Schepping van De Bazel met ondergang bedreigd KRYPTOGRAM De vrouw kan alles Kom er ACHT-er Eens modelboerderij van FLORIS VOS de tolbestonner P1M EN POM BATERDAG 31 AUGUSTUS 1968 LD EXTRA 8 !n het Gooi zijn recentelijk twee bouw werken van één van Nederlands ver mar dste bouwmeesters K. P. C. de kzel gesloopt: het gebouw van de rfgooiers, dat even buiten Hilversum lag en plaats moest maken voor nieuwe v.-studio's, en de Godelindestichting fvoor bejaarden) in Bussum, een ca- ieautje, dat deze gemeente in 1917 zich- :elf schonk bij haar honderdjarige „on- ijhankelijkheid" Het Gooi is echter nóg een derde be- mgrijk bouwwerk van De Bazel rijk: de vermaarde modelboerderij Oud Bus- em"van tollen-bestormer Floris Vos, lie door deskundigen als één van de be- angrijkste van De Bazels werken wordt \eschouwd omdat hij zich hierin prak- isch geheel vrij heeft kunnen uitleven. leze modelboerderij staat er nog steeds lidden in de bossen op Naardens grondge- lied in het hart van het Gooi. Maar niet neer als boerderij, maar als een min of meer riest aandoend pakhuis voor bakkerij - rondstoffen en farmaceutische produkten. )e huidige eigenaren (de erven Floris Vos) reten niet goed wat zij ermee aan moeten. Is een kostelijk en kostbaar bezit, die rachtige boerderij met bijgebouwen en rond- m ongeveer vier bunder land, maar de op- rengst is nauwelijks voldoende voor een iterst minimaal onderhoud. En hoe vind je r een werkelijk zinvolle bestemming voor. en boerderij (laat staan een modelboerde- ij) exploiteren midden in het Gooi is een rrijwel onmogelijke zaak. die voor een gebruik van het gebouw bijv. als kantoorruimte gewenst zouden zijn. Daar bij gaat het vooral om wat grotere ramen om binnen beter licht te verkrijgen. De archi tect G. van der Pol van Veen en L. J. G. M. van Steenhardt Carré oriënteren zich reeds bij de Stichting Architectenmuseum, waar de archieven De Bazel zijn ondergebracht in de hoop daar nog tekeningen en eventueel voorstudies te vinden, die van nut zouden kunnen zijn om veranderingen aan te bren gen, die niet in strijd zouden komen met De Bazels bedoelingen. Modelboerderij Oud Bussem" In de inzet Floris Vos. nog meende, dat voor goede yoghurt heel apart behandeld vee (ook 's zomers op stal, vandaar een blauw geschilderde stal)tegen de vliegen! noodzakelijk was. „Oud-Bussem" is echter nóg meer bekend geworden door zijn stichter en eigenaar Floris Vos: (overleden tijdens de tweede we reldoorlog) Hij was een uiterst merkwaardige figuur en had een wat eigenzinnig en in be paald opzicht opstandig karakter. In de twintiger jaren kwam deze erfgooier in verzet tegen het bestaan van de toen nog talloze tollen op Nederlandse wegen en zijn „bestorming" van de tol bij Muiden zullen vele ouderen zich nog herinneren. Dat was toen groot nieuws!. Eén van de tegenwoordige eigenaren, de heer T. Tjebbes (stiefzoon van Floris Vos), nu wo nend in één van de huizen op het grote erf herinnert zich nog heel goed dat hem verteld werd hoe men er met een heel ouderwetse vrachtwagen op uit ging om de tol te „bestormen": de auto was aan de voor zijde met ijzer versterkt en je moest hem staande besturen met een groot houten stuurwiel. Nóg gekker was, dat je een flesje benzine moest meenemen om voor elke start in de cilinder een beetje benzine te kunnen gooien Glorieuze lijd In de Kanier eidse dissertatie )oor een dissertatie van dr. A. W. Reinink Ivan het Prentenkabinet van de Leidse uni versiteit), die over De Bazel handelde, is en- iele jaren geleden opnieuw de aandacht ge- 'estigd op Oud-Bussem en mede naar aan- eiding daarvan heeft de kring Hilversum >an de Bond van Nederlandse architecten B.N.A.) zich zowel tot de gemeente Naarden ls tot Monumentenzorg gewend, lesprekken met laatstgenoemde instanties lebben er intussen toe geleid, dat er voorlo- iige toezeggingen zijn om De Bazels werk hoewel in feite nog niet „oud" genoeg) op le Monumentenlijst te plaatsen en zelfs om ventueel enkele veranderingen toe te staan, „Oud-Bussem" werd in begin van deze eeuw als modelboerderij gesticht door Floris Vos en J. van Woensel Kooy. Laatstgenoemde is vrij jong gestorven, zodat de boerderij vooral door Floris Vos bekendheid heeft gekregen in het gehele land. Op het aangrenzende landgoed „Oud-Bussem", waar de heer Van Woensel Kooy woonde, is nu de bekende he- mofilie-kliniek van prof. dr. S. van Creveld gevestigd. De boerderij (gebouwd in de jaren 1903- 1906) was lange tijd bekend als de unieke „model-boerderij" waar men door een voor die tijd ultra-moderne bedrijfsvoering ab soluut bacterie-vrije melk en melkprodukten leverde: rauw te consumeren zonder enig ge vaar voor de volksgezondheid- Op een gegeven moment had Floris Vos voor de verkoop zelf elf eigen winkels in verschillende delen van het land. Toen vooral na de oorlog de gehele Neder landse veehouderij aan veel strengere eisen moest voldoen, had dit model-bedrijf weinig zin meer: de model-boerderij werd als zo danig in 1949 beëindigd en de boerderij in '53. Maar de gebouwen (in feite vijf modelstal len) herinneren nog altijd aan deze glorieuze tijd. Heel merkwaardig is de afzonderlijk staande zg. „blauwe stal": gebouwd toen men Floris Vos kwam, door zijn actie tegen de tollen, later ook in de Tweede Kamer en was daar al een evenzeer bekende figuur. Niet in de allereerste plaats door zijn werk in de Ka mer, maar vooral door de prachtige verhalen, die hij in de koffiekamer kon vertellen. Als Floris daar zat, was de Kamer praktisch leeg Maar om terug te komen op de modelboer derij van De Bazel: de huidige eigenaren weten niet hoe zij dit toch zeer belangrij ke en in feite unieke gebouw in stand moe ten houden. Eén van de mogelijkheden zou zijn er een administratieve dienst of bedrijf s- kantoor in onder te brengen, maar daartoe zijn veranderingen beslist noodzakelijk. Ge lukkig, dat Monumentenzorg op dit punt wel lijkt te willen meewerken. Gedacht wordt reeds aan een eventuele vestiging van de Gooise Gewestraad (samenwerkingsor gaan van de zes Gooise gemeenten) in de boerderij van De Bazel, maar voor dit doel is óók het herenhuis op het landgoed Bantam tussen Bussum en 's-Graveland in de markt. Hoe het ook zij: voor het behoud van de schepping van de grote architect is te hopen, dat op korte termijn een zinvolle bestemming voor „Oud- Bussem" wordt gevonden. 21. 't zenden van protesten is de strekking van de zaak 22. Die omgekeerde le6 daar is een duistere zaak 1. De valschermjagers zyn er stuk voor stuk mee uitgerust 8. Ma, geen rijschool te bekennen in de buurt 9. Na het opstootje ging de inge nieur aan de verschansing staan 12. Deze overjas is hetzelfde 13. Wordt vaak op een goudschaal tje gewogen 14. Moeder bakt ze wel eens te gelijk in de pan 17. O, een verminkte tand, An. Ik ben geheel van streek 18. Een kam zal hij niet gauw van u lenen 19. De kardinaal wenst geen om gekeerd ei, 't is voortreffelijk 22. 't gaat er snel aan toe in deze roei wedstrijd 24. Hoe ook gelezen het blijft een moesplant 25. Jongen pak an, help eens 26. Weet u dit deel van Engeland? 29. Als u rood heeft gehad in het spectrum 30. een voetbalclub met de meeste praats? 31. Zo wordt u momenteel beti teld. Verticaal: 2. Dit bloedvat vindt u bij vader 3. Deze plaats in Overijssel houdt er een Engelse maan op na en dit alles voor een windbloem 4. Elke uitgever wenst zich voor ieder boek een nieuwe oplaag 5. Je kunt leut hebben met deze stof 6. Vader woont uitstekend in zijn tijdelijk verblijf 7. Het spoor geeft mij het besef omtrent de betekenis ervan 10. Ik loer met 1000 meter 11. Staalzeep voor de badgasten aan de kust 15. Pa weet waai* de Drave stroomt 16. Als je mager bent heb je wei nig speelruimte nodig 20. Ter gedachtenis aan de wijn die onze invoer uitmaakt MEM ZEGT. datzuivei watei dat tellen het in gezond is 0NJUIS1 'slaap vallen bevor, A/aterdatgeheelvan Idert.ONJUISl. Het microben is gezuiverd concentreert de is bepaald ongezond, geest juist teveel 23. De wetten worden echt niet in dit deel van Nederland gemaakt 27. Dat is teleurstellend zoals hU op de neus kijkt 28. Luchtige soldaat. Oplossingen onder het motto „Kryptogram" dienen voor woens dag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplos singen stellen wij een eerste prijs van f 5 en twee prijzen van f 2,50 beschikbaar, waarnaar alleen abon nees kunnen mededingen. OPLOSSING VORIGE WEEK dat lachgas iemandf doet lachen ONJUIST H^* Het is hoogstens moge.!.dat eer, muis har- lijk dat iemand die der kan lopen dan een onder invloed var, mens ONJUIST Een lachgas slaapt, eer, |mens kan eer. rennen prettige droom heeft de muis bijna wande.J en daardoor lacht lend bijhouden 1 datvruchtenpitten in emandsmaaqkun nen ontkiemen JUIST In 1950 is inFrankrijk eer,dadelpitin iemands De UudeChinezer, maaa tot een plantje speelden al veel eerder vanlo centimeter. een soortgelijk spel uitgegroeid. dat voetbal eer,uit. vinding is van de Engelsen ONJUIST De eerste prijs van f 5 werd toe gekend aan de heer W. van Heus- den, Nachtegaallaan 7 te Leiden, de twee prijzen van f 2,50 aan me vrouw Paauw-Hagoort, Burg. Her mansstraat 28, Rijnsburg en aan de heer P. J. Koenen, Hoge Morsweg 65 te Leiden. De prijzen worden de winnaars toegezonden. Kunt u de acht afwijkingen ln de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders in dit nummer. 's Mor-gens als het dag wordt, voelt Pim aan zijn kop wat voor weer 't gaat wor-den. Zit de zon er-op, dan is het: naar bui-ten. Blijft zijn kop-je koud, dan be-trekt zijn snuit-je, dan is er iets fout. 't Re-gent pij-pe-ste-len, 't re-gent dat het giet, 't glup-glupt als de goot-steen, maar Pim neemt het niet. Pim stapt naar de vrouw toe: Wak-ker wor-den, vrouw, zorg eens dat het op-houdt! Zon! een beet-je gauw. Ook van-daag, als Pim weer op de mor-gen wacht en een prach-tig plan maakt voor een gro-te jacht, hoort hij, v r het licht komt, vóór Pom wak-ker is hoe de re-gen neer-valt. Pim zucht: 't is weer mis. PimHet is nog nacht, Pim! maak dat je ver-dwijnt of doe nog een dut-je hier op 't voe-ten-eind. Ja, maar vrouw, dan moet Je wèl doen wat ik zeg. Maar ze gaapt en slaapt weer en ook Pim soest weg. Maar een uur-tje la-ter. tsjon-ge, wat een zon! Vrouw, roept Pim, ik wiet ndet Dat je z veel kon! Hier, je krijgt een kop-je: één, twee, vier, vijfacht. en dan gauw de zon in, gauw met Pom op jacht. MIES BOUHU7S

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11