilyk- heden werden beleefd, maar we zijn door 't dieptepunt heen. Wij danken de zusterverenigingen voor hun hulp en hopen blijvend op aller medele ven te mogen blijven rekenen. De nieuwe uniformen zijn reeds besteld. We gaan ons meer toeleggen op show. Als ideaal voor Lisse zou de heer Kompier willen zien één grote muziekvereniging met drie onderde len: een harmonie, een blaasband en een drumband. Dze drie elementen door één vereniging beheerd. Dat is het ideaal waaraan ik als voorzitter van „Trou moet Blyckeo" gaarne wil meewerken Nadat vrijdagavond reeds de trek king van de overige 99 prijzen was verricht, werd de trekking van 't lot voor de hoofdprijs, 'n bedrag van f 5500 voor een luxe auto naai- keuze, voor een luxe auto naar keuze, ver richt door Gravin van Lynden, het geen met geweerschoten gepaard ging, waarbij de salvo's door de bos sen van Keukenhof klonken. Zij maakte per luidspreker aan alle be langstellenden in en buiten het Kas teel bekend, dat de hoofdprijs was gevallen op het lot serie M 199. De heer Bontje, Parklaan 130, Sassen- heim, bleek de gelukkige te zyn wel ke telefonisch hiervan op de hoogte werd gesteld. Het feest werd besloten met de monstraties van de Drumband uit Leiden en een show van de Ponyclub „Poeleway" uit Lisse, welke demon straties met grote belangstelling ge volgd werden. Zaterdagavond had ter algehele af sluiting van het jubileum een grote Taptoe plaats op het Hobaho-par- keerterrein, waarvoor grote belang stelling aan de dag werd gelegd. Met dit geslaagde taptoe Ie de „Taptoe Lisse" voor de toekomst als een be- boortebelevenis gevierd. Het ligt in de bedoeling om voortaan ieder jaar een „Taptoe Lisse" te gaan houden. „Trou moet biycken" mag met gro te dankbaarheid op dese jubileum viering terugzien! 10 stuks f 2r De feestweek is georganiseerd ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de machinefabriek Stork. Fabriek en stad vieren het feest sa men. In het stadhuis was zaterdag de officiële opening in aanwezigheid i van vele gasten. Vandaag komen mi- nister Luns. de ambassadeurs van Indonesië. Japan en de Filippijnen, i alsmede de diplomatieke vertegen woordigers van een zevental andere landen naar Hengelo. Zij zullen in het. bijzonder een overdekte inter nationale markt bekijken. Donderdag zal Prins Bernhard een bezoek aan Hengelo brengen, vrijdag zal minis ter De Block van Economische Za ken een rede houoen. Gedurende de feestweek is de stad versierd en verlicht, er zijn tentoon stellingen, optochten, taptoes en wedstrijden, en tot slot zal de ma chinefabriek de stad zaterdag een vuurwerk aanbieden „zoals Neder land zelden heeft beleefd". Op één avond (vrijdagavond) zal de machinefabriek 12.000 gasten een groot feest aanbieden, waarvoor op liet fabrieksterrein grote tenten zijn geplaatst. Y In tegenstelling tot haar gewoonte is „De Haagsche Comedie" dit keer haar seizoen niet begonnen met een luchtige zomer- comedie, maar met een stuk, dat hoezeer het vaak ook de lach lust opwekt, eigenlijk een schrijnend menselijk tekort (of te veel!) te zien geeft. HERMAN KREBBERS Van de Engelse «van afkomst Tsje- choslowaakse) auteur Tom Stop pard vertoonde het Haagse gezel schap in het begin van het jaar het stuk „Rosemcrantz en Guildenstern zyn dood". Het tweede werk van deze schrijver, „Enter a free man", werd oorspronkelijk geschreven onder de titel ,A walk on the water", maar later belangrijk herzien en in zijn tegenwoordige vorm in januari van dit jaar te Londen voor het eerst ver toond. Kond een „uitvinder" „Ziellier- een vrij mail", zoals de ti tel in het Nederlands luidt, zyn de woorden waarmee de, vermeende uitvinder George Riley zyn stam- ARNHEM (GPD) B. en W. van Arnhem en de beeldhou wer Johan van Zweden zitten met een probleem. Een voor de nieuwe raadzaal vervaardigd relief, voorstellend een proviel van Koningin Juliana, komt in deze vrij donkere ruimte niet goed uit de verf. Het college en de heer van Zweden gaan de laatste tijd na of- en in hoeverre het vage profiel straks goed zichtbaar kan worden. Het reliëf is gemaakt in een wit marmeren plaat van 105 bij 90 cen timeter. Het bestaat uitsluitend uit streepjes. Volgens de heer Van Zwe den is getracht er geen doodgewoon reliëf van te maken, maar een uit zonderlijk werkstuk. Dat is het inderdaad geworden. Het profiel is nauwelyks te zien. Vandaar dat de laatste dagen steeds met schijnwerpers is gewerkt om het profiel toch nog zichtbaar te ma ken. Begin volgende week zal het college van B. en W. zich opnieuw met de kunstenaar van Zweden be raden welke mogelijkheden er zijn om het profiel nog zichtbaar te ma ken. Het is overigens wel kort dag, want het werkstuk moet voor 12 sep tember uit de verf zijn gekomen, want op die dag opent minister Beernink het nieuwe Arnhemse stad huis. kroeg binnenkomt, nadat hy voor de zoveelste maal besloten heeft vrouw en dochter te verlaten, omdat deze zyn genialiteit niet begrypen en er kennen. Maar ook in het stamcafé is al dadelijk duidelijk, dat de enige in wiens ogen George Riley als uitvinder aanvaard wordt, hijzelf is. Niemand gelooft in hem; men laat hem praten en dochter Linda, die voor het gezin het brood verdient, zegt in een later stadium over haar vader: „Het enige wat hy ooit uitgevonden heeft, is om een baan tehebben zonder iets te verdienen". Versohillende van Riley's uitvin dingen worden uitvoerig uit de doe ken gedaan, in het byzonder die van een enveloppe, die je twee keer kunt gebruiken; maar waarbij de grote man er niet aan gedacht had, dat een enveloppe door de ontvanger meestal wordt opengescheurd. „Ge loof je, dat er altyd iets verkeerds was met alles wat ik maakte?", vraagt hy aan het eind verslagen aan zyn vrouw. Schilderachtig Op bekwame en schilderachtige wijze heeft Stoppard in zijn „come die" in twee bedrijven deze waarde loze. van waandenkbeelden vervulde man neergezet. Niet alleen de andere figuren in het stuk maar ook de toe schouwers hebben met hem 'te doen. Terwijl hij door zijn metgezellen in het café helemaal niet serieus ge nomen wordt, trachten vrouw en dochter hem nog altijd weer voor zich. en hemzelf te sauveren. Een goede vondst was. dat men op het to neel. in elkaar overgaand, links de huiskamer thuis, rechts het café zag. waardoor de twee kanten in het le ven van Riley als het ware met el kaar verbonden bleven. Geen comedie eigenlijk, ondanks alle belachelijkheden van de man, maar een tragi-comedie! Wy zouden ons kunnen voorstellen, dat een regisseur deze tragische kant van de hoofdfiguur sterker naar vo ren kon hebben gebracht dan Erie van Ingen dat in de Haagse verto ning heeft gedaan. Maar elke regis seur zou te kampen hebben met het probleem, dat de rol van de uitvin der de enige werkelijk grote rol in het stuk is en dat daarin dus een groot acteur zal optreden, die zijn eigen visies en gewoonten meebrengt. Het hoeft haast niet te worden ge zegd, dat deze rol een kolfje naar de hand van Paul Steenbergen was. Men kent dit soort figuren van hem; men sen die niet geheel au serieux geno men kunnen worden: die een spel letje spelen. Met kostelyke trekjes bracht hy hier deze man, die nooit lets deed, altyd maar kletst en in zyn onbespiede uren „Bruintje Beer" leest, naar voren. Maar Steenbergen hield het naar onze smaak wel te uit drukkelijk in het luchtige; speelde de man ook meer als een „heer" dan de situatie zou doen "veronderstellen. staat zal zijn. „Ziehier een vrjj i was beslist bet by wonen waard. Spanning pas in tweede bedrijf Kwam het daardoor dat het stuk J eigenlijk pas in het tweede bedryf, in de scène tussen moeder en dochter, zonder de vader, een duidelijke span ning wekte? Natuuriyk, hier was het aandeel van Ida Wasserman, in haar zoveelste rol van geslagen vrouw, groot. Maar men vroeg zich ook af, of daar de regisseur niet meer de vrye hand had gehad. Anne-Marie Heyligers, onbevangen en blijmoedig, had de rol van de dochter Linda, die in sommige opzichten een aardje j naar haar vaertje bleek te hebben, maar toch het gezin met werken gaande hield. De overige rollen wa ren in handen van resp. Eric van In- gen als de gokker Harry, die de uit vinder op onbarmhartige wijze in diens grootheid deed geloven: Kees Coolen als een goeiige matroos; Guus Verstraete, nieuw bij het gezel schap. als de barman Carmen, die mimisch voortdurend tot de sfeer by- droeg; Jan Grefe als een hulpeloze cafébezoeker en Anne-Wil Blankers als een liefje, dat Riley in zyn waan zinnigheden tegemoetkwam Men mag niet belangstelling af wachten. waartoe de thans ruim der- I tigjarige Stoppard nog verder in AMSTERDAM (ANP) Naar «N algemeen secretaris van de Europese Schrijversvereniging (Comes), de j heer Giancaro Vigorelli heeft mee gedeeld zal het Comes-congres dat van 17 september in Lausanne zou worden gehouden niet doorgaan in verband met de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. „Het thema „De positie van de schrijvers ten aanzien van de huidi ge crises in Europa", dat op het con gres door meer dan 100 auteurs zou zyn besproken, krijgt helaas door de gebeurtenissen van de jongte tijd een bijzondere betekenis, doet een beroep op et. verantwoordelyksheidgevoel van elke schrijver en eist van hem het kiezen van een positie", aldus een communique. Het bestuur van de Comes zal zo spoedig mogelijk bijeengeroepen wor den om verdere besluiten te nemen. Voorzitter Giuseppe Ungaretti en 1 algem. secretaris G. Vigorelli be tui- I gen inmiddels de schrijvers van Tsjecho-Slowakye die voor alle schrijvers van Europa door hun weergaloze houding tot 6ymbool van vrijheid en menselijke waardigheid zyn geworden, hun onverdeelde be wondering". AMSTERDAM (ANP) Hiertoe I in staat gesteld mede door een to neel-reisbeurs van het ministerie van Kunsten, zal Wim Burkunk de directeur en artistiek leider van het Amsterdams Vestzaktheater op 30 september vertrekken voor een studiereis van plm. 8 maanden door Canada en de V.S. Wim Bur kunk zal in Amerika in het byzon der een studie maken van het jeugd- en kindertoneel. Tevens zal hij een aantal lezingen aan verschillende universiteiten houden. In het voorjaar zal deze reis wor den afgesloten met een toernee door Suriname en de Ned. Antillen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13