Stroom K. en O. activiteiten Expositie „De Chinese porseleinkast Concertgebouworkest trie weken naar Japan PANORAMA Anti-Asva AMRO-LENING Ontwikkelingswerk belangrijk facet Twaalf concerten in acht steden Er gebeurt iets met OOK IN SEIZOEN 1968->69: In museum Kosten in de tonnen 200 instrumenten )ooK dezt /weekj f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) WINKELDIEVEN IN LONDEN KRIJGEN HET MOEILIJK Kerkelijk leven fllJDAG 30 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 LEIDEN Naast de vele kunstmanifestaties neemt het ont wikkelingswerk bij de Volksuniversiteit K. en O. een zeer be- angrijke plaats in. Het is voor ons ganse land uniek! Het aantal talen-, creatieve- en werkcursussen is welhaast liet te tellen, bet aantal lezingen evenmin. Voor „onderontwikkeling" behoeven de Leidenaars werkelyk liet bevreesd te zijn! Wist u dat alleen al aan de talen- irsussen. waarvan diverse volgens moderne methode met een ver enging van levende stem (bandre- irders en het vertonen van dia's, tardoor een vermenging van klank beeld ontstaat) niet minder dan M cursisten deelnemen? De metho- is perfect uitgewerkt en de resul- ten. het leren van de omgangstaal het Frans, Duits en Engels, zijn 10 lessen strekt zich uit over twee vijftig avonden per seizoen, lok zijn er cursussen in het Italiaans ussisch. Spaans en Zweeds. In toatal nemen aan de diverse irsussen 3200 personen deel. De creatieve- en werkcursussen irmelden dit jaar o.a. „Beeldende pressie in wandlappen" (mevrouw Rutten), „Fotograferen" (Cor van fanrooy), „Boetseren" J. Snoeck itofdnikken en ontwerpen" (J. den Bergh), „Praktische itotechniek" (J. van Wijk) eken1' (P. B. A. Noest). „Ikebana" Teken- schilder- en grafische tech- ipans bloemschikken) (mevr. H. C. Kienecker-Hondius van Her erden), „Weven" (mevr. B. v. d. erg-Pedersen „Gamelan bespelen" Ir. G. van Wengen», „Bloem- hikken" <W. Buurman), „Princi- s en toepassing elektrotechniek en iktronica" <E. Gevers), „Potten- kken" (Gijb Zaalberg), „Emaille- (Marie Hövig), „Tuin- en anten" (A. G. Klumersi. Lezingen Van groot belang zijn ook de luis- cursussen en lezingen, in samen- rking met het Studium Generale L. U. Wij noemen de volgende: uitenlandse politiek, waarde(n)- s?" met de volgende onderwerpen ranse politiek (prof. mr. T. Koop- ns) „Politiek van de USA" (jhr. G. van Benthem v. d. Berg, jssiche politiek" (prof. dr. J. W. zemer», „Chinese politiek" (prof. F. Ztircher), „Het beleid van het iited Kingdom" (nader bekend te fiken. Deze cursus wordt besloten een Forumdiscussie. „Kosmos- litiek" (Denken in mondiale ter- in). Deze omvat „De kosmospoli- ike mens" (prof. dr. C. A. van ursen, „Mondiale economische ucturen" (drs. J. P. Pronk) „Mon- ale politieke structuren" (drs. L. ecke), „Belemmeringen voor mon de eenwording" (drs. B. J. Th. Veer), „De rol van universitei ten en studenten" (A. A. Regtien», „Kosmospolitieke strategie" <P. Reckman) „Psychofarmaca, gewennings- en verslavingsmiddelen". Uiteenlopende aspecten daarvan worden belicht door prof. dr. E. L. Noach, prof. dr. J. Bastiaans, drs. D. C. J. van Pey- pe. mr. F. E. Frankel. Vertoning van de film „Chappaqua" met inlei ding. Voorts cursussen van de leesclub „Uitzicht door Inzicht". „Het gezin, mythe en werkelijkheid", „Maat schappijleer", „De nieuwste maan- onderzoekingen" (prof. dr. M. Min- naert), „Spelregels en strategie van het voetbalveld (ir. Ad. van Emmen- ses), „Schijnwerpers op Sartre, Ca mus en Kafka", Het gebruik van doping bij sport". „Leven in de stad van de toekomst" (sprekers o.a. de filosoof dr. Kwee Swan Liat e n de visionair Constant Nieuwenhuys over zijn plan „Nieuw Babyion", vormgeving" „Kerk. hoe nu „Hoe daag ik het kind tot een eigen verder?" (prof. dr. H. Berkhof en Mag. dr. E. C. F. A. Schillebeeckx», „Agressie bij dieren en mensen" en „Zwerftochten door de natuur". Voorts zijn er film- en dialezingen over ..Alaska en de Canadese Roc- wildreservaten in Indonesië" en Rus land. Films Ook aan de filmkunst wordt weer veel aandacht besteed. Daar is de filmserie in het Camera-theater aan de Hooge woerd, waarop de films „The Dutchmar", „Allez France" en „High and Low" worden vertoond. De daarop volgende films worden nader bekend gemaakt. Een greep uit programma van de „Filmclub 16" vermeldt de navolgen de films: „Que Viva Mexico" (half voltooide Eisensteinfilm van de Am- rikaanse cineast Jay Leyda, ..Trea sure Island" van Walt Disney, „The dictator" van Charley Chaplin, „Destination Moon" van George Pal. „Peter en Pavla" van Milos Fax-man „Jiddl met 'n Fidl" van Jan N. Przy- bylski en Josef Green, „Als de ka ter komt" van Vojteck Jasney, „La camera secca" van Bertolucci en een programma van oude Nederland se films. Oegstgeesl en Leiderdorp De actieve afdelingen Oegstgeest en Leiderdorp (K. en O. denkt in de toekomst ook andere randgementen van Leiden in de werkzaamheden te betrekken), hebben ook reeds hun programma's gedeeltelijk gereed. Oegstgeest brengt tot Januari cursussen in „Boetseren en Potten bakken", „Spreken in het openbaar" „Beeldende expressie" en „Vrije ex pressie voor kinderen". Voorts komt er een concert door het Philip Em manuel Kwartet in de Groene Kerk. een kindermatinee in het Gemeente centrum en na Kerstmis een lezing met excursie „Ken Uw Mu sea". Leiderdorps programma bevat een Beeldenexpositie van de Carolus- kring, een cursus „Creatief Spel voor volwassenen", een matinee van de kindergroep Maskerette, een literai re avond door Miep Diekman. een- concert in de Scheppingskerk. een matinee door Frank Koopmans Pop pentheater, een cursus „Aanleg en onderhoud van tuinen" een literaire avond door Cees Buddingh, een in Frans door drs. L. L. Maris en een excursie naar Schoonhoven. Men ziet dus dat een ieder ook in T komend seizoen bij „K. en O." te kust en te keur terecht kan. Voorwaar een unieke instelling, welke de volle aandacht verdient van allen, die aan hun geestelijke ontwikkeling willen werken. AMSTERDAM (GPD) Amster damse studenten die ontevreden zijn over het politieke karakter van do Algemene Studenten Vereniging Amsterdam (ASVA) hebben onder de naam Obas (Organisatie tot Be langenbehartiging der Amsterdamse Studenten) een anti-Asva opgericht. Twee van de oprichters zijn de oud-voorzitters van het Nederlands Studentenakkoord en het Alge meen Non-Politiek Studentenbelang, de heren D. Roessink en J. K. Potas- se In de ledenraad van de Asva heeft de Studentenvakbeweging de meer derheid. De laatste jaren is de Asva steeds meer politieke actie gaan voe ren, daarbij spiekend namens de Am sterdamse studenten. Het is vooral hiertegen dat de op richters van de Obas gekant zyn. Zij menen dat ae Asva dit onterecht doet De Asva vertegenwoordigt hoogstens 43 procent van de Am sterdamse studenten, zijnde het per centage dat bij de laatste studenten verkiezingen zyn stem uitbracht, zo stellen zij. D? Obas heeft op het ogenblik ongeveer tweehonderd leden. n Episcopaat erkent doop Evangelisch Luth. Kerk UTRECHT (ANP) Zoals kort gemeld gaat het Coneertge- ouworkest dinsdag 3 september van Schiphol naar Tokio voor ?n tournee van drie weken door Japan. Het zal daar op uit- üdiging van Tsjoeboe Nippon, het op één na grootste Japanse idio- en televisiestation, in 8 steden in totaal 12 concerten ge en. Daarvan worden er 6 gedirigeerd door Bernard Haitink en door Eugen Jochum. Het orkest blijft een week in Tokio (4 incerten) en treedt dan ochtereenvolgens op in Foekoeoka, hita, Matsoejama, Hirosjima, Osaka (2 concerten), Kioto en agoya. De voorbereidingen voor deze reis n twee jaar geleden al begonnen, mag niets aan hét toeval worden «■gelaten en het is bepaald geen sinigheid om tot in details de orga- satie rond te krijgen voor een tour- met een gezelschap van 135 man: musici plus enkele staffunctiona- sen van het Concertgebouworkest een aantal gasten, onder wie een ofdambtenaar van het Ministerie in C.R.M. Tsjoeboe Nippon verzorgt weliswaar Japanse kant van d'e tournee, aar op het „thuisfront" zijn k talloze activiteiten ontplooid. Er oest worden gezorgd voor reisdocu- enten en medische papieren, pro- amma's, verzekeringen, microfilms a partituren bestemd voor repro- fctie bij het eventueel ver- ■en gaan van de eigen muziek) en t nodige documentatiemateriaal èn moest voortdurend overleg worden pleegd met Japan over het reper- ftre. het vervoer en het logies. De „bagage" van het orkest vormt hoofdstuk apart. Een speciaal vrachtvliegtuig van de SAS vervoert de instrumenten, ruim 200 in totaal. De orkestleiding heeft er een zeer ge detailleerde lijst van moeten opstel len in verband met de douaneforma liteiten. Daaruit blijkt, dat het hele instrumentarium inclusief de verpak king 3571.5 kg weegl Van elk in strument, zowel van de mandoline als van de 106 kilo zware harp, zijn pre cies lengte, breedte, hoogte en ge wicht opgetekend. Er zijn speciale ..grootverpakkingen" ontworpen voor bijv. violen, fluiten en klarinetten. Het instrumentarium is verzekerd voor driekwart miljoen gulden. Tokio uitverkocht De kosten van de tournee zelf lo pen in de tonnen. Tsjoeboe Nippon betaalt die reis, het verblijf en een bepaald honorarium per concert. Het ministerie van C.R.M. neemt het dan nog resterende tekort voor zijn reke ning. Het Concertgebouworkest heeft in 1962 ook al een tournee door Japan gemaakt. Ditmaal belt het onder zijn leden 6 Japanners (3 vrouwen en 3 mannen) die mèt hun Nederlandse collega's hopen, dat het orkest in Ja pan weer net zo enthousiast zal wor den ontvangen als zes jaar geleden. De belangstelling voor het optreden is in ieder geval groot: de vier concer ten in Tokio zijn nu al uitverkocht. Programma's Over het programma is uiteraard overleg gepleegd met Tsjoeboe Nip pon, dat zich speciaal toelegt op cul turele uitzendingen en dat van het optreden van het orkest ook enkele opnamen zal maken voor radio en t.v. Hoewel de wensen van de gast heren nogal conservatief waren, zal het orkest in enkele steden toch een werk als bijv. „Eglogues" van Hep- pener spelen. Op drie avonden (in Tokio, Hisrosjima en Osaka) vertolkt het uitsluitend Beethoven: de ouver ture Egmont, de 6de en de 5de sym fonie, Op het repertoire voor de an dere conoerten staan Mendelssohn („Ein Sommernachtstraum"), Mah ler (Eerste Symfonie), Mozart (Jupi- ter-symfonie), Bruckner (Vierde Symfonie), Berlioz (ouverture Benve- nuto Cellini), Ravel (Ma mere l'oye) en Weber (Ouverture der Freischütz). Brief voor burgemeesters Het Concertgebouworkest krijgt een brief mee van Amsterdams burge meester Samkalden voor de burge meesters van de 8 Japanse steden waar het concerten zal geven. Het is dit jaar precies 60 jaar gele den, dat het Concertgebouworkest zijn eerste buitenlandse tournee maakte. In 1898 gaf het op uitnodi ging van de componist Edward Grieg in één week zes concerten in de Noor se stad Bergen. AMSTERDAM Gisteren is in het museum Willet-Holthuysen, aan de Herengracht in Amster dam de tentoonstelling „De Chi nese Porseleinkastofficieel ge opend. Tot 30 september zal de expositie verblijf houden in dit Grachtenhuis, om vervolgens een reis te maken langs zeven andere musea, verspreid over Nederland en België. De openstelling werd verricht door de heer J. Romijn, directeur van het museum „Het Prinsenhof" te Leeuwarden, be halve auteur ook een gerenom meerd kenner van ceramiek. De „Chinese Porseleinkast" omvat een keur van porselein dat door onze voorouders in de 17e en 18e eeuw in China is besteld en dat door voornamelijk Ne derlandse schepen van de V.O.C. naar West-Europa werd gebracht. De keuze blijkt voor de veelzij digheid aan motieven, vormen en kleuren op het geëxposeerde geen beperking te zijn. Weliswaar we>id het porselein, naar zuiver Chinese smaak en uitsluitend bestemd voor de Chi nese markt, eerst in de 19e eeuw bij ons bekend en geliefd, maar de verfijnde industrie uit het Keizerrijk Taising toonde al in een vroeg stadium een aangepast begrip voor de voorkeur van haalr clientèle in het Westen, lütcr door ontstond het Chine de commande" bestemd als ge bruiksvoorwerp op precieus sta tussymbool in de porseleinkast van onze voorouders. De tentoon stelling geeft een veelzijdig beeld van deze ceramiek, met zowel Europese voorstellingen op te keningen besteld als oorspron kelijke Chinese vormen en versie ring smotiev en. Bovendien gebruikten de Chi nezen ook Nederlandse en ande re Europese voorstellingen, die blijkbaar door middel van teke ningen of tegels aan de bestel lingen waren toegevoegd. Een be wijs van de grote liefde voor het Chinese porselein in de 17e en 18e eeuio is wel de veelvuldige imitatie door de Delftse aarde werkindustrie, die zo een schat van gegevens levert over h*t porselein. Wellicht heeft ook deze kennis bijgedragen tot het to taalbeeld van de ceramiek in de porseleinkast van onze voor- AMSTERDAM (ANP) Op maan dag 16 september, 's middags om 4 uur. zal in een bijeenkomst van het episcopaat der Rooms-Katholieke Kerk in Nederland en de synodale commissie der Evangelisch-Lutherse Kerk in het Koningkrijk der Neder landen, kardinaal Alfrink zijn hand tekening plaatsen onder de doopli turgie van de Evangelisch-Lutherse Kerk. De president van de synode der Evangelisch-Lutherse Kerk, drs. P. H. G. C. Kok, zal de doopliturgie van de Rooms-Katholieke Kerk onderte kenen. De bijeenkomst wordt gehou den in het Maarten Lutherhuis in Amsterdam. Hiermee erkennen beide de gel digheid van de doopbediening in de andere kerk Een en ander is het' ouders, waarvoormen heeft kun- gevolg van de dit jaar besloten doop-1 nen putten uit diverse verzame- consensus tussen de Rooms-Katholie- lin'gen, waaronder die van het ke en de Evangelisch-Lutherse Kerk. Koninklijk Huis. ADVERTENTIE ADVERTENTIE veelzijdig openhartig ongeremd véél dikker 6357 verkooppunten losse nummers f 0.75 Zwemmen Eric van Lieshout, Jan Melis, Ben v. Stiphout en Ben van de Elzen van het Helmondse HAC hebben op de nieuwe sintel- baan van Venlo het Nederlands jeugdrecord op de 4 x 800 meter verbeterd. Het Helmondse kwartet kwam tot 8 minuten en 1.8 sec. Het oude record stond sedert 1954 op naam van AAC met 8.03.-. Touwtrekken De Sowjet-Unie zal niet deelnemen aan de Euro pese kampioenschappen touwtrekken, die op 6 en 7 september in Bor- culo zullen worden gehouden. Tot dit besluit kwam het bestuur van de TWIF, de internationale touwtrek- bond, naar aanleiding van de mili taire interventie van de Russen in Tsjecho-Slowakije. Geld pi De AMRO Bank leent u graag het geld voor die nieuwe meubelen, die wasautomaat, die verhui zing en noemt u maar op. 1000; In die 18 mnd betaalt u: 18xf 62,07 f 1117,26. Dat is slechts f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 6,50 p. m. f2500,- In die 24 mnd betaalt u: 24xf 118,37=f 2840,88. Dat is slechts f 340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca.f 14,20 p.m. f4000- In die 24 mnd betaalt u: 24xf 189,39=f 4545j36. Dat is slechts f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 22,70 p. m. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen, over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide fol der met alle inlichtingen en tarieven ligt voor u klaar. Als u daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus 342, Amsterdam EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK LONDEN i GPD) Londens beroemde warenhuizen hebben de oorlog verklaard aan winkeldieven, die deze grote zaken in de afgelopen zeven of acht jaar voor miljoenen ponden hebben beroofd. De grote treinroof i6 daarbij vergeleken kinderspel. Zo werd op een bijeenkomst van particuliere beveiligingsdiensten en directies verklaard, dat besloten werd tot de tegen aanval over te gaan. De vergadering stond onder leiding van een vroegere rechercheur van Scotland Yard. Hij verlangde, dat de regering strengere straffen voor win keldiefstal zou vaststellen en dat Gemenebestburgers en vreemdelingen die zich by herhaling aan dit vergrijp schuldig maken int het land zullen worden gezet. De hoofdschuldigen schijnen uit Australië te komen. Een vakkundig ope rerende gangsterbende uit dat land heeft al tien jaar lang de warenhuizen systematisch beroofd. Er zyn bendeleden die jaarlijks meer verdienen aan deze roof dan de eigenaars van de beroofde winkels! Men is van plan deze intensieve berovingen o.a. te bestrijden door een deel van het winkelpersoneel als speciale bewakers op te leiden, door nauwere samenwerking met de politie en de oprichting van een Londens documen- tatie-bureau met gegevens over winkel- en fabrieksdiefstallen met een foto archief van alle bekende winkeldieven. NED. HERV. KERK Beroepen te Schoonhoven (vac. H. Jongerden) H. C. Bultman te Som- melsdijk te Tholen L. Blok te Rid derkerk te Waddinxveen (vac. Joh. Verwelius) H. Binnekamp te Vriezenveen. Bedankt voor Heusden en Herpt G. J. Wisgerhof te Daarle voor Maas sluis (wijkgem. 2) (toez.) J. Noord mans te Tjamsweer. GEREF. KERKEN Beroepen te Serooskerke F Spoel- stra te Bleiswijk. Beroepbaan Kanoidaat J. A. van Hooydonk, Parkweg 26 te Almelo. Bedankt voor Emmeloord (vac. H. D. Bakker) C. C. Griffioen te Woer den. Prof. Verkuyl bedankt als secretaris Ned. Zendingsraad DEN HAAG (ANP) In verband met zijn benoeming tot gewoon hoog leraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam zal prof. dr. J. Verkuvl met Ingang van 1 september zijn functie van algemeen secretaris van de Nederlandse Zendingsraad neer leggen. De daardoor ontstane vacature bij de Nederlandse Zendingsraad is mo menteel nog niet vervuld. Ds. A. Rig- ters, secretaris binnenland van de Nederlandse Zendingsraad, is met in gang van 1 september met de tijde lijke waarneming van het algemene secretariaat belast.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15