Nederlands in Frans-Vlaanderen C&A bouwt nieuw atelier Na drie eeuwen leeft onze taal nog in de noordwest-hoek van Frankrijk Lage prijzen voor bloemen Aan Hoorneslaan in Katwijk Meisje (11) redt kleuter PAOTNA lOMCH DAGBLAD ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1968 HIJSSEL (GPD) Wie in Breskens voet aan wal zet, doet dat in Vlaanderen, ir. 7eeuwsch-Vlaanderen, deel van het Ko ninkrijk der Nederlanden. "Wie de moeite neemt een goede 100 km door te rijden via Belgisch Vlaanderen, komt nog binnen de twee uur in „Les Flandres", in Frans-Vlaanderen, deel van de Republique Francaise. Men vindt er Rijssel (of Lille), een be langrijke industriële agglomeratie in het departement Du Nord. En westwaarts ligt de havenstad Duinkerken, met daar tus senin de landelijke westhoek. In het Noordfranse industriebekken verlangt men een goede voortzetting van de verbinding met het noorden. Ook daar wordt gedacht aan een vaste oeververbinding over de Wester- schelde. Frans-Vlaanderen zal dan nog dichter bij de Neder landen komen, de Nederlanden, waarvan het 300 jaar geleden werd losgemaakt. In eigen taal „Bij de ontwikkeling van de grote polen Rijssel en Duinkerken en de •«menwerking van deze gebieden met havens aan de Noordzee en het Sloe zie ik het Nederlands straks meer waarde krijgen dan Spaans," meent de heer Demedts, direc teur van de Gewestelijke Omroep West-Vlaanderen in Kortrijk. „Ook de toeristische ontsluiting zal dit pro ces kunnen bespoed'-;en. Men ziet nu al in Belgische kranten adverten- Geen politiek Na de oorlog, 1948. ontstond het Co mité voor Frans-Vlaanderen uit een initiatief van de Belgische Vlamin gen André Demedts en Luc Vefbeke. Het Comité, dat zijn wieg vond in de Waregemse Frans-Vlaamse cultuur- dagen heeft zich inmiddels door een vrij groot aantal medewerkers uit Nederland en Vlaanderen weten te omringen. Zonder zich op politiek ter rein te begeven, ijvert het voor be scherming en herleving van de Ne- tles in het Nederlands van Franse I derlandse cultuur in Noord-Frankrijk, supermarkets uit Frans-Vlaanderen, j Het comité geniet de steun van de die luiden: „Koopt bü ons. wordt Belgische en Nederlandse overheid in uw eigen taal bediend". en wordt door de Franse regering al- Wèl meent de heer Demedts dat de thans niet tegengewerkt bij het orga- wederopleving van het Nederlands in Frans-Vlaanderen zal moeten ge schieden met steun van België en Nederland. „Kijk naar Brussel hoe zeer onze taal kan worden bedreigd. We hebben in Frans-Vlaanderen nog maar één generatie de tijd". Bergafwaarts In het noordwesten van Frankrijk wordt heden ten dage nog door onge veer 150.000 mensen van Franse na tionaliteit Nederlands gesproken. Maar deze groep Vlamingen want dat zyn zij woont in de westhoek, het gebied dat gelegen is tussen de Frans-Belgische grens, de Noordzee, en de riviertjes A en Leie. Men vindt er stadjes met typisch-Nederlandse namen als Steenvoorde, Hazebroek, Kassei, Hondschote, Sint-Winoksber- gen, namen die zelfs nu nog niet ver franst zijn, ook al werd het gebied ruim drie eeuwen geleden na de door Richelieu geleide veroveringsoorlo gen tegen Spanje by Frankrijk inge lijfd. Het verdrag van de Pyreneeën van. 1659 bracht een groot deel van de zuidelijke Nederlanden voorgoed onder Frans bewind. Tot 1685 voerde Frankrijk er een soepel beleid. In het verdrag werden de rechten van de eigen taal gerespecteerd. Later is het met die rechten steeds meer bergaf waarts gegaan. Zelfs de Franse re volutie bracht, ondanks de prediking van vrijheid en gelijkheid geen her stel van die rechten. Het tegendeel was eerder het geval. Het beleid werd Franser dan ooit te voren. Goed bewaard Een groot deel van het gebied werd uiterlijk Frans. De Nederlandse taal die vroeger aan de rivier de Somme haar uiterste grens had, verdween in plaatsen als Ryssel (Lille), Atrecht Arras), Valencijn (Valenciennes), Bonen (Boulogne). Maar in de west hoek bleef zij tot op vandaag, zij het in dialectische vorm, al ligt die soms dichter bij het hedendaagse noord- Nederlahds dan sommige Vlaamse dialecten in België. In de Franse westhoek, met ongeveer 200.000 inwo ners in totaal, liggen 68 Nederlands talige, 40 tweetalige en elf geheel Franstalige dorpen en steden, meest kleine centrumplaatsen in een lande lijke streek. De westhoek ligt als het ware vastgeklemd tussen het Rijssel- se industriebekken en het industrie gebied van Duinkerken. Deze wat ge- isoleerde ligging en de vry statische agrarische positie zyn er de oorzaak van dat het Nederlands er vry goed bewaard is gebleven. niseren van taalcursussen in Frank rijk, waar Nederlands taalonder richt alleen nog maar toegestaan is aan de universiteiten van Rijssel en het college van Haze broek. Willen de Frans-Vlamingen hun taal zelf ver- der in stand houden, dan mag dat te genwoordig weer. Maar dan alleen door middel van niet door de Franse staat betaald onderwijs. Frankrijk Is nog niet zover dat het de culturele akkoorden met België en Nederland zo ruim opvat dat als tegenprestatie voor het vele Frans, dat op Belgische en Nederlandse scholen op staatskosten wordt onder wezen de scholen >n Frans-Vlaan deren ook Nederlands op het lesroos ter mogen zetten. Verroeken hiertoe van Belgische en Nederlandse «ijde zijn tot nu toe alleen maar in over weging genomen.Het Prins Bern- hardfonds heeft het Comité voor Frans-Vlaanderen gelden ter beschik king gesteld voor Nederlands onder wijs in noord-Frankrijk, op vrijwilli ge basis. Belangrijk In de middeleeuwen en ook later was dat Frans-Vlaanderen-van-nu een belangrijk gebied. Bekende figu ren uit onze geschiedenis kwamen er vandaan: de psalmberijmer Petrus Datheen, de dichter Michiel de Swaen en Watergeuzenadmiraal Blobs van Treslong. Het Rijsselse industriege bied is thans één der belangrijkste, zo niet het belangrijkste industrie areaal van Frankrijk. Duinkerken, een vissers- en kapershavcn, is bezig met zijn moderne havenoutillage en chemische industrie zich een belang rijke positie te veroveren. De stem van Charles de Gaulle oudoom van de huidige president heeft ln de vorige eeuw echter tever geefs geklonken. Zelf uit Rijssel af komstig pleitte hy voor bepaalde rechten voor de Vlaamse bevolking. In Frans-Vlaanderenofficiële naam thans „departement du Nord" ont stond in de vorige eeuw het Comité Flamand de France, het Vlaamse co mité van Frankrijk. Het werd gebo ren als reactie op de wet van 1850, die het onderwys in streektalen na drukkelijk verbood. Door middel van boeken, brochures, bijeenkomsten en andere activiteiten trachtte het comi té de Nederlandse cultuur in noord- Frankrijk te redden. Toen de tweede wereldoorlog uitbrak, staakte het co mité zijn activiteiten. „Leeuw" Er is niets Frans te bespeuren aan Jozef Deleu. ook al is hy dan een zoon van een Rijsselaar. Zelfs zijn naam is niet Frans, maar oud- Nederlands voor De Leeuw. Zijn spraak is de taal van een intellec tueel uit Breda of Hulst, met zo nu en dan een zachte g. Toch behoeft Jozef Deleu maar even uit het raam van zyn werkkamer in „Huize Oran je" te kijken en hy kijkt Frankrijk in. Het land van Marianne en Charles de Gaulle is door een strook akkerland van nauwelijks vijfhonderd meter van hem verwijderd. Het Belgische plaatsje Rekken, waar Deleu woont, ligt precies op de grens met "Frank rijk. Die blik op Frankryk noord-Frankrijk bezit Jozef Deleu in meer dan één opzicht. De 31-jarige auteur en leraar Ne derlands aan het college van Menen in West-Vlaanderen is hoofdredac teur van „Ons Erfdeel", algemeen Nederlands cultureel maandschrift, dat de culturele integratie in het Ne derlandse taalgebied wil bevorderen en wil ijveren voor het behoud van de Nederlandse cultuur in Frans- Vlaanderen. Nederlander wil Deleu zijn. Maar dat wil niet zeggen, dat hij er behoefte aan heeft zyn Belgi sche nationaliteit op te geven. Het Nederlandschap dat Deleu aanhangt, heeft „slechts" taalkundige en cul turele betekenis. Nuchter zijn „Wy moeten nuchter zyn en uit gaan van de realiteit. Wij weten, dat de gedachte van een politiek „Groot- Nederland" maar bij een zeer klein aantal mensen in België en Neder land leeft. Extremisten in noord en zuid hebben tijdens de tweede we reldoorlog en al daarvóór de mythe van „Groot-Nederland" naast ande re ideeën aan het volk willen op dringen. Een zaak, die tot misluk ken gedoemd was. Wat wij willen Is uiteraard een zeer nauwe samenwerking: tussen noord en zuid, tussen België en Ne derland, maar dan ln Beneluxrer- band. Daarbij moet gestreefd wor den naar een sterkere cultuurpoli tiek ran onze landen. Wel 44 pet. van de begroting wordt besteed aan propaganda Toor de Franse cultuur in het buitenland. Wat doen België en Nederland aan de bevordering van de gezamenlijke Nederlandse cultuur in het buitenland? Onze lan den zijn wat dat betreft nog nauwe- lijks aan een cultuurpolitiek toe. Ze bedreven die althans niet als in Frankryk." Jozef Deleu ziet een grotere mate van eenheid tussen België en Neder land groeien doordat er op econo misch en verkeerstechnisch gebied een steeds nauwere samenwerking zal moeten ontstaan. De ontwikke ling van het haven- en industriebek ken zuidwest-Nederland, die geza menlijk overleg vraagt, het met el kaar samenwerken van Belgische en Nederlandse grensgemeenten wijst al in die richting. Daarbij zal men steeds meer tot de conclusie komen dat de gezamenlijke taal van beide landen hierbij een groot voordeel en een kostbaar goed is, meent Deleu. „Glad gin Frans" „Ik spreek glad gin Frans." zegt de boer, die voor ons zyn tweespan en ploeg een ogenblik heeft stilgezet, omdat we de weg naar Steenvoorde willen weten. We staan aan de voet van de Kaseelberg, nog altijd op Frans grondgebied, al ligt Kassei dan in het heuvelgebied van de westhoek. Maar de boer, onderdaan van president De Gaulle, spreekt een goed verstaanbaar Nederlands dialect. Er ontstaat een conversatie over het weer en de toestand van de grond. „Er mot'n expels in" zegt de Franse agrariër, en er is alweer geen woord Frans by. Het lijkt veel meer op Zuidbevelands. „Iedereen in de buurt spreekt hier Vlaams," zegt hij en hij vertelt trots: „Ik ben wel eens in Holland geweest. Als ze maar langzaam spreken, kunnen wy van deze kant ze verstaan." De man heeft toen kennelijk een ontdekking gedaan. Geen wonder, want min of meer officiële Fransen willen nogal eens beweren dat het Vlaams van de Frans Vlamingen een „patois" is dat nergens op trekt. De ontwikkeling van het moderne vervoer brengt de mensen uit de Frans-Vlaamse streken vaker in contact met hun taalgenoten uit België en Nederland dan vroeger het geval was. Ze weten nu dus beter. Over de Kasselberg ryden we naar Steenvoorde, door een golvend land schap, dat wel wat van ons Limburg weg heeft. Daar treffen we ln „Ons Huisje" Josef Till*:, ex-vertegen woordiger van een zuivelfabriek en met zijn 74 jaren thans leraar Ne derlands van het Qomité voor Frans- Vlaanderen. Steenvoorde ademt de zelfde sfeer als de dorpen en stadjes in Belgisch West-Vlaanderen: een groot martkplein met een muziek tent in het midden. De slager en bakker heten er volgens hun winkel ruit Vermeulen de Smet en Vander- linde, maar ze hebben als bedrijf een ..charcuterie" en een „boulan- gerie." Tweetalig Vyf jaar geleden is de heer Tillie met zijn lessen begonnen op ver zoek van de burgemeester, die toe nemende belangstelling van zijn Steenvoordenaren voor het officiële Nederlands constateerde. ..Ik ben eerst Fransman en dan Vlaming." verklaart de heer Tillie. „Frankrijk is het schoonste rijk van Europa. Ik ben trots zo wel op 't één als op 't ander. Daarom vil ik zowel het Frans als het Nederlands dat ze hier vroeger „de taal van de koeien- wachters" noemden spreken. En er zijn er hier meer, die er zo over denken. Maar als je een volksstem ming onder onze mensen zou houden voor aansluiting bij België of Neder land. zouden daar maar zeer weini gen voor te vinden zijn!" Na dit ernstig betoog zingt hij ons een car navalslied uit de Franse westhoek voor: „Als de grote klokke luudt. de reuze is hier!" In Belle (ofwel Bailleul) krijgen we te doen met het verschijnsel dei passieve tweetaligheid. Men verstaat ons nog wel. maar kan of wil niet in het Nederlands antwoorden. De middenstanders blijken sich nog vrij goed verstaanbaar in Vlaams dialect te kunnen uitdrukken. Burge meester Le Grand van Belle is naar een congres, maar gemeente-secre taris Dupont legt ons uit, dat 25 pet. van de bevolking van zyn stad vol ledig Nederlandstalig is (inclusief de burgemeester), 50 pet. spreekt onze taal niet of zeer gebrekkig, maar verstaat ze wel en 25 pet. meest Import spreekt en verstaat uitslui tend Frans. De kranten in Belle drukken van tijd tot tijd een „Vlaams hoekje" af. Ook Belle gelegen aan de Vlaamse heuvelrug is nog Zuidnederlands van karak ter, met op een kerkje selfs Neder landse teksten. Zeer correct Oostwaarts van Bailleul, «ven over de Leie, komt men in het ge bied van Lille, di. Ryssel. Veel Vlaams is er zo op het uiterlyk niet te bespeuren of het moest de .Row ling de Flandre" zyn, of ds „Rési- dence de Flandre," een modern flat complex ln Ryssel (Lille). De blon de serveerster ln een volksrestau rantje in Roubaix (het oude Robeke) moet er eens hartelijk om lachen als we vragen of ze Vlaams verstaat. Maar in haar Frans zitten meer Ne derlandse woorden dan ze zelf be seft: „II babele" en men bedoelt: „Hy babbelt wat In het college van Notre Dame de la Victoire ln Roubaix ontmoeten we Jacques Fermout, leraar Latyn en Frans, 29 Jaar oud, afkomstig uit Wennesele by Steenvoorde. Zyn al gemeen beschaafd Nederlands vloeit wat traag over zyn lippen, maar is Veemarkt LEIDEN BEHOUD! NEGENDE PLAATS LEIDEN Op de Leidse veemarkt werden vorig jaar 122.388 dieren aan gevoerd tegen 132.929 in 1966. On danks de daling van het aantal ver handelde dieren wist Lelden de ne gende plaats te behouden op de lyst van voornaamste veemarkten in Ne derland. Dit biykt uit het jaarver slag over 1967 van de Markt- en Ha vendienst. De kaasmarkt gaat ach teruit een landeiyk verschynsel. In 1966 werd nog 88.201 kg aange voerd, vorig Jaar slechts 37.737 kg. De noodzaak van het nu ln aan leg zynde Korte-Vlietkanaal, waar door veel scheepvaart na 1970 buiten Leiden om kan gaan, wordt duidelijk aangetoond door het aantal keren, dat de Leidse bruggen vorig jaar moesten worden geoDeud: 30.434. zeer correct. „Ik ga een leraarspost in Sint Wlnoksbergen bezetten. Eerst ga ik trouwen. Myn volgende daad zal zyn, het organiseren van een cursus Nederlands," zegt deze Frans-Vlaamse redacteur van „Ons Erfdeel." Ook hij constateert toenemende belangstelling voor onze taal in Frans-Vlaanderen. .Maar," zegt hy. „als we er niet in slagen de jonge generatie er voor te blijven interes seren, dan verdwynt zy." RIJNSBURG Door het zeer grote aanbod van ohrysanten, gla diolen en anjers, zyn de pryzen laag. Ook de typische zomerbloemen, zoals asters en helianten worden thans volop aangevoerd. Bij het publiek heerst er ten aanzien van helianten nog al eens wat misverstand over de houdbaarheid. Men is n.l. van me ning dat ze spoedig slap gaan han gen. Het ls ook zo als men ze niet even een „speciale" behandeling j geeft. De bloemen moeten in plaats van in koud water, in kokend water I worden gezet. Ze blijven dan zeker een week goed en komen bovendien volledig tot ontwikkeling. Het is mis schien wel aardig om te weten, dat deze helianten de kweker niet slechts als snijbloemen dienen, doch dat dit gewas al van oudsher dienst doet als windsingel om de percelen met chrysanten. Op het Congres van de Interna tionale Raad van Christelijke Ker ken (ICCK) heeft oud-burgemeester A. Warnaar Jzn van Waddinxveen »yn functie als toegevoegd secreta ris neergelegd De plaats waar Marie Tsja- roesek op 26 augustus j.l. werd doodgeschoten wordt in Praag gemarkeerd door een portret van Marie met haar tweejarig doch tertje, wat planten en een bran dende kaars. De heer E. Dijkstra heeft gis termiddag in het gemeentehuis van Aalsmeer, in verband met een benoe ming naar elders, afscheid genomen als gemeen tel yk onderwysinspecteur van Aalsmeer en Haarlemmermeer. De heer J. van dei- Ende uit Schoonhoven zal vanavond van 7 tot 8 uur weer een beiaardbespeling ver zorgen in Rijnsburg. Oefenprogramma „Warmunda" WARMOND Het voetbal pro gramma van Warmunda voor zon dag vermeldt drie thuiswedstrijden en twee uitwedstrijden. Op het sportpark het Overbos speelt Warmunda I tegen Lugdunum combinatie, aanvang 2.30 uur. War munda II krygt als tegenstander Groen-Wit '58 (D-H). Aanvang ook 2.30 uur. Warmunda III komt om 12 uur uit tegen Groen-Wit '58. Uit spe len Warmunda 4 (tegen SJC 4) en Warmunda 5 (tegen SJC 5). Het programma voor de junioren luidt; Warmunda Al—Alphen Al, Warmunda BI—Alphen BI. War munda Cl—Alphen Cl. Pupillen! Warmunda bb—Lisse cc. Lisse aa— Warmunda aa, SJC a—Warmunda a. Ontvoerd zoontje van Amerikaanse bankier terecht BEVERLY HILLS (Reuter) De vierjarige Stanley Stalford, het ont voerde zoontje van een bankier in Beverly Hills (Califonilë) Is gezond en wel teruggevonden. Dit heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Het kind werd in veiligheid ge bracht na een wilde achtervolging met politieauto's, die eindigde in een botsing waarbij vier wagens betrok ken waren. In één ervan aat de 39- jarige ontvoerder, Robert Dacy, die het losgeld al in zijn zak had. Toen de politie het vuur op hem opende gebruikte de man het kind als schild, maar hy werd toch getroffen en ver vólgens gearresteerd. De jongen bleef ongedeerd. KATWIJK AAN ZEE De 14-ja- rige Corrie v. d. Plas uit Katwijk, het jongste personeelslid van het Katwijkse atelier van de NV Natio nale Confectie Industrie, heeft gis termiddag om half twee de eerste paal geslagen voor het nieuwe atelier aan de Hoorneslaan. Deze plechtigheid werd *n het bijzijn van het voltallige personeel verricht na een inleidend woord van bedrijfslei der P. M. Voss. Sinds mei 1961 is een atelier van de NCI, het produktiebedryf van de NV Algemene Confectiehandel van C. en A. Brenninkmedjer, gevestigd in Katwyk. Begonnen werd op een zolder boven redery Parlevliet in de Tramstraat. De toeloop van jong personeel ging voorspoedig, waar door nog in 1961 moest worden ge start met een aparte leerlingenop leiding volgens het leerlingenstelsel (VOC-opleiding). De ruimte bleek al spoedig te klein en in etappes wer den aangrenzende zolderruimten tot atelier omgevormd. Met het oog op de toenemende personeelssterkte, in mei 1961 werd begonnen met 13 meisjes, thans zyn 160 personen in het bedryf werk- zaam, bleek de noodzaak over te gaan tot de bouw van een nieuw atelier. Het nieuwe atelier, waar werkgelegenheid zal zijn voor onge veer 200 personen, omvat ook een uit- breiding. Zo zullen tevens een eigen snij-afdeling, persafdeling en expe- ditie deel uitmaken van het complex I Het ontwerp van het nieuwe in to- j baal f 1,5 miljoen kostende gebouw. is van het architectenbureau D. T. van Manen uit Voorschoten. De j bouw zal worden uitgevoerd door het bouw- en aannemingsbedrijf A. I B. Loman uit Huizen. Het gebouw zal volgend jaar juli gereed komen. I Het gebouw omvat op de begane I grond een ruime entree, garderobe. 1 was- en toiletruimten en een fietsen berging. Op 1.60 meter boven de en tree komt het atelier, waarvan de afmetingen 40 x 50 m zyn. Onder het atelier zal een souterrain worden gemaakt, waar de luchtbehande- lingsapparatuur zal worden ge plaatst. Tevens zal een gedeelte die nen als voorraadruimte. In het ate lier zal een entresol komen met daarop enkele kantoren, een leslo kaal voor de leerlingenafdeling en een ruime kantine met zonneterras. Aan de achterzijde van het gebouw Antilliaanse band op Vnnrtorenplein NOORDWIJK Als de weersom standigheden het toelaten zal de band. The Antilies Steel Orchestra" vanmiddag van vier uur tot half zes optreden op het Vuurtorenplein. In de afgelopen jaren is dit orkest om. opgetreden in De Doelen in Rotter dam, waar de band toen een concert gaf tijdens een feest, dat aan Prinses Beatrix werd aangeboden ter gele genheid van haar huweiyk. Dit con cert werd toen door de t.v. uitgezon den. Tijdens het optreden op het Vuurto renplein zal door de Stichting „Dolli Antilli" worden gecollecteerd. Deze stichting biedt hulp aan AntUÏianen, die in Nederland studeren. ALPHEN AAN DEN RIJN Toen de 11-jarige Ansje van Wilgen gis termiddag, uit school komende, over de Koningin Julianabrug fietste, zag zy, dat nabij de brug een jongetje in de Ryn viel. zy gooide haar fiets tegen het hek en stormde de trap af naar de Ryn. „Ik dacht eerst dat ik het had gedroomd, zei Ansje, want toen ik op die plaats kwam. zag ik niets". Maar een moment later zag ze toch een handje boven water ko men. Ze greep dit va6t en had de voldoening, dat ze de kleine drenke ling op de kant kon trekken. Het bleek de 3-jarige Nonny Mendes te zijn. De kleine jnngen bleek het on- vrywillige bad goed te hebben door staan. Hij was even wat beduusd, maar is niet buiten kennis geweest. is de expeditie geprojecteerd, waar door middel van beweegbare vloe ren de vrachtwagens op het gewens te vloemiveau worden gebracht. De NV Nationale Confectie Indu strie in Katwyk vervaardigt jongens- en meisjessportkleding en alle ande re kinderbovenkleding met uitzonde ring van kinderjurkjes. Voordat het voltallige personeel zich naar de bouwplaats begaf voor het slaan van De 14-jarige Corrie v. d. Plas (op de voorgrond links in witte jas en met witte helmhaalt de hefboom over, waarmee de hei werkzaamheden voor de eerste paal begonnen. (Foto LD /Jaap van Duyn, Katwijk aan Zee) de eerste paal. werd gezameniyk een lunch gebruikt in restaurant ,,De Zwaan" aan de Boulevard. In het Nutsgeoouw in Rijnsa- terwoude zal de heer Gelein van de Rykstuinbouw-voorlichtingsdienst donderdagavond om half acht een lezing met dia's over kamerplanten houden voor de plattelandsvrouwen bond. De heer J. Schouten, die bijna 25 jaar secretaris is geweest van de voetbalvereniging Waddinxveen heeft deze functie neergelegd. Hy heeft thans zitting in het bestuur als wedstry d -secretaris De heer J. F. Toeter, onderwij zer aan de school voor ohristelyk volksonderwys in Ter Aar. is met ingang van 15 september benoemd tot.onderwijzer aan de christelijk na tionale school te Nijverdal.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6