Stralend bruidspaar in de Noorse hoofdstad NASA bepleit nauwer samengaan met ESRO 17." huwelijk van Harald en Sonja vercl compleet volksfeest ZILVERSCIIAT IN ENGELAND E.E.G. ving stakingen goed op Nieuwe uitgaven Ontwikkeling van De Waerdye Discontoverlaging in V.S. algemeen JAMES WEBB IN NOORDWIJK Over-eapaciteit Plannen Driejarig kind valt van derde verdieping I erivaarloosde bejaarde overleden In 1970 op maan UITBLINKERS voor de schooljeugd jlJDAG 30 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 25 Eindelijk heeft Sonja Ha- tidsen het geluk gevonden, waar in zo lange tijd beletselen in de eg werden gelegd. Foto boven: e gelukkige bruid; onder: het bruidspaar bij het verlaten van de lutherse kathedraal in Oslo. SHEERNESS (Engeland) (AP) ten vrachtautochauffeur, de 28-jarige ohn Sharpin, die een pot zilveren mnten heeft gevonden, wacht ver ingend een rapport af van muntdes- undigen die de schat onderzoeken lio naar men denkt een waarde heeft an ongeveer 86.000 gulden. Sharpin 'ond de munten toen hij aan het traven was op een bouwplaat. De pot lestaat uit 415 munten, waarvan de todste van 700 jaar terug zijn en de longste van 300 jaar geleden. Zij wer den gebruikt tijdens de regeringen »an Edward I. Edward III, Elisabeth en Charles II. De vondst valt onder een onder- toek van gevonden zilver. Dat bete kent dat het geld naar de kroon zal taan met een percentage voor de tinder. Rechts achter: Koning Olav, va der van de bruidegom. BRUSSEL (AP) De EEG schijnt de schok van de stakingen in mei en juni in Frankrijk goed opge vangen te hebben. In een econo misch maandoverzicht wordt gezegd dat sinds half juni de industriële groei zich binnen de gemeenschap heeft hersteld en nu groter is dan voor de „revolutie" in Frankrijk. In het tweede kwartaal was de Westduitse produktie 10 hoger dan in het tweede kwartaal van 1967. Be gin juli was de Franse produktie te rug op het niveau welke zy eind april reeds had bereikt. De werkgelegenheid is ook vrijwel overal toegenomen ofschoon België nog regionale werkloosheid kent. Verwacht wordt dat betrekkelijk spedig de werkgelegenheid in Frankrijk een accuut probleem zal worden als gevolg van de sterke stijging van de lonen en de aarzeling aan de kant van de werkgevers om meer personeel aan te nemen. OSLO (GPD, Reuter) Wat in 1958 begon als een romance tussen twee Jonge mensen culmineerde gis termiddag in de Noorse hoofdstad in een compleet volksfeest. In de Lu therse domkerk in Oslo werd Harald, kroonprins van Noorwegen tijdens een kerkelijke plechtigheid in de echt verbonden met koopmansdochter Sonja Haraldsen. Ongeveer 2800 soldaten stonden langs de route opgesteld die de stoet volgde van het koninklijk paleis naar de kathedraal. Duizenden juichten 't bruidspaar toe. De kroonprins droeg het donkerblauwe uniform van leger- kapitein. De bruid was gekleed in een eenvoudige witte zijden japon, waar van de drie-kwart-mouwen waren af gezet met witte parels, diamanten en witte bloemen die overeenkwamen met haar bruidsboeket van witte fre sia's. witte rozen en witte lelietjes van dalen. De bruidsmeisjes droegen oranje jurkjes. Het was Koning: Olav die zioh die eer niet liet ontnemen zelf zijn a.s. schoondochter naar 't imposante al taar van de domkerk te lekten, waar de Lutherse bisschop Berkeüi zioh tot het jonge paar richtte. In zijn toespraak legde de bisschop ei- de nadruk op, dat deze dag van enorme betekenis was voor het Noor se koningshuis en het Noorse volk. Hij zei verheugd te zijn over deze nieuwe band die hier werd gelegd tussen koningshuis en volk. Dit laat ste kan zowel letterlijk als figuurlijk worden gezien. Na de toespraak van de bisschop was dan eindelijk het grote moment aangebroken. Maar het ja-woord van Sonja ging vcflledig verloren in het geklik van de camera's van rond honderd fotografen. Het „ja" van Prins Harald daarentegen was zelfs achter in de kerk te horen. Tijdens de plechtigheid zat Prins Claus tus sen Prinses Margarethe van Dene marken en gravin Ruth of Rosenborg met wie hu de domkerk was binnen gekomen. Tot de aanwezigen behoor den voorts Koning Gustaaf Adolf van Zweden, Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken, Koning Boudewijn van België en de presidenten van Finland en IJsland. Na beëindiging van de kerkdienst volgde de gebruikelijk» rijtoer door het centrum van de hoofdstad, waai de straten omzoomd waren met jui chende Noren. In het kielzog van de koets volgde men het paar naar het koninklijke paleis, waar zij om kwart over zes op het balkon verschenen Op dat moment kende het enthou siasme van de mensen geen grenzen meer en het politiekordon weid vol ledig onder d'e voet gelopen. Samen met het jonge paar versoheen evèn later ook Koning Olav, die met hen de huldebetuiging in ontvangst nam. De Strijd om het Witte Huis. dr. Hermans; uitgave Leopold, Den Haag. Verkiezingen in de Verenigde Staten, samengesteld door en uitge geven bij de United States Informa tion Service in Den Haag. Het Amerikaanse verkiezingsge- beuren is zo op het oog een raadsel achtige zaak. Europa en weinig an dere delen van de wereld kennen geen kermisachtige conventies, ver- kiczingstournees etc. Een confronta tie met het Amerikaanse systeem wekt telkenmale verbazing. Deze confrontatie vindt voornamelijk eens in de vier jaar plaats wanneer de Amerikaanse presidentsverkiezingen worden gehouden. De presidentsverkiezingen voor dit jaar zijn al weer halverwege. De conventies atfn afgelopen. De werkelijke stryd gaat echter begin nen. De komende maanden zullen we dat meer dan ooit merken. Niet alleen voor de Amerikane, zijn de presidentsverkiezingen van grote be tekenis. De macht van Washington is in de hele wereld' voelbaar. De man die het Witte Huis betreedt be paald voor een groot deel de koers van het Westen. Het is (misschien» helaas niet zo dat een ieder in het Westen invloed kan uitoefenen op de keuze van de Amerikaanse president, hetgeen echter niet van invloed mag zijn op onze belangstelling ervoor. Min of meer als een wegwijzer voor dat Amezikaanse verkiezings- gebeuren bedoeld zyn dr, Hermans boek „De strijd om het Witte Huis en de brochure van de United States Informationa Services (USIS) „Ver kiezingen in de Verenigde Staten". Dr. Hermans gaat in zy'n boek in op de achtergronden van het Ameri kaanse presidentschap en van de volksstemming die tenslotte tot de functie leidt, daai'by maakt hy een dankbaar gebruik van de geschiede nis waar van uit hij tal van ogen schijnlijke moeilijke begrippen aan de hand van een aantal voorbeelden verduidelijkt. De toon van „De strijd om het Witte Huis" is los en ver groot de leesbaarheid. Heel wat za kelijker en daardoor ook minder leesbaar is de brochure van de USIS. Voor niet-ingewijden in de Amerikaanse politiek is Hermans boek daarom aan te bevelen. Inge wijden in het systeem kunnen in de komende maanden de brochure van de USIS (met veel feitelijkheden) als een soort van handleiding ge bruiken. ROTTERDAM (ANP) Het ver zekerd kapitaal van De Waei-dye. levensverzekering op basis van be legging in aandelen, is sinds 1 ja nuari 1968 tot- 1 augustus 1968 geste gen van f 347 min. tot meer dan f 400 min. Het in aandelen Robeco (Rotterdams Beleggings Consor tium) belegde vermogen van de po lishouders van De Waerdye is in de zelfde periode toegenomen van f 87 min. tot f 107 min., aldus enige ge gevens van de directie omtrent de ontwikkeling van De Waerdye in de eerste 7 maanden van dit jaar. WASHINGTON (Reuter) De laatste 4 van de 12 regionale Fe deral Reserve Banks die van New York, San Francisco, Atlanta en St. Louis hebben gisteren liun dis conto met ingang van 20 augustus verlaagd van 5!i tot 5 1/4 Onveranderd dividend Z.A. Handelshuis AMSTERDAM (ANP) In de bij eenkomst van de Raad van Com missarissen van de N.V. Zuid-Afri- Jkaansch Handelshuis te Amsterdam werd besloten op de vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1967 te bepalen op [8 uit de winst uit te keren (onv (Van onze redacteur ruimtevaart) LEIDEN De Amerikaanse ruim tevaartorganisatie Nasa is bereid tot een steeds nauwere samenwei'king met de Europese organisatie Esro om het ruimte-onderzoek te stimuleren en nieuwe projecten aan te pakken. Beide organisaties hebben thans te kampen met moeilijkheden op bud getair gebied. De Nasa heeft ver moedelijk binnen enkele jaren een behoorlijke voorraad zware lanceer- raketten in de Saturnus-serie, die ten dienste gesteld zouden kunnen worden van wetenschappelijke expe rimenten van andere landen of or ganisaties als de Europese ruim te- vaartorganisatie Esro, wanneer uit die richting verantwoorde initiatie ven komen. Aldus in het kort de kernpunten van de verklaring, die de directeur van de Nasa, de heer Ja mes E. Webb, gistermiddag aflegde in het Europese ruimtevaartcentrum Estec te Noord wijk, het voornaamste centrum van deze organisatie. De heer Webb heeft gisteren dit cen trum bezocht en kennis genomen van de technische- capaciteiten ervan, juist met het oog op het streven van Amerika, om in het ruimte-onderzoek van de toekomst steeds meer de na druk te leggen op internationale sa menwerking. De heer Webb verklaarde geïmpo- neerd te zijn door hetgeen in Noord- wyk wordt gepresteerd en door de re sultaten van de in Noordwyk tech nisch voorbereide eerste Europese sa telliet ESRO-II die enige maanden geleden werd gelanceerd. Hy meende echter dat de capaciteiten van het Noordwijkse centrum niet ten volle benut worden, doordat de Europese j organisatie onvoldoende fondsen ter beschikking stelt voor dit ruimte-on derzoek. Hy stelde echter tevens, dat de Amerikaanse Nasa aan hetzelfde euvel mank gaat. Ook daar zijn budgettaire besnoeiingen aange bracht. die de v erdere ontwikkeling remmen en de technische capacitei ten voor een groot deel braak laten liggen. Toch meende hij, dat Amerika ook na een aanstaande landing van as tronauten op de maan nog wel in drukwekkende projecten op stapel heeft staan. Daartoe behoort onder meer de samenstelling in de ruimte van een ruimtestation, dat opgebouwd zou kunnen worden uit bepaalde sec ties van te lanceren Saturnus-raket- ten. Deze zouden in de eerste plaats een bemand ruimtestation kunnen vormen, waarin mensen gedurende omstreeks een maand in gewichtslo- Tweede-kamervoorzitter mr. Van Thiel is gisteren met enkele andere leden van de Kamer te ruggekeerd van het bezoek aan Indonesië. De heer Van Thiel tor ste een grote doos met exatische orchideeën: een kleurigdoch ver gankelijk souvenir aan de reis naar het Verre Oosten. Duidelijk lieten de teruggekeer de parlementariërs op een pers conferentie in Schiphols perscen trum hun bezorgdheid blijken over de mogelijkheid, dat de Ne derlandse pers een ongeproportio neerd grote aandacht toont voor de openhartige gesprekken over West-Irian en daarbij de indruk wekt, dat de delegatie niets an ders zou hebben gedaan dan over West-Irian te bekvechten. Dat teas volkomen bezijden de waarheid. Dat aan het probleem maar af en toe aandacht is besteed kan ook worden afgeleid uit het feit, dat de delegatie geeneens een bezoek aan West-Irian heeft gebracht. „Wij waren de gasten van de Indonesische regering en die heeft ons bijzonder gastvrij en deskundig ontvangen. Wij zijn op Java en Bali rondgeleid, maar an dere eilanden stonden nu een maal niet op het voor ons opge stelde programma". ze toestand zouden kunnen werken Een dergelijk station zou omstreeks 1971 kunnen worden samengesteld. Een later object is de toevoeging van enige ruimtetelescopen die speciaal studie van de zon kunnen maken met het oog op de vorming van een beter begrip omtrent de meteorolo gische processen in de aardse damp kring. Voorts ligt het in de bedoeling door Saturnusraketten een ruimtestation in het leven te roepen, waarin op kunstmatige wijze een zwaarte kracht wordt nagebootst, die het ook MAASTRICHT (GPD) Pas gis teravond is bekend geworden, dat woensdagavond aan de Tongerseweg in Maastradht een driejarig kind levensgevaarlijk werd gewond by een val van de derde verdieping. Het slachtoffertje is in het ziekenhuis St. Annadal opgenomen. Voor het leven van het kind wordt nog ge vreesd. De kleuter lag om zeven uur in zijn bedje op de derde verdieping van de woning. Blijkbaar 'heeft het kind zich tijdens afwezigheid van de ouders, die op kraamvisite in het ziekenhuis wa ren, onder de dekentjes uit weten te werken. Het bed stond onder een raam geplaatst en het kind heeft op onverklaarbare wyze het raam weten te openen en is daarna van een hoog te van ongeveer 8 tot 10 meter om- lar.ggestort. Hoewel een wasrekje de val eningszins brak. bleef het bijna levenloos op de stenen liggen, waar het met het hoofdje op terecht was gekomen. De ter hulp gesnelde GGD- ambulance paste mond-op-mond be ademing toe, waarna de levensgees ten terugkeerden. Ondanks dat is de toestand uiterst kritiek. Tragische bijkomstigheid van dit ongeluk was. dat de benedenburen hadden beloofd op eventueel huilen van het kindj3 te letten. Plotseling zagen zij het kindje langs het raam omlaagvallen, zonder dat ook maar het geringste geluid was gehoord. AMSTERDAM (ANP) De 79- jarige alleenwonende heer F. Wiech- man is gistermiddag in zyn woning aan de Amsterdamse Eerste Ooster- perkstraat onder tragische omstan digheden overleden. De bejaarde man was kort voor zyn dood door enkele politiemannen in verwaarloos de toestand op de vloer naast zijn bed aangetroffen. Hy vertelde ver geefs getracht te hebben de aan dacht van de buren te trekken door het omgooien van tafels en stoelen. Broeders van de Geneeskundige Dienst verzorgden de man, maar hun hulp mocht niet meer balen. Even later overleed hij. De politie verschafte zich toegang tot de woning, nadat zy door buren was gewaarschuwd, dat de man mo gelijk iets was overkomen. Hij was een week geleden voor het laatst ge zien. James Webb middentij dens zijn rondgang door het Estec-complex te Noordwijk. niet al te zwaai- getrainde geleerden mogelijk zou maken, onder vrij nor male omstandigheden langdurig we tenschappelijk onderzoek te ver richten in de ruimte. De heer Webb verklaarde voorts, dat de eerste landing van Amerika nen op de maan vermoedelijk niet voor begin 1970 tegemoet kan wor den gezien. Hij was van mening, dat ook in Rusland een groep ruimtevaartdes kundigen bestaat, die van oordeel is dat er ruimteprojecten zijn die niet alleen door één van de grootmach ten op dit gebied kunnen of mogen worden aangepakt. Er zijn thans voorzichtige besprekingen gaande om de grenzen van de terreinen op ruim- tevaartgebied af te tasten, waarop samenwerking tussen Rusland en Amerika mogelijk is. Een grote moei lijkheid daarbij is, dat veel techni sche aspecten van de ruimtevaart zeer nadrukkelijk militaire betekenis hebben. ADVERTENTIE Elk meisje is hier weg van. 3-kleurig schoentje met leuke J loaferklep. Modisch en toch stevig, i Ze kunnen ertegen. Extra sterke sehool- schoen voor stevige lavotters extra voordelig. Uw xoou draagt ze graag! Buiten gewoon mooie jongensschoen met originele Mexicoklep en schakel garnering. Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 25