Wisseling hoofdredactie L.D. Er is veel op de Leidato te zien Leython houdt „open huis" K.W.F.- De gaande en komende man FEEST YAN DE MIDDENSTAND [Van 2 t/m 6 september ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Voor het laatst staat vandaag in de linker bovenhoek van pagina één de heer J. Brou wer vermeld als hoofdredac teur van het „Leidsch Dag blad." Na vierenveertig jaar in verschillende functies zijn krachten aan de Redactie van ons blad te hebben gegeven, is thans voor hem, wegens het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd, het onvermijdelij ke tijdstip van heengaan aan gebroken. Een zo lange periode van werkzaamheid aan hetzelf de blad heeft vanzelfsprekend nauwe banden geschapen, zo wel in als buiten de stad. Hoe velen hem kennen en waarde ren, kwam duidelijk tot uiting, toen hij in november 1964 zijn veertigjarig journalistiek jubi leum vierde en zeer velen hem bij die gelegenheid kwamen ge lukwensen. Het zal hun moei lijk vallen zich in te denken, dat „Brouwer" en „L.D." niet langer één zijn. Aanvankelijk heeft de heer Brouwer, die in 1924 zijn werk zaamheden aan het „Leidsch Dagblad" begon, de krant ge diend als stadsredaoteur. In die jaren ontplooide zich ten volle zijn belangstelling voor alles wat zich op stedelijk gebied pleegt af te spelen, een belang stelling die hem nimmer heeft verlaten. Ook toen hem in 1946, samen met zijn collega B. W. Menkhorst, het hoofdredacteur schap werd opgedragen be hield de „Stad" een bijzondere plaats in zijn hart. Maar die nauwe betrekkingen met het I^eidse leven werden niet alleen gevormd door zijn journalistie ke werk, zij werden gedragen door zijn persoonlijke interesse op sportief, sociaal en cultureel gebied. Vandaar de banden met tal van organisaties op deze terreinen der samenleving. Wij denken hier aan de vele func ties, die hij in de loop der jaren heeft bekleed: bestuurslid van de 3-October-Vereeniging (spe ciaal belast met de uitdeling van haring en wittebrood), be stuurslid van de bibliotheek „Reuvens," lid van het Comité Dodenherdenking, lid van het collectecomité Gezamenlijke Militaire Fondsen, regent van het Jan de Latere hofje, voor zitter van de oudercommissie Louise de Coligny-hbs, be stuurslid van de Ver. Veilig Verkeer, bestuurslid en erelid van de voetbalvereniging ASC, en, op Journalistiek gebied, voorzitter van de Leidse afde ling van de Ned. Journalisten kring en lid van het landelijk bestuur van die vereniging. De ze activiteit, zowel op journa listiek gebied als daarbuiten, werd bij zijn jubileum gewaar deerd door de toekenning van het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. Het getuigt van wei'kkracht, dat genoemde functies samen vielen met de belangrijke na oorlogse periode van wederop bouw en snelle groei van het „Leidsch Dagblad," een perio de, waarin het aantal abonnees een aanzienlijke stijging onder ging. Dat deze groei, naast een omvangrijke technische inspan^ ning, ook eisen stelde aan sa menstelling en activiteit van de Redactie, spreekt wel vanzelf. Daarbij heeft de heer Brouwer zijn medewerkers een grote mate van vertrouwen geschon ken en hun veel ruimte gela ten voor de ontplooiing van eigen inzichten. Openhartig en eerlijk als hij zelf is, vertrouw de hij op de emst waarmee ziin collega's hun taak verricht ten. Een ander kenmerk van zijn beleid was zijn afkeer van onnodige sensatie. Zijn mede werkers hield hij steeds voor ogen, dat een krant als het „Leidsch Dagblad" een gezins blad is, dat door een ieder ge lezen moet kunnen worden. Op één punt was hij onverbidde lijk: ten aanzien van een zo zui ver mogelijk taalgebruik. Hij lette ei-op, dat zijn redacteuren het instrument van de taal zo zorgvuldig mogelijk hanteer den. Mochten sommigen hem in dit opzicht „conservatief" vin den, steeds onderstreepte hij het verschil tussen werkelijk „levende taal" en slordig' taal- gebruik, een onderscheid, dat nogal eens wordt verontacht- zaamd. Als man met een nuchter oor deel was hij, temidden van het rusteloze en enerverende jour nalistieke bedrijf, menigmaal een rots in de branding. Zijn neiging tot wat de Engelsen „understatement" noemen ook een kenmerk van zijn dro ge humor bracht menige zaak tot haar ware proporties terug. In de vele jaren, die de heer Brouwer het „Leidsch Dag blad" heeft gediend, heeft hij medegewerkt aan e en verheu gende bloei en zag hij met na me de technische ontwikkeling met rasse schreden voorwaarts gaan. Wij zijn ervan overtuigd, dat hij, ook al neemt hij straks niet meer deel aan dat proces, die groei met belangstelling zal blijven volgen. Op uitdrukkelijk verzoek van de scheidende functionaris, die een dankbare herinnering be waart aan de receptie, welke hem vier jaar geleden bij zijn veertigjarig jubileum ten deel viel, zal het afscheid a.s. maan dagmorgen uitsluitend temid den van het personeel plaats vinden. Voor de nieuwe hoofdredac teur van onze krant, drs. J. R. Soetenhorst, is Leiden geen on bekend terrein. Na in Den Haag de lagere en middelbare school te hebben afgelopen, studeerde hij hier aan de Rijksuniversiteit geschiedenis. Zo leerde hij van 1951 tot 1957 onze stad, en dan vooral het universitaire leven, wel enigszins kennen. In zijn studententijd was hij onder meer de eerste manager van het Leidsch Studentencabaret van Paul van Vliet en Floor Kist. In 1957 legde hij met succes het doctoraal examen in de ge schiedenis af om zich vervol gens een jaar lang bezig te hou den met een wetenschappelijk historisch onderzoek voor de Deltadienst in Den Haag. In op dracht ->van het ministerie van Verkeer en Waterstaat verricht te hij een studie over het ver loop van de kustlijnen en het dijkonderhoud op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden geduren de de laatste vijf eeuwen. Op 1 januari 1959 betrad drs. Soetenhorst voor het eerst het journalistieke pad en wel bij het Algemeen Handelsblad in Am sterdam, waar hij verbonden werd aan de redactie Binnen land. In de drie jaar dat hij bij het Algemeen Handelsblad werkte, was hij voorts nog re dacteur voor de weekendbijla ge „Supplement" en voor bij zondere nummers en pagina's. Daarnaast schreef hij reporta ges, interviews en beschouwin gen op wetenschappelijk, so ciaal, toeristisch en historisch terrein. In 1962 trad hij in dienst bij Radio Nederland Wereldom roep in Hilversum; als redac teur buitenland verzorgde hij nieuws en commentaren. Nu vijf jaar geleden op 1 september 1963 werd hij secretaris en chef nieuwsdienst van de Grote Pro vinciale Dagbladen (G.P.D.), een vereniging die de journali stieke activiteiten van een reeks kranten in ons land behartigt en bundelt. Ook ons blad is bij de ze thans 15 regionale dagbladen omvattende vereniging aange sloten. Drs. Soetenhorst coördineer de onder andere de werkzaam heden van de buitenlandse cor respondenten in steden als Was hington, Londen, Bonn, Brussel, Parijs, Rome, Athene en Jeru zalem. Daarnaast onderhield hij de dagelijkse contacten met de redacties van de aangesloten bladen, de parlementaire re dacteuren en de Amsterdamse redactie. Voorts was hij als se cretaris van de vereniging zeer nauw bet-rokken bij het beleid van de GPD, dat behalve het re dactionele terrein ook het ge bied van de techniek van de krant van de toekomst omvat. In de afgelopen vijf jaar zijn de werkzaamheden van het cen trale bureau van de GPD in Den Haag belangrijk uitgebreid en momenteel is ruim een tien tal redacteuren, gesteund door drie ploegen van telexisten, aan het bureau verbonden om dag en nacht de kopijstroom te ver werken. In ons blad vindt u de weerslag van deze werkzaamhe den dan ook dagelijks terug. Drs. J. R. Soetenhorst is thans 35 jaar oud. Hij is gehuwd Het echtpaar heeft drie kinde ren. LEIDEN De zevende Leidse I middenstandstentoonstelling, die tot I en met zondagavond 8 september op het Schuttersveld wordt gehouden, „draait" op volle toeren. De Leidato laat op plezierige wijze en ditmaal j onder het motto „Anders dan anders" zien, wat de middenstand in haar algemeenheid presteert. De ruimte is aanzienlijk en de stands zijn alle bij zonder smaakvol „aangekleed". Er worden films vertoond, demonstraties gegeven en inlichtingen op velerlei gebied verstrekt. Het Bureau Voor lichting van de gemeente Leiden bij- I voorbeeld is op deze huishoudbeurs met veel foto-materiaal vertegen woordigd. De voorlichtingsambtena ren geven informatiebulletins uit, o.m. over de Plantsoenendienst, de veemarkt/sporthal en de nieuwe vaarweg om Leiden. Er zijn in de voorlichtingsstand ook exemplaren te verkrijgen van een krantje, dat ge- j wijd is aan de ontwikkeling van de Merenwijk. Niet-commercieel is ook de stand van de afdeling Leiden van het Verbond voor Veilig Verkeer, waar het publiek zijn reactievermogen en zijn ogen kan testen. Een bijzon derheid, die aparte vermelding ver- I dient, is de aanwezigheid van een aantal warme bakkers uit Leiden en Oegstgeest. Attractief is bovendien de schoenenshowdie door jonge meis jes wordt gepresenteerd. Wie honge- I rig en dorstig is, kan in het Leidato- restaurant terecht. Maar nogmaals, om welke branche het ook gaat, de variatie is groot en de moeite van het kennisnemen zeker waard. 's Avonds treden er artiesten opt vanavond Ted de Braak en morgen avond Ria Valk. De zevende huishoudbeurs is zoals gemeld gistermiddag door burge meester mr. G. C. van der Willigen, in aanwezigheid van een aantal wet houders, geopend. De burgemeester wees er op, dat de Leidato een be grip is geworden in Leiden en omge ving en haar groeikansen daarom moet benutten. Het verheugde hem dat het de Leidato tot dusverre aan succes niet ontbroken heeft. Na een frisse dronk werden de bur gemeester en zijn echtgenote door het Leidatobestuur uitvoerig rond- I geleid. Onze fotograaf maakte bij de opening van deze tent-Leidato I een serie plaatjes. Op de hierbo ven afgedrukte foto krijgt de bur- I gemeester van Leiden een frisse dronk aangeboden, de foto's I hiernaast geven een indruk van resp. de schoenenshow en van het kunstzinnige bloembindwerk in de Leidatohal. (Foto LD/Holvast) Van maandag 2 september tot en met vrijdag 6 september organiseert de Stichting Open Jeugdwerk „Ley thon" in haar gebouvi aan het Le- vcndaal 101 een feestelijke openings week. Vanaf 3.30 u. middags tot 's avonds elf uur is de Leidse jeugd van 14 tot 26 jaar daar van harte welkom In de middaguren is er alle gele genheid om een flesje te vatten, pla ten te draaie, kranten te lezen of een discussie met leeftijdgenoten aan te gaan. 's Avonds is er steeds een kant-en-klaai programma Maandagavond wordt begonnen met een groot openingsbal, waaraan ae Discfools hun medewei'king verle nen. De avond daarop, dinsdag 3 september, women twee films ver toond: één over de beroemde Zuid poolreis van Hillary en Fuchs en één over de oouw vai"> Amerika's eer ste lanceerbases- Op woensdagavond krijgt de kunst een kans. Onder de veelbelovende titel „Nader tot Kunst" houden de Leidse schilder Hollebeek, de potten bakster Lili Willemseri en de foto graaf Jan den Hengst beiden uit Alphen en de Zevenhovense grafi cus Hens Runhaar een kunstdemon- sbratie. Donderdag is het dan tijd voor ca baret. Daarvoor staat een optreden van het Leython huiscabaret „Sjas- tésjen" op het programma. De week wordt vervolgens besloten met een flower-power party, die van beat wordt voorzien door The Inspi ration. Met deze uitgebreide feestweek wil de Stichting Leython proberen hon derden nieuwe leden te werven, die zich inschrijvej. vooi het komende seizoen, dat van september tot en met juni duurt. Prof. dr. Verkuyl verlaat Volleybal Ook in Oss heeft het Nederlands volleybalteam een nederlaag tegen Hongarije geleden. Evenals in Zwolle werd het ook nu 3—2 (15—10, 9—15, 8—15, 15—8, 3—15). Ned. Zendingsraad DEN HAAG (ANP) In verband met zijn benoeming tot gewoon hoog leraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam legt prof. dr. J. Verkuyl met ingang van 1 september 1968 zijn functie van algemeen secretaris van de Nederlandse Zendingsraad neer. De daardoor ontstane vacature bü de Nederlandse Zendingsraad is momenteel nog niet vervuld. Ds. A. Rigters, secretaris binnen land van de Nederlandse Zendings raad, is met ingaing van 1 september met de tijdelijke waarneming van het algemeen secretariaat belast. Elk jaar sterven in Nederland meer dan 20.000 mensen aan kan ker, ongeveer 40 van de kanker patiënten is jonger dan 65 jaar en vervult nog een zeer belangrijke functie in gezin en maatschappij. Moeten wij ons fyierbij neerleggen en dit als onvermijdelijk accepte ren? Dank zij het speurwerk in labora toria en ziekenhuizen kennen we ve le factoren die een rol spelen bij het ontstaan van kanker, zijn we geïn formeerd over het gedrag van vele kwaadaardige gezwellen en is het mogelijk de ziekte te diagnostiseren ln een stadium waarin genezing nog mogelijk is. Kankerpreventie en kan kergenezing is geen utopie. Kankerbestrijding vergt geld en enthousiasme. De materiële steun van de gehele Nederlandse bevol king is noodzakelijk. Het stelt dege nen die kankeronderzoek tot hun le venstaak gemaakt hebben in staat hun werk op hoog niveau te verrich ten. De inspanning van het gehele volk legt hun een verplichting op, de verplichting gebonden aan een na tionale zaak. In de afgelopen jaren was het Ko ningin Wilhelmina Fonds, mede dank zij vele bijdragen, in staat de Nederlandse centra waar kankeron derzoek en behandeling van kanker patiënten plaats heeft met jaarlijks ruim twee miljoen gulden te steu nen. Ook de Leidse gemeenschap heeft zich steeds van haar goede kant laten zien. Vorig jaar overschreed de op brengst van de jaarlijkse collecte voor het eerst de vijfentwintig dui zend gulden, bijna zes duizend gul den meer dan het daaraan vooraf gaande jaar. Eén dezer dagen ontvangt ieder een een zakje, dat in de loop van de volgende week wordt opgehaald. Op zaterdag' 7 september wordt de straatcollecte gehouden. Mocht, door een vergissing, het zakje met uw gave niet afgehaald worden dan kunt u het in één van de bussen ge durende de straatcollecte, depone ren of inleveren bij: mevrouw G. Burger, Wasstraat 9, mevrouw J, Ligtvoet, Corn. Schuytlaan 78, me vrouw J. W. van Zijp, Lage Mors- weg 71 en de koster van de Mare Kerk. Mare 50. Collectanten voor de straatcollec te kunnen zich op vrijdag 6 septem ber tussen 19 en 21 uur melden aan de Breestraat no. 127. (Raad van Arbeid) Bestuur K.W.F.. afdeling Leiden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3