Democraten hopen nog op Kennedy PANORAMA Johnsons bedoelingen nog duister Twee nieuwe van Catie records Ball Meeste katholieken in Nederland voor voorbehoed middelen Heerlen niet garant voor tien miljoen Gebreide lieren- kostuums Er gebeurt Zjf3 iets met Fabriek in Almelo door brand vernield 6 fk Wonder Verleden? Oud-directeur C.B.R. rij be iviIji afgeuouieu Stemmen verhouding Zwemselecties van V.S. Kerkelijk leven Postduivennieuw6 Naar een faillissement? Ter re financiering Vascomij RADIO MOSKOU: „TOESTAND IN PRAAG WEER NORMAAL" VN-diseussie voor onbepaalde tijd uitgesteld Ajax (L) stelt zicli in veiligheid Weer impasse in overleg Lagos-Biafra TOESTAND VAN EISENHOWER BLIJFT KRITIEK DINSDAG 27 AUGUSTUS 1563 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA X g« f (Van onze Amerikaanse correspondent) CHICAGO (GPD) Senator Edward Kennedy heeft gis teren vanuit Hyannis Port een telefoongesprek met de voor malige gouverneur van Ohio, Disalle, gevraagd hem niet kan didaat te stellen voor het presidentschap van de partij. Maar een vastberaden groep aanhangers blijft zich voor zijn kandidatuur beijveren. In Chicago duiken auto's in het stadsbeeld op met „Kennedy for president" biljetten. In sommige hotels zijn plot seling met de hand geschreven affiches verschenen met teksten als „Sta klaar voor Kennedy". Gisternacht zijn tienduizend Kennedy-speldjes gefabriceerd en naar Chicago gevlogen. Een zwager van de senator Stephen brengen. Maar de president heeft tot Smith, is onopgemerkt naar Chicago gekomen en heeft gisteren zyn kleine hotelsuite verwisseld voor een groter kantooi'. Zowel Jesse Unruh, de lei der van de delegatie van Californië, die voor Robert Kennedy was, als burgemeester Richard Daley van Chicago, die als een dompteur de afgevaardigden van Illinois in toom houdt, sohijnen hun grote stemblok- ken achter de hand te houden voor het geval dat de Kennedy-beweging goed op gang komt. Maar ondanks ai deze activiteiten en geruchten is de kans klein dat de 36-jarige senator van Machssa- 'chusets als de presidentiële kandi daat voor de Democratische partij in Chicago uit de bus zal komen. De enige mogelijkheid dat dit partij-po. ilitieke wonder zich zal kunnen vol- [trekken ligt in een bijna unanieme ommezwaai van het congres wanneer de stormloop van vice-president. Humphrey naar a* kandidatuur ge durende een aantal stemrondes ge blokkeerd wordt. Deze mogelijkheid lijkt nihil. Waar nemers geven de vice-president op dit ogenblik ruim 150 stemmen meer dan de 1312 die hij nodig heeft om kandidaat gesteld te worden. Niet temin staat senator Kennedy een grote en langdurige ovatie te wach ten. wanneer hij donderdag een film van 20 minuten zal inleiden over zijn vermoorde broer Robert. I zoals deze vier jaar geleden een do- •cumentaire begeleidde over wijlen president Kennedy op het Democra tisch partijcongres in Atlantic City De tekst bij de film zal worden ge sproken door Richard Burton, die met de Kennedys vriendschappelijke relaties onderhoudt. nog toe geen enkel commentaar ge geven wat erop zou kunnen duiden dat hy van plan is naar Chicago te komen. Eén van de vele en oncon- troleerbre geruchten luidt dat pre sident Johnson samen met ex-pre sident Truman op het congres zou willen verschijnen, vermoedelijk om op die manier duidelijk te maken dat hij zichzelf al tot het verleden re kent. Maar anderen zien er een slimme manier in om zichzelf op het allerlaatste ogenblik toch nog be schikbaar te stellen voor een ver lenging van zijn presidentschap. 103 Naast de vraag over een eventuele onverwachte kandidatuur van lenator Kennedy, die het congres in /vuur en vlam zou kunnen zetten, nknaagt een ander onopgelost myste rie: wat is president Johnson van plan? Vandaag is zyn verjaardag en burgemeester Daley, die doorgaans vertrouwelijke contacten onderhoudt met het Witte Huis, heeft één van efijde grote arena's van Chicago gereed gehouden voor een massale bij een- [komst om de president hulde te ✓erf DEN HAAG <GPDt De Haagse politie heeft het rijbewijs ingenomen van de heer H. M. W. Wester laken, oud-directeur van het Centraal Bu reau tot Afgifte van Ryvaardigheids bewyzen. Hij wordt ervan beschul digd op donderdag 8 augustus onder invloed van sterke drank een aan rijding te hebben veroorzaakt op de Hyacinthweg en daarna te zijn door gereden. Vorige week maakten Holland Sport en de heer Westerlaken be kend dat hij de functie van manager van Holland Sport om verscheidene redenen neerlegde. Hierbij zouden het onge val en het daarom opgemaakte pro ces-verbaal geen rol hebben gespeeld. /en, t Sic II AMSTERDAM (GPD) Wanneer het aan Bendiens confectiefabrie ken ligt gaat de Nederlandse man binnenkort gekleed In gebreide kostuums. Op een persconferentie in Amsterdam introduceerde het Almelose bedryf gistermiddag aan de vooravond van de herenmode- beurs, die volgende week in de RAI wordt gehouden de eerste van deze pakken die van enige af stand niet van „echte" zyn te on derscheiden. Mrecteur R. Bergsma zei, dat men het gebreide pak heeft kunnen ont- wikkelen, nadat men vorig jaar Q een methode had gevonden om de voeringen van jasjes vast te plak- ken in plaats van vast te naaien. Gebreide stoffen, die anders snel slobberig worden blijven aldus be handeld. uitstekend in vorm. Het F gebruik van synthetische stoffen brengt een langere levensduur met zich mee. Het feit, dat deze m stoffen gebreid zyn, geeft ze een tl grotere elasticiteit. Do gebreide kostuums zyn. aldus de heer Bergsma, by uitstek geschikt voor mannen die veel autorijden, veel zitten of veel in benauwde ruimten verkeren. Dit laatste om dat gebreide kostuums beter „ade men" dan andere. De heer Westerlaken is reeds en kele minuten na de botsing met een geparkeerde auto op de Hyacinthweg op de Ridderspoorweg aangehouden. Er is proces-verbaal tegen hem opge maakt wegens het rijden onder in vloed en het veroorzaken van een verkeersongeval. HENGELSPORT De hengelvereniging VOP organi seerde dit weekeinde een wedstryd in Aalsmeer. De vangst was matig, er werd 7700 gram aan de schaal ge bracht. Uitslag: 1. H. v. Oosten, 2. H. Gordijn (gr. blei), 3. C. v. d. Voort (gr. voorn), 4. M. Slierings. 5. G. Vis ser. 6. G. Houweling, 7. G. Tegelaar, 8 J. Nieuwenburg, 9. E. Houweling, 10- J. Bonarius. CHICAGO Volgens een telling van het Amerikaanse persbureau As sociated Press is de stemmenverhou ding op de Democratische conventie op het ogenblik als volgt: Humphrey 937 McCarthy 482% Mc Govern 43 „Favorite sons"*) 362% Anderen (o.a. Maddox) 14h Nog ndet toegezegd 780% Nodig voor kandidatuur 1312 st. Bij de berekening van deze stem men verhoud mg zijn de uitslagen van de voorverkiezingen, de toezeg gingen en de uitslagen van het over leg van de afgevaardigden van de versohillende staten verwerkt. Favorite son een politicus wiens naam door de party in zijn staat als eerste op de voordracht voor de kandidatuur is geplaatst. Het is meestal „een gebaar" om zijn verdienste te erkennen. Tijdens de conventie verklaart de „favorite sonbijna altijd dat hij en zijn de legatie voor een bepaalde kandidaat zullen stemmen. ADVERTENTIE veelzijdig openhartig ongeremd véél dikker 6357 verkooppunten losse nummers f 0.75 CHICAGO Voor de hoofd ingang van het Internationale Amphitheater in Chicago waar de Democratische Conventie wordt gehouden wachten politiemannen af op de dingen die komen gaan. Om op alle eventualiteiten voor bereid te zijn is een geweldige po litie- en legermacht samenge trokken voor de tijd van de con ventie. NED. HERV. KERK Beroepen te Beesd (toez.) G. A. Zuidam te Nieuweroord te Vrooms- hoop (vac. I. J. Wisse) (toez.) N. Kooreman te Rhenen te Wanne- perveen (toez.) P. Miedema, eerv. ontsl.-pred. met bevoegdheid van em. woonachtig te Trenton (Ont.) Cana da). Aangenomen naar Britswerd K. J. Inberg te De Wilp. VRIJE OUD GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kampen L. M. Kees maat te Rotterdam. LOS ANGELES (ANP) Het blijft wereldrecords regenen bij de Amerikaanse zwemselecties voor de komende Olympische Spelen. Giste ren verbeterde de 16-jarige school slagzwemster Catie Ball het al op haar naam staande wereldrecord op de 100 m met 0.4 sec. Haar nieuwe topprestatie staat op i.14.2. Een dag later haalde Caitie Ball ock een afrikaanse Karen Muir die in Mexico niet van de partij kan zijn niet bij voorbaat zeker was ge weest van een Olympische titel. Kaye Hall kwam tot 1.06.4, slechts eentien- de boven het record van de Zuid- afrikaanse. De tweede aankomende, Jane Swagerty, was goed voor 1.07.4, De eerste zeven aankomende bleven allen onder de 109.0 Het spreekt Leidse Postduivenclub. Wedvlucht met oude en jonge duiven op 25 au gustus. In concours 340 duiven. Uitslag: 1. W. L. Onstenk, 2. W. v. d. Nieuwendijk, 3, 5, 10, J. v. Al- phem sr., 4. J. Laterveer, 6. A. J. v. Hove, 7. W. Teske 8. W. Bey, 9. P. H. v. Zonneveld. Leiderdorpse Postduiven Vereni ging: wedvlucht van Roosendaal op 25 augustus. In concours 472 duiven. HILVERSUM (GPD) Maar liefst 89 procent van katholiek Nederland vindt geboortebeperkingsmiddelen, die door de paus in zijn laatste en cycliek verboden werden, wel aan vaardbaar. Wat dit betreft bestaat er nauwelyks verschil tussen de mening van katholiek Nederland met de me ning van geheel Nederland (91 pro cent) over deze zaak. Zes procent van de katholieken (4 orocent ge heel Nederland) acht alleen de perio dieke onthouding aanvaardbaar, 5 procent een percentage dat zowel voor katholiek als geheel Nederland Uitslag: 1, 8 Chr. v. d. Pluym, 2. H., geldt vindt geen enkel voorbe- Kettenis, 3. en 9. A. G. Holland, 4. J Brantenaar, 5. J. v. Alphen, 6. v. d. Wal/Tisseur, 7. Gebr. Kok. 10. P. Vee- lenturf. lal» HEERLEN (GPD) Met 25 tegen 6 stemmen heeft de ge meenteraad van Heerlen gisteravond volgens het voorstel van B. en W. besloten de door de refinancier van de Vascomij ge vraagde garantie van 10 miljoen gulden niet te verlenen. Dit betekent, zoals de raadsvoorzitter, drs. F. Gij zeis, het uitdrukte, hoogstwaarschijnlijk het faillissement van de Vasco-maat- schappij. Daartoe uitgenodigd door KVP- fractieleider Vermeulen willen B. en W. nog een klein gaatje openlaten. In deze vorm, dat zij een mogelijk nieuw voors(.el van de refinancier niet zullen afwijzen als te laat bin nengekomen. Maai dat gebeurt al leen den als de laatste drie miljoen risico, dat ontstaat door de hogere afbouwkosten van het shopping-cen trum en de mindere liquide middelen MOSKOU (AFP) Radio Moskou heeft vannacht verklaard dat de toe- 6tand in Tsjecho-Slowakije weer „normaal" wordt en dat „in het land kalmte heerst". „Na de eerste irritaties by de komst van de Russische en geallieerde troepen irritaties die waren uitgelokt door de vijandige pro paganda van anti-socialistische krachten begint het merendeel van de Tsjechoslowaakse bevolking de gegrondheid van de gezamenlijke actie der bondgenoten te begrijpen. Uitingen van vijandigheid tegenover de Russische Soldaten blijven steeds meer achterwege". Volgens het radiostation begint de bevolking steeds duidelijker te beseffen dat de strijdkrachten van het Warschau-Pact als vrienden zyn gekomen om een dreigende contro-revolutionaire staatsgreep te verijdelen. Dat die dreiging wezenlijk was is volgens speciale verslaggevers van radio- Moskou in Praag bewezen door de ontdekking van munitievoorraden en radiozenders. „Auto's waarop leuzen waren geschilderd om de bevolking aan te zetten tot verzet tegen de geallieerde troepen rijden in de straten van traag. Sommige van deze auto's konden worden aangehouden en de orde bewakers hebben geconstateerd dat zij wapens vervoerden". die als gevolg van de verkoop van 76 A-woningen in Weiten beschik baar zullen zyn, volledig zullen zyn ingecalculeerd. B. en W. zijn echter niet voornemens, zo stelde de bur gemeester nadrukkelijk, nog weer eens zoveel aandacht aan een voorstel te verlenen als tot nu toe met inzet van het ambtelijk appa raat is gebeurd. Inmiddels zullen B. en W. vóór 8 oktober, als de sur seance van betaling afloopt, niet tot executie overgaan. hoedmiddel te aanvaarden. Dit blykt uit een onderzoek, dat Attwood Statistics N.V. in juni in stelde in opdracht van de Geïl lustreerde Pers en waarvan de resul taten in het najaar in het dames weekblad Margriet zullen worden ge publiceerd. Een televisieuitzending van de KRO, die gisteravond gewijd was aan de huwelijkspraktijk na de encycliek, bracht de Attwood-enquête eohter al m de openbaarheid. De steekproef van dit opiniepeilend bureau omvatte 1200 mannen en vrouwen in de leeftijd van 21 tot 64 Jaar, gehuwd en ongehuwd, represen tatief voor alle Nederlanders in deze leeftijdsklasse. Mede op instigatie van de KRO heeft het Sociologisch Instituut van de Nijmeegse Universiteit half augus tus in de stad Nijmegen een onder zoek verricht onder katholiek gehuw den in de leeftijd van 23 tot en met 45 jaar. Ondervraagd werden 223 ka tholiek gehuwden, representatief voor deze stad. Met de door het Instituut geopper de stelling „De paus heeft het katho lieke volk een grote vreugde bereid met de duidelijke bevestiging van de katholieke leer over de geboortere geling" was 81 nrocent het niet eens 11 procent vond van wel en 8 procent had geen mening. Liefst 72 procent onderschreef de stelling „met deze encycliek heeft de paus de klok jaren teruggezet", 18 procent was het er niet mee eens en 10 procent had geen mening. Drs. F. Gijzeis heeft voor credi teuren en werknemers van de Vasco de pil verzoet mei een tweetal toe zeggingen. „Wanneer er zaken als gevolg van net Vasoc-faillissement in moeilijkheden raken ben ik be reid mij voor hen in te zetten met gebruikmaking van een rijksgarantie Ik heb dit reeds met de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken be sproken", aldus de voorzitter. Ten aanzien van de werknemers streeft het College naar een genoeg doening in de vorm van een bepaald bedrag. Drs. Gijzeis achtte het on waarschijnlijk, dat aan een derge lijk voorstel van hogerhand geen goedkeuring zou worden verleend, gezien het \oornemen van de rege ring om door middel van een wets ontwerp in dergelijke gevallen voor de werknen.ers zekerheid te stellen. NEW YORK (Reuter) De Tsje choslowaakse delegatie bij de Vere nigde Naties heeft verklaard, dat zij niet zal deelnemen aan Veiligheids raad-debatten over de Tsjechoslo waakse crisis. De delegatie wil door deze houding niets in de weg leggen aan de besprekingen in Moskou over het lot van Tsjecho-Slowakije. Voort zetting van het Veiligheidsraad-debat wordt ongunstig voor het vinden van een oplossing genoemd. De regering heeft opdracht gegeven tot dit be sluit, aldus een officiële verklaring. De Veiligheidsraad heeft gisteren in verband met de besprekingen in Moskou de voortzetting van het debat over Tsjecho-Slowakije voor onbepaalde tijd uitgesteld. Van de ondervraagden kon 71 pro cent zich verenigen met de stelling „katholieke artsen doen hun patiën ten te kort als zij zich aan de ency cliek houden", 18 procent deed dat niet en 11 procent hield er geen me ning op na. streep door haar wereldrecord op de vanzelf dat het. wereldrecord op de 200 meter, dat sinds vorig jaar op 200 m wisselslag, een nog zeer jong haar naam stond met 2.39.5. In Los nummer op het wedstrijdprogramma, onmogelijk stand kon houden. Clau dia Kolb. Amerika's meest veelzijdi ge zwemster, bleef er 1% sec. onder en liet 2.23.5 op de recordlijsten bij schrijven. Het gehalte van de wedstrijden in Los Angeles s vermoedelijk hoger dan hetgeen de Olympische Spelen in oktober te zien zullen geven. Daar immers zullen per onderdeel slechts drie Amerikaanse zwemsters aan de start verschijnen. Wat een handicap dat is, kan men constateren uit de volgende cijfers: Amerikaanse zwem sters bezetten de eerste zes plaatsen op de wereldranglijst van de 200 me ter vry'e slag, de 400 meter vrye slag en de 200 meter wisselslag. In elke Olympische finale zouden naar alle waarschijnlijkheid tenminste zes Amerikaanse zwemsters doordringen, als de inschrijving open stond vood iedereen. Angeles bleef bij er precies een se conde onder. Dat de V-S. op de in Amerika weinig populaire schoolslag ook over uitstekende reserves be schikt, bewees Cathy Jamison, die de finish bereikte in 2.425. Op de 100 m rugslag werd geen wereldrecord verbeterd, maar de tyd die de 17-jarige Kaye Hall liet regis treren, wijst erop dat zelfs de Zuid- In de laatste wedstryd van het seizoen is het Ajax zowaar nog ge lukt door een ruime overwinning op de kampioen Groen Geel, de onder ste plaats over te doen aan Rood en Wit en Hermes D.V.S. Door uitste kend bowlen van Frits de Jongh 4- 21 en de gebroeders Danny en Ton- ny Eldering met resp. 3-13 en 3-21, alsmede het prima fielden (7 cat ches) werd het totaal van de ge vreesde battingside der kampioenen tot 81 beperkt. Een rampzalig begin, met uitzon dering van J. Volkerts (12), deed de zege byna nog maar Den Haag gaan (22 v. 4), doch Danny El dering 40 not out (7 x 4) en Palo van Oven 14 not out brachten het Ajax-elftal in veilige haven, zodat op 82 v. 5 de stumps getrokken kon den worden. Sportnota De minister van C.RM. zal de Tweede Kamer waar schijnlijk dit najaai- een sportnota aanbieden. Dit blijkt uit het verslag van de besprekingen die de tweede kamercommissie voor C.RJM. op 19 juni met minister Klompé heeft ge voerd. Reeds is een groot aantal ge gevens bijeengebracht, doch de op stelling van de nota is door perso neelstekort vertraagd. Schieten Joop van Domse- laar heeft maandag tijdens de wed* strijden om de nederlandse kam- pioensihcappen, die in Driebergen worden gehouden, het nationale re cord op het onderdeel klein kaJlibea? geweer 60 schoten knielend verbe terd. Van Domselaar kwam tot 569 punten, een punt meer dan het oude record dat sinds 1967 op zijn naam stond. ALMELO (GPD) Een enorme brand heeft gistermiddag in twee uur tijds de tricotagefabriek „Sesa NV" in de Almelose binnenstad totaal ver woest. De schade wordt geschat op meer dan 1 miljoen gulden. Het be drijf is verzekerd. Het verwoeste be drijf soppervlak beslaat 3.000 vier kante meter. De totale oppervlakte van het bedrijf is 8.000 vierkante me ter. De brandweer van Almelo had ernstig te kampen met onvoldoende druk op de waterleiding. Later wer den de pompen aangesloten op de Al melose stadsbeek, waarna er vol doende druk was. De brand ging ge paard met een enorme rookontwik keling, die tot ver in de omtrek was te zien. Zware rookontwikkeling bo ven het gebouw van Sesa in Al melo. De produktie in de tricotage-fa briek is veertien dagen geleden stop gezet, krachtens een besluit van de gezamenlijke aandeelhouders. Na het overlyden van de grote financier van de fabriek, L. van Heek jr., werd be sloten het 70 jaar oude bedrijf eind van dit jaar te liquideren.. De 25 personeelsleden zijn inmiddels al naar andere Almelose textielbedrij ven afgevloeid. Begin 1967 was de produktieafde- ling nog geheel gemoderniseerd en vernieuwd. De directeur, de heer J. G. Albarsen, slaagde er in de belang rijkste papieren te.redden. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. ADDIS ABEBA (AFP. Reuter) „Wat de Nigerianen willen, is het uitwisselen van levensmiddelen en medicamenten tegen onze overgave", zo heeft de Biafraanse delegatie in Addis Abeba gisteren verklaard, na dat zij die dag zes uur tevergeefs met de afvaardiging uit Lagos van ge dachten had gewisseld. De by een- komst werd geleid door Keizer Haile Selassie van Ethiopië, In beginsel zail het overleg vandaag worden voort gezet. Nigeriaanse vliegtuigen hebben za terdag voor de tweede keer binnen een week de geneutraliseerde lan dingsbaan van het Rode Kruis in Bi af ra gebombardeerd. Niemand werd ernstig gewond, aldus een me dedeling van het Internationale Ro de Kruis. Zoals bekend hebben federale vliegtuigen vorige week dinsdag even eens de landingsbaan gebombardeerd. De Amerikaanse regering heeft be sloten de voedselhulp aan de vluch telingen in de Nigeriaanse burger oorlog uit te breiden met 10.000 ton. Het; voedsel moet ter plaatse worden verdeeld door het Noodfonds voor Kinderen van de Verenigde Naties (UNICEF) en de r.k. hulporganisa ties. In totaal heeft Amerika nu 21.000 ton voedsel ter beschikking van de vluchtelingen gesteld. WASHINGTON (Reuter) In de toestand ran oud-president DWight D. Eisenhower is sinds gistermiddag geen verandering opgetreden, zo is in het Walter Reed-hospitaal in Wash ington meegedeeld. De toestand van de 77-jarige oud-president is kritiek sinds hy elf dagen geleden voor de vierde maal in vier maanden tyds een hartaanval kreeg. De hartirrita- tie is sedert zondag gestegen. Met stijgende frequentie treden extra hartslagen op. Er heeft zich echter geen nieuwe episode voorgedaan van versnelde hartactie.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7