yauxhall Viva SL 90: prettige auto maar wel duur in benzine G.M. LAAT STOOMAUTO BOUWEN Zytric/ji SLA UW VLEUGELS UIT LEIDSCH DAGBLAD RONDVLUCHTEN Simca 1100 verbeterd De meeste botsingen door snel rijden Gestegen produktie in de V.S. EL-MIOR ZATERDAG U SEPTEMBER 1968 BON wielen en wat - er - - bi} - kom Nu ook DAF 55 stationcar Onderhandelingen over nikkel-erts in West-Irian Raad Heusden op de koffie LEIDEN DUINSTREEK BOLLENSTREEK RIJNSTREEK voor slechts 27.50 all in VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1968 LEID SCH DAGBLAD Door Henk van Zalinge. UTRECHT (GPD) De Vauxhall Viva SL 90 is een fijne sportieve wagen, die (vergeleken met zijn kleinere broers) een aantal positieve verbeteringen heeft ondergaan. Hij ziet er luxueuzer uit, heeft bredere banden met een kleinere diameter en de wegligging is een stuk beter. ADVERTENTIE MET HET W*4 Kijk nu vanaf een hoogte van 300 meter neer op Leiden, Rijn»-. Duin- en Bollenstreek. Speciaal voor onze abonnees organiseren wij En dan is er natuurlijk de sterkere motor, die van 57 op 90 pk is ge bracht Dit grotere vermogen is te danken aan een verhoogde compres- sieverhouding en een andere car burateur. De inhoud van de motor is gelijk gebleven, namelijk 1159 cc. Maar hij maakt wat meer toeren: 5800 tegen de gewone Viva's 5400. Bij hoge snelheden komt er echter een vervelende aap uit de mouw. Het benzineverbruik loopt dan onevenre dig met de prestaties op. Dan ver bruikt hij veel te veel benzine voor de bijbehorende snelheden. Dat is erg jammer. Als gemiddelde kan men voor de Viva aangehouden 1 op 10, zou men veel boven de 120 zitten, (b.v. personen, die vaak grote af standen moeten afleggen» dan zal het verbruik gauw oplopen tot 1 op 8 en dat is toch wel wat veel. De prestaties liggen op een behoor lijk peil. Als top draait hij 135 kilo meter. Acceleratietijdenvan 080 in 12 sec., 0100 in 17,5 en van 0 120 in 32,5. Bij lage toerentallen laat de trek kracht van de motor wat te wensen over, hoewel men niet kan spreken van een niet soepele motor. Het is mogelijk om in z'n vier door de stad te kruisen. Eén vinger De versnellingsbak is goed en maakt een prettig geluid. Het zeer korte pookje schakelt fijn en de slag is kort. Men tikt hem als het ware met één vinger in een versnelling. De synchromesh is uitstekend. De achteruit is goed vergrendeld. Het is dan ook onmogelijk om er tijdens het rijden per ongeluk „tegenaan" te schakelen. De druk van de pedalen is prettig gekozen, men heeft er geen kracht vo or nodig om ze in te trappen. Schijfremmen vóór en trommels ach ter geven een goede vertraging. Al leen de achterwielen blokkeren te snel en daardoor trekt de wagen bij hard remmen onherroepelijk scheef. De besturing is licht en vrij direct. Men kan het stuur als het ware met de palm van de hand van uiterst links naar uiterst rechts draaien. Op hoge snelheden gedraagt de wagen zich wat vaag, omdat het contact met de weg minder wordt. In de stad is die lichte besturing altijd erg handig, met parkeren en zo. Een goed punt van de SL 90 is wegligging. Hoe men ook een bocht Ingaat de wagen blijft op de weg ADVERTENTIE plakken. Alleen in een extreem ge val wil de achteras wegbreken. Maar dan is ie weer makkelijk te corrige ren. Tijdens het bochtenwerk helt de carrosserie nauwelijks. Dribbelen Op wegen met slecht wegdek heeft hü wel de neiging tot dribbelen. De vering is dan iets aan de stugge kant. Het interieur ziet er goed uit. De voorstoelen zitten goed en zijn in hun geheel naar voren te klappen om de achterpassagiers te kunnen laten instappen. De vergrendeling van de stoelen zit wat onhandig. De hoofdruimte is wat aan de krappe kant. Het dashboard is bekleed met houtinititatie. Zo'n asbakje boven op het dashboard blijven wij on handig vinden, maar ja! Behalve snelheidsmeter is er ook een koelwa- tertempera turen- en benzinemeter. Maar terug naar het heden. Als korte samenvatting van de SL 90 zouden we willen zeggen, dat het een aantrekkelijke wagen is om te zien, zowel van binnen als van bui ten. Hij geeft het nodige rijplezier en comfort. Hij schakelt erg prettig. Maar het is jammer dat deze ken nelijk op snelheid gebouwde auto bij hoge snelheden qua besturing vaag is en zoveel benzine slurpt. Opnieuw wordt er een poging gedaan om de zuigermotor van de auto concurrentie aan te doen en ditmaal wordt teruggegre pen naar de stoomauto, die uit de tijden der autopioniers nog wel bekend is, maar al tientallen jaren geleden het veld heeft moeten ruimen ten gunste van de benzinemotor. Het is General Motors, de grootste iten met een elektromobiel en en- autofabrikant ter wereld, die thans kele weken geleden presenteerde ze opdracht heeft gegeven aan de fir- j een experimentele auto met. een ma Besier Developments Inc. inhybride krachtbron (een Stirling Oakland (Californië) een door stoom aangedreven motor te bouwen en de ze in een Chevrolet Chevelle perso nenwagen te monteren. Besier met een meer dan veertig jarige ervaring op het gebied van stoommachines, heeft vroeger een stoomauto gebouwd, die als de meest vooruitstrevende van zijn tijd werd beschouwd. Dezelfde onderne ming heeft zich tevens onderschei den door in 1933 het eerste en enige door stoom aangedreven vliegtuig te bouwen. Voorts onderhandelt GM met een Britse onderneming, Ricardo en Co, over consulten ter aanvulling van eigen studies teneinde na te gaan of de moderne materialen en technie ken de stoommachine geschikt kun nen maken voor de huidige behoef ten. GM evenals Ook elektrisch experimenteert voorts legio andere autofabrikan- Simca heeft in de 1000 modellen en kele verbeteringen aangebracht, wel ke vooral de wegligging ten goede komen. De stuurinrichting is anders geworden. De voor- en achterwielop hanging is gewijzigd. De wielen zijn iets groter geworden. De gewichts verdeling is herzien. Daarbij is de carrosserie ten gunste van de veilig heid van de auto ook wat veranderd. De koplampen zijn groter geworden en ook de achterlichten met richting aanwijzers werden royaler. De Simca 1000 zal in Nederland in vier versies worden uitgebracht, waarvan twee modellen met een cilinderinhoud van 944 cc en twee met een motor van 1118 cc, die afgeleid is van de 1200 S coupé motor en 50 DIN pk ontwikkelt by 5600 t/m. De wagens zullen in de tweede helft van september op de Nederlandse markt worden geïntro duceerd en dan zullen ook de pryzen worden bekend gemaakt. motor met uitwendige verbranding, gecombineerd met een elektromo tor). Verder belagen auto's met gastur bines en Wankelmotoren de schier onaantastbare positie van de zuiger motor. Al deze pogingen hebben tot- dusver echter niet kunnen verhinde ren dat nog steeds byna de volle hon derd procent van alle automobielen met een zuigermotor is uitgerust. Weliswaar is het systeem van de zuigermotor met al zijn bewegend^ onderdelen verre van ideaal voor een krachtbron, maar in de loop der jaren is hy zo geperfectioneerd en zo betrouwbaar geworden, dat hy moeilyk door een simpeler systeem, dat even economisch werkt, is te vervangen. Tegen lawaai 'in Amerika, waar men steeds fel ler van leer trekt tegen het lawaai en de verpestende uitlaatgassen van de zuigermotoren, heeft de natuur kundige dr. Robert U. Ayres, een vurig pleidooi voor de wederinvoe ring van de stoomauto's gehouden. Vier kleine Amerikaanse fabriekjes en één Australische produceren vol gens deze geleerde reeds stoom auto's, maar tengevolge van de ge ringe produktie, zyn de pryzen nog aan de hoge kant, maar by massa- produktie zouden ze heel wat goed koper kunnen worden gemaakt. Vroegere bezwaren van stoom auto's, zoals hun hoog gewicht, hun gering rendement en het gevaar van ketelexplosies zouden door de huidi ge stand van de techniek ongedaan kunnen worden gemaakt. De Ame rikaanse geleerde becyfert dat vijf tig liter water voldoende zouden zyn om er 800 km mee te ryden. En voor de verhitting van het water zou men 1 liter paraffine-olle nodig hebben om 8 km te kunnen ryden. Met deze stoomauto's zou de topsnelheid van 150 km/u kunnen worden gehaald. Volgens dr, Ayres zou een stoom- auto goedkoop kunnen worden ge maakt. omdat een versnellingsbak, I een remsysteem (men kan de stoom- machine in tegengestelde richting i laten werken), een startmotor, de carburateur enz. kunnen vervallen. Bovendien produceert een stoom- auto minder geluid en verspreidt geen uitlaatgassen. Dr. Ayres ver- weet de autofabrikanten bedryfs- j blindheid, dat ze niet tot de produk tie van stoomauto's willen overgaan. Van General Motors kan hy dit nu althans niet meer zeggen. Uit Duitse statistieken is gebleken, dat 42 procent der dodelyke verkeers ongelukken op de Duitse wegen wor den veroorzaakt door te snel ryden. In 38 procent der gevallen was de autobestuurder onvoldoende ver trouwd met de verkeersomstandighe den. Het chronisch tydgebrek, waarmee men veelal in het beroeps- en zaken leven te kampen heeft en dat is in Duitsland niet alleen het geval is er oorzaak van dat er doorgaans onverantwoordelijk snel wordt gere den om het doel te bereiken. Men riskeert voornamelijk te veel by in haalmanoeuvres op tweestrookswe- gen, hoewel al meermalen proefon dervindelijk laatst ook nog in ons land is aangetoond, hoe gering de tijdwinst is bij een dergelijke rjj- methode. Het gevarenrlsico stijgt daarbij echter in het kwardraat. Er is ook een categorie (maar deze is in de minderheid;, die niet door tijdge brek snel rijdt, maar louter omdat ze er behagen in scheppen zo sne.l mo gelijk te rijden. Als iedere automobilist maar vyf minuten meer voor de rit zou uit trekken, zou het verkeer al een stuk veiliger worden. De Ver. Staten produceerden in de eerste helft van dit jaar byna 5 mil joen personenwagens, nl. 4.8 miljoen stuks tegen 4 miljoen in dezelfde pe riode van 1967. De concerncy- fers voor het eerste half jaar luiden als volgt. 1967 1968 General motors 2.215.000 Ford Motor 1.074.000 Chrysler Corp. 645.000 American Motors 108.000 General Motors nam meer dan de helft van de produktie voor haar re kening en Ford 29 pet. Chrysler pro duceerde ca. 175.000 wagens meer en ook American Motors kreeg met een styging van 108.000 tot 149.000 weer wat meer wind in de zeilen. Amc heeft de verliesperiode afgesloten en maakt nu weer enige winst. Het was vooral de Javelin, die tot het AMC- succes by droeg- By Chrysler boekte de Satellite de grootste produktiesty- ging. De grote Chevrolet en de grote Ford, resp. met 645.000 en 557.000 stuks, zyn de meest geproduceerde Amerikaanse merken. Het Ford Mustang model boekte een achteruitgang van 241.000 naar 198.000 stuks en GM's tegen hanger Camaro klom op van 115.000 stuks naar 118.000 stuks. Het was wel te verwachten, dat DAF op korte termijn zou komen met een stationcar-uitvoering van de 55. In Eindhoven en Born verwachten de Nederlandse automobielmakers, dat deze nieuwe verschijning een even groot succes zal worden als de 44 stationcar. De prys van de nieuwe DAF 55 stationcar gaat f 6.995 bedra gen, de prijs van de 44 stationcar werd teruggedraaid naar f 6.650. De DAF 55 stationcar is ook voor zien van de 1108 cc watergekoelde vier-cilinder motor, die met zyn 50 pk een felle acceleratie (080 km in 12 seconden) en een maximumsnel heid van ongeveer 136 km per uur garandeert. De DAF 55-stationcar met neergeklapte achterbank biedt een grote bagageruimte van 125 cm breed. 86 cm hoog en 135 cm lang. welke voorzien is van een vlakke laadvloer. Er was nog meer nieuws van de DAF; de 33 is 200 gulden in prys ver laagd. Daarenboven werd de basis uitvoering van de 33 en de 44 door enkele extra voorzieningen wat meer aangepast aan de eisen van de te genwoordige automobilist, daarom dragen deze wagens dan ook voor taan de namen DAF 33 comfort en DAF 44 Comfort. De Luxe-modellen biyven daarnaast normaal bestaan. 2.474.000 1.397.000 819.000 149.000 IJMUIDEN (ANP) Dezer da gen worden in Indonesië onderhande lingen gevoerd tussen een delegatie van Pacific Nikkel Mynbouw Maat schappij N.V. en de Indonesische au toriteiten over exploratie en exploi tatie van nikkelertsafzettingen in West-Irian (op het eiland Waigeo en in het cycloopgebergte). Pacific Nikkel Mynbouw Maat- schappy is een in ons land gevestig de onderneming waarby United Sta tes Steel Corporation, de Algemene Bank Nederland, Wm. H. Müller en Co. en Hoogovens belangen hebben en waaraan de my nbouwmaatschap- pyen Newmont Mining (New York) en Sherritt Gordon (Toronto. Cana da) zullen medewerken. De delega tie staat onder leiding van de heer E. van Veelen. voorzitter van de raad van commissarissen van Paci fic Nikkel Mynbouw Maatschappy en lid van de Raad van Bestuur van Hoogovens. ADVERTENTIE vanaf f 15,90 HERENMODE ONFEKTIE DEN BOSCH (GPD) Burge meester Scholten, zijn beide wet houders en de voltallige raad van het Brabantse stadje Heusden zijn tot de ontdekking gekomen, dat de spreekivoordelijke Bra bantse gastvrijheid niet overal in ere wordt gehouden. Toen het edelachtbare gezel schap tijdens zijn jaarlijks uit stapje een restaurant langs de rijksweg Eindhoven-Weert in Heeze wilde binnengaan om daar een bakje troost te zoeken werd de complete vroedschap de toe gang geweigerd. Bezoek van bus- gezelschappen werd niet op prijs gesteld, aldus de receptionist. De Heusdenaren zijn toen maar el- I ders op de koffie gegaan. boven Alt in: dat betekent inclusief: vervoer per touringcar van Leidsch Dagblad naar Schiphol. Gratis toegang tot restaurants en wandelpie- ren. Rondleiding per touringcar over de terreinen van Schiphol onder deskundige leiding. Vliegen in een Fokker Friendship, een com fortabele machine, waarin u onder de vleu gels zit, dus altijd een goed uitzicht hebt. Vervoer van Schiphol naar het Leidsch Dag blad. (Duur Van de gehele tocht ong. 3Vï a 4 uur). Vuljiü de bon m en verzeker u van een plaats in één van de touringcars EN ELKE VOLGENDE ZATERDAG TOT EN MET 28 SEPTEMBER 1968. vertrekken vanaf ons kantoor. WITTE SINGEL 1, LEIDEN. Ondergetekende wenst met personen deel te nemen aan de speciale LEIDSCH DAGBLAD rondvlucht op zaterdag all ln, doch exclusief ongevallen-verzekering f 27,50 p.p. Kosten ongevallen-verzekering f 3,25 p.p. Naam: Adres: Woonplaats: Geboortedatum (alleen voor verzekering):.... Naam: Adres: Woonplaats: Geboortedatum (alleen voor verzekering) Handtekening Het gedrag ad f is gestort op giro 57055 van het Leidsch Dagblad wordt door mij contant betaald aan het kantoor LEIDSCH DAGBLAD. Witte Singel 1. 70^JnlT™n"Vehf5'£erl?.g,dekt: voor tUeSenen ioager dan invSi'f» overl«den en 50.000 bi) blijvende gehele lül rw V0?r dJe®enen 70 jaar en ouder zyn f 5000 bil overiyden en f 10.000 by blyvende gehele Invaliditeit. LEIDEN GANGETJE 6 Motorsport Nadat Zweden zich reeds eerder had teruggetrok ken, heeft nu ook Groot-Brittannië besloten geen ploeg af te vaardigen naar de motorcross der naties, die op 15 september in de Sowjet-Unie wordt gehouden. Dc KNMV, die te legrafisch door de Britse- en de Zweedse bond op de hoogte is gesteld van het met deelnamen, zal nog na der haar standpunt bepalen. Elektrisch bediende ruiten gevaarlijk voor kinderen De Amerikaanse veiligheidsauto riteiten (National Highway Safety Bureau) zyn thans een actie tegen de gevaren van elektrisch bediende autoruiten begonnen. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat kinderen Idoor een zich automatisch sluitend venster ernstig letsel kunnen oplo pen als ze met hun hoofd of armen tussen ruit en omlysting bekneld ra ken. De ouders wordt op het hart ge bonden geen kinderen zonder toezicht in een auto met elektrisch bediende ruiten achter te laten Autobezitters wordt voorts verzocht na te gaan of de elektrische bedie ning der ruiten ook met afgestelde motor kan geschieden. Als dit wel het geval is wordt aan bevolen het systeem zo te laten om schakelen, dat de ruiten slechts be diend kunnen worden als de motor loopt.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17