Concessies van Swoboda en Doebtsek in ruil voor terugtrekken troepen REGERING IN PRAAG TERUG Zorg om en bewondering voor Tsjechen Praag: verbijsterend, maar humor nog levend ■&&U. o (Sue/ QUe, „Russisch ei" heet thans een „bezettingsei" leuwo lerinvoeriiig censuur lioonmaak somniunisten in ^Vietnam gedood WEERBERICHT 09 'laatselijk buien PRINSES MARINA OVERLEDEN PREMIER l)E JONG S„WIJ KOMEN ER KIT' R0TER DAN OOIT vanille toffees ÏO tallen Dem"nSt,'a,ieS Top Lees alles in de ^/elcLaÈO^rCLEit Ipgerichf 1 maar! 1860 DINSDAG 27 AUGUSTUS 1968 No. 32571 LEIDSCH ecteur: (L vaD Dtshoecfc joldredacteux: J Brouwei DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 'RAAG (AP, DPA, Reuter^ Sirenes, kerkklokken en claxons hebben vanochtend in Tsje- Slowakije het begin aangekondigd van een tweede, stille demonstratie van een kwartier om protesteren tegen de Sowjetrussische bezetting. it is de eerste demonstratie sedert de terugkeer van president Swoboda en de partijleider oebtsek uit Moskou van besprekingen met de Kremlin-leiders over de toekomstige status var, ui liberale koers. Swoboda, Doebtsek en andere liberale Tsjeclioslowaakse leiders zijn vanochtend vroeg te- ggekeerd en de Tsjechoslowaken wachten ongerust op mededelingen over het resultaat van n besprekingen. Vaarnemers hebben opgemerkt, dat de drie leden die zich na de invasie aan de zijde van de ssen schaarden niet genoemd werden onder hen die terugkeerden en mogelijk in Moskou gebleven. Het zijn de leider van de Slowaakse com munistische partij Bilak, Indra en Kolder. 'olgens een Tsjechisch radiobericht, dat in Wenen werd ontvangen, heb- de besprekingen in Moskou het volgende resultaat gehad: e bezettingslegers zullen binnen een periode van twee weken tot twee anden geleidelijk uit Tsjeclio-Slowakije worden teruggetrokken, .zodra de ering zich heeft geconsolideerd; alle zaken betreffende communistische landen zal in Tsjecho-Slowakije censuur opnieuw worden ingevoerd; ie regering en alle autoriteiten zal worden toegestaan hun normale werk- unheden te hervatten. onier Tsernik heeft vandaag, kort na uit Moskou teruggekeerd te zijn, spoedzitting van zijn regering bijeengeroepen en verklaard geen plan hebben af te treden. nka serjr» Spi 3nai stadsbeeld van Praag heeft zich en tijdsbestek van enkele uren fel gewijzigd. Op het Wenceslaus. 14.ii, waar maandagavond nog de 11 iische tanks met hun dreigende monden opgesteld stonden, wa- vanochtend nog slechts enkele '8.9|ouilles van vier of vijf man Rus- p bezettingstroepen te zien. het gebouw van het persbureau eka" dat in de avond van de ,te bezettingsdag de nieuwsuitzen- jgen staakte staat nog één pant- fcagen. Op het presidentiële paleis leven tienhonderd PjflUGON (AFP) Rund het mili- I kamp Doec Lap, bij de grens Cambodja, dat vier dagen lang ferd en gedeeltelijk bezet is ge- t door Noordvietnamese troe- zijn de lichamen van 803 Noord- lamese militairen gevonden, al- een Zuidvietnamese woordvoer- Van de verdedigers van het i zijn 53 Zuidvietnamczen en cjAmerikaanse adviseurs gesneu- terwijl 45 Zuidvietnamese mi- ren vermist worden. ilgens een Amerikaanse woord- der zijn bij de gevechten rond Ky in drie dagen tijds 511 dvietnamezen en Vietcong-le- gesneuveld. De Amerikaanse ezen in deze sector bleven door uik op grote schaal van heli- Iers, vliegtuigen en artillerie be- tot zeven doden en 47 gewon- zo zei hy. Zuidvietnamezen hebben tus- Danang en Tam Ivy 307 tegen- iders gedood, terwijl Amerika- dichtbij Danang nog eens 82 rdvietnamezen doodden. Geschat it dat zich rond de oude keizer- hoofdstad zes of zeven viet- regimenten bevinden. Bilt verwacht van heden- tot 1,1 genavond half tot zwaar bewolkt plaatselijk enkele regen- of on- frsbuien. Overwegend matige wind oostelijke richtingen. Dezelfde peraturen als vandaag of iets la- (Opgemaakt om 11.40 uur) STRAND VERWACHTING ts meer bewolking met morgen kleine onweerkans. Matige rd-oostenwind. Temperatuur 21 a raden, zeewater 18 graden, ooruitzichten: De lucht wordt iets tabieler, waardoor in de komen- dagen enkele verspreide buien Duitsland uit tot onze omgeving uen doordringen. 28 AUGUSTUS 1968 op: 05.45 uur; onder: 19.36 uur m op: 11.24 uur; onder: 21.00 uur. fcwater in Katwijk: 5.45 uur en 8 uur, laagwater: 1.49 uur en 1 uur. oummei bestaat uit 16 pagina's wappert weer de' Tsjeclioslowaakse vlag en Tsjechoslowaakse schild wachten zijn daar in de plaats ge komen van de zware tanks van de in valler. Men kan ook weer over de bruggen lopen zonder door Russische militairen te worden aangehouden. Slechts om de Sowjetrussische am bassade ligt nog een kordon tanks. De burgerij ging vanochtend aan de schoonmaak. Hopen vlugschriften en aanplakbiljetten werden op het Wen- ceslausplein bijeen geveegd en arbei ders hebben een aanvang gemaakt met herstelwerkzaamheden De Russische tanks die nog in de stad zijn, hebben zich in de zijstra ten en parken teruggetrokken en de overige zijn buiten de stad gelegerd. Boven Praag cirkelde een eenzame Russische helikopter van waaruit vlugschriften werden uitgeworpen die de burgerij waarschuwden „tegen de bedreigingen van contra-revolutio nairen" Vandaag voor het aanbreken van dt dag werden grote vemlaatsingen van Sowjettroepen waargenomen. In Ta bor. Zuid-Bohemcn, zag een journa list meer dan 100 Sowjetrussische tanks en vrachtauto's zich naar het westen bewegen. Tsjechoslowaken in de stad zeiden dal zij meer dan 250 voertui gen naar het westen hadden zien rij den „vermoedelijk om de Westduitse grens te bewaken". Maandagavond werd een verplaat sing van Russische voertuigen waar genomen op de grote weg van Praag naar Pilzen, ook in westelijke rich ting. Drie jonge inwoners van Bra- tislawa bezig met. h.et verwijderen van straatnaambordjes, om op deze wijze de bezetters bijvoor beeld het uitvoeren van arresta ties te bemoeilijken. BINNENHOF (ANP) Minister president P. de Jong heeft vanmid dag in de Tweede Kamer, nadat twee minuten stilte in acht was ge nomen als blijk van medeleven met het Tsjechoslowaakse volk in deze moeilijke tijden, een verklaring afge legd, waarin hij de ontwikkeling van de laatste maanden nog eens de revue liet passeren. „Moskou heeft op de meest rigoreuze wijze gewelddadig een einde gemaakt aan het liberali seringsproces in Tsjecho-Slowakije. Zelfs een geringe mate van vrijheid „Ik heb het gevoel, dat wij er uit 'komen", aldus verklaarde de presi- 5 dent van de Tsjechische nationale vergadering, Smrkowski, vanochtend I bij zijn aankomst uit Moskou op het vliegveld van Praag, samen met pre sident Swoboda, partijleider Doebt sek en andere Tsjechische leiders. Smrkowski zag er moe uit. „Ik ben ons land en onze partij dankbaar voor de goede diensten van de ra dio", verklaarde hij verder. „Er is vandaag enorm veel werk te doen". LONDEN (GPD) De 61-jarige Prinses Marina, hertogin van Kent. moeder van de jonge Hertog van Kent, is vandaag in haar slaap over leden. De Prinses leed al geruime tijd aan een hersentumor, waaraan zij niet kon worden geopereerd. Prinses Marina was de jongste doch ter van Prins Nicolaas van Grieken land en op 13 december 1906 in Athe ne geboren. Zij huwde Prins Geor ge, de Hertog van Kent, die „Eddy" werd genoemd en die in 1942 op tra gische wijze bij een militair vliegon geluk het leven verloor. Prinses Marina was een buitenge woon populaire figuur, die zich voor al op kunstgebied bewoog. Jarenlang reikte zij ook op het tennisfestijn van Wimbledon de zilveren overwin ningscup uit. (Van onze reisredacteur) zetting' zou luiden, plakte een ten argwanend de wacht houden bij PRAAG (GPD) De Rus sen zijn kennelijk niet van plan om het in de Tsjechische hoofdstad bij schieten alleen te laten. Gisteravond, vlak voor dat om negen uur de avondklok over wéér een dag Sowjet-be- Russen ga naar huis, Mos kou 2.000 kilometer" staat er op dit bord dat deze Praagse jonge ren langs de kant van de iveg plaatsten. Russische soldaat met zorg een Russische foto op een winkel ruit aan het Wenzelplein. En daardoor was vanochtend op de plaats, waar tevoren de Tsje chen hun hartekreten hadden vastgekleefd, nu een afbeel-1 ding te zien van president Swo boda, rijdend in een open auto door Moskou, zwaaiend naar mensen langs de kant van de weg, met achter zich zijn ver raders Brezjnew en Kosigin. Zonder twijfel is deze foto een van de documenten waarover dit ge teisterde volk zich in de afgelopen dagen het meest heeft verwonderd. hun tanks. Niet bedreigd door ste nen, noch door kogels, niet door vuis ten, doch geconfronteerd met de smeulende ondoofbare woede, die een onrechtvaardig vernederd volk terwille van zijn zelfrespect heeft kunnen opbrengen. De nieuwe troepen, die gisteravond bij hun posten werden afgezet, heb ben niet lang de gelegenheid gekre gen-om zich in hun nieuwe situatie te oriënteren. Tsjechische jongeren praatten eindeloos in op de zwijgen de mannen in hun grauwbruine uni formen met stompneuzige maehi- j nepistolen dwars voor de borst. Desondanks: gistermiddag is aan de oever van de Moldau wederom een twintigjarig meisje zonder op gaaf van redenen neergeschoten en In geen enkel opzicht viel zij te rij- in de ochtenduren liepen tweeduizend men met de bittere werkelijkheid mensen zwijgend mee naar het crc- van alle dag, die bloed heeft gekost, j matorium. waar een van de allereer- dat geensz'ns werd vergoten in de ste slachtoffers van de Sowjelrussi- „openhartige en kameraadscliappe- - lijke sfeer", waarmee Sowjet-Rus land de onderhandelingen tussen be- zetter en onderdrukker nog steeds typeert. Het Is deze prent dus, die de Rus- J sen dankbaar gebruiken om de Tsje chen in vrwarring te brengen om trent de leiders aan wie zij in overal neergekalkte slagzinnen zo harts tochtelijk hun aanhankelijkheid heb ben betuigd. Praag is thans een verbijsterende stad. die merkwaardig genoeg al heel snel heeft leren leven met de I realiteit van grimmig wapehtuig. j Niemand verwondert zich meer over i het feit dat op het Wenzelplein aan de ene kant een vrijend paar in inni ge omstrengeling voor een betere wereld staat te pleiten, terwijl aan de andere kant van dit geteisterd „Prager Mittelpunkt" met machine pistolen bewapende Russische solda-1 sche waanzin tot herinnering zou ver vagen. Overigens vormt in het passieve verzet der Tsjechen, dat in wezen 250.000 man aan bezettingstroepen met al hun overmacht aan dodelijke wa pens machteloos maakt, de Tsjechi sche humor een stevige balein. Zo doende heet in de restaurants een Russisch ei dan ook een bezettingsei. Er komt op spijskaarten een gerecht voor als „cervelles de Brezjnew" (Brezjnew-hersen voor de prijs van 0,0 kronen Deze humor mag echter niet mis leiden er wordt in deze stad gescho ten. Er liggen totaal plat gereden auto's bij het gebouw van de radio- omroep. Het is zeer benauwend om langs rijen Russische tanks te rijden, waarop een soldaat de passanten achteloos met een machinepistool zit na te wijzen. Intussen zenden dertien vrije ra diostations van uur tot uur hun me dedelingen uit. In Praag noch in Pil zen zijn straatnaamborden, richting aanwijzers of huisnummerplaten te vinden. Zelfs de kinderen zwijgen als het graf wanneer iemand de weg vraagt. In sommige dorpen tussen de Westduitse grens en Praag hangt huis aan huis de Tsjechische vlag halfstok. Bij kazernes is daaraan nog een zwart stuk dundoek toegevoegd. Het is van betekenis dat de politie onvoorwaardelijk aan de kant van de bevolking blijft staan. Dat heeft de Russen gedwongen hun eigen veilig heidspolitie te importeren. Het par lement is altijd nog bijeen en slaapt op inmiddels aangevoerde veldbed den in het gebouw van de volksver tegenwoordiging. opdat te allen tijde het vereiste quotum voor besluitvor ming aanwezig is. kan blijkbaar door de Sowjet-Unf» en haar satellieten niet worden ge duld. Wederom is gebleken, dat Sow- jetcommunisme niet verenigbaar i» met enigerlei vrijheid", aldus de pre mier. De Nederlandse regering werd in de nabht van de overval mondeling door de Russische ambassadeurs op de hoogte gesteld. Na de akkoorden van Bratislawa werd een dergelijke agressie niet meer acuut geacht. Voor de gehele wereld was het gebeurde derhalve een bittere verrassing. De deelneming van Oostduitse militai ren maakte de operatie extra stui tend. Minister Luns protesteerde die zelfde dag bij de landen van hel Warschau Pact. De verbijsterde Tsjechische ambassadeur werd ver zekerd hoezeer de Nederlandse rege ring en het Nederlandse volk mede leefde met de gebeurtenissen in zijn land. In een spoedberaad nam het kabi net de consequenties onder ogen. Ooli nu nog is de regering met zorg ver vuld over de wijze, waarop deze tra gische zaak zich ontwikkelt. Zij heef! diepe bewondering voor de zelfbe heersing, welke het Tsjechoslowaakse volk aan de dag legt. Het kabinet zal de situatie nauwkeurig bestuderen voor het komt tot nieuwe stappen om de verhouding met het Oostblok t« verbeteren, nu de vertrouwensbasis, welke het fundament vormde van de mogelijkheid tot vreedzame co- existentie, door de landen van hel Warschau Pact zo ernstig ie ge schokt. Vlak voor het begin van de twea minuten stilte werden pamfletten in de Tweede Kamer gegooid, waarin werd geprotesteerd tegen het houden van deze stilte. „Veel Nederlander# zullen denken, dat ze nu voldoend» hebben gedaan. Dit gebaar is goed koop". In het pamflet van enkele jon geren, die tijdens de bezetting in Tsjecho-Slowakije waren, werd aangedrongen op andere acties, zoals Boycots en discussies met Russen, Oostduitsers, Polen, Bulgaren en Hongaren. De zaalwachters ADVERTENTIE HUISHOUDSHOW NIET MINDER DAN 125 STANDS anders dan anders SCHUTTERSVELD 30 AUG t/m 0 SEPT» gre pen in. ADVERTENTIE morgen voordeel 2S0 gram van 81 voor 75 ATTRAKTIES Uit het Leidsch Dagblad van r 26 Augustus 1868: (Advertentie) Pax-In- trantïbus, voorheen Burger- f lust op 1 September 1868 het J eerste Park-Concert, onder f directie van den heer W. Stumpjf. Entree voor een Heer 99 cents. Dames 50 cents. Aanvang ten 7 ure precies. Buitengewone ver lichting van den Tuin. Naar men verneemt, schrijft de Arnhemsche Cou rant, beijvert zich de heer C. Dijkman, directeur van het huis van burgerlijke en mili- f taire verzekering alhier, om den particulieren arbeid, ter f vervanging van liet geesU j> dodende spinnen, dat hier verscheidene jaren plaats had, in te voeren.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1